De Gaulle zal Bourguiba maandag ontmoeten KENT C.I HET LAND r. Wereldnieuws Benauwenis Algerije in communique's verzwegen ervalser van „Etruskisch" beeld: „Geen spijt1' De kunst van het krijgen FRANSEN LANCEREN EEN RAT IN RUIMTECABINE ^^Praatótoel, Malinovsky: Sovjet-Unie militair de sterkste Keurkorps in Indonesië voor Nieuw-Guinea CENTRAAL- AFRIKAANSE FEDERATIE 0p de DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 Nalatenschap van dr geconfisqueerd Ley OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Uw bril spreekt ...Wig rd'r VOORNAAM EN AANGENAAM Amerikaanse tweeling-Kunstmaan een mislukking M. Mok Franse admiraal Auboyneau t i (Van onze correspondent) ontvangst is een typisch voorbeeld van hun ongevoeligheid voor de verandering PARIJS In Parijs en in Tunis is te- I van wind jn Afrika en voor de houding gelijktijdig door middel van een officieel der Aziatische volken tegenover de vrij- communiqué bekend gemaakt, dat beide heidsstrijd, die thans van het ene eind van beide staatshoofden, generaal Charles De Gaul le en president Habib Bourguiba, elkaar maandag zullen ontmoeten om te pogen voor de verschillende problemen die tus sen hun landen in de loop der laatste jaren gerezen zijn, een oplossing te vin den. Bourguiba, die nog in Zürich ver- Afrika tot het andere oplaait. De minister stelde voor, dat de regering voor een bedrag van 10.000 Straitsdollar 12.500) zal inschrijven op een openbare inschrijving voor steun aan de Algerijnse nationalisten. Singapore kan geen massa- le hulp bieden, doch wel „symbolische toeft, zal logeren in een kasteel te Champ, I sympathie en steun" geven, zo zei de mi- dat de Franse regering haar aanzienlijke nister. gasten wel meer ter beschikking stelt. BERLIJN (UPI) Een denazificatie rechtbank te West-Berlijn heeft beslist dat wijlen Robert Ley, de leider van het Duitse „Arbeidsfront", een vooraanstaan de nazi is geweest. Dienovereenkomstig werd Ley's nalatenschap, die een waarde 1023 mark, geconfis De besprekingen tussen beide staatslie den zullen worden gevoerd in het jacht slot Rambouillet, 45 kilonieter ten zuiden van Parijs waar het Franse staatshoofd de laatste tijd ook bondskanselier Adenauer en premier Macmillan al een paar keer voor belangrijke conferenties onder vier ogen ontvangen heeft. Het voornaamste onderwerp van ge sprek, dat echter niet in de communiqués genoemd wordt, zal de vraag zijn op welke had van slechts basis de Algerijnse oorlog beëindigd zou queerd. kunnen worden. Of de Algerijnse nationa- Robert Ley pleegde in 1945 zelfmoord listische leider en vice-premier van de toen hij gevangen werd gehouden in af' voorlopige regering van Ferhat Abbas, Ben wachting van zijn berechting door het in- Bella voor zaterdag uit zijn Franse ver- ternationaal militair tribunaal, banni'ngsoord op het eiland Aix bevrijd zal De nabestaanden van Ley drie doch worden was gisteravond in Parijs nog ters en een zoon leven onder een aan- niet. officieel bekend. Het is ook mogelijk genomen naam in West-Duit.sland en wen- dat De Gaulle Bourguiba zal voorstellen sen op geen enkele wijze in verband ge- Ben Bella als levend bewijs van zijn goe- bracht te worden met de fervente Joden- de wil mee te nemen op zijn terugreis hater en hoofdredacteur van „Der Stur naar Tunis. In elk geval kan nu wel al worden vast gesteld, dat de missie van de Tunesische minister van voorlichting, Masmoudi, die nog altijd in Parijs is waar hij gisteren de Kamerpresident, Chaban-Delmas ont~ moette, met succes kan worden bekroond. Masmoudi zelf verklaarde gisteren, met een diepe zucht van verlichting en een brede glimlach van voldoening, dat het beraad tussen de beide staatschefs, De Gaulle en Bourguiba, zich maandag in de gunstigste perspectieven zal kunnen vol trekken. Mal protest mer Kopers moeten wèl ervoor oppassen niet over een nacht ijs te gaan" Alfredo Adolfo Fioravanti, de Romein die zevenenveertig jaar geleden een I Etruskisch" beeld goot, waar meer dan dertig jaar lang „kenners" met bewon- dering naar hebben opgezien, heeft van daag gezegd dat het hem niet spijt. I De 'thans 78-jarige restaurateur heeft toe gegeven dat hij, samen met twee reeds overleden kornuiten, in 1H14 de „Etruskï- i sche" brokstukken aan elkaar paste tot een beeld, waaronder het bordje „Etrus kisch Krijger" werd bevestigd en dat een plaats kreeg in het Metropolitan Museum van New York. „Wat kan het me nu nog schelen", zei I Fioravanti, „op mijn leeftijd kan ik er geen spijt meer van hebben. Ik heb mij maar eenmaal aan een vervalsing ge-1 waagd. Dat was 47 jaar geleden, in 1914, daarna heb ik geen onechte archeologi-1 sche vondsten meer gedaan". De ontdekking van de valsheid van de Etruskische Krijger, komt toe aan de eveneens 78-jarige gepensioneerde kunst kenner uit Boston Harold Woodbury Par- I sons. Hij had het Etruskisch bezit van het Metropolitan Museum nooit helemaal vertrouwd, en was twee jaar geleden met een onderzoek naar de authenticiteit be gonnen „om de Metropolitan een plezier I te doen". Fioravanti heeft een hem door Parsons voorgelegde „schuldbekentenis" ondertekend. Voor het beeld had hij, zei hij, indertijd „slechts enkele honderden dollars" gekregen. Fioravanti was het niet I eens met Parsons dat in de wereld nog wel meer vals Etruskisch werk rondzwierf. „Kopers moeten wèl ervoor oppassen niet j over een nacht ijs te gaan", zei hij. Advertentie Bent U royaal van natuur? Vindt U het prettig te geven, Uw vrienden te trakteren? Bent U iemand die heel gemak kelijk iets missen kan? Dat is een voortreffelijke karakter trek! Als U tenminste ook de kunst verstaat iets te accep teren, als U het ook plezierig vindt als anderen U willen trakteren of U iets willen ge ven. Weet U, er zijn gelukkig maar weinig mensen die alléén maar willen ontvangen - de anderen gaan zich bezwaard voelen als zij nooit eens de kans krijgen royaal tegenover U te zijn. Overigens, Uw presenteer- sigaret is vast Gladstone! Want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. SINGAPORE (Reuter) De minister voor Culturele Zaken van Singapore, Ra- jaratnam, heeft in het parlement mede gedeeld, dat Frankrijk bij Groot-Brittan- De mislukte conferentie in Londen en de nië heeft geprotesteerd tegen de_ontvangst onmiddellijke afwijzing door zwarte en die Ferhat Abbas de vorige maand tij leiders van de Britse plannen met dens diens bezoek aan Singapore ten dee betrekking tot een nieuwe grondwet voor is gevallen. De Britten hebben dit malle protest niet alleen aan ons doorgegeven, doch zij za gen ook kans, vermoedelijk uit deferentie voor de Franse gevoeligheid, de regering van Singapore op de vingers te tikken omdat zij eer heeft bewezen aan een vijand van het Franse imperialisme, aldus de minister. Deze westerse reactie op de Advertentie Keip biedt U keus, pasvorm en service. Keus uit alle soorten brillen van de dege lijke conservatieve mo dellen tot de moderne mode-monturen. Bij Keip kunt U passen, proberen U krijgt vakkundig advies wel ke bril 't beste bij Uw persoonlijkheid past. Elk Keip montuur is geprijsd. Noord-Rhodesië hebben de spanning in dit Centraal-Afrikaanse gebied tot kookhit te doen stijgen. De voorstellen van de re gering te Londen, waarbij de negers gro tere invloed op de gang van zaken in hun land wordt toegekend, gaan namelijk de premier van de federatie van Noord- en Zuid-Rhodesië en Nyassaland, Sir Roy We- lensky, en diens blanke volgelingen te ver en de Afrikaanse nationalisten niet ver ge noeg. Tussen deze twee uitersten is de Britse eerste minister Macmillan thans mét zijn goede bedoelingen in het nauw geraakt en het staat nog niet te bezien hoe hij zich uit deze nare en voor de fe deratie levensgevaarlijke situatie zal we ten te redden. De Britse proef om in Afrika een samenleving te scheppen, waar blank en zwart, met gelijke rechten en plichten bedeeld, vreedzaam naast elkaar zouden leven een proef die men de Unie van Zuid-Afrika ten voorbeeld wilde stellen dreigt hier thans, helaas, op een ernstige mislukking uit te lopen. Noord-Rhodesië is een van de drie ge biedsdelen waaruit de door ruim zeven miljoen Afrikanen en 274.000 blanken be woonde federatie bestaat. De meeste blan ken 193.000 in getal wonen in Zuid- Rhodesië, waar zich enkele weken een gunstige wending in de ontwikkeling scheen af te tekenen. Thans echter, onder invloed van de crisis in het naburige Noord-Rho desië, (73.000 blanken en 2.160.000 negers) hebben de nationalistische leiders daar uiinii Tartganjika lOANSHYA BROKEN HLL LOC SA* A Rhodesia bLantyr» MVAI SBURY ^••YEST-NCKX-SCK^il i S'S/ Beetsjoe naiana Unie varf. Zuid Afrika STUKS F U zich weer tot felle anti-blanke uitspraken laten verleiden. COLOMB BECHER (Sahara) (UPI) De Fransen zijn er in geslaagd een capsule te bergen, waarin gisteren met behulp van een Veronique-raket een rat was gelan ceerd. De capsule werd gevonden op 45 kilometer afstand van de plaats van lancering nabij Colomb Becher in de Sahara woestijn. De reis werd met radar gevolgd; de cap sule werd door een helikopter naar de lanceerinrichting teruggebracht. Nader is nog Totnogtoe betekenden de verkiezingen m bekendgemaak+ dat de raket een hoogte had bereikt van 150 kilometer. De rat is de federatie, dat vrijwel uitsluitend de" blanken ter stembus gingen; het is hierin dat de Britse regering, alvorens volledige onafhankelijkheid aan dit gebied zal wor den verleend en het toezicht van Londen dus komt te vervallen, verandering wil brengen behouden op aarde teruggekeerd. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se satelliet-tweeling die dinsdagavond op Cape Canaveral in Florida is gelanceerd, heeft niet goed gewerkt, ondanks het feit Naast het bovengenoemde ideële motief I dat het tweetal om de aarde cirkelt, zo blank-zwarte proefmaatschappij is gisteren door beambten verklaard. De oorzaken die de twee kunstmanen in moeilijkheden hebben gebracht zijn nog steeds niet vastgesteld. Waarnemingscen tra hebben ontdekt, dat zij niet van el kaar los gekomen zijn. Hierdoor ontvan- van een zijn het vooral economische argumenten geweest, die bij de totstandkoming van de federatie de doorslag hebben gegeven. De drie landen vullen elkaar op dit gebied namelijk uitstekend aan. Noord-Rhodesie heeft een belangrijke mijnbouwproduktie gen de zonnebatterijen niet voldoende licht van koper maar bezit geen steenkool, een zodat de electrische voorzieningen „on- - ------ rr..:J 1 dervoed" blijven. Dit verklaart, zo werd grondstof waarvan men in Zuid-Rho- desië juist grote hoeveelheden vindt. De volkshuishouding van elk der drie landen afzonderlijk is voorts uiterst kwetsbaar daar deze is gebaseerd op één produkt: tabak in Zuid-Rhodesië, thee in Nyassa land en zoals gezegd koper in Noord- Rhodesië. In federatief verband staan de ze gebieden vanzelfsprekend economisch veel sterker. gezegd, het zwakke signaal, dat de „Sia mese tweeling" uitzendt. Voorts is geble ken, dat de raketten de tweeling niet op 500 mijl hoogte heeft gebracht, doch slechts op 100 mijl. Generaal Donald N. Yates, de hoogste Amerikaanse functionaris belast met het opsporen en volgen van ruimteschepen en kunstmanen, heeft gisteren het Ameri kaanse congres meegedeeld, dat hij niet bij machte is de Russische raket, die on derweg is naar Venus, te volgen. Hij zei, dat de Amerikaanse stations de raket zou den kunnen volgen als de Russen bekend zouden maken op welke tijdstippen, welke frequenties en van welke richting de raket zendt. Yates verklaarde voorts, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de Russen getracht hebben een astronaut een reis te laten maken. Rust en onrust In enkele streken van ons land wordt de zondag nog gekenmerkt door die strakke opvatting van werkonthouding, die de vrucht is van de meest rigoureuze inter pretatie van het vierde gebod. Daar heerst inderdaad de sfeer van de sabbat, want sabbat betekent rust. Nu is het hier niet de plaats en ben ik niet geroepen om theo logische bespiegelingen te houden. Mis schien mag ik alleen de opmerking wagen dat de sabbatrust gekenmerkt dient te worden door wijding, een niet met een paar woorden te definiëren begrip. Dat ont houding van arbeid op zichzelf nog geen wijding waarborgt, is echter wel duidelijk. Velen zullen binnenkort waarschijnlijk over twee rustdagen per week kunnen be schikken, maar hierbij aan een soort ver dubbelde sabbatviering te denken, zal geen mens in de zin komen. Het is veeleer te verwachten dat de onrust die de mensen nu in grote aantallen des zondags langs de wegen jaagt, ook op de zaterdag hun doen en laten zal gaan beheersen. Wat men tegenwoordig onder verpozing verstaat, heeft veel weg van het inruilen van de ene vorm van onrust voor een andere. De gedachte dat iemand ook in zijn arbeid rust kan vinden, is blijkbaar een absurditeit geworden. In een sterk ge mechaniseerde samenleving, waarin ar beid hoe langer hoe meer louter om den brode wordt verricht, kan men moeilijk anders verwachten. Weliswaar gaat aan de toepassing der techniek een weten schappelijke werkzaamheid vooraf, die het creatieve element geenszins ontbeert, maar ook hierbij heeft de specialisering, die 's mensen horizon verengt, een hoge vlucht genomen. Wie daarover jammert, heeft misschien gelijk, maar hij levert zeker geen bijdrage tot de oplossing van het probleem hoe, on danks mechanisering en specialisering, de mens in zijn arbeid iets en liefst véél van zijn wezen kan leggen. De vrijetijds besteding is een vraagstuk van secundaire aard; voorop staat de vraag, hoe het moge lijk is hei element der persoonlijke be vrediging in de beroepsbezigheid dermate te herstellen, dat niet onrust, maar rust de overhand krijgt in onze handel en wan- del. Het antwoord op deze vraag is moeilijk te geven, maar dat het eenmaal gegeven zal worden, lijkt mij buiten kijf, en tevens dat het positief zal uitvallen. Er is name lijk geen maatschappelijke orde denkbaar indien deze niet door de mensen die er deel aan hebben, als zinvol wordt be schouwd. Men kan deze zin alleen in en door zijn werk bevestigen. De persoonlijke bevrediging heeft als achtergrond de ge meenschapsidee, van welke aard deze ook wezen mag. De nog steeds voortschrijden de industriële revolutie heeft dit alles op losse schroeven gezet, maar geen enkele menselijke beweging is eeuwigdurend. Zij loopt uit op een evenwichtstoestand, waar in de ontworteling van eertijds een studie object voor historici wordt. De grote mas sa evenwel vergeet de boze droom en volgt de leidslieden in wier denken en daden alle onrust tot rust verstilt. PARIJS (AFP) Admiraal Philippe Auboyneau, die van 1955 tot 1960 opper bevelhebber van de Franse zeestrijdkrach ten in de Middellandse Zee is geweest, is op 61-jarige leeftijd in Parijs overleden. Gr. Haarlem Houtstr 137 tel. 1164C Beverwijk Breestraat 118 MOSKOU (UPI) De Russische minis ter van Defensie maarschalk Malinovski, schrijft, ter gelegenheid van de 43ste ver jaardag van de Russische strijdkrachten in de Pravda, dat de Sovjet-Unie mili tair de sterkste macht ter wereld is, met voldoende kernwapens, intercontinentale en continentale ballistische projectielen en series raketten speciaal ontworpen voor tactisch gebruik. Malinovsky verklaarde in een toespraak dat het leger en de vloot militaire mid delen bezitten die wat hun vuurkracht be treft machtiger zijn dan die van alle an dere strijdkrachten. Wij bezitten alles wat nodig is om iedere aanvaller te vernietigen, aldus de maar schalk. DJAKARTA (UPI) De Indonesische politie gaat een speciaal „gevechtsregi ment voor West-Irian" (Nieuw-Guinea) vormen, zo is in Djakarta bekendgemaakt Soetjipto Joedodihardjo, hoofd van de In donesische politie, deelde mede dat de nieuwe eenheid een „elite gevechtskorps zou zijn, waarvan de leden geoefend zou den zijn in de guerillatactiek van het oer woud. De mannen zullen worden geselec teerd uit de mobiele brigade, die be schouwd wordt als de best getrainde troe pen in Indonesië. Ruim 250 manschappen zijn naar West-Java gezonden om er een intensieve opleiding van vijf maanden te volgen. In de sombere menigte, die de afgelopen dagen mismoe dig en pessimistisch door de mistige dagen sjokte, ont moette ik iemand die van een verrassende vreugde over het wollige natuurverschijnsel blijk gaf. Iemand, die van mist hield. En waarom? In de mist klinken de stem men der mensen alsof zij uit de wolken komen. Men ziet hen niet, doch men hoort hun vreemde klank zonder aan duiding van de afstand. Alle proporties zijn verdwenen alle realiteit is voorzichtig in watten gepakt. Alle mensen hebben zich omgeven door een eigen nevel, zoals sommige planeten. De mensen worden wereldjes met een aparte dampkring om zich heen en de harde, heldere aarde is verdwenen onder de voeten. Er is enkel een wervelende, vervagende grijsheid, die alle scherpe lijnen omkleedt met een zachte substantie. En als men verdwaalt in de grijze duisternis en de weg vraagt, blijkt men de stoere, zwijg zame figuur van een benzine pomp te hebben aangesproken. Daarom houden sommige mensen van de mist. Maar ik geloof dat dit ant woord niet volledig is. Er gaat immers ongetwijfeld voor sommige mensen een grote be koring uit van de gedachte, de hele wereld om zich heen plotseling te zien verdwijnen en alléén over te blijven vrij van alle blikken, woorden, gedrang, nieuwsgierigheid, be moeizucht en aanstoot die zij in het normale leven dagelijks van hun medemensen onder vinden. In onze dagen is de in tuïtieve hang naar vrije een zaamheid groter dan men ver wachten zou. Niet de een zaamheid van een verlatene tussen velen, doch de wijde onafhankelijkheid van een mens die een onafzienbare ruimte voor zich alleen heeft. In velen onzer leven Pool- vorsers en woestijnnomaden. De bekoring van een vrij uit zicht op het leven lokt ons met duizenden naar de zee stranden. Staren naar de hori zon, waar water en lucht tot een geheel worden, is voor velen een onvergelijkbare verkwikking. Een landschap als het Hollandse, met neve lige polders en vlakke weiden, is niet voor niets een vakantie- doel van internationale ver maardheid. En wie niet de zee, noch Holland bij de hand heeft, kan op zijn rug liggend de hemel als een landschap zien, waarin hij zou kunnen dwalen zonder tijd of snelheid te beseffen en zonder de vrees, zich te wonden aan de scherpe hoeken van een ander mens. In de drukte van het heden is de mist 'een barmhartige goochelaar, die verdwijnen doet wat men kwijt wil, of een even barmhartig tele paat, die verten van onmete lijk perspectief voor de ogen tovert dwars door de drukbe zette wereld heen. Terwijl de toenemende men senmassa schreeuwt om een heid en liefde voor elkander, omdat zij daarin haar be staansmogelijkheid vermoedt, schreeuwt de aparte mens om ruimte en vrijheid. Hij voelt zich benauwd en bedreigd door de groeiende menigte om hem heen en krijgt de pa nische vrees dat hem de adem zal worden afgesneden. Is dat een gebrek aan bur gerzin of mensenliefde? Men moet immers ieder zijn plaats- je gunnen onder de zon en met respect zijn eigen ruimte af staan aan een ander. Men moet als wereldburger gast vrij zijn en zich schikken men moet ieder pasgeboren kind verwelkomen en iedere dode betreuren. Maar hoe gaarne men dat ook doet en met welke geringe verlangens men ook door het leven sluipt, toch rijst als een beschamende zelfzucht bij velen dat ver langen naar een stillere, gro tere, ruimere en rustiger we reld op. Zal het zover komen, dat de mensen het land krijgen aan de mensen? Er zal wel een oplossing voor zijn of een bevredi gend compromis in een of an dere vorm. Maar de toekomst van een land dat ieder jaar minder centimeters ruimte biedt aan het uitdijend tal van zijn bewoners en elk plekje vrijheid per persoon moet distribueren, is niet ge laden met grote beloften van levensvreugde. Het is op weg naar een ern stige ontknoping, die geen on zer zal kunnen voorspellen en waarvan niemand weet in welke vorm zij zich zal mani festeren. Men denkt daarbij aan mogelijkheden die ramp zalig en smartelijk zijn: een verwoestende oorlog, een gruwelijke epidemie, een volksverhuizing, een ramp van onbekende oorzaak en ge volg. Misschien ook kent de na tuur reeds de oplossing in een vorm, die minder schokkend en plotseling zal zijn. Wel licht ligt het antwoord op de vraag van de levensruimte in de techniek besloten, de tech niek die op de basis van de wetenschappelijke vooruitgang toch eigenlijk ook de stimu lans van de overbevolking vormt. Wellicht zullen in de toekomst niet enkel meer in hammen van de zee, doch héle zeeën tot vruchtbaar land worden gemaakt. Of is de snelle voortgang van de ruimtevaart misschien een aanduiding van de richting, waarin de naar vrijheid en onafhankelijkheid hakende mensen hun nieuwe vaderland moeten zoeken? Want er moet een dag ko men, waarop wij zelfs met een zware mist niet meer los zullen komen van elkander. Een dag, waarop men het strand niet meer zal kunnen bereiken op een knisperende voorjaarsdag, om naar de eenheid van water en lucht te staren en over de hoge duin rand heen een ijle kinderstem te horen. Een dag waarop onze aardbodem met mensen overdekt zal zijn, tussen wie men geen ruimte voor beide voeten meer zal hebben over gehouden. Het schrikbeeld van de ver stikkende volheid, dat thans reeds in rekenkundige reek sen is uit te meten, benauwt ons echter wellicht te vroeg. Het kan zijn dat de toekomst voor een verrassend eenvou dige oplossing zorgt, die nie mand nog berekenen kan. Het samenspel van natuurlijke oorzaken en gevolgen, het ge heimzinnige wetsbedrijf in de natuur, het onfeilbare correc tievermogen van het leven zelf is misschien reeds in wer king gezet. En niemand weet daarbij, tot welke hoogte een nood gestegen moet zijn om de evenwichtsapparatuur tot actie te brengen. De klacht van een enkeling is niet van belang voor de vereffenende hand van de schepping. De natuur leeft in een gigantische democratie: de meerderheid beslist en geeft het sein tot de actie. Doch als die democratische machinerie misschien toch een gevoelig knopje voor de eer biedige verlangens van een individu zou bezitten, zou ik het wagen daarop voorzichtig te drukken. Met in het diepe binnenste het berouwvolle besef van een onvergeeflijke zelfzucht, die zonder bloeddorst of wreedheid verlangens wekt naar wat meer ruimte, wat minder mensen binnen de vierkante meter, wat minder lichamen in dezelfde kubieke meter lucht. Wat meer uit zicht op de verte, wat minder gezichten en ruggen en hoe den en schouders tussen mij en de horizon. Wat minder stemmen vlakbij, wat minder rumoer in de buurt, wat min der raakpunten en stootblok- ken om mij heen. Wat meer van de oneindigheid des he mels op de betonnen bodem van de aarde. Wat minder belangstelling ook voor onze trouw aan de conventie en wat minder er gernis over onze ontrouw ,aan de voorschriften der maat schappij. En vooral: wat meer eerbied voor ieders eigen kleine we reld, waarin hij tenslotte toch de voorbereidselen maken moet tot zijn aparte, eenzame, eigen eeuwigheid. Ouders vermoord. Een vijftienjarige jon gen uit Lewcston in de Amerikaanse staat Califomië, heeft gisteren zijn ouders doodgeschoten en een jonge vrouw die bij het gezin inwoonde, met een geweerkolf mishandeld. De jeugdi ge moordenaar, de scholier Daryl Moss, werd kort na de misdaad door de po litie aangehouden bij een ijlings opge worpen wegversperring. Moss had ge probeerd met de auto van de familie te ontsnappen. Mishandeling. Een ambtenaar van de Joe goslavische legatie in de hoofdstad van Albanië, Tirana, is gisteren ten aan- schouwe van een honderdtal Albanese burgers door rechercheurs van de ge heime politie mishandeld, aldus bericht te het Joegoslavische dagblad Politi- ka. De ambtenaar, Joze Cikatic, was uiteindelijk door de burgers ontzet, na dat de geüniformeerde politie gewei gerd had in te grijpen. Ontslag. President Janio Quadros van Bra zilië heeft woensdag ongeveer tiendui zend regeringsambtenaren, van wie de meesten om hun verdienste voor zijn partij door ex-president Kubitschek wa ren aangesteld, ontslag gegeven. Presi dent Quadros heeft opdracht gegeven tot vergaande bezuinigingen. Verlicht hoofd. In het zandsteengebergte van Mokattam, dat de stad Caïro be heerst, zal een reusachtige kop van pre sident Nasser worden uitgehouwen. Des nachts zal het beeld met schijnwerpers worden verlicht, aldus het blad Al Akhbar. Spionnenschool. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Tokio heeft ontkend dat op de vliegbasis Atsoegi een school voor Amerikaanse spionnen zou bestaan. Het Japanse socialistische parlementslid Itsjio Asoekata had ver klaard dat onder auspiciën van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst op de Amerikaanse vliegbasis een school voor spionnen is ingericht. Langer. De Newyorkse politie krijgt op verzoek van vele voornamelijk kleine agenten langere gummistokken. De ze wapens die nu 56 centimeter zijn, worden vijf centimeter langer. Onlusten in Rangoon. In de hoofdstad van Birma, Rangoon hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij twee mensen werden gedood en 53 ver wondingen opliepen. De onlusten braken uit na afloop van een demonstratie van studenten die protesteerden tegen een beweerde bevoorrading van nationalis tisch Chinese soldaten, die zich in Bir ma ophouden, met Amerikaanse wa pens. Spaanse ballingen. Van betrouwbare zijde in Barcelona is vernomen dat uitgewe ken Spaanse republikeinen in Llivia aan de Franse grens vorige week onlusten wilden veroorzaken. Zij zouden echter niet een „staatsgreep" hebben overwo gen. De Guardia Civil in Llivia is ver sterkt. Naar in Toulouse, het hoofd kwartier van de Spaanse republikein se beweging, verluidt is het in Llivia enkele malen tot een handgemeen tus sen burgers en leden van de Guardia Civil gekomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3