CITROEN COIFFURES DE VRIES Afro-Aziatische resolutie V eiligheidsraad Vage in de Vroegere koloniën dicht het communisme bij iet Prof. Romme neemt ontslag als lid der Tweede Kamer Belgische liberalen uit de regering getreden HET WEER V.S.V.-1 GOOI I. C. HAAN Haarlem zakt naar de zesde plaats Amerika lanceert een Ontdekker-satelliet Opnieuw mistgordijn over ons land Politieke loopbaan na veertig jaar op medisch advies beëindigd Vorming zakenkabinet mogelijk tot nieuwe verkiezingen Woningbouw en de kabinetscrisis before ijou viuj. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 92 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. - AH). fTnoMredactenn To, L. Lodewiiks Bed,cded».f te IJm»id.n:Kosak Uitgave, Grafisch.Bedrijven Damiat.N.V,C,.t, Hctshaa.93, Hearlem Directie, P. W. Peetome. Mr.H.C.™ de, Mij. Eindhoven vijfde stad des lands GEERT HOOGEYEEN Reünie in Rotterdam Het woord is aan Sentimenten TROPENKLEDING In de krant van heden: *r-v*;TTi pipwriifÉ Iets minder zacht N V CAROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Uitdeuken - Repareren ^ragen van Eerste Kamer leden aan minister NYLON REGENJASSEN „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Bij'zondere dienst Ds. OKKE DAGER van H'lem „Ik kan niet geloven" V.S.V. II E.D.O. II IJmuider Courant Heden is het inwonertal van Eindhoven gestegen boven dat van Haarlem, waar door Eindhoven in de rangorde der Neder landse steden op de vijfde plaats is geko men en Haarlem op de zesde. In Eindhoven wist vandaag nog niemand dat het al zo ver was, maar Haarlems Dag blad heeft de Eindhovenaren uit de dom mel gewekt en in de stad exemplaren van zijn editie van heden verspreid, waardoor de zuidelijke lichtstad wel op zeer verras sende manier in kennis werd gesteld van haar eigen belangrijkheid. VANDENBERG (Californië) (UPI) Gistermiddag heeft de Amerikaanse lucht macht van de basis Vandenberg in Cali fornië de Ontdekker-20 gelanceerd. In de capsule zijn instrumenten aange bracht, welke gegevens moeten verzame len over straling en andere vormen van energie welke in de ruimte voorkomen. Over vier dagen, dinsdag, zullen de des kundigen weer met schepen en vliegtuigen in het zeegebied in de buurt van Hawaï de terugkeer van de 300 pond wegende capsule afwachten. Negentig minuten na de lancering kon de luchtmacht berichten dat de jongste, grootste en zwaarste Ont dekker in zijn serie goed in zijn baan is gekomen. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOMZIJLWEG 26 - HAARLEM I.D. 19 9575 - Panhard 6850 - 2 C.V. 4095 Wij verhuren nu ook NIEUWE 2 C.V.'S ZONDER CHAUFFEUR Telefoon 61447 - 17296 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Na veel vedokter zijn Liberië, Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek gisteren in de Veiligheidsraad met een Kongo-resolutie voor de dag gekomen, waar een grote groep Afro-Aziaten en Joegoslavië zich akkoord mee verklaard hebben. Deze resolutie beoogt het UNO-leger meer volmacht te geven om in te grijpen, desnoods met geweld, in het geval van een burger oorlog in Kongo. Met veel nadruk wordt voorts aangedrongen op onmiddellijke terugtrekking van alle Belgische en andere buitenlandse militairen en politieke adviseurs. Tenslotte bepaalt de resolutie dat een onpartijdig onderzoek moet worden ingesteld naar de dood van Loemoemba. Het tweede deel van de reso lutie wordt, wat de uitvoering betreft, kennelijk aan Kongo zelf overgelaten. De bevolking daar moet trachten te komen tot een verzoening in de bestaande van het parlement en een reorganisatie van het behoren niet langer in te grijpen in de politieke situatie. De vaagheid van dit document toont duidelijk aan hoe moeilijk het was de gro te groep staten voor de tekst te winnen. Er wordt niets in gezegd over secretaris generaal Hammarskjoeld, die de commu nisten en de links georiënteerde neutralen, gelijk men weet, willen wegwerken. Niets ook wordt gezegd over de regering in Kon go en daardoor wordt nergens aangeduid wie het initiatief moet nemen tot de bij eenroeping van het parlement of de ver zoening der partijen. Deze vaagheid is ernstig, maar zij is na de redevoeringen der vertegenwoordigers van bij voorbeeld de Verenigde Arabische Republiek, Joego slavië en Irak volkomen begrijpelijk. De vertegenwoordiger van het laatste land noemde het een smartelijke vergissing, dat Kasavoeboe zitting heeft gekregen in de UNO-assemblee, de representant van Joe goslavië rekende Tsjombe, Moboetoe en Kasavoeboe tot de Belgische kliek enz. Wanneer men luisterde naar de woorden van deze representanten, kreeg men bijna de indruk dat zij in één kamp zitten met de Sovjet-Unie. Toch moet men hun actie zien als een waarachtige poging om een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. Zij duchten deze, omdat dan de kans groot zou worden op een tweede Korea, dus op een oorlog, waarbij de grote mogendheden tegenover elkaar zouden komen te staan beseft. In elk geval wekt elke vorm van kolonialisme hevige sentimenten bij hen op. Indien, na een nieuwe poging van de Veiligheidsraad, die weieens de laatste zou kunnen zijn, de Belgen nog steeds niet hun militaire en politieke adviseurs uit Kon go terugtrekken, zou de verbittering der vroegere koloniën hen weieens gevaarlijk dicht bij het communistische blok kunnen brengen. Maandag zal de raad de discussie aan gaande de problemen in Kongo voortzetten. De Sovjet-resolutie, waarin het ontslag van Hammarskjoeld, alsmede de terug trekking binnen een maand van het UNO leger uit Kongo geëist wordt, maakt geen schijn van kans. De resolutie van Libe rië, Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek zou voor Amerika na het in dienen van de nodige amendementen wel aanvaardbaar kunnen worden. Hoe de Sov jet-Unie zal stemmen valt op dit moment nog niet te voorspellen. Advertentie Vanmorgen heeft zich weer vrij plotse ling een mistgordijn over ons land uit gespreid. De mist kwam van het westen uit opzetten, zodat in de kustgebieden het z:icht in korte tijd tot ongeveer honderd meter beperkt werd. Kort na negen uur viel het grijze gor dijn ook over Schiphol. Om halfnegen was de DC-8 machine van de K.L.M. uit New York nog zonder moeite geland, maar daarna moesten vele vliegtuigen, die op weg waren naar de Amsterdamse luchthaven, de lijntoestellen uit Ham burg, Brussel, Parijs, Londen en Düssel- dorf uitwijken naar Rotterdam, op het vliegveld Zestienhoven, dat nog voldoende zicht bood. Ook het uitgaande verkeer werd lam gelegd. Slechts één toestel vertrok nog net voor de mist inviel. Dat was een toe stel van Martin's Air Charter waarmee enkele tientallen schaatsliefhebbers naar Göteborg vlogen om er de wereldkam pioenschappen hardrijden bij te wonen. Deze machine was voor dit doel door de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond gehuurd. Vrijdag is in Rotterdam de intocht van reünisten gehouden bij de viering van het negende lustrum van de Rotter damse vrouwelijke-studentenvereni ging. De foto laat zien hoe de reünisten in een lange rij van koetsjes en rij tuigen de stad introkken. All a rd Pierson: Wat vraagt de nachtegaal of iemand luistert! Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Advertentie AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA •4 Ideologisch staan vele staten in de Afro- Aziatische groep echter dichter bij het communisme dan men in het westen wel Zijlstraat 71 Haarlem Telef. 14963 TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT Prof. mr, C. P. M. Romme heeft gisteren zijn ontslagbrief als lid van de Twee de Kamer aan de Kamerpresident overhandigd. In deze ontslagbrief schrijft prof. Romme: „Tot mijn leedwezen ben ik tot het besluit moeten komen, mijn lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te beëindigen. De mij behandelende doktoren hebben mij veroorloofd en aangeraden binnen enige tijd weer aan het werk te gaan, maar zij hebben mij daarbij met klem in over weging gegeven, mij voortaan te beperken tot een normale dagtaak. Vermits het werk van fractievoorzitter voor mij deze grens te buiten gaat en moet gaan, ben ik tot mijn bovenvermelde conclusie gekomen. Mitsdien beëindig ik hierbij mijn lidmaatschap van uwe Kamer. Het zij mij veroorloofd, de gelegenheid te benutten, om uiting te geven aan mijn grote dankbaarheid voor alles wat ik in de tijd van mijn Kamerlidmaatschap heb geleerd en ondervonden functie te bekleden, aangezien hij om per soonlijke redenen reeds voor het voorzit terschap van de K.V.P. bedankte. Wat de opvolging van prof. Romme als Kamerlid betreft is het te voorzien dat ir. Witte, burgemeester van Eindhoven, en staatssecretaris dr. Veldkamp, die na prof. Romme op de kandidatenlijst der K.V.P. staan, zullen bedanken voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Ir. Witte deed zulks reeds bij een vroegere vaca ture in de K.V.P.-fractie. Verwacht wordt, dat de heer B. J. van Buel uit Oss, die reeds eerder lid van de Tweede Kamer was, benoemd zal worden verklaard. De heer Van Buel is 48 jaar en lid van Provinciale Staten van Noord-Bra bant. Politieke loopbaan Prof. Romme begon zijn politieke loop baan in 1921, toen hij als 24-jarige tot lid van de gemeenteraad van Amsterdam werd gekozen. Hij was hiermee een van de weinige Nederlanders, die, zelf nog niet tot het actief kiesrecht toegelaten, reeds zitting had in een vertegenwoordigend li chaam. Hij wijdde zich in het bijzonder aan de gemeentefinanciën en aan het on derwijs. In 1925 werd de heer Romrne voorzitter van de r.k. raadsfractie. Een jaar, van 1932 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer. Van 1935 tot 1937 had hij zitting in de Provinciale Staten van Noord holland. Op 2 juni 1937 werd hij lid van de Eerste Kamer. Op 23 juni 1937 werd hij minister van Sociale Zaken in het vier de kabinet Colijn. (Vervolg op pag. 3) W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9 Amsterdams Allerlei 4 Op en om het Binnenhof4 Puzzel 4 Horen en Zien5 Kunst 3 Films 3, 7 Kerkdiensten6 Uit stad en omgeving 6, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Beeldverhalen 11 Feuilleton H Garcia de Leon 11 Erbij13 tot 17 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin omienomen .Erbif De „Amstelhoek" die donderdag bij Dover in aanvaring kwam met de Amerikaanse tanker „Ocean Evelyn", waarbij twee opvarenden van het Amerikaanse schip werden gewond, is vrijdagmiddag in IJmuiden binnen gesleept. De „Amstelhoek" is aan de boeg ernstig beschadigd. sinds 1839 - Barteljorisstraat 59- telefoon 10250 nog 14 dagen resten van februari vloerbedekking maand met speciale prijzen -V (Van onze correspondent) De negen liberale ministers, waaronder de vice-voorzitter van het kabinet, Le- fèbvre, hebben gisteravond ontslag genomen uit de regering. Zij zijn niet tevreden over het feit dat niet, tegelijkertijd met het uitvaardigen van de uitvoeringsbesluiten van de eenheidswet, ook bepaalde besparingsmaatregelen (essentiële saneringsmaat regelen, zoals de liberalen het noemen) worden genomen. Lefèbvre heeft premier Eyskens verzocht de koning het ontslag van de negen leden aan te bieden. Eyskens zelf heeft vanochtend verklaard, dat de Belgische regering in zijn geheel niet voor maandag zal aftreden. Het is overigens niet zonder beteke nis, dat de oud-premier Van Zeeland, wiens naam de laatste tijd nogal eens is genoemd in verband met extra parlementaire regeringen, gistermiddag door Koning Boudewijn is ontvangen. Het moet ook niet onmogelijk worden pacht, dat de regering alsnog dezer Jagen het besluit neemt om het parle ment te ontbinden, waarna op 26 maart verkiezingen kunnen worden gehouden. Koning Boudewijn zou dan de liberalen kunnen verzoeken zich met het afdoen van de zaken van hun departementen bezig te houden. De Liberale ministers die ontslag heb ben ingediend zijn Lefèbvre, vice-presi dent van het kabinet en minister van Bin nenlandse Zaken, Lilar, minister van Ju stitie, Vanaudenhove, minister van Open bare Werken, Moureaux, minister'van On derwijs, Van der Schueren, minister van Economische Zaken, Van Offelen, minis ter van Buitenlandse Handel, Vreven, mi nister voor de Coördinatie van de Institu tionele Hervormingen, en De Clercq. mi nister-onderstaatssecretaris voor de Ener gie. Het is nog niet zeker wie prof. Romme als fractievoorzitter van de K.V.P. zal op volgen. Het is de vraag of de waarnemend fractievoorzitter, de heer W. J. Andries- sen, bereid zal worden gevonden deze Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of lage wolken, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 In het Belgische kabinet bestaat ver schil van mening over de uitvoering van de versoberingswet. De katholieken willen de belastingverhoging eerder laten ingaan dan de verlaging van de werkloosheidsuit kering. Met dit laatste wil premier Eys kens wachten tot na de verkiezingen van volgende maand. De liberalen wensen, dat beide maatregelen gelijktijdig van kracht worden. De liberale partij is ook zeer ontstemd over een besluit dat onlangs door de Chris telijke Volkspartij is genomen om vóór de komende verkiezingen geen kieswet te zul len aannemen. De liberalen wilden dat de kieswet herzien zou worden en dat reke ning zou worden gehouden met de toe name van de bevolking gedurende de laat ste tientallen jaren. De partij van Eys kens, hierin gesteund door de socialisten verwierp de wet in de Senaatscommissie De Christelijke Volkspartij meende dat het niet goed was om een nieuwe kieswet sa men te stellen waarvan hoofdzakelijk de liberalen zouden profiteren. De liberalen zeggen dat bij het vormen van de coalitie in 1958 premier Eyskens officieel had toegezegd voor een nieuwe kieswet te zullen zorgen. Het weerwoord van de Christelijke Volkspartij hierop ir dat sinds 1958 de toestand te veel is ver anderd om vast te houden aan deze be loften. De liberale ministers hebben hun ontslag bekendgemaakt na een speciale kabinets zitting. De Belgische premier heeft het echter niet onmiddellijk aangenomen. Na zijn onderhoud met Lefèbvre zei Eyskens dat hedenochtend om 10.00 uur het kabinet opnieuw bijeen zou komen. De premier zei voor deze zitting geen ontmoeting met de koning te zullen hebben. Koning Boudewijn is officieel op de hoog te gesteld van de geschillen tussen de twee coalitiepartijen maar hem is niet ver zocht in het conflict tussenbeide te komen In Belgische regeringskringen werd gis teravond vernomen dat op de zaterdag te houden kabinetsvergadering zal worden besloten tot na de verkiezingen een zaken kabinet te vormen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1961 van Volks huisvesting en Bouwnijverheid wordt ge vraagd of de minister de motieven van de A.R. en C.H.U.-fracties in de Tweede Ka mer, om 5.000 meer gesubsidieerde wonin gen te vragen onjuist dan wel overdreven acht en wat het oordeel van de minister is met betrekking tot het nakomen van de verkiezingsbeloften van de meerderheid der partijen. Voorts wordt gevraagd of de minister dit extra-parlementaire kabinet niet gebonden acht aan die beloften. Ge ïnformeerd wordt in hoeverre de opvattin gen van de minister inzake een christelijk- sociaal beleid terzake afwijken van zijn geestverwanten in de Tweede Kamer. De vragers willen weten hoe een kabinetscri sis kan zijn veroorzaakt indien de opvat tingen in theorie gelijk zouden zijn ge weest. Advertentie BARlELJORiSSJR HAARLÉM IEL. 13439 LEIDSESTRAAT- (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Deze leden betreuren het, dat de be windsman niet bereid was een motie uit te voeren, waarin de meerderheid van de Tweede Kamer aandrong op uitbreiding van het aantal woningwetwoningen en pre miewoningen. Zij zagen financieel noch conjuctureel voldoende motieven voor die weigering. Voorts vroegen zij of voor deze verdere woningbouw geen geld beschik baar is en of de minister belastingverla ging belangrijker vindt dan bestrijding van de woningnood. Voorts willen zij weten of 2500 meer ge subsidieerde woningen meer overspanning op de arbeidsmarkt zouden veroorzaken dan 3.000 woningen in de vrije sector. Verscheiden leden drongen aan op ver snelling van het afdoen van aanvragen tot bouwvergunning. Advertentie 1 deurs kast, geheel hang 79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie voor belangstellenden in de PETRA KERK. Merwedestraat - IJmuiden. Zondag 19 februari, aanvang 7.45 uur n.m. Spreker Onderwerp Advertentie ZONDAG A.S. - 14.30 UUR VOORWEDSTRIJD: 12.30 UUR

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1