Mi Markies De Cuevas, de grootste mecenas van deze eeuw, te Cannes overleden Minister Visser in tijdnood bij keuze van nieuw geweer Horen en zien Spoedig monument op Pasternak's graf en publikatie van vertaalde gedichten „De Ring" is nog de vraag Armalite nu officieel afgevallen; F.N. waarschijnlijk beste kanshebber ILIJA EHRENBURG IN EXCLUSIEF INTERVIEW Speciale commissie werkt aan de rehabilitatie van de grote schrijver Jongeman in badkamer omgekomen DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 «ÉIS® BUMA-lijsten vervalst Kennedy bespreekt poëzie Von Kara jan en Salzburg Dank zij de RUSH motor: belangrijk verhoogd vermogen bij aan zienlijk minder verbruik. Olieverversen om de 4000 km! Maak een proefrit bij uw Simca dealer. radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Gewijzigd programma „Les Mystères de la Foi" Karei de Grote-prijs voor staat onder leiding van R°cus van Yperen. l oon Vijftigschild L)e radio geeft vrijdag Afvoer van gasgeyser was verstopt Prof. H. J. F. W. Brugmans """"Z T elevisie programma 'i'V *fc AfcÜ De politierechter in Assen heeft een 31-jarige caféhouder uit Emmercompas cuum wegens valsheid in geschrift ver oordeeld tot twee weken hechtenis. Begin vorig jaar werd de caféhouder op de zwarte lijst van BUMA, het Bureau voor Muziekauteursrecht, geplaatst, omdat hij niet aan zijn verplichtingen tot het be talen van auteursrechten had voldaan. Toen daarna in zijn zaal een feestavondje was gehouden, werd een onderzoek ingesteld waaruit bleek dat de voor de BUMA be stemde programmaformulieren waren on dertekend met de naam van een 40-jarige in Duitsland werkende stucadoor uit Em mercompascuum, die in zijn vrije tijd vaak als balleider optreedt. De aanvragen waren ingediend onder de naam van een Dansinstituut, dat evenwel niet bleek te be staan. Voorts bleek dat de caféhouder de handtekening van de stuc^oor had ver valst. De caféhouder is in januari tot 140 boete veroordeeld wegens ontduiking van het BUMA-auteursrecht. NEW YORK (UPI) Aanstaande zon dag zal president Kennedy op de Ameri kaanse televisie verschijnen om de poëzie te bespreken van de 86-jarige Amerikaan se dichter Robert Frost, die bij Kennedy' inauguratie een van zijn gedichten had voorgedragen. Het programma, waarin Kennedy zal op treden heet „Robert Frost, een Ameri kaans dichter" en is het eerste van een serie uitzendingen van het televisiestation C.B.S., „Ac#:nt" geheten. Na langdurige besprekingen is de mede werking van Herbert von Karajan aan de Salzburger Festspiele van dit jaar ver zekerd. Vorig jaar was de dirigent als kunstzinnig leider van de Festspiele terug getreden. De Markies De Cuevas als de Zonne koning, een kostumering die hem na aan het romantische hart lag. PARIJS. De markies Georges de Cuevas, die zijn naam gekoppeld had aan het privé-balletgezelschap in Europa waaraan de grootste ster-danseressen van deze tijd verbonden zijn, is gisteravond gestorven. Hij was 75 jaren oud en men kan niet zeggen dat zijn dood onverwachts gekomen is al hadden zijn vele persoonlijke vrienden in Parens en zijn uitgebreid, trouw en dankbaar publiek dan ook zeker gehoopt, dat deze kleine, tengere man met zijn stalen wilskracht, deze laatste crisis toch nog wel te boven zou kunnen komen. Doch de chronische ziekte is tenslotte sterker gebleken dan die persoonlijke wil, die hem er toch toe had gebracht, tegen het voorschrift van zijn medici in, een paar maanden geleden in Parijs, op een bran card, persoonlijk in zijn loge aanwezig te zijn bij de première van zijn laatste grote ballet, Tsjaikofsky's „schone slaapster", waarmee niet alleen hij persoonlijk maar ook zijn schepping, de „Internationale Balletten van de markies De Cuevas", afscheid namen van het publiek. Vanavond zou de troep juist een nieuwe serie in Cannes beginnen, de woonstad van de Markies waar hij gisteren ook overle den is. De eerste voorstelling is afgelast en men moet vrezen, dat de reeks van opvoeringen niet lang zal duren, ofschoon de Markies een paar weken geleden zijn „kinderen", zoals hij zijn ongeveer zestig danseressen en dansers placht te noemen het heuglijke nieuws verkondde, dat ze als compagnie zouden kunnen blijven voortbe staan. De slag waarmee door de dood van de Markies, die in 1927 met een kleindochter van de rijkste man van Amerika John. D Rockefeller getrouwd was, de balletwereld getroffen wordt, mag men gerust onher stelbaar noemen. Want niet alleen zou het moeilijk zijn ergens ter wereld voor het ballet nog een kapitaal te vinden als waar over de Markies beschikte, nog sporadi scher is zeker de hartstocht voor de schoonheid zoals hij die zag en waarmee de Markies De Cuevas zijn ideaal van de klassieke en romantische dans diende; diende als een mecenas, die de wereld sinds de achttiende eeuw slechts weinig meer gekend heeft. Men zal de wat rauwé met Spaans accent uitgestoten „Bravo"- kreten waarmee de Markies zelf het sein placht te geven voor een ovatie na elke bijzondere prestatie van zijn grote sterren in Parijs en elders nu nooit meer horen. CANNES (UPI) De Markies was een .Spaanse grande en onder zijn voorvaders telde hij een koning van Portugal. Hij was de achtste Markies De Piedra Blanca de Guana de Cuevas en leefde voor de aan gename dingen des levens, waarin hij een groot kunstenaar was. Als de Markies speelde deed hij dat op koninklijke wijze en met zo'n grandioze smaak dat andere levensgenieters als een Faroek of een „Baby" Pignatari niet in zijn schaduw konden staan. Zijn liefste speelgoed was een van 's werelds beroemdste en grootste balletgezelschappen, dat hij zelf had ge vormd en zelf leidde. Als de Markies een feest gaf dan werd het „het bal van de eeuw", zo was het op een zomeravond in 1953, toen de Markies een 2500 gasten uit nodigde om zich aan de boorden van het meer van Chiberta in het zuiden van Frankrijk te vermaken. De gasten moes ten zich kleden in de kostuums die aan het hof van de Zonnekoning werden gedragen. Op de andere oever van het met schijn- ï»Tfo' j y In de programmabladen is voor 1 maart de opvoering van de één-akter „De Ring" aangekondigd. Het is evenwel niet zeker, dat deze uitzending kan doorgaan. De auteur van „De Ring", de heer Ed. Hoor- nik, en K.R.Ó.-T.V. hebben nog geen over eenstemming bereikt over de voorwaar den voor deze uitzending. Aangezien beide partijen alsnog tot een oplossing hopen te komen, gaan de voorbereidingen voor deze éénakter normaal door. Kan de uitzending op 1 maart niet plaats vinden, dan wordt deze produktie op telerecording vastge legd voor eventuele uitzending op een latei- tijdstip. DE PREMIO BAGUTTA VOOR GIORGIO VIGOLO. De Premio Bagutta, Italië's voornaamste litteraire prijs, is woensdag toegekend aan de 76-jarige auteur en criticus Giorgio Vigolo, voor zijn boek „Le Notti Romane" (Nachten in Rome). werpers helichte meer danste het ballet van de Markies „Het Zwanenmeer" voor een enthousiast publiek met de markies, hoe kon het anders, gekleed als de zonne koning. Als de Markies over kunst praatte, raak te hij in vuur. In 1958 liep een discussie met de beroemde balletdanser en choreo graaf Serge Lifar zo hoog, dat het geschil alleen met een duel op de degen kon wor den beslecht. Het duel had plaats en er vloeide bloed dat van Lifar en de Markies zeeg neer in de armen van zijn secondanten. Lifar stond erop de Markies te omhelzen. Deze zei later: „Het is alsof ik mijn kind heb gewond" (de Markies was toen 72 en Lifar 52 jaar oud.) Deze gebeurtenissen hielpen mede de legende te vormen van een vreemde man, die ge boren werd in een eeuw die niet de zijne was. Door zijn aderen stroomde het bloed van een oud geslacht, waarvan een der telgen Pizarro vergezelde naar Peru en een andere de Spaanse veroveraar Diego de Almagro naar Chili volgde. Zijn leven was niet dat van een hooghartige en ste reotiepe aristocraat, maar van een mo derne mecenas. Hij begon met een balletschool in New York, opgericht in 1939. Vijf jaar later stichtte hij de „International Ballet Com pany" voor hij in 1947 naar de Riviera werd geroepen om het Ballet de Monte Carlo te leiden. Het was niet alleen de balletleider die naar Frankrijk reisde, maar ook de groep dansers die hij door zijn persoonlijke hartelijkheid en devotie voor de zaak van het ballet, aan zich had ge bonden, en die bij hem bleef, zelfs toen hij brak met de directie van het Ballet de Monte Carlo. Na afloop van het sei zoen 1949 vormde hij Opnieuw een eigen gezelschap, het bèfaamde Grand Ballet de Marquis de Cuevas. Het was geen kleinigheid om een ballet van deze grootte gedurende meer dan een decade op een dergelijk internationaal peil te houden. En de namen van de dan sers en danseressen die hij leidde en vaak ook zelf had „geschapen" klinken als de Almanak de Gotha van de balletwe reld: George Skibine, Marjorie Tallchief, Rosella Hightower. André Eglevsky, Viola Essen, Serge Lifar, Yvette Chauviré, Re- née Jeanmaire, Wladimir Skovsatoff, Ludmilla Tcherina, om er slechts enkele te noemen. Het succes van het ballet van de mar kies, was symbool van zijn eigen succes als mens. Hij heeft geleefd als slechts weinig mensen in deze eeuw, die weini gen die reeds tijdens hun leven een legen de werden. Advertentie SIMCA AMSTERDAM N.V, Smelt 020-947252 SIMCA AMSTERDAM - v. d. Gun's Autobedrijf N.V. (Agent) - 020-722622 SIMCA BLOEMENDAAL - A. J. Rotteveel's Automobielbedr. - 02500-57500 SIMCA HEILOO Alkmaar's Autom.bedr. C. Rijke - 02200-5364 (Van onze Haagse redacteur) Het Amerikaanse Armalite-geweer be vindt zich nog te zeer in een stadium van ontwikkeling en verbetering, dan dat het reeds thans in aanmerking kan ko men voor een massale order ter vervan ging van het Garand-geweer, dat thans bij het Nederlandse leger in gebruik is. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S. H Visser, woensdagmiddag op zijn departe ment meegedeeld aan de raad van be stuur van de Artillerie-inrichtingen Hem- brug, welke het Armalite-geweer in licen tie vervaardigen. Minister Visser is met zijn beslissing over de aanschaffing van een nieuw le gergeweer ernstig in tijdnood gekomen. Aanvankelijk had de Generale Staf reeds in september van het vorig jaar willen weten waar hij op dat punt aan toe was. Als uiterste termijn, waarbinnen men than een besluit verwacht, wordt april genoemd. Een en ander hangt ten nauwste samen met de slinkende munitievoorraden, welke op het kaliber vgn de Garand zijn afge stemd. Wanneer dit type over enige tijd geleidelijk door een moderner wordt ver vangen, zou de aanmaak van nieuwe mu nitie voor de Garand een oneconomische zaak worden. Van de geweertypen, welke na de troe penbeproevingen en technische onderzoe kingen van het afgelopen jaar nog over zijn, maakt het Belgische F.N.-geweer re delijkerwijs de beste kansen, omdat vrij wel alle onderdelen van de andere landen, welke evenals Nederland in de noordelijke legergroep 'van de NAVO deelnemen, daar mee zijn toegerust. Ongetwijfeld betekent de beslissing van de minister van Defen sie een tegenvaller voor het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen Hembrug. Het gaat immers om een order van naar scht- ting 200.000 geweren. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten dat de Armalite van oorsprong een jachtgeweer in de toekomst tot een uit stekend wapen wordt ontwikkeld. Een der ernstigste bezwaren van 't ogenblik is. dat het voor de militair een vrij gecompli ceerd onderhoud vergt. Maar ook wanneer het experimentele stadium is afgelopen, zijn er nog tijdrovende technische en tac tische beproevingen nodig. Daarop kan de Generale Staf niet wachten. Het te vervangen Garand-geweer is sinds 1953 bij het Nederlandse leger in gebruik. Het werd verkregen in het kader De nieuwe omroepster van de VARA, mevrouw Van Leeuwen, die een onrustige verschijning op het beeldscherm is en wel licht niet een goede keuze zal blijken te zijn, had gisteravond wel een moeilijke taak. Het aangekondigde programma werd deerlijk gewijzigd. Het optreden van „The Ramblers" dat trouwens niet in Lopik maar in Hilversum het luchtruim zou moeten kiezen, werd vervangen door een reportage van de tweede helft van de in ternationale oefenwedstrijd in Enschede, waar ons voorlopige nationale voetbalelf tal Roemenië inmaakte, al kregen we geen van de vier doelpunten te zien. Opgemerkt mag worden dat in deze tweede helft het werk van onze jongens op het veld nog werd overtroffen door dat van onze jongens achter de camera. Zij raakten in ieder geval zelden of nooit de bal kwijt, terwijl ook Arie Kleiwegts rus tige commentaar zonder geschreeuw of clichétermen in zijn soort uitblonk. Dr. Van Egeraat gaf ons van zijn won derlijke door planten overwoekerde ka merdecor uit zijn vijfde les in vaderlands toerisme. Niet alleen de persoon van de spreker, maar ook de ditmaal bijzonder mooie, stemmige foto's van het ietwat mistige en mystieke Brabantse land en de welgekozen muzikale illustratie maakten dit programmapunt opnieuw tot een goed verzorgde en welgeslaagde uitzending. Ook goed op dreef was het VARA-forum Welbeschouwd". Het behandelde een vraag, gesteld door een redacteur van het jongerenblad „Taboe" over de verminder de politieke belangstelling bij de jeugd. Howel men ook dit keer niet met een werkelijke beantwoording klaar kwam en ook lang niet alles wat er in zo'n uur ge zegd wordt, de hoogste wijsheid is, bleek de kracht van dit forum opnieuw te liggen in het menselijke vlak en de oprechte emotie, waarmee de sprekers (en vooral de felle Van Randwijk die een opendoekje kreeg) hun opinies verdedigen. Beeldschermer Dinsdagavond kan men in het K.R.O.- programma luisteren naar de oratorische compositie „Les mystères de la foi" van de Zwitserse componist Henri Gagnebin. Henri Gagnebin, in 1886 te Luik geboren, studeerde bij Vincent d'Indy. Na ach tereenvolgens leraar te zijn geweest aan de conservatoria te Lausanne en Neucha- tel werd hij in 1925 benoemd tot directeur van het Conservatorium te Genève. van het Amerikaanse militaire hulppro- I Henry Gagnebin is de intiatiefnemer van gramma. De Garand was een bijzonder Internationale Muziekconcours van Ge- conventioneel wapen, want het dateerde nève' Van zi'n hand ziin een drietal nog uit de eerste wereldoorlog. Het heeft symfonieën, enkele ouvertures, orgelwer- vooral het nadeel, dat het te zwaar is en k.en„en het oratorium „St. Francois d' As- dat de vurkracht achterblijft bij moderne siaa"É De compositie „Les mystères de la geweertypen, omdat de garand nog een foi geschreven voor soli, koor en orkest, repeteergeweer en niet een volautoma- bestaat uit drie delen, die telkens vijf tisch wapen is. Dit is. van temeer belang geheimen van de Rozenkrans tot onder- nu er naar gestreefd wordt de soldaat be- werp hebhen. Aan de uitvoering van dit weeglijker te maken. Een licht gewicht werk werkên dinsdagavond mede: de so- bij een zo groot mogelijke vuurkracht van Praan Elisabeth Lugt, de bariton Ber- het geweer komt aan die eis tegemoet. nard Kruysen, de Voorburgse Oratorium- Het Belgische F.N.-geweer lijkt daaraan verenig'ng. het Zangkoor „Laus Deo ed het best te voldoen. Mariae" en het sympfonieorkest van de Koninklijke Militaire Kapel. Het geheel In een door B. en W. van Nijmegen Hilversum i. 402 m. 7.00 vara. 10.00 vpro. gehouden extra vergadering heeft de bur- 10-20 vara. 12.00 avro. I6.00 VARA. gemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hus- 23.'oo-^.o°'vara.VARA' 22'4° VPRO' VHfiiacLua Nl;>meegse ku"sJschilder Toon VARA7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en Vijftigschild meegedeeld, dat hem de Ka- act 8.00 Nieuws. B.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. rel de Grote-prijs der gemeente Nijme- voor de wouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstnden. 9.40 gen voor het iaar I960 i«* tnpppk-pnH I Schoolradio. VPRO: ÏO.OO Dit en het andere, le heer VHftwJlAi=£g*r- zinc 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de neer vijftigschild IS geboren te Nijmegen. I vrouw.__ll.00 Voor de kleuters. U.15 Viool en pia- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. Het oprichten van een monument op Pasternaks graf en de spoedige uitgave van Pasternaks verzamelde gedichten zgn twee van de doelen die de „Com missie voor de litteraire erfenis van Boris Pasternak" in de Sovjet-Unie zich heeft gesteld. Dit werd mij onthuld door de 70-jarige Sovjet-auteur liga Ehrenburg in een exclusief interview dat hg mg toestand in zgn bescheiden Moskouse apartement in de Gorkistraat. Tussen de met originele Picasso's behangen muren van zijn werk kamer gaf de grijze publicist van de revolutie mij deze details van de althans ge deeltelijke rehabilitatie van de overleden Nobelprijswinnaar, wiens roman „Dr. Zhi- vago" zoveel tragische conflicten opriep. Ehrenburg, die zelf deel uitmaakt van de zeven leden tellende commissie, legde er de nadruk op dat deze commissie werkt met de volledige permissie van de Sovjet-autoriteiten. EHRENBURG, die momenteel zijn auto biografie in serie publiceert, waarin een hoofdstuk aan Pasternak wordt gewijd, legde bovendien een persoonlijke getuige nis van vriendschap en bewondering voor Pasternak af. Hij zei: „Boris Leonido- vitch en ik waren oude vrienden. Gedu- ïende de eerste dagen van de revolutie zaêen wij elkaar dagelijks. Ook later in Parijs zijn wij veel samen geweest. Hij was een van de beste en eerlijkste men sen die ik gekend heb. Hij was ook ver moedelijk de grootste dichter van ons land, een egocentrisch poeet, meester in het beschrijven van zijn diepste gevoe lens en van de natuur, maar zeker geen egoïist. Geld en luxe lieten hem koud, hij kocht vrijwel nooit iets voor zichzelf, hij leefde bescheidener dan wij". Over de roman „Dr Zhivago" zei Ehren- ourg mij: „Het is tragisch dat die roman door west en oost in het strijdperk van de koude oorlog is gesleept. Pasternak schreef Zhivago echter niet met politieke doeleinden maar leuter als persoonlijk ge tuigenis. Ik vind zelf dat de roman naar artistieke maatstaven niet gelukt is. Naast Sovjetkunst zal ik later in mijn reportage bladzijden vol Indringende poëtische be schrijvingen bevat het boek antieke dia logen. Maar men kan lastig van kunste naars eisen dat zij louter meesterwerken schrijven Ik herhaal: het boek was geen politiek manifest en ik betreur bitter de leugens en de laster die hier door som migen over Pasternak zijn uitgestort". EHRENBURGS VISIE op de affaire Pasternak is in rreer dan een opzicht ac tueel. Ten eerste omdat Kroesjtsjev op advies van zijn schoonzoon Alexei Adjou- bei, hoofdredacteur van het regeringsblad „l'zvestia". die het boek geenszins gevaar lijk vond, persoonlijk bevel gaf de rel over Zhivago te staken en nu kennelijk zijn fiat aan een gedeeltelijk eerherstel van Pasternak heeft gegeven. Ten tweede om dat Ehrenburg kortelings op zijn zeven tigste verjaardag een aantal scherpe din gen over de Sovjetkunst heeft gezegd als veidtre bijdrage aan de cultuur-politieke hernieuwing in de Sovjet-Unie, die hijzelf na Stalins dood met zijn roman „De Dooi" inzette fop Ehrenburgs inzichten over de over de USSR nog terugkomen). Ten der de ornaat de zaak-Pasternak een gerucht makende nasleep heeft gekregen in de recente veroordeling wegens deviezensmok kei van Pasternaks vriendin Olga Ivinskai- ja tot acht jaar en haar dochter Irina tot drie jaar. NAAR DE NASLEEP gevraagd zei Ehrenburg: „Ik vind het eigenlijk pijnlijk daarop tt- antwoorden. Pasternak was een vriend van mij en Pasternak hield van Ivinskaija. Maar ik geloof op zijn zachtst gezegd niet dat Ivinskaija een goed mens was. Men heeft van haar in het westen gezegd dat zij al eerder, vóór Stalins dood, politiek gevangene was. God weet dat wij in die tijd veel politieke gevange nen hadden. Maar Ivinskaija werd toen veroordeeld wegens financiële onregelma tigheden bij het weekblad „Ogonjok" waar zij op de redactie werkte. Inmiddels ben ik geen jurist, het valt mij zwaar te be oordelen in hoeverre de strenge straffen opgelegd aan haar en haar dochter, die als tussenpersoon bij de illegale deviezen transacties heeft gefungeerd, rechtvaardig zijn". Een westelijke interpretatie van de af faire Ivinskaija luidt, dat men haar nu in de Sovjet-Unie wil voorstellen als het „kwade genie", dat Pasternak in haar greep kreeg en inspireerde tot Zhivago, om zodoende de „vroegere" Pasternak, de dichter, te kunnen rehabiliteren. Ehren burg zei daaromtrent: „Onzin. Ivinskaija was geen genie en zij had niet de ge ringste politieke of intellectuele invloed op Pasternak. Hij heeft Zhivago alleen ge schreven. Pasternak was artistiek even integer als in zijn dagelijks leven. De betrekkingen van Ivinskaija tot Pasternak waren van andere aard. Het is jammer dat zij zoveel aan het geld heeft gedacht waaraan Pasternak nooit enige waarde heeft gehecht. Ik geef Ehrenburgs woorden voor wat zij zijn. Het staat een ieder vrij er naar eigen inzicht waarde en conclusies aan te hechten. Maar de oudste en bekendste pu blicist in de Sovjet-Unie, lange tijd een zing. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en pia no. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitzend.: Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. T pfts,l'L>iiiiAirts> 125? Carillon en draaiorgelmuziek. 13.00 Nieuws, C/eirei RUnaige Opdrachten meded. en beursber. 13.30 Amus.muz. 14.00 Clave- cimbelreeital. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. I VARA: 16.00 Muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun- I 17-00 Voor de teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nieuws, sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholtcn I 13 I5.Polit. lezing. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De heeft aan enioe littovatim»- Puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen, eit aan ernae ütteiatuur-historici op- 19.10 Kinderkoor VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. drachten verleend. Aan dr. J. W. Schuit" I 19.45 De 26ste boekenweek, lezing. 19.50. vpro- Nordholt te Wassenaar is het schrijven van "'fuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Kernvragen van ons HTss^sdH90nV6erih94q!eVen T Va° ™im fcamSSoM 'en^r^T&SO0Ned&bÏÏSi Hesseis (19061949) opgedragen; aan drs. cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.45 M. G. J. Teerink te Hilversum het schril- klankb; 22.10 Buiteni. weekoverz. 22.25 wereld- ven van een nvre»** bcN+ «roniz I kunstrijden op de schaats in Praag. 22.30 ven van een pescnouwing over het werk Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. van Hem de Bruin (18991947) en dr. V. E. VARA: Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikaal van Vriesland te Amsterdam het schrijven f?|Prek; 23-52 Wereldkamp. kunstrijden te Praag J 1 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8 00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopr. en piano. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. 15.10 Gram. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Bloemen en planten, vraaggesprek. 16.15 Kamer- muz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Koper-ens. I 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Chr. mu ziekvereniging 18.20 Licht progr. 18.50 Regerings- uitz.: Serie: Studeren en student zijn. I. Prof. dr. u' voorz*^er van het rectorencollege, spreekt van een studie over Augusta Peaux (1859— 1944). Een 18-jarige jongeman is gisteravond in de badkamer van de woning van ziin ?_Xf„r h(Z 0,n„d5'™?rp ..Van schoollokaal naar col- pleegouders in Nijmegen om het leve» gl &n' komen door koolmonoxyde-vergiftiging. I 19-50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr 21.30 Sa- Het bleek dat de afvoer van de gasgeyser 22'S° Kongo tussen hoop en vrees, rep. verstopt was waardoor de giftige gassen reid £55; f300 Raïio-fima^o^isch'orke'st^n" zich in de badkamer hadden opgehoopt, solist. 23.55-24.00 Nieuws. o L, 12 00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 n\;prIprlpil Sran?' Yery-U 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 UV tl Icuen 1 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram 16 00 °e/s®n- 16 00 Koren, orkest en sol. 17.00 Nieuws. In Groningen is op 76-jarige leeftijd I r?aon V;45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 overleden nrof dr H T F w uPSÏ iïr, YP?r soldaten. 18.50 Sportkron. uverieaen prol. ar. H. J. r. W. Brugmans, 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Orkestconc 22 00 oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit tel Nieuws. 22.15 Kunstprogramma. 22.45 Gram. 22.55 Groningen in de psychologie en haar toe- _23 0° Nieuws, passing. Prof. Brugmans werd op 5 juni 1884 te Laken, België, geboren. Hij stu deerde in Groningen, legde in 1910 het doc toraal examen in de wijsbegeerte af en promoveerde in 1913 cum laude. In het- VOOR DONDERDAG NTS: 2000 Journaal. KRO: 2020 De vrolijke zelfde jaar werd hij privaat-docent in de £rcuwtjes van Windsor, blijspel, in de pauze, wijsbegeerte en in 1914 assistent aan het1 KunstPr°e™™la. psychologisch instituut te Groningen. In 1918 kreeg hij opdracht onderwijs te ge- ven in de theoretische pedagogiek. In 1919 I9,-, ViM'00.mYTekjouU„;Zn weeroverz. AVRO werd hij directeur van het Sociaal-Pedago- kampioe^chapSHunsTschaats^te'Pr™*' gisch Instituut in Groningen 1 VOOR VRIJDAG zeer omstreden figuur, heeft een positie I LAROCCA OVERLEDEN, bereikt waarin hij zich minder om de Dominic (Nick) Larocca, een pionier goedgunstigheid van het regiem dan om trompettist op het gebied van de New de rekenschap tegenover zichzelf blijkt te Orleans"-jazz, die ondermeer „Tiger Rag", bekommeren. Hij is de laatste jaren de „Fidgety Feet" en „Jazz Band Ball" heeft voorman van de niet conformistische Sov- I gecomponeerd, is woensdag in de ouderdom jet-auteurs geweest. Van 71 jaar overleden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4