Adenauer bereidt moeilijk gesprek met Macmillan voor Trinquier niet naar Katanga 2 Raab had groot aandeel in stijgende welvaart Wereldnieuws ffa?èrvliet „Tactische terugtocht" van Oost-Duitsland raatótoel De Gaulle vreest een terugslag op Frans-Afrikaanse betrekkingen door dr. 0p de VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 MET DE HAND GESCHREVEN BRIEF... het kleine wonder! Riks Kort nieuws Jan van Ees Uitbreiding handel Oost- Duitsland Indonesië Decimaal muntstelsel ook in Engeland? pijn? kou? griep AKKERTJES Advertentie (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft in een met de hand ge schreven brief de Britse premier, Macmillan, mededelingen gedaan over de Pari.ise E.E.G.-conferentie van vorige week. Daarmee tast een onzeker Bonn de moeilijke weg af die leidt naar de voor de kanselier uiterst lastige besprekingen die hü donder dag 23 februari aanstaande te Londen met Macmillan zal hebben. Officieel heet het dat de brief van Adenauer een antwoord is op een schrijven van Macmillan, waarin deze de kanselier verslag heeft gedaan van zijn besprekingen met De Gaulle van enige weken geleden. Officieel heet het ook dat de betrekkingen tussen de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone in het centrum van het overleg Adenauer-Macmillan zullen staan. In diplomatieke kringen te Bonn neemt men aan dat Adenauer tegenover Macmil lan, voor zover het om het resultaat van de Parijse conferentie van de vorige week gaat, zal doen alsof zijn neus bloedt! In tegenstelling tot wat van Nederlandse zij de is betoogd zou de kanselier het doen voorkomen alsof juist hij de plannen van i iuui ~*"r",ir,a De Gaulle nopens een Europese politieke vraag is slechts of hierbij de bedoeling -i iUi. I 4- nm rJo-fini icif afcPnPln V3U flP 1Ü- samenwerking op listige wijze heeft gere duceerd. Immers, zo verkondigde een Westduitse woordvoerder gisteren tegen over ons, wat is er over gebleven van de plannen van De Gaulle nopens een poli tiek secretariaat, de bijeenkomsten tus sen de E.E.G.-ministers van Economische Zaken (die de E.E.G. zouden hebben on dergraven) en die tussen de E.E.G.-minis ters van Defensie (die tot een blok in de NAVO zouden hebben geleid?) Niets, al dus onze zegsman. In het licht van al de ze Franse concessies leek het Adenauer raadzaam zonder acht te slaan op wat zijn naaste medewerkers, onder wie mi nister Von Brentano, er van denken toe te geven inzake overleg tussen de E.E.G.-regeringschefs. De polsstok. De voor ons land, naar aanleiding van de houding van minister Luns te Parijs van belang zijnde vraag is thans of de eens zo gevierde en door Adenauer ten volle ondersteunde politieke integratie-plannen in de praktijk nog wel enige zin hebben nu de Fransen er een afkeer van tonen. In de Duitsers de laatste dagen zeer te leurgestelde waarnemers te Bonn vragen zich af of Adenauer ooit wel werkelijk in de Europese politieke integratie heeft ge loofd en niet eerder het gehele eenwor- dingsideaal heeft gebruikt als polsstok waarmee hij zijn Bondsrepubliek uit het niets over de smaad en de armoede heen naar politieke en economische gelijkwaar digheid heeft gesprongen! Indien de integratiegedachte, waar het de politieke eenwording betreft, nu ook formeel nul en van gener waarde is ge worden, zou de Nederlandse opvatting ook voor de Duitsers juist acceptabel moeten zijn. Volgens dat, door Nederlands geogra fische structuur bepaalde standpunt, is het Europese alternatief van politieke integra tie een uitbreiding van het politieke over leg in de continentale club van „zes" met de Britten. Vandaar de Nederlandse voor stellen ten deze te Parijs. Nog temeer om dat de Britten vlak voor de Parijse con ferentie alle zes E.E.G.-regeringen hebben Tussen ideaal van de „integratie" en de Franse confederatie ligt het Nederlandse streven naar uitbreiding van de club van ,zes" met Engeland. Stomverwonderd vragen de Duitsers zich evenwel af wat de Nederlanders bezielt: zij hebben De Gaulle's plannen gereduceerd, zij zijn toch bezig dit spel verder te spelen? De vraag is slechts of hierbij de bedoe voorzit om definitief afscheid van de in tegratieidealen te nemen en maar verder op De Gaulle te vertrouwen al is het maar op een kwart van diens idealen. In hoeverre nu van Britse zijde op deze Duitse politiek zal worden ingegaan van openlijke Britse steun aan Nederland moet men zich niet al te veel voorstellen is hier een compleet raadsel. Het slechtste wat Adenauer te Londen te wach ten kan staan is een bruusk antwoord van Macmillan op het Duits-Franse spel te Pa rijs: „Geen Britse deelneming aan het po litieke overleg der zes regeringschefs en dan de kans op terugtrekking van een deel der Britse troepen uit Duitsland. o^SSSt horend Een volkomen nieuw hoortoestei van AD1TONE, dat geheel on zichtbaar achter het oor gedragen kan worden, is zojuist op de markt gekomen. Vraagt een brochure van deze nieuwe ADITONE type 615 Gratis twee weken op proef! Ook de oorhangers van Audium, linke, Philips, Siemens, en Willco voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij r horen zten KONINGSTRAAT M HAARLSM TEL BONN. Het Oostduitse bewind onder nam gistermiddag een geraffineerde „tac tische terugtocht". Ter voorkoming van Westduitse maatregelen tegen de voor Oost-Duitsland bitter noodzakelijke West- Oostduitse handel, maakte men te Oost- Berlijn plotseling bekend dat de controle aan de Oost-Westberlijnse grens vereen voudigd zal worden. Deze maatregel is reeds vanmorgenvroeg van kracht gewor den. Juist vandaag bespreekt de Westduitse regering te Bonn de situatie aan de Oost- Westberlijnse grens naar aanleiding van het wederrechtelijk terugsturen door de Volkspolitie van veertig vooraanstaande Evangelische kerkelijke leiders op zondag. Van Oostduitse kant erkent men deze overeenkomsten al lang niet meer. Op 8 september 1960 gingen de Oostduitsers er toe over om van Westduitsers, die naar Oost-Berlijn wensten te gaan, een apart doorlaatbewijs te verlangen. Deze maat regel is nu verlicht en vereenvoudigd tot het tonen van het Westduitse persoons bewijs. Maar, zo deelde men met nadruk mee. de maatregel is niet afgeschaft. fa Kanaal GentTerneuzen. De Belgi sche senaat heeft het verdrag goedgekeurd, waarbij wordt bepaald dat in het kanaal Gent—Terneuzen bij Terneuzen twee slui zen zullen worden gebouwd en dat het Nederlandse deel van het kanaal zal wor den aangepast aan de mogelijkheden die door de bouw van de nieuwe zeesluis wor den geopend. In België zijn de werkzaam heden ter verbetering van het kanaal reeds begonnen. Wanneer deze zijn voltooid, zal Gent bereikbaar zijn voor schepen van 50.000 ton. (Van onze correspondent) PARIJS De heftige spanningen die nu opnieuw in Kongo heersen als gevolg van de moord op oud-premier Patrice Loe- moemba, hebben ook hun invloed gehad op de reisplannen van de Franse para-ko lonel Trinquier, die is voortbestemd opper bevelhebber van het Katangese leger van president Tsjombe te worden. Nadat de Amerikaanse regering, schijnt het, eerst een discrete wenk aan generaal De Gaulle had gegeven, werd de kolonel gis teren in Parijs verboden plaats te nemen in het vliegtuig dat hem naar Katanga zou brengen. Zijn bagage was al ingeladen. Trinquier, die vroeger de (harde) rech terhand van generaal Massu was in de donkerste dagen van de Algerijnse „pa cificatie", nam onlangs ontslag uit het Franse leger om Tsjombe's aanbod aan te kunnen nemen. Onder zijn leiding werd twee weken geleden in Parijs ook een re ferentie alle zes r,..c,.cjr.-xegeiiiiscu ircuuui iwee vvcivrn - laten weten dat zij niet tegen deelneming cruteringsbureau voor het Katangese leger _..n- „„„„u dii „n 1 net van de reeering na aan zulk overleg zouden zijn. geopend dat op last van de regering na een paar dagen echter al weer gesloten moest worden. Naar het vliegveld was gisteren een speciale politiemacht gedirigeerd om de kolonel te beletten het Franse grondge bied te verlaten. Deze nieuwe maatregel tegen Trinquier, die al eerder werd be dreigd met het verlies van zijn Franse nationaliteit, kan worden verklaard uit de bijzondere ongerustheid waarmee de re gering in Parijs de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Kongo volgt. Het is duidelijk waarneembaar, dat de golf van haatgevoelens, tegen de Belgen in het bij zonder, maar de Europeanen in het alge meen, die door de moord op Loemoemba is verwekt, de grenzen van Kongo al heeft overspoeld. Ook andere Centraal-Afrikaan- se volken, die lid zijn van de gemeen schap met Frankrijk, zullen gemakkelijk door deze anti-blanke massa- psychose kunnen worden meegesleept. Men heeft in Parijs in ditzelfde verband zelfs al een terugslag menen te bespeu ren op het klimaat der voorbereidende on derhandelingen met de Algerijnse nationa listen dat de laatste weken juist wat be ter beloofde te zullen worden. Om al die redenen is het begrijpelijk dat generaal De 'GaUlle, die gisteren in de ministerraad de moord op Loemoemba „onvergeeflijk" noemde, kolonel Trinquier maar liever de gelegenheid ontnomen heeft door zijn even tueel persoonlijk optreden in Katanga het vuur dat ook de Franse belangen in Cen- traal-Afrika nu direct bedreigt nog wat aan te wakkeren. WENEN De Oostenrijkse kanselier dr. Raab heeft, zoals wij gisteren hebben bericht, besloten op 11 april aanstaande als kanselier af te treden. In hem verliest Oostenrijk een van zijn beste, meest onkreukbare en standvastigste politici. Acht jaar achtereen heeft hij als kanselier aan het hoofd van de regering gestaan. Hij heeft een groot aandeel gehad in het tot stand komen van het staatsverdrag in 1955, de stabili teit van de munt, de toenemende welvaart van de bevolking, de evenwichige handels balans en vooral de rustige toestand in het land. Raab trekt zich op grond van ge zondheidsoverwegingen uit het politieke leven terug, maar hij zal, zoals hij ver klaarde, de Oostenrijkse volkspartij altijd met raad en daad bijstaan. (Van onze correspondent) Tot zijn opvolger werd, zoals gemeld, met algemene stemmen dr. Alfons Gor- bach gekozen, de tegenwoordige voorzit ter van de Oostenrijkse volkspartij. Hij werd in 1898 in Imst (Tirol) geboren, maar verhuisde reeds in 1900 naar Stier marken, waar hij ook nu nog is gevestigd. Als vrijwilliger nam hij deel aan de Eer ste Wereldoorlog. In de twaalfde slag aan de Isonzo in Italië verloor hij zijn rechter been, keerde als reserve-luitenant naar zijn land terug en bezocht de universiteit van Graz, waar hij in 1922 tot doctor in de rechten promoveerde. Reeds vroeg nam hij deel aan het politieke leven en was onder andere lid van provinciale, staten in Stiermarken. In maart 1938 werd hij dadelijk door de Nazi's gearresteerd en op 1 april naar het concentratiekamp Dachau gebracht, waar uit hij pas in de herfst van 1943 werd ontslagen. In augustus 1944 moest hij ech ter opnieuw naar een concentratiekamp. Na zijn bevrijding in april 1945 stelde hij zich onmiddellijk ter beschikking van de volkspartij. In november daarop werd hij lid van hel Oostenrijkse parlement als lijstaanvoerder van zijn partij in zijn kies kring. Op 13 februari 1960 werd hij geko zen tot voorzitter van de Oostenrijkse volks partij als opvolger van Raab, die deze functie toen reeds op doktersadvies had neergelegd. De nieuwe kanselier geniet nu reeds veel vertrouwen, vooral in de socialisti sche partij. Dit blijkt uit een schrijven dat deze partij gisteren publiceerde en waarin het volgende wordt gezegd: „De socialistische partij beschouwt dr. Gor- Met het verschijnen van het eerste cro- cusje in de tuin van m'n buurman heb ik mijn eerste nieuwe rijksdaalder ont vangen. Wat een gezicht! Die „rinkelen de, blinkende zilverling" weer terug in de palm van m'n hand. 't Was of zij licht uitstraalde. En dat deed ze ook. Zij be lichtte oude herinneringen, van toen je over ging naar een hogere klas, of op je verjaardag van een aardige oom die van het kedo'tjes-gezanik af wou wezen. En dan was er dat snapshotje uit je verleden, van de „knaak" in die prachti ge oosterse stad. Ik zat daar met m'n Jordaanse vriend in een Chinees eethuisje, bij een vooraf genoten paitje. Er waren buiten ons geen gasten, alleen de Chinese waard die, leunend tegen de toonbank op de achtergrond, moeite stond te doen om zijn spleetoogjes open te houden. Mijn vriend memoreerde ietwat melancholiek (vanwege de pait) zijn gezin in Mokum. Als een soort verlossing kwam daar toen op zijn blote voetjes uit de donkerte van het achtervertrek een klein Chineesje op ons toegetrippéld. Kinderen zijn over de hele wereld aanbiddelijk, zo ook dit gele kleutertje met het plukje zwart haar op zijn voorhoofd. Mijn vriend tilde het op zijn schoot en begon een speech af te ste ken tegen de soezende vader op de achter grond: „Saja", wees hij op zichzelf, „óók een zoon, in AmsterdamHij stak twee maal tien vingers op: „Doewa poe- loe jaar!" Pa bleef soezend leunen, wach tend op de vreemde keelklanken uit het donkere achterhuis die zouden melden dat ons maal gereed was. Mijn Jordaanse vriend haalde toen een blinkende riks uit zijn broekzak. Toonde die aan het kind om hem daarna in het kleine gele handje te stoppen. In een voor ons onbegrijpelijke reactie begon het joch te huilen, werkte zich af van de knieën van die vreemde oom, rende naar zijn vader aan wie hij de riks overhandigde. Pa vertrok geen spier van zijn gezicht, nam de riks in ontvangst, liet hem op een marmeren plaat vallen die voor dergelij ke gelegenheden daar ruas gedeponeerd om te controleren of de geldstukken van de klanten vals waren. De riks rin- kinkelde puur zuiver om daarna in de wij de broekzak van de nieuwe eigenaar te verdwijnen. Mijn vriend had de gehele zwijgende mise en scène met half open mond, in lichte verbijstering aangekeken, om dan in een stortvloed van woorden te gen de Chinese pa uit te vallen, zonder re sultaat overigens. Waaruit overduidelijk bleek dat de Jordaan toch wel heel erg ver van China verwijderd moet zijn. Advertentie Julius Raab bach als een gematigd man, die open staat voor goede verstandhouding, In zijn eigenschap als voorzitter van zijn partij heeft hij zich ingespannen om persoonlij ke en hatelijke aanvallen in de pers te vermijden. Wanneer dr. Gorbach in zijn nieuwe functie vasthoudt aan de tot nu toe ingeslagen weg, bestaan er goede kansen op een verdere succesvolle samenwerking in Oostenrijk". In Ansbach wordt een proces gehou den tegen de 56-jarige ex-SS-Haupt- sturmführer Karl Chmielewski. Hij is in 1943 commandant van het concen tratiekamp Vught geweest en heeft ■daardoor ook in Nederland een gru welijke bekendheid gekregen. Indonesië en Oost-Duitsland hebben gis teren een handelsovereenkomst getekend die voor een jaar geldt maar automatisch verlengd kan worden, zo meldt Antara. De overeenkomst voorziet in Oostduitse leveranties van onder andere industrie- installaties, machines, elektrotechnische en chemische produkten en textiel. Indonesië zal kopra, plantaardige olie, sisal en rub ber leveren. Het nieuwe verdrag vervangt de overeenkomst van 1956. Op grond van de huidige verdragen wordt een aanzien lijke uitbreiding van de handel verwacht. De Engelse regering heeft gisteren te Londen bekend gemaakt, dat zij „later in het jaar" een verklaring af zal leggen over een mogelijke verandering van het Engelse muntstelsel, van ponden, shillingen en pennies in het decimale stelsel. Anthony Barber, de staatssecretaris voor Economische Zaken bij het ministerie van Financiën, die dit in het Lagerhuis bekend maakte, zei: „Dit is een zeer belangrijke kwestie die de grootst mogelijke aandacht van de regering vereist en ook krijgt," Egocentrisch zijn in meer dere of mindere mate maar meestal in meerdere mate! alle mensen en het is dus be grijpelijk dat, wanneer zij zich vereenzelvigen met het werelddeel waartoe zij be horen, zij dit werelddeel zien als het middelpunt van de we reld in haar geheel. Maar nergens gebeurt dit meer dan in Europa. Het begint al op school. Alles wat uitmondt in het huidige Europa wordt in de geschiedenis naar voren gehaald terwijl er nauwelijks aandacht is voor vaak niet minder belangrijke en be langwekkende ontwikkelingen daarbuiten. En dit van de oudheid af aan. Veel aan dacht voor de Grieken en de Romeinen, en maar nauwe lijks een vermelding van de Chinezen en de Indiërs uit die zelfde tijd, om van de Maya's en de Tolteken of van de cul tuur van Tiahuanaca maar te zwijgen. Het gaat zo voort tot in de modernste geschiedenis toe. Al heten de beide laatste oorlogen wereldoorlogen, wij zien deze toch in de eerste plaats als Europese oorlogen en in ieder geval krijgt de ganse ontwikkeling op de an dere continenten, op een en kele episode na zoals de Ame rikaanse burgeroorlog, vrijwel geen aandacht. Wordt er in ons land nog eens een enkele uitzondering gemaakt, dan geldt die Nederlands Indië maar alleen omdat het toen N e d e r la n ds Indië was, of ook, om soortgelijke redenen, „de West". Het is niet ver keerd dat deze zaken worden onderwezen maar het is wel verkeerd om deze alleen te belichten, en evenzeer om die alleen maar in te passen in onze egocentrisch-Europese visie. Voor die visie biedt de we reld van vandaag geen recht vaardiging. Nog daargelaten, dat eenzijdigheid en grote egocentriciteit in geen enkel tijdsbestek als deugden kun nen gelden, is de positie van ons oude werelddeel in de loop van deze eeuw dermate veranderd dat het nu werke lijk hoog tijd is om ons aan te passen aan die verande ringen. Dit op gevaar van an ders geheel vreemd te staan in de veranderde wereld en daarin onze plaats en ook onze taak niet meer te vinden. Wij behoeven bij die ver andering van de positie van Europa in de wereld niet zo Egocentrisch Europa lang stil te staan, want eigen lijk weten wij het best. Om streeks 1900 stond Europa op het toppunt van zijn macht. Afrika was vrijwel geheel aan Europa onderworpen en Azië voor een zeer groot gedeelte. De rivaliteit tussen de Euro pese landen verhinderde nog niet dat de Europese invloed zich steeds verder uit ging strekken. Wel was er ook sprake van een grote en sterk groeiende Amerikaanse in vloed, maar zolang deze zich voornamelijk beperkte tot de Nieuwe Wereld, lette Europa, egocentrisch als steeds, daar vrijwel niet op. Voor China bestond meer belangstelling. Die gold, buiten het studeer vertrek van enkele geleerden, zeker niet de oude cultuur van dat land maar wel de sterk groeiende Europese in vloed welke zich ook daar ma nifesteerde. Kwam China in opstand, zoals tijdens de Boxerrebellie, dan achtte men dit een onbeschaamdheid zó groot dat de Europese landen tijdelijk hun onderlinge na ijver konden vergeten om ge zamenlijk met een troepen macht daartegen op te treden. Maar met de Russisch-Ja- panse oorlog begon er in het Verre Oosten een ommekeer. Voor het eerst bleek een Azia tisch land, dat zich de tech niek van het Westen hier bij ons zei men die van Euro pa had eigen gemaakt, in staat om een Europese mo gendheid te verslaan. In Europa beschouwde men het als een onbelangrijke episode maar in Azië was dat heel anders: het Europese prestige kreeg er zijn eerste gevoelige knauw. De eerste wereldoorlog was voor Europa hoogst nadelig hoe nadelig, dat valt zelfs vandaag nog niet te overzien. Maar in ieder geval was het wel duidelijk, dat de oorlog voerende landen zonder uit zondering sterk verzwakt uit de strijd te voorschijn traden Ja, zonder uitzondering voor zover het de Europese deelnemers betrof. Maar ook Amerika en Japan hadden zich in die strijd gemengd zonder daaronder zeer te lij den en beide kwamen zij er dan ook versterkt uit naar voren. Duitsland verloor alle koloniën en exterritoriale rechten welke het had bezeten. De koloniën vielen toe aan andere Europese landen met een zekere mate van in ternationaal toezicht van de Volkenbond of wel aan Ja pan. Meer en meer over heerste het laatste land de verhoudingen in het Verre Oosten. Maar ook in China begon men te gevoelen dat de dagen van de hegemonie van Europa voorbij waren: het nationalisme, en ook het com munisme, staken er toen reeds de koppen op. De verandering met de meest vérgaande gevolgen was het uitbreken van de Russische revolutie. Van de aanvang af aan hebben de Russische communisten ge- broken met de egocentrisch- Europese visie welke ook die van het Tsarenrijk was ge weest. Men wilde niet meer en niet minder dan de wereld veroveren voor het commu nisme. Wanneer men daarna nog de dingen in West-Europa zag alsof Europa het enige was dat telde, dan zag men onder andere ook voorbij, dat de helft van Europa daar heel anders over dacht. De tweede wereldoorlog heeft andermaal de Europese landen het zwaarst getroffen en tot de gevolgen van die oorlog kan men ook rekenen dat het Europese kolonialisme zich in de andere werelddelen nergens meer heeft kunnen handhaven. Dit had slechte en ook goede zijden doch het be tekende in ieder geval dat de positie van „Europa" lees: West-Europa in de wereld veel minder aanzienlijk werd. Nu begon het stadium, waarin twee machten, die van No >rd- Amerika en van de commu nisten, om de voorrang gingen strijden. West-Europa werd tot niet veel meer dan een aanhangsel. Dit Europa van ons heeft zich merkwaardig snel her steld met grote Amerikaan se hulp. Het is ook wat meer tot een eenheid geworden onder de dreiging van het Westwaarts oprukkende com munisme. Of beter gezegd, er ontstond niet één enkel ge heel, maar er kristalliseerden zich twee groeperingen. En deze begonnen, naar oud Europees gebruik, een nieuwe rivaliteit. Nu onlangs zijn de twee voornaamste staatslieden van elke groepering, Macmillan en De Gaulle, samen geweest. Over de resultaten van hun onderhoud is vrijwel niets medegedeeld en misschien was er ook wel niet veel dat medegedeeld had kunnen wordenMaar op één punt hadden beiden elkaar blijk baar gevonden: men was er enigszins over verontrust dat er. wellicht, na het optreden van Kennedy in Amerika, een rechtstreeks contact tussen hem en de leiders van het internationale communisme tot stand zou komen. Dit nu is een duidelijk voor beeld van Europese zelfover schatting, want waar toch zou onze zieke wereld meer mee gebaat zijn dan met een mo gelijke, zij het ook nóg zo lichte, verbetering in de be trekkingen tussen de twee wereldmachten? Kennedy's eerste optreden heeft een voortreffelijke in druk gemaakt. Hier was een ware leider aan het woord, iemand waaraan niet alleen Amerika, maar het gehele Westen met inbegrip van Europa, grote behoefte heeft. Iemand wiens duidelijke taal zonder grootspraak of drei ging óók in Moskou kan wor den verstaan. Maar blijkbaar toch niet in Rambouillet. Nog dichter bij huis ont breekt de zelfoverschatting, die blijkbaar een Europese kwaal is, evenmin. Daar zijn de heren ook Nederlandse heren die in Straatsburg en Brussel het spel opvoeren van wat men zou kunnen noemen het Grote Klein-Europa. Met veel geld óns geld tracht men daar iets te stutten dat al geheel vermolmd is: de grote invloed van Frankrijk en Bel gië in Afrika. En tenslotte: wie zou willen volhouden dat ook wij Neder landers vrij zijn van zelfover schatting? Nog altijd willen wij de wereld voorhouden hoe het moet, of er iemand naar ons luistert of niet. Oök de wereld van het Kleine Europa. In welk een positie van isole ment wij ons dan manoeu vreren, moet ons eerst blijken uit de krant waarin opeens te lezen staat, dat niemand het met ons eens is geweest in Parijs. Dit is een zaak, die werkelijk onze grootste aan dacht verdient en waarbij wij in deze kolommen nader ho pen stil te staan. Maar d i t zij nu reeds gezegd: zonder een veel te grote dosis zelfover schatting van de Nederlanders die onze buitenlandse politiek bepalen, zou een échec als wij nu hebben behaald, waar schijnlijk zijn vermeden. Wanneer wij Nederlanders aan De Gaulle en Adenauer verwijten dat zij het Kleine Europa te veel opblazen, dan doen wij dat niet zonder goede gronden. Maarwanneer wij dan in precies dezelfde fout vervallen als zij (en dat doen wij!), dan bereiken wij met onze critiek niets, totaal niets. Het is nog niet te laaï, maar wel hoog tijd, dat Europa de hand in eigen boezem steekt en zich rekenschap geeft van zijn sterk verminderde be tekenis in de wereld. En dat geldt zeker ook voor onszelf. Doet Europa dat, dan kan het een nuttige taak in de we reld blijven verrichten. En ge beurt het niet, dan leven wij voort in een gevaarlijke waan die ons moet leiden van het ene échec naar het andere. KKER helpen direkt Sovjet-president. President Brezjnef van de Sovjet-Unie, die aanvankelijk don derdag van een bezoek aan Guinea naar Moskou zou terugkeren, zal eerst nog een bezoek van twee dagen aan Ghana brengen. Rassenintegratie. Het Amerikaanse mi nisterie van Justitie is een gerechte lijke actie tegen de staat Louisiana be gonnen om deze te dwingen geld vrij te geven voor een der twee scholen van New Orleans waarop in november j.l. de rassenscheiding werd opgeheven. De staat had dit geld ingehouden. Voort eist het ministerie dat de leraren die door de school sedert november zijn te werk gesteld, worden erkend. Dit is de eerste belangrijke actie van de nieu we regering in de kwestie van de ras senscheiding. Ingewikkeld. De republiek Kameroen, een voormalige Franse kolonie, heeft don derdag bij de UNO een krachtig pro test ingediend tegen de wijze, waarop Britse autoriteiten bij de recente volks stemming in het aangrenzende Brits- Noord-Kameroen zijn opgetreden. Zes tig percent van de kiezers in dat ge bied sprak zich uit voor aansluiting bij Nigerië. In Brits-Zuid-Kameroen stem de 71 percent voor aansluiting bij de republiek Kameroen. I Zes doden. In de Amerikaanse staat Nieuw Mexico viel gisteren een grote bouw- kraan, bij een diepe put, waar een Atlas-lanceerbasis zou worden gevestigd bijna zestig meter omlaag. Volgens de politie werden zes mensen gedood en raakten verscheidene gewond. Toen de kraan in de put viel, ontstond er brand. Er deden zich ook een aantal explo sies voor. Twee van de gewonden zul len naar verwacht wordt, het ongeluk niet overleven. Lawine. Een grote lawine heeft gisteren drie mensen bedolven in de Zwitserse Alpen bij Valais. De drie mannen maak ten deel uit van een groep van vier lawine-deskundigen. De vierde man zag kans zichzelf uit te graven. Lawine In Nagano, Midden-Japan, zijn woensdag elf mensen omgekomen door een lawine. Zestien personen, die even eens door de sneeuwmassa werden be dolven, konden worden gereid. Drie van hen zijn zwaar gewond. De doden lagen voor het merendeel onder de puinhopen van vijf huizen die door de lawine wer den verpletterd. Spionage. De 34-jarige Westduitse drogiste Lore Poehlmann is gisteren door het Westduitse constitutionele hof in Karls ruhe veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar wegens spionage tij dens de Amerikaanse legeroefening Wintershield van verleden jaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3