Met dezelfde bouwcapaciteit meer en beter bouwen AGENDA J en bondig) Het weer blijft mooi Onderzoek is te weinig gericht op produktie Twee doden in het verkeer Marcel Nivard werd dood gevonden Negen carnavalvierders in brand geraakt Boedel van Socrates- directeur in veiling Leger des Heils werkt in Kongo normaal door het mesje dat u niet voeltI Blue Gillette WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 WEEK VOOR DE VOLKSHUISVESTING Oneerlijke onderofficieren veroordeeld Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Duitse woningbouwers bezoeken ons land Vrouwen gefêteerd van andermans geld Subsidie van de provincie voor orgelconcours Bouw van brug over het Haringvliet kan beginnen Nederlandse kinine redde veel kinderen in Kongo Kerkelijk nieuws Vijftiende unielustrum van de S.S.R. Examens WEERRAPPORTEN ,9 ëJ ïi 0 6 0 De tweede dag van de Week voor de Volkshuisvesting in het bouwcentrum in Rotterdam was gewijd aan het Onderwerp „Kostenbesparing door doeltreffender wo ningbouw" en staat onder auspiciën van de Stichting Studiegroep Efficiënte Wo ningbouw. De vice-voorzitter daarvan, de heer J. Bommer sr., beet de spits af met een inleiding „Langs de weg van de keuze plannen". Zijn uitgangspunt was: met de zelfde bouwcapaciteit en dezelfde midde len beter en meer bouwen. Het onderzoek in de woningbouw noemde hij een schreeu wend probleem. Dat onderzoek is belache lijk klein, niet voldoende gericht op de produktie en heeft zelfs los ervan plaats. Als oorzaken hiervan noemde hij dat de woningbouw niet in één hand is en de on voldoende continuïteit in de bouw. Ook laakte de heer Bommer de onver antwoordelijke verscheidenheid in de bouwvoorschriften en de verspilling van kosten door ondoelmatig ontwerpen. Om iets te bereiken op het terrein van de rationalisatie achtte hij het een eerste voorwaarde dat men geen woningbouwpro gramma voor een jaar opstelt, maar op lange termijn. En om het niet bij een programma te laten, moet de overheid dwingend kunnen ingrijpen in de kapitaal voorziening. Een andere voorwaarde voor rationalisatie is continuïteit in de produk tie. Continuïteit is het beleid van de over heid. Het woningtekort concentreert zich in de bevolkingsgroepen onder het gemiddelde arbeidsinkomen. Tegenover de theorie van „verschuiving" stelde de spreker dat een verder gaande rationalisatie een oplossing zal bieden. Er worden wel bezwaren ge maakt tegen de bouw volgens „keuzeplan nen" (waarbij efficiënt gebleken bouw plannen worden herhaald). Maar, zei hij deze plannen ontwikkelen zich. Dingen die niet hebben voldaan, worden eruit gehaald De tweede serie, die hopelijk in het na jaar zal verschijnen, geeft al verbeterin gen te zien. Belemmering door voorschrif ten van overheid en openbare nutsbedrij ven moeten zijns inziens uit de weg wor den geruimd. Onder de titel „Doelmatig ontwerpen gaf de heer Leo de Jonge vervolgens de visie van een architect. De Nederlandse architecten maken zich zorgen over de gang van zaken in de woningbouw. Spre ker vroeg om ruim baan voor de creatie „speer-mogelijkheid voor de architect, verlossing uit de zee van middelmatig heid. De lagere en middengroepen van de be volking hebben leren leven op een etage, met een woonkamer van 16 m2 en een balkonnetje. Ze weten niet meer wat zij missen. Ze hebben leren leven zonder woonavontuur. Maar denken we er wel eens bij dat we bouwen voor het jaar 2000? Vannacht is op de Dongenseweg in Tilburg de 27-jarige musicus P. Heijblom uit Dongen levenloos naast zijn motor aangetroffen. De man was met grote snelheid tegen een boom gereden en werd zo ernstig aan het hoofd gewond dat hij vrijwel onmiddellijk dood moet zijn ge weest. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. De 72-jarige A. Wouters die op 2 fe bruari bij een verkeersongeval in Amster dam ernstig werd gewond, is in het Onze Lieve Vrouwegasthuis overleden. De man had een zware hersenschudding opgelopen. Drie ernstig gewonden In Vlodrop is een Duitse personenauto in een bocht frontaal tegen een Nederland se personenwagen gebotst. Drie inzitten den van de Duitse auto werden ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis in Roermond. KORT NIEUWS Microtheater te Delft. In de Kerk straat te Delft wordt een niéuw Micro theater gebouwd voor de toneelvereniging De Flits. Deze vereniging moest kort ge leden, wegens de uitvoering van de sa neringsplannen, haar microtheater aan de Asvest verlaten. In dit kleine theater speelde De Flits vorig jaar voor de Ko ningin, die er zich toen incognito onder de toeschouwers bevond. Nog steeds in de meeste gevallen zonder centrale verwarming, zodat de woonruim te de helft van het jaar nog meer be> perkt is. Zonder verbeeldingskracht, kleur. Het ontwerpen van een woning is geen legpuzzle, maar een ruimtelijke conceptie De heer De Jonge weet veel aan het soms geringe niveau van de ontwerper En daarom was zijn eerste wens voor de toekomst: verbetering van de opleiding Dan: stimulering van het wetenschappe lijk onderzoek, opheffing van administra tief-technische belemmeringen propaganda voor het goede wonen. En: geen goedko pe huizen met t.v.antennes er op en auto voor de deur. Voor de nabije toekomst stelde hij voor een nationale woningprijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van efficiënte huizen met een architectonisch niveau bo^ van het landelijke gemiddelde. Hij meende dat met de nieuwe gestandaardiseerde eindprodukten een maximum aan varia tie en verwisselbaarheid voor ontwerper en bewoner mogelijk zijn. De heer W. J. van Nieuwkerk, hoofd van de afdeling organisatie en efficiëntie van de Stichting Ratiobouw, meende dat voor „industrieel bouwen" voornamelijk een mentaliteitswijziging nodig is. Techni sche moeilijkheden nemen niet de eerste plaats in. De mensen accepteren het van allerlei voorwerpen, kledingstukken, dat ze massa-produktie zijn, maar niet van de woningbouw. Voor de inleider stond het vast dat de woningnood alleen met industriële bouw op te lossen is. Afgezien daarvan zal de in dustriële produktie meer en meer worden afgedwongen door de ontwikkeling in an dere bedrijfstakken. De kostenbesparing zal in dê prijzen van de huizen tot uit drukking moeten komen, aldus deze spre ker. Precies een week na de vermissing is dinsdagavond omstreeks kwart voor elf het lijkje gevonden van het achtjarige Rotterdamse jongetje Marcel Nivard. De rijkspolitie van Bergschenhoek trof het lichaampje na een anonieme telefonische tip aan in een ondiepe sloot langs de pro vinciale weg van Bergschenhoek naar Ber- kel. Het lichaampje vertoont sporen van geweld. Onmiddellijk na de eerste melding kwam het Rotterdamse politieapparaat, dat in de afgelopen dagen al zeer uitgebreide na speuringen had gedaan, in actie. Substi tuut-officier van Justitie mr. J. M. van Leeuwen en de chef van de zedenpolitie, commissaris Kwast, waren onder de ve len die zich onmiddellijk naar de aange^ geven plaats begaven. Na de verdwijning van de jongen zocht de politie eerst in de onmiddellijke omge ving van diergaarde Blijdorp, waar Mar cel het laatst door een vriendje gezien was. De volgende dag begon een grootscheep se actie, waarbij een politïespeurhond werd gebruikt, maar door de regens wa ren de sporen uitgewist. Vijvers en sin gels in de omgeving werden grondig af- gedregd. Ook de spoorlijn naar Schiedam werd meter voor meter afgezocht. Honderden tips bereikten de politie, maar geen daarvan leidde tot de opheldering van de zaak. Zonder ophouden werd het onderzoek voortgezet, dag na dag. De kring waarin gezocht werd, verbreedde zich gestaag. Tot gisteravond een anoniem telefoontje het raadsel van de verdwijning oploste. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vonnis gewezen in de zaak tegen een 40jarige adjudant-onderoffi cier uit Amersfoort, die in 1959 en 1960 als kassier van het depot cavalerie aldaar zich ongeveer 14.000,- had toegeëigend. Het vonnis luidde anderhalf jaar gevange nisstraf met ontslag uit de militaire dienst. Tot vier maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst werd een 41-jarige sergeant-majoor uit Arnhem ver oordeeld, omdat hij als penningmeester van de onderofficiersvereniging „Ons Be lang" zich 3000,- had toegeëigend en van een echtpaar 2000,- geleend, welk bedrag hij nooit heeft teruggegeven. c Concertgebouw: Donderdag 20.13 u.: Concert Koor Katholiek Haarlem. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Het verhaal van Ruth", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De grote bedrieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21 15 u.: „Ik heb gezondigd". Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De gemaskerde vledermuis", 14 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het Bois.ioi Ballet", a.l. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 u.: „M een stad zoekt zijn moor denaar", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u.: „De man met het slangevel" 18 j. In het voorprog. „Eindhoven anno I960". Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Opium", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en donderdag 20 u.: „Afscheid van de wolken", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks '0— 17 u., zondags 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck Dagelijks 1017 u., zondags 14—17 u. DIVERSEN Vleeshal: Vandaag 2022 u.: Beroepen- tentoonstelling. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 febr.). WOENSDAG 15 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex Theater, 20 u.: „Opmars der Tar taren". Raadhuis, 19.30 u.: Raadsvergadering. DONDERDAG 16 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex Theater, 20 u.: „Opmars der Tar taren". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. WOENSDAG 15 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij sloe gen en zij kusten hem". DONDERDAG 16 FEBRUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij sloe gen en zij kusten hem". Amsterdam heeft bezoek gehad van een uit negen leden bestaande delegatie van de woningbouwcommissie van de Westduit- se Bondsdag. Deze delegatie brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Het gezelschap werd ontvangen in de Zuiderkerk in Amsterdam. Met een aan tal hoofdstedelijke autoriteiten en enige leden van de Tweede Kamer maakten de gasten daarna een rit door de Amster damse tuinsteden en lieten zij zich voor lichten over de woningbouwproblemen van de hoofdstad. SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: NIEUWE Hoe u ^ich tot nu toe ook hebt geschoren, zodra u Blue Gillette EXTRA gebruikt weet u wat perfekt scheren is. Alsof er geen mesje in het apparaat zit: zó zacht, zó gemakkelijk. U bentschoneren glad der dan ooit tevoren. OVERAL VERKRIJGBAAR Pakje 5 stuks 0.90 Dispenser 10 st. 1.73 Opschudding in Bergen op Zoom Negen mannen zijn met brandwonden in het ziekenhuis van Bergen op Zoom opge nomen, nadat zij tijdens een carnavalsver kleedpartij in brand waren gevlogen. Voor het leven van één hunner, een adjudant van de Koninklijke Marechaussee uit Hoo- gerheide, wordt gevreesd. De negen mannen, leden van de muziek groep „De Scheldezonen", behoorden tot een groep van ongeveer 20 carnavalvierders uit Hoogerheide die zich op het achter plaatsje van het huis van een vriend in Bergen op Zoom voor de grote optocht zouden verkleden. Zij wilden zich als sneeuwman vermommen. Daarom droegen zij overalls die zij helemaal hadden be plakt met uit elkaar getrokken watten. Toen de mannen zo, gehuld in de ver bandwatten, klaar stonden, raakte op nog onverklaarbare wijze de adjudant in brand. Zijn feestgenoten, die hem pro beerden te blussen, vlogen de een na de ander eveneens in brand. Toen deze brandende en rokende, in pa niek geraakte groep geblust was door om woners en de brandweer, bleven de negen mannen, overdekt met brandwonden lig gen. Het ernstigst was de adjudant er aan toe. Zijn hoofd en middel zijn tot de derde graad verbrand. Het bekend worden van het ongeval in het stadje kon toch niet verhinderen dat de carnavalsstoet een ongekend aantal be zoekers trok. Naar schatting waren gister middag namelijk niet minder dan 100.000 mensen binnen de muren van het oude vestingstadje. In gebouw „Odeon" te Amsterdam be> gon gisteren een driedaagse veiling, waar op onder meer de inboedel van de failliet verklaarde president-directeur van de bouw- en handelsonderneming „Socrates" onder de hamer komt.. Gisteren kwamen onder bijzonder grote belangstelling ameu blementen, schilderijen, wijnen, boeken en plaatwerken onder de hamer. Bijna 2500 nummers telt de catalogus, waarin ook de inboedel en omvangrijke bibliotheek uit het faillissement van de Amsterdamse boekhouder I. P. is opgeno men. Op de eerste dag van de veiling waren er meer kijkers dan kopers. De handela ren waren van mening dat voor sommige goederen veel te veel werd geboden. Er waren echter ook heel wat koopjes bij, zoals een gebeeldhouwde achtkantige notenhouten tafel op drie klauwpoten voor 45,- en een bankstel met fauteuils van enorme afmetingen voor 260,-. Een an tieke eikenhouten halkist ging weg voor 150,- en een antieke ijzeren geldkist op geschilderd houten voetstuk bracht 220 op. Veel belangstelling was er ook voor een gebeeldhouwde Vlaamse kast op bal poten 350), een wortelnotenhouten por- celeinenkast 1050) en een antiek wortel notenhouten staand horloge met zon maan- en datumaanwijzing 2000). Een gebeeldhouwde boekenkast bracht f 460,- op en een gebeeldhouwd bureau- ministre (namaak-Gothisch) 250. Vele handelaren schudden hun hoofden toen een eenpersoons schuimrubbermatras voor t 120,- wegging, waarbij dan nog 20 pet opgeld komt. Bij de boeken was er een boek met de titel „Zo maakt men miljoenen" De Rotterdamse recherche heeft een 48-jarige man opgesloten, die huwelijksad vertenties plaatste of op dergelijke annon ces schreef en de vrouwen met wie hij in contact kwam van andermans geld fe- teerde. In de advertenties, die hij plaatste, prees hij zichzelf aan als „strikt eerlijk, financieel onafhankelijk en met goede positie". In feite oefende hij niet eens een beroep uit. De dames, met wie hij kennis maakte, stak hij in het nieuw, kocht voor haar een televisietoestel, liet haar kamers behangen, bestelde voor hon derden guldens aan drank en beloofde een van de dames voor haar een flat te zul len kopen. Niets werd door hem betaald. Dit ging zo door tot één van de dames aan 's mans welgesteldheid begon te twij felen en daarnaar een onderzoek liet in- tellen. Bij zijn arrestatie vond de recher che een serie lege schrijfmappen en leeg- geschreven ballpoints, allemaal gebruikt bij het schrijven op huwelijksadvertenties. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voor gesteld aan de commissie internationaal orgelconcours een subsidie van driedui zend gulden te verlenen ten behoeve van het van 3 tot 7 juli in Haarlem te houden elfde orgelconcours en de daaraan ver bonden tentoonstelling. De commissie had een subsidie van vijfduizend gulden ge vraagd. De provincie Zuid-Holland geeft voor de vervroegde bouw van de brug over het Haringvliet, een voorschot van 230.000 aan de N.V. Brugverbinding Haringvliet, aldus hebben Provinciale Staten besloten. De N.V. Brugverbinding Haringvliet moet over een aandelenkapitaal van een miljoen gulden kunnen beschikken om de nodige 36 miljoen voor de bouw van de brug te kunnen lenen. Gemeenten op de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen en Duiveland hebben aandelen in de n.v. genomen tot een bedrag van f 600.000. De provincie Zeeland gaf een voorschot van 170.000. Nu definanciëngeregeld zijn, kan de brug naar het ontwerp en bestek en onder toezicht van, Rijkswaterstaaj,,worden uit-, 'gevoerd. Commandantsvrouw in Nederland (Van onze Amsterdamse redacteur Het werk van het Leger des Heils in Kongo gaat ondanks de moeilijkheden ge woon door. De zendingsofficieren zijn op hun post gebleven om op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en het evan gelie het volk bij te staan. Op een school van het heilsleger in Leopoldville werd aan 8000 kinderen onderwijs gegeven. Sinds het uitbreken van de moeilijkhe den is het aantal tot 12.000 gestegen. Dit hoorden we uit de mond van de echtge note van de internationale commandant van het Leger des Heils, mevrouw Kath leen Kitching, die voor het leiden van enkele samenkomsten naar ons land is gekomen. Een lieve dame van omstreeks 50 jaar met een zacht gezicht en lachende ogen die plotseling fel en strijdlustig schitteren als zij vertelt van haar reizen door Afri kaanse en andere landen. „In de zendingslanden is het leger een grote voortstuwende beweging, vooral in Afrika slaat ons werk erg aan. Men houdt daar van trommels en tamboerijnen en marcheren en dit contact stelt ons in staat daar grote vooruitgang te boeken". Maar ook elders zijn er voor het Leger taken te over. Mevrouw Kitching die we reldpresidente is van de gezinsbond van het Leger des Heils (de vrouwenbeweging) zegt: „We moeten natuurlijk dankbaar zijn voor de welvaart die over het westen is gekomen, maar desondanks blijven er armen bestaan die onze hulp nodig heb ben. En hoeveel de overheid ook zal doen op het gebied van maatschappelijk werk, toch blijven er taken over voor het par ticulier initiatief: kindertehuizen, moeder tehuizen, scholen voor voogdijkinderen en zovoorts. De gezinsbond bestaat 53 jaar en is met een half miljoen leden de op één na groot ste vrouwenbeweging ter wereld. Uit Bakwanga in Kongo heeft de Stich ting Oecumenische Hulp aan kerken cn vluchtelingen bericht ontvangen dat de voorraad kinine die op 26 januari per vliegtuig werd verzonden, goed is aange komen. De Nederlandse arts Blankhart schrijft dat deze Nederlandse zending voor het eerst de stagnatie in de aanvoer van medicijnen heeft doorbroken. Maandenlang was men verstoken van elke hulp bij de bestrijding van malaria. De kinine, waar mee zestig poliklinieken konden worden bevoorraad, heeft volgens dokter Blank- hart veel kinderen het leven gered. Cok de door Nederland verzonden melk en vis zijn inmiddels in Bakwanga aangekomen. De luchtbrug die in verband met troepen verplaatsingen een tijdlang niet functio neerde werkt nu weer normaal. Op Valentijndag zijn geschenken aan geboden aan de heer en mevrouw E. B. Rijser-Boots in Purmerend, een kinderloos echtpaar, dat na het over lijden van de ouders van acht kinde ren in Heemskerk de zorg voor deze vijf meisjes en drie jongens belange loos op zich nam. Hiér ziet men de heer en mevrouw Rijser (respectieve lijk tweede en vierde van link'smet de kinderen bij het welverdiende huldeblijk. •v?-y Twee jaar. De rechtbank te Almelo heeft een 47-jarige vertegenwoordiger veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij had overal in het land winkeliers en ook particulieren opgelicht, kostuums en radiotoestellen zonder te betalen meege nomen. Ook had hij geld gekregen omdat hij zogenaamd geen voldoende geld bij zich had om de reparatiekosten van zijn auto te betalen. Uitwisseling. In een dezer dagen in Parijs gehouden conferentie van aeroclubs en andere luchtvaartorganisaties, die zich o.a. bezig houden met uitwisseling van luchtvaartgezinde jongeren, is besloten een permanent secretariaat op te richten van de internationale uitwisseling van lucht vaartcadetten. Voorts werd besloten dit secretariaat te vestigen in Den Haag, waar het wordt ondergebracht bij de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. Brandschade hersteld. De brandscha de in de telefooncentrale Dordrecht zal donderdag om acht uur 's morgens hersteld zijn. Dat is dus drie weken na de brand op 26 januari. Alle gestoorde telefoonaanslui tingen worden dan weer in dienst gesteld. De aan een deel der abonnees toegekende tijdelijke nummers komen daarmede te vervallen. Straf voor dronkemansrit. De recht bank te Amsterdam heeft een 55-jarige automonteur uit de hoofdstad veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 jaar. De man had toen hij dronken was op 31 oktober aan het stuur van zijn autowrak een dolle rit door de stad gemaakt, waarbij hij achtereenvolgens een brughek raakte, tegen een stilstaande auto aanreed, en op een agent te paard was ingereden, nadat deze agent hem een stopteken had gegeven. Kwart miljoen voor rugpijn. Een eis van bijna een kwart miljoen gulden heeft een Naardense inwoner bij de gemeente ingediend, omdat hij als gevolg van werk, dat hem in verband met zijn ondersteuning door de gemeente was gegeven, hevige rug pijn had gekregen. De brief waarin hij deze eis stelde, is in de raadsvergadering door burgemeester J. C. Cramer voorgelezen. De burgemeester verklaarde dat de betrok kene brailleerwerk zou krijgen. Op eigen verzoek heeft men hem daarna ander werk toegewezen. Hij werd ingedeeld bij de spuitploeg voor de onkruidbestrijding. „Huys te YVarmont". Voor 100.000 gulden hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland aangekocht het kasteel, staande op het landgoed „Huys te War- mont" in de gemeente Warmond. De aan koop van het landgoed voor 500.000 gulden door de stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap"' subsidieerde de provincie met 50 percent. Over de bestemming van het kasteel wordt nog onderhandeld. De voor keur wordt gegeven aan blijvende be woning. Dodelijk gewond. De 33-jarige groente handelaar W. Koelewijn is bij het verrich ten van sloopwerkzaamheden in zijn win kel aan de Zeeweg te Noordwijk dodelijk gewond Vermoedelijk heeft de heer Koe lewijn een opzwiepend stuk hout tegen het hoofd gekregen. In zeer ernstige toestand is hij naar een ziekenhuis te Leiden over gebracht. waar hij korte tijd later is over leden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijega (H.O.N.): H. Jagers- ma, kand, te Bennekom. Aangenomen naar Grootegast (toez.): W. Chr. Jansen te Warfhuizen; naar Enschede (vac. wijlen J. L. de Wolf): J. A. Hebly te Schiedam; naar Baarn (vac. dr. S. H. Spanjaard): J. B. Oskamp te Nijmegen. Bedankt voor Sex- bierum: J. H. Bogers te Alphen aan de Rijn, Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren M. B. Blom te Oegstgeest, B. J. C. Hamminga te Midlaren, W. Chr. Hovius t« Haarlem, W. N. Hübner te Rotterdam; B. Jager te Groningen. H. Jagersma te Ben nekom. B. Klopman te Wons (Fr.), H. Kwakkelstein te Vlaardingen. H. Lofvers te Amsterdam-Zuid II, S. Meyburg te Oegstgeest. J. F. van Oosten te Hilversum, H. B de Roest te Delfzijl en J. E. van Veen te Termunten. Geref. Kerken Tweetal te Rheden-De Steeg: J. P. Don- dn -p te Hattem en P. H. Steenhuis te Ber- gentheim. Bedankt voor Nieuwer Amstel- Noord: J. Goumare te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hilversum-Centrum voor de missionaire dienst te Transvaal (Zuid- Afrika): L. Floor ir te Almelo. Tweetal te Zwolle: C. Langbroek te Nieuwe Pekela en T de Vuvst te Amsterdam-Oost. Ter gelegenheid van het vijftiende unie lustrum van de Societas Studiosorum Re- formatorum is in Utrecht een herdenkings bijeenkomst gehouden, die onder meer werd bijgewoond door de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.R. Twee de Kamerfractie, dr. J. A. J S. Bruins Slot, en vertegenwoordigers van de ver schillende S.S.R.-afdelingen en andere stu dentenverenigingen, het Gereformeerd Jeugdverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. De herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. dr. J. P. A. Mekkes, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden en aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de unie is een gedenkboek samenge steld, dat de titel „Vier Glazen" draagt Het beschrijft vier periodes van het be staan van S.S.R. Het boek werd door de voorzitter van de redactiecommissie, ir. H. van Harten, aangeboden aan de voor zitter van de unie, de heer T. van den Hout. Op de herdenkingsbijeenkomst werden ook de winnaars bekend gemaakt van de ter gelegenheid van het lustrum uitge schreven prijsvraag: „Hoe dient de chris telijke dagbladpers in ons land te functio neren?". De twee hoofdprijzen zijn door de jury bestaande uit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en dr. E. Diemer, toege kend aan de studenten B. Tammeling uit Groningen en R. Verboom uit Amsterdam Amsterdam. (Gem. Un). Geslaagd voor het doctoraal examen Engels M Snoep, Heemstede Eindhoven. Geslaagd voor het propaedeutiscli examen werktuigbouwkunde: L. H Braak Haarlem. i Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied, waardoor in West- Europa voorjaarsachtig weer heerst, ver plaatste zich het afgelopen etmaal van net Alpengebied naar het oosten, maar nam tegelijkertijd nog in omvang toe. De lucht in dit hogedrukgebied laat voor de tijd van het jaar zeer hogp temperaturen toe. In De Bilt werd dinsdag precies 15 graden bereikt, een waarde die in deze eeuw zo vroeg in het jaar nog niet gemeten is. In de zuidelijke provincies en in België en Frankrijk kwamen waarden voor van 17 tot 20 graden en aan de voet van de Pyreneeën zelfs 23 graden Er komt in het huidige weerbeeld weinig verandering, aangezien de depressies op de oceaan, na aanvankelijk een oostelijke koers gevolgd te hebben bij de Azoren afzwenken naar het noorden in de richting van IJsland. Het hogedrukgebied boven Europa wordt daardoor ongemoeid gelaten. Donderdag 16 februari Zon op 7.54 uur, onder 17.55 uur. Maan op 8.28 uur, onder 19.41 uur. Maanstanden 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 15 februari Hoog water 3 40 uur en 15.54 uur. Laag water 11.36 en uur. Donderdag 16 februari Hoog water 4.25 en 16.38 uur. Laag water 0.01 en 12.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Ma xtmum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. •Sfl g K Den Helder onbewolkt zw 0 Ypenburg licht bew. zw 15 0 Vlissingen onbewolkt zw 12 0 Eeide licht bew. zzw 8 0 De Bilt onbewolkt zzw 15 0 Twente licht bew. zzw 14 0 Eindhoven onbewolkt zw 17 0 Zd-Limburg onbewolkt z 17 0 Helsinki regen nw 3 1 Stockholm geheel bew w 7 0 Oslo licht bew. n 4 0 Kopenhagen mist zzw 8 0,2 Aberdeen geheel bew windst. 11 0,6 Londen mist wzw 17 0 Amsterdam onbewolk4 zzw 14 0 Brussel onbewolkt z 18 0 Luxemburg onbewolkt ozo 12 0 Parijs onbewolkt O 19 Bordeaux mist ozo 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 16 0 Nice nn"-.VOlkt nnw 14 0 Berlijn mist z 9 Frankfort mist w 5 München on wolkt windst. 10 0 Zürich mist nnw 13 0 Genève mist w 8 0 Locarno onbi-wolkt O 11 0 Wenen zwaar bew zo 9 0 Innsbruck mist windst 8 0 Belgrado mist windst 8 0 Athene licht bew. no 13 1 Rome W"'V' windst 16 0 Ajacclo onbewolkt ono 16 0 Madrid licht bew. windst 19 Mallorea licht bew. windst. 17 0 Lissabon mist nno 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2