Doodstraf tegen Ortiz geëist in barricadeproces rsena Bourguiba mogelijk naar Parijs voor bezoek aan De Gaulle WERELDNIEUWS Strijdmethoden der Franse ultra's aan de kaak gesteld Sleepboot gezonken op de Schelde Justitie zoekt ex-SS-er dr. Josef Mengele Venusraket volgt nog steeds haar baan Koning Boudewijn vroeg bedenktijd ^Praatótoel *P1 (Op de MAANDAG FEBRUARI 1961 ti. li l MASMOUDI REDELIJK OPTIMISTISCH Terreur Cri Stellweg Dr. Mary Stuart gehuldigd - mmm Ontdekker-21 gelanceerd Kennedy zou Adenauer spoedig ontmoeten Vier lichtgewonden bij aanrijding cigarettes Van onze correspondent) PARIJS.Tegen de Frans-Algerijnse cafébaas Ortiz, die in januari van het vorig jaar in Algiers samen met het Kamerlid Pierre Lagaillarde de aanstichter was van het gewapende verzet tegen De Gaulle's Algerijnse politiek, werd in het lintworm- proces in Parjjs zaterdag uit naam van de Franse staat de doodstraf geëist. Tegen zes andere beschuldigden vroeg de militaire aanklager, generaal Gardon, gevangenis straffen, die varieerden tussen levenslang en vijf jaren. Ten aanzien van vier be schuldigden, die secundaire rollen op of achter de barricaden hadden gespeeld, stelde de generaal voor de spons maar over hun avontuur te halen. Generaal Gardon, die vrijdag en zaterdag twaalf uren voor zijn requisitoir nodig had, behoefde alleen nog maar de activiteiten en verantwoordelijkheden van de groep Ortiz en van de directeur van het dagblad L'Echo d'Alger. De Serigny, te belichten en te wegen. Vandaag kwam zijn mede-aanklager, president Mongin, aan het woord om een paar appeltjes te schillen met Pierre Lagaillarde, die nog altijd in Madrid vertoeft, en de leden van zjjn „opperbevel". Generaal Gardon had voor zijn aan klacht vijf flinke koffers met dossiers en rechtbankverslagen moeten doorwerken en in zijn requisitoir heeft hij dan ook weinig details in de schaduw gelaten. Hij meende dat het bewijs van een aanslag* op de vei ligheid van de staat onomstotelijk bewezen was, ofschoon hij op alle slakken zeker nog geen zout wilde leggen. Hij gaf een bloem lezing van opruiende uitspraken en per soonlijke gesprekken, redevoeringen en pamfletten, maar wenste er objectiviteits- halve ook op te wijzen, dat in de streek rond de Middellandse Zee het bloed wat feller stroomt dan in noordelijker gewes ten, zodat hij heel wat van die uitlatingen nog door de vingers kon zien. De militaire aanklager wees niettemin met veront waardiging de stelling van de verdedigers van de hand, dat op de barricaden eigen lijk alleen maar een wat impulsieve mani festatie van ongerustheid over de toekomst van Algerije vertoond zou zijn geweest. Het patriottisme van vele beschuldigden kan ik niet in twijfel trekken, zo riep hij uit, maar hun strijdmethoden moeten wij hier met de grootste kracht van de hand wijzen. Er zijn mitrailleurs en andere vuurwapenen uit de arsenalen gestolen, zo plaatste generaal Gardon een paar punten op de i's, en er is geschoten op gendarmes en soldaten, waarbij 22 doden en tientallen gewonden zijn gevallen. Wanneer men Fransen aanzet om op hun landgenoten te schieten, dan heeft men niet meer het recht clementie te verwachten. Geen goed woord Nadat generaal Gardon vrijdag aldus de algemene lijn van zijn betoog eerst uitvoe rig had aangegeven, ging hij zaterdag die per in op de individuele aansprakelijkhe den der voornaamste rebellenleiders. Voor Ortiz kon hij weinig of geen goede woor den of verzachtende omstandigheden vin den. Een man, die de leider uit wilde hangen, zo tekende hij het portret van de Algerijnse kroegbaas, en die als een vos op de loop sloeg toen de rekening voor zijn initiatieven moest worden opgemaakt. Ortiz heeft zijn woord van eer gebroken BRUSSEL De 400 ton metende Scal- dis, de sterkste sleepboot van de Antwerp se haven, die voor L. Smit en Co. te Maas sluis vaart, is zondagavond op de Schelde ter hoogte van de Boudewijnsluis omge slagen en gezonken. Twee van de veertien opvarenden worden vermist en men neemt aan dat zij zijn omgekomen. Zondagoch tend was de onder Liberiaanse vlag va rende tanker Aello te hooge van Lieve- kenshoek vastgelopen. De circa 35.000 ton metende tanker die bij hoogtij aan de grond was gelopen zat nogal vast en in totaal twaalf sleepboten maakten zondagavond vast om te trachten het schip te bergen. Toen de Aello loskwam is de Scaldis on verhoeds dwars op de stroom komen te liggen en gekapseisd voor men de tros sen kon losmaken. Het schip ligt bij hoog tij nog net met de masten boven water. Men wilde vanochtend proberen het met de twee drijvende bokken te lichten. niet alleen tegen de legerleiders die hij had beloofd zijn troepen niet te zullen ver- laten, maar ook tegenover zijn directie mede-complotteurs. De dag voordat hij naar Spanje de benen nam verzekerde Or tiz tegenover Lagaillarde nog, dat hij tot het laatst op zijn post zou blijven. Ook vanwege de omstandigheid dat op het bal kon, vanwaar Ortiz de Algerijnse bevol- king tot opstnad opruide, een mitrailleur stond opgesteld, meende de aanklager te gen deze beschuldigde, die zich intussen tot premier van een Frans-Algerijnse re gering in ballingschap heeft uitgeroepen, de doodstraf te moeten eisen. Ten aanzien van Ortiz' voornaamste po litieke raadgever, de rancuneuze studen tenleider Sussili, die zijn erewoord even eens gebroken heeft door naar Spanje te vluchten, wilde de aanklager zijn jeugdige leeftijd in aanmerking nemen. Het tweede bedrijf van het proces, waar bij de verdere eisen uit naam van de re gering zullen worden geformuleerd, zou als gezegd, vandaag dus worden voortge zet. Daarna volgen de pleidooien, waar voor nog eens een week of twee, drie mo gen worden uitgetrokken, zodat de defini tieve uitspraak voor half maart vermoede lijk zeker nog wel niet zal kunnen vallen. (Van onze correspondent) BONN Het openbaar ministerie te Frankfort stelde het afgelopen weekeinde 20.000 mark in het vooruitzicht voor hem, wiens aanwijzingen zullen leiden tot de arrestatie van de voormalige S.S.-arts van het concentratiekamp Auschwitz, de thans 50-jarige dr. Josef Mengele. Men acht hei waarschijnlijk dat Mengele zich in Zuid- Amerika ophoudt. Deze mededeling van de Frankforter justitie hangt samen met een groot West duits S.S.-proces dat voor de deur staat. Tot dusverre heeft men hiervoor zestien beruchte ex-S.S.'ers weten te grijpen, on der wie de laatste commandant van Ausch witz, Richard Baer. Voor de arrestatie van Mengele heeft men te Frankfort de hulp ingeroepen van Interpol. Vast staat dat de ex-S.S.'er er na de oorlog, precies als de door de Is raëliërs van Zuid-Amerika naar Israel ontvoerde Eichmann, via een zogenaamde S.S.-vluchtlijn de wijk heeft kunnen ne men naar Argentinië. Hij richtte daar sa men met twee andere Duitsers een labo ratorium op waar medicamenten werden vervaardigd. In juli 1959 vroeg de West- duitse regering aan Argentinië de uitleve ring van Mengele; pas op 1 juli 1960 vaardigde de Argentijnse regering een ar restatiebevel uit, maar toen was de vogel al gevlogen. Volgens de Argentijnse politie woont Mengele thans onder de naam Gre- gori in Brazilië. Uit Argentinië is inmid dels een actuele persoonsbeschrijving van Mengele gekomen: de man is 1.74 m. lang, heeft een opvallende ruimte tussen zijn voortanden en draagt een bruine volle baard. Dit nieuwste signalement van Men gele is zaterdag zelfs op de Westduitse televisie doorgegeven. Alsof men verwacht de man in Duitsland te kunnen arresteren v. Wie Arsenal iookt, geeft blijk van een goede kijk. Die heeft het juiste merk gekozen! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal (Van onze correspondent) PARIJS Gistermiddag is de Tunesi sche minister van Voorlichting Masmoudi, die sinds een week of twee in de Alge rijnse kwestie als diplomatiek contactman optreedt tussen de presidenten Ilabib Bour guiba en Charles De Gaulle, ten tweede male in Parijs gearriveerd. Masmoudi hoopte vandaag al door het Fanse staats hoofd opnieuw ontvangen te kunnen wor den en over de boodschap, die hij hem daarbij zou bezorgen, liet hij zich bij aan komst in redelijk optimistische bewoordin gen uit. Er zijn gunstige aanwijzingen in beide kampen, zo verklaarde deze „han delsreiziger in dienst der vrede", zoals hij in de Franse kranten wel wordt ge noemd. Masmoudi dacht dan ook dat zijn opdrachtgever, Bourguiba die momenteel nog in Zürich vertoeft, hem nog deze week naar Parijs zou kunnen volgen om eveneens zjjn opwachting op het Elysée te maken. den opgeworpen. Deze lieden trachten na melijk de laatste dagen in Algerije en zelfs in Frankrijk met hun bomaanslagen en andere daden van terreur de wederzijdse toenaderingspogingen te doorkruisen. De Tunesische minister, die tot de voortrekkers behoort van de beweging der morele her bewapening en die zichzelf gisteren om schreef als „een stootkussen van goede wille", maakte tenslotte een toespeling op een gebaar, waarmee Frankrijk zijn op rechte vredeswil zal kunnen of moeten demonstreren. In Parijs nam men van morgen aan, dat Masmoudi met die woor den doelde op de eis van het F.L.N. de Algerijnse leider Ben Bella, die al vier jaar in Franse gevangenschap vertoeft, in vrijheid te stellen, een maatregel, die, zo menen wij te weten, door generaal De Gaulle de komende dagen inderdaad ge nomen zou kunnen worden. BRUSSEL Koning Boudewijn heeft premier Eyskens, toen deze hem zaterdag ochtend het ontslag van de negen libera le ministers kwam aanbieden, medege deeld dat hij zijn antwoord tot vandaag in beraad wilde houden. Dat scheen ook de beste voorlopige oplossing en van het respijt hebben de bewindslieden tijdens het weekeinde druk gebruikgemaakt. Er moeten, zo zei men vanochtend, veel te lefonische contacten zijn geweest. De li berale ministers zouden vandaag weer bijeenkomen. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat er alsnog een oplos sing zal worden gevonden om tot een com promis te komen. Daarop heeft ook Ko ning Boudewijn aangedrongen toen hij za terdag de voorzitters van de liberale en van de katholieke partij ten paleize heeft ontvangen. In ieder geval schijnt premier Eyskens vast van plan met desnoods een homo geen C.V.P.-kabinet aan te blijven tot de nieuwe verkiezingen. Voor de kamers zal hij daarmee toch niet meer behoeven te veschijnen omdat deze naar alle waar schijnlijkheid vandaag of morgen zullen worden ontbonden. Zij wilde zo graag Er werd gebeld. Mijn dochter deed open. Is je moeder thuis? Dat was ik en bin nen stapte een wonderlijk vrouwtje. Ze stelde zich zelf voor, nam een stoel en zei: U vindt 't misschien een beetje gek maarre.ik wou graag es met u praten of liever gezegd iets vragen. U hebt het hier warm. Mag ik m'n jas even afleggen? Ze legde af en mijn dochter droeg met verbaasd geopende lipjes, hoedje, jasje en sjaaltje gangwaarts. Onderwijl dacht ik: Geld. Ze moet natuurlijk geld. Iedereen die moeder wil, wil geld. Hoe krijg 'k 'r weg? En ik trok een begeleidend koel ge zicht en zweeg afwachtend. Het vrouwtje voelde dat zuiver aan, ge zien haar reactie: ja 'k geloof dat 'k beter met de deur in huis kan vallen. Ze smekte even met droge smalle lipjes en zei toen: Zou u niet groter willen wonen, ik bedoel, zou u willen verhuizen? Ze kwam met een mooi uitgewerkt plan en een gedetailleerde levensbeschrijving waar ik van mijn kant ook iets tegenover moest zetten: een kopje thee. Het wonder lijke wijfje was huizenbezitster. Vijf hui zen, haar nagelaten door vader die hoog geplaatst en gefortuneerd geweest was. Het huwelijk met een artiest, die, onbere kenbaar als alle artiesten, haar na enkele jaren en veel te vroeg weduwe maakte, had voor een dochter en een onverzorgde toekomst gezorgd, en daar zat ze nou. Een gekneusd, broodmager wijfje met wol len ribbeltjeskousjes en kleine spitse voet jes, die ze alras op een krukje legde. Hoe leeft een bejaard vrouwtje van vijf vooroorlogse huizen die jaarlijks opge knapt moeten worden, waarin goten gaan lekken, verf bladdert, centrale verwar mingsketels gaan springen? Zo'n vrouwtje leeft magertjes en sobertjes. Vooral als ze zelf één van die vijf huizen bewoont. Het was zo groot. Ze kon het niet aan. Als zij en haar dochter elkaar niet stevig bij de hand hielden, dan zouden ze verdwalen, het zou een dag vergen, elkaar terug te vinden. In de tuin stonden fruitbomen (stoofperen en groene pruimenWou ik niet groter? Zij wilde zo graag in een klein, modern, gerieflijk huurhuisje, en zo dolgraag op dit hoekje. Ze smekte even verlekkerd: Als 't éven weer was, dan kwam ik hierlangs gefietst, ik vind dit pleintje zo fijn en uw hoekje en die door- geefkastWou ik dan niet in het ha re?! Voor f 120.- per maand. Maar de ver warming was kapot en dat zou 800.- kos ten en er waren 8 kamers en er was lang niets aan het huis gedaan. De huisvrouw ziek dan weet u het wel.' zei ze en smekte wederom, bezorgd ditmaal. Klein, zielig, mager wijfje, je krijgt nog een kop je thee van me, maar geen doorgeefkast, geen pleintje noch hoekje. Wat moet ik met die vruchtbomen, de kapotte verwar ming en je zalen van kamers en je zolder waarop je kunt dansen? Ik moet helaas bedanken. In Den Haag is dr. Mary Stuart presi dente van de Anti-vivisectiestichting en presidente van de „Coalition mondiale contre la Vivisection" te Genève bij het bereiken van de zeventigjarige leeftijd in intieme kring gehuldigd. Het bestuur van de Anti-Vivisectiestichting heeft de jarige dierenbeschermster een van haar speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd portret, geschilderd door mejuffrouw Annie Borst Pauwels, aangeboden. Bij de overdracht van dit schilderij werden waarderende woorden gesproken door dr. C. P. Henny, dr. J. C. Wolterbeek en ir. J. K. Wijmans. Zij gaven uiting aan hun bewondering voor de enorme geestkracht, waarmee mevrouw Stuart nog steeds de belangen van het onbeschermde laboratoriumdier op alle mogelijke manieren verdedigt. Masmoudi somde echter ook minder be- M9 5? (,9 J w moedigende voortekenen op, waarbij hij avond bekend gemaakt dat het Russische speciaal op de ernstige gevaren wees, die interplanetaire station zich naar Venus be i-.x:v, I r»r* Irrv^rs Hip na£?Gno-G£? dG bG O^CVlUUl O door de Franse contra-revolutionairen wor- weegt op een koers die nagenoeg de be rekende is. Zaterdag kort na het middag uur bevond het station zich 1.889.000 kilo meter van de aarde en de snelheid was toen 3.923 km. per seconde. Zonder correcties op de baan zal de raket de planeet passeren op een afstand van 180.000 kilometer, gerekend vanaf het middelpunt, van Venus. Er werd niet ver teld of de Sovjet-geleerden hopen de baan zo te kunnen corrigeren dat het station dichter bij de planeet komt. Zaterdag was er nog steeds radio-contae-t. Luchtmachtbasis Vandenberg, 19 febru ari (UPI) Zaterdagavond is van de luchtmachtbasis Vandenberg in Califor- nië voor de tweede maal in een etmaal met succes êen kunstmaan van het type Ontdekker gelanceerd. Aan boord van de satelliet bevindt zich een lading instru menten, waarmee inlichtingen worden ver zameld, die van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het Midas-waarschu wingssysteem. De satelliet, die bijna 1100 kg weegt, moet dezelfde baan door het heelal afleg gen als de Ontdekker-20, die de dag tevo- I ren is gelanceerd. President Kennedy van de V.S. zal mis schien spoedig een ontmoeting met bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland hebben, aldus heeft de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brenta- no, na zijn bezoek aan het Witte Huis meegedeeld. Deze ontmoeting is echter nog niet in bijzonderheden vastgesteld en het tijdstip zal afhangen van de interna tionale ontwikkeling. Prinses Marijke, die zaterdag 14 jaar werd, ontving twee deputaties, die haar geschenken kwamen aanbieden. Om twee uur kwam een deputatie van de verbin dingsdienst van de Koninklijke Landmacht op bezoek en daarna twee minder valide kinderen namens de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Het waren de 13-jange Fransje Rechter en de eveneens 13-jange Hans Robbemond uit Zeist. Voorts bracht een der peetouders van prinses Marijke, mevrouw D. Post-Salomons, de jarige prin ses een bezoek. Mevrouw Post-Salomons is de weduwe van de heer Joh. Post, die in juli 1944 gefusilleerd werd. De deputatie van de Koninklijke Land macht bood prinses Marijke een staande lamp aan, alsmede een complete verlichting van haar kamer. Namens de stichting Het Vierde Prinsenkind" boden Fransje Rech ter en Hans Robbemond de jarige prinses grammofoonplaten met muziek van Cho pin, Strauss en Weber aan. Prinses Margriet, die een maand geleden 18 jaar werd, ontving zaterdag alsnog de gebruikelijke verjaardagstaart van een deputatie van het „Prinses Margriet Fonds". Voorts kreeg zij een grote staande handgesmede ijzeren kandelaar. Een personenauto van een Duitse familie is zaterdagmiddag in botsing gekomen met een tankauto uit Heemskerk. Het ongeluk gebeurde in Wijk aan Zee. De vier inzit tenden van de personenauto werden allen licht gewond. Zij zijn behandeld in het Rode Kruis ziekenhuis. Ambassadelid gearresteerd. De perschef van de Amerikaanse ambassade te Cairo is zaterdag gearresteerd op be schuldiging van verspreiding van impe rialistische propagandageschriften. Hij werd elf uur vastgehouden en voortdu rend ondervraagd. De attaché Zygmunt Nagorski zei, dat de politie hem had mishandeld voordat zij hem had vrijge laten. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade deelde mee dat een protestnota wordt voorbereid voor de regering van de Verenigde Arabi sche Republiek. Boek van Sjah. In een boek, getiteld Mission for my country, dat vandaag in Londen werd uitgegeven, verklaart de Sjah van Perzië dat de Russen lang zaam tot het besef komen dat het ge vaar voor hen uiteindelijk niet komt van de veel versmade kapitalistische mogendheden maar van het expansieve China welks bevolking snel toeneemt. Vluchten gestaakt. Drie grote Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen zouden vandaag hun vluchten moeten staken door de wilde staking van boordmecca- niciëns, aldus is gisteravond van gezag hebbende zegslieden vernomen. Van de zes maatschappijen die door de staking zijn getroffen, zouden, naar verluidt, de Transworld, de Pan American en de American gedwongen zijn hun dienst geheel stop te zetten. Goudmijn. Officieel is bevestigd dat het dodental tengevolge van een explosie in een goudmijn bij Johannesburg der tig bedraagt. De directie van de goud mijn van South Roodepoort zeide dat vier blanken en 26 Afrikanen zijn ver ongelukt. Paraguay. Volgens niet-bevestigde berich ten zou in Paraguay een revolutie uit gebroken zijn waarbij twee stromingen in de regeringspartij Colorado tegen over elkaar staan, te weten de ortho doxe vleugel onder leiding van presi dent Stroessner en de nationalistische onder leiding van de minister van Bin nenlandse Zaken, dr. Insfran. Het zou tot een treffen gekomen zijn tussen twee regimenten cavalerie in de buurt van Campo Grande, in de nabijheid van de hoofdstad Asuncion. Demonstratie. In Londen is zaterdagmid dag onder leiding van de Britse filo soof Bertrand Russell voor het ministe rie van Defensie een betoging gehou den tegen de vestiging van een basis voor Amerikaanse, met Polaris-raket- ten uitgeruste onderzeeboten in Schot land en tegen de produktie van kernwa pens in het algemeen. Enige duizenden mensen namen hieraan deel. In Glas gow trok een optocht van enige dui zenden demonstranten door de straten, die eveneens tegen de vestiging van de onderzeebootbasis protesteerden. Per ongeluk. In Oost-Algerije zijn acht Franse militairen om het leven geko men en elf gewond, doordat een bom menwerper die hen moest beschermen, per ongeluk twee bommen liet vallen. Onder de slachtoffers bevonden zich een luitenant-kolonel en twee luitenants. Artsenstaking. Naar schatting 100.000 Ja panse dokters en tandartsen zijn zon dag hun ziekenhuizen en klinieken uit gelopen, om de eis dat hun rekeningen met tien percent zullen worden ver hoogd, kracht bij te zetten. De militai re hospitalen in Japan zijn voor nood gevallen ter beschikking gesteld. De re gering zal vrachtauto's voor noodver- voer van zieken laten rijden. De mas sale staking komt tijdens een griepepi demie die alleen al in Tokio 22 mensen het leven heeft gekost. Mist. Op de rivier de Parana, 150 kilome ter van Buenos Aires, is zondag bij mist het Deense vrachtschip Pennsyl vania in aanvaring gekomen met de Argentijnse tankboot Petromar, die in brand vloog. Volgens het laatste be richt worden 26 opvarenden van de tankboot en een van het vrachtschip vermist. Hongerstaking. De leiding van het gevan genkamp van York County heeft giste- renmeegedeeld, dat elf negers, die zijn gearresteerd in verband met het deel nemen aan sit-in-demonstraties in open bare gelegenheden, die uitsluitend voor blanken toegankelijk zijn, reeds sinds vrijdag hebben geweigerd om het ge- vangenisvoedsel te eten of te werken. De arrestanten werden allen veroor deeld tot een maand opsluiting in een werkkamp. Hun straftijd loopt in de eerste week van maart af.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3