r.«i Eindhoven wil nog geen vijfde stad des lands zijn UNO-rapport over de deportatie van Loemoemba-aanhangers "UT WEER Demonstratie van 400.000 Chinezen in Sjanghai Vier doden in het verkeer ïiureau- VoorikhtiDg Haarlemse bulletins stichtten in de lichtstad grote verwarring Voorlichting Belgisch parlement ontbonden Overweg in Maarssen nu extra beveiligd Brits kabinet bespreekt toestand in Rhodesië lÊÈfa i w MUË. Het woord is aan Scheveningse haven een slepend probleem LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS Mistig In de smaak Van der Grift wereld kampioen Spanning stijgt In de krant van heden: hM-X^K-WW mmm»* S*f»« SfV" ^Cf i£& $m ■58S De Vijfde stad des lands, Eindhoven, zaterdag kersvers in die gewichtige positie gekomen, voelde zich zeer onwennig op die ereplaats. Ten eerste was de stad ont hutst over het feit dat haar concurrente, Haarlem, afgezanten had gestuurd om het grote nieuws in Eindhoven per bulletin bekend te maken. Ten tweede was er uiter aard op deze zaterdagmiddag geen feest meer te organiseren. En ten derde voelde Eindhoven de grote verantwoordelijkheid van vijfde stad ongemakkelijk op de schouders drukken. Dit alles viel op te maken uit de reactie van de vertegenwoordiger der gemeente lijke voorlichting, de heer F. Korti, die de extra-editie van Haarlems Dagblad (Op rechte Haarlemse Courant) met gemengde gevoelens ontving. Hij nam de enige hou ding aan die hem inviel: hij ontkende! Hij bleef ontkennen tot Eindhoven volgepropt was met bulletins en het hieuws intussen ook landelijk verspreid was. Hij voerde aan dat de cijfers een ander beeld gaven dan Haarlems Dagblad wilde doen voor komen. Doch die cijfers waren niet be schikbaar. De cijfers waarover het Haar- .emse team beschikte waren onloochen baar, doch de heer Korti had, met geheel Eindhoven, zijn zinnen gezet op een feest in april en de Haarlemse primeur sloeg die plannen lelijk de bodem in. Doch wij hebben nu met de heer Korti afgesproken dat dat feest in ieder geval door moet gaan. Het doet er voor Haarlem weinig toe wanneer het Eindhovense feest gevierd zal worden. Haarlem zal daar in ieder geval het zijne toe bijdragen. Met de grootste bewondering moeten wij intussen gewagen van de koelbloedigheid, waarmee Eindhovense officials zoals de heer Korti en de heer P. Jacobs, directeur der V.V.V., het Haarlems Dagblad-team hebben ontvangen en verzorgd. De heer Jacobs was als oud-Maastrichtenaar on middellijk bereid de Haarlemse mededeling te geloven en begon na aanvankelijke zwakke pogingen om de verspreiding van ons blad in Eindhoven op te houden een grote hoeveelheid flessen wijn open té trekken, muziekkorpsen op te bellen en de brandweer-geluidswagen van Eindhoven op te commanderen. De heer Korti stuurde die wagen als rechtgeaard gemeenteman onmiddellijk onverrichterzake naar de ga rage terug, doch dat was tenslotte een interne Eindhovense aangelegenheid waar we volkomen begrip voor hebben. De op winding in Eindhoven was intussen ook zonder brandweer groot genoeg. (Vervolg op pag. 2) Joseph. L. Einander: Vaak zijn het vooruitzien en het terug zien de bronnen van ons lijden. Zelden is het heden hard genoeg om te kwetsen. Twee ménsen van de Haarlemse equipe die de Eindhovense bevolking op de hoogte brachten van het feit dat Eindhoven 'vijfde stad van Nederland was geworden, plakken hier de muren van het gebouw van de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar vol. Tijdens de behandeling van de gemeente begroting is vandaag in de Haagse ge meenteraad over de Scheveningse Buiten haven gesproken. Het raadslid de heer C. P. Damme (P.v.d.A.) sprak in verband met deze kwestie over een slepend probleem. Ondanks alle moeilijkheden welke worden ondervonden, aldus dit raadslid, neemt het aantal schepen dat binnenloopt steeds toe, waardoor het risico steeds groter wordt. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat B. en W. na de ramp met de SCH 21 zich niet tot de regering en speciaal tot de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gewend. Het raadslid de heer Jac. den Duik (Prot. Chr.) zeide dat enkele dagen na het on geval met de SCH 21 de gemeentelijke dienst voor het haven- en marktwezen verboden heeft om 's nachts de haven bin nen te lopen. Hij vroeg met welk recht dit verbod is uitgevaardigd. Op de weg van Bareveld naar Gieten, bij de Hilte, is de 50-jarige J. Postema uit Gieterveen met een personenauto tegen een boom gebotst. De man was vrijwel op slag dood. De auto werd ernstig beschadigd. Bij een verkeersongeluk in België is de 17-jarige mej. Weerts uit Mesch (gemeente Eijsden) om het leven gekomen. Haar zus ter, de 18-jarige mej. J. Weerts, werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde bij Bombeek. ongeveer 7 kilometer van Eijs den. Een personenauto, waarin de meisjes zaten, kwam in botsing met een jeep. Bij dit ongeluk werden nog zeven andere per sonen gewond. In Schoonhoven is een personenauto waarin een echtpaar uit Rotterdam, als- De prachtige voorjaarsdag die wij zon dag beleefden, gaf februari het aan schijn van de zomer. Drie nonnetjes „waagden zich te ver in zeeen moes ten bij het opkomen van de vloed via een haastig opgeworpen dijkje ijlings een goed heenkomen zoeken. In het Gooi reden de auto's af en aan en parkeerden in de bermen. Zandvoort had, zoals alle kustplaatsen, zijn „pantoffelparade". De boulevard was vol wandelaars. BRUSSEL (Belga) Koning Boudewiin heeft geweigeerd het door de liberale mi nisters gevraagde ontslag te verlenen. De vorst heeft voorts vandaag het besluit ge tekend, waarbij de Belgische volksver tegenwoordiging wordt ontbonden. Daar mee is de situatie, zoals geschetst op pag. 3, tot een oplossing gekomen. Advertentie BARTELJOR1SSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT. (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met op vele plaat sen mist of laaghangende be wolking. Overwegend zwakke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (UPI) - De Indiër, Rajeswar Dayal, de bijzondere vertegen woordiger van de UNO-secretaris-generaal in Kongo, heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad het vermoeden geuit dat een reeks politieke moorden in Kongo is gepleegd. In zijn rapport deelt hij mee, dat onlangs verscheidene Loe- moemba-gezinde politici door de autoriteiten van Leopoldstad zijn gearresteeid en naar Bakwanga, de hoofdstad van Zuid-Kasai, gezonden. Volgens Dayal doen hardnekkige geruchten de ronde dat de gedeporteerden bij aankomst in Ba- kwanga zijn geliquideerd. Er heerst een sfeer van vrees en bezorgdheid in Leopoldstad, die tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden, aldus Dayal in zijn rapport. De autoriteiten in Leopoldstad en Bakwanga negeren overigens de verzoeken van de UNO om de namen van de gearresteerden, de reden waarom zi] werden gedeporteerd en hun lot bekend te maken. TOKIO (UPI) Ongeveer 400.000 Chine zen hebben gisteren in Sjanghai een mas sa-bijeenkomst gehouden om te proteste ren tegen de Verenigde Staten en de „Bel gische imperialisten" naar aanleiding van de dood van Loemoemba, zo meldt het persbureau Nieuw-China. Een soortgelijke protestbijeenkomst is ook in de industriestad Woehan gehouden. Intussen berichtte de Chinese radio- omroep tijdens een uitzending in de Japan se taal, dat het regime in Peking het be wind van Antoine Gizenga heeft erkend als „de enige wettige regering in Kon go" Betogingen werden voorts gehouden in Londen, Marseille, Tel Aviv, Alexandrie, Buenos Aires en New York. Ook aan het rustige Bonn is de dood van de Kongolese nationalist Loemoemba niet ongemerkt voorbij gegaan. Zaterdag moesten de Bonner bereden politie en met brandweerslangen bewapende agenten tweehonderd voornamelijk Afrikaanse en Aziatische studenten te lijf gaan, die in op winding geraakten nadat zij een met ofi- ciële toestemming georganiseerde ma door de stad hadden gehouden. In Kongo zelf hebben de aanhangers in tegenstelling tot de algemene verwach ting, juist blijk gegeven van grote gema- tigheid. Enkele dagen geleden waarschuw de de Loemoemba-generaal Loendoela dat „elke dwaas die moeilijkheden wil veroor zaken, gearresteerd zal worden." De gou verneur van Oostprovincie, Manzikala, zei voor de radio dat „Europeanen gerespec teerd moeten worden omdat zij van be lang zijn voor 's lands economie." Naar in Elizabethstad verluidt is Kasja moera, minister van voorlichting in de voormalige regering-Loemoemba, afgetre den als gouverneur van Kivoe nadat de machthebber in Oostprovincie, Gizenga, had geprotesteerd tegen de arrestatie van Gbenye. Gbenye was vorige week naar Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, gegaan om in opdracht van zijn regering een on derzoek in te stellen naar berichten over malversaties met gelden van de centrale bank in Stanleystad. Hij zou eerst Kas- jamoera hebben gearresteerd, die echter nadat zijn troepen hem te hulp waren ge komen, Gbenye in de gevangenis liet wer pen. Onze correspondent in Washington tele grafeerde vandaag over de ontwikkelingen in de Kongolese crisis: Wanneer de leden van de Veiligheidsraad deze week weer de discussie over Kongo hervatten zullen op de hoefijzervormige tafel diverse plannen liggen, die officieel alle beogen de kracht en de stabiliteit van Kongo te versterken De afgevaardigden vinden daar de reso Iutie van de Sovjet-Unie, waarin het af treden van Hammarskjoeld wordt geëist, alsmede de terugtrekking van het UNO leger. Ze vinden daar ook de resolutie van de Verenigde Arabische Republiek, Ceylon en Liberie welke aandringt op een zo no dig krachtige actie van het UNO-leger teneinde een strijd in Kongo te voorko men; overigens is dit document vaag over de binnenlandse regering van Kongo zwijgt over de positie van de secretaris generaal. Tenslotte is thans ook het voorlopige rapport van de Verzoeningscommissie van de UNO ter tafel gekomen. Dit rapport valt bij het westen het meest in de smaak Bijzonder veel autoriteit heeft het deson danks niet, want slechts de commissiele den dragen er de verantwoordelijkheid voor en niet de landen van herkomst der commissieleden. De inhoud van het rap port dekt voor een belangrijk deel de Afro- Aziatische resolutie. Blijkt overigens het rapport-Dayal over de deportatie van Loemoemba-gezin de politici juist te zijn dan zal de veront waardiging in de wereld nog stijgen en het voorstel van de verzoenings-commis- sie om het kabinet van Ileo als kern te nemen voor een nieuwe regering in Kon go veel groter weerstand vinden. De spoorwegovergang bij het station Maarssen is nu op een speciale wijze be veiligd. De seinen voor de machinisten aan weerszijden van het station springen pas op groen, wanneer de overweg geslo ten is. De spoorwegen hebben deze maatregel genomen, nadat het de afgelopen maanden drie keer fs voorgekomen, dat de bomen niet gesloten waren. Automobilisten kon den toen ternauwernood een botsing met de passerende treinen voorkomen. De drie voor deze tekortkomingen verantwoorde lijke N.S.-functionarissen zijn geschorst uit de veiligheidsdienst. mede hun dochter en hun schoonzoon za ten, in de haven van Schoonhoven gereden. De auto kwam op de kop in het water. Enkele militairen haalden met hulp van een burger per vlet de passagiers uit de auto. Het ongeluk gebeurde doordat de schoon zoon, die de auto bestuurde, plotseling moest uitwijken voor een voetgangster. De auto botste tegen de Grote Kerk en kwam na een val van drie meter op de kop in het water van de haven. In Hulst is de 28-jarige ongehuwde J. Reijns met zijn bromfiets, vermoedelijk tengevolge van de mist, tegen de Bagijne- poort gereden. De man werd ernstig ge wond en overleed ter plaatse. In Raalte werd de 68-jarige J. H. Ruiter, toen hij de weg RaalteHeeten opfietste, door een vee-auto aangereden en in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. LONDEN (UPI) De Britse eerste mi nister Harold Macmillan heeft voor van daag het kabinet bijeengeroepen om de toestand te bespreken in Noord-Rhodesië, waar de spanning tussen blank en zwart met het uur stijgt. Macmillan ziet zich ook geplaatst voor een ernstige revolutie in eigen, conserva tieve, kringen. In het Lagerhuis hebben 96 leden een motie ingediend, waarbij er op wordt aangedrongen „kalm aan te doen bij het verlenen van politieke macht aan de Afrikanen". Macmillan en de belangrijkste ministers uit het kabinet zijn het gehele weekeinde in hun werkkamers gebleven. Zij hebben verscheidene besprekingen gevoerd. De Britse premier zou er voorts niet in zijn geslaagd de twee Afrikaanse nationalisti sche leiders, die naar Londen zijn geko men voor de inmiddels mislukte bespre kingen over de grondwet voor Rhodesië, te overtuigen. Kenneth Kaund en Harry Nkoemboela zeiden ronduit dat „zij met huid en haar zijn verkocht door de blan ken". De Britse ministerraad heeft reeds maatregelen genomen ter voorkoming van een openlijke strijd tussen blanken en ne gers in Noord-Rhodesië. Britse reserve strijdkrachten zijn in staat van waakzaam heid gebracht. Zij kunnen bij het eerste bericht over. ernstige onlusten naar Rho desië worden gevlogen. Henk van der Grift heeft zaterdag en zondag in Gothenburg het legioen der schaatsliefhebbers versteld doen staan. Aan het begin van dit seizoen koesterde hij nauwelijks enige illusie, thans is hij de snelste ter wereld. Zijn tijd over de vier afstanden, welke werden verreden, bleef onder die van de Rus Kositsjkin, die enige weken geleden Europees kampioen werd. Van der Grift bereikte toen de tweede plaats. Een andere opzienbarende prestatie verrichtte Rudi Liebrechts door derde te worden. Niemand kende zijn naam, toen hij dit jaar in de Nederlandse ploeg werd opgenomen. Na het vertrek van Broekman en Pesman viel ons land terug naar de zestiende plaats op de ranglijst. Met een slag staan wij weer bovenaan. Het nieuws over deze triomf vindt de lezer op pag. 10. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ......2, 6, 8 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 6, 8 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Kerkelijk Leven 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideu. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 93 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. T~ p i -I t TT,.f„aw. Crafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmmden: J. Kosak Uitga e.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1