Geen overeenstemming over advies wettelijke regeling werkstaking Meningen lopen sterk uiteen Luchtverkeer in Amerika] ligt grotendeels lam Veiligheidsraad aanvaardt de Afro - Aziatische resolutie De UN O-politiemacht krijgt ruimere bevoegdheden HET WEER Adenauer's rechterhand een Jodenvervolger? 1.78 RRIS' Vier maatschappijen staken diensten Eindhoven is vijfde stad Nederland steunt de kandidatuur Stikker Borgward nu in wapens? jan doornbosch DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 46e JAARGANG NUMMER 94 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN* IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING c:A/tj Tm, L. Lndewiiks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. v n de ■GUTTER Wederom KIEDT 'T afslag Ueste carbonade VARKENSCARBONADE KLM-boordmecano's solidair met staking in Amerika Ta ar Het woord is aan Koninklijke belangstelling In de krant van heden Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5 Horen en Zien4 Kunst f Uit stad en omgeving6,7, 15 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten U Sport 73 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s Morgen zon SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES EICHMANN ZWIJGT OVER GLOBKE accordeon- en gitaar-les IJmuider Courant Het advies betreffende een wettelijke regeling van de werkstaking, dat een werk groep in augustus van het vorig jaar aan de ministers van Justitie en van Sociale Zaken uitbracht, is heden door de minister van Justitie openbaar gemaakt. De werkgroep bestaande uit de hoogleraren in het arbeidsrecht mr. N. E. H. van Esveld, mr. W. F. de Gaay Fortman, mr. M. G. Levenbach en dr. F. J. H. M. van der Ven en een tweetal ambtenaren werd in februari 1959 door de toen malige ministers Struycken en Beel ingesteld om van advies te dienen over een ambtelijk voorontwerp van wet. Dit voorontwerp beoogde niet een regeling te geven van het stakingsverschijnsel als zodanig, doch nam als uitgangspunt de moeilijkheden die in recente rechtspraak ten aanzien van de werkstaking naar voren waren gekomen; moeilijkheden die hun oorzaak vonden in de ontwik keling van het kort geding dat in vele gevallen een snel en voorlopig ingrijpen door de president van de Arrondissementsrechtsbank mogelijk maakt. De werkgroep is niet tot een eenstem mig advies over het voorontwerp geko men. Drie leden, de heren Van der Ven, De Gaay Fortman en Van Esveld, achten een wettelijke regeling niet opportuun. Hierbij doen de twee laatstgenoemden hun opvatting steunen op de omstandigheid dat de Hoge Raad de mogelijkheid heeft ge opend dat de staking geen wanprestatie is wanneer zij plaatsvond onder zodanige omstandigheden dat naar heersende rechts overtuiging de voortzetting van de arbeid in redelijkheid niet van de werknemers kan worden geëist. De heer De Gaay Fortman acht het met name verkieslijker dat de rechter de omvang van het recht van staking nader omlijnt boven een le gislatief ingrijpen. Mr. Van Esveld vreest dat een uitdrukkelijke verlening van het stakingsrecht door de wet tot een toene mend gebruik van het stakingsmiddel kan leiden. Het lid Van der Ven is van mening dat het voorontwerp aan de werkstaking te spoedig het onrechtmatigheidskarakter ont- Advertentie neemt zonder dat waarborgen bestaan dat de staking ook materiëel gerechtvaardigd is. Daar het scheppen van zulke waar borgen een uitvoerige regeling noodzake lijk zou maken, die vrij diep in de be staande sociaal-politieke verhoudingen zou ingrijpen, wil de heer Van der Ven zulks niet bepleiten. Dit betekent echter dat vol- gens hem ook het voorontwerp, waarvan een uitgebreide regeling het noodzakelijk complement zou moeten zijn, geen wet dient te worden. Zijns inziens zou het be ter zijn om alleen dwangsommen tegen in- dividuele arbeiders onmogelijk te maken door in de wet op te nemen dat de werk gever bij wanprestaties van de arbeider uitsluitend schadevergoeding kan vorderen De heer Levenbach tenslotte is voorstan- der van een regeling in de trant van het voorontwerp. Voorlopig blijft zijns inziens de onzekerheid over de geoorloofdheid van de staking voortduren, omdat niet duide lijk is welke stakingen volgens het crite rium, dat de Hoge Raad stelt, geoorloofd zijn. Zolang de twijfel over de stakings mogelijkheid niet opgeheven is, is dit een factor in het nadeel van de vakverenigin gen. Alleen de wetgever kan, volgens de heer Levenbach, op dit punt in de maat schappelijke verhoudingen klaarheid bren gen. 500 gram NU WOENSDAG GEHAKTDAG le klas GEHAKT van mooi rund- en varkensvlees 500 gram 1.58 1 ei voor 3 cent zakje kruiden gratis. Moderne slagerij H. BUTTER KENNEMERLAAN 43-45 De vereniging van K.L.M.-boordwerk tuigkundigen heeft zich, naar zij ons me dedeelde, „solidair verklaard met de actie van de Amerikaanse boordwerktuigkundi gen". Het bestuur heeft de directie van de K.L.M. telegrafisch laten weten geen medewerking te zullen verlenen aan extra vluchten, die de K.L.M. mogelijkerwijs in verband met genoemde actie denkt uit te voeren. Desgevraagd wordt ons van de zijde van de K.L.M. meegedeeld, dat de normale dienstregeling van de K.L.M. op de gewo ne wijze wordt uitgevoerd. NEW YORK (Reuter—AFP—UPI) De al vijf dagen durende staking van boord werktuigkundigen heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen in grote moei lijkheden gebracht. Verschillende maat schappijen zijn begonnen het aantal vluch ten op de binnenlandse lijnen drastisch te verminderen, 75.000 werknemers met ver lof te sturen en slechts „symbolische dien sten" te onderhouden op de overzeese lijnen. Het uitvallen van vele lijnen heeft hon derdduizenden reizigers zonder middel van vervoer gelaten, en de drukke luchthavens van New York Laguardia en Idlewild in onwerkelijke oorden van rust herscha pen. Transworld Airlines heeft alle diensten gestaakt en 20.000 mensen op nonactief gesteld. American Airlines, een maat schappij die op het binnenland is gericht, heeft 24.000 employé's met verlof gezon den. Pan American World Airways stuurt 20.000 werknemers met verlof. Eastern Airlines heeft besloten haar gehele bedrijf stil te leggen en de 17.800 personeelsleden op non-actief te stellen. De maatschappij heeft de salarissen van het hogere perso neel voor de duur van de noodtoestand met 25 percent bensoeid. Bij de staking zijn de zes grootste Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen betrok- l ken. De boordwerktuigkundigen gingen in staking uit protest tegen het bevel van een nationale arbitragecommissie om ter vergemakkelijking van de onderhandelin gen aansluiting te zoeken bij de piloten- bond. De boordwerktuigkundigen zijn er bang voor dat zij uitgeschakeld zullen wor den bij een eventuele aansluiting, omdat de piloten hen in aantal ver overtreffen. Aansluiten luchtverkeer Amerika Een woordvoerder van de stakers zei dat de staking misschien zou overslaan naar internationale maatschappijen. Hij liet doorschemeren dat boordwerktuigkun digen die voor de Air France, de BOAC en de KLM werken, zich misschien achter de staking zouden stellen. Een woordvoer der van de BOAC zei echter dat bij zijn maatschappij alle diensten normaal func tioneerden en dat dit zo zou blijven. De vereniging van boordwerktuigkundigen va de KLM zei dat haar leden geen mede werking zouden verlenen aan eventuele extravluchten. Mogelijk zou men ook bij andere internationale maatschappijen wei geren extravluchten te maken voor pas sagiers die door de Amerikaanse staking werden getroffen. Het verkeer van de ene kust van Ame> rika naar de andere kwam nagenoeg tot stilstand. Alleen de United Airlines kon deze dienst nog onderhouden. Northeast Airlines was de enige lijn die een norma le dienst tussen New York en Florida on derhield. Panamerican Airways voerde alleen die vluchten uit die per militair contract wa ren vastgesteld, plus een handvol vluch ten met hoger personeel op de plaats van de werktuigkundigen. Bij de United Airlines, Delta, Bramff en Northeast kon wel met werktuigkundi gen worden gevlogen, daar die een vlieg brevet hebben en lid zijn van zowel de bond van werktuigkundigen als die der piloten. Verscheidene luchtvaartmaatschappijen verwierven ger^htelijke bevelen aan de stakers het werk te hervatten. Voorts dien de de TWA een eis tot schadevergoeding tegen de vakbond in. 3.5 miljoen dollar werd geëist, plus een miljoen dollar voor iedere dag dat de sta king nog zou voortduren. ÏS:!&SS> -iróf.- Shaw Ik heb al zoveel dingen gezegd die kant noch wal raken, dat ik mijn geloof in de waarde van kant en wal verlies. AnderlechtStandard was een ge beurtenis, zo schrijft de Gazet van Antwerpen over de voetbalwedstrijd tussen deze beide Belgische profclubs. De spelers waren wel even onder de indruk van de aanwezigheid van de Koning en de Koningin (een feit in de annalen van de na-oorlogse competitie dat AnderlechtStandard nog gedenk waardiger maakte), maar toen het vertreksein was gegeven gingen de acteurs zo in hun prestigestrijd op dat de match tussen pot en pint en zeker in de dagbladen nog stof genoeg heeft geboden voor commentaar, aldus de Antwerpse Gazet. Dat Koning Boude- wijn en Koningin Fabiola ook onder de indruk waren, zij het op een andere manier dan de spelers, blijkt over duidelijk uit dit drietal opnamen. NEW YORK (UPI) In de loop van vannacht heeft de Veiligheidsraad met negen van de elf stemmen voor en twee onthoudingen van Rusland en Frankrijk een resolutie aanvaard waarin de leden aan de UNO-troepenmacht in Kongo toestemming geven eventueel de wapens te gebruiken teneinde een burgeroorlog te voorkomen. Deze maatregel is voorgesteld door Ceylon, Libe rie dn de Verenigde Arabische Republiek. Ook wordt geëist dat een onpartijdig onderzoek zal worden ingesteld naar de moord op Patrice Loemoemba en diens twee medegevangenen en dat de schuldigen daaraan zullen worden gestraft. In dezelfde resolutie wordt voorts bevolen, dat België alle militaire en po litieke raadgevers onmiddellijk uit de republiek zal terugtrekken. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en hier en daar lichte vorst. La ter op de dag op de meeste plaatsen zonnig weer en dezelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vóór de aanvaarding van deze voorstel len hadden de leden van de Veiligheids raad een andere, Russische, resolutie ver worpen. Hierin werd het ontslag van Ham- marskjoeld geëist en het binnen een I maand terugtrekken van de UNO-troepen I uit Kongo. De stemming was acht tegen een. Alleen Rusland stemde voor de eigen motie. Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek onthielden zich van stemming. De Russische ambassadeur Valerian Zo- rin toonde zich overigens weinig geïnte- I resseerd in de daarop volgende stap van I de genoemde drie landen. Een ogenblik vreesde men dat Rusland gebruik zou ma ken van het veto-recht. Indien dit was ge schied zou de UNO-Assemblee binnen 24 I uur in spoedzitting bijeen zijn gekomen |om het debat over Kongo te beginnen. De Amerikaanse afgevaardigde Steven son heeft gisteravond nog een Liberiaanse I suggestie gesteund tot het houden van een I zitting van de Veiligheidsraad in Afrka om te proberen een verzoening tussen de Kongolese politieke leiders tot stand te brengen. Het Liberiaanse voorstel volgde op de veel beroering wekkende medede ling van secretaris-generaal Hammars- kjoeld, dat zes volgelingen van Loemoem- 1 ba in de provincie Kasai om het leven zijn gebracht, nadat zij gedeporteerd wa ren door de regering van president Kasa- voeboe in Leopoldstad. De vermoorden waren o.a. Jean Finant, voormalig presi dent van de oostprovincie, majoor Jacques Fataki, Gilbert Nzuzi, Pierre-Leopold Elengese en de voormalige districtscom missaris Yangara. Tijdens het verdere verloop van de zit ting van de Veiligheidsraad is vanmorgen een tweede Afro-Aziatische resolutie afge wezen waarin de veroordeling van de moordpartijen in Kongo beperkt bleef tot de recente gewelddaden tegen de zes vol gelingen van wijlen Loemoemba. De Rus Zorin maakte daarbij voor de 93ste en 94ste maal gebruik van het recht tot veto teneinde de Amerikaanse gedelegeerde Stevenson de pas af te snijden. Deze wilde namelijk ook de veroordeling van de moor den en wreedheden bedreven door de aan hangers van Loemoemba in de resolutie opgenomen zien. Toen Stevensons pogin gen faalden, sloten de gedelegeerden van Groot-Brittannië, Frankrijk, nationalistisch China en Turkije zich bij hem aan. Zij onthielden zich van stemming. Door deze actie kon de resolutie niet het vereiste aantal van zeven stemmen krijgen. De verdeling was: zes voor, geen tegen, bij vijf onthoudingen. Dat het westen niet bereid is geweest uitdrukkelijk en alleen het regime van Leopoldstad te veroordelen, kan men ver klaren uit de beduchtheid dat de Sovjet- Unie dan een betere fundering zou krijgen tot steun aan het bewind te Stanleystad en tot bestrijding van de regering-Kasa voeboe, aldus telegrafeerde onze corres pondent te Washington vanmorgen. Voor de publieke opinie in de wereld zal het echter moeilijk te verstaan zijn dat het westen niet bereid is geweest een duidelijke veroordeling uit te spreken over de politieke moorden, bedreven met medewerking van de officiële autoriteiten in Kongo. Mede omdat belangrijke neu trale staten, zoals India, sterk op zulk een veroordeling hebben aangedrongen, moet het resultaat van deze debatten in de Vei ligheidsraad de positie van de Sovjet-Unie in het neutrale kamp wel weer hebben versterkt. Platgebrand (Reuter-AFP) Rajeshwar Dayal, de speciale UNO-vertegenwoordiger in Kon go, heeft maandagavond gerapporteerd, dat in Noord-Katanga de dorpen van de Baloeba-stam worden platgebrand en de bevolking op de vlucht slaat voor de op rukkende Katangese troepen. Dayal ver klaarde in zijn verslag, dat het op 11 fe bruari door president Tsjombe ingezette offensief de onderwerping van het gehele door de Baloeba-stam bevolkte gebied be oogt. Men tracht dit doel te bereiken door verpletterend geweld, het platbranden van dorpen, het uitroeien van alle verzet en tegenstand en terrorisering van de bevol king, aldus Dayal. 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Volgens de afdeling bevolking van de gemeenten Eindhoven en Haarlem was de stand van de inwonertallen op maandag 20 februari: Eindhoven 169.480 Haarlem 169.582. In deze officiële cijfers, bijgewerkt met de geboorteaangiften tot en met zaterdag 18 februari, zijn echter nog niet alle vesti gingen verwerkt. Deze vestigingen be dragen voor Eindhoven bijna tweemaal meer dan voor Haarlem. Ook de pension vestigingen zijn er niet in begrepen. Offi cieus zijn de inwonertallen dus veel hoger dan de ambtelijke machine aan geeft. Men komt dan op 169.680 voor Eindhoven en 169.660 voor Haarlem. Eindhoven is dus vijfde stad van Nederland. DEN HAAG (ANP) Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Nederlandse regering de kandidatuur van mr. D. U. Stikker voor de functie van secretaris generaal van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie steunt. Mr. Stikker is hoofd van de gecombineerde Nederïandse permanente vertegenwoordiging bij de Noordatlantische Ra-ad en bij de Organi satie voor Europese Economische Samen werking. Deskundigen achten het mogelijk dat de Borgward-bedrijven zullen worden inge schakeld voor de nieuwe Westduitse wa- penproduktie, welke volgens een medede ling van de Duitse minister van Defensie, F. J. Strauss, tegen het eind van het jaar ter hand zal worden genomen. Een „zeer aanzienlijke" opdracht van het ministerie van Defensie zou een grote bijdrage bete kenen voor een snelle sanering van het Borgward-concern. Volgens andere specu laties zouden de Borgwardfabrieken een soort samenwerking kunnen beginnen met de Bayerische Motorenwerke (B.M.W.). (Van onze correspondent) BONN. De Hessische procureur-generaal Bauer te Frankfort heeft dezer dagen het voorlopig onderzoek in de zaak tegen Adenauers staatssecretaris dr. Hans Globke gestaakt en geheel in handen van de Bonner justitie gelegd, die een aanklacht van Golbke en Adenauer wegens belediging en valse beschuldigingen behandelt. Bauer ging tot deze stap over omdat de in Israëlische gevangenschap zittende voormalige S.S.-officier Adolf Eichmann weigert ook maar iets over zijn eventuele relatie tot Globke mee te delen. Na Eichmanns weigering, aldus Bauer, bestaat er geen verband meer tussen de zaak-Globke en aanklachten over de zogenaamde „Endlösung der Judenfrage", zoals de Nazi's de vermoording van miljoenen Joden noemden. De kern van het onderzoek van Bauer, dat nu dus geheel te Bonn zal worden voortgezet, was een mededeling van de Berlijnse advocaat dr. Max Merten. Deze werd in 1959 te Athene tot 25 jaar tuchthuis veroordeeld wegens zijn rol bij de deportatie door de Duitsers van de Griekse Joden. Hij kwam echter reeds in 1960 vrij. 5. Globke behoefde niet in militaire dienst, omdat hij te Berlijn onontbeerlijk zou zijn geweest. Merten beweert dat hij in 1943 met de gevolmachtigde van het internationale Ro de Kruis te Saloniki, de Zwitser dr. Rene Burckhardt, had afgesproken enkele dui zenden Griekse Joden per schip naar Pa lestina te laten vervoeren om hen van de zogenaamde liquidatie te redden. Merten polste daarvoor Eichmann die er zijn toe stemming voor gaf en het aantal te red den Joden op 20.000 stelde. Maar Eich mann durfde alleen geen beslissing te ne men en belde Globke op destijds ex pert voor Joodse kwesties in het Berlijnse ministerie van Binnenlandse Zaken die het plan-Merten evenwel zou hebben afgewezen. Inmiddels heeft Burckhardt, die thans te Manilla op de Philippijnen woont, aan procureur-generaal Bauer meegedeeld, dat hij inderdaad in 1943 met Merten heeft onderhandeld. Zeven beschuldigingen Het gaat hier om slechts een van de vele beschuldigingen tegen Globke, die mo menteel in de bondskanselarij te Bonn weer een invloedrijk man is en Adenauers rechterhand wordt genoemd. In het kort komen de recente en niet alleen door Oost- duitse communisten geuite beschuldigin gen op het volgende neer: 1. Globke heeft voor de oorlog een com mentaar geschreven op de Neurenberger rassenwetten der Nazi's. 2. Globke's naam staat onder een ver trouwelijk regeringsschrijven uit de Hit- Ier-tijd aan de Duitse bureaus van de bur- gelijke stand betreffende de huwelijken van Duitsers met Tsjechische vrouwen. Volgens dit schrijven mochten de kandi daat-bruidjes voor het verplichte „rassen- onderzoek" in plaats van foto's in bad kostuum ook naaktfoto's inleveren, die zeer vertrouwelijk behandeld moesten wor den 3. Hij zou competent zijn geweest voor de gedwongen naamsverandering van Jo den. 4. De huidige staatssecretaris wordt be schuldigd inzake de bovengenoemde Griek se affaire. Hij werd op verzoek van de hoge Nazi Frick gepromoveerd wegens zijn loyale houding tegenover het Naziregime. 7. Zijn naam wordt genoemd in verband met de liquidatie van een groep Franse Joden. Verweer In een interview met het Hamburgse weekblad „Die Zeit" heeft Globke gepoogd zich voor de eerste maal in het open baar tegen deze beschuldigingen te ver weren. Hij blijft er bij dat hij zijn post als ambtenaar te Berlijn na 1933 heeft moeten behouden: daardoor zou hij vele tegenstanders en door de Nazi's vervolg den hebben kunnen helpen. Daarover zegt hijzelf: „Men kan een totalitair regime van buiten en van binnen uit bestrijden. Wie het laatste doet kan zich tegen de overmachtige tegenstanders slechts met list handhaven". Globke verklaart voorts dat hij Eichmann niet persoonlijk heeft ge kend en niet verantwoordelijk was voor de Griekse affaire. In een vooraanstaand Westduits dagblad lazen wij als commentaar op deze ver ontschuldigingen van een der meest voor aanstaande Westduitse ambtenaren: „De heer Globke heeft zich niet alleen ver schrikkelijk vergist (door in 1933 en daar na aan te blijven), hij heeft zich ook prin cipieel gecompromiteerd .Zijn verontschul digingen zijn van gering gewicht. Zijn vij genblad is niet voldoende. De oude vraag doemt weer op: wat heeft zo'n man op zo'n hoge post te zoeken Inmiddels begint het er op te lijken dat Globke toch eerdaags zal aftreden na elf jaar, naar men zegt, invloedrijk raad gever te zijn geweest van bondskanselier Adenauer. Advertentie maasstraat 11 - Haarlem - telef. 54645

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1