Nederland vreest Frans- Duits overwicht in EEG Rook die lekkere halfzware shag R uit de bekende handige doos 95 Ct Mr. Luns acht Duitse houding jegens Indonesië niet helemaal duidelijk" Ondermijnende acties zijn van criminele aard Noors beraad over het toelaten van kernschip Recht en belang in de belastingheffing De Gaulle ontvangt vandaag Masmoudi Een dode in het verkeer „Op drift" thans gespeeld door „Vondel" DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 Nieuw-Guinea Nederlanders borgen in Iran slachtoffers Bomaanslag op het Spaanse consulaat te Genève is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Ontmoeting met Ferhat Abbas al geregeld? Staatssecretaris wenste Van der Grift geluk Prof. J. H. Bavinck in ziekenhuis opgenomen Advertentie KEULEN (DPA) Minister Luns heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van de „Deutsche Zeitung" uiting gegeven aan zijn vrees voor een overwicht van Frankrijk en West-Duitsland in de Europe se Economische Gemeenschap. Mr. Luns wees er op dat de tot nu toe goede verhouding tussen Bonn en Den Haag wel iets vertroebeld is door de wel opvallend vriendelijke gebaren van de Bondsrepubliek tegenover Indonesië en wel in het bijzonder door de uitnodiging aan president Soekarno voor een bezoek aan West-Duitsland. Over de conferentie van de regerings leiders der E.E.G.-landen in Parijs, zei de minister dat de Nederlandse regering op goede gronden van mening is dat er vóór het begin van de conferentie een soort van „gentlemen's agreement" bestond. Krach tens deze overeenkomst mochten de re geringsleiders weliswaar uitvoerig over de nog niet schriftelijk vastgelegde plannen van president De Gaulle praten, maar geen besluit nemen. Volgens mr. Luns heeft men zich aan deze afspraak niet ge houden. De minister legde er de nadruk op, dat vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland voor samenwerking in Europees verband zijns inziens noodzake lijk is. Hij acht het echter aan twijfel onderhevig of een gesprek onder vier ogen op de dag vóór de conferentie van de zes wel een juiste procedure is, vooral omdat Adenauer en De Gaulle na hun overleg aan de conferentietafel verschenen zonder tevoren contact te hebben opgenomen met de overige deelnemers. Mr. Luns vreest dat deze procedure ook weer gevolgd zal worden bij de komende conferentie in Bonn op 19 mei. De minister kantte zich tegen de poging om de integratie-idee te vervangen door het denkbeeld van een confederatie, met andere woorden door een bondgenootschap in oude stijl. Nederland en de andere deel nemers zouden hun bewegingsvrijheid voor een groot deel verliezen als de sterk ste bondgenoten het eens zouden zijn. Bij de economische splitsing zou dan nog een politieke komen. Mr. Luns pleitte voorts voor intensievere Naar aanleiding van de recente berech ting van personen die zich op Nederlands Nieuw-Guinea hebben schuldig gemaakt aan ondermijnende activiteit, vernam de correspondent van het ANP in Hollandia het volgende: t. Zoals reeds eerder is bekend gemaakt, werd geruime tijd geleden een aantal In donesiërs gearresteerd die onder invloed van de Indonesische propaganda hebben getracht op Nederlands Nieuw-Guinea po litieke verenigingen op te richten. Deze verenigingen zouden zich bezig houden met ondermijnende activiteiten met het oog merk aan de Indonesische strijdkrachten steun te verlenen bij een eventuele inva sie. Dit denkbeeld heeft bij de bevolking echter weinig ingang gevonden. Als gevolg van deze pogingen verzamel den zich echter enige misdadige elemen ten om de onruststokers die onder meer (te eigen bate) „onkwetsbaar makende" amuletten verkochten. Als politieke groepering is deze organi satie nooit tot ontwikkeling gekomen. Een onderlinge band ontbrak en het was een zeer onsamenhangend geheel. Uit het gerechtelijk onderzoek is geble ken dat er ook nooit enig contact met de Indonesische regering is tot stand geko men. Evenmin was er een overkoepelende organisatie. De doelstellingen beperkten zich uitsluitend tot activiteiten op zuiver crimineel gebied, hetgeen op zichzelf ove rigens een ernstig vergrijp is. De beschuldigde Indonesiërs en hun mee lopers onder de bevolking zijn derhalve uitsluitend veroordeeld op grond van ar tikel 169 van het wetboek van strafrecht (het deelnemen aan een vereniging, wel ke tot oogmerk heeft het plegen van mis drijven). Twee Nederlandse helikopterpiloten, de heren Heyer en Van der Weert, die voor het internationale olieconcern in Iran werkzaam zijn, hebben onder moeilijke omstandigheden twee Amerikaanse slacht offers van een vliegtuigongeluk geborgen. De beide Amerikanen, militairen, waren, vliegend in een tweemotorige „Cessna op weg van Teheran naar Ahwaz, maar verongelukten in slecht weer. Hun vlieg tuig stortte tegen een bergwand neer op een hoogte van ruim 4.000 meter. Onmiddellijk werden twee „Alouette"- helikopters van de n.v. Schreiner Aero Contractors uit Den Haag, die voor het internationale olieconsortium in Zuid-Iran werkzaamheden verrichten, naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Onder zeer moei lijke omstandigheden, in temperaturen ver beneden het nulpunt, in sneeuw en storm, slaagden de piloten Heyer en Van der Weert er na herhaalde pogingen in, enkele leden van een reddingsploeg bij het wrak neer te laten. De helikopters konden er door de gesteldheid van het terrein niet landen. De leden van de reddingsploeg hebben de stoffelijke overschotten van de Amerikanen in zeilen gewikkeld en ze daar na door de helikopters laten ophijsen. Ver volgens zijn de leden van de reddingsploeg aan boord gehesen en toen kon de terug vlucht worden aanvaard. Buitenlandse vliegers die hadden deel genomen aan de opsporing van het vlieg tuigwrak en de plaats van het ongeluk hadden gezien, hadden het voor onmoge lijk gehouden dat de twee slachtoffers zouden kunnen worden geborgen. GENèVE (UPI) Spaanse anarchisten hebben vanmorgen een paar zelfgemaak- te bommen in het Spaanse consulaat te Genève geworpen. Na de aanslag brak er brand uit. samenwerking op politiek gebied tussen de zes landen van de E.E.G. en Engeland. Deze samenwerking moet dan plaatsvin den in de Westeuropese Unie. Volgens de minister heeft de Nederlandse regering de houding, die zij zal innemen op de con ferentie van 19 mei, nog niet definitief be- j paald. In geen geval zal Nederland prin cipieel in de oppositie zijn. Mr. Luns noemde tot slot de vriend schappelijke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Indonesië en in het bij- zonder de manier waarop de Westduitse delegatie naar Zuidoost-Azië daar is opge treden „niet helemaal duidelijk". Neder landse waarnemers, aldus de minister, vragen zich af hoe Bonn zal reageren als de Nederlandse regering plotseling Ul- bricht voor een staatsbezoek zou uitnodi- gen. LONDEN Bondskanselier Adenauer zal, naar verwacht wordt, bij zijn deze week in Londen te voeren besprekingen de Britse premier voorstellen de Westeurope se Unie nieuw leven in te blazen, aldus meldt de „Financial Times". KOPENHAGEN (UPI) De Noordse I commissie voor samenwerking op kernge bied zal morgen te Kopenhagen bijeenko men om zich te beraden over het al of niet verlenen van toestemming aan het Amerikaanse kemschip „Savannah" om in een Deense haven binnen te lopen tijdens de eerste reis. Denemarken heeft al eens toestemming geweigerd aan de commandant van de Amerikaanse kern-onderzeeboot „Skate" om een Deense haven aan te doen. De autoriteiten hebben twee dikke boeken doorgeworsteld over de beveiligingssyste men van de „Savannah" die volgend jaar ook Rotterdam zou aandoen. (Van onze belastingmedewerker) De tijd is er weer, dat de inspecties der belastingen zijn begonnen met het rond zenden van de gebruikelijke en maar door weinig mensen graag geziene aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting. Nu de de aangifteplicht dus weer als een onaf wijsbaar moeten voor hen staat, willen we onze lezers wijzen op een arrest van de Hoge Raad, dat naar onze mening niet bijzonder merkwaardig ig, pnaar wel voor veel belastingbetalers belangrijk. Het ging daarbij om de premie van een levensverzekering, preciezer gezegd een kapitaalsverzekering, die afgesloten was ter gelegenheid van de aankoop van een huis. Het zal vele van onze lezers niet on bekend zijn, dat er bij aankoop van een huis een metbode van financiering in zwang is gekomen, waarbij de levensver zekering een grote rol speelt. Men gaat als volgt te werk: Een gewoonlijk niet ka pitaalkrachtige koper koopt een huis, waar op voor de volle waarde hypotheek gege ven wordt. Daarnaast wordt een kapitaals verzekering afgesloten voor de volle koop som, uit te betalen op een vaste datum of bij eerder overlijden. Niet zelden is de verzekeringsmaatschappij de geldgever en I is zij ook zelf de bevoordeelde in de polis. De koper moet naast de hypotheekren te vanzelfsprekend ook de premie beta len. Wanneer de polis tot uitkering komt heeft hij of hebben zijn erven het huis vrij. Anderzijds is ook de geldgever tegen vroegtijdig overlijden gedekt. Het voor deel voor de koper is verder, dat hij zover ons bekend bij de koop slechts 'n gering bedrag behoeft te betalen en dat hij soms niet op de hypotheek behoeft af te lossen. Altijd is dit niet het geval. Er zijn ons gevallen bekend, dat de verzekerings maatschappij, tevens geldschieter, wel degelijk aflossing vroeg. En dat is ook wel duidelijk, want de geldschieter moge dan al tegen het overlijden van zijn debiteur gedekt zijn, ondanks hypotheek en levens verzekering is hij nog tegen zijn wanbe taling niet gedekt. Betrekt n.l. de koper zijn huis en blijft hij in gebreke, dan heeft de geldschieter wel als hypotheek houder mogelijkheid van verkoop, maar dan van een bewoond huis. En daar kan, als de hypotheek zeer hoog is, nog een strop in zitten. De hier beschreven situatie leidt tot een merkwaardig geval van gedwongen besparing. Want terwijl de geschetste wijze van financiering van de aankoop van een huis veelal toegepast wordt door mensen, die door de heersende woning nood niet in staat zijn een huis te huren en eigenlijk niet voldoende gegoed zijn om er een te kopen, verkrijgen zij toch een huis vrij van hypotheek of laten het tenminste hun erven na. Voorwaarde is alleen, dat zij hun verplichtingen nako men en die zijn niet zo heel gering, want zij moeten behalve de rente van de hy- I potheek ook de premie van de levensver zekering betalen. Maar dat zij, hoe dan ook, een vermogen van enige omvang vor men, is buiten kijf. Met zulk een financiering van de koop van een huis kreeg ook de Hoge Raad te maken; naar onze mening onnodig, want de appellant had geen schijn van kans. Het valt tegenwoordig wel eens meer op, dat zaken aan het oordeel van de rechter wor den onderworpen, waarin het eigenlijk l wel vast staat, dat de kans op succes maar heel gering is. Blijkbaar brengen de hoge belastingen er velen toe, om toch maar eens een kansje te wagen, ook al is er maar weinig voor hun standpunt te zeg gen. Het winnen van een procedure kan al spoedig een belangrijk voordeel ople veren, waardoor de verleiding, het maar eens te proberen, groot wordt. Ook de ge ringe kosten, die aan de procedure zijn verbonden, werken een spoedig procede ren in de hand En dan nu het geval, waar het om ging. Een belastingbetaler had een huis ge kocht en dat vrijwel geheel gefinancierd met hypotheek, terwijl hij tot meerdere zekerheid een levensverzekering moest af sluiten zoals ook hier boven is genoemd n.l. een kapitaalverzekering met uitke ring op een vaste datum of bij eerder overlijden; een z.g. gemengde verzeke ring. De premie was 2453.- per jaar. De koper van het huis betoogde nu, dat van deze premie 1188.- ten laste van het inkomen moest worden gebracht als kos ten van verwerving. Want, aldus het ver weer, deze premie zou verschuldigd zijn, wanneer de uitkering alleen bij overlij den zou zijn bedongen. Wij moeten eerlijk bekennen, dat het ons niet duidelijk is, waarom nu juist 1.188,aftrek baar moest zijn en waarom als er nu toch wat geprobeerd moest worden - men het maar niet liever met de gehele premie probeerde, maar dat is nu een maal niet gebeurd. Het Gerechtshof te Amsterdam had een heel andere kijk op de zaak en stond een aftrek van 377.- toe. Het Hof was er na melijk achter gekomen, dat in de premie een opslag van 377.- voor kosten van de levensverzekeringmaatschappij zat. We zullen, om niet lang te worden, onze lezers de argumentatie van het Hof ont houden. Het is natuurlijk wel wat vreemd om bij degene, die een verzekering sluit een bedrag in aftrek te brengen, omdat dit kosten voor de levensverzekeringmaat schappij zijn. Hoe dit intussen zij, de belastingbeta ler was niet tevreden en ging naar de Ho ge Raad. Had hij het maar niet gedaan, want nu ging ook de kleine winst nog ver loren. De Hoge Raad liet n.l. helemaal geen aftrek van de premie toe. Voor een splitsing van deze premie voelde hij niets, want aldus de Hoge Raad het split sen van een levensverzekeringspremie in een risico- en een spaarpremie zou ertoe leiden, dat iedere levensverzekering een verlies zou doen ontstaan ten bedrage van de risicopremie De Hoge Raad stelde, dat de gehele premiebetaling stond tegenover de gehele aanspraak op de in de polis ge noemde uitkeringen en daarmee uit. Van aftrek van de betaalde premie was dan ook geen sprake. Hoezeer we onze lezers een belasting voordeel gunnen, kunnen we toch tegen I het besproken arrest maar weinig beden king maken. Want de verzekering waar het hier om gaat is een gewone kapitaal verzekering, waarvoor de wet nu eenmaal geen aftrek kent. Als tegenhanger daar van is de uitkering, wanneer die gedaan wordt, ook niet belast, met uitzondering dan van het zogenaamde rentebestand deel, waarover we het nu niet verder zul len hebben. Betreft het een lijfrentever zekering, dan kent de wet wel aftrek voor de premies, maar dan zijn de uitkerin gen ook ten volle belast. Wij hebben wel eens een artikel gele zen, waarin het arrest, dat ons heeft bezig gehouden, werd betreurd omdat geen re kening werd gehouden met het belang van de bezitsvorming en met de woning nood. We achten dit geen juiste redene ring. Over de bezitsvorming kan men heel verschillend denken. We gaan daar nu niet verder op in. De bestrijding van de woningnood spreekt sterker aan. Maar men mag niet vergeten,, dat de taak van de Hoge Raad is ervoor te waken, dat de wet juist wordt toegepast. En dat heeft hij naar onze mening gedaan. Zijn er be langen, die bijzondere voorzieningen zou den vereisen, dan moet de wetgever dat doen. Naar aanleiding van ons artikel van 15 december j.l. heeft een le?er ons een vriendelijk schrijven doen toekomen over de wenselijkheid, dat de aftrek voor gif ten zou verhoogd worden tot 10 percent van het inkomen. Onze ervaring heeft ons niet met zo grote vrijgevigheid in aanra king gebracht, dat wij van deze maatre gel veel zouden verwachten. PARIJS (Reuter, AFP, RTR) Presi dent De Gaulle zal vandaag de Tunesische minister van Voorlichting Masmoudi in zijn ambtswoning ontvangen, zo heeft een Tunesische woordvoerder in Parijs bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat het staats hoofd en de minister dan de datum en andere bijzonderheden van een bezoek van president Botirguiba aan De Gaulle zullen regelen. Dit bezoek zal mogelijk de inlei ding vormen op rechtstreekse onderhande lingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering. Minister Masmoudi kwam zondagavond in Parijs aan, nadat hij in Zürich aan president Bourguiba verslag had uitge bracht over een eerdere ontmoeting met De Gaulle. Over deze ontmoeting heeft hij ook van gedachten gewisseld met lei ders van de Algerijnse opstandelingen. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Parijs zal de komst van Bourguiba be tekenen, dat De Gaulle en Ferhat Abbas, de leider der voorlopige Algerijnse rege ring, reeds in het geheim zijn overeen gekomen, dat zij spoedig een ontmoeting zullen hebben. Intussen hebben echter functionarissen van Abbas' regering in Tunis een bericht tegengesproken, als zou de voorlopige re- geing al rechtstreeks contact hebben ge had met de Franse regering. Het belangrijkste punt dat al spoedig bij een ontmoeting van De Gaule en Abbas ter sprake zal komen is de vraag, of de opstandelingen zullen instemmen met een nauwe associatie van Algerije met Frank rijk voordat het Algerijnse volk zich in een referendum over zijn toekomst zal hebben uitgesproken. BONN (Reuter/UPI) Tegen het einde van dit jaar zal in West-Duitsland wor den begonnen met de produktie van tanks, aldus heeft de minister van Defensie Strauss tegenover een verslaggever van Die Welt meegedeeld. Het zijn de eerste tanks die sinds het einde van de oorlog in de Bondsrepubliek worden vervaardigd. Men heeft nog niet besloten of de nieuwe tank naar een geheel Westduits ontwerp zal worden vervaardigd waarvan thans de prototypen worden onderzocht of dat men een tank van Frans-Westduits ontwerp zal bouwen. Frankrijk en West-Duitsland en moge lijk ook Italië, willen eenzelfde type tank bouwen. Definitieve beslissingen zullen echter eerst over enkele maanden worden genomen. Het is niet uitgesloten dat dit voertuig met een Brijs 105 mi».-kanon zal worden uitgerust. De Franse en Westduit- se ontwerpers gaan uit van een snelle, lichte tank, van onder de veertig ton. De Britse Centurion en Chieftain zijn ton nen zwaarder. De Westduitse regering, die enkele maanden geleden de Westeuropese unie verzocht de beperkingen op de tonnage van onderzeeboten op te heffen, heeft thans De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft Henk van der Grift telegrafisch zijn gelukwensen doen toekomen ter gelegen heid van het feit dat hij wereldkampioen in het hardrijden op de schaats is gewor den. De Nederlandse Sportfederatie heeft be sloten het ereteken in goud met briljant te verlenen aan Henk van der Grift voor zijn grootse prestatie in het wereldkampi oenschap hardrijden op de schaats in Go thenburg. Henk van der Grift is hiermede de tweede Nederlander die dit ereteken ontvangt. Onlangs is deze onderscheiding voor de eerste maal uitgereikt, aan ir. P F. Otten. De motorrijder J. van der Laan uit Nij megen die dezer dagen tegen een boom reed. is in het ziekenhuis in Nijmegen bezweken. Prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de theologische faculteit der Vrije Univer siteit te Amsterdam, is opgenomen in het I .Julianaziekenhuis. Hij zal voorlopig rust moeten houden. De Amsterdamse kunstenaar Metten i bal in het Amsterdamse Concertge- Koornstra is ook dit jaar weer belast I bouw. Hier is hij gefotografeerd in zijn met de „aankleding" van het boeken- I atelier aan de Amsterdamse Amstel temidden van zijn creaties. ook bij de NAVO een officieel verzoek aan hangig gemaakt betreffende een uitbrei ding van haar onderzeevloot. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft in dit verband verklaard dat de versterking .van. de onderzeevloot van groot belang is. Maar tevens zal het re- serveleger, dat niet onder de NAVO res sorteert, worden uitgebreid. In 1963 zal het 25.000 man sterk zijn. In plaats van 28 „Wings" zal de Westduitse luchtmacht te gen 1963 achttien tot twintig „Wings" om vatten, waarbij de openvallende plaatsen dan worden ingenomen door raketbatte rijen van het Britse type Hawk en het Amerikaanse Nike. Betrekkelijk kort, nadat wij in dit blad Jan Lemaire jr. 's toneelspel „Op drift hebben besproken naar aanleiding van een opvoering door „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek is het stuk op nieuw voor het voetlicht gebracht. Dit maal door de Haarlemse toneelvereniging „Vondel", die het maandagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw heeft ge speeld. Een resumé van de inhoud van „Op drift" zou een onnodige herhaling be tekenen, zodat wij ons thans geheel tot de voorstelling kunnen bepalen. Een voorstel ling welke overigens, het dient helaas ge zegd, verre van onberispelijk is gebleken. En omdat zo op het oog, bij „Vondel" de krachten voor een behoorlijke bezetting van dit stuk wel degelijk aanwezig leken, moeten de tekortkomingen uiteindelijk ge heel aan de regie worden toegeschreven. Waarin heeft de regisseur dan alzo ge faald, zo ongeveer over de gehele linie? In de eerste plaats ontbrak de sfeer van het sub-tropische Majorca en bestond er geen enkel wezenlijk onderscheid tussen de daar gevestigde vissersbevolking en de Nederlandse toeristen. De oude Ramon bijvoorbeeld, leek in kleding en grime meer op Kobus, 't diakenhuismannetje uit „Op Hoop van Zegen", dan op een tanige Spanjool. Hoe verdienstelijk dit driftige kereltje overigens ook door Gé Kalden - bach werd getypeerd. Verder had de regie de vertolker van de hoofdrol, Simon Dom per als de visser-schilder Marius, onvol doende in de hand gehouden. Vandaar dat deze in diverse scènes a faire telkens van zijn tegenspeler stond afgewend. Onge twijfeld kan een dergelijke stand een en kele maal worden ingenomen, ten einde de betreffende speler door een snelle wen ding een zekere climax te laten bereiken. Doch wanneer dit geregeld geschiedt kan er van zulk een dramatisch effect geen sprake meer zijn. Daarbij had de regie nog verzuimd, hem de nodige kleur in zijn tekst voor te schrijven, waarvan een vrij monotone betoogtrant het gevolg is ge weest. Jammer, want Simon Domper be zat voor deze kwasi-artistieke visser stel lig de gewenste persoonlijkheid. Om niet geheel in de uitvoerigheid van een jury-rapport te vervallen, nog even in het kort een oordeel uitgesproken over de andere spelers. Hiervan was Edith van der Janssen, als de temperamentvolle Sil via, verreweg de beste. Ook in haar ver schijning bracht zij iets mee van 't roman tisch Zuiden. Voldoende waren Dora en Ed van der Spek, respectievelijk als de miskende echtgenote en haar sympathieke zoon. Het zwakst werd de schilder Peter Holst gespeeld, die niet alleen een gebrek aan allure demonstreerde, doch wiens tekst bovendien met veel te weinig volume werd gelanceerd. Enigszins toneelmatig werd de bezetting ten slotte voltooid door Toos Abbink en Mies Bijleveld. Over het geheel genomen is het voor „Vondel" dit maal dus geen sterke voorstelling gewor den, hoewel ook niet kan worden ontkend, dat het publiek de handeling toch met de nodige aandacht heeft gevolgd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5