Tegen Pierre Lagaillarde twintig jaar geëist BELGEN OP 26 MAART NAAR DE STEMBUS WITTER DAN DE WITSTE HAAN SUNIL (H>r WERELDNIEUWS ra SUNIL WAST STRALEND WIT KEIP Tegen briljante kolonel Gardes 5 jaar Franse leraren dreigen examens te saboteren Koning Boudewijn weigert ontslag aan liberalen en ontbindt het parlement Boer aangevallen door twee tijgers Kampbeu! Kolb staat in Neurenberg terecht bespaart u fatm raatótoel Opstandje in Venezuela snel onderdrukt „Strategische raketten" vormen Ruslands kracht Russische landbouw op nieuwe leest geschoeid DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 Hagenaars gearresteerd in Denemarken V er kiezingen aanstaande Kennedy benoemt een neger tot ambassadeur V Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! I Het extra voordelige drielingpak elke keer geld (Dp de Sporry Wf :f avec vuns, fe dit iiö&ü Scheepsramp kost Deen en 24 Argentijnen het leven jüw bril spreekt mee. OPTIEK (Van onze correspondent) PARIJS De advocaat-generaal Mon gin, die maandag zijn mede-aanklager in het barricadenproces in Parijs, generaal Gardon, afloste om de overige loodzware overdrachtelijk en letterlijk gesproken dossiers voor zijn rekening te nemen, heeft als straf twintig jaar vrijheidsbero ving tegen de voornaamste beschuldigde, Pierre Lagaillarde; geëist. Het oud-kamer lid Demarquet, dat Lagaillarde aanvanke lijk volgde op zijn vlucht naar Spanje, doch later vrijwillig terugkeerde naar Pa rijs om zich ter beschikking van de Fran se autoriteiten te stellen, hoorde vier ja ren gevangenisstraf tegen zich eisen. Te gen kolonel Gardes, de enige beroepsmili tair onder de beschuldigden, werd van wege zijn actieve medeplichtigheid ten minste vijf jaren gevraagd. Zaterdag werd tegen de andere voor naamste aanvoerder op de barricaden, Or tiz, de doodstraf geëist. Vandaag zou de advocaat-generaal zijn requisitoir tegen de rest van de aan- of afwezige beschuldigden vervolgen, alvo rens opnieuw het woord te geven aan zijn collega generaal Gardon, die dan morgen of overmorgen de persoonlijke verant woordelijkheden in de voorgeschiedenis der barricaden van de krantendirecteui Alain de Sérigny nader zal belichten. Dat het 29-jarige kamerlid Pierre Lagaillarde een formele staatsgreep op het oog heeft gehad, leed voor de aanklager van de mi litaire rechtbank geen enkele twijfel meer Lagaillarde had zich er zelfs op beroemd dat hij een week lang stand had gehouden tegen alle machtsmiddelen en de autoriteit van de staat. Hij had het leger tegen de regering willen opzetten en de barricaden zelf omschreven als de Rubicon die hij be sloten had te overschrijden. Dat Lagail larde een patriot was, wilde advocaat- generaal wel niet ontkennen, doch voor het feit dat hij de wetten van zijn land willens en wetens overtreden had, zal hij moeten boeten met een straf, die in overeenstemming is met de onherstelbare pootjes weer uit Spanje naar Parijs was teruggekeerd, kon de advocaat-generaal wel een paar verzachtende omstandighe den vinden en tegen deze schilderachtige blaaskaak wilde hij met vier jaren cel straf wel genoegen nemen. Smartelijkst De eis van vijf jaren tegen kolonel Gar des, die de advocaat-generaal als een der briljants te officieren van het Franse le ger kenschetste, trof publiek en perstri bune door haar onverwachte scherpte. De aanklager noemde Gardes' geval het ern stigste en tevens het smartelijkste van alle. Hij vroeg zich af of Gardes, de voornaamste theoreticus van de nieuwe strijdmethoden, inclusief de martelingen die het Franse leger in Algerije heeft toe gepast, ondanks zijn scherpe intelligentie toch niet een speelbal was geworden in de handen van de politieke extremisten. Doch ook die eventuele ontlastende om standigheid kon het fundamentele feit niet verbloemen, zo betoogde de advocaat-ge neraal, dat deze kolonel gemene zaak had gepleegd met de oproerlingen en dienten gevolge zijn elementaire militaire plichten verraden had. PARIJS Bij alle normale zenuwen waarmee in de hoogste klassen der ly cea de kandidaten uitkijken naar hun aan staande eindexamens, heeft zich in Frank rijk dit jaar nu nog een nieuw element van spanning en angsten gevoegd. Hun leraren hebben het ministerie van Onder wijs namelijk doen weten, dat zij naast de stakingen, die nu al periodiek plegen uit te breken, naar een nieuw wapen wil len grijpen om hun eisen voor onmiddel lijke salarisherziening kracht bij te kun nen zetten. Wanneer ze nu hun zin nog niet zouden krijgen, zullen de Franse le raren weigeren proefwerken te corrigeren en de overgangs- en eindexamens voor te bereiden. In verschillende middelbare en ambachtsscholen is deze sabotage van het onderwijs door de leraren zelfs intussen al ingezet. Deze agitatie in de Franse scholen wordt indirect veroorzaakt door het politieke probleem om een geschikte opvolger te vinden voor minister Joxe, die onlangs de portefeuille van Nationaal On derwijs voor die van Algerijnse Zaken verwisselde. De portefeuille is al aan twaalf verschillende kandidaat-ministers aangeboden, die de eer allemaal gewei gerd hebben. Weigeringen die hun verkla ring mede vinden in de vorig jaar op nieuw opgerakelde schoolkwestie. In elk geval zijn het de examenkandidaten die het gelag krijgen te betalen voor deze, tussen hun leraren en de regering uitge broken conflicten van financiële en poli tieke aard. (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn heeft maandag het ontslag van de liberale mi nisters uit het kabinet-Eyskens geweigerd en zoals het officiële communiqué zegt overeenstemming is mei ue uuucurauo^iop verzoek van de premier en de yice- gevolgen, waaronder 22 doden en ettelijke premier (de liberaal Lefèbre) heeft hij het blijvende invaliden, waarvan hij de ver- koninklijk besluit waarbij de kamers en antwoordelijkheid draagt en de nog veel de pr0vinciale raden worden ontbonden, ernstiger gevaren welke Lagaillardes ini- getekend. Daarmee is dan een einde ge- tiatief had kunnen oproepen. De omstan- komen aan de onzekerheid over de datum digheid dat hij zich door woordbreuk aan der nieUwe verkiezingen en over een even- de gerechtigheid van zijn land onttrokken tueel voortbestaan van een lot de rooms- had, verzwaarde in de ogen van de aan- katholieken beperkt kabinet-Eyskens klager de ernst van Lagaillardes misdrijf. De heethoofdige dokter Martel, oprich ter en leider van een fascistische partij Algerije, die ook al voortvluchtig is zal, wanneer de aanklager door het tribu- 4l f- j, jW Voor de verkiezingen is de datum van 26 maart vastgesteld. Reeds enige dagen geleden zijn de eer- _,i wanneer ae aanmager uuui uci ste verkiezingsaffiches van de C.V.P. al naai gevolgd wordt en wanneer de poli- op de Brusselse muren en schuttingen v r- Ue him nog eens in handen mocht krij- schenen. Ze stellen een Brusselse autobus njpr, met epn levenslange ver- I voor die door een rode hand met een gen, zijn z^en moeten beta- steen wordt bedreigd en waarvan het on- 'npmlrouet die mefhangende derschrift zegt dat herhaling kan worden len. Voor Demarquet, die met nange |voorkomen door verkiezingssucces van de rooms-katholieken. Voordat de premier naar de Koning ging had hij nog een onderhoud met Lefèbvre en toen is overeengekomen dat noch de fiscale besluiten noch- die welke wijziging brengen in de werkloosheidsreglementering - t- I zullen worden afgekondigd. Andere beslui- Een Sumatraanse rijstverbouwer heeft ten, waarover liberalen en rooms-katho- onlanss striid geleverd tegen twee tijgers lieken het reeds voor de jongste crisis die hem waren aangevallen toen hij zijn waren eens geworden, zullen wel worden sawah aan het bewerken was. afgekondigd. Zij zouden volgens het dag- De boer Achmadi, die thans in het zie- blad „Het Laatste Nieuws een besparing kenhuis in Lampoeng wordt verpleegd, tengevolge hebben van ongeveer 650 mil- vertelde dat hij een van de tijgers de joen Belgische frank (52 miljoen gulden), schedel doorkliefde met zijn schoffel, waar in het algemeen zal de regering de lo- na hii door de tweede tijger werd bespron- pende zaken afhandelen. "gn J Naar 't schijnt heeft Koning Boudewijn Hii wist nog een stok in handen te krij- eerst nog gedacht aan het vormen van sen en de tijger ermee te slaan en met een zakenkabinet onder Van Zeeland en ziin vuisten te bewerken. De tijger zette Paul-Henri Spaak, doch daarvoor leek het tenslotte op een lopen en verdween ten slotte geen der partijen te voelen in het oerwoud. Zelfs niet de socialisten die na het eerste Achmadi viel bewusteloos neer en werd enthousiasme over de terugkeer van de later door zijn buurman gevonden en naar ex-secretaris van de Noordatlantische Ver hef, ziekenhuis gebracht. De dokters zeg- dragsorganisatie wel hebben bemerkt dat --« met hem nog niet alles gewonnen is. Nadat hij gistermiddag op de Nederland se ambassade had geluncht de afspraak daarvoor was reeds enige tijd geleden gemaakt heeft Eyskens nog een korte persconferentie gehouden. Hij heeft daar Nabij Kopenhagen zijn drie Hagenaars gezegd dat de liberale ministers nog steeds gearresteerd, verdacht van oplichting van deel uitmaken van het kabinet en hij heeft TT. Jln nnrtintldle rVl/Ol* HP> FPtlhpidSWPt. SP-SDrOkGIl. gen dat zijn verwondingen ernstig zijn. een Deense boer. De Hagenaars, die reeds enige tijd in Denemarken verblijven, zou den aan de boer onder valse voorwendsels een „Perzisch" tapijt voor duizend Deen se kronen hebben verkocht, terwijl de werkelijke waarde van het tapijt op twee honderd kronen geschat wordt. De Hagenaars allen tussen 30 en 40 jaar oud, vertelden de boer dat zij waren ge dwongen hun bezittingen te verkopen om geld te krijgen voor reparatie van hun boot, die in de haven van Kastrup bij Kopenhagen zou liggen. De Deense politie verdenkt de Nederlanders ervan, een der gelijke truc ook bij een boer in Jutland toegepast te hebben. Zij reden in een in Nederland geregi streerde personenauto. nogmaals over de Eenheidswet gesproken: „De regering zal nog alles doen wat in haar macht ligt om te maken dat deze wet, die een herstelwet is, tot uitvoering zal worden gebracht." Trieste balans Men kan niet zeggen dat de regering- Eyskens en de kamers, met wie zij van Met het oog op de algemene verkie zingen verschijnen in de Belgische dorpen en steden de propagandabil- jetten van de partijen. De Christelijke Volkspartij blijkt bijzonder gebeten te zijn op de socialisten doen heeft gehad, met roem overladen naar huis terugkeren. De balans van de legislatuur is redelijk triest: verlies van Kongo. De staking als gevolg van de Een heidswet en vooral als gevolg van de ver keerde manier waarop hij aan het land is voorgesteld en verdedigd door de pre mier. Achteruitgang van België's econo mie en de zware dreiging van besparingen die thans koste wat het kost toch inge voerd zullen moeten worden. Het zijn pos- ten die in het geheugen blijven. De libe ralen hebben ongetwijfeld, zo neemt men in Brusselse politieke kringen algemeen aan, op het laatste ogenblik op ophefma kende wijze willen laten merken dat zij niet tot het uiterste de verantwoordelijk heid voor dit alles willen delen. Of het hun zal baten is een vraag waarop de stembus antwoord zal geven. Nieuwe partijen Bij de verkiezingen zullen zeker nog wel een of twee nieuwe politieke partijen te voorschijn komen. Het gerucht wil dat ge- neraal-majoor E. Janssens, de ex-com- mandant van de weermacht in Kongo die met pensioen gaat, lijstaanvoerder voor een nieuwe partij zou worden. Ook die zal echter'moeilijk een „doorbraak""'kunnen veroorzaken. De Brusselse notaris Sneyers d'Attenhovën, heeft een „onafhankelijke partij" opgericht, die bedoeld is tegen al degenen die sedert vijftien jaren België in diskrediet brengen en het ruïneren. NEURENBERG (Reuter) In Neuren berg is het proces begonnen tegen de 67-jarige August Kolb, die officier bij de S.S. is geweest. Hij wordt ervan beschul digd dat hij twee mensen, die in de oor logsjaren in het concentratiekamp Sach- senhausen gevangen zaten, dood heeft ge slagen. Kolb verklaarde dat hij hier niets van wist en nooit gehoord had dat er in Sachsenhausen mensen zijn overleden als gevolg van zweepslagen. Men verwacht dat het proces veertien dagen zal duren. In Bonn is vernomen, dat alle Westduit- se ambassades in Zuidamerikaanse lan den opdracht hebben gekregen uit te kij ken naar de verblijfplaats van Josef Men- gele die kamparts was in het concentra tiekamp Auschwitz. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft de 61-jarige neger Clifton Wharton tot ambassadeur in Noorwegen benoemd. Hij is op het ogenblik gezant in Roemenië. In 1925 kwam Wharton bij de buitenlandse dienst. Hij heeft zijn land onder meer in Liberia, Spanje en Portugal vertegenwoordigd. Het is voor 't eerst dat een Amerikaan se neger in de rang van ambassadeur is benoemd. Advertentie mo oh Jb'ri' *UM 57 2k 300C Potertje Er was eens een potertje. Hij was geboren en getogen in het Gro- I ningse boerenland. Mooi was hij niet, I maar best wel. Prachtige laboratoria vol heel knappe mannen en juffrouwen had den er voor gezorgd, dat hij een geweldi ge levenskracht bezat en in staat was tot grote daden. Veel subsidies hadden bijge- I dragen tot zijn lijfelijk welzijn. Noeste 1 boeren hadden hem gezaaid, vertroeteld en weer uit de grond gehaald, hem na gezien op welhaast onzichtbare gebrekjes, hem gewikt en gewogen, hem gesorteerd en tenslotte in een zak gedaan met vele soortgenoten. Hij was toen met een kilo medepoters ongeveer acht cent waard. Toen ging het gebeuren met het poter tje. Hij ging het avontuur tegemoet. Eerst op een vrachtauto, toen in een trein, toen in een boot. Hij voer een verschrikkelijk eind weg, helemaal over de Middellandse Zee, helemaal naar Egypte. Daar ging I hij weer in een trein, op een vrachtauto en toen op een ezel. Bruine en zorgzame handen bedden hem in ongelooflijk vrucht bare aarde en toen verwachtte men van dat ordinaire potertje Grote Dingen. En die hadden dan ook plaats! Daar onder in die warme, zwarte aar de onderging dat potertje een ware me tamorfose. Hij werd als het ware in ho gere sferen opgenomen. Bovendien kreeg hij een nieuwe nationaliteit. Hij werd een Malta. Hij was nu van adel, een edel en gezocht produkt. De bruine handen trokken hem de aar de weer uit. Ze deden hem in een aardig, kleurig net. Hij ging de lange weg via ezel, vrachtauto, trein en boot naar een Hollandse haven. En daar kwam hij per trein en vrachtauto en natuurlijk veiling terecht bij de groenteman en kon hij gaan liggen glimmen én bekomen van al dat gesol, in een mooie etalage vol dure pri meurs. „Kijk eens aan", zeiden de klan ten van de groenteman, „kijk eens aan, er zijn weer Malta's. Wat lekker! Wat I kosten ze? Een gulden per kilo? Wel duur, hè, maar nou ja, dat moet je er maar voor over hebben voor dat buitenlandse spul". En de volgende zondag lag het potertje, of liever zijn nakomelingen, bedekt met \fekkere sju op een bord van het zondag- 1 se servies. En iedereen zei: „Je kunt het toch wel goed proeven hè? Er gaat niets I boven echte Malta's!" 'Advertentie et ils £>ps>el!ent democratie te EU dommrMk ÉiÜM CARACAS (Venezuela) (UPI, AFP) De Venezolaanse regering van president Betancourt heeft bekend gemaakt dat een poging tot een staatsgreep is ontdekt en onderdrukt. Zestig samenzweerders, on der wie de ontslagen commandant van de militaire academie te Caracas, zijn ge arresteerd. Op enkele uitzonderingen na zijn zij allen militairen. De samenzweerders deden een aanval op het gebouw van de militaire academie in de hoofdstad. Tegelijkertijd viel een groepje soldaten onder leiding van een sergeant de gevangenis van de nationale garde aan, waar de politieke gevangenen van de Venezolaanse bewindhebbers op gesloten zitten. In beide gevallen wisten regeringsge trouwe troepen de aanvallers snel te over meesteren. Een poging om via radio-Ca racas revolutie-nieuws uit te zenden luk te, doch werd na nauwelijks een uur eveneens ongedaan gemaakt. MOSKOU (UPI) De Russische maar schalk Vasily Sokolovsky heeft blijkens een bericht van het persbureau Tass, ge zegd, dat de Russische strijdkrachten een reorganisatie in de bewapening hebben voltooid en dat thans de bewapening met geleide projectielen vooral gericht is op de constructie van „strategische raketten" Sokolovsky stafchef van het leger en on derminister van Defensie, verklaarde voorts, dat deze raketwapens de grootste kracht van de Russische legers uitmaken Hij merkte ook op, dat het moreel van de Russische soldaten op een nooit eerder bereikte hoogte staat. Hij zei dat de kapi talistische landen jaloers kunnen zijn op deze situatie. BUENOS AIRES (UPI-AFP) Talloze I kleine schepen zochten maandag op de Parana en de eilandjes in de rivierdelta I naar overlevenden van de botsing tussen het Deense vrachtschip „Pennsylvania len het Argentijnse tankschip „Petromar waardoor 24 Argentijnen levend verbrand den. Door de botsing ontstond op de „Pe tromar" een explosie. De „Pennsylvania die de stroom mee had, raakte in dichte mist de 26.525 ton metende tanker mid scheeps ter hoogte van de brug. Van de „Petromar" werden kort na de aanvaring 136 opvarenden uit de rivier gevist of van Keip biedt U keus, pasvorm en service. Keus uit alle soorten brillen van de dege lijke conservatieve mo dellen tot de moderne mode-monturen. Bij Keip kunt U passen, de eilandjes gehaald. De Pennsylvania, I proberen U krijgt waarvan alleen de kapitein om het leven vakkundig advies wei- kwam is met zware schade aan de boeg bril t beste bij Uw opgestoomd naar Buenos Aires, waar het I p schip hersteld zal worden. Het 9113 ton Elk Keip montuur is metende vrachtschip was na de aanvaring I geprijsd, aan de grond gezet maar was, toen de schade niet gevaarlijk bleek, op eigen kracht vlotgekomen. Gr. Haarlem Houtstr. 137 tel. 11640 Beverwijk Breestraat 118 J Springvloeden. Naar schatting dertig men sen zijn verdronken toen springvloeden gisteren overstromingen veroorzaakten in het gebied van Pilcopata in Zuid- Peru, op een vijftigtal kilometer van de grens met Bolivia. Uit de schaarse be richten is gebleken, dat de rivier de Chinchanaco buiten haar oevers was getreden en onverwacht honderden ar beiderswoningen had overspoeld. Santa Maria. Achtentwintig rebellen, die betrokken waren bij de overmeestering van het Portugese schip Santa Maria, zijn maandag in de Braziliaanse stad Sao Paulo aangekomen. Zij hebben in de omgeving van deze stad een boerde rij betrokken. Hun leiders Henrique Galvao en Georges Souto Mayor zullen zich nog deze week bij hen voegen. Uitgewezen. Drie studenten uit Kameroen, die door de Franse regering zijn uitge wezen wegens het deelnemen aan een protestdemonstratie voor de Belgische ambassade in Parijs in verband met de dood van Lo^moemba, hebben een toe vlucht gezocht in de Ghanese ambassa de in Parijs, die hun asiel heeft ver leend. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft besloten het ministerie van Landbouw te reorganiseren, aldus meldt het Russische persbureau Tass. In een de creet van de regering en het centrale co mité van de communistische partij heet het, dat een fundamentele reorganisatie nodig is om de landbouworganen van ad ministratieve lichamen in organisatorische centra te veranderen, die in staat zijn de prestaties van de wetenschap in de pro dukte tot uiting te laten komen. (premier Kroesjtsjev is vorige maand uitgevaren tegen functionarissen die moesten toegeven niet in staat geweest te zijn, het landbouwprogramma van de re gering te verwerkelijken). Explosie. Nabij Venetië is maandag een tankschip, dat in reperatie lag, door tot nog toe onbekende oorzaak ontploft. Drie doden werden kort na de explosie geborgen, zeven arbeiders werden in een ziekenhuis opgenomen, een aantal wordt nog vermist. Door de explosie werd het 1200 ton metende schip in drie stukken gereten. Verdwenen paradijs. Een enorme lawine in de Franse Alpen heeft zondag het paradijs van de forelvissers gedempt. Het Lac des Pisses in de vallei Drac Noir was niet gemakkelijk te bereiken, maar voor hartstochtelijke vissers was de tocht de moeite waard: het meer zat vol forellen. Het is nu echter verdwe nen onder duizenden tonnen sneeuw, ijs en rotsen die langs de berghellingen zijn komen vallen. Israëlisch vliegtuig. De Israëlische vlieg tuigindustrie gaat een negen-zits straal vliegtuig voor zakenreizen aan de we reldmarkt brengen, de B-101-b, die een actie-radius van ongeveer drieduizend km. zal hebben, een snelheid van meer dan 750 km per uur kan bereiken en ruim een miljoen gulden zal kosten. Loonsverhoging geweigerd. De stucadoors in Los Angeles vinden dat zij genoeg verdienen en hebben daarom een loons verhoging geweigerd. Een plaatselijke afdeling van de internationale stuca- doorsvereniging heeft een aangeboden loonsverhoging van 12 Vs dollarcent per uur afgewezen. De stucadoors in Los Angeles verdienen 4,25 dollar per uur. Muiterij. Volgens nationalistisch-Chinese kringen in Hongkong zijn in het district Soeining, in de provincie Hoenan, twee compagnieën communistische militie aan het muiten geslagen vanwege de honger. Zij zouden een voedseldepot hebben overmeesterd en graan aan de bevolking hebben uitgedeeld. Na bloedi ge botsingen met afdelingen van het leger zouden de muiters zich bij anti communistische guerrilla's in Kwangsi hebben gevoegd. Neergestort. Een licht transportvliegtuig van de Britse marine is maandag neer gestort op het eiland Man. De zes in zittenden zijn om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3