Tweede Kamer stemt in met houding van minister Luns in Parijs Ook critiek op Frankrijk als NAVO-partner Katangese president in verzet tegen de UNO HET W De Gaulle zou Bourguiba nog deze week ontvangen Arrestatie in moord zaak Marcel Nivard Chaos in de Kongolese provincies Kivoe en Zuid-Kasai Mobilisatie in Rhodesië Gouverneur van de Antillen vraagt ontslag Weekeinde-conferentie op Rambouillet Studenten en agenten slaags in Brussel èae MORRIS 'êeforei/ou êmj! - IN DE ROTTERDAMSE METRO - ALSOF HET ECHT IS WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 95 NYLON REGENIASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Blank en zwart tegen Britse plannen Veranderlijke bewolking Protest van de rector magnificus afgewezen Van het centrale station van de toe komstige Rotterdamse metro is een model op ware grootte vervaardigd, dat in een buiten gebruik zijnde fa briek is opgesteld. Het centrale station is het enige dat een middenperron krijgt. Aan weerskanten zullen daar de metrotreinen stoppen en vertrek ken. Men ziet hier ook reeds de roltrap in eerste aanleg en ook de gewone trap. Een op ware grootte geschilderde trein komt uit een tunnelstuk rijden. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Perzische Wijsheid: Waar ter wereld de boom der edel moedigheid wortel schiet zendt hij tak ken uit, die boven de hemel uitrijzen. TT I ttuttw JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 V I 1 T ffl Tl T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. ||f||J g J ImA N J I 1 J II L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X Vb^ XXX IX X VX» X Giro-rekening IJnmider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mqe In Rotterdam is een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht de hand te heb ben gehad in de moord op Marcel Nivard, De aangehoudene is afkomstig uit Rot terdam. Rusland waarschijnlijk geen „hete" oor log wenst wegens het grote risico door de alvernietigende kracht van de moderne wa penen, terwijl het meent zijn doel ook te kunnen bereiken langs andere wegen, bij voorbeeld via de onderontwikkelde gebie den in de wereld. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Herdenking februaristaking 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7 Langs sluizen en havens6 In deVishal en op zee6 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Onverwacht kwam prinses Beatrix dinsdagmiddag in de vergaderzaal van de Tweede Kamer om de debatten over de begroting van Buitenlandse Zaken bij te wonen. Vol belangstelling buigt zij zich hier over de rand van de loge van Kamervoorzitter dr. Kortenhorst. Hoewel het geschil tussen minister Luns en de Franse premier De Gaulle over de Europese integratie in de Tweede Kamer pas vandaag speciaal aan de orde zou komen, is het voor verscheidene Kamerleden dinsdagmiddag, tijdens de debatten over het buitenlandse beleid, al aanleiding geweest hun instemming te betuigen met de houding van minister Luns op de Parijse conferentie. Mr. Diepenhorst (C.H.U.) vond het onbegrijpelijk dat Italië, België en Luxem burg niet inzien dat Frankrijk en Duitsland bezig zijn een overheersende positie te veroveren in Europa. De heer Couzy (V.V.D.) sprak de hoop uit dat minister Luns even strijdvaardig zal zijn voor versterking van de NAVO als hij is geweest in zijn verzet tegen de plannen van De Gaulle. Mr. Biesheuvel (A.R.) vond het zorgwekkenr, dat Frankrijk ten aanzien van de NAVO een houding aanneemt die afwijkt van de andere NAVO-landen. Prinses Beatrix heeft gistermiddag onverwacht de vergadering bijgewoond van één tot omstreeks vijf uur, met af wisselend toelichtingen op hetgeen er gebeurde van voorzitter dr. L. G. Kor tenhorst, de griffier mr. A. F. Schepel en de commies-griffier mr. A. C. de Ruiter. De Prinses luisterde ook naar de rede voering van de communistische fractie leider Paul de G r o o t die betoogde dat Nederland als vooruitgeschoven pion van Amerika haantje de voorste is in de bewapeningswedloop van het At lantische blok. Zij zal het evenals de rest van de Kamer wel met verbazing hebben vernomen. De Prinses hoorde prof. Korteweg (V.V.D.) verkondigen, dat de landen van ELISABETHSTAD (UPI) De sterkste reactie op de aanneming door de Veilig heidsraad van de Afro-Aziatische resolutie over Kongo kwam gisteren uit Katanga, waar president Tsjombe meedeelde dat hjj vandaag een mobilisatiebesluit voor blank en zwart zou ondertekenen. Tsjombe zal vermoedelijk ook een wet bekrachtigen, die elke blanke of zwarte vreemdeling het Katangese burgerschap verleent wanneer hjj daarvoor voelt. Men verwacht dat de eerste mobilisatiemaatregelen gericht zullen zjjn tegen de UNO. Het zou de Volkenorganisatie worden verboden haar vliegtuigen te laten landen of haar troepen te verplaatsen via de spoorwegen. In een tot de ver scheidene Afrikaanse staatshoofden gericht telegram pleit Tsjombe voorts opnieuw voor het houden van een conferentie van Kongolese politieke leiders in Genève ter oplossing van de crisis. Het is duidelijk dat de Katangese president zulk een bijeen komst wil gebruiken om eventuele acties van de UNO te voorkomen. Uit de provincie Kasai werd dinsdag bericht dat de terechtstelling van zeven Loemoembagezinde politici heeft geleid tot het opnieuw ontbranden van stam mentwisten tussen de Loeloea en de Ba- loeba in het gebied van Tsjikapa ten zuidwesten van Loeloeaburg. De president van de mijnstaat Zuid- Kasai, Albert Kalondji, verdedigde de executie op grond van het feit dat de terdoodgebrachten verantwoordelijk wa ren voor wreedheden die Loemoemba gezinde soldaten verleden jaar in Kasai hebben bedreven. De situatie in de Kongolese provincie Kivoe wordt door UNO-functionarissen als zeer ernstig beschouwd. Volgens goed in gelichte kringen, worden zelfs reeds plan- SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (UPI) Premier Welensky van de federatie van Rhodesië en Nyassaland heeft gisteren de Britse plannen om de negers in Noord- Rhodesië meer invloed te geven, verwor pen. en vervolgens drieduizend reservisten in actieve dienst opgeroepen. Het met spanning verwachte voorstel voor een Noord-Rhodesische grondwet- nieuwe-stül werd gisteren binnen enkele uren nadat het was bekendgemaakt, door boze blanke en zwarte Rhodesiërs al van de hand gewezen. De spanning onder de naar schatting drie miljoen Afrikanen en 75.000 blanken die in dit Centraai-Afrikaanse gebied wo nen, is het gevolg van de strijd om de politieke macht. Verwachting tot morgenavond: nen ontworpen om de blanken eventueel met geweld te evacueren. Gezaghebben de woordvoerders zeiden, dat meer dan de helft van de Europese bevolking in deze provincie door Kongolese soldaten gevan gen is genomen en ernstig wordt mishan deld. In Kasongo zouden meer dan vijf tig Europeanen, onder wie priesters en nonnen dit lot hebben ondergaan. De Loemoemba-gezinde leider in Kivoe Anicet Kashamoera, die zich onlangs on der bescherming van de UNO-troepen stel de, heeft alle macht over zijn provincie verloren. Steun NEW YORK (UPI) De UNO-ad- viescommissie inzake Kongo heeft secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld gisteren haar vertrouwen gegeven door ermee in te stemmen dat de nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad zijn mandaat heeft ver sterkt. Er werd besloten dat Hammars kjoelds eerste stap in de toepassing van de nieuwe resolutie het zenden van een nota aan België en alle andere betrokken landen zou zijn, waarbij deze landen ver zocht zou worden alle militaire en po litieke adviseurs die niet onder het UNO commando staan, onmiddellijk uit Kongo terug te trekken. PARIJS (UPI) President De Gaulle heeft aan koning Boudewijn geschreven dat alleen een nauwe samenwerking tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frankrijk, België en bevriende Afrikaanse staten de Kongolese crisis kan oplossen, zo is uit betrouwbare diplomatieke bron vernomen. het westen bereid moeten zijn financiële offers te brengen voor de verdediging van de hoge beginselen van recht en vrijheid. Dat moet niet alleen een richtlijn zijn voor de regeringspolitiek. Die opvatting moet haar weerspiegeling vinden in de houding van het Nederlandse volk in al zijn geledingen In dit verband is in Joodse kringen twij fel ontstaan met betrekking tot de uitvoer naar de Verenigde Arabische Republiek Volgens bepaalde berichten zou deze uit voer alleen mogelijk zijn, indien de ex porteurs verklaringen afleggen van anti Semitische strekking. Aangezien de export naar de V.A.R. van •egeringswege wordt bevorderd door het verlenen van kredietgaranties, aldus prof. Korteweg, zou mijn fractie gaarne verne men of de regering bij het verlenen van die garanties het stellen van eisen die neer komen op rassendiscriminatie, uitdrukke lijk heeft uitgesloten. Zo neen, dan rijst de vraag of het niet juist zou zijn in het ver volg het opnemen van een dergelijke clau sule in overweging te nemen. Steun voor minister Luns De heer Fens (K.V.P.) uitte cri tiek op Frankrijk omdat het miljoenen be steedt aan de kernbom, terwijl die mil joenen veel beter zouden kunnen worden gebruikt voor het versterken van de NAVO. Gezien de houding van Frankrijk was hij niet optimistisch over het totstand komen van een NAVO-kernmacht, terwijl bovendien de politieke controle op het ge bruik van het kernwapen een moeilijke kwestie is. Ook mr. Diepenhorst wenste niet te veel kernmogendheden Kernwapenen wilde hij alleen aanvaarden als verdedt gingsmiddel. Het totstandbrengen van een zelfstand! ge kernmacht van de NAVO, mag de aan dacht niet afleiden van de noodzakelijke versterking van de conventionele bewape ning van de NAVO, betoogde de heer De Kadt (P. v.d. A.). Atomaire ontwape ning zou het westen weerloos maken, om dat Rusland een overmacht aan conventio nele wapenen heeft. Daarentegen was ds. Van der Veen (P.S.P.) voorstander van desnoods eenzij dige westerse atomaire ontwapening. De militairen C o u z i (V.V.D.) en Fens (K.V.P.) waren, evenals de heer Goedhart (P.v.d.A.) van mening dat In dit verband brachten mr. Diepen horst en mr. Biesheuvel hulde aan Hammarskjoeld, die onnoemelijk veel leed in Kongo heeft voorkomen. Zij vonden het daarom weerzinwekkend te zien hoe thans de storm tegen Hammarskjoeld wordt aangeblazen. De moord op Loemoemba had misschien kunnen worden voorkomen, indien de UNO zich niet zo angstvallig had behoed zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo. Hammarskjoeld, verklaarde ook drs. R u i j g e r s (P.v.d.A.) verdient de meest onvoorwaardelijke steun van alle landen die niet wensen te bukken voor de Rus sische chantage. Aan sommige landen in Afrika wordt steun verleend omdat zij een band hebben met de E.E.G. Andere Afrikaanse landen ontvangen steun van Engeland. Dat houdt het gevaar in van een splitsing in Afrika ten nadele van een evenwichtige economi sche groei. De E.E.G. en Engeland moe ten in ieder geval in Afrika gaan samen werken, waarschuwde mr. Diepen horst. De E.E.G. moet niet verbonden zijn met een deel van Afrika, maar met het geheel. Ons land is te klein voor doeltreffende rechtstreekse hulp aan onderontwikkelde landen, betoogde mr. B 1 a i s s e (K.V.P.) De hulp van Nederland moet worden ver leend via de fondsen van de UNO, behou dens aanvullende uitzonderingen. Ook an dere landen in Afrika die geen hulp ont vangen van de E.E.G. of van Engeland, moeten worden geholpen. De hulp aan de onderontwikkelde ge bieden in de wereld, verklaarde mr. Biesheuvel, moet ons volk meer be zighouden dan thans het geval is. Hij her haalde zijn reeds meermalen geopperde denkbeeld om een aantal belastingtarie ven te verhogen ten einde daardoor de hulp te kunnen vergroten tot ongeveer percent van het nationale inkomen. Tegenover dit denkbeeld stond drs R u i j g e r s nog gereserveerd, maar ook hij betoogde dat in de hulp aan de onder ontwikkelde gebieden in de wereld een duidelijk opgaande lijn nodig is naar 1 percent van het nationale inkomen. Vandaag antwoorden minister Luns èn staatssecretaris Van Houten. Wegens het verstrijken van de met hem overeengekomen ambtstermijn heeft drs. A. B. Speekenbrink, gouverneur van de Nederlandse Antillen, het verzoek inge diend per 1 juni uit zijn functie te mogen worden ontheven. Dezer dagen kan het Koninklijk Besluit waarbij de ontslagaanvrage wordt inge willigd, verwacht worden. PARIJS (UPI) Het staat wel vast dat president De Gaulle van Frankrijk tegen het eind van deze week een ont moeting zal hebben met Habib Bourgui ba, de president van Tunesië die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar tussen de Franse regering en de voorlopige Al gerijnse regering van Ferhat Abbas. Men verwacht dat De Gaulle Bourguiba zater dag en zondag zal ontvangen op het jachtslot Rambouillet, het brandpunt van De Gaulle's geheime diplomatie. De Tunesische minister van Voorlichting en woordvoerder van president Bourgui ba Mohammed Masmoudi is dinsdag door De Gaulle op het Elysée ontvangen. Het onderhoud duurde ruim drie kwartier. On middellijk na afloop bracht de minister telefonisch verslag uit aan zijn president die in Zürich voor een keelaandoening be handeld wordt. Masmoudi zou vandaag de details van Bourguiba's bezoek regelen. Taieb Sabhani, secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken, is uit Parijs naar Genève vertrok ken om Bourguiba nader in te lichten. Masmoudi zou donderdag of vrijdag ver trekken. De Gaulle zou bereid zijn een aantal concessies te doen om het overleg met de rebellen te bevorderen zoals vrij lating van de F.L.N.-leiders die in Fres- nes gevangen worden gehouden, stopzet ting van executies van veroordeelde re bellen en zelfs een eenzijdige wapenstil stand. Ferhat Abbas eist echter dat De Gaulle met hem zal onderhandelen en het F.L.N. en zijn regering in ballingschap zal be schouwen als de vertegenwoordigers van het Algerijnse volk. De Gaulle heeft op deze punten nog niet willen toegeven en de rebellen hebben hun bereidheid tot on derhandelen desondanks hiervan afhanke lijk gesteld. (Vervolg op pag. 3) (Van onze correspondent) BRUSSEL Dinsdagmiddag hebben de Brusselse studenten opnieuw betoogd voor de ambassades van de Verenigde Arabische Republiek en de vlakbij gelegen Russische ambassade. Ongeveer 500 tot 600 jonge lui verzamelden zich op de Franklin D. Rooseveltlaan ter hoogte van de beide ge bouwen. Politie en rijkswachten, die daar sedert enige dagen de wacht houden, tra den ogenblikkelijk krachtdadig op tegen de betogers. Zij wierpen traangasgranaten en stelden de waterkanonnen in actie. De Brusselse studenten hadden verster king gekregen uit Leuven en Gent. Zij voerden spandoeken met zich mee en zij wierpen stenen naar de gebouwen. De politie voerde charges uit, waarop de studenten de vlucht namen in de tuin die het groot auditorium van de vlakbij gelegen universiteit omringt. Velen gin gen ook het gebouw van de universiteit binnen en verscholen zich in de college zalen. Zij wierpen stenen, stokken, fles sen, appelen en eieren naar de politie. Sommigen gingen onverstoorbaar voort dwars door de felle waterstralen heen met het ophouden van de spandoeken waarop men: Nasser aan de galg en meer van die voor bevriende staatshoofden beledigende leuzen kon lezen. De rijkswachters trok ken ook de gebouwen van de universiteit binnen en arresteerden betogers. Daarbij werd aan beide zijden geschopt en gesla gen. Toen politieagenten enige studenten naar arrestantenwagens wilden sleuren, tracht ten anderen dezen te ontzetten. Er ont stond een handgemeen. Studenten raap ten traangasgranaten op en wierpen die terug naar de mannen van de ordedienst. Een student werd daarbij ernstig aan een van zijn handen gewond, toen de granaat ontplofte voor hij hem had teruggegooid. Ook twee rijkswachters werden gewond door scherven van lege bierflessen, welke de studenten hadden geworpen. Een ande re agent viel van zijn paard en brak een been. De vechtpartij duurde wel een uur juist op het spitsuur. Tussen de Louise- laan en Ukkel ontstond als gevolg van een en ander een verkeerschaos, die nog wel tot een uur of acht in de avond heeft ge duurd. De rector magnificus van de universi teit heeft bij de Procureur des Konings geprotesteerd tegen het binnendringen van de politie in de gebouwen van de univer siteit, en noemde dit: een schending van haar grondgebied. De procureur heeft ge antwoord dat de rijkswachters en de agen ten in hun recht waren deze uitdaging te beantwoorden. Advertentie Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1