Moordenaar van Marcel bekent SEVEN-UP Consumptie zal met 5,5 pet stijgen Vijf N.-Rhodesische ministers besluiten af te treden HET WEER If Treinbotsing in Gel drop: een dode en 7 gewonden Jongens en meisjes Regeringsnota over reclame-t.v. Produktie zal minder toenemen dan in 1960 Spanningen aan einde van dit jaar? Tweewielers-RAI opent morgen Een dode in het verkeer CENTRAAL ECONOMISCH PLAN 1961 WISSEL STOND VERKEERD DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 96 n a r.m AnvnnK v F. T. SF.N - TT MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING van 714 jaar Zie vooral de advertentie van op pagina 7 over een fantastische feestmiddag op woensdagmiddag 1 maart LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS Ma, Het woord is aan Veranderlijke bewolking KOMPLETE UITRUSTINGEN MAATSCHAPPIJEN KOOPVAARDIJ TERLENKA UNIFORMEN in de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519, Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster De Rotterdamse politie heeft de moord op het achtjarige jongetje Marcel Nivard opgehelderd. De gisteren aan gehouden verdachte heeft bekend de dader te zijn. Hij is een 39-jarige kap persbediende uit Rotterdam. Hij werkte in een kapsalon op enkele honderden meters van de woning van het jongetje. De man is ook de anonieme tipgever die de politie telefonisch vertelde waar zij het lichaam van de jongen moest zoeken. Marcel Nivard verdween op 7 februari en zijn lichaam werd een week later in een sloot bij Berkel gevonden. Volgens de politie heeft de kappersbediende zich schuldig gemaakt aan doodslag met voor bedachten rade. Vandaag is een nota van de staatssecre taris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Scholten, en van de staatssecretaris van het minis terie van Economische Zaken, dr. Veld kamp, verschenen, waarin zij zich uit spreken ten gunste van reclametelevisie over een tweede zendernet. De exploitatie van dit net zou in handen moeten komen van een onafhankelijke naamloze vennoot schap met uitsluitend Nederlands kapitaal. De programma's zouden onder toezicht moeten staan van een door de Kroon te benoemen programmaraad en geen invloed van adverteerders mogen ondervinden. Over het peil en de toelaatbaarheid van reclameboodschappen zal een commissie aan de ministers van Onderwijs, Sociale Zaken en Economische Zaken advies moe ten geven teneinde voor deze reclame tot een code te komen zoals voor dagblad reclame bestaat. De staatssecretarissen hebben gekozen voor een percentage aan reclamebood schappen per zenduur tijdens onderbrekin gen der programma's. De vergunninghou der zal gebonden zijn aan stringente voor schriften inzake beperking van winst. Zijn bedrijfsrisico zal een redelijk rendement mogen hebben. Daarbovenuit gaande win sten zullen bestemd moeten worden voor algemene culturele doeleinden, verband houdend met televisie. In de structuur van de concessionaris zullen zoveel mogelijk daarvoor in aan merking komende groeperingen moeten worden betrokken. (Voor de gedetailleerde inhoud van de nota zie men pagina 5). 'Advertentie Het Centraal Planbureau verwacht een toeneming der bestedingen met 5,5 percent. Deze is op zichzelf niet on aanzienlijk, maar zij is niet van eenzelfde omvang als in 1960. Daardoor kan ondanks de beperkte mogelijkheden tot produktiestijging toch bijna geheel aan de grotere vraag worden voldaan. De uitvoerstijging zou slechts weinig be hoeven achter te blijven bij de toeneming van de buiten landse vraag. Enige opwaartse druk op het binnenlandse prijspeil is echter wel waarschijnlijk. Naar schatting zou de prijsstijging van de consumptie 1,5 percent bedragen en de toeneming van het uitvoervolume 7 percent. De invoer zal naar volume met 9,5 percent stijgen. Mede dank zij een te verwachten ruilvoetverbetering van 2 percent zal het overschot op de lopende rekening van de jetalingsbalans naar schatting 1,1 miljard kunnen be- Deze conclusies gelden uitsluitend voor het jaar 1961 als geheel. Zij sluiten niet uit, dat de spanningen zich tegen iet einde van dat jaar respectievelijk in het begin van 1962 toespitsen. De essen tiële verlaging van de loon- en inkom stenbelasting werkt dan immers volledig door en hetzelfde geldt voor de invloed van de arbeidsduurverkorting. Boven dien vervallen in de eerste twee maan den van 1962 een groot aantal collec tieve arbeidsovereenkomsten, zodat dan nieuwe loonstijgingen mogen worden verwacht. Aldus ontstaat er een opeen hoping van impulsen. Indien dus in 1961 tot belastingverlaging wordt be sloten, gelden de voorwaarden van de verwezenlijking van een evenwichtige groei des te stringenter. Deze voorwaarden betreffen met name de beperking van de loonstijging tot de nationale produ.ktiviteitsstijging, de stimu lering van de produktiviteit bij arbeids duurverkorting en tenminste neutralise ring van het buitenlandse kapitaalaanbod door vernietiging van liquiditeiten in het binnenland. Beperking van de overheids uitgaven tot de normen die daaraan ge steld zijn en afstemming van de vergun- ningenafgifte in de bouwsector op de wer kelijke produktiemogelijkheden blijven tevens belangrijke voorwaarden vormen. Slechts indien aan deze voorwaarden is voldaan, kan ook op langer termijn een evenwichtige groei worden verwerkelijkt en een herhaling van een ontwikkeling als in 1956 worden voorkomen. Geringere produktiestijging De uitvoermogelijkheden blijven voor 1961 niet ongunstig, al biedt het verloop van de buitenlandse conjunctuur een ge differentieerd beeld. Naar verwachting is de doorwerking van de recessie in de V.S. op de expanderende Europese economie in eerste instantie evenwel gering. Het lijkt daarom minder waarschijnlijk,, dat bui tenlandse vraag7factoren op korte termijn duidelijke grenzen zullen stellen aan de expansie van de eigen economie. Veeleer zou dat kunnen gebeuren door binnenland se aanbodfactoren. Weliswaar zijn de be sparingen in de afgelopen jaren voortdu dragen tegen 1,2 miljard in 1960. Bij dit overschot zou de goud- en deviezenvoorraad kunnen toenemen met 600 miljoen, aannemende, dat de verkoop van effecten naar het buitenland nog enigszins aanhoudt, aldus valt te lezen uit het Centraal Economisch Plan, dat heden is gepubliceerd. Vertoont het verloop van prijzen en uitvoer dus de ken merken van enigszins grotere spanningen, van sterke on evenwichtigheden kan onder de gemaakte veronderstel lingen niet worden gesproken. Weliswaar blijft de arbeids markt uiterst krap, doch het surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans blijft groot. Bovendien is de terug gang van dit surplus van geringe omvang. Een soortgelijke conclusie geldt met betrekking tot de kapitaalmarkt, waar wel enige doch geen sterke verkrapping zal ontstaan. Morgen, precies twaalf dagen na de sluiting van de eerste automobieltentoon stelling in het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam zullen de poorten van dit „glazen paleis" worden ontsloten voor de tentoonstelling van fiet sen, bromfietsen, motorrijwielen en skel ters, kortweg tentoonstelling van twee- wielers genoemd. De officiële opening ge schiedt morgenochtend om halfelf door de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gie- In een speciale R.A.I.-bijlage in dit blad kan men tal van bijzonderheden over deze interessante expositie lezen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSëSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 m Shakespeare: Onze gedachten zijn ons vrije eigendom, doch hun gevolgen zijn buiten onze macht gelegen. Zo hevig was de treinbotsing op het station van Geldrop dat het eerste rij tuig van de sneltrein meer dan vier meter omhoog bovenop de goederen locomotief schoof. De bestuurders cabine van de sneltrein werd totaal verwoest. gen tot 21 pet., doch de uitbreiding van de produktie kan minder groot zijn door gebrek aan arbeidskrachten. Dientengevol ge zou de produktie van 1960 op 1961 slecht met 4,5 pet. (tegen 9 pet. in 1960) kunnen stijgen, méde onder de veronderstelling, dat de verkorting van de normale arbeids tijd tot 45 uur per week tegen het einde van 1961 voor een groot deel van het be drijfsleven zal zijn doorgevoerd, waardoor produktieverliezen zullen ontstaan, zij het sparingen in de aigeiopen jaren «uuiiuu-dat deze beperkt blijven door meer over- rend toegenomen tot 24 percent van het werk. De stijging van de industriële pro- nationale inkomen en- de netto investerin- I a.,v+i» nr, r r net. seraamd. LOESAKA (Noord-Rhodesië) (UPI) Vijf leden van de Noordrhodesische minister raad hebben gisteren hun ontslag genomen, zodat dit Britse protectoraat thans zonder regering is. Naar verwacht zal de gouverneur, Sir Evelyn Hone, het heft in handen nemen, zodat het gebied dan door het Britse ministerie van Koloniën zal worden bestuurd. De gouverneur keerde woensdag terug uit Londen, waar hij de mislukte conferentie over de politieke toekomst van Noord-Rhodesië heeft bijgewoond. De ministerraad van het gebied bestaat uit vijf gekozen leden (die thans afgetreden zijn) en zes benoemde.* De afgetreden ministers behoren allen tot de Verenigde Federale Partjj, die bij monde van de premier van de gehele Middenafrikaanse federatie, Sir Roy Welensky, zich heftig heeft verzet tegen het geven van ver-gaande politieke rechten aan de zwarte bevolking. Volgens welingelichte kringen in de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, Salisbury, zal premier Welensky een laatste poging doen om de grondwetsconferentie in Lon den te redden. Zou Groot-Brittannië wei geren zijn standpunt te wijzigen, dan zou Welensky algemene verkiezingen uitschrij ven om antwoord te krijgen op de vraag over onafhankelijkheid voor de federatie. Volgens sommige waarnemers zal We lensky maandag het debat openen in het Verwachting tot morgenavond: Veranderlij'ke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Over wegend matige wind tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rhodesische parlement over de Britse voorstellen tot vergroting van de Afri kaanse invloed in het parlement van Noord-Rhodesië. Een algemene verkiezing onder voornamelijk blanke kiezers, zou Welensky de bevoegdheid geven voor Noord-Rhodesië onafhankelijkheid te be dingen. Onze Londense correspondent telefoneer de vandaag uit de Britse hoofdstad: een somber Lagerhuis heeft woensdagavond het vage raadselachtige ontwerp voor een nieuwe constitutionele regeling voor Noord-Rhodesië trachten te doorgronden, maar het resultaat van het debat, dat plaats vond tegen de achtergrond van de protesten en wilde gebaren van de fede rale premier Sir Roy Welensky, was hoogst onbevredigend. Macleod, de Britse minister van Koloniën heeft de critiek van de oppositie niet kunnen ontzenuwen. La bour en de liberalen stellen als minimum eis dat de inheemsen in de wetgevende vergadering de meerderheid zullen krij gen, een meerderheid welke nog altijd aan banden zal worden gelegd door een aan tal door de regering te controleren be noemde zetels. Het grootste gevaar kwam tijdens het debat van de groep van ruim negentig le den der conservatieve fractie die eisten dat de regering het plan intrekt, omdat dit de weg zou openen voor een inheems politiek monopolie. duktie wordt op 6,5 pet. geraamd. Invloed belastingverlaging Tegenover de verwachte produktiestij ging staat een stijging van de binnen landse consumptie met 5,5 pet. Enerzijds ligt een voortgezette stijging der investe ringen in vaste activa en in voorraden (met 7 pet.) in het verschiet. Anderzijds stijgt het volume der particuliere con sumptie met 4,5 pet. als gevolg van de loonontwikkeling en de belastingverlaging Deze laatste zou blijkens de rijksbegroting op 1 juli ingaan, afhankelijk evenwel van de conjuncturele situatie. Het Centraal Planbureau wijdt een af zonderlijke beschouwing aan de gevolgen van de belastingverlaging. Geschat wordt dat in het eerste jaar de negatieve in vloed op het betalingsbalansoverschot f 200 miljoen zal bedragen (gezien de invoe ringsdatum 1 juli zal dit voor 1961 100 miljoen zijn). In het tweede jaar zou dit overschot met 600 miljoen verminderen. Doordat een aantal collectieve arbeidsover eenkomsten voor herziening in aanmerking komt: door wijzigingen in de secundaire arbeidsvoorwaarden en verder door ver korting van de normale arbeidstijd zal de loonsom per werknemer naar schatting 5 °/o (tegen 8,5 pet. in I960) stijgen. (Vervolg op pag. 2) Advertentie voor alle van de U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Ten gevolge van een verkeerde wis selstand is de sneltrein Amsterdam- Maastricht woensdagmiddag tegen twee uur bij het binnenlopen van het station Geldrop tegen een goederenlocomotief gebotst. Zes passagiers en de machinist van de sneltrein werden meer of minder ernstig gewond. Van hen overleed de 50-jarige F. J. Amouds uit Rotterdam op weg naar het ziekenhuis van Gel drop. Het duurde verscheidene uren voordat de laatste gewonden met be hulp van snijbranders uit de wrakstuk ken waren bevrijd. Na de botsing ontstond in het eerste rijtuig van de personentrein een paniek. Machinist H. Ooms uit Eindhoven had nog kans gezien tijdig uit zijn cabine te ren nen, toen hij de goederenlocomotief voor zijn trein zag opduiken. Men vond hem licht gewond tussen gewonde reizigers. Vier gewonden, onder wie de machinist, konden vrij snel uit de ruïne van ver wrongen staal en omgebogen fauteuils be vrijd worden. Uren heeft het daarna nog geduurd, voordat de drie andere slachtoffers kon den worden bevrijd. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in zijn armen een driejarig jongetje, wiens beentjes bekneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Op de trap stond ook een arts uit Geldrop om het kind bij te staan. De moeder van het jongetje, de 35-jari- ge mevrouw W. C. Nilsen-Plank uit Maas tricht zat met een verbrijzeld been en een shock in het ingedeukte treinstel. Haar an dere zoontje van zes jaar was reeds licht gewond naar het ziekenhuis gebracht. Hij had op tijd uit de trein kunnen springen In het ziekenhuis werden verder opge nomen mevrouw Weber-Martens uit Vaals en mevrouw Hendriks uit Den Haag die beiden een shock hadden gekregen. De laatste kon later op eigen gelegenheid naar huis reizen. Het later overleden slachtoffer Arnouds kon pas ruim drie uur na de ramp uit het treinstel worden bevrijd. Hij was eerst nog volkomen bij kennis en kon zelfs aan wijzingen aan de reddingsploegen geven. Hij zat tussen een bank bekneld, die grens de'aan de ingedeukte bestuurscabine. Toen het slachtoffer was bevrijd, overleed hij op weg naar het ziekenhuis. Nonnetjes van het St. Anna-ziekenhuis in Geldrop beklommen de ladder om de slachtoffers te troosten en hun sinaasap pelsap te brengen. Ook enkele geestelijken waren op het terrein van de ramp. Menselijke fout De Nederlandse spoorwegen hebben meegedeeld dat volgens voorlopig onder zoek op post T van het station in Gel drop de wissel verkeerd bediend is. De sneltrein uit Amsterdam die op spoor 2 moest rijden, kwam daardoor op spoor 3, waar de stilstaande locomotief stond. Er is hier, aldus de spoorwegen, sprake van een menselijke fout. Technische onvolko menheden zijn niet geconstateerd en het sein stond op veilig. Vanmorgen is in Julianadorp (gemeente Den Helder) de dertienjarige Francisca Moor uit Julianadorp bekneld geraakt tussen de zo genoemde schoolbus en de brugleuning aan de Schoolweg, waardoor zij op slag werd gedood. Ofschoon de kinderen vaak gewaar schuwd zijn bij de halte op de schoolbus te wachten, stonden ook vanmorgen drie kinderen op de brug. links van de weg. Bij het nemen van de draai naar de Lan- gevliet ging de bus door de gladheid van de weg glijden en raakte het meisje be kneld. Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2. 4 Kent gij het land.3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Televisienota5 Uit stad en omgeving 6, 7, 8 Kennemer Kruimels In de Vishal en op zee7 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 R.A.I.-expositie13 15 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Na ruim zeven jaar van intern en niet- zo-intern beraad is de regeringsnota inzake reclametelevisie vandaag eindelijk bij de Tweede Kamer ingediend. Het door de departementen van O., K. en W. en Econo mische Zaken daarbij met steun van het gehele kabinet ingenomen standpunt is, dat reclame in de Nederlandse televisie niet alleen toelaatbaar maar zelfs wense lijk wordt geacht en dat praktische mo gelijkheden voor het aanbevolen systeem aanwezig zijn (al houdt de regering in dit laatste opzicht nog een slag om de arm door het onzeker te noemen dat er een aanvrager voor een zendmachtiging komt opdagen „die zal voldoen aan de uiteen gezette voorwaarden"). Intussen wordt in de nota al gesteld dat de O.T.E.M. eeD groep van machtige industriële onder nemingen en enige andere bedrijven de denkbeelden van de twee departementen het dichtst benadert en deze groep zal stellig wel bereid zijn, aan bedoelde voor waarden nog verder tegemoet te komen. Daarmee is de keus van de regering in wezen dus al bepaald. Zij wil een tweede televisieprogramma geheel door de O.T.E.M. laten verzorgen, zowel wat het culturele (respectievelijk amusements-) gedeelte als wat de reclameboodschappen betreft, met dien verstande dat een door de Kroon te benoemen programmaraad toezicht zou moeten houden op het peil van de uitzendingen. Dit houdt in, dat dat tweede programma geheel los zou komen te staan van de „zuilen", behalve dan dat deze laatste via de leden van de pro grammaraad wellicht nog een heel klein vingertje in de pap zullen kunnen houden. Door deze constructie wordt de grondslag van het huidige omroepbestel met zijn vijf ideologische facetten ernstig aangetast, hetgeen wij niet zouden betreuren als er een werkelijk nationale omroep voor in de plaats zou komen, maar juist dat is aller minst het geval. Nederland zal nu twee televisieprogramma's krijgen: het ene ver zuild, het andere vercommercialiseerd, en het laatste is bepaald nóg minder wenselijk dan het eerste. Deze zeer gewrongen constructie is blijkbaar ontstaan doordat men in Den Haag weer eens de kool en de geit heeft willen sparen, hetgeen altijd tot onbe vredigende oplossingen leidt. En dit alles, in dit geval, omdat men bij de twee ge noemde departementen tot de conclusie is gekomen dat de reclametelevisie een zege ning is die het Nederlandse volk beslist niet langer onthouden mag worden. De gronden, die volgens de nota tot deze conclusie hebben geleid, zijn wel enigszins bevreemdend. Zo betreurt de regering het bijvoorbeeld, dat de televisie op het ogen blik „een monopolistisch karakter" bezit (hoort men daar op de achtergrond ap plaus uit Moskou?) en voorts verdedigt zij de wenselijkheid van reclametelevisie met het argument van de behoefte aan „vrije meningsuiting", waarbij zij de onvermijde lijke beperktheid van vrije meningsuiting op televisiegebied uitsluitend baseert ophet kleine aantal beschikbare golf lengten! Als men het beginsel van de vrije meningsuiting met geen andere dan déze restrictie zou huldigen, zou de televisie in principe niet slechts voor reclame open moeten staan maar voor alles en iedereen, dus ook voor allerlei soorten van politieke en andere propaganda. Maar zelfs als we ons tot het commerciële gebied bepalen, kan men de „meningsuiting" via t.v.- reclame maar weinig „vrij" noemen zolang de zendtijd per minuut tegen een bepaalde (zeer hoge) prijs wordt verkocht. Men kan er zich dus slechts over verbazen dat de regering zulke weinig steekhoudende argu menten te hulp roept om haar „belangrijke verantwoordelijkheid" op dit gebied te motiveren. Even weinig overtuigend is het argu ment, dat Nederland inzake de reclame televisie niet bij het buitenland mag achterblijven omdat „de Nederlandse be langen (dit) eisen". Maar uit de bijlagen van de nota blijkt, dat noch België en Frankrijk, noch Zwitserland en de Scandi navische landen iets voor reclametelevisie voelen, en dat „het buitenland" in deze dus voornamelijk uit Engeland en West-Duits- land bestaat. Waarom wij zoveel méér haast moeten maken dan de andere Euro pese landen om het dubieuze voorbeeld van Engeland en West-Duitsland te volgen, wordt nergens in de nota verklaard. Dit zijn slechts enkele aanvechtbare punten uit een regeringsstuk van 126 ko lommen druks dat er nog veel meer bevat. Men kan danook verwachten, dat er in de Tweede Kamer heel wat oppositie tegen de voorstellen van de twee staatssecreta rissen zal zijn en het zou ons zeer verbazen als deze voorstellen uiteindelijk in on gewijzigde vorm door het parlement zouden worden aanvaard.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1