Moeilijke gang van Von Brentano naar Amerika GENIETVAN'N I De beurs Politiek doet intrede in Borgward-concern Het nieuwe gebouw van Elsevier kost 2 min Cuba neemt vier Philips bedrijven over - D1VIDENDV00RSTELLEN - Sigarettenfabrikanten akkoord met handel Finland en de EVA Winst Vette winkel is tegengevallen Regering mist effectieve bestrijdingsmiddelen Versnelde verlaging der tarieven in de EVA? SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 Laatste instructies van Adenauer Partijen willen meepraten Kort economisch nieuws Stand punt van de EEG Europese landen zouden volledige convertibiliteit willen herstellen Kennedy over inflatie Concentratie in de textielindustrie "Mr BEGIN ER NU MEE Ook Zweden ruilt buizen voor olie met Rusland (Van onze correspondent) BONN Wel zelden na de oorlog is een Westduits minister zo'n moeilijke reis be gonnen als heden de minister van Buiten landse Zaken Von Brentano. Hij kreeg gis teren te Bonn de laatste instructies van bondskanselier Adenauer voor zijn bespre kingen te Washington met zijn Amerikaan se collega van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en met president Kennedy. Onder werp van gesprek: Het Duitse aanbod tot verlichting van Amerikaanse betalingsba lansmoeilijkheden. Eerste Amerikaanse reactie: zeer critisch Kennedy heeft reeds over het Duitse aanbod tot betaling voor een keer van een bedrag van 1,2 miljard dollar aan ontwik kelingshulp, schulden, NAVO-bijdragen en dergelijke gezegd: „Het aanbod gaat aan de kern van het onderwerp voorbij". Rusk verklaarde dezer dagen: „Ik zal de heer Von Brentano in het Engels, in het Duits en als het moet in nog meer talen vertel len, dat het aanbod onvoldoende is". Daar bij geniet Von Brentano nu juist niet het onbeperkte vertrouwen van politieke waar nemers te Bonn. Openlijk is namelijk ge zegd dat de minister niet opgewassen zal zijn tegen de koele, nimmer nerveus wor dende Rusk en Kennedy. Daartegenover staat, dat uit Washington is bericht dat de regering Kennedy veel meer begrip voor de Duitse houding heeft dan de pers in de Verenigde Staten, die ronduit verontwaar digd is over wat zij de gierigheid van Bonn noemt Geen aalmoes Dit gehele probleem wordt gekenmerkt door twee facetten: 1. De Amerikaanse eisen: t.e Bonn is nu wel duidelijk geworden dat het de Ameri kanen niet om een aalmoes van Duitsland gaat. Washington, zo berichtten Duitse correspondenten in de Verenigde Staten, heeft een permanent tekort op zijn beta lingsbalans tengevolge van zijn buiten landse politiek. Derhalve is het nodig dat een land als West-Duitsland, met een be talingsbalans overschot in 1960 van 8 mil jard en een goud- en deviezenreserve van 31,8 miljard mark, het Amerikaanse even wicht, helpt herstellen door uit zijn over vloed en overschotten te betalen voor de gemeenschappelijke doeleinden. Het gaat om de plicht ten opzichte van het geheel van een westelijk land dat een crediteurs- positie inneemt. 2.»De Duitse rijkdom: in de Bondsrepu- Van onze correspondent) BONN Tevergeefs pleitte gisteren de sociaal-democratische burgemeester van Bremen Kaisen tegen het voorstel om de politieke partijen zitting te doen nemen in de raad van commissarissen van de nieuwe Borgward-Werke A.G. Tevergeefs, want zijn eigen partij, de S.P.D., en ook de C.D.U., de liberale F.D.P. verkondig den ronduit dat zij nu verantwoording dra gen voor de gang van zaken in de nieuwe maatschappij en dat zij dus moeten mee praten Daarmee deed de politiek rechttoe-recnt- aan haar intrede in de door de stad Bre men van Carl Borgward overgenomen autofabrieken. Burgemeester Kaisen waar schuwde tevergeefs: „In de raad van com missarissen moeten alleen vaklieden ko men, geen politici". De partijen benoem den weliswaar de economische expert dr. Semler tot voorzitter van de raad, maar stelden direct daarop zelf kandidaten vast voor diverse commissarissenposten. In de raad van commissarissen zitten behalve Semler, twee hoge Bremer ambte naren, de door de politieke partijen te kie zen leden van het Bremer parlement en vertegenwoordigers van de Borgward werknemers. De Borgward-autohandelaars hebben getracht Carl Borgward zelf in de raad te werken; daarvan is tot dusver nog niets gekomen Theoretische optie De behandeling door Bremen van de 70- jarige, inderdaad eigenzinnige Carl Borg ward wordt algemeen als weinig taktisch beschreven. De man, die uit het niets een autofabriek met thans 20.000 arbeiders creëerde en wiens bedrijf de grootste be lastingbetaler van Bremen is, is er uit ge werkt, ook al heeft men hem een optie op zijn eigen fabriek gegeven. Niemand ge looft echter werkelijk dat Carl Borgward de benodigde som van 58 miljoen mark bij elkaar kan brengen. Met algemene stemmen hebben aandeel houders in de n.v. Uitgeversmaatschap pij Elsevier te Amsterdam in een buiten gewone vergadering het bestuur gemach tigd twee onderhandse leningen aan te gaan. De eerste een hypothecaire le ning van 1,5 min tegen 4 3/4 pet houdt verband met de stichting van een nieuw kantoorgebouw aan de Jan van Galen straat en dient tevens ter aflossing van de huidige hypothecaire lening op de be staande panden, die pro resto 607.500 groot is. De tweede lening een indus triële lening van 400.000 tegen vijf pet is nodig omdat de groei van de be drijvigheid een toenemende investering in voorraden en debiteuren vergt. De directie deelde mede dat het thans niet het geschikte ogenblik was om over de resultaten over 1960 iets te zeggen, doch dat zij zeker niet pessimistisch gestemd was. De kosten van het nieuwe gebouw, zullen circa f 2 min. belopen. Het huidige gebouw blijft in bezit van Elsevier, doch enkele kleine panden zullen worden af gestoten. In het nieuwe gebouw zal de expeditie worden geconcentreerd en de abonnementenafdeling van de 26 tijdschrif ten en 95 pet. van de redactie van de internationale tijdschriften worden onder gebracht. Gebouwd wordt een derde van de omvang, die het gebouw uiteindelijk maximaal kan krijgen. De in 1959 geïntroduceerde pocketbooks hebben volledig aan de verwachtingen van de directie beantwoord. Elsevier was de 31ste uitgever die dit soort boeken in troduceerde en neemt thans de derde of vierde plaats in de rij in. bliek noemt men het een sprookje dat de Westduitsers een rijk volk zijn geworden. Noch de prijs- en loonontwikkeling, noch het spaargeld per hoofd der bevolking (850 mark), noch de verhouding tussen re serves en invoer, noch het aantal auto's of radio- en televisietoestellen per duizend in woners, noch de belastinghoogte (35 per cent), noch de enorme sociale- en oor logslasten duiden er op dat West-Duitsland een rijk land is, zo wordt hier gezegd. Daartegenover staat, dat in de Bondsrepu bliek zelf door de regering plotseling 300 miljoen mark voor de boeren kan worden uitgetrokken. Dat de Westduitse ontwikke lingshulp tot dusver het belachelijke be drag van een paar honderd miljoen mark omvat; dat de dik verdienende Duitse in dustrie nauwelijks bereid, maar wel zeker in staat is een ontwikkelingslening vol te schrijven; en dat de Duitsers als toeris tenvolk miljarden per jaar plegen uit te geven. Kortom, de Amerikanen vinden de Duit sers ondankbare en gierige lieden, die na 1945 breeduit hebben geprofiteerd van Amerikaanse hulp, maar thans niet over de brug willen komen om de westelijke wereld, waartoe zij behoren, een steuntje te geven. Het is opmerkelijk dat het Ham- burgse blad Die Welt heeft gepleit voor. belastingverhoging, met het doel de Duit se ontwikkelingshulp te vergroten! Naar ons van de zijde van het Philips- bedrijf wordt bevestigd heeft de Cubaanse regering de leiding van vier handelsonder nemingen van Philips in Cuba overge nomen, vermoedelijk als eerste inleidende stap tot inbeslagneming. In deze vier ondernemingen werkten ruim 200 per sonen, onder wie slechts enkele Neder landers. In deze bedrijven iê circa drie miljoen gulden geïnvesteerd.Eerder was een verzoek ingediend om twee der onder nemingen te mogen sluiten wegens onvol doende werk. Dit als gevolg van de in voerbeperkingen, die de Cubaanse rege ring heeft afgekondigd en de orders die zij in het buitenland plaatst. Fongers breidt de produktie uit Fongers, re Groninger Rijwielenfabriek n.v., gaat haar produktie uitbreiden. Met de firma W Bustraan en Zn. te Amsterdam, fabrikante van racefietsen onder het merk „Rih", is een over eenkomst gesloten waarbij Fongers de fabricage en de verkoop ter hand zal nemen van het Rih- sportrijwiel. Noury en Van der Lande In de vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Industriële Maatschappij voorheen Noury en Van der Lande n.v. is de heer E. C. R M. Douqué met ingang van 1 juni 1961 tot direc teur van deze vennootschap benoemd. Nieuwe Duitse bankbiljetten van 20 mark De Deutsche Bundesbank brengt met onmid dellijke ingang nieuwe bankbiljetten van twintig mark in omloop. De bestaande bankbiljetten van 20 mark blijven geldig. Commissarissen en directie van de Nieu we Rotterdamsche Courant n.v. hebben besloten aan de in april te houden aan deelhoudersvergadering voor te stellen over 1960 een dividend van tien percent uit te keren (onv.) Op de in oktober 1960 uitgegeven aandelen zal, bij aanneming van dit voorstel, een dividend van twee en half percent worden uitgekeerd. Op 14 oktober 1960 stond de inschrijving open op nominaal 800.000 niet-royeerba- re certificaten van aandelen. Nagenoeg al le houders van claims hebben van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. Tussen de sigarettenfabrikanten en de winkeliers is thans overeenstemming be reikt over de verdeling van de verlaging van de extra-omzetbelasting ad twee per cent (96 cent per 1000 sigaretten) die 1 januari 1961 is ingegaan. Afgesproken is dat de industrie 58 cent krijgt en de de tailhandel 38 cent. Een en ander met in gang van 20 februari a.s. De detailhandel wilde, zo bleek tijdens de onderhandelingen, een gelijkopgaande verdeling, terwijl men van fabrikantenzij de aan de winkeliers een geringer bedrag wenste toe te kennen. Van de kant van de detailhandel had men in de laatste maanden van het afgelopen jaar bemid deling gevraagd bij het ministerie van van Economische Zaken. Hangende deze bemiddeling en het bereiken van een de finitief akkoord werd met ingang van het nieuwe jaar de winstmarge van de de tailhandel met twaalfcent per 1000 siga retten verhoogd. Thans is overeenstem ming bereikt en als gevolg daarvan zal de marge voor de detailhandel worden op getrokken. Er zal evenwel geen verreke ning plaatsvinden van de marge voor de inkopen tussen 1 januari en 20 februari. De zes landen der E.E.G. zullen „uit politieke en economische overwegingen" een toetreding van Finland tot de Euro pese Vrijhandelsassociatie toejuichen, doch als dit niet zou geschieden in overeenstem ming met de regels van het G.A.T.T., zou een ernstig precedent worden geschapen. Dit blijkt in Brussel uit een discussie in de commissie voor handelspolitieke vraagstukken van het Europese Parle ment. In de handelspolitieke commissie stelde men tijdens een debat over de kwestie, dat het Fins-Russische verdrag wederzijd se meestbegunstiging voorschrijft. Bij toe treding van Finland tot de EVA zou de EVA-preferentie dus ook voor de Sovjet- Unie moeten gelden, terwijl de overige G.A.T.T.-landen er niet van zouden profi teren. De E.E.G.-landen zouden het toe juichen als voor de toetreding van Finland een minder gevaarlijke oplossing zou kun nen worden gevonden. Vergeleken met de resultaten van 1958/ 1959, is de winst van het per 30 september 1960 afgesloten boekjaar van de n.v. Ver nis- en Verffabriek v/h H. Vettewinkel en Zonen tegengevallen. Het saldo van de ex ploitatierekening heeft bedragen 1.021.746 (v.j. 1.752.854). Na voorziening voor ven nootschapsbelasting, doch vóór toevoeging aan de algemene reserve, beloopt de winst 325.215 (v.j. 847.166). De nettowinst na afschrijvingen, voorzieningen wegens ven nootschapsbelasting en toevoeging van 108.869 (f 501.430) aan de algemene re serve is 216.346 345.736). Voorgesteld wordt, zoals voorspeld, een onveranderd dividend van acht percent over een kapitaal van f 1.500.000, waarvan reeds vier percent als interim werd uitge keerd. Over het nieuwe aandelenkapitaal (emissie waardoor het geplaatste kapitaal tot 3.000.000 werd verdubbeld) wordt vier percent voorgesteld. De kosten van de emissie ad 132.540 werden geheel ten laste van het resultaat afgeschreven. De inkoop van eigen aan delen leverde een winst op van 88.200, welk bedrag geheel aan de algemene re serve werd toegevoegd. De omzetten van de belangrijkste deelnemingen waren be vredigend. De exportomzet maakte 22 per cent van het totaal uit. Over de verdere mogelijkheden is de directie optimistisch De correspondent van DPA te Parijs meldt, dat verscheidene Westeuropese landen nog deze week de volledige con vertibiliteit willen herstellen. Hij verneemt in ingelichte kringen te Parijs, dat niet alleen de zes landen van de E.E.G. en Engeland, maar ook Zweden, Noorwegen en Denemarken artikel 8 van de statuten van het Internationale Monetaire Fonds op zich van toepassing willen verklaren. Dit zou betekenen, dat deze landen zon der toestemming van het Internationale Monetaire Fonds voortaan geen deviezen- beperkingen in het handels- en betalings verkeer meer mogen invoeren. Een be kendmaking dienaangaande van het Inter nationale Monetaire Fonds wordt binnen enkele dagen verwacht. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,5510,65, Ameri kaanse dollar 3,75%3,79'/s, Canadese dol lar 3,803,85, Franse frank (100) 76,05— 76,55, Belgische frank (100) 7,397,44, Duitse mark (100) 90,3590,85, Zweedse kroon (100) 72,5073,50, Zwitserse frank (100) 87,55—88.05, Italiaanse lire (10.000) 59,5061,50, Deense kroon (100) 54,25 55,25, Noorse kroon (100) 52,4053,40, Oos tenrijkse schilling (100) 14,5014,60, Portu gese escudo (100) 13,12%13,271/2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,206,35. President Kennedy van de V.S. heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse regering in feite niet bij machte is infla tie te bestrijden en hij riep zijn gehoor op tot constructieve samenwerking met de regering om een gezonde loonpolitiek mo gelijk te maken. De president sprak voor de raad van de „nationale industriële con ferentie", een organisatie van ongeveer 800 leidende figuren uit de handel. Kennedy zei onder meer: „Wat er in het verleden ook voor verschillen mogen hebben bestaan, thans zoeken wij niet slechts een houding van „wapenstilstand" of een „overeenkomst", wij zoeken volle dige samenwerking en een bondgenoot schap". De Amerikaanse president zei, dat hij het zakenleven en de regering niet wenste te zien als twee tegenstanders, maar als twee compagnons in één be drijf. In antwoord op critiek, dat zijn regering niet alles heeft gedaan om de inflatie- te keren, zei de president ten aanzien van de regeringsverantwoordelijkheid in deze kwestie: „Wij bezitten vrijwel geen macht om direct met kracht de kernproblemen aan te vatten". Hij zette vervolgens uit een, dat een regering van een vrije maat schappij slechts beperkte invloed kan heb ben op lonen en prijzen, en zei, dat hij in het bepalen van de koers in het bijzon der zal afgaan op een op te richten ad viescommissie voor arbeidsproblemen en dat hij hoopte, dat het Amerikaanse za kenleven coöperatief zou reageren. Volgens gewoonlijk goedingelichte krin gen zal de bijeenkomst van de raad van ministers der Europese Vrijhandelszone, die deze week te Genève zal worden ge houden, leiden tot een versnelde verlaging van de douanetarieven binnen de EVA De eerste tariefsverlaging, die twintig per cent bedroeg, vond plaats op 1 juli 1960 en de volgende, die tien percent groot zal zijn, zal volgens het huidige schema op 1 januari 1962 plaatsvinden. Men meent te weten, dat deze datum zal worden ver vroegd tot 1 juli teneinde gelijke tred te houden met de tariefsverlagingen in de Euromarkt. De betrekkingen met de Euro- markt en de associatie van Finland met de „zeven" zullen worden besproken. In een aandeelhoudersvergadering van de Koninklijke Weverij Van Dijk n.v. (fa- bricaat „Kodijko") te Eindhoven is mede gedeeld, dat er een fusie zal worden aan gegaan met de Linnenfabriek Van Briel en Verster n.v., eveneens te Eindhoven De fabrieken vervaardigen dezelfde pro- dukten. Bij de „Kodijko" werken 150 men sen, bij Van Briel en Verster ongeveer 125. De directies verwachten niet, dat er personeel ontslagen zal worden. Advertentie y va vv Aardijk 13 150 m. w.z.w. Florcs n. Vera Cruz. Abbediik 13 te Stockton verwacht v. Tacoma. Abida 14 te Puerto La Cruz verwacht. Acila 13 v. Curasao n. Rotterdam. Acmaea 13 v. Searsport n. Curasao. Acteon 14 v. Rotterdam n. Zee (proefvaart. Adrastus 12 te Singapore. Agamemnon 13 15 m. n. Bizerta n. Antwerpen. Alamak 13 177 m. n.w. Perim n. Bahrein. Albireo 14 te Bedi Bundur. Alca 14 te Lobito. Alcor 13 45 m. n.o. Tunis n. Gibraltar. Aldabi 13 160 m z.z.w .Finisterre n. Antwerpen. Algorab 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Alkaid 13 v. Groot Bittermeer n. Suez. Almdijk 13 710 m. z.o. Diego Garcia n. Aden. Almkerk 13 150 m. z.w. Melbourne n. Fremantle Alphacca 13 110 m. z.o. Kreta n. Genua. Alwaki 13 500 m n.o. Madras n. Colombo. Ameland 13 v. Takoradi n. Shellhaven. Ammon 13 700 m. z.w. Azoren n. Londen. Amsteldiep 13 230 m. z.z.o. Bermuda naar Golf van Mexico. Amstelhoek 13 70 m. w. Cadiz n. Amsterdam. Amstelmolen 13 300 m. w. Geraldton n. Basrah. AmStelsluis 13 220 m. z. Madagascar n. Singapore. Andijk 13 280 m. n.o. Bermuda n. Le Havre. Angolakust 13 te Bremen. Annenkerk 14 te Kaapstad. Archimedes 14 v. St. Maarten n. Antwerpen. Arendskerk 13 100 m. n.n.w. Lissabon n. P. Said. Ares 14 te Rotterdam. Argos 13 v. v. Yerakini n.Izmir Arkeldijk 13 360 m. o. L. Palm. n. Pt. Everglades. Artemis 13 te Kingston. Asterope 13 660 m. n.w. Azoren n. Hampt.roads. Attis 11 930 m. z.z.w. Fayal n. Port of Spain. Atys verm. 15 v. Berre n. Napels. Axeldijk 13 v. Bremen n. Hamburg. Baarn 13 520 m. n.o. Flores n. Londen. Banggai 14 te New York. Batjan 13 v. Amsterdam, 14 te Antwerpen. Batu 13 120 m. n.w. Djeddah n. Suez. Barendrecht 13 dw. Finisterre n. Mena Al Ahm. Eeninkust 13 te Pointe Noire. Bennekom 13 v. Bremen. Bmtang 13 v. Genua n. Marseille. Breda 13 430 m. z.w. Flores n. Bremen. Caltex Amsterdam 13 te Port Said verwacht. Calt. Pernis 13 230 m. z.o. Mogadiscio n. Bahrein. Caltex The Hugue 13 te Suez. Camerounkust 12 v. Takoradi n. Accra. Camitia 25 te Kaapstad verwacht. Castor 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Celebes 13 te Antwerpen v. Hamburg. Ceres 14 te Equique. Chiron 13 te Georgetown v. Paramaribo. Cinulia 16 te Trinidad verwacht. Cities service Valley Forge 13 95 m. w.n.w. Sin gapore naar Mena. Colytto 13 265 m. z.z.w. Calcutta n. Aden. Concepcion 11 120 m. n.o. F. Noronha n. Asuncion. Congokust 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Cradle of Liberty 13 te Port Said verw. v. Genua. Crania 10 te Curasao. Dorestad 10 te Pointe Cardon. Eemland 13 340 m. w. Gibraltar n. Las Palmas. Eenhoorn 13 120 m. n. Benghazi n. Alexandrië. Elisabeth Broere 13 v. W.-Hartlepool n. N.York. Eos 13 v Philippeville n. Malta. Esso Amsterdam 13 v. Mena Al Ahmad! n .Suez. Esso Nederland 20 t.e Suez verwacht. Esso Rotterdam 13 90 m. z.z.o. Suez n. B. Mashur. Eumaeus 13 v. Hongkong n. Otaru. Forest Town 13 33 m. o. Bizerta n. Wilhelmshav. Fravizo 13 v. Cartagena n. Riga. Friesland KRL pass. 13 Gibraltar n. Antwerpen. Gaasterdijk 13 te Antwerpen. Gaasterkerk 14 te Hsinkang. Gabonkust 13 150 m. o. Madeira n. Freetown. Garoet 13 te Amsterdam. Geertje Buisman 14 v. Rotterdam n. Genua. Geeststar 13 250 m. w. Ushant n. Preston. Gemma 13 180 m. n.o. Barbados n. Charleston. Graveland 13 270 m. n.n.o. F. .Noronha n. A'dam Grootekerk 14 te Mombasa. Guineekust 13 nog ten anker Lagos. Haarlem 13 780 m w.z.w. Fayal n. St. Thomas. Hathor 13 v. Tripolis n. Alexandrië. Hecuba 14 te Hamburg. Heelsum 13—19 rede Accra v. Takoradi. Helena 13 220 m. n.n.w. Finisterre n. San Juan. Hera 12 330 m. n.n.o. Bermuda n. Hamburg. Hestia 13 te Jacksonville. Hilversum 13 250 m. z.w. Bermuda n. Mobile. Holendrecht 13 420 m. z.o. Bermuda n. R'dam. Hoogkerk 14 te Alexandrië verwacht. Hydra pass. 13 Azoren n. Noorwegen. Ittersum 12 2879 m. van Le Havre. Japara 13 te Rotterdam. Jason 12 v. Wagennigen n. Paramaribo. Java 13 v. Buena Ventura n. Cristobal. Johannes Frans 15 te Caldera verwacht. Joh. v. Oldenbarnev. 13 v. Sydney n. Wellington. Joseph Frering 13 160 m. n.n.o. Kp. Villano naar Monrovia. Kaap Hoorn 13 90 m. n.o. Massawa n. B. Mashur. Kabylia 13 750 m. z.w. K. Verd. eil. n. Pte. Noire. Kalydon 13 75 m. z.w. Okinawa n. Singapore. Kamperdijk 13 te Hamburg. Karachi 2 v. Labuan n. Sandakan. Karimata 12 v. Balboa n. Papeete. Karimun pass 13 Str. San Bernardino n. Manilla. Katelysia 14 v. Puerto Miranda n. Rotterdam. Keizerswaard 13 60 m. n.n.w. Port of Spain naar Buenos Aires Kelletia 15 in Suezkanaal verwacht n. Lissabon. Kenia 13 140 m. z.w. Flores n. Eastham. Kermia 13 400 m. o. Brisbane n. Auckland. Koningswaard 13 280 m. w. Bermuda n. Groton. Kopionella 17 te Montevideo verwacht. Koratia 19 ter hoogte Landsend verwacht. Korovina 14 te Puerto La Cruz verwacht. Kosicia 13 275 m. z.w. Horta n. Barburata. Krebsia 15 te Singapore verwacht. Kreon 15 te Paramaribo verwacht. Kryptos 13 360 m. n.o. Oranje n. Buenos Aires. Kv'lix 13 te Eastham verwacht. Leiderkerk 13 10 m. z.w. Aden n. Damman. Lekhaven 13 te Bremen. Lekkerkerk 3 te Veraval. Lemsterkerk 13 30 m. n.o. Kp. Villano n. P. Said. Liberty Bell 13 120 m. z.w. Pto. Rico n. Slagen. Lindekerk 3 te Abadan. Lissekerk 13 dwars Ouessant n. Rotterdam. Loosdrecht 13 320 m. o.z.o. Catania n. Catania. Lvcaon 13 600 m. o. Dondrahead n. Aden. Maas 13 35 m. z.o. Gibraltar n. Antwerpen. Maashaven 12 te Sapele v. Warri. Maaskerk 13 160 m. z. Dakar n. Las Palmas. Maaslloyd 14 te Balboa. Marathon 13 te Antwerpen. Markab 15 te Rotterdam verwacht. Marnelloyd 13 v. Rotterdam n. Marseille/Manilla Mataram 13 v, Port Sudan n. Aden. Maureen 13 375 m. z.o. Bermuda n. Panamacity Memnon 13 720 m. z.w. Flores n. Guanta. Merwelloyd pass. 13 Kp. Guardafui n. Penang. Mirfak N 13 100 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Mississippillovd 3 v. Madras, 5 te Chalna verw. Mitra pass. 13 Landsend 14 te Stanlow verwacht. Modjokerto 14 te Singapore. Mohamed Reza Shah 13 dwars Aden n. Suez. Molenkerk 13 rede Colombo. Munttoren 14 te Eastham. Musilloyd 13 60 m. o. Gibraltar n. Tripoli. Mijdrecht 13 140 m. z.w. Ushant n. Tugusta. Noess Commander 13 85 m. z.o. Kreta n. Fawley Na ess Tiger 13 25 m. z. Kreta n. Rotterdam. Nanusa 13 60 m. z.w. Lissabon n. Amsterdam. Neder-Ebro 14 te Kaossiung. Neder-Eems 13 v. Suez n. Akaba. Neder-Weser 13 60 m. w.n.w. Sabang n. Penang. Neder-Waal 13 dwars Finisterre n. Antwerpen. Nestor 13v. Patras n. Tanger. Nieuw Amsterdam 13 te Port Au Prince. Noordwijk 14 te Port of Spain. Notos 13 te Kopenhagen n. Gothenburg. Oberon 13 v. Curagao n. Vlissingen. Oldekerk 13 te Hamburg. Ommenkerk 14 te Aden Oostkerk 13 180 m. o.n.o, Madeira n. Las Palmas Oranje Nassau 14 te Port of Spain. Osiris 12 450 m. z.o. Kp. Race n. Hamburg. Pericles 13 600 m. z.w. Azoren n. Curagao. Philidora 13 v. Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi Philine 14 v. Mena Al Ahmadi n. Lavera. Pieter S pass. 13 Dungeness n. Rotterdam. Polydorus pass. 13 Ceylon n. Aden. Poseidon 13 600 m. w.z.w. Landsend n. Bremen. Prins Casimir 13 55 m. w.z.w. Oporto n. Haifa. Prins Frederik Hendrik 14 te Valencia verwacht Prins Johan Willem Friso 13 v. Lübeck n. Haifa Prins d. Neder!. 13 510 m. n.o. Flores n. Barbados Prins Willem v. Or. 13 te Le Havre v. St. John. Prins Willem IV 13 18 m. v. Almeria n. Valencia Pygmalion 13 v. Tunis n. Tripolis. Randfontein 13 470 m. o.n.o. St Helena n. K'stad Rempang 14 te Suez verwacht van Aden. Reza Shah The Great 14 te Rotterdam verwacht Rondo 13 v. Marseille, 14 te Genua. Rossum 13 te Vlaardingen. Rotte 13 v. Galveston n. Good Hope. Rotterdam 12 v. Alexandrië n. Port Said. Rijnkerk 13 v. Suez n. Aden. Sabang 13 v. Phnompenh n. Singapore. Sambas 13 v. Phnompenh n. Singapore. Sanana 14 te Hongkong. Scheldelloyd pass. 13 Guardafui n. Suez. Schelpwijk 14 te Hamble. Scherpendrecht 13 160 m. n.o. Istanbul n. Suez Senegalkust 13 100 m. w. Lissabon n. Le Havre. Sibigo 13 300 m. n. Brisbane n. Hollandia. Silindoeng 13 te Labuan. Skadi 13 v. Safi n. Gent. Siiedrecht 13 v. Pylos n. Avonmouth. Sloterdijk 13 dwars Beachyhead n. New York. Socrates 13 te Barbados. Soestdijk 12 New York n. Rotterdam. Sommelsdijk 13 40 m. z.w. Kp. Race n. N. York Stad Alkmaar 13 dwars Burlings n. Rotterdam. Stad Amsterdam 13 dwars Minorca n. Livorno. Stad Arnhem 13 10 m. n. Ushant n. Ceuta. Stad Dordrecht 13 te Palermo. Stad Gouda 13 26 m. z.w. Ushant n. Vitoria. Stad Haarlem 13 v. Newport Mon n. Melilla. Stad Leiden 14 te Rotterdam. Stad Maassluis 13 55 m. w. Cadiz n. Sagunto. Stanv. Lirik 13 340 m. w. Sabang n. P. Swettenh Stan vac Malacca 14 te Tandjong Uban. Statue of Liberty 13 100 m. w.z.w. Port Elisabeth naar Philadelphia. Steenwijk 13 50 m. o. Sardinië n. Sfax. Stentor 13 5 m n. Ouessant n. Piraeus. Straat Cook 13 570 m. n.o. Dondrahd. n. Colombo Straat Cumberland 13 980 m. z.w. Fremantle naar Melbourne. Straat van Diemen 13 v. Durban n. East-London Straat Madura 13 v. Sydney n. Melbourne. Sunetta 14 v. Norrköping n. Rotterdam. Tahama 14 te Port Said. Talisse 13 420 m. o.z.o. Ceylon n. Singapore. Tamara 13 185 m. n.o. Kp. Finist. n. Amuaybay Taria 14 te Singapore verwacht. Tero 14 te Montevideo. Texelstroom 13 te Amsterdam. Thuredrecht 13 te Novorossisk verwacht. Tjibantjet 14 te Nacala. Tjikampek 13 310 m. w.z.w. Sabang n. Singapore. Tjimenteng 12 v. Singapore n. Manilla. Tjitarum 14 te Hongkong. Togokust pass 13 Las Palmas n. Amsterdam. Towa pass. 13 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro Tweelingen 13 200 m. n.o. Santa Maria n. Ordaz. Utrecht 13 te Bahrein. Van Heemskerck 14 te Durban. Van Linschoten 13 v. Singapore n. Manilla. Van Neck 13 450 m. n.w. Auckland n. Melbourne. Van Waerwijck 13 te Port Nelson. Vasum 13 dwars Kp. St. Vine, n .Mena Al Ahm Viana 18 in Panamakanaal verwacht n. Curagao Vivipara 21 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm. Vlieland 13 op rede Barry. Vlist 13 te Hamptonroads verwacht. Waal 13 v. Alexandrië n. Izmir. Waibalong 13 120 m .n. Socotra n. Doha. W. Alton Jones 13 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Westerdam 15 te Rotterdam verwacht. Wieldrecht 14 te Port Socony. Witmarsum 14 te Antwerpen. Woensdrecht 13 420 m. z.w. Bermuda n. Puerto La Cruz. Woltersum 14 te Jacksonville verwacht Wonorato 14 v. Kitimat n. Hongkong. Zaankerk 13 te Penang. Zaanland 13 315 m. w.z.w. Las Palmas n. Santos. Zafra 13 dwars Algiers n. Port Said. Zaria 14 te Thameshaven verwacht. Zonnekerk 13 190 m. o.z.o. Aden n. Singapore. Zwijndrecht 13 300 m. o. Kp. Hatteras n, Haifa KLEINE VAART Adm. Dc Ruyter 13 in Parbay v. Liverpool n. Par Aeneas 13 Ushant gepass. n. Antwerpen. Aletta 13 rede Gravesend n. Sas van Gent. Amyntas 13 90 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Ank T 10 v. Rouen te Belfast. Areas 12 te Lissabon n. Amsterda m. Atlantic 13 op Humber n. Huil. Atlantide 13 20 m. n.n.w. Eider n. Bremen. Atlas 13 Gibraltar gepass. n. Nemours. Beekbergen 13 nog te Bordeaux. Biak 13 te Garston v. Antwerpen. Cheetah 13 150 m. n.o. Rio Grande n. Charleston Cornelia B-2 13 dwGreat Yarmouth n. Londen. Corrie Broere 13 te Downsing n. Billingham. Daje Böhmer 13 100 m. o. Kp. De Gata n. Lissab Deo Gloria 13 15 m. z.w. Noordhinder n. Aarhus Dita Smits 13 150 m. o. Tripoli n. Sfax. Drieberg enl4 te Newcastle verw. v. Bordeaux Erasmus 13 45 m n.o. Ouessant n. Honfleur. Erebus 13 30 m n.o. Noordhinder n. Garston. Fiat 13 10 m. o n.o. Ouessant n. Dover. Flevo 13 25 m. van IJmuiden n. Amsterdam. Francina 14 v. Bayonne n. Dordrecht. Frans Böhmer 13 30 m. z. Famagusta (bestemm.) Frans v. Seumeren 13 v. Southampton n. Dublin Geeststroom 13 25 m. n.w. H. v. Holl. n. Maassl Goote 13 te Antwerpen verwacht v. Duinkerken Gramsbergen 13 te IJmuiden v. Workington. Helena 13 110 m o.n.o. Estacapoint n. Dakar. Holland pass. 13 ET-17 v. Cuxhaven n. R'dam. Houtman 13 10 m. o. Caen n. Ca en. Inspect. Mellema 12 te Kolding v. Granville. Jacob Oorburg 13 dwars Dover n. Flensburg. Johannes 13 dwars Smals n. Londonderry. John M 13 te Isle of Grain. Joost 9 v. Duinkerken n. Casablanca. Kaap Falga 10 v. Nyköping te Byxelkrok. Konny M 13 v. Brunsbüttel n. Rotter dam Leendert Broere 13 dwars Amèland n. Malmö. Lelystad 13 t.h.v. Tuscarrock n. Dover. Leuvehaven 14 te Kopenhagen verw. v. R'dam. Liberte 13 30 m n.o. Ouessant n. Vlissingen. Lifana 13 dwars Azoren n. Amsterdam. Looiersgracht pass. 13 Elbe-1 v. Kotka n. A'dam Lijnbaansgracht 13 15 m. w.z.w. Elbe-1 n. Londen Maarsbergen 13 te Dungeness n. Antwerpen. Magas 13 25 m. n.o. Kp Dagata n. Barcelona. Manto 13 te Amsterdam n. Rotterdam. Marcella 13ten anker monding Humber. Marian H 13 20 m. z.w. Finisterre n. Triëst. Maria W verm. 13 v. Portsmouth n. Weigmouth Marva 13 35 m. z.w. Kp. Silleiro n. Casablanca Merwehaven verm. 13 v. Rouen n. Duinkerken Midas 13 20 m. z.w. Finisterre n. Tunis. Mirfak N 13 100 m. w. Lissabon n. Lissabon. Muphrid N verm. 13 v. Mobile n. Swansea. Nusakan 13 40 m. z.w. Lundy n. Avonmouth. Pallas 13 20 m. z.z.w. Finisterre n. Malta. Pergo 13 teWeymouth. Pieter Brueghel 13 te Casablanca verwacht. Plato 13 35 m. z. Balearen n. Livorno. Ponza 11 v. Bergkvara te Zaandam. Scheldestroom 13 ten anker op Thames n. A'dam Schieborg 13 te Portsmouth v. Amsterdam. Silvaplana pass. 13 Texel n. Rouen. Speranza 13 dwars Texel n. Rouaan. Spoorsingel 13 7 m. z. Beachyhd. n. Norresundby Stanislas 13 10 m. z.o. Huil n. Goole. Stella Prima 13 300 m. z.w. Az. n. Cd. Trujillo Strabo 13 15 m. z. Genua n. Genua. Texelstroom 13 15 m. n. Noordhinder n. A'dam Thaletas 13 te West-Kapelle n. Rotterdam. Tilly 8 v. Zaandam te Rotterdam. Twee Gebroeders 11 v. Messina n. Rotterdam. Ubbergen 13 dwars Humber n. Kirkcaldy. Viod 13 dwars Vlieland n. Gent. Vijgendam 13 dwars Ouessant n. La Pallice. Wilpo 9 v. Bayonne te Bordeaux. Zeehaan 13 40 m. z.w. Oporto n. Lissabon. Zephyr verm. 13 v. Mostyn n. Swansea. SLEEPVAARI Blankenburg 10 v. Dover n Le Havre. Cycloop 12 50 m z.w. Gibraltar n. La Spezia. Friesland 13 v. Vlissingen n. Nigeria. Gele Zee 12 v. Rotterdam n. IJmuiden. Help 13 te Port of Spain. Nestor 12 v. IJmuiden n. Las Palmas. Noordholland 12 400 m. o. Honolulu n. Japan. Poolzee en Tasmanzee 12 te Palermo m. Bergehus Schouwenbank 12 v. Brunsbüttel n. Rotterdam Titan 13 nog te Concamea. Zeeland 12 100 m. o. Bermuda n. Baltimore. Een Zweedse onderneming heeft giste ren te Moskou een handelsakkoord gete kend, ingevolge hetwelk Zweedse stalen buizen naar de Sovjet-Unie worden gele verd in ruil voor olieprodukten, De firma zal in totaal 135.000 ton stalen buis van grote diameter, bestemd voor oliepijplei dingen, aan de Sovjet-Unie leveren. Internationals lager scheepvaarten hoger De markt was gisteren min of meer ver deeld in twee kampen. De internationals gaven bij de opening over de gehele linie lagere koersen te zien. terwijl de scheep vaartaandelen merendeels hoger noteer den. De handel was in alle hoeken van be perkte omvang. Na een aarzelend begin op 1160 stegen de Philipsaandelen tot 1165'/» (1162%). A.K.U. onderging een koersreactie tot circa 530 (-8). Er was in deze hoek zeer weinig handel. De specu latie schijnt blijkbaar in de A.K.U.-aan- delen verzadigd te zijn. Unilever verdedig de zich uitstekend en steeg van 883 tot 885 (-5). Hoogovens kalm min vier punten op 894%. Kon. Olie verloor 1,30 bij een notering op f 145,60. De scheepvaartwaar den waren goed prijshoudend tot vast. Aandelen Kon. Boot werden op 250 ruim verhandeld (248%). Ook N.S.U. was ge vraagd. Doorelkaar boekten de scheep vaartwaarden een koerswinst van één tot twee punten, bij regelmatige handel. In de cultuursector lagen aandelen Amster dam Rubber aangeboden op het gepubli ceerde jaarverslag. De aandelen verloren op 130 ruim drie punten. Staatsfondsen vrijwel onveranderd met een vaste onder toon. De Nederlandse Exportpapierfabriek kreeg een hogere adviesprijs op het gun stige dividend over het verdubbelde aan delenkapitaal. Nieuwe aandelen Fokker werden op 330 geadviseerd, tegen 320% op basis van de laatste claimprijs. (ANP). Boeke Huidekoper van 179 op 182; Boom-Ruygrok van 180 op 179 1, Figée van 24372 op 244; Spaarnestad van 640 op 635 1. VERHANDELDE FONDSEN. 10 februari 13 februari Totaal 465 464 Hoger 254 (54.9%) 185 (39.8%) Lager 126 (27.1%) 191 (41.2%) Gelijk 84 (18%) 88 (19.0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U525—526 525 Kon Olie144.50—145.20 144.50 Philips 1153—1158 1153 Unilever 875878 gl 875 Hoogovens 887888 887 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U521 gb—523 524 Kon Olie143.50 gb—144 143.80 Philips 1149 gb—1151 1151 Unilever 871%—873 875 Hoogovens 884886 887 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 388 NedV Handel Mij 340 Rotterd. Bank 352 Twentsche Bank. 360 A'dam Rubber. 130 H.V.A 139% A.K.U 530 Van Berkel's Pat. 355 D-li Mij f 173.60 Excl Nederl. Ford 590 Van Gelder Pap. 359 Hoogovens 896 Müller Nat. Bezit 500% Ned. Kabelfabr. 675 1 Philips Gem. Bez. 1166 Philips Pref. 325% Unilever 883 Wilton Fijenoord 285 Billiton Mij. II 452% Dordtsche Olie 680% 145.80 H.A.L 166 K.L.M 102. K.N.S.M 249 Stoomv. Mij. Ned. 261 Ommeren, Phs. v. 344 N. Scheepv. Unie 177% 232.— 248.50 f 509.— Ver. Bezit v. 1894 f 141.50 Albert Heijn 425 Amstel Bier 550% Bols 630 Bührmann Papier 582 Ned. Gist- en Sp. 421 Van der Heem 419 Heineken's 585 1 Hoogenbosch Sch. 305 Indola 565 565 Kon. Ned. Zout 1195 Sikkens Groep 909% Stokvis R.S 297% Thomassen Dr. 738 Ver. Machinefabr. 265 Wessanen 379 Zwanenberg-Org. 959% Aluminium Ltd. 33 American Motors 17% Anaconda 50% Bethlehem Steel. 45 Cities Service.... 53"% General Motors 42% Kennecott Copper 83% Republic Steel 58% Shell Oil 83 U.S. Steel 82 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Daling voortgezet Ook gisteren heeft de winstneming zich bij vele fondsen voortgezet en dit had tot gevolg dat vele waarden, welke de laatste dagen in de gunst van de kopers hadden gelegen, belangrijke verliezen leden. Far maceutische waarden, weken achtereen de beste koershouders, leden enkele van de zwaarste koersverliezen. De elektronische fondsen waren verdeeld. Beekman was 1% lager, Texas Instruments moest vijf dollar afstaan en I.B.M. ongeveer Bij de staalwaarden stond Youngstown 2 dol lar af, maar Lukens won 3 dollar door een zeer goed verslag. Bij de autofabrieken bleven de koersverliezen tot fracties be perkt. De verkooptendens werd gezien als een verlenging van de winstnemingen van vorige week. De omzet was 3.560.000 stuk ken. Van totaal 1288 fondsen die werden verhandeld sloten er 433 hoger en 602 lager. Het industriegemiddelde kwam van 639,67 op 637,04, dat van spoorwegen van 140,64 op 139,68 en dat van openbare nuts bedrijven van 107,72 op 107,29 (UPI). i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9