ERWTEN SOEP chocolade hagel Ludwig Janssen en Co brengt haar eerste hektrawler in de vaart EormojK ■■■- Koningin in bollenstreek overal enthousiast ontvangen DOMPROOST MARGARINE HONING metlSct VOORDEEL HARINGFILETS samen 11 Scent 35ct GOEDKOPER LAINES DU PINGOUIN Dagblad- abonnees B ABY-voeding én ROKERSHOEST EEN DUBBELTJESREEP VOOR EEN STUIVER voor Een PAk.hu fc-L/iN-iTe Adverteert in dit blad COR v. d. MEER DEZE AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG VAN 15 T/M 21 FEBRUARI 1961 defirayters verdwijnt direct met Bij elke 2 pakjes vet of Twee zakjes 2 blikken 2 pakken SAMEN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Burgerlijke Stand van Velsen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY ,Flat te huur Uitbreidingen bij Hoogovens De „Eddystone" is vlotgetrokken In uw wlnkoll ?OEkT (J I 9 Happy Feed 9 Heinz kleuter- en baby-voeding 9 Liga enz. PLASTIC DOUCHEGORDIJN als D.V. 2,65 Prachtig VEREN KUSSEN als D.V. ƒ5.95 Partij BRABANTS BONT als D.V. 1.95 per meter Royale BADDOEK als D.V. ƒ1.95 2 pc. 5.50 Mooie ZIJDEN SHAWL als D.V. ƒ1.25 ®£8Bfc}£jjï lyMtHoiS PLEIN 1945 NR. 1 IJMUIDEN TÈL'. 02550-7541 dames- en kinderconfectie.- I afd. Walacorsetten,- beha's en betere lingeries MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TEL. 02550-7541 meubelen - woninginrichting textiel 40 t^bl. 1.45. Bii apoth en drogist Jextro margarine uitgezonderd) Lekkere, kersverse margarine. Voordelig door 10°/o korting. Reken eens uit wat U, alleen al op margarine, bespoort door 10°/o korting! Dat is héérlijk: kostelijke erwten soep. Dot is voordelig: twee zak jes van 58 nu samen voor 75 ct. Ruim 8 borden soep in een kwar tier klaar. Een gezonde boterham: proef en profiteer van dit voordeel. Nu niet 132 ct., maar slechts 117 cent. Een lekkernij: haringfilets, naar keuze in mosterdsaus, tomaten saus of pikante saus. Twee blik ken samen 23 ct. voordeliger. Kies maar uit: melk of puur. Of allebei. En smul voor weinig geld, want 2 pakken hagel a 75 ct. krijgt U voor samen 115 ct. Niet vergeten: 35 cent verdienen. 610215? .t v- -• -'"v. v PLANTAGE 152 BEVERWIJK TEL. 02510-6105 complete woninginrichting i) -•■■■ IN DE LOOP VAN DIT JAAR zal de rederij Ludwig Janssen Co te Bremer haven haar eerste hektrawler in de vaart brengen, die nu nog in aanbouw is bij de A.G. Weser, Werk Seebeck, eveneens in Bremerhaven. Deze visserijmaat schappij zal dan beschikken over vijf trawlers. Het oudste schip is de „Carsten Janssen', gebouwd in 1949; dan volgt de „Helgoland", die in 1953 in bedrijf kwam, daarna kwam in 1955 de „Falkland" en het nieuwste schip is thans de in 1958 gebouwde „Island". Deze trawler is hiernaast afgebeeld. De bijzondere bouw van dit vaartuig valt meteen op. Het dichtbouwen van het achterschip aan bakboordzijde, omdat toch uitsluitend over stuurboord wordt gevist, is geen nieuwtje meer. We zien het niet alleen in Duitsland, in Engeland, in België en in Frankrijk, maar ook in ons land en dan niet alleen bij trawlers maar ook bij kot ters. Nog niet zo lang geleden is men er ook toe overgegaan de bak aan bakboord zijde te verlengen tot de voorste mast ten einde het werkdek, zij het dan gedeelte lijk, tegen overkomende zeeën te bescher men. Maar in Duitsland is men er het eerst mee begonnen de bakboordzijde over de gehele lengte dicht te bouwen. Bij de in 1954 gebouwde motortrawler „Hermann Krone" is dit het eerst toegepast en tot de bouw van de „Island" is het hierbij ge bleven. Genoemde trawler is een zuster schip van de op 28 augustus 1958 opge leverde „Spitzbergen" van de Norddeut- sche Hochseefiseherei. Het verschil is, dat de „Island" aan bakboordzijde geheel dichtgebouwd is en op het werkdek over een breedte van drie meter. Voor de werk zaamheden aan dek biedt deze „overkap ping" een behoorlijke beschutting. Ook dit schip is afkomstig van de bekende See- beckwerft; het werd op 30 oktober 1958 aan de opdrachtgever overgedragen. De bruto-inhoud bedraagt 842 reg. ton, de lengte over alles 66,85 m„ lengte tussen de loodlijnen 59,50 m, breedte 9,80 m, holte 5,00 m en diepgang 4,20 m. De voortstU' wing geschiedt door een triple expansie machine met lage drukturbine, vermogen 1300 pk, voor een vaart van bijna 14 knopen. De naam „Island" is bij de Rederij Lud wig Janssen niet nieuw. De eerste traw ler onder die naam komen we tegen in het jaar 1911: een schip van 224 reg. ton bruto, dat op 8 december 1911 van een der hel lingen bij de Schiffbau Gesellschaft Un- terweser te water liep. Als PG 164 kwam deze tweede trawler van de rederij in be drijf. De eerste Janssen-trawler verscheen in 1906 op zee en heette „Carsten" PG 121; groot 207 reg. ton bruto en 37,79' m lang Later werden er meer trawlers aange schaft, maar de verouderde typen werden afgevoerd. Dit geschiedde betrekkelijk spoedig, want in 1930 kwam „Island" num mer twee al in de vaart. Dit was een traw Ier van 386 reg. ton bruto en een machine vermogen van 700 pk. Het schip werd bij Seebeck in Bremerhaven gebouwd. Na tien jaar als visserijschip dienst gedaan te hebben, brak de oorlog uit en dit be tekende het einde voor deze „Island". In 1940 telde de vloot van Ludwig Jans sen Co 15 trawlers en in 1945 waren er slechts enkele oudjes overgebleven. Toen in 1949 de eerste nieuw gebouwde trawler in bedrijf kwam, werden de oudste sche- Advertentie De beroemde Franse wol En natuurlijk weer in de mooiste kleuren BEVALLEN: A. M. E. Hilkens-Mulders, z., Orionweg 138, IJmuiden; H. Schol-Van Zutphen, d.. Eemstraat 23, IJmuiden; M. Visser-Romkes. z„ Sparrenstraat 34. IJmui- den-Oost; M. C. Jansen-Van Vliet, d.. De Noostraat 155, IJmuiden-Oost; W. Waas- dorp-Besseling. d., Vergierdeweg 16, Haar lem! G. M. Parlevliet-Van Rooyen, d., Pegasusstraat 17, IJmuiden; N. M. Wulfers- Weimar. z., Kerkweg 91, Santpoort; T. G. Veltrop-Kramer, d., Schulpweg 66, Velsen- Noord; J. G. van Roon-Van der Scheer, z Trompstraat 58, IJmuiden-Oost; A. E Beths-Snijders, z„ Marsmanplein 49, Haar lem; T. Snel-Verloop. d.. President Steijn- straat 3. IJmuiden; M. Botvliet-De Graaf, d.. Scheldestraat 144. IJmuiden. OVERLEDEN: J. Scholting, 50 j., echtg, van A, S. Veen. Stratingplantsoen 43 rd.. Velsen-Noord; C. Beekman. 78 j„ echtg van M. Pirovano. Tussenbeeksweg 67 IJmuiden-Oost! H. P. Siecker, 45 j„ echtg van J. M, Bouma, Van Diepenstraat 28, Velsen-Noord. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 pen uit de vaart genomen. Het volgend jaar werden twee stoomtrawlers in IJs land aangekocht, die in 1936 bij Seebeck waren gebouwd voor een Britse visserij maatschappij. Een dezer schepen, de „Gyl- fi" (ex „Northern Chief") kreeg de naam „Island". Deze 638 reg. ton bruto metende trawler heeft acht jaar voor de rederij Janssen dienst gedaan en werd daarna voor de sloop verkocht. De nu tweeëneen half jaar oude „Island" is thans het vlaggeschip van de rederij, maar zal dit predikaat dit jaar moeten afstaan aan de nu nog in aanbouw zijnde hektrawler. Arie van der Veer ,Flat te huur", de thriller in zes tafre- len, naar het verhaal „Love from a stran ger" van Agatha Christie door Frank Vos- per voor het toneel bewerkt, moet het dit maal nu eens zonder de traditionele in specteur van politie stellen, wiens scherp zinnig ingrijpen de moordenaar ten slotte-' naar de galg verwijst. In dit stuk zijn het meer de logisch uit de handeling voort vloeiende omstandigheden, waardoor de misdadiger uiteindelijk tegenover de wre kende gerechtigheid aan het kortste einde trekt. Hier is een dergelijk lot beschoren aan Bruce Lovell, een door duistere drif ten bezeten vrouwenmoordenaar, die reeds vijf echtgenotes van haar geld en leven heeft beroofd. Vijf taferelen lang staat de argeloze Cecily Harrington op de nomi natie dit halve dozijn rond te maken, tot zich langzamerhand een verschrikkelijke achterdocht van haar meester maakt. Door allerlei toevallige gebeurtenissen wordt het Cecily duidelijk, welk een Blauwbaard zij als echtgenoot heeft ver worven en wanneer dan eindelijk ook haar laatste uur schijnt aangebroken, kan zij zich haar bloeddorstige wederhelft nog slechts met behulp van de klassieke gif beker afdoende van het lijf houden. De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Beverwijk, welk en semble dit stuk dinsdagavond in het Ken- nemer theater voor het voetlicht heeft ge bracht, zou met deze vertoning een stamp volle zaal hebben verdiend. In de eerste plaats door de manier, waarop R. Pletting erin is geslaagd de half waanzinnige Bruce Lovell een zeldzaam beklemmende gestalte te geven. Na een enigszins gefor- ceerd-zoetsappige inzet, groeide zijn ka rakterisering van deze lugubere maniak langzamerhand uit tot een bijna huivering wekkende creatie, van een klasse als men slechts zelden bij amateurs krijgt te aan schouwen. „Bah, wat een engerd!", zei een dame uit mijn omgeving, tijdens zulk een voorbeeldig uitgespeelde scène, welk adjectief in deze omstandigheden voor Pletting als een niet geringe lof kan gel den. Onmiddellijk dient hieraan te worden toegevoegd, dat hij in mevrouw Polder vaart als Cecily een tegenspeelster vond die hem volop gelegenheid schonk deze hoogte te bereiken. Want zij gaf hem voortdurend even knap partij, vooral in dé grote slotscène, wanneer Cecily Bruce er van tracht te overtuigen, eveneens een moord op haar geweten te hebben. Naast dit excellerende duo, moesten de andere spelers wel met het tweede plan genoegen nemen. Dit verhinderde regisseur J. W. van der Meij echter niet, de intelligente dorpsdokter ,een volkomen natuurlijke ge stalte te geven, evenals mevrouw Ooms een alleraardigste Ethel liet bekijken. Voorts speelde mevrouw De Waard een amusant-onbescheiden tante Loo-Loo en ondersteunde mevrouw Hennen met Jos Janssens en L. Pesch de handeling in even voldoende mate. Het publiek, dat de ze voorstelling de gehele avond in een schier ademloze spanning had gevolgd gaf aan het slot uitdrukking aan zijn waar dering op een waarlijk ovationele wijze. Deze spontane hulde hebben regisseur en spelers in alle opzichten verdiend. Jan van Dam De Koningin werd tijdens haar bezoek aan de bloembollenstreek dinsdag overal enthousiast ontvangen. Er waren bijzon der veel mensen op de been, die de ko ninklijke bezoekster steeds weer toejuich ten. De mooie voorjaarszon wakkerde het enthousiaste van de bollenstreekbewoners aan. Dank zij het mooie weer, de versie ringen, de feestelijke muziek van de har monie- en fanfarekorpsen en de veelkleu rige bloemen die overal in grote hoeveel heden te zien waren, kreeg dit werkbe zoek een ongekend feestelijke glans. 's Morgens was de Koningin haar werk bezoek in Rijnsburg begonnen, waar zij aandacht schonk aan de bloementeelt en handel, waarna Noordwijk en Voorhout werden bezocht, 's Middags stonden Sas- senheim, Noordwijkerhout, Lisse en Hille- gom op het programma. In Sassenheim werd een rondgang ge maakt door Sikkens- Lakfabrieken. Hier vertelde de heer A. M. Mees, di recteur van de Sikkensgroep n.v., over de industriële ontwikkeling in de bolien- Volgens „Samen" het bedrijfsorgaan van Hoogovens te IJmuiden-, zal het res taurant van Walserij- Oost met zestig vier kante meter worden vergroot. Dit staat in verband met het groter wordend aantal beambten dat de koude lunch of warme maaltijd tijdens de middagpauze neemt Enkele jaren geleden is de keuken geheel gemoderniseerd en is men overgegaan op een systeem van zelfbediening, waarbij ieder zijn maaltijd aan het buffet afhaalt. Het is soms noodzakelijk in twee ploegen te eten als de toeloop op bepaalde dagen bijzonder groot is. Ten noorden van de Zeestraat is men op het ogenblik bezig een fiets- en voet pad aan te leggen, zulks als vervanging van de Bosweg door Tussenwijk. Deze Bosweg is thans aan het openbaar verkeer onttrokken. De raad van Beverwijk be sloot maandag jongstleden tot verkoop van de grond aan Hoogovens. Het nieuwe pad ten noorden van de Zeestraat zal ver moedelijk, nog voor de zomer gereed zijn Aan de noordkant van de derde Rijks binnenhaven die bijna voltooid is, wordt binnenkort een begin gemaakt met de bouw van een nieuw dienstgebouw, werkplaats en magazijn ten behoeve van de afde ling Transportwezen. Onder het gebouw komt een stallingruimte voor vijftig brom fietsen en vijfenvijftig fietsen. Er komt een kantine voor ongeveer veertig personen Over een jaar hoopt men het gebouw klaar te hebben. streek, die vooral na de oorlog op gang is gekomen. Hij zei te verwachten dat de ze industriële ontwikkeling zich zal voort zetten. Dit is nodig omdat de bollenstreek een snel groeiende beroepsbevolking heeft en als gevolg van de voortschrijdende mechanisatie steeds minder mensen in de bloembollencultuur nodig zullen zijn. De heer Mees bood namens de industriële bedrijven in de streek een cheque van vijfduizend gulden aan, welk bedrag de Koningin bestemde voor de werkplaats voor minder-validen in Sassenheim. In de fabriekskantine koos de hoge gast aan het buffet enige broodjes voor haar lunch. Voor het gemeentehuis van Noordwijker hout stonden daarna tweeduizend kinderen opgesteld, die met luide stem „Wees wel kom in ons midden" zongen. In de bur gerzaal van het raadhuis bood burgemees ter P. M. M. van der Weyden namens de zeven gemeenten die de Koningin op deze dag bezocht een in zilver uitgevoerd verkleind model van een bollenkist aan. Dit zilveren kistje was voorzien van de wapens der zeven gemeenten. Verder vroeg de burgemeester toestemming om in het najaar de paleistuinen met bloem bollen te doen beplanten. Het wetenschappelijk onderzoek kreeg volop koninklijke aandacht tijdens een be zoek aan het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek in Lisse, waar de bestrij ding van bollenziekten werd belicht. In de ze gemeente was het echtpaar Koot-Ver- nimmen zestig jaar getrouwd. Op het laats te ogenblik was een bezoek aan dit dia manten bruidspaar ingelast. De Koningin bracht de bejaarde echtelieden een bloe menmand en dronk met hen thee. „Deze maand zouden mijn ouders ook hun dia manten huwelijksfeest hebben gevierd," zei ze tot de heer en mevrouw Koot. Het werkbezoek werd in café-restaurant „Treslong" in Hillegom besloten. Daar be antwoordde een forum vragen over de bloembollenteelt en -handel. Nadat een groot bloemstuk was aangeboden, onder hield de vorstin zich geruime tijd met vertegenwoordigers van het bollenbedrijf. Zij toonde zich zeer belangstellend voor leven en werken in deze streek. De 475 ton metende Nederlandse kust vaarder „Eddystone" van de rederij H. Schothorst in Groningen, die enige dagen geleden in stormweer strandde op lie des Glenans aan de Bretonse kust. is gister avond vlot gebracht. De zeesleepboot „Ti tan" van Bureau Wijsmuller te IJmuiden, die een contract had om het schip te ber gen, bracht in het begin van deze week een sleepverbinding tot stand en kon het schip bij hoogwater van gisteravond vlot brengen, nadat een klein deel van de 530 ton lading ijzer was gelost. De „Titan" heeft de „Eddystone" naar Lorient gesleept. Het schip heeft een geringe lekkage in de machinekamer, maar het binnendringende walfr kan met behulp van bergingspom- pen worden verwijderd. villen veten vet er te koop U In de wereld, in het lend. In de omgeving Ook voor de a.s. moeder Zoutarme en dieetartikelen. „Het ABC van Prenatale zorg", nuttige wenken voor de a.s. moeder. Geeft U op en U ontvangt dit uiterst in teressante geschriftje gratis. Let op het bekende adres: KENNEMERLAAN 131 Telef. 5386 keurig afgewerkt met band Verkrijgbaar Marktplein en Plantage in 5 verschillende kleuren normaal 7.95 Verkrijgbaar Marktplein en Plantage 120 cm breed. Zeer geschikt voor kinderjurkjes, speelbroekjes, enz. (maar ook voor keukengordijntjes) Alleen verkrijgbaar aan het Marktplein extra zware kwaliteit met schoonheidsfoutje Alleen verkrijgbaar aan het Marktplein vierkant, dus ook als hoofddoek te gebruiken. Diverse dessins en kleuren Verkrijgbaar Marktplein en afd. Confectie Plein 1945

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7