In de Rotterdamse Ahoy-hal komt het - STAATSCIRCUS MOSKOU - Eerste uitvoering van de Maria-Antifonen van Fiocco Werk van Anton Heyboer in „Espace" Kunstdiefstal in het Gooi „Freies Fernsehen" zwaar door schulden belast De zomerexpositie het Rijksmuseum Geestelijke muziek uit de Italiaanse barok Schilderijen vervalst De negen muzen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 9 «HR b 'iÊÊ De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Hoogtepunt Beeldschermer FILM EN FILMWERELD „Pockets bij kruidenier een fiasco geworden" Congres Orkestenverbond Bob Buys Matthaus Passion door C.O.V. op 27 en 28 maart Op mysterieuze wijze zijn twee kunst werken uit de woning van mejuffrouw J. S. Clinge Doorenbos te Bussum verdwe nen, een Breitner (olieverf) en een Wit sen (aquarel), beide studies van een meisjeskopje. Mejuffrouw Clinge Doorenbos, zuster van de bekende dichter Clinge Doorenbos, kocbt in 1920 beide schilderijen bij een Amsterdamse kunsthandel. Acht in waarde variërende schilderstuk ken, vulden de kamers van haai? bekoor lijke woning aan de Nieuwe 's-Graven landserweg 66 te Bussum. Waarom juist deze twee werken zijn ontvreemd is haar een raadsel. Men is binnengedrongen met een koe voet via de achterdeur. De gesigneerde Breitner is met hetzelfde apparaat in de studeerkamer uit de lijst gerukt en de on gesigneerde Witsen is met lijst en al uit de huiskamer meegenomen. Er werd geen enkele notitie genomen van de' andere werken, van het in de woning aanwezige geld en de kostbare, aan de kapstok han gende bontjas. De Breitner meet zonder lijst 41 bij 31 cm. en de Witsen met lijst 34 bij 45 cm. Mej Clinge Doorenbos woont in het huisje van Herman Gorter. De Breitner die de eigenares bij haar leven vermaakt heeft is door de aan staande eigenaar verzekerd. De Witsen was echter niet verzekerd. (Van onze correspondent) BONN. Bijzonder snel neemt in de Bondsrepubliek het aantal televisiekijkers toe. Volgens een mededeling van woens dag van het ministerie voor de P.T.T. te Bonn, bezitten op het ogenblik 4,8 miljoen Westduitsers een televisieapparaat. Men verwacht dat binnen enkele maanden de vijf miljoenste geboekt zal worden. Het aantal radiotoestelbezitters bedraagt in de Bondsrepubliek op het ogenblik 16 mil joen. De snelle televisie-ontwikkeling gaat dus door, ondanks de afzetmoeilijkheden van de grote fabrieken. Deze moeilijk heden hebben reeds, als gemeld, geleid tot een drastische prijsverlaging door de Gründig-fabrieken. Men verwacht dat op korte termijn ook andere fabrieken dit voorbeeld zullen volgen. Veel zal daarbij afhangen van de uitspraak van het con stitutionele gerechtshof te Karlsruhe op 28 februari aanstaande over het al of niet vermeende recht van de regering-Ade- nauer om een tweede televisieprogramma in te stellen. In eerste instantie werd Bonn dit recht ontzegd. Inmiddels verkeert de particuliere maatschappij „Freies Fernsehen", die in opdracht van de regeringsmaatschappij „Deutschland-Fernsehen" het tweede pro gramma zou verzorgen, in grote financiële moeilijkheden. De directie van „Freies Fernsehen" heeft de regering reeds om een extra voorschot van 10 miljoen mark ge vraagd voor de betaling van lonen, sala rissen en andere kosten. De grootste West- duitse bank, de „Deutsche Bank", heeft deze maatschappij de afgelopen maand in totaal al honderd miljoen mark voorge schoten! De toekomst van „Freies Fern sehen" is thans bepaald donker. Men ver wacht namelijk dat de regering-Adenauer nieuwe onderhandelingen met de regerin gen der deelstaten over het tweede pro gramma zal moeten beginnen, hetgeen een vertragende werking zal hebben, wat weer neer zal komen op een verder werken zonder zender van „Freies Fernsehen Dus op nog meer ingeblikte programma s en ook meer kosten die voorlopig niet uit commerciële programma's bestreden kun nen worden. In elk geval zal de start van het tweede programma, wanneer het ook begint, geremd worden door de enorme, vele miljoenen uitmakende schulden van „Freies Fernsehen". x .-. y. i-i. De Rotterdamse Ahoyhal is van 21 tot en met 28 februari het terrein waar het Staatscircus Moskou zal opereren. Na verschillende landen in Europa te hebben bezocht waaronder België en Duits land zal ook het publiek in Nederland de kans krijgen om dit Staatscircus, dat zich inmiddels een wereldnaam heeft veroverd aan het werk te zien. Er is één naam die als het ware de vlag schijnt te zijn waar onder dit circus vaart namelijk die van Oleg Popov. Popov die gemakshalve clown wordt genoemd is een meester in vele takken van circuskunst. Niets is hem te dol, hij dresseert kippen, verricht uitste kende toeren op de stalen draad en is een uitstekend pantomimespeler. Het programma van dit circus vertoont naast de zuiver menselijke prestaties ook veel technisch vernuft. Bij de meeste num mers wordt gebruik gemaakt van inge nieus technisch uitgevoerde installaties die het de artiesten mogelijk maken nog ge durfder en nog beter afgewerkte nummers te brengen. Verder zijn er natuurlijk de kozakken, men zegt regelrecht uit de Russische step pen overgebracht. In ieder geval vertonen deze mannen met hun zonen verbluffende staaltjes rij en schiettechniek. Dit is ruiterwerk zoals we in Nederland lang niet gezien hebben. Er zijn rolschaatsnummers en goed werk op het hoogdraad, acrobatiek aan een ra zendsnel ronddraaiende raket. En dan na tuurlijk de roofdieren nummers. Het leeuwennummer is een sensatie apart niet alleen dat we vier leeuwen te paard kunnen zien, bovendien ontbreekt hier de traditionele kooi. Ook kent dit circus het systeem van de loopgang niet. Op de rand van de piste ligt een dun op nylon maar ijzersterk gaas dat in enkele seconden naar boven kan worden getrok ken en zo een zeer doorzichtige kooi vormt. Het publiek behoeft niet tegen de ijze ren kooi aan te kijken en bovendien wordt de indruk gewekt dichter bij de dieren te zitten. Oleg Popov met zijn kip, komisch en knap. Het Staatscircus Moskou treedt in prin cipe slechts op in vaste circusgebouwen of daartoe ingerichte hallen. De artiesten, technici, stalknechten en ander personeel moeten dan ook in hotels en pensions worden gehuisvest. Aan de Westeuropese tournée 1961 werken 71 artiesten, 22 mu sici en circa 60 andere personeelsleden mede, nog afgezien van de reclameploe- gen, die een veel ambulanter leven leiden. In het circusgebouw of de hal arriveren eerst de technische ploegen, die de boxen voor de paarden timmeren, de overige dierenverblijven maken, de werktuigen der artiesten monteren, de schijnwerpers plaat sen en de elektrische leidingen aanleggen. Een speciale ploeg is aangewezen om de piste te monteren en een juist mengsel van leem en zaagsel tot stand te brengen. Dit mengsel moet aan de hoogste eisen voldoen, omdat met name met de ra zendsnelle paarden geen enkel risico mag worden genomen. Een te zachte vloer kan grote ongelukken veroorzaken, maar een te harde eveneens. Een paar namen: De algehele leiding van deze circusproduktie berust bij L. Saizew. Chef van de manege is A. Bu- schée, artistiek leider is A. Falkowsky en B. Ossipow hanteert de dirigeerstok. Re gisseur van het programma is N. Zertle- jew. Manegemeester A. Buschée, die ook de nummers aankondigt en daarvoor naarstig een aantal Nederlandse woorden uit het hoofd heeft geleerd, vertegenwoordigt met zijn 79 jaren de beste Russische circus tradities. Reeds vijftig jaar zit hij in het vak en hij is er verantwoordelijk voor, dat het programma met voornamelijk jongere mensen zonder haperingen ver loopt. De leeuwen van het Staatscircus Moskou zijn overdag niet opgesloten in een donkere wagen, maar rusten in een zeer ruime, geheel open (uitgezonderd de tra lies, uiteraard) kooi. Maar hoewel er vol doende plaats is, liggen ze meestal dwars 135.000). over elkaar heen. Als de ruimte het even toelaat, staan de paarden op wier ruggen zij tijdens de voorstelling door de piste rondrijden, steeds aan de overkant, met de hoofden naar de leeuwen gericht. Door deze opstelling blijven deze twee diertypen voortdurend met elkaar vertrouwd en be vriend. Als de leeuwen moeten optreden is het niet nodig een loopgang te construeren van het dagverblijf naar de mechanisch opgetrokken kooi in de piste. Neen, de dieren worden dan met behulp van een kooiwagen naar de piste gebracht en daar na via een „doorgeefluik" binnengelaten, Het dompteursechtpaar Tamara en Alexan der Buslajew vertelt: „Deze leeuwen zijn anderhalf jaar bij ons onder dressuur. Het koste ons een half jaar intensief werken, voordat wij het nummer leeuwen-te-paard rond hadden en aan het publiek konden tonen. Dit nummer is absoluut uniek. In de circusliteratuur komt men wel één leeuw te paard tegen, maar vier leeuwen tege lijk als jockeys is nog nooit vertoond." SUBSIDIES HOLLAND FESTIVAL 1961 Tot 1958 bedroeg de subsidie van Den Haag ten behoeve van het Holland Festival jaarlijks 115.000, terwijl tevens een ga rantie van 20.000 werd verleend voor de populaire voorstellingen. In verband met de bestedingsbeperking werden deze be dragen in de jaren 1958, 1959 en 1960 te ruggebracht, respectievelijk tot 100.000 en 15.000. Aangezien de kosten, verbonden aan het tot stand brengen der manifestaties in het Holland Festival, de laatste jaren aanzien lijk zijn gestegen, hebben B. en W. de raad thans voorgesteld, ten behoeve van het Holland Festival 1961 een subsidie te ver lenen van 115.000, alsmede een garantie van 20.000 voor een aantal populaire voorstellingen, door welke verhogingen dus wederom het peil wordt bereikt van vóór 1958. Het is B. en W. van Den Haag bekend, dat het gemeentebestuur van Am sterdam overeenkomstige bedragen ter be groting heeft gebracht. Het rijk verleent voor 1961 een subsidie van 152.000 (1960 De Christelijke Oratoriumvereniging zal haar jaarlijkse uitvoeringen van Bach's Matthaus Passion geven op maandag 27 en dinsdag 28 maart te half acht in het ge meentelijk concertgebouw te Haarlem, onder leiding van George Robert. Medewerkenden zijn: Heieen Verkley, sopraan; Aafje Heynis, alt; Tom Brand, evangelist; Hans van der Leeuw, Christus partij; Arjen Blanken, tenor; Herman Schey, bas; Arie de Rijk, bas; Piet Lenz, WMIL'Sl m^^;iiauaïïerj°llfiV-hfiik"a-i-' -geanalyseerd, dat wij bij de opvoering van ■rxTxc rvloKKcn en Tier i ViVnnpn vermn- .Noord hollands Phi-lharraomsch Orkest. De C.O.V. heeft in studie genomen de Hohe Messe, eveneens van Joh. Seb. Bach, Dit werk wordt tijdens de Haarlemse or geldagen uitgevoerd op 13 juli 1961 in de Grote of St. Bavo Kerk, waarbij het ge restaureerde Müller-orgel zal worden be speeld door Albert de Klerk. TONEELSTUK VAN THEUN DE VRIES. Het eerste toneelstuk van de Nederland se auteur Theun de Vries „Seinen uit het donker" wordt op het ogenblik in de Oost- duitse steden Quedlinburg en Karl-Marx- Stadt (Chemnitz) opgevoerd. Het Oostduit- se persbureau ADN meldt dat 't stuk han delt over „de vrijheidsstrijd in een Oost- afrikaanse kolonie". De Vries was bij de première van zijn stuk in Quedlinburg aan wezig. Hij verklaarde daar dat het stuk in Nederland als te revolutionair afgewezen HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vers van de pers. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Sportnieuws. 13.45 Gram. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Promenade-ork. en solist. 15.30 Boekbespr. 15.50 Omr.ork., klein koor en solist. 16.40 Wereld kamp, hardrijden op de schaats in Göteborg. 16.50 Van de wieg tot het graf, praatje. 17.05 Jazzmuz. 17.35 Act. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerork. en soliste. 19.00 Artis tieke staalkaart VPRO: 19.30 Passepartout bij gaslicht, praatje. 19.40 Leven en dood in de bij bel, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 De Venus van het Capitool, hoorsp. 22.21 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Cabaret. 23.05 Opsporing verzocht. 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. (Om 12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Gevar. muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursmuz. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 Amateursprogr. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportuitz. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram 13.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 18.55 We reldkampioenschap hardrijden op de schaats te Gothenburg. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo jandum. 19.30 Wereldkampioensch. hardrijden op de schaats te Gothenburg. 19.40 Gram. 19.50 Licht baken, lezing. 20.00 Omr.ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge varieerd progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwer ken van de religieuze muziek, muzikale lezing, 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.02 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio almanak. 14.30 Gevar. progr. 16.00 Zang en piano, 16.10 Pianospel. 16.20 Zang en piano. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.30 Marsmuziek. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelspel. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.0t) Cabaretprogr. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjoum. en weeroverzicht. KRO 20.30 Poging tot gesprek (III), één-acter. 20.55 Programma over Parijs. 21.25 Sportprogr. 21.40 De mannequin-opleiding, praatje. 21.45 Avondcollege Nederlands. 22.10 Epiloog. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Muzik progr 20.35 Televizier 20 45 Amus.progr 21.20 Muzikale show. 21.4022.20 Televisiefilm. Het toneelstuk „De Dood van een Han delsreiziger" van de Amerikaanse auteur Arthur Miller is reeds zo vaak en van zul ke verschillende beschouwingspunten uit de televisie.-versie béter kunnen vermij den, er nog een analyse aan toe te voe gen. De tragedie van de handelsreiziger Willy Loman blijft in alle versies er is immers ook al een film van! dezelfde en de knappe compositie van deze aan grijpende ballade van een mensenleven blijft eigendom van Arthur Miller. Doch dat betekent allerminst, dat Willy van He- mert als regisseur van het televisiespel enkel maar de kopiëren had. Tussen to neel en film liggen voor het televisieme dium speciale mogelijkheden gereed, die de televisieregisseur kan grijpen, uitbaten ofverkeerd gebruiken. Wat Willy van Hemert met „De Handelsreiziger" heeft gedaan, mag wel gerekend worden tot het „uitbaten". Hij heeft navrante camera- en geluidseffecten gevonden, filmintermezzo's ingelast en decor-accenten gebruikt, waar mee hij op de basis van het gegeven een eigen werkstuk opleverde. Een goed werkstuk. De rolbezetting was op een enkele uitzondering na zo sterk mogelijk, waarbij de bewondering in de eerste plaats aan Ida Wasserman toe komt, die op de voet gevolgd werd door Richard Flink en Koen Flink. Minder vol doening gaf ons de vertolking van Maxim Hamel, wiens rol waarschijnlijk in handen van bijvoorbeeld Henk van Ulsen een scherper en origineler karakter zou heb ben verkregen. Deze Henk van Ulsen kwam niet tot de mogelijkheden van zijn talent toe in de kleine rol van neef Ber nard. Ida Wasserman heeft de passieve liefde van „Linda" in de schaduw van haar on feilbare „Willy" wel zeer diep begrepen en tot expressie gebracht. Onfeilbaar in de zin van: „niets kan hem kwalijk worden genomen en alles is hem te vergeven" bleef Willy Loman in haar ogen tot het einde toe, waarbij zelfs de onbeantwoorde vraag van het waarom van de zelfmoord een nadrukkelijke bevestiging van haar verering vormde. De herinnering aan Ib sen ligt in deze televisieversie misschien nog duidelijker dan op het toneel, want de aparte effecten onderstreepten de lij densweg van de mens, die zichzelf verlo ren heeft, tot het irreële toe. Willy van Hemert's neiging tot chargeren verraadde zich jammer genoeg in de scène van le vensvreugde, waarin een „gelukkig" gezin getekend werd met zeer grove stift. De Amerikaanse inslag had hier gemakkelijk kunnen worden afgeschaafd tot een aan vaardbaarder gezinsgeluk, terwijl nu een valse toon van opgeschroefde uitbundig heid onmiskenbaar doorklonk. Doch ook dat kan niet verhinderen, de ze voorstelling als een hoogtepunt in de televisie-dramaturgie te kenschetsen. In het Rijksmuseum te Amsterdam zal dit jaar als zomertentoonstelling een ex positie worden gehouden van kunstwerken uit de Zweedse Gouden Eeuw (achttiende eeuw). De tentoonstelling wordt in de loop van Juni geopend. Getoond zullen worden schilderijen, beeldhouwwerken, tekeningen kunstnijverheid, zuiveren voorwerpen en meubelen en tapisserieën. De expositie is bedoeld als tegenprestatie op de twee jaar geleden in het Nationaal Museum van Stockholm gehouden tentoonstelling van de Nederlandse Gouden Eeuw. Op de in Amsterdam te houden expositie zullen ver tegenwoordigd zijn de Zweedse kunste naars Pilo, Roslin, Lafrensen, Hall en Ser gei. In Erbij van zaterdag j.l. heeft men een uitgebreid artikel kunnen aantreffen van de hand van onze muziekmedewer ker Jos de Klerk, gewijd aan de Ita liaanse componist Fietro Antonio Fiocco (1650-1714), en meer in het bijzonder aan diens „Sacri Concerti". Men trof hierin de mededeling aan dat het de Haarlemse organist en koordirigent Albert de Klerk gelukt was het volledige stemmenmateriaal van deze Concerti te ontdekken, en dat hij van een gedeelte hiervan, namelijk de Maria-Antifonen, een uitvoering zou leiden met het koor „Katholiek Haarlem". Dit is dan donderdagavond gebeurd, met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, en het bleek dat Fiocco's muziek naar de trant van zijn tijd een eenvoudig contrapunt paart aan welluidende harmoniek en een gemakke lijk aansprekende, in het gehoor liggend cantabiliteit. Men werd enigszins herinnerd aan de Anthems van Purcell en, wat de koorpassages betreft, aan Handel. Het geen niet te verbazen is wanneer men weet dat beide componisten ook belang rijke Italiaanse invloed ondergingen. Het hoogtepunt leek de antifoon „Regina Coe- li" waar de componist een treffende toon van opgewekte devotie had weten te vin den. De uitvoering was, zoals van Katho liek Haarlem en zijn dirigent te verwach ten was, stijlvol. Een iets lichtvoetiger karakter (indien deze uitdrukking in verband met de ge kozen tekst toegestaan is) beluisterde men in „Laudate Pueri" van Pergolesi, een koorwerk dat door deze Napolitaanse com ponist op vijfentwintigjarige leeftijd, één jaar voor zijn dood is geschreven. Niet ten onrechte wordt deze componist om zijn stralende blijmoedigheid, getemperd door een vonkje levenswijsheid, wel vergeleken met Mozart, zo dacht men bij het aan horen van de evenwichtige uitvoering die koor en orkest hiervan gaven. Een meesterwerk verloochent zich ech ter niet. Dit ervoer men toen na de pau ze de eerste maten werden ingezet van Vivaldi's „Gloria". Hier werd de barokke zwier van de „Prete Rosso" ten voeten uit getekend. Een klankschone uitvoering bewees dat een objectieve interpretatie v/el degelijk recht kan doen aan de sub jectiviteit van het muziekbeleven. Hoe ge lukkig dat onze tijd weer oor krijgt voor de zuiver-muzikale schoonheidsontroerin gen die deze nobele muziek vermag te schenken. De uitvoering van Katholiek Haarlem deed aan alle facetten, de jui chende zowel als de verstilde, recht weder varen. Bijzondere vermelding verdient het solistische aandeel van Annie Hermes (alt) en Nelly Groenvelt (sopraan). De orgel partij werd kundig waargenomen door Kees Bornewasser. Sas Bunge Franse en Zwitserse politie hebben een aantal personen gearresteerd, ver dacht van het verkopen van schilderij en met vervalste handtekeningen van bekende schilders. De arrestanten had den hun werkterrein in Frankrijk en Zwitserland. Zij hebben met hun prak tijken naar schatting 750.000 gulden ver diend. In een Parijs magazijn zijn zeventien vervalste schilderijen aangetroffen, die de handtekeningen droegen van Utrillo, Van Gogh, Modigliam, Braque, Buffet en anderen. Het politieonderzoek werd ingesteld nadat de Franse schilder Buf fet een klacht had ingediend, dat een Frans schilderijenmuseum een vervalst schilderij was aangeboden, waarop zijn handtekening was nagemaakt. Het 14de internationale filmfestival van Cannes zal van 3 tot 16 mei worden ge houden. De directeur van het festival, Ro bert Favre le Bret, deelde mede dat 26 landen hebben ingeschreven voor de ver toning van avondvullende en korte films. Deelnemende landen zijn: Duitsland. Ar gentinië, België. Brazilië, Bulgarije, Cana da, China, Denemarken, de V.S., Frankrijk, Engeland, Griekenland, Hongarije, India Israel, Italië, Japan, Libanon, Luxemburg Noorwegen. Nederland. Polen. Roemenië, Tsjechoslowakije, Rusland en Joegoslavië. De opkomst der pocketboeken is storm achtig en nog groeit de belangstelling voor deze uitgaven. Van de totale boek en om zet in ons land maken de pocketboeken 16 percent uit en dit percentage stijgt nog steeds. Dit deelde de voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek, de heer Geert Lubberhuizen, mede op een perscon ferentie in Amsterdam over de zesentwin tigste boekenweek (25 februari-4 maart). De verkoop van pocketboeken in zelfbe dieningswinkels is een fiasco geworden, aldus de voorzitter der C.P.N.B., die daar aan toevoegde geen cijfers waarop deze conclusie gebaseerd was te mogen ver strekken. Voor de boeken is 1960 een bijzonder goed jaar geweest. Het aantal verkooppun ten is aanzienlijk uitgebreid, zo deelde de heer Lubberhuizen mede. Voorts is er sprake van sterk vergrote oplagen. In 1960 zijn 7.893. nieuwe titels verschenen tegen 8.588 in 1959. Het Orkestenverbond (verbond van leden der Nederlandse symfonie-orkesten) houdt zondagochtend 26 februari in Tivoli te Utrecht een congres om in het bijzonder „de salarispositie van de Nederlandse or kestmusicus aan een alzijdige beschouwing te onderwerpen''. Zeeuws museumbestuur. De Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft in het Provinciehuis het bestuur van de Zeeuwse Museumstichting geïnstalleerd. Het doel van deze stichting, die is ontstaan uit de samenwerking tussen het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen dat op het ogenblik een museum in Middelburg onder haar beheer heeft, het rijk, de ge meenten en de provincie is te komen tot stichting van een centraal museum in de Zeeuwse hoofdstad. Bovendien hoopt de stichting een directeur te kunnen benoe men die tevens adviezen kan geven aan de plaatselijke musea in Zeeland. Tot 4 maart exposeert Galerie Espace in Amsterdam etsen van Anton Heyboer. Dat Heyboer de menselijke figuur weer in zijn werk betrokken had mocht ik al eerder melden. Dat daarmee zijn werk gemakkelijker verstaanbaar werd kan niet gezegd worden, al is er thans misschien sprake van een aanrakingspunt. Voorts komen er op zijn bladen meer woorden en zelfs teksten voor. Sommige zijn met moeite en gebruik van een spiegel mis schien te lezen. Dan werd dus zo'n woord of tekst direct in de etsgrond gekrabbeld. Maar ook schreef of krabbelde Heyboer in spiegelschrift een en ander in de ets- grond, dat we pas met veel moeite zou den kunnen ontcijferen. Het komt mij dus voor dat in Heyboers werk het schrift, evenals de mensfiguur en de als voor ho roscopen dienende geometrische figuren, duistere symboliek is. Misschien niet duis ter voor Heyboer zelf. Misschien dat hem al tekenende een en ander geopenbaard wordt, dat hem voorheen duister was. En dat behoeft dan nog niet in woorden ver klaard te worden, want schilderkunst en grafiek spreken hun eigen taal. Wie de grafische techniek wil zien als een middel tot vermenigvuldiging van het geen een kunstenaar te zeggen heeft zal moeilijk in verband met Heyboer kunnen spreken van „mooi". Wie de eigenaardig heden van bepaalde technieken leerde ken nen zal met waardering kunnen spreken over het uiterlijk van Heyboer's bladen. Dat Heyboer van het middel doel maakte kan echter niet beweerd worden. Want ons blijft zijn werk intrigeren door andere dan alleen uiterlijke dingen. Wie genegen is dit werk af te wijzen denke eens aan de oude kaarten, die toch veelal worden opgehan gen om een grotere betekenis dan alleen om te decoreren. Oude kaarten kunnen een verlangen naar reizen symboliseren, men kan er in op reis zijn. Zoals trou wens ook op moderne kaarten. Maar bij die oude kaarten reizen we ook in het verleden, ontvluchten we onze huidige, soms te moeilijke maatschappij. Ik noem maar slechts enkele voorbeelden. Er kun nen er meer zijn. En Heyboer roept dit keer een vergelijken op door zijn grote bladen, vaak samengesteld uit kleinere stukken. Men denkt niet aan geografie, maar men kan zich in deze projecties van een dieper leven vermeien. Mogelijk betekent velen het binnendrin gen van Heyboers wereld geen plezier, maar dan nog bestaat de kans geboeid te worden. Heyboers etsen zijn dan meer als die kaarten een projectie van een an dere wereld dan een venster op Heyboers wereld, want plastisch gezien heeft het meeste hier geen diepte. Er zijn echter enkele bladen, waarin ook sprake kan zijn van een plastische diepte. Ik bedoel de op deze expositie als 6 en 7 genummerde bla den, die bovendien tot de eenvoudigste be horen. Mij trokken deze werken het meest en juist zij zijn voor mij een bewijs van het geloof' dat men in deze wonderlijke kunstenaar mag hebben. Ida Wasserman en Richard Flink in „De dood van een handelsreiziger"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9