Mist veroorzaakte tal van ongelukken en stagnatie In de vishal en op zee Oefening Rode Kruis, brandweer en politie had zeer goed verloop Batavus Bilonet winkel- of magazijnbediende jongen of meisje De brommer voor de kenner Rijwielhandel A. DONKER ENIGE NETTE JONGENS Dodelijk ongeval in Aerdenhout Verzending van zeepost Halve realiteit tussen het puin aan Bloemstraat Men zoekt in UMimDEN Ged, O, Gracht 42 en 11 TEL,,20061 en 19981 nieuws dit dagblad V XV IJ D A G 17 FEBRUARI 1961 Twee autorijders hadden geluk bij ongeluk Inboedel van Socrates- directeur geveild VLAMMEN, ROOK EN MIST Boeren in Hapert gedupeerd Met de 3 Stooges de lucht in Dit moet zijn 7 jaar. TABERNAL'S ZAADHANDEL - SANTPOORT vraagt voor kantoorwerkzaamheden Engelmundusstraat 28 - l]muiden-Oost Telefoon 4282 en zoekt Zaterdag en maandagmiddag Koffie Perculator Soepkop op schotel Aluminium steelpan 1.49 1.09 wonder bakpan 4.95 3.60 95 ct Kop en schotel 0.79 De zware mist heeft in ons land veel ongerief en talrijke ongelukken veroor zaakt. Op de meeste wegen werd gisteravond in het geheel niet of uiterst lang zaam gereden. Op sommige plaatsen kwam het verkeer geen stap verder, zoals op de Zuiderzeestraatweg, waar het zicht nog geen acht meter was. Verscheidene mensen zijn in de dichte mist om het leven gekomen. De meeste ongelukken gebeurden op onbewaakte overwegen. Ook het scheepvaartverkeer werd nog ernstig belemmerd. Er deden zich ver scheidene aanvaringen en strandingen voor. By het Engelse dorpje Newton-by-the- Sea is de Delftzijlse kustvaarder „Calvijn" (450 ton) lek gestoten en gezonken. De opvarenden konden worden gered. Het luchtverkeer ondervond eveneens ernstige hinder van de mist. De Spoorwegen hadden daarentegen weinig last van de mist: de vertraging van de treinen was over het algemeen niet noemenswaard. Tegen de middag trok bijna overal in ons land de mist op en brak de zon door. Donderdagmorgen om halftien is in de bocht van de Oosterduinweg en de Slan- genkruidlaan in Aerdenhout de 47-jarige bromfietser W. P. Böhn uit Haarlem door een auto aangereden. Met inwendige kneu zingen werd hij naar het Marine-hospi taal in Overveen overgebracht, waar hij in de loop van de middag overleed. Een 27-jarige monteur uit Zaandam kwam per auto uit de Oosterduinweg en wilde rechts af de Slangenkruidlaan inrijden. Uit deze laan naderde de bromfietser en in de bocht botsten de voertuigen tegen elkaar. Op de rijksweg bij Kruiningen op Zuid- Beveland kwam de 50-jarige J. Sengers uit Goes met zijn scooter in botsing met een auto. Hij was op slag dood. Op dezelfde weg botste een personenauto, bestuurd door de 41-jarige G. J. A. Simons uit Oisterwijk bij het inhalen frontaal tegen een vrachtauto Ook hij was op slag dood. De man was gehuwd. Op de rijksstraatweg Amersfoort-Zwolle werd de 84-jarige K. Alberts uit Olde- broek door een vrachtwagen aangereden. Hij was op slag dood. De bejaarde man was door de dichte mist de weg kwijt geraakt en op de rijweg gekomen. In Beilen werd de 34-jarige J. Verhoeve, toen hij met paard en wagen de onbe waakte overweg in de Molenstraat wilde passeren, door een trein overreden en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd volkomen vernield. Het slachtoffer, een patiënt van de stichting „Beileroord" heeft door de dichte mist de trein niet zien aankomen. Tussen Varsseveld en Aalten werd een personenauto op de niet beveiligde over weg aangereden door een trein. De be stuurder van de auto werd ernstig ge wond. De wagen en de automatische kop peling van het treinstel werden zwaar be schadigd. Het trein verkeer had twintig minuten vertraging. Tussen Twello en Apeldoorn botste op een onbeveiligde overweg een vrachtauto tegen een posttrein. De bestuurder van de vrachtauto een inwoner van Zutphen kreeg een gebroken been en een shock. Het baanvak werd ongeveer een half uur versperd. Vannacht om kwart over drie raakte op een met een automatische knipperlicht-in stallatie beveiligde overweg tussen Breda en Roosendaal een auto klem tussen de rails. De inzittenden konden niet veel anders doen dan uitstappen en op de klap wachten. Een goederentrein vernielde de auto volkomen. De spoorlijn was tot vijf uur vanmorgen versperd. Op een niet-beveiligde overweg tussen Wijchen en Nijmegen botste een bestelauto tegen de trein van Den Bosch naar Nij megen. De auto werd zwaar beschadigd, maar de chauffeur kwam er zonder letsel af. De trein had bijna twintig minuten vertraging. Op het IJ bij Zeeburg kwamen de bin- nenvaarttanker „Dordrecht" en het bin nenvaartschip „Koopvaart 22" met elkaar in aanvaring. De tanker sloeg door de aanvaring lek en verloor enige tonnen benzine. Het ge vaar voor brand was niet denkbeeldig en de brandweer en politie rukten uit. Het bleek echter dat de tanker kort na de aanvaring reeds op sleep was genomen Twee ambtenaren van de Haagse dienst van gemeentewerken konden woensdag met hun vlet Sch 155 de weg naar de kust niet vinden en moesten op zee overnachten. Er werd uren naar het scheepje gezocht en tenslotte vond de Nederlandse mijnenveger „Gemert" de vlet ter hoogte van Terheijden op twee mijl uit de kust. Het bergings vaartuig „Bruinvis" nam vlet en op varenden over. Voor de haven van Scheveningen stapten de ambtenaren op de reddingboot „Dorus Rijkers" en koersten na aankomst in de haven in hun vletje terug naar hun werk: het uitzetten van drijvers die gebruikt q worden bij het onderzoek naar de strandbevuïling. door een andgr schip, terwijl men het gat voorlopig had k;up,ngn dicljtf P- De "sterke wind verspreidde de op het water drij vende benzine snel zbdat het gevaar voor brand spoedig geweken was. Kustvaarder gezonken De 450 ton metende kustvaarder „Cal vijn" uit Delfzijl liep voor de Engelse kust bij Newton-by-the-Sea (Northumberland) op de rotsen, stootte lek en zonk. Kapitein reder R. van Urk, zijn vrouw en drie kin deren, alsmede de zeven koppen tellende bemanning konden worden gered. Het schip was met een lading kunstmest onderweg van IJmuiden naar Berwick. Vlak voor de plaats van bestemming liep het schip op de steenachtige bodem. Door dat de machine door het binnenkomende water uitviel, kon er niet worden ge pompt. De bemanning heeft nog 35 ton van de lading overboord gezet en toen het tij opkwam, raakte de „Calvijn" wat vlot. De reeds uitgevaren sleper „Simson" van bureau Wijsmuller keerde terug naar IJmuiden, omdat een Engelse sleper, de „Forman", reeds dicht bij de „Calvijn" was. De „Forman" zou de gestrande kust vaarder naar IJmuiden brengen voor re paratie maar het schip ging plotseling zin ken. Het Nederlandse schip „Amstelhoek" (10.000 ton) van de N.V. Rederij Amster dam is donderdagavond op ongeveer 25 mijl ten oosten van Northeforeland in aan varing gekomen met het s.s. „Ocean Evelyn". Dit laatste schip heeft zware schade, doch niet onder de waterlijn. Twee leden der bemanning zijn gewond. De „Amstelhoek" heeft lichte schade aan de voorsteven. De „Ocean Evelyn" is op weg naar Engeland om de twee gewonden aan wal te zetten. Het 12.727 ton metende Noorse tank schip „Raila" is vanochtend vroeg op vijf mijl ten zuiden van Dover in aanvaring gekomen met het Westduitse schip „Bo- chum" (2603 ton). Een der opvarenden van de „Bochum" werd gewond. Het schip maakte water maar de pompinstallatie was toereikend. De „Raila" ging later naar Rotterdam. De ankers van het schip zijn defect. Het 603 ton metende Finse schip „Ber- ny" kwam in het Kattegat in aanvaring met de Liberiaan „Tyne" (1.168 ton) en zonk. De bemanning werd door de „Tyne" opgepikt. Bij het binnenkomen van IJmuiden zijn Twee automobilisten, die op de onbe waakte overweg bij het Friese dorpje Jelsum met elkaar in botsing kwamen, hebben bij alle ellende toch nog geweldig geboft. Een van hen, een inwoner van Hallum had, toen hij de overweg wilde passeren een trein uit de mist zien opdoemen. Hij stopte, maar zijn auto werd direct hierop aangereden door een bestelauto, bestuurd door een inwoner van Leeuwarden. De eerste auto schoot over de rails heen en kwam aan de andere kant van de over weg in een bermsloot. De bestelauto, die de aanrijding veroorzaakte, had ook nog zo'n snelheid dat hij eveneens over de rails heenreed. Beide auto's waren nog precies voor een trein langs over de rails gegaan. De be stuurder van de trein zag het ongeval ge beuren, maar kon de trein niet meer voor de overweg tot stilstand brengen. De auto bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar van hun auto's bleef niet veel over. De in Amsterdam gehouden driedaagse veiling waarop de goederen uit het fail lissement van de Socrates-directeur Den Besten zijn verkocht, heeft 65 mille op gebracht. Donderdagmiddag kwamen juwelen, goud en zilver onder de hamer. Er waren heel wat kostbaarheden bij, waarvoor gro te bedragen werden geboden. Het record bod gold een wit gouden damesring met een grote en vele kleine briljanten, die 5200 opbracht. Daarop volgden een losse briljant van ongeveer vijf karaat 5100) en een speld met briljanten van 8 karaat 4400). Het fraaiste zilver van de vei ling, een vijfdelig koffieservies, bracht 1600 op en een antiek collier met vele diamanten 3000. Niet alle geveilde goede ren waren afkomstig uit de boedel van Den Besten. vanmorgen twee Urker botters door de dichte mist aan de grond gelopen. De 68 ton metende UK 81 „Jacoba 2" van de fir ma K. Post en Zoon strandde op de zuide lijke strekdam vdn het forteiland. Daar het laag water werd, liep de kotter een slagzij van ongeveer 20 graden op. Het schip kon na enkele uren worden vlotge- bracht. Op de noordelijke strekdam van het forteiland strandde de 40 ton metende UK 15 „Grietje" van de firma H. Bakker. Dit schip, dat geladen is met vis voer aan de grond bij hoog water en zat omstreeks tien uur al bijna geheel droog. De „Grietje" maakt een slagzij van ruim 40 graden. De schipper hoopt de kotter vanavond bij hoog water op eigen kracht vlot te bren gen. Op de schorren tussen Noord- en Zuid- Beveland, raakten door de mist twee jon gemannen, die wilden vissen, het spoor bijster. Zij bewaarden echter hun tegen woordigheid van geest, zochten de rand van de vaargeul op en zwommen naar een boei. Daar begonnen zij hevig te schreeu wen. Dat betekende hun redding, want de veerboot van Zierikzee naar Catseveer die donderdag enkele tochten maakte, merkte de .verkleumde mannen op en nam hen aan boord. Nog ipeer verkeersdoden In Sleen (Dr.) sloeg de 37-jarige K. H. Padding uit Emmen met zijn scooter op het gladde wegdek van de Holtslootsbrug over de kop. De man was op slag dood. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. In Ede wilde op de oude rijksweg de 25- jarige chauffeur De Blok uit Ede, met zijn vrachtauto een tractor, waarachter een mestverspreider was gekoppeld, inhalen. Hij botste tegen een vrachtauto en reed in een sloot. De bestuurder raakte in de kabine bekneld en was vrijwel op slag dood. De 65-jarige I. H. Ensing, die in Bussum dezer dagen met een bromfiets tegen een auto reed en zwaar gewond naar het zie kenhuis in Bussum werd overbracht, is daar vanmorgen overleden. Op de autoweg van Keulen naar Hanno ver in de buurt van Beckum is bij dichte mist een ongeluk gebeurd, waarbij 15 auto's betrokken waren. Twee mensen kwamen om het leven en vier werden zwaar gewond. Op een station in Wuppertal botsten een dieseltrein en een locomotief tegen elkaar: 21 mensen werden gewond. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Westland (19 febr.) en ms Yapeyu (21 febr.); Australië: ts Isarstein (22 febr.) en ms Oranje (23 febr.); Brazilië: ms Lahnstein (22 febr.); Canada: ss Queen Mary (21 febr.) en ms Learina (22 febr.) en ss Maasdam (23 febr.); Chili: ms Burgen- stein (23 febr.); Ned. Antillen: ss Benne- kom (20 febr.); Nieuw-Zeeland: ms Oranje (23 febr.); Suriname: ms Ladon (22 febr.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Capetown Castle (19 febrjen ss Radja (21 februari). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Aanvoer van donderdag In IJmuiden werden donderdag in totaal aangevoerd 3380 kisten vis, waarvan 509 tong en tarbot, 1 heilbot, 605 schol, 118 schar, 135 bot, 30 haring, 25 makreel, 100 schelvis, 885 wijting, 913 kabeljauw en gul, 2 leng, 7 haai. 1 ham, 15 poon, 20 koolvis, 14 diversen. Pry zen van donderdag Per kilo: heilbot 42.60, grote tong 4 3,60, grootmiddel tong 43.70, kleinmiddel tong 3.803.40, kleine tong 1 4.503.70, kleine tong 2 2.902.30, tarbot 1 4.904.50. Per 50 kilo: tarbot 4 92, grote schol 36 24, grootmiddel schol 34—27, kleinmiddel Puinhopen, rookwolken en op straat en tussen de stenen liggende gewonden, brand weerlieden die twee vuren hadden te blussen, leden van de Rode Kruis colonne, die rustig te werk gingen. Dit kon men donderdagavond zien op het terrein van de ramp aan de Bloemstraat in oud-IJmuiden. De schijnwerpers van het politie-aggregaat verspreidden een fel licht, maar op tien meter afstand ervan had men er niet veel aan, daar een dikke mist alles omhulde. De rook kon ook al niet weg vanwege de welhaast Londense mist en in een ommezien van tijd was alles en iedereen dan ook in nevelen gehuld. Toch heeft de gecombineerde oefening van de afdeling Velsen- IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis, de Velsense vrijwillige brandweer en de politie een bijzonder bevredigend verloop gehad. De heer Verhoef van de Velsense brand weer gaf om 20.12 uur per mobilofoon de melding door aan de kazerne bij de tun nel, dat er twee branden waren uitgebro ken bij de in afbraak zijnde huizen aan de Oranjestraat en de Bloemstraat. Hij riep de leden van de vrijwillige brandweer op. Evenals de heer Verhoef, waren wij zeer benieuwd hoe lang het zou duren voor de brandweer op de plaats van bestemming zou zijn, temeer omdat de vrijwilligers eerst van huis naar de kazerne hadden te fietsen en vandaar met het materiaal naar oud-IJmuiden. Tegelijk met de vrijwillige brandweer, waren de leden van de Rode Kruiscolonne, die in de „Slingermuur" hun wekelijkse oefenavond hadden, gewaarschuwd. Voor hen gold, dat er een groot aantal gewon den was, waarbij sommigen zelfs in levens gevaar verkeerden. Want wat was er ge beurd? Tijdens het zoeken naar hout tus sen de puinhopen van de in afbraak zijn de woningen, was een explosie ontstaan door een lekkende gasleiding. Resten van muren stortten in en er ontstond tevens een grote brand. Iedereen keek na de melding op zijn horloge: brandmeester Verhoef, zowel de heer Haak van de Velsense politie als de heer N. Kloosterhuis. Dit driemanschap was alleen op de hoogte van het feit dat dit een oefening was. De politie had het destijds zelfgebouwde licht-aggregaat mee genomen en dit draaide al om tien minu ten over acht op volle toeren. Twaalf mi nuten na de melding was de vrijwillige De ruim 160 boeren uit Hapert en om geving, die een gezamenlijke vordering hadden van 1,4 miljoen gulden op het on langs failliet verklaarde „Eerste Zuid- Nederlandse Bloembollenverwerkingsbe drijf" te Hapert, zullen maar een fractie van hun vordering uitbetaald krijgen. De verkoop van de inventaris van het bedrijf heeft slechts 10.000 gulden opgebracht. Honderden bakken bloembollen en de gehele droog- en pel-installatie zijn voor dit bedrag verkocht. Een complete droog- en verwarmingsinstallatie, die nog maar enkele weken geleden in het bedrijf werd geplaatst voor f 20.000, bracht nauwelijks 6000 op. Het bedrijf, dat maar één seizoen in Hapert heeft gewerkt, stond onder leiding van een vroegere inwoner van Venhuizen. Hij had de boeren een contract aangeboden waarin onder meer stond dat. wanneer men voor 3000 gulden bollen kocht, de opbrengst van 10.000 gulden werd gega randeerd. Vorig jaar oktober begon het echter met de betalingen al te haperen, toen de bollenprijzen zeer sterk daalden. brandweer ter plaatse en drie minuten later was er water. De heren waren er bijzonder snel. Een minuut later waren de leden van het Rode Kruis er ook en onder leiding van de heer Van Leeuwen en dok ter Lagro werd de eerste hulp bij ongeluk ken voorbereid. Het leek of het lang, te lang duurde voor de colonne-leden aan het werk gingen. Maar men bereidt een dergelijke hulpver lening ter dege voor, zo bleek wel. Men gaat zorgvuldig te werk. De mensen vor men ploegen, die worden voorzien van ver bandmateriaal en pas na de uitgifte van het materiaal zoekt men de gewonden op. Van ongeveer half negen tot kwart over negen waren de colonne-leden druk in de weer met het verplegen van de gewonden. Knapen die allemaal lagen of zaten te grinniken. Een van hen bevond zich in een tamelijk benarde positie: hij lag tussen wat roestige stangen. Met behulp van twee auto's van de ongevallendienst werden de gewonden naar de „Slingermuur" aan de Zeeweg gereden. De oefening heeft een zeer bevredigend verloop gehad, verzekerde ons de heer Kloosterhuis, die de oefening in samen werking van brandweer en politie had ge organiseerd. De gewonden zijn op de juiste wijze behandeld. Iedereen die eraan had meegedaan, heeft weer flink wat ervaring opgedaan. En daar ging het bij de oefening om. schol 4932, kleine schol 1 5524, kleine schol 2 4516, schar 5025, bot 148, ver se haring 34—27, makreel 4815. grote schelvis 104, kleinmiddel schelvis 80, kleine schelvis 1 104, kleine schelvis 2 5627, wij ting 368, grote gul 40—29, middel gul 32 23. kleine gul 26—22, kleine haai 32, ham 114, poontjes 30, kleine koolvis zwart 38 36. Per 125 kilo: grote kabeljauw 17696, grote koolvis zwart 10082, grote leng 96, Besommingen van donderdag KW 4 f 10.100, KW 176 13.250, KW 160 f 3920, KW 57 f 6390, KW 34 7810, RO 27 f 8300, KW 177 f 2120, KW 109 en UK 216 1730, K W36 3040, Aanvoer van vrydag In IJmuiden voerden vrijdag twee traw lers, vier loggers en 37 kotters 3600 kisten vis aan. waarvan 70 schelvis, 45 radio, 75 wijting, 45 gul en kabeljauw, 340 gul van de spannen, 50 koolvis, 185 haring, 40 ma kreel. 1600 schol, 25 tong, 400 varia, 100 stuks kabeljauw, 32.500 kilo tong. De RO 53 Dirkje voerde aan 70 wijting, 70 schelvis, 45 radio, 45 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 185 haring. 40 makreel, 25 varia, 45 stuks kabeljauw, totaal 530 kisten. De Dirkje was 4 februari uitgevaren. Pry zen van vrydag Export: grote regels kabeljauw 8092, kleine regels kabeljauw 4045, kisten ka beljauw 98108, grote schol 2530, middel schol 2835, zetschol 4550, schol 1 45 50, grote tong 3.503.70, grootmiddel tong 3.503.60, kleinmiddel tong 3.103.20, tong 1 3.103.30, slips 22.20, grote tarbot 4—4.20, Binnenland: grote gul 3035, middel gul 2528, torren 2426, zwarte koolvis 80 100, koolvis 1 3132, koolvis 2 27, lengen 114, grote schelvis 86. grootmiddel schelvis 84, kleinmiddel schelvis 82. pennen 81, braad 7046, wijting 3540, schol 2 2838. schol 3 1727. haring 2732, makreel 24 30, bonken 5260. Op zee Het was goed weer op de zee. maar overal stond mist. De vangsten om de noord waren weer slechter geworden: 40 tot 100 manden haring, koolvis, makreel en wijting per etmaal. De Emma deed een trek van een pakje, de Sakina een trek van 40 manden haops, de Claesje een trek van een pakje, de Van Hattem een trek van 10 manden hoops, de 's Gravenhage een trek van een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen 150 tot 250 kilo tong en 15 tot 25 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de pitboei vin gen 150 tot 300 kilo tong en 20 tot 40 man den gul en schol per etmaal. De Amsterdam. Allan Water en Postboy zijn alle naar zee vertrokken. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 60 schelvis. 100 wijting. 40 koolvis, 500 volle haring, 40 makreel, 700 schol, 300 stuks kabeljauw. RECTIFICATIE In de gisteren geplaatste advertentie is bij de film voor ZONDAGMIDDAG 3 uur abusievelijk vermeld: kinderen beneden 17 jaar a a eb De nieuwe serie 1961 is gearriveerd. Fantastische kleuren in verschillende uitvoeringen. Bekijk ze eens geheel vrijblijvend in de showroom van daarom ook do advertenties nieuws uit het land van vraag en aanbod I Wij hebben plaats voor voor afwisselende werkzaamheden. Gunstige loon- en arbeidsvoorwaarden. Aanmelden: Industriestr. 6 9 Onhandig zijn dat hin dert niet, wanneer men u goed gereed schap biedt. Dit geldt ook voor deze Op veriaardagen een lekker kop koffie met schenkrand en koudgreep steel, voor zien van ophangoog. Erg gemakkelijk in de keuken. Speciale aanbieding zonder koudgreep U kunt er heerlijke cake of koek mee bakken. De prijs 7 Die kunt u zetten in deze royale koffie perculator. inhoud IV2 Itr. Mooi zwaar aluminium en goedkoop Profiteer van deze zeer speciale aanbieding. Uw soep smaakt eens zo lekker, opgediend in deze sierlijke soepkop. Alléén zaterdag en maandagmiddag Dweilen, grote maat 0.90 - 0.78 - 0.65 Stofdoeken 0.60 - 0.40 - 0.25 Wafeldoeken 0.30 - 0.23 Wafeldoeken m. ruit 0.35 - 0.25 Grote plastic tafellakens 1.20 Pansponsen, Diastic0.15 Panlappen, plastic 0.25 Luchtverversers, compleet 0.35 Een porseleinen kop en schotel, mooi vlot model, met leuk decor, in 3 verschillende kleuren. Extra voordelige aanbieding voor slechts BIM BAM BOM de prijzen vallen om! Extra marktdag-koopje; alleen zaterdag en maandagmiddag I APPIER KOELKASTEN 140 Itr van 548 NU 375.— met groentelade 390.—. Verkoop no. 11

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6