PANDA EN DE GROTBOKSER. Italiaanse mode: voornaam en eenvoudig HOOR 11961 I Skoda - ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD Bibina en de Bosmannetjes ■rit Museum over Papoea's voor Papoea's Hondengriep in Frankrijk BOUWEN WIJ DE KROTTEN VAN DE TOEKOMST Hebt u het verbijsterende artikel^ Het over onze na-oorlogse stond woningbouw gemist? Jammer! m Tonny Waagemans toont haar collectie Nederland telt ruim 150.000 tweelingen Egyptische mummies onder de röntgenbuis MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 In Hollandia verrassend luxueus! Kort nieuws Examens door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker K aty i<o-6ö 40. Zodra de wachtkamer-deur zich achter de bezoe ker had gesloten, probeerde Panda om de holbewoner weer naar beneden te lokken, want hij voelde zich niet al te zeker van de kracht van de zoldering. „Kom nu maar, Bla!" riep hij. „Die meneer is weer weg en je moet niet altijd zo bang zijn. Trouwensvervolgde hij, zich tot de vergenoegde Joris wendend „wat kwam hij eigenlijk doen? En is hij nu echt weg?" „Tja, tja", sprak Joris, „een opmerkelijk iemand en een onderhoudend prater. Ook in het geheel niet be krompen of krenterig, zoals men dat soms bij dat soort figuren aantreft; het schijnt dat hij slechts even aan wipte om ons het kleine kapitaaltje te verschaffen dat wij behoeven om onze kampioen de juiste basis voor zijn sportieve loopbaan te geven. Pecunia omnia vincit! zo roep ik met mijn oude leermeesters uit. Hoe jam mer nietwaar, dat onze beminnelijke bezoeker ons zo weinig van zijn tijd kon schenken en meteen weer ver der moest!" De heer Arthur Anthropus, die nog niet had kunnen voelen dat zijn tas iets lichter was ge worden, was inderdaad op weg om verder en zelfs véél verder te gaan. NU DE Italiaanse haute couture van daag haar modellen voor publikatie heeft vrijgegeven en wij dus eindelijk ook kun nen „bekijken" waarover wij enige tijd geleden al geschreven hebben, valt het direct weer op hoe prettig en aangenaam, hoe voornaam-eenvoudig veel modellen aandoen. Zeker, ook ditmaal hebben de Italiaanse modehuizen weer heel wat gebracht. De couture kan nu eenmaal niet buiten het bijzondere. Maar veel model len missen toch ieder zweem van buiten sporigheid. En daar mogen wij gelukkig mee zijn. Tevens laat deze voortgezette eenvoud ons weer zien, dat wij ons nog niet op de breuklijnvan twee modeperiodes be vinden. Dat gebeurt zo eens in de zeven, acht jaar, wanneer we de handen in el kaar slaan. hoe is het mogelijk", roepen en zo'n nieuwe mode op den duur toch dragen, vele jaren lang Wat ook altijd blijft en waar minder vaak over geschreven wordt, omdat het nu eenmaal minder spectaculair is, is het feit dat de couturiers steeds weer te ruggrijpen op de grondstof wol. De cou ture stelt zeer hoge eisen. Lijn en coupe moeten volmaakt zijn en het is nu een maal zo, dat wollen stoffen voortreffelijk en als vanzelf aan deze eisen beantwoor den. Wol laat zich willig en volgzaam ver- L» LIV1 NELL* MOD* FEUUINILl Een museum over Papoea's voor Pa poea's zal gesticht worden in Hollandia op Nederlands Nieuw-Guinea. Dr. V. de Bruijn hoopt dat fondsen hiertoe zullen worden uitgetrokken op de begroting voor 1962. Aan de heer R. S. Wassing, eerste wetenschappelijke assistent van het mu seum voor land- en volkenkunde in Rot terdam, is een onbezoldigd verlof verleend voor een driejarig verblijf op Nieuw-Gui nea op gouvernementscontract. Zodra het besluit over het Nieuwguinese museum definitief is, zal hij zijn ervaring in dienst stellen van de uitvoering van het plan. De heer wassing is onlangs op Nieuw-Gui nea aangekomen. Snel zullen het wereldbeeld en de le> venswijze van de Papoea's zich wijzigen. Hun culturen, die in grote trekken waar schijnlijk eeuwenlang gelijk gebleven zijn, zullen door de westerse goeddeels verdron gen worden. Vandaar de spoed, waarmee volkenkundigen gegevens over deze nu nog levende, oorspronkelijke culturen verza melen. Materiële uitingen van deze cultu ren worden in grote hoeveelheden naar Europese musea verzonden. Het Rotter dams volkenkundige museum heeft daar een belangrijk aandeel in. Over enkele generaties zou de Papoea het echter als een gemis gaan voelen, als zijn eigen land ontdaan zou zijn van die belangrijke middelen ter bestudering van het verleden. Vandaar dat de Australiërs op Oostelijk Nieuw-Guinea, in Port Mores by, al een museum over de Papoea-cul turen hebben gesticht. Het Australische gouvernement heeft ook de export van bepaalde, belangrijke en zeldzaam wordende materiële uitingen van cultuur, verboden. Deze maatregel richt zich mede tegen lieden, die uit winstoog merk en met minder scrupules dan de volkenkundigen, maskers en andere voor werpen uit het land weghalen, voorwerpen die in Amerika en in Europa in de kunst handel hoog genoteerd staan, Advertentie Verwarming, voorruitontdooiers, rolhoes, binnen- en buitenspiegel, starter-contactslot, lichtsignaalschakelaar, handschoenenkastje met deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwasbare polyester dakbekleding, spons- rubber kussens, slaapbanken dit alles behoort tot de standaard uitrusting! Prijs f 5495.— (af Den Haag) H. ENGLEBERT N,V. Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 In de afgelopen weken zijn honderden Veeartsemjkundigen in Parijs proberen honden in Frankrijk overleden aan een een vaccin samen te stellen om de ziekte vorm van griep. Volgens het zondagsblad te voorkomen.. De kwaal schijnt even be- Journal du Dimanche" heeft de epidemie smettelijk te zij nals de myxomatosis taj de zich over geheel Frankrijk verspreid. Tot konijnen. Volgens het blad kwam de ziekte dusver zijn voornamelijk jachthonden en zes [aar feleden__he_t_eerst j^fen Norman- andere honden op het platteland het slacht offer van de ziekte geworden. De symptomen zijn. volgens het blad, hoesten en braken. De hond kan binnen twee uur sterven tenz'" een veearts op tijd gewaarschuwd is om anti-biotica toe te dienen. disch dorpje voor en verspreid zij zich op dezelfde wijze als mond- en klauwzeer. VENCllANl MARUCÉUI (iCiuTZIHF ^AèiAHi Si Hon-err a werken en heeft daarbij boven een heel ackteren afstaande kraag met hoekig in- diger variant op de voorgaande. De h°°W- èigen stofkarakter. Kleur en touché zijn gezette mouw en naar voren aangebrachte specifiek en verlenen een wollen model, Schoudernaad. Hierdoor werd het tech- een aparte distinctie, die niet-ivollen mo- njsc^ mogelijk deze mantel een pyramida- dellen vaak moeten ontlenen aan de per- le vorm geven. De onderpartij aan de soonlijke modelleervaardigheid van de rugkant blij ft uitstaan, couturiers zelf. Zoiets kan nu weer met een wollen stof. Een andere reden waarom het wollen die met een zekere stevigheid, „body" kledingstuk zo'n groot deel, ook van de kgn geven; en dat zonder tekort te doen zomercollecties uitmaakt, is natuurlijk het aan de s0upiesse. De meeste naden van feit dat de couturiers ontwerpen voor een deze mantei lopen diagonaalsgewijs door klantenkring, die in een gematigde zone het snkouet, Een heel bijzondere, heel woont, waar wol zelfs in het voorjaar on- m00je manier van verwerking dus. Het ontbeerlijk is. Wol is voor Europese „bui- itHindeloper hoedje", dat de hoofdvorm tenkleding" dan ook het materiaal bij uit- 'van de mantel heeft overgenomen, past er stek en de mantels, die de Italiaanse mo- wonderwel bij dehuizen dit voorjaar hebben uitgebracht, De mantel van Simonetta is een eenvou waren dan ook bijna zonder uitzondering weer van wol. Wij hebben een aantal modellen voor U uitgezocht, die door de wijze van ver werking en ook als model aandacht ver dienen. Het model van Fabiani laat ons zien, dat de wollen ruit nu haar zoveelste modejaar ingaat. Nog steeds is de ruit in Europa populair. Ook de gebreide kraag is niet nieuw. Ze is een variatie op een al enkele seizoenen geleden door Dior gelanceerde nieuwigheid (die een rage werd) en die aanvankelijk bestond uit een onder een I tailleurtje met lage hals gedragen trui met rolkraag. En om dan helemaal duidelijk te maken, dat we hier met een ware Europese mode I te maken hebben: de naar voren inge zette wijde mouw is enkele jaren geleden bedacht door de Belgische ontwerper Cra- I hay, die nu bij Nina Ricci (Parijs) werkt. Nieuw? Niet nieuw? In ieder geval is het een leuk, draagbaar model, waarin u zich dit jaar onbeschroomd kunt vertonen. De mantel van Marucelli heeft een naar vorm is weer pyramidaal, echter is zij van onderen extra ruim verwerkt om daar aan de zijkanten in een diepe, ruime plooi naar binnen te vallen. Bijzonder eenvou dig, maar daardoor ook bijzonder knap gemaakt En als laatste idee dan nog een ton-cape van Marucelli, bepaald niet geschikt om op de fiets aan te trekken. Ronde, brede schouderlijn, het pied-de-poule dessin van voren schuin verwerkt. Een model, dat een bepaalde allure van dragen eist. Een model voor een luxe-vrouwtje dus, dat voor een dergelijk exemplaar ook terecht kan bij het huis Grahé, dat eveneens veel capes met mouwsplitten ontwierp Advertentie 6-7. Op het huis van de burgemeester der Bosmannetjes stond een bel; en als die bel geluid werd, laat in de middag, dan wisten de Bosmannetjes dat, het dage lijks werk afgelopen was. Dan legden ze hun gereedschap over hun schouder, ke ken nog eens tevreden naar wat ze die dag klaar gekregen hadden en stapten naar het dorp terug. New York—Suriname. Met ingang van 1 maart zal de Pan American Airways één keer per week met een DC-8 van New York op Suriname vliegen via Puerto Rico, Barbados, Trinidad en Brits Guyana. Men zal bij vertrek in de ochtenduren uit Suri name reeds dezelfde middag in New York aankomen. Boerderij branden. In december zijn twaalf boerderij branden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar be schadigd werd. Bij deze branden kwamen een paard, 43 koeien en 8900 stuks pluim vee om. In bouwput verdronken. In een bouwput in Eist (Gld.) is de achtjarige Ma ria van den Brink verdronken. Het meisje, dat met andere kinderen bij de put stond te kijken, is uitgegleden en in het water van de diepe put gevallen. Ze was het enige dochtertje uit een gezin van vijf kinderen. Delft. Geslaagd voor het examen bouwkundig Daar stonden ze dan nog wat bij elkaar, ingenieur: ,T. J. de Haan, Velsen; L. J. Heijden- nrootten over alles en nog wat en rook- rijk, IJmuiden; D. J, de Widt, Haarlem. Kandi- praanen over aues en ivy daatsexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. ten hun pijpje. In de keukentjes waren intussen de Bosvrouwtjes bij hun fornuisjes zover, dat het eten op tafel gezet kon worden. En dan kwamen de Bosmannetjes gauw naar binnen, want ze hadden trek! Het brandende dal 47) De modeshow van Tonny Waagemans in Met de karabijn stootte hij de deur open en beklom de veranda. De gordijnen voor het raam rechts bewogen en de gezichten van de meisjes vertoonden zich. Motoaka kwam naar buiten en groette beleefd. Brebeanu nam hem van top tot teen op en liet tenslotte zijn blik op de j schoenen rusten. Het leer was nog nat. Hij had gevonden ue moaesnow van i unuy i ouu,.u v h™ «a t een kleur kreeg. „Jonica, trek je jas eens aan. Ik wil ergens met je naar toe". „Waarheen, opper?" „Dat zul je wel zien". De jongeman gehoorzaamde. Toen hij mét de jas aan weer buiten kwam zei zijn vader, die het ontgaan was wat Brebeanu verlangde, smekend, „Jonica, kun je een zondere. Het was zaterdag namelijk de zeshonderdste maal, dat ze haar collectie toonde, die pretendeerde écht Nederlands te zijn. Toen zij na de oorlog met haar shows startte wilde ze haar modellen niet van het visitekaartje „haute couture voorzien. Een geheel eigen stijl, los van de Parijse opvattingen, leek haar veel waar devoller. En als we nog eens terugzien op haar collecties van weten we dat ze in haar „Nederlandse kleedkunst' U cpiio iel uuuLuif v«n de afgelopen jaren pakje tabaki voormeenemen? opzet om de te vertegen- I De meisjes keken hem na. „Wat zou die uitgevoerd hebben?" vroeg Veta. Nu kan hji ons niet meer slaan", zei de jongste, iDoordigen, goed is geslaagd. Zo ook de - opgeruimd. Veta gaf haar een draai om de show van zaterdag, die voor een belang- I °Pseluui rijk gedeelte ensembles toonde van vrij teren verwerkt en liep in een soort ge rimpelde bandeau uit. Zowel de japonnen als de jasjes waren kraagloos; de mantels, vaak van een structuurweefsel in ae zomer ideaal! vertoonden vaak een .+rnu i „Bijt je tong liever af dan zoiets te zeggen. Het is korte rechtgesneden jasjes over een strak- t ]ptte broer niet een o{ andere vreemde". ke ceintuurloze japon van dunne woüen Brebeanu nam met opzet de weg die hij gekomen was stof. Het accent op de taille, dat we bij de Motoaka daarbij scherp in het oog. jasjes met de driekwart mouw volkomen I de weg goed te kennen", misten, was bij de japonnen sterkbe- "Natuurlijki ik kom hier elke dag langs. Ik ga de nadrukt door diep mgestikte coupenaden. boswachter nogal eens opzoeken. Mijn oom, zoals De ruimte was een enkele keer naar ach- weet „Kom je er niet voor zijn dochter?" „Niet alleen voor haar". „Ben je er vandaag ook geweest?" Ja".. Brebeanu keek hem verstomd aan. Jonica ontkende dwarsnaad, waardoor zv doormiaaen ge- eens Misschien was hij slimmer dan men meende. deeld leken. De enkele knoop als sluiting deed de boswachter". was vaak vervangen door een cocarae van weet bet niet. Ik heb hem niet thuisgetroffen". dezelfde stof. Naast de klassieke robe man- Brebeanu voelde dat zijn zekerheid hem verliet. Hij teau met klein ceintuurtje achter en een greep Motoaka in de borst. reverskraagje blijft ook de robe chemisier .jonica," fluisterde hij, „je moet me niets wijsmaken. nog steeds een belangrijke plaats innemen. w'aar js dje oude boswachter?" Met de grote zakken en de anekwm jongeman keek hem onthutst aan: „Hoe moet ik I dat nu weten, opper!" Misschien is hij inmiddels weer thuis Wat moest je midden in de nacht bij hem doen. Midden in de nacht? Het was al weer morgen' ,"ook goed. Wat zocht je daar?" „Ach, we praten graag eens met elkaar". „En hoe komt het, dat hij toevallig vandaag met thuis „Hij is zo vaak niet thuis. Hij gaat en komt zoals I hem dat schikt". Brebeanu voelde dat het bloed hem naar het hootd I steeg. Hij kon zich nauwelijks meer beheersen. mouw is ze niet alleen praktisch, maar ook bijzonder elegant. Advertentie „Jonica, als je het me hier niet zegt, zul je het op het bureau zeggen, denk daaraan". „Wat moet ik eigenlijk zeggen, opper?" „Houd je niet van de domme. Alsof je niet weet wat er"vannacht gebeurd is!" „Dat weet ik werkelijk niet". „Weet je niet, dat hij met een steen iemand de her sens ingegooid heeft?" „Wie, opper?" Brebeanu keek hem dreigend recht in de ogen. Kun jij dat misschien zeggen, Jonica Daarna bedacht hij, dat zijn middageten koud zou worden als hij zich nog langer in het bos ophield en zij liepen door. „Dobrica," riep hij zijn mindere toe, die de sigaret weggooide zodra hij zijn chef in het oog kreeg, „hier, neem de man van me over en sluit hem op in de ar restantencel! Opschieten". En wat moet er met haar gebeuren? vroeg de po litieman, naar de kleine wijzend die met blauwverkleum- de benen in de deuropening stond. Brebeanu schonk aan haar geen aandacht meer. Hij verhoorde niet graag vrouwen. Zij vielen dadelijk flauw als zij maar even met de riem werden geaaid. „Jonica zal ons alles vertellen'zei hij. HOOFDSTUK XX Op zijn stok geleund stond Bocanu op zijn grondheu- vel midden op het grote plein. Hij hijgde zwaar en de adem wolkte in witte nevels zijn neusgaten uit. Hij snoof de lucht op, alsof hij een of ander geheim op het spoor was. En zijn geweldige buik ging onder de gordel op en neer. Zo vlak na de middag lag het grote plein verlaten. Er stonden ook geen klanten in de win kels en de straten leken leeg. „Gelukkig nieuwjaar, oom Chivu!" hoorde hij achter zich opeens een hoge verlegen stem zeggen. Hij kromp van schrik ineen en was bijna gevallen. „Wel verdraad," mompelde hij kwaad. De kleine rende hem voorbij. Ho, blijf eens staan, Waar ga jij heen?" „Die straat in," zei de kleine. Zij kreeg een kleur en sloeg de ogen neer. Bocanu staarde haar onthutst aan, alsof hij haar voor het allereerst zag. Zijn neusvleugels gingen heen en weer. „Kom eens hier, meisje" commandeerde hij. Schichtig kwam zij dichterbij. Hij was rood in het gezicht en had het boerse hemd losgeknoopt, zodat ook zijn behaarde borst aan de frisse lucht werd blootgesteld. „Wat is er eigenlijk met je vader?" „Ik weet het niet". Weet jij dat niet? De politie zoekt hem toch? „Ach, de politie die maakt het de mensen altijd lastig". tt „Wacht maar eens af, meisje, die wordt gearresteerd, zei Bocanu hoestend. L. Schoutens, Heemstede. Ongeveer de helft van de thans 200 le den tellende „Nederlandse Vereniging van Tweelingen" heeft deelgenomen aan het tweede nationale tweelingencongres, dat zaterdag in het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist is geopend. De jongste tweeling bij deze conferentie, waarbij het vrouwelijk schoon het sterke geslacht ver re overtrof, werd gevormd door de drie en een halfjaar oude Liesbet en Angelique Akkerman uit Deventer. De dames A. en A. Unkraut, beiden onderwijzeres in Am sterdam, waren met hun zestig lentes de oudste deelneemsters. Voorzitter dr. J. W. Bruins uit Deventer sprak in zijn openingsrede de wens uit, I dat het leden tal van de vereniging in de komende jaren aanmerkelijk zal toene men. Hiertoe bestaat alle mogelijkheid, daar Nederland naar hij schatte reeds I meer dan 150.000 tweelingen telt. Dr. Bruin I die zich reeds vele jaren met de medi sche aspecten van het tweelingenverschijn sel bezig houdt, belichtte in zijn toespraak de biologische apartheid, die zich open baart in sexeverschillen, rassenonderscheid en andere groepsonderscheidingen. Volgens en speurwerk. Achtendertig jaar geleden opende een Engelse wetenschappelijke expeditie de fa- Waarom dan? Wat heeft hij eigenlijk gedaan?" „Of hij werkelijk iets gedaan heeft, daar gaat het anaere niet om. Maar wat moet er met fleuren is hem hebben ook in het gewone maatschap- hem meenemen? De kleine had andere dingen aan pelj-k ]even de socjaie verschillen een bio- haar hoofd. logische achtergrond, waardoor een klas- „Nu moet ik verder, oom Chivu sestrijd in wezen niets anders is dan een „Nee, blijf nog even". rasspnstriid Hij nam haar aandachtig.op De kleine was weliswaar ra™re sprekers tijdens de conferentie familie van hem, maar hij had tevoren even wel™§ waren. dr A G de wilde, anthropoloog op haar gelet als op zijn andere verwanten. Pas nu zag hij, dat zij een volwassen meisje was geworden. Mooi was zij eigenlijk niet, dacht hij; dan had zij rodere Crois, ambtenaar van het ministerie van wangen en een gevulder lichaam moeten hebben, nn Socdaje zaken en Volksgezondheid, die zon- vooral dikkere benen. dag een inieiding hield over vingerafdruk „En waar moet je nu zo alleen naar toe? Zijn stem I had een verandering ondergaan en klonk schor en zelfs wat hees. „Die straat daarin". „Bocanu hield haar, verbijsterd en verhit, in het oog^ De kleine had een rood wollen mutsje op. Haar mantel was aan de voorkant met koord dichtgemaakt. De rub berlaarzen reikten haar over de kuiten. „Wie heeft je de spullen gegeven, die je aanhebt.' „Ach, die heb ik nu eenmaal...." Bocanu begon zwaarder te hijgen. Er waren ogen- - blikken vooral op feestdagen, dat zijn etersnatuur door meuze tombe van de farao Toet-Ank-A- zonderlinge verwarrende gevoelens werd overvallen. Hij m0n, een grafkelder die gevuld bleek te kon bijvoorbeeld niet zeggen wat hem sedert Kerstmis zijn met een onvoorstelbare rijkdom aan steeds maar weer de deur uitdreef. Een week aaneen kunstvoorwerpen, goud en juwelen, welke kon hij overmatig eten en drinken. Het geslachte var- een treffend bewijs vormden voor de luxe ken bracht elk jaar omstreeks deze tijd overvette maal- waarmee de oude Egyptische koningen tijden met zich mee. Tussen Kerstmis en Driekoningen zjch omringden. at hij geen driemaal, maar wel ,vijf- of zesmaal per Maar een andere tak van wetenschap, das en dat met grote eetlust, 's Morgens begon hij, na de medische, heeft dezer dagen aange- het glas pruimebrandewijn waarmee hij zijn mond toond dat het niet alles goud was wat er schoonsooelde gewoonlijk met een gerookt en in boter blonk in de vorstenpaleizen aan de Nijl. eebraden stuk vlees. Na de rijke middagmaaltijden Artsen hebben namelijk met rontgenap- eine hii een ogenblikje slapen, zonder zich uit te kleden, paraten en andere moderne middelen de Daarbij werd er in zijn binnenste een soort onrust wak- mummies van mannen en vrouwen die ker die hem het gevoel gaf dat hij iets kapot moest drie- tot vierduizend jaar geleden leefden, slaan nf dat hii ziin paard van stal moest halen voor onderzocht en hun conclusie was, dat het een woeste rit door'de bossen, 's Nachts had hij levendi- oude Egypte niet alleen de bakermat was ee dromen hij was dan weer jong en achtervolgde meis- van een beschaving, maar dat er reeds ies en vrouwen Als hij wakker werd baadde hij in zijn vele ziekten voorkwamen die wij dachten zweet. En omdat het hem niet geheel duidelijk meer dat „modern" waren. was waartoe de onrust in zijn lichaam hem eigenlijk Een verslag over dit onderzoek aan wil dp driiven begon hij dan weer overvloedig te eten. de Koninklijke Maatschappij voor de Ge- Maar als hii om deze groeiende onrust baas te blij- neeskunst in Londen, toonde aan dat een vpn 7i in stok greep en langs de straten draafde werd mummie vervormd was door ruggegraats- het noe erger Zodra hij een vrouw ontmoette trok er rheumatiek had en een priesteres van een rood waas voor zijn ogen en begon hij te hijgen. Thebe bezweken was aan een longziekte. Zelf vond hij het vreemd, dat hij daarbij ook zijn moed De farao's leden dikwijls aan aderver- verloor Terwijl hij anders niet bepaald bang was en kalking. Veelal werd hun dood veroor- deed wat hij wilde, durfde hij een vrouw nauwelijks een zaakt door aantasting van de kransslag- tweede maal aan te kijken en iets tegen haar zeggen ader. Hun onderdanen leden in grote ge durfde STin het geheel niet meer. tale aan jicht, tbc, blindedarmontsteking auriae nij 5 galblaasontsteking, niersteen, melaatsheid (Wordt vervolgd) en pokken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7