Nieuwe N.S.-treinstel doorstond zware proef in Oostenrijk E Nog geen beslissing over lonen grafisch bedrijf AGENDA Peek&Cloppenburg Nog geen beroep op de V eiligheidsraad Kort en bondig Nog mist en koude nacht Betere bestrijding van pijnen en griep! Chefarine4 Sport- ondergoed 1. 1000 BROEKEN! Snelheden van 140 km. per uur Kamer spreekt over het geschil Luns-De Gaulle Pieren van IJmuiden weer gesloten Teleurstelling Premier De Quay over N.-Guinea N^erlandse pater in Kongo vermoord I ëa DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 2 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Veel beunhazerij in het schoorsteenvegersvak DUISTER BERICHT Haarlem V elsen-IJ muiden Prof. J. J. Th. Vos overleden 1 ONDERGOEDWEEK per 2 stuks voordeliger jjjii Jij fu'ver Egyptisch katoenen parens garens singfet of slip a.ss ■■■■■i Friendships in Australië mochten één dag niet vliegen DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL MOLENDIJK voorU' K.L.M. bestelt nog geen Boeing 727 Vijfdaagse werkweek in de mijnen NIET LANGER ZOEKEN! Prof. A. J. P. van den Broek overleden WEERRAPPORTEN WEEKABONNEMENTEN I'S e I Het, nieuwe diesel-elektrische materieel van de Nederlandsche Spoorwegen heeft met succes proefritten door het besneeuw de Oostenrijkse berglandschap gemaakt Ingenieurs van de spoorwegen en verte genwoordigers van de Nederlandse indu strie, die samen aan het nieuwe diesel- elektrische drierijtuigtreinstel hebben ge werkt waren enthousiast over de proefrit met een van deze treinstellen, die soms zeer steile hellingen namen. Zonder veel „reminspanning" doken de beide N.S.-ma chinisten de heren Lugtenberg en Mulder, ook weer de hellingen af en joegen het moderne rode treinstel door donkere nau we tunnels. Na een proefrit van ruim 1600 kilometer hebben de beide N.S.-machinisten hun treinstel in de klimaatkamer van de O.R.E., een onderzoekinstituut van de ge zamenlijke Europese spoorwegmaatschap pijen, gereden. Deze klimaatkamer, die ligt in het wetenschappelijk centrum „Ar senal" in Wenen, is nog niet geheel ge reed. Wel kan men er temperaturen be reiken van veertig graden onder en vijftig graden boven nul en aan de hand van in gewikkelde meetinstrumenten constateren hoe de warmtetoevoer en de ventilatie in het treinstel bij deze temperaturen func tioneren. Begin mei hoopt men ook proeven te kunnen nemen met kunstmatige stuif sneeuw, felle zonnehitte en windstoten. De Nederlandse Spoorwegen, die inmiddels dertig van de nieuwe drierijtuigstellen be steld hebben zien de resultaten van de proefnemingen in Wenen met belangstel ling tegemoet. Hoewel in Nederland niet zulke hoge en lage temperaturen voorko men als die waaraan het treinstel thans in Wenen is blootgesteld, hoopt men toch nauwkeurige gegevens te krijgen over warmteverlies bij lage en ventilatiemoge- lijkheden bij hoge temperaturen. Bij de proefzitten in de Oostenrijkse ber gen heeft men het treinstel niet ontzien Er werden snelheidsproeven met 140 kilo meter per uur genomen. Op de uitloop- proeven op hellingen waarbij de energie toevoer werd afgezet, werden snelheden bereikt van 122 kilometer per uur ondanks de wrijvings- en luchtweerstand waaraan de trein bij zo'n snelheid onderhevig is. De Oostenrijkse spoorwegen bereikten op ditzelfde proeftraject een uitloopsnelheid van 114 kilometer per uur. De leider van de groep van ruim twin tig technici van de spoorwegen en de in dustrie, die deze rit meemaakte, ir. J. A. E. G. Moreau, was aan het slot van zijn „vlagvertoon" door Oostenrijk zeer tevreden. „Het treinstel kan meer dan we verwacht hadden, de motoren hebben zich fantastisch gehouden en het vermogen van de motoren liep ondanks de ijlere lucht bijna niets terug," zei hij. Op 12 februari vertrok het treinstel uit Utrecht naar Villach, waar het op 15 fe bruari arriveerde. Tijdens deze rit, die over Wurzburg en Kufstein leidde, werden uitvoerige metingen verricht. Het traject tussen Villach en Wenen over de Semmering is bijzonder geschikt voor de ze metingen, omdat hier de hellingen sterk variëren. De tractiemotoren, die voorzien Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. f/ Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20tabl. f0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 zijn van een nieuw soort luchtaanzuiging. werden onderzocht op praktische bruik baarheid in een strenge winter. De tem peratuur werd voor de eerste maal in de draaiende motoren van het treinstel geme ten en niet zoals vroeger op de proefstand. Van de dieselmotorinstallaties werden de koelerinstallaties gecontroleerd bij zware en langdurige belasting. Hoe wel daarvoor in de zijwanden van de mo torkamer een nieuw type filter was aange bracht, heeft men niet de invloed van sneeuw op de luchtaanzuiging kunnen na gaan. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat deze proefneming moest vervallen. Men hoopt nu later in de kli maatkamers in Wenen deze proef met kunstmatige stuifsneeuw te verrichten. Het nieuwe drierijtuigtreinstel van de spoorwegen is tot stand gekomen door nau we samenwerking tussen de N.S. en de Ne derlandse industrie. Het produkt is voor het grootste deel van Nederlands fabrikaat en ondervond in Duitsland en Oostenrijk bijzonder veel belangstelling. Men stond in spoorwegkringen in het buitenland ver steld over dit moderne materieel, een ver bazing die nog steeg, toen men van N.S.- ziide hoorde, dat deze treinen op secun daire lijnen in Nederland dienst doen. De ze treinstellen zullen gaan rijden op de lijn Zwolle-Emmen en het volgende jaar op het traject Nijmegen-Venlo en eventueel Nijmegen-Roermond. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag na een korte wintervakantie haar werkzaamhe den hervat met de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken. Daarbij is ook het conflict aan de orde tussen mi nister Luns en De Gaulle over de Europe se eenwording (integratie) in de vorm van een Europese federatie (bondsstaat) of een Europese confederatie (statenbond). De Tweede Kamer stelt het op prijs over het geschil ook haar mening te geven ten einde minister Luns niet alleen te laten staan in zijn moeilijke strijd. Met ingang van vandaag zijn de pieren van IJmuiden weer gesloten voor het pu bliek, aldus een mededeling van de zijde van de Rijkswaterstaat Deze mededeling is ongetwijfeld een streep door de rekening van vele sport vissers. De voorzitter van de Algemene Schoor steenvegerspatroonsbond, de heer P. W. Vitali, heeft gewaarschuwd tegen de beun hazerij in zijn vak. Hij verklaarde dat er in Den Haag tegenover elke georganiseer de schoorsteenveger tien beunhazen zijn. Sommigen pakken de zaken groots aan Van Rotterdam uit opereert iemand met zes of zeven dilettanten tot in Brabant toe. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen zich van de „echtheid" van de aanbellende schoorsteenveger te over tuigen, moet deze zich als hij bij de bond aangesloten is legitimeren met de bondskaart. De laatste tijd zijn deze kaar ten nagemaakt en daarom is de bond er thans toe overgegaan de kaarten te voor zien van jaarzegels. Bovendien zijn de ge organiseerde schoorsteenvegers verplicht kwitanties af te geven voor de verrichte werkzaamheden. Naar de mening van de heer Vitali zal het ware vakmanschap in het schoorsteen- vegersbedrijf langzaam uitsterven. Als voornaamste oorzaak daarvan noemde hij de beschikking uit 1955 van het ministerie van Economische Zaken, waardoor dit be roep niet langer beschermd was. „Het is tegenwoordig moeilijk een goede leerjon gen in dienst te houden. Als hij een paar weken de fijne kneepjes van het vak heeft afgekeken vestigt hij zich als zelfstandig schoorsteenveger". De bond bestaat vijftien jaar en ter ge legenheid daarvan wordt tot en met 3 maart in het Van Nispenhuis in Amster dam een tentoonstelling gehouden van al les wat met het schoorsteenvegersvak te maken heeft. Daar zijn de nieuwste snuf jes op dit gebied te zien. Het college van Rijksbemiddelaars heeft gisteren nog geen beslissing genomen over de tussentijdse wijzigingen van de grafi sche C.A.O.'s, waarover de vertegenwoor digers van werkgevers- en werknemers organisaties eind december overeenstem ming bereikten. De belangrijkste herzie ning betreft de lonen en salarissen, waar op met ingang van 1 januari een toeslag van 4*/i percent zou worden gegeven. Na een urenlange bespreking tussen het College en het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven (het overlegorgaan van werkgevers en werknemers), werd gisteravond in een communiqué van de laatste groepering medegedeeld, dat „het College zijn inzichten omtrent de loonvoor stellen aan de werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers kenbaar heeft ge maakt" en dat „de besturen zich hierover nader zullen beraden". In grafische krin gen is dit duistere bericht met enige te leurstelling ontvangen, aangezien de alge mene verwachting was dat het College van Rijksbemiddelaars gisteren een be slissing zou nemen over de tussentijdse loonherziening. Deze was gebaseerd op pro- duktiviteitsberekeningen voor 1961. Hoe wel de grafische C.A.O.'s pas eind van dit jaar aflopen, werd bij het afsluiten ervan met medeweten van het College van Rijks bemiddelaars afgesproken, dat de voor 1961 beschikbare ruimte pas eind 1960 zóu worden berekend. De Stichting van de Arbeid bracht enige tijd geleden een gunstig advies uit. Nadat de grafische werkgevers minister De Pous kort daarna hadden toegezegd, dat zij de loonsverhoging niet in de prijzen zouden c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Woensdag 20.15 u.: Nederlands Volkstoneel met „Rooie Sien''. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Lijmen". Woensdag 20 u.: Charlotte Kohier met „Lady L". BIOSCOPEN Cinema Palafce: Dagelijks 14 en 20 u.: „De ellendigen", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ echter vandaag 20 u.: „De grote bedrieger". 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. ïh><n/>rva)iib Door heueerte eedreven" IR i UKVVr UUIJK DINSDAG 21 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „From here to Eter nity". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 19 21 u.: Schilderijenexpositie. WOENSDAG 22 FEBRUARI City Theater. 20 u.: „From here to Eter nity". Rex Theater, 20 u.: „Zonder liefde". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45. 19— 21 u.: Schilderijenexpositie. Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. „Door begeerte gedreven", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14. 19 en 21.15 u.: „Botsende jeugd'', 18 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het lied van de woestijn", 14 i. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Rebecca", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Venus in nerts". 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30. 19 en 21.15 u.: „Misdaad op het eiland". .18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „Bloed in de zon'', 14 j. Woens dag en donderdag 20 u.: „De blonde heks". 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaa] „In 't Goede Uur" (Korte DINSDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Van het terras af gezien". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Petrus, de grote visser". WOENSDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Van het terras af gezien". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Petrus, de grote visser". Te Amsterdam is op 73-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. J. Th. Vos, emeritus Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van hoogleraar in de pathologische anatomie tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en gerechtelijke geneeskunde aan de en krantentekenaars Dagelijks 10—22 u rijksuniversiteit te Groningen. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr Prof. Vos was van 1929 tot 1935 directeur expositie van werken van Anton Pieck van het Nederlands-Indisch Kankerinsti- Dagelijks 1017 u.. zondags 1417 u. tuut in Bandoeng. Na zijn terugkeer in (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van Nederland werd hij hoogleraar te Gronin- 17 febr.) gen. doorberekenen, heerste de verwachting dat de eindbeslissing niet lang meer op zich zou laten wachten. In alle grafische vakbladen van zaterdag werd aangekondigd dat deze maandag kon worden verwacht. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven wenst zich van commentaar op de gisteren in Den Haag gehouden bespre kingen te onthouden. Volgens andere inge wijden duidt de formulering van het com muniqué er op dat Rijksbemiddelaars waarschijnlijk bezwaren hebben gemaakt tegen de ruimteberekeningen (het percen tage van 4 Vj percent), de extra toeslag van twee uurlonen voor ploegenarbeiders die minder dan 45 uur per week werken en de extra toeslag van 7 cent op de uur lonen van vrouwelijke werknemers, zulks in verband met het streven naar gelijk waardige beloning van mannen en vrou wen. Advertentie Itwr Herenmode-Tip aai ••S'. ■■•it (maat 4) •••••a •■••••I ■■■■■•i per 2 stuks kleine stijging ptr maat. Het departement voor burgerluchtvaart in Melbourne heeft gisteren voor de negen tien Fokker Friendship-toestellen die in Australië in gebruik zijn, een tijdelijk vliegverbod afgekondigd. Het had uit de Verenigde Staten een waarschuwing ont vangen dat in de Fairchild 27, de Ameri kaanse versie van de Friendship, een on deugdelijke bout was ontdekt. De Friend ships moesten daarna aan de grond blij ven voor onderzoek. Nadat enkele dubieuze bouten waren vervangen werd het vliegverbod opgehe ven. De vliegtuigenfabriek Fokker te Amster dam heeft medegedeeld, dat de maatregel in Australië inderdaad verband houdt met het onderzoek naar een der bouten van het onderstel van de Friendship. In de Ver enigde Staten heeft men onlangs bij een inspectie 'n scheurtje in een bout van het onderstel ontdekt. Deze onderstellen wor den overigens niet door de vliegtuigenfa briek vervaardigd. In de luchtvaart is het gebruik, dat de fabrikanten of de luchtvaartdiensten de bij een inspectie opgedane bevindingen doorgeven aan gebruikers van toestellen van hetzelfde type als dat waarbij men iets abnormaals heeft ondekt. De medede ling van het vinden van een scheurtje in een bout van het onderstel van de Friend ship heeft ook df Fokkerfabrieken bereikt Ook daar worden thans de Friendships ge controleerd op het betreffende onderdeel Advertentie maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2 - Indirect 3-4-8 De Nederlandse regering ziet op het ogenblik geen aanleiding de aandacht van de Veiligheidsraad te vragen voor de si tuatie rondom Nieuw-Guinea. Zij sluit echter geenszins uit, dat dit te eniger tijd wenselijk of noodzakelijk zou kunnen wor den. Aldus heeft prof. De Quay, mede na mens minister Luns gezegd in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger (P.v.d.A.). De regering is van oordeel, zo zegt de heer De Quay, dat de tussen de Sovjet- Unie en Indonesië gesloten overeenkomst tot levering van wapens aan laatstge noemd land en de publiciteitscampagne, waarmee deze overeenkomst is omgeven, erop zijn gericht de indruk te wekken dat Indonesië meer dan tot dusverre rekening houdt met de mogelijkheid om met mili taire middelen zijn onrechtmatige aan spraken op Nederlands Nieuw-Guinea kracht bij te zetten. In antwoord op de vraag van de heer Burger of de regering er niet van over tuigd is dat een beleid is geboden dat de steun verwerft van bevriende mogendhe den in of met belangen in het Verre Oos ten en de Pacific (ook in geval van een open conflict), wijst de heer De Quay op herhaalde verklaringen in de Staten-Gene- raal. De regering heeft bij haar boven om schreven beleid aanzienlijke steun onder vonden van bevriende landen. De rege- gering heeft nimmer twijfel laten bestaan aan haar bereidheid alles te doen, wat, met inachtneming van haar verplichtingen ten aanzien van de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea, mogelijk is om een conflict te voorkomen. Mocht de regering zich eens tot de Vei ligheidsraad wenden, dan zal zij daarbij, met als uitgangspunt de verklaring over Nederlands Nieuw-Guinea van de minis ter van Buitenlandse Zaken van 4 oktober in de UNO naar gelang van de omstan digheden gebruik maken van de middelen en mogelijkheden welke binnen het kader van het handvest ter beschikking staan. Geweigerde nota in UNO De Nederlandse regering heeft de secre taris-generaal der UNO, Dag Hammars- kjoeld, verzocht onder alle leden der or ganisatie de tekst van de door Indonesië geweigerde Nederlandse nota te doen cir culeren. In deze nota protesteerde Nederland te gen de activiteiten der Indonesische strijd krachten in de buurt van Nederlands Nieuw-Guinea On* land beschuldigde In donesië van landingen op Nieuw-Guinea en ontkende agressieve bedoelingen tegen In donesië te hebben. Amerikaanse persstem In een hoofdartikel over de kwestie- Nieuw Guinea schrijft de Washington Post, dat de bewapening ter waarde van 300 miljoen dollar, die Rusland na de reis van minister Nasoetion aan Indonesië zél leveren, nauwelijks nodig is voor de in wendige veiligheid van Indonesië. Er be staan aldus het blad aanwijzingen dat Nasoetion de reis naar Rusland met tegenzin ondernam, daar hij in het alge meen wordt beschouwd als een der be langrijkste krachten, die in Indonesië de communistische invloed op regering en le ger zo klein mogelijk willen houden. Maar Nasoetion acht het wellicht noodzakelijk met de wind mee te waaien, opdat hij niet zijn eigen positie in de waagschaal zal stellen in de militaire dictatuur, die zich in Indonesië heeft ontwikkeld. Ook is het bekend, dat er tussen Nasoetion en Soekarno verschil van mening bestaat over de „terugkeer" van West-Nieuw-Gui- nea tot Indonesië, hetgeen een nationale doelstelling is geworden. De vraag rijst nu, of Indonesië voorne mens is de kwestie met geweld op te los sen. Ofschoon Indonesië zich wat dit be treft aan enige niet te verdedigen uitspat tingen heeft schuldig gemaakt, heeft Ne derland daartegenover een rustige houding aangenomen. Een vertoon van kracht door het zenden van de Karei Doorman hielp Indonesië aan een voorwendsel om de di plomatieke betrekkingen met Den Haag te verbreken. Een oplossing van het geschil met res pectering van de rechten der Papoea's, wellicht op een multilaterale grondslag, is zeer wenselijk, aldus het Amerikaanse blad. Ook zijn er redenen voor een op nieuw in beschouwing nemen van de poli tiek der Verenigde Staten die tot nu toe te weinig aandacht heeft geschonken aan de Indonesische argumenten. Maar een Indo nesische poging om West-Nieuw-Guinea met geweld te bezetten, zou de eisen van Indonesië schaden en afbreuk doen aan een mogelijke sympathie voor deze eisen, wanneer deze op hun eigen verdiensten worden beschouwd. Naar aanleiding van een bericht in het Amerikaanse vaktijdschrift „Aviation Week" als zouden de Lufthansa en de K.L.M. overwegen toestellen van het type Boeing 727 te bestellen, deelt de K.L.M mee, dat enige maanden geleden een groep deskundigen van de Amerikaanse Boeing-vliegtuigfabriek een bezoek heeft gebracht aan het hoofdkantoor der K.L.M. in Den Haag om de directie van deze luchtvaartmaatschappij voor te lichten over de mogelijkheden van dit nieuwe ty> pe vliegtuig. Dit bezoek moet worden ge zien als onderdeel van de algemene oriën tatie van de K.L.M. om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling in de vlieg tuigindustrie. Er is geen reden om op grond van dit bezoek enige veronderstelling te uiten als zou de K.L.M. overwegen tot een bestel ling van de Boeing 727, een straalverkeers- vliegtuig voor middellange afstand met drie straalmotoren aan en in de staart gemonteerd, ove. te gaan. De mijnindustrieraad heeft gisteren in een besloten vergadering gesproken over de arbeidstijdverkorting in de mijnen. Uit het communiqué dat na afloop werd verstrekt, blijkt dat waarschijnlijk met ingang van 15 mei, de vijfdaagse werk week zal worden ingevoerd vodr al het on dergrondse en bovengrondse personeel. Tot dusver had dit personeel één vrije za terdag per veertien dagen. De voorstellen moeten nog in een openbare vergadering worden behandeld en ook is de toestem ming van de minister van Economische Zaken nog nodig. De commissie adviseert verder een be gin te maken met de omvorming van de bijzondere premie, door aan deze premie het .,aanwe,zigheidskarakter" te ontnemen. Dit zou betekenen dat met ingang van 15 mei de bijzondere premie ook op verlofda gen, op feéstdagen en op vrije zaterdagen zal worden uitgekeerd. Op dagen waarop ziekengeld of ongevallenuitkering wordt genoten, zal een gedeelte van de bijzon dere premie worden uitgekeerd. Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR IONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem Van gestolen bromfiets. Een dertig jarige tuinder uit Amsterdam heeft zich bij de politie in Nijmegen gemeld met de mededeling, dat hij in Amsterdam de bromfiets van zijn werkgever had gestolen. Op deze bromfiets was hij naar 's Herto genbosch gereden. Daar heeft hij de brom fiets verkocht en van het geld carnaval gevierd. Toen het geld op was kwam hij in Nijmegen terecht. Demping. De gemeenteraad van Gro ningen heeft besloten di Westerhaven te dempen en geen overkapping te maken voor het stichten van een ondergrondse garage. De kosten zouden te hoog worden voor een rendabele exploitatie. Dr. J. J. Keijzer overleden. In Til burg is op 64-jarige leeftijd overleden dr. J. J Keijzer. kinderarts aan het Sint- Elisabethziekenhuis in Tilburg, oprichter van het kinderverblijf „Kleuterheil" in Goirle. geneesheer-directeur van het kin derdorp „Sint Godelieve" in Goirle. en voorzitter van de eerste dagopenlucht- school in Nederland, eveneens in Goirle. Ir. J. A. W. Bordewijk overleden. De oud-directeur van de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Hilver sum. ir. J. A. W. Bordewijk, is in de leef tijd van 72 jaar overleden. Ir. Bordewijk verliet de gemeentelijke dienst op 1 juni 1955 met pensioen. Hij heeft o.m. publi- katies doen verschijnen over het Hilver- sumse raadhuis. Rechterlijke macht. Tot rechter in de rechtbank te Den Haag is benoemd mr. B. Pronk, lid van het Hof van Justitie van Suriname. Tot rechter in de rechtbank te Rotter dam is benoemd mr. D. van Leijden, sub stituut-griffier bij dit college, tevens rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem. Nachtwalïer aangevallen. Op een van zijn controle-ronden door een fabriek in Loosduinen is een 64-jarige nachtwaker aangevallen door twee inbrekers. Een van de mannen gaf hem met een hard voor werp twee flinke slagen op het hoofd. Hoe wel hij hierdoor gewond werd. verloor de nachtwaker zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij trok zijn gummiknunpel en sloeg op zijn aanvallers los. die ijlings de vlucht namen. Uit de fabriek wordt niets vermist. Woningbouw In Schevenlngen. De Nutsspaarbank te Scheveningen is bereid voor de woningbouw in de badplaats een miljoen gulden investeren voor 100 arbei derswoningen. De enige voorwaarde die de spaarbank stelt, is dat ongeveer 80 pet. van de door haar te bouwen huizen zullen worden verhuurd aan personen, die werk zaam zijn in het visserijbedrijf of aanver wante bedrijven. Nieuwe veiling in Goes. De veiling vereniging Zuid-Beveland te Goes heeft een nieuw veilingcomplex in gebruik ge nomen De bouwkosten hebben bijna twee miljoen gulden bedragen. Men beschikt thans over een oppervlakte van bijna zes hectare. In het nieuwe complex is ook een zeer modern ingerichte afmiinzaal gebouwd met 168 plaatsen. De veilingvereniging beschikt thans over drie koelhuizen voor bijna vier milUen kilogram fruit. Pater J. Tegels uit Vlodrop van de Con gregatie van de Paters van het Heilig Hart te Basoko is in een missiepost op 200 kilometer ten noordoosten van Stan- leystad in de Oostprovincie van Kongo door aanhangers van Loemoemba ver moord. Pater Tegels was 37. Hij was in 1958, na 'n vakantie bij zijn ouders in Vlodrop, naar Kongo teruggekeerd. In Kole op 150 kilometer van Stanley- stad is de Limburgse pater P. van Bersch uit Mechelen in Zuid-Limburg gevangen genomen. In Utrecht is op 83-jarige leeftijd over leden prof. dr. A. J. P. van den Broek, oud-hoogleraar in de ontleedkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Van den Broek werd op 27 oktober 1877 in Haarlem geboren. Hij volgde mid delbaar onderwijs in Haarlem en studeer de aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam geneeskunde. In 1907 werd hij privaat-docent aan deze universiteit en in 1909 hoogleraar in Utrecht. Van zijn hand verschenen vele publikaties over ontleed kunde. Hij schreef ook een aantal leer boeken over dit onderwerp. De universiteit van Amsterdam verleende hem in 1923 het eredoctoraat in de geneeskunde. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedruk- gebied boven Europa trekt langzaam in oostelijke richting weg. Het blijft evenwel het weer in Nederland beheersen. Het dro- geen rustige weer houdt in verband daarmee aan. Ook de komende nacht zal zich op vele plaatsen weer mist vormen, ditmaal bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Het ziet er echter niet naar uit dat deze mist morgen overdag hard- Eelde nekkig zal zijn. T"~ Woensdag 22 februari Zon op 7.42 uur, onder 18.06 uur. Maan op 11.22 uur, onder 01.46 uur. Maanstanden 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 februari Hoog water 8.05 en 20.27 uur. Laag water 3.36 en 16.04 uur. Woensdag 22 februari Hoog water 8.51 uur en 21.20 uur. Laag water 4.17 uur en 16.46 uur. et hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE »OCOOeOOOOOOOOQaOXOQOOOQQOOOOQOO(X)00^ Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. A Neerslag: laatste 24 uur. k c3 Den Helder mist O 5 0.1 Ypenburg mist O 7 0.1 Vlissingen mist ono 6 0 Eelde mist ozo 5 0.1 De Bilt mist O 6 0 Twente mist windst 6 0 Eindhoven mist ono 10 0 Zd-Limburg onbewolkt nno 10 0 Helsinki geheel bew w 3 0 Stockholm licht bew. w 6 0 Oslo mist wzw 1 0 Kopenhagen mist w 6 0 Aberdeen onbewolkt windst. 13 0 Londen motregen no 12 0 Amsterdam mist O 5 0 Brussel onbewolkt ono 7 0 Luxemburg onbewolkt no 9 0 Parijs onbewolkt no 13 0 Bordeaux mist ono 7 0 Grenoble onbewolkt windst. 13 0 Nice zwaar bew. n 15 0 Berlijn geheel bew z 6 0 Frankfort onbewolkt ono 11 0 München geheel bew O 7 0 Zurich geheel bew. windst. 8 0 Genève geheel bew windst. 6 0 r .ocamo geheel bew o 13 0 Wenen mist zo 7 0 rnnsbruck onbewolkt windst. 8 0 lelgrado mist no 0 Athene onhewolki windst. 0 lome half bew windst. 15 0 Ajaccio licht bew ono 14 0 Madrid zwaar bew windst. tl 3 Mallorca half bew. windst. 16 0 Lissabon onbewolkt ono 17 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2