Tweede Kamer kant zich fel tegen Europa-plannen van De Gaulle AGENDA 3 TJlc TJÏi&arisi Centraal Economisch Plan 1961 Nationaal huldebetoon voor Huis ten Bosch op 6 maart GEZOND Halitran Bewolking neemt toe 4 KEPS VERKADE ZWAARDEMAKER DAM PO de winter door! Luns: Nederland blijft overal in nieuwe oogst- Onderzoek naar kredieter van V.S. en Engeland aan Sovjet-Unie Volledig: vertrouwen in Hammarskjoeld Vliegtuigkanon ging af: 2 doden en 2 gewonden Russisch circus niet in Hilversum De bouwactiviteit gedurende 1960 Zeer druk bezoek van toeristen verwacht li Os DE JAM VOOR MANNEN SEVILLA NEEM GEEN RISICO: DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 't helpt en't is lekker Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk neemt vaker Veehouders krijgen nog uitkering uit zuivelfonds verkouden Minister Luns: KOPEREN REGERINGSJUBILEUM Op vliegbasis Soesterberg Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules! Kerkelijk nieuws za (Van onze parlementaire redacteur) Woordvoerders van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. hebben in verschillende toonaarden hun zeer grote waardering uitgesproken voor de strijdvaardige hou ding van minister Luns tegen de pogingen van De Gaulle een overheersende positie in Europa te verkrijgen ten gunste van Frankrijk en ten koste van de kleine landen. Alleen jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) hield een nogal critische rede die minister Luns tenslotte opgewonden deed uit roepen: „Ik heb in de politiek veel meegemaakt, maar dit is iets nieuws. Wat Frankrijk en Duitsland ons voorlegden was niet in overeenstemming met de wil van het Nederlandse parlement zoals die verlangens jaren achtereen, ook door de P.v.d.A., waren kenbaar gemaakt". Bijna alle sprekers, en vooral jhr. mr. Van der Goes Van Naters, waren van mening dat Nederland niet in een nega tief verzet tegen de Duits-Franse plannen kan volharden. Nederland moet met eigen denkbeelden komen. Alleen prof. Korteweg (V.V.D.) was het er niet mee eens dat men er niet mee komt met alleen maar af te wijzen. Men moet soms inderdaad bereid zijn iets vol strekt af te wijzen om erger te voorkomen. De Gaulle heeft kennelijk niet genoeg aan het politiek overleg dat reeds bestaat. Zijn bedoeling is het tot stand brengen van een alliantie ten behoeve van de Franse poli tiek. Het gaat om de hegemonie van Frankrijk. De Gaulle zal zijn grotere macht aan wenden om de NAVO te verzwakken. Hij wil dus een machtspositie ten behoeve van een politiek, waar wij het in Nederland niet mee eens zijn. Van een zelfstandige buitenlandse politiek van Nederland zou geen sprake meer zijn. Nederland zou zijn zelfstandigheid telkens opnieuw moeten bevechten. De strijd die er nu is geweest in Parijs, zou zich telkens herhalen wan neer de opvattingen van Nederland niet zouden samenvallen met die van Frank rijk en/of Duitsland. Hiervoor heeft minis ter Luns ons voorlopig gespaard. We moeten vasthouden aan het einddoel, zei mr. Diepenhorst (C.H.U.) „Europa ons aller vaderland". De stand Frankrijk Nederland is nu met de rust 1-1. In de tweede helft zullen wij de wind tegen krijgen. Met afwijzen alleen komen we er niet. Er moeten constructieve Neder landse voorstellen komen. Voorwaarden Van de zijde van de K.V.P. en de P.v.d.A. werden voorwaarden genoemd voor de verdere samenwerking. Blijkens de rede van mr. B 1 a i s s e is de K.V.P.- Advertentie *r *1 RED BAND- ROOSENDAAL fractie voorstandster van vruchtbaar overleg tussen de zes, maar er moeten verbindingen worden gelegd met de Euro pese gemeenschappen die moeten worden samengevoegd. Er dient rechtstreeks door het volk een Europees parlement te worden gekozen. Een voorbereidend secretariaat voor poli tiek overleg zou in Brussel kunnen wor den gevestigd. Omtrent het overleg zouden rapporten moeten worden uitgebracht aan het Europese parlement. De drie voorwaarden die de P.v.d.A.- fractie stelde, waren: 1. Degelijk georga niseerd overleg tussen de zes als verleng stuk van de Europese gemeenschappen. 2. Samenvoeging van de drie gemeenschap pen. 3. Een nieuwe poging tot vruchtbaar overleg met de Engelsen om de grote stap naar de Europese gemeenschappen voor hen voor te bereiden. Minister Luns vond het nog te vroeg voor duidelijke Nederlandse tegenvoorstel len op de Europese topconferentie op 19 mei in Bonn. Er moet eerst nader over leg worden gepleegd. De regering zal zich niet beperken tot afwijzen, maar met con structieve voorstellen ter tafel komen. In Parijs is echter afgesproken dat de rege ringen zich alle vrijheid voorbehouden. De minister vreest niet dat Nederland geïsoleerd komt te staan. Het blijft lid van de NAVO,van de Westelijke Europe se Unie enzovoorts Nederland treedt ner gens uit, ook niet uit de E.E.G. Maar waar is de positie van Nederland, interrumpeerde dr. Patijn (P. v. d. A.), als het niet tot het politiek overleg van de zes toetreedt? Minister Luns was ver baasd die interruptie te horen omdat men er van uitgaat dat het nieuwe politieke instituut er zou komen als Nederland niet toetreedt. Zonder Nederland gebeurt dat niet. Nederlandse bezwaren Uitvoerig zette minister Luns nog eens de bezwaren uiteen tegen de Frans-Duitse plannen. De E.E.G. is nooit bedoeld als een economische samenwerking op zich zelf. Het doel is een versmelting van de nationale economische plannen tot een po litieke eenheid. De plannen van De Gaulle zijn principieel gericht tegen deze eenwor dingsgedachte. In zijn plannen ontbreken de waarborgen voor de kleine landen. De Europese gemeenschap zou dan onderge schikt' worden aan - het' nieuwe- politieke instituut, waaraan geen behoefte is. Po litieke problemen dienen te worden bespro ken in de gemeenschapsorganen. De politieke problemen die buiten het terrein liggen van de Europese Economi sche Gemeenschap, dienen niet te worden besproken in de kring van de Zes, bui ten Engeland om, maar in de NAVO, waar in alle westelijke mogendheden zijn ver tegenwoordigd. Een politiek secretariaat zoals De Gaulle wil, zou meebrengen dat Europa, dat op economisch gebied reeds dreigt te worden gesplitst in twee'blokken, ook op politiek gebied zou worden ge splitst. De praktische bezwaren tegen de plan nen van De Gaulle zouden kunnen worden opgeheven, indien althans Engeland erbij zou worden betrokken. Dan zou een beter evenwicht ontstaan en worden voorkomen dat Nederland in het krachtenveld geraakt van Duitsland en Frankrijk. Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Heem- steedse Chr. Oratoriumver. met de Johan nes Passion. Vrijdag 20 u.: Concert orkest Maatschappij Toonkunst. Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag 20 u.: Haagse Comedie met „Familie genoegens" BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 20 u.: „De ellen- digen", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15, zondag tevens 16.15 u.: „De held van Mara thon", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote bedrie ger", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Door begeerte gedreven", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Klokslag middernacht", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Het lied van de woestijn", 14 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „The naked city", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Vrijdag 20.15 u.: za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Slaap kamergeheimpjes", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Venus in nerts", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Heimelijke verhouding", 18 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Misdaad cp het giland", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Michigan Kid", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag tevens 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „De blonde heks", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Too hot to handle", 18 j. TENTOONSTELLING Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 17 februari). DONDERDAG 23 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Bittere rijst" (spe ciale voorstelling). Rex Theater, 20 u.: „Zonder liefde". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 19 21 u.: Schilderijententoonstelling. VRIJDAG 24 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Zij waren nog geen twintig". Rex Theater, 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 19 21 u.: Schilderijententoonstelling. DONDERDAG 23 FEBRUARI Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Petrus, de grote visser". VRIJDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „On the Beach". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Cartago in vlammen". W.B. Theater, 20 u.: „De schrik der pi raten". Advertentie - s i a a msm Naast'Minta'Keps nóg 6 heerlijke smaken Op de topconferentie in Parijs zijn in de plannen van De Gaulle verbeteringen aangebracht, maar hij heeft uiteengezet dat de gewijzigde voorstellen moeten wor den beschouwd als een begin van nieuwe voorstellen die zouden moeten worden uit gewerkt. Als wij de gewijzigde voorstellen had den aanvaard, waren wij nu al bezig ge weest nieuwe voorstellen te bestuderen. Met het systeem van vooroverleg tussen Duitsland en Frankrijk, kan men zich voorstellen dat de kleine landen maar heb ben te accepteren. Met nadruk verklaarde m r. B 1 a i s s e, dat de K.V.P.-fractie achter het beleid van de regering staat en mr. Biesheu vel zei hetzelfde namens de A.R.-fractie die de denkbeelden van De Gaulle radi caal afwijst. Vandaag gaat minister Luns nog nader in op een aantal detailvragen. Advertentie Advertentie 'Gebruikt alleen PINDAKAAS 32 jaar aan de spits (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Goedhart (P.v.d.A.) over de ruime kredieten (tot een bedrag van een miljard gulden) die het Amerikaanse en Engelse bedrijfsleven verlenen aan Rus land, waardoor dit land kapitaal beschik baar krijgt voor het voeren van commu nistische propaganda in het westen, heeft staatssecretaris Van Houten in de Tweede Kamer; geantwoord dat de gege vens niet de indruk wekken dat de kre dieten de normale omvang overschrijden, Hij vond de zaak echter belangrijk ge noeg om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Omtrent de klacht over rassendiscrimi natie in de hardel met de Verenigde Ara bische Republiek zei de staatssecretaris dat in geval van aanbiedingen aan het be^ drijfsleven geen contractuele verhouding ontstaat tussen Nederland en de betrokken staat. Het bedrijfsleven dient zelf uit te maken welke transactie aanvaardbaar kan worden geacht. Er bestaat geen behoefte aan wijziging van de tekst van het NAVO-verdrag, zei staatssecretaris Van Houten voorts. Deze tekst heeft meer dan voldoende ruimte voor samenwerking op bijna ieder terrein, Waar het op aankomt is alleen de wil om de bestaande mogelijkheden tot sa menwerking volledig te benutten. Ofschoon Frankrijk heeft meegewerkt aan de eenwording van de Europese lucht verdediging, heeft de afwijkende houding van Frankrijk ten aanzien van de NAVO geen wijziging ondergaan. Van verdere mi litaire eenwording wil Frankrijk niet we ten. Tijdens het E.E.G.-overleg in Parijs op 10 januari heeft president De Gaulle het belang van de verdediging van het vrije westen vermeld, maar hij heeft er bij gezegd dat men over de wijze van organisatie van het bondgenootschap van mening kan verschillen. Eenzijdige atomaire ontwapening wijst de regering af. (Vervolg van pag 1) De economische ontwikkeling in 1960 stond in het teken van de expansie. De industriële produktie in 1960 lag niet mm der dan 13 pet. en de totale produktie van bedrijven 9 pet. boven het peil van 1959. De expansie ging gepaard met een aan merkelijke toeneming van de arbeidspro duktiviteit, die in de industrie 10 pet. en in de bedrij vensector als geheel 6 a 7 pet. bedroeg. Na de bijzonder grote pro duktiestijging in de eerste zes maanden, raakten de capaeiteitsreserves bijna ge heel 'uitgeput en verliep de ontwikkeling meer geleidelijk. Voorraad vorming bleef achter De loonstijging (inclusief huur- en melk- prijscompensatie) bedroeg 8,5 pet., het geen een geringe vergroting van het werk nemersaandeel in het nationale inkomen tot gevolg had. Het volume der particu liere consumptie toonde een stijging met ruim 6 pet. Bij deze impulsen voegde zich een voortzetting van de sterk opwaartse trend in de investeringen. De bruto inves teringen in vaste bedrijfsactiva stegen met 15 pet. Voor de industrie alleen bedroeg de stijging 17 pet. Daarnaast lagen voor al in de verkeerssector, door de aanschaf fing van nieuwe vliegtuigen en schepen, de investeringen op een zeer hoog niveau. De voorraadvorming verdubbelde welis waar ten opzichte van 1959, doch zij was tengevolge van de snelheid der expansie kleiner dan overeenkomt met het norma le verband tussen de voorraadvorming en de toeneming van het afzetvolume. Aan de toenemende vraag kon groten deels worden voldaan. Spanningen bleven evenwel niet uit, want de geregistreerde arbeidsreserve raakte volledig uitgeput Bovendien bleef de stijging van de eigen uitvoer (14 pet.) iets achter bij die van de wereldinvoer. In 't prijsniveau kwam wei nig verandering. De industriële uitvoer daarentegen bleef zich in stijgende rich' ting ontwikkelen. Invoer steeg meer dan uitvoer De invoer nam nog iets sterker toe dan de uitvoer, namelijk met 15 pet. Op de lopende rekening van de betalingsbalans kon een overschot worden geboekt van 1,2 miljard. Weliswaar betekende dit een teruggang met 600 miljoen tegenover het voorafgaande jaar, doch deze daling was voor een deel het gevolg van inciden tele factoren. Daarnaast was de ruilvoet 1,5 pet. ongunstiger door minder hoge prij- De veehouders zullen voor de in het melkprijsjaar november 1959-november 1960 afgeleverde melk nog een uitkering uit het zuivelfonds ontvangen van 52 cent per honderd kg. melk plus vijftien cent per kg. vet. Het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel heeft hiertoe vanmor gen besloten. Bovendien kunnen zij, vol gens berekening van het produktschap, van de overheid nog een uitkering uit het landbouwegalisatiefonds verwachten van 43 cent per honderd kg. melk plus tien cent per kg. vet. Het gaat hier om de eind afrekening over dit melkprijsjaar, in de loop van het jaar zijn uit beide fondsen al voorschotten uitgekeerd. De prijs die de regering voor het jaar 1959-1960 aan de boeren gegarandeerd had, 28,90 per honderd kg. voor melk met 3,7 percent vet, gold voor een hoeveel heid van vijf miljard kg. In werkelijkheid is er echter aanzienlijk meer afgeleverd. Volgens de gegevens van het produkt schap 6.143.657.000 kg. met een gemiddeld vetgehalte van 3.795 percent. Het produkt schap heeft berekend dat deze totale hoe veelheid 27,- per honderd kg. melk met 3,7 percent vet heeft opgebracht, de uit keringen uit zuivelfonds en landbouw-ega- lisatiefonds meegerekend. zen van uitgevoerde landbouwprodukten. Deze daling werd ruimschoots gecom penseerd door een tegengestelde ontwikke ling in het internationale kapitaalverkeer. Hiertoe hebben vooral bijgedragen de we derom omvangrijke effecten verkopen aan het buitenland. De goud- en deviezenvoor raad (inclusief deviezen aangehouden door deviezenbanken) gaf een stijging te zien met 1,2 miljard tot 7,1 miljard. Een groot deel van de liquiditeiten die via het buitenlandse betalingsverkeer toe stroomden, werd gebonden doör de stij ging van het nationale inkomen. Bovendien onttrok de overheid, evenals, in 1959, f 1 miljard liquiditeiten aan de circulatie. Niettemin werd de ruimte op de kapitaal markt per saldo maar betrekkelijk gerin ger, zodat de beschikbare monetaire re serves nog geen sterke rem voor de ex pansie vormden. Meer effectief in dit op zicht was de regulering der vergunningen- afgifte in de bouwnijverheid, waardoor al te grote spanningen in deze sector werden voorkomen. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering stelt volledig vertrouwen in Hammarskjoeld. Dat heeft minister Luns woensdagmiddag in de Tweede Kamer verklaard. Naar vermogen zal het Nederlandse beleid er op zjjn ge richt het Russische offensief tegen de Ver enigde Naties aan de kaak te stellen in al zjjn voosheid. Het zou mjj niet verbazen, aldus de minister, als de Russische beer op deze kluif zijn tanden stuk bijt. De po- litike moorden in Kongo, van weerszijden, veroordeelt de regering uiteraard met af schuw. De hulp aan de onderontwikkelde gebie den in de wereld is minister Luns dierbaar geworden. Het is een zaak die in ons volk leeft. Ambtgenoten uit andere landen heb ben onze minister daar vaak mee gecom plimenteerd. De omvang en betekenis van de hulp aan onderontwikkelde gebieden is in ons land eerder onderkend dan in een aantal hoog-ontwikkelde landen. In 1960 is voor dit doel 14 miljoen ver strekt aan de Verenigde Naties, aan de Wereldbank 25 miljoen, aan de hulp fondsen van de E.E.G. 44 miljoen. Bovendien is 120 miljoen besteed aan de hulp voor de Antillen, Suriname en Nieuw- Guinea. In het algemeen was minister Luns het er mee eens dat Nederland meer moet doen, maar een bepaalde uitspraak wilde hij niet doen. Over een belastingverhoging speciaal voor internationale hulp wilde minister Luns wel eens spreken met zijn ambtge noot van financiën. Met waardering had minister Luns de genoemde voortvarendheid van president Kennedy geconstateerd. Hij had vertrou wen in het begrip in Washington omtrent de Nederlandse politiek en onze vreedzame bedoelingen met Nieuw-Guinea. Er wordt weer activiteit ontwikkeld voor het verkrijgen van landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. Omtrent de ontspanning die tussen Oost en West te bereiken zou zijn, maakt mi nister Luns zich niet veel illusies. Wij blijven de NAVO als essentieel be schouwen voor ons voortbestaan als vrije natie. Zoals reeds is bericht heeft de regering mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemees ter van 's Gravenhage, bereid gevonden ter gelegenheid van het koperen regerings jubileum van de Koningin op 6 maart een eenvoudige nationale manifestatie te orga niseren voor het Huis ten Bosch. Voor de organisatie van dit huldebetoon heeft burgemeester Kolfschoten zich de medewerking verzekerd van de heren Jac ques Kleiboer en Johan Bodegraven, die ook anderen bij de voorbereiding hebben betrokken. Verwacht wordt dat aan dit huldebetoon onder de naam „Wij Vertrou wen" o.m. zal worden deelgenomen door deputaties van alle gemeenten uit de elf provincies en de woonkernen uit de Zuider- Op de vliegbasis Soesterberg is door nog onopgehelderde oorzaak een boordkanon van een geparkeerd vliegtuig afgegaan, waardoor twee militairen om het leven kwamen, en twee anderen respectievelijk ernstig en licht werden gewond. Het ongeval deed zich voor tijdens het vlieggereedmaken van een Hawker-Hun- ter-straalvliegtuig, op het moment dat men bezig was een filmcamera aan te bren gen. Daarbij trad een der boordkanonnen in werking. De kogels sloegen in een ge bouw waarin zich enige mensen bevonden. Dodelijk getroffen werden de 35-jarige sergeant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterberg gehuwd vader van vier kinderen en de 22-jarige sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, eveneens gehuwd. Vrij ernstig gewond maar buiten levensgevaar is dienstplichtig sergeant-titulair C. A. Brem uit Gouda. Lichtgewond werd de reserve-tweede luitenant-vlieger E. A. van Noort uit Eist. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft telegrafisch aan burge meester en wethouders van Hilversum doen weten, dat nadere overweging van de door deze naar voren gebrachte argu menten hem niet tot herziening van zijn eenmaal ingenomen standpunt hebben ge bracht. Aan het Russische staatscircus zal der halve geen werkvergunning voor een op treden in Hilversum worden gegeven. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1960 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan 2.0Ó0) voor 2.767 miljoen werd ge produceerd. Dit is 5 percent meer dan in 1959. In de sector woningbouw bedroeg de produktie 1.402 miljoen (daling 1 percent), de sector bedrijfsgebouwen voor de nij verheid 412 miljoen (stijging 15 percent), bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 240 miljoen (stijging 25 percent), gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne 102 miljoen (stijging 15 percent) en scholen 222 miljoen (daling 5 percent). Het onderhanden zijnde werk steeg van ƒ3.138 miljoen op 1 januari 1960 tot 3.534 miljoen op 1 januari 1961, een stijgihg van 15 percent. Voor- de nijverheidsgebouwen lag dit bedrag 20 percent hoger en voor bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 35 percent hoger. Van de in 1960 in aan bouw genomen woningen (86.025) was 57 percent opgedragen door particulieren. Voor 1959 en 1958 bedroegen deze percen tages respectievelijk 53 en 42. In 1960 werden 83.815 woningen voltooid, waarvan 55.359 of 66 percent huurwonin gen (1959 69 percent). Bij deze 55.359 huur woningen waren 38.877 woningwetwonin gen (70 percent) en 16.482 andere huur woningen (30 percent). Het aantal woningen zonder rijkssteun, waarvoor een gemeentelijke bouwvergun ning is verleend, bedroeg in 1960 18.600 woningen tegen 4.185 woningen in 1959. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken werd in 1960 voor 676 mil joen geproduceerd. Dit is 12 percent meer dan in 1959. zeepolders, elk bestaande uit één inwoner, één inwoonster en een 12-Vs-jarige jongen of meisje. Voorts zullen de rijksdelen Su riname en de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea vertegenwoor digd zijn. Medewerking verlenen o.m. de Federa tie van Oranjeverenigingen in Nederland, de Bond van Christelijke Oranjeverenigin gen in Nederland, de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel van de Konink lijke Marine, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, de Haghesangers, de Konink lijke Nederlanse Federatie van Landelijke Rijverenigingen, De Nederlandse Katholie ke Bond van Landelijke Rijverenigingen en de Haagse Jeugd-Actie. De dichter Ed. Hoornik heeft voor dit huldebetoon in een gedicht, dat zal worden voorgedragen door Paul Steenbergen, de Koninkrijksgedachte tot uitdrukking ge bracht. Een koninkrijksgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de verschillende rijksdelen, zal zich op de trappen van het bordes opstellen. Een viertal meisjes, respectievelijk uit Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea zal de Koningin een bloem stuk aanbieden uit de rijksdelen. De Nederlandse wereldkampioen op de schaats, Henk van der Grift, zal aan hét huldebetoon deelnemen. Het gehele plein voor het huis ten Bosch zal voor de manifestatie gebruikt worden, zodat dit niet voor het publiek toeganke lijk zal kunnen zijn. Het huldebetoon zal echter door radio en televisie rechtstreeks worden uitgezonden. De manifestatie, die om 3 uur 's middags begint, zal ongeveer een half uur in beslag nemen. Volgens de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer ziet het er naar uit dat in 1961, meer nog dan in voorgaande jaren, de vakantiedrukte in ons land zich zal concentreren op de laat ste week van juli en de eerste twee weken van augustus. In deze periode vallen zowel de vakanties van de werknemers in de bouwbedrijven ten noorden en ten zuiden van de grote rivieren (van 22 juli tot 7 augustus en van 29 juli tot 14 augustus) als de zomervakanties van vele scholen in ons land. Bovendien is in dit tijdvak een omvang rijk bezoek van Duitse vakantiegangers te verwachten, omdat de zomervakanties van de scholen in Noordrijn-Westfalen van 20 juli tot eind augustus vallen. Om deze redenen adviseert de A.N.V.V. de Nederlanders, die hun vakantie in eigen land willen doorbrengen en die niet aan de periode 22 juli tot 14 augustus gebonden zijn, dit vóór of na die tijd te doen. Voor diegenen, die voor hun vakantie in Nederland beslist op deze topweken zijn aangewezen, staan de V.V.V.'s gereed om hen zo goed mogelijk behulpzaam te zijn met het" vinden van passend logies. Vooral voor deze laatste categorie vakantiegan gers zal vroegtijdig reserveren veel te leurstelling kunnen voorkomen. Advertentie Bescherm uzelf en uw gezin met HalitranHalitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! 61-2 ca 60 x zoveel vitaminen a/s gewone levertraan Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Europa handhaaft zich een om vangrijk hogedrukgebied, dat zich nu iets in noordelijke richting uitbreidt. Mistvel- den en laaghangende bewolking kwamen vannacht in hoofdzaak boven Noord-Duits- land en Denemarken voor. Gedeelten er van dreven vanmorgen het noorden van ons land binnen. In de hogere luchtlagen handhaaft zich boven Frankrijk een sto ring, die plaatselijk bewolking en regen veroorzaakt. Ook de bewolking van deze storing kan zich de komende 24 uur over ons land uitbreiden. Over het gehele land genomen wordt er voor morgen minder zon verwacht. Overigens komt er nog wei nig verandering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Vrydag 24 februari Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uur. Maan op 12.41 uur, onder 3.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 februari Hoog water 9.50 uur en 22.27 uur. Laag water 5V00 uur en 17.37 uur. Vrijdag 24 februari Hoog water 11.03 en 23.52 uur. Laag water 6.05 en 18.56 uur. Het hoog en laag water te Zandveort ls 10 tot 15 minuten vroege-- dan te IJmuiden. Geref. Gemeenten Tweetal te Klaaswaal A. Vergunst te Rotterdam-Centrum en K. de Gier te 's-Gravenhage. Beroepen te Vlaardingen A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ozo zwaar bew mist ij zei geneel bev geheel bew half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew onbewolkt mist mist mist regen licht bew. onbewolkt geheel bev zwaar bew licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 6 10 9 6 11 10 11 11 5 5 o z ono o o 0 no zo w wzw windst. -5 3 5 8 10 12 10 6 17 windst. 11 11 10 12 8 10 windst. 8 windst. 4 zo 7 verand. 10 ono 11 nno 14 windst. 14 o 15 nnw 15 windst. 18 no 21 n o no ono nnw 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0,1 0 1 0,1 1 0 0 0 0 2 38 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2