Bestrijders van tulpenstengelaaltje zijn misschien op de goede weg Veertig jaar ter visserij voor een rederij r Kies nu een Cleopatra gp COLLECTE Gas is goud waard We hebben een spoor gevonden", zegt wetenschappelijk onderzoeker moderne verlichting Weinig succes voor Noorse vissers WEDGWOOD Voetbalmuur in speeltuinen WISKER voor v nirnri llpi Dokfer Rolink verlaat KWF DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 WISKER Marktplein Tel. 4262 {jBjÊjÊm een klasse apart VI «11/ nu 00 'n onderdelen Sverkrijgbaar bij BREESTR. 40-42 BEVERWIJK Velsense delegatie naar viering regeringsjubileum van Koningin Juliana Aanstaande bijeenkomsten en uitvoeringen ZUIVER WOLLEN DEKENS 10% korting Woninainr. A. J. BRASSER Vlielanders graven een geul naar gestrand beurtschip „De macht van het Kleine" I Advertentie 99 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Tijdens het werkbezoek van de Ko ningin aan de Bloembollenstreek heeft drs. A. Slootweg in een korte inleiding medegedeeld, dat men een spoor heeft gevonden om het tulpestengelaaltje te bestrijden. Dit spoor zal verder worden gevolgd zodat men hoopt eens van dit probleem af te komen. Tot nu toe kan men de uitbreiding van deze kwaa slechts beperken door aangetaste par tijen te vernietigen en de grond een o; meer jaar braak te laten liggen. Het is niet het eerste aaltje dat de bloembollencultuur bedreigt. In en na de eerste wereldoorlog werd de narcis sencultuur door zo'n familie van minus cuul kleine diertjes, waarvan de lengte in millimeters wordt gemeten, aange tast. Prof. van Slogteren vond uit, dat ze ster ven als ze aan hoge temperaturen worden blootgesteld. Men is toen de narcissen gaan „koken". Het woord is wat overdre yen, want 43 y, graad Celsius blijft wel iets onder het-kookpunt. De aaltjes gingen dood en de narcissen bleken zelfs beter te groeien. Toen men eigenaardige afwijkingen in de tulpen vond en de oorzaak daarvan op spoorde stootte men weer op een aaltje Het was echter een andere tak. Het ge vaar van dit beestje zit hoofdzakelijk in de eigenschap, dat het van vele walletjes eet Dit komt niet zo veel voor bij aaltjes, die over het algemeen slechts één plant aantasten. Het narcisseaaltje leeft alleen van narcissenwortels, 't aardappelaaltje al leen van die van aardappelen. Deze eigen schap buit men dan uit door een of meer jaar niet met zo'n produkt op dezelfde grond terug te komen. De aaltjes of de nakomelingen sterven dan. Dit tulpeaaltje echter blijft in leven op narcissen, hyacinten, scilla's, sneeuwklok jes, sieruien en zelfs op onkruiden. Dit betekent voor de bloembollengebieden, dat men het alleen maar kan uithongeren door helemaal niets op de gronden te telen en deze zelfs vrij van verschillende onkrui den moet houden. De bekende bestrijding werd meteen ge probeerd. Men kan de tulpen ook wel ko ken van 43Vi graad Celsius. Het aaltje gaat dood, maar de patiënten maken evenveel kans om de operatie niet te over leven. Er bleef dus niets over dan de aan getaste partijen te vernietigen en de grond leeg te laten liggen. Daar dat aaltje zo bijzonder gevaarlijk is moet men de kwekers zover krijgen, dat zij bij de Plantenziektenkundige Dienst melden iets te hebben gevonden. Dat zul len ze misschien niet doen als ze weten grote schade te lijden. Men heeft verleden jaar voor het eerst officieel een schade- uitkering vastgesteld. Voordien bracht het surplusfonds uitkomst. Hulp voor kwekers Het leek dus allemaal al mooi geregeld Met elkaar brachten de kwekers via een heffing geld op tafel om de getroffen col lega's te steunen. In de vergadering van het Produktschap voor Siergewassen ech ter, die vandaag wordt gehouden, wordt een brief van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur be sproken, waarin dit „aaltjesprobleem" weer onder de aandacht van deze veror denende instantie wordt gebracht. Men is in een bestuursvergadering van de vereniging „de Tulp" tot de conclusie gekomen, dat de opsporing van door aal tjes aangetaste planten niet zo geschiedt als men zou wensen. De honderdvijftig ambtenaren van de Plantenziektenkundige Dienst kunnen niet alles nakijken, zodat veel controle op de schouders van de kwe kers terecht komt. Dezen nu zijn bang om de aantastingen te melden. Het bestuur van de vereniging „De Tulp" stelt voor een extra vergoeding of premie te geven. Zij stelt ook voor om sanctiemaatregelen in te voeren tegen de kwekers die de aan tastingen niet aanmelden. Daar op het ogenblik de voorlichtings dienst tracht alle kwekers de uiterlijke verschijnselen aan de planten duidelijk te maken, zodat niemand zich op onkunde zal kunnen beroepen, meent het advise rende lichaam van dit Produktschap, de commissie van bijstand, dat de vergoe dingsregeling geen nut heeft als de kwe kers niet voldoende medewerken. De sanc tiemaatregelen zullen moeten worden be zien. Méér geven bij aanmelding dan een ruime vergoeding van het verlies aan bloembollen lijkt ook niet juist. Het blijkt dat de vergoedingen wegens vernietiging van aangetaste partijen in 1960 al meer dan drie ton hebben gekost. De hoeveel heden aangetaste partijen zijn op het to taal van de teelt bezien zeer gering. Het probleem is nog vrij nieuw, zodat men zoekt naar methoden om alles zo eerlijk mogelijk te doen. Geen wonder dus dat men reikhalzend uitziet naar de resulta ten van het wetenschappelijk onderzoek, dat op het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek wordt verricht. Er zijn op het zand wel methoden van ontsmetting van de grond bekend, o.m. door het in de grond spuiten van aaltjesdodende midde len en diep omspitten. Op de klei gaat dat niet; daar is de grondbewerking altijd veel moeilijker. De bestrijding gebeurt door middel van zgn. systemische nematiciden. Nematici den zijn aaltjesdodende bestrijdingsmidde len. Het nieuwtje zit in het „systemische De vloeistof wordt door de plant opgeno men en door de gehele plant in het vaten stelsel met de andere sappen meegevoerd. Het middel komt dus overal en kan overal de aaltjes doden. Het wordt dus in het voedseltransportstfsteem in de plant op genomen. Vandaar het woord systemisch. Men is nog uiterst voorzichtig met deze mededelingen, want wetenschappelijk on derzoek is meestal een kwestie van vallen en opstaan. „Vandaag denk je het gevon den te hebben om morgen tot de conclusie te komen, dat de weg toch weer dood loopt" zei de heer Slootweg. Er is dus nu weer wat hoop dat dit aaltje, dat de export bedreigt, toch nog eens te bestrijden zal zijn, zonder al die teeltverboden en ver nietiging van de partijen. Hoe dwingend het probleem is, heeft men in Engeland gezien. Vijfentwintig per cent van de oppervlakte bloembollen is door dit aaltje aangetast. Geen land wil meer bloembollen importeren uit Enge land. Zo iets zou de nekslag zijn voor de Nederlandse bloembollenteelt in Zuid- en Noordholland. Er is weer eens gebleken hoe uiterst spaarzaam men moet zijn met de zandgronden, waar de bestrijding van de ziekten veel gemakkelijker is dan bij kleigronden. uit onze rijke collectie Cleopatra divanbed Nu maakt u kans op 1e. geld terug 2e. binnenveringmatras cadeau 3e. stoel nachtkastje tafel cadeau. MARKTPLEIN 29 Advertentie Grote keuze voor elk interieur ZIET DE ETALAGE Uit een overzicht van de Noorse vis sersvloot blijkt dat de vissersvaartuigen van het middenslagtype er de beste resul taten boeken. De Noorse vloot omvatte in 1958 in to taal 180 eenheden, die een vermogen had den van minder dan tweehonderd paarde- krachten. De beste resultaten boekten in dat jaar de schepen, die deelnamen aan de campagne op de visgronden van Finn- mark. De resultaten langs de Noorse kust, de Bereneilanden en Spitsbergen waren onbevredigend. Ook de grote traw lers bij Finnmark konden hun kosten niet dekken. De kleinere schepen voerden in totaal 26.100 ton aan voor een waarde van 17.700.000 Noorse kronen. Van deze aan voeren kwam 10.700 ton of 41 percent van Finnmark. De kleinste schepen leverden voor de bemanning een vangstdeel op, dat neer kwam op 3420 kronen voor tien weken, voor de reders bleef nog 2400 kronen netto over. Bij de middenslagschepen kregen de vissers voor tien weken 3920 kronen, de reders 5300 kronen. Alle andere cate gorieën leden verliezen. Voor de schepen langs de kust bedroeg het vissersaandeel nog geen 3000 kronen voor 21 weken werk. Het exploitatieverlies was in 1958 gemid deld 6100 kronen per schip. De vaartuigen, die bij het Bereneiland of bij Spitsbergen hebben gevist keerden 2948 kronen uit voor twaalf weken. Het exploitatietekort was gemiddeld 12900 kro nen. Advertentie if' 'V X-:yV'v'a* 5V j- - 1' - Ook de gemeente Velsen vaardigt een delegatie van drie personen af naar de bijeenkomst die in Den Haag gehouden zal worden naar aanleiding van Jiet koperen regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Juliana. De Velsense delegatie zal bestaan uit mejuffrouw E. Vijlbrief, voorzitster van de Oranjevereniging IJmui- den-Oost, de heer J. v. d. Linden, secretaris van de Oranjevereniging Driehuis, en Tineke Prins uit de Dolfijnstraat in IJmui- den die op 6 september 1948 in Velsen werd geboren. Op vrijdag 24 februari houdt de af deling Heemskerk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in het Hervormd jeugdgebouw aan de Ten Katestraat haar jaarfeest. Mevrouw A. M. van den Man- delevan der Bijl zal op deze avond voor dragen. GROENTEPRIJZEN. Beverwijk, 21 februari: spinazie 110—130 cent; rabarber 85—105; prei 19—51; knollen 11—24,»spruiten 38—82; groene kool 8—19; waspeen 1038. Kennemer Kruimels Schipper Nicolaas Korbee is een bezadigd man. Hij zat wat onderuit in zijn stoel naast de kachel in de voorkamer van zijn woning aan de Wilhelminakade in IJmuiden, toen we het vertrek betraden. Een zware man, met lichte vorsende ogen. Nee, hij rookte niet. Ja, inder daad. was hij binnenkort veertig jaar bij de V.E.M. Hoe we dat wisten, want hij wilde er eigenlijk niet veel drukte van maken. Van Pronk, zeiden we. Nu, toen kwamen de inlichtingen. Bedaard, met grote tussenruimten, maar wel nauwgezet vertelde Korbee zijn verhaal. Mevrouw kwam er ook bij. De besturen van de samenwerkende speeltuinen „Schulpen" en „de Meerwei- den'' hebben woensdag met hun filmvoor stelling in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat in Velsen- Noord zeker niet op een grote toeloop ge rekend van de speeltuinkinderen. De be langstelling voor dit gebeuren was zo over- weldigend, dat de overigens vrij ruime zaa] te klein bleek om de bijna driehonderd jeugdige toeschouwers plaats te bieden. De voorstelling was wel belangrijk, maar voor de jongens kwam het meest belang rijke toen de heer M. J. Marcus, voorzit ter, mededeling deed dat men het voor nemen heeft, zo mogelijk in de beide speel tuinen, een zogenaamde „voetbalmuur" te gaan bouwen. De besturen waren geïnspi reerd door de persfoto's, die onlangs ver- I schenen van een dergelijke muur in de stad Wenen. Men meent op deze wijze niet alleen het voetballen op straat tegen te kunnen gaan, maar bovendien de jongens gelegenheid te geven zich op trefzeker schieten te oefenen. Deze ontspannings mogelijkheid voor jongens zou bijvoor beeld 's avonds ook nuttig gemaakt kun nen worden voor tennissers. Zij zouden zich ook op trefzeker en hard slaan kun nen oefenen. Een dergelijke voetbalmuur is voorzien van gaten. De heer Marcus vroeg voorts reeds nu belangstelling van de ouders voor de open- bare les en de uitvoering van de ballet groep en de drumband op 19 april in het ontspanningslokaal. De speeltuinen zullen deze zomer ook weer een boottocht voor de kinderen van de leden houden. Vorig jaar is deze er wegens omstandigheden van vakanties niet geweest. De jeugd heeft met de grootste belang stelling de prachtige speelfilm van „Rusty j (de politiehond) en het blinde meisje" gevolgd. Advertentie Wegens vergevorderd seizoen op al onze KONINGSPLEIN 8 - TELEFOON 4540 Burgemeester Anker van Vlieland heeft I met behulp van de dorpsomroeper vrijwil ligers gevraagd om te helpen bij het vlot maken van het beurtschip „De Twee Ge broeders", dat al veertien dagen lang op het wad vastzit. Na de oproep zijn onge veer vijftig ma met de reddingboot en enkele andere bootjes naar het schip ge gaan om daar een vaargeul van een halve kilometer lengte naar dieper water te gra ven. De Twee Gebroeders" liep bij zeer I hoog water op het wad vast. Twee weken lang zijn de opvarenden door de redding boot van voedsel voorzien. Vlieland is erg afhankelijk van het beurtvaartschip omdat het veel goederen voor 't eiland vervoert. De postboot, die tussen Harlingen en Ter schelling vaart en de passagiers op het wad overzet op de postboot van Vlieland, heeft nu een gedeelte van het vervoer I naar en van het eiland voor zijn rekening genomen. Ook de „Cornelia Alida" van de rederij Doeksen was ingezet om het vrachtvervoer te verzorgen, maar dit schip kreeg machineschade, zodat het naar de werf moest. Vlielands burgemees ter heeft daarom een beroep gedaan op I I de eensgezinde bevolking van zijn eiland en ook de medewerking gekregen van de I op Vlieland gelegerde militairen. De heer J. de Vries uit Heemstede, die verbonden is aan de Stichting „Meer en Bosch" heeft woensdagavond in gebouw „Grapy" te Beverwijk voor de leden van de afdeling Beverwijk van de N.V.V.- Vrouwengroep uiteengezet wat de resul taten zijn van „De macht van het kleine", zoals men de collecte van deze inrichting steeds noemt. Door middel van een prach tige film en gesproken woord kreeg men een inzicht van het vele werk dat verzet wordt in Meer en Bosch. Er zijn, volgens de heer De Vries, in ons land zeker 55.000 lijders aan vallende ziekte die geholpen moeten worden. De stelling dat deze men sen niet intelligent zouden zijn, wees de heer De Vries met stelligheid af. Vele jaren terug is deze „geneeswijze" op touw gezet door freule Theding van Berkhout in een klein huisje. Het werk heeft nu een zodanige omvang dat men een groot aantal i gebouwen nodig heeft. En dat alles zou te danken zijn aan „De macht van het kleine" Zevenenvijftig jaar is hij nu. In 1915 was het, dat hij voor het eerst naar zee ging en wel op een drijfnetlogger, een zeillogger. Elf was hij dus. Als zeventienjarige kwam hij bij de oude V.E.M. Hij werd matroos op de drif ter „Gloria". In 1923 kreeg hij zijn eerste stuurmans- baantje. Op de „Derika 14", schipper Jan Vink, die in de oorlog in Engeland stierf. Vijf jaar daarna voer Nico laas Korbee zijn eerste reis als schipper. Als invaller- schipper wel te verstaan. De IJM 34 „Anna" werd zijn eerste „eigen" schip. Dat was een stoomtrawler. „Ander half jaar heb ik dat schip gehad, daarna moest het in de reparatie", vertelt schip per Korbee. De IJM 60 „Ca- tharina Duivis" werd zijn volgende schip. Daarop kwam de „Ewald", zeven jaar lang. Tot de oorlog. In de oorlog voer hij op de „Deri ka 5" en de „Shamrock" en reed hij in het sardienensei- ïoen op en neer tussen Zout kamp en IJmuiden met een gas-generatorauto. De sar dienen moesten namelijk worden schoongemaakt en gezouten en vervolgens naar IJmuiden worden overge bracht. Schipper Korbee bracht verder de oorlogstijd aan wal door, als visknecht en kuiper. Hij was maar wat blij dat hij na de oorlog weer een scheepsdek kon be treden. Dat was wederom het dek van de „Shamrock", die was ingepikt door de Kriègsmarine en later te Bolnes weer was omgebouwd tot fatsoenlijke trawler. De lijst van schepen gaat door: In 1947 de IJM 62 „Sumatra", aangekocht in Engeland, in 1949 de „Herman", in 1956 de „Beatrice", vers van de werf, in 1958 de „Jacoba Ge- zina", ook een nieuw schip, en vorig jaar dan zijn tot nu toe laatste schip de „Delft" IJM 37. Maar daarmee is het niet uit, want vorige week doopte zijn echtgenote in Scheveningen de nieuwe trawler „Haarlem". Trots haalt mevrouw Korbee uit de dressoirla de met goud papier omwikkelde hals van de champagnefles en houdt die fier omhoog. Half mei komt de „Haarlem" in de vaart. Onder schipper Kor bee. Dat is een maand na zijn 36-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar Korbee heeft acht kinderen, evenveel dochters als zoons. Slechts een van de zonen wilde ook naar zee en vaart nu onder zijn vader als derde monteur op de „Delft". Schipper Kor bee is Noordwijker van ge boorte. In 1927 kwam hij naar IJmuiden. Rampen zijn hem die veertig jaar niet overkomen. Gelukkig gevaren? „Ja, an ders was er van dit jubi leum niets gekomen", zegt hij droog. „Dan had ik er al uitgelegen. Zeg dus liever De stoomtrawler „Shamrock" dat ik die tijd tot volle te vredenheid van mijn bazen heb gevaren". „Vertel eens van de Mary", zegt zijn vrouw. „O ja", zegt schipper Korbee. „Ik voer toen nog als stuurman op de IJM 189 „Mary". We waren op de thuisreis. Het weer was niet best en we kwamen zonder kolen te zitten. Het anker ging uit, maar het weer wilde niet opknappen. Ten lange leste besloot de schipper dan maar de zeilen te hijsen en voor de wind naar Cuxhaven te varen. Dat duurde echter nogal even, zodat ze in IJmuiden dach ten, nou, die is vergaan. We kwamen echter behouden in Cuxhaven binnen". „Ja", gaat mevrouw Kor bee verder. „Toen stonden ineens meneer Koster en walschipper Van der Plas voor mijn deur. Ik deed open. De „Mary" is binnen hoor", zeiden ze. „Dat zal een hele opluchting voor u geweest zijn". „Ja, dat was een pak van mijn hart", ant woordde zij. Een ander avontuur van schipper Korbee was het rammen van de „Herman" door een Russische trawler. Schipper N. Korbee „We hebben onze reis rustig afgemaakt en de trawler is een dag of wat in de repa ratie geweest", zegt hij. De zelfde trawler voer op 11 maart 1954 in dichte mist een Deense kotter, de E 495 Vesta; in de grond. „We heb ben de bemanning gelukkig helemaal kunnen redden", aldus schipper Korbee. De drie Denen werden overgezet op de E 87. Nicolaas Korbee vaart nog steeds met plezier, 's Winters met al dat slechte weer ziet hij er wel eens tegenop om weer aan boord te gaan, „maar de zee blijft altijd trekken", zegt hij. Het aantrekkelijke van de visserij vindt schipper Kor bee vooral de afwisseling. „Bij een trek weet je nooit wat er in het net zal zitten. Ja, het sportieve element, dat is het". „Beste zeeschepen", zegt hij over de moderne traw lers. „Radar en een hoop ge rief aan boord". Toch denkt hij aan de oude schepen, vooral aan de „Ewald" met veel plezier terug. „Dat schip had een beste trekkracht, en liep hard ook. En met storm weer liet het je nooit in de steek. Met de bemanning heeft hij het steeds goed weten te vinden. „Streng, streng, wat noem je streng. Ik houd van een plezierige omgang. Er zijn al mensen die veertien jaar lang onder mij varen. Maar zijn er lui die zichzelf niet kunnen regeren, dan zal ik het wel doen. Want daar heb ik best oog op". Schipper Korbee vindt het wel prettig dat men aan dit jubileum heeft gedacht. „Vroeger werd wel het wal- personeel gehuldigd, maar aan de visserman op zee werd niet gedacht", zegt hij. Liefst houdt hij de feestelijk heden echter zo beperkt mo gelijk. Hij is geen drukte maker. Vermoedelijk zal hij tijdens de proefvaart van de „Haarlem" wel het een en ander te horen krijgen. Op een officiële receptie heeft hij het niet zo erg begrepen. De opbrengst van de vorige week in Beverwijk gehouden tweejaarlijkse collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding was in totaal 3.280,37. Dit bedrag is groter dan in 1959, wa hoofd zakelijk is te danken aan de bewoners van de nieuwe woonwijken. Oosterwijk en Meerestein. waar men zich van de goede kant heeft laten zien. Men had niet voldoende colporteurs, deze keer. zodat een gedeelte van de gemeen te niet bewerkt kon worden. ie Vau augustv;s, 1911 werd de gashouder van het gasbedrijf meïnte u 9e?uld en nam de levering van gas door de ge- ZleHe Haarle™ een aanvang. Dat was dus bijna vijftig jaar geleden en op 1 september gaat het Velsense gasbedrijf zyn hZmeVf Z ZBren' aldus hebben burgemeester en wet- vooTesc&mi. Had al een ^tigjarige Op 17 januari 1879 besloot de raad de Amsterdammer J. Meyes jr. vergunning te ver lenen voor het oprichten van een olie-gasfabriek in het perceel „sectie G no. 360". Waarschijnlijk heeft dit per ceel gelegen op de hoek van de Bik en Arnoldkade en de Verlengde Oranjestraat. De in 15 en aan- 14 tijd De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Ver eniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft in haar laatste ver gadering afscheid genomen van haar actieve voorzitter, dokter J. H. M. Rolink, die tot zijn spijt heeft moeten besluiten wegens drukke werkzaamheden zijn functie per 1 februari neer te leg gen. De heer W. P. J. Mudde, waarnemend voorzitter en secretaris, is benoemd tot zijn opvolger. De heer Mudde zal tevens het secretariaat blijven behartigen. Tijdens een openbare receptie, nog nader vast te stellen, zal het afdelings bestuur afscheid nemen van de heer Rolink en hem het erevoorzitterschap van de afdeling en de officiële K.W.F-oorkonde aanbieden. Het afdelingsbestuur be staat nu uit W. P. J. Mudde, voorzitter-secretaris; J. H. van de Wateren, waar nemend voorzitter en pen ningmeester; mevrouw Pos- thuma-Mantje; H. Andrea sr.; M. J. Marcus en W. Wiljouw. D. Op de lijst van aanstaande activiteiten zijn de plannen tot het houden van een „Prinsessenbal" aan boord van een in het Noordzee kanaal varend schip het meest opvallend. Dit bal zou op zaterdagavond 5 augustus gehouden moeten worden. Als er goedkeuring wordt verkregen zal de Bever- wijkse wielervereniging „Kennemerland" op zondag middag 23 april een wieler ronde organiseren op het parcours Meerweidenplant- soen. Wellicht wordt dit een jaarlijkse traditie ter ver vanging van het Lunapark, dat zo'n belangrijke bijdrage opleverde voor de kanker bestrijding. De jaarlijkse collecte zal worden gehouden van 28 augustus tot 2 september. Het wordt een huis-aan- huis-collecte met lijsten. Op de laatste dag zal de drum band „Schulpen en Meer- weiden" deze collecte muzi kaal ondersteunen. Verlengde Oranjestraat was vermoedelijk het gedeelte langs de afrit naar 't station, dat op 6 november 1899 gebruik werd genomen. Bij raadsbesluit d.d. deecmber 1893 werden b. w. gemachtigd tot het gaan van een contract op augustus 1894 voor de van vijf jaar met Theodorus Cénin, eigenaar van de petro- Ieumgasfabriek te IJmuiden, om voor het licht in de be staande en nog te plaatsen lantarens en in de lantaren voor de politiepost in IJmui den gas te branden van zijn fabriek tegen de prijs van 1,9 cent per uur per vlam. Hij moest zorgen voor het ont steken en doven van de lich ten in alle lantarens. Op 18 november 1898 werd aan Vrouwe Teuntje Johan na Keijser, echtgenote van de heer Cénin, concessie ver leend voor de oprichting en exploitatie van een water gasfabriek en tot het leveren van ongecarbureerd water- gas in de afdeling IJmuiden en de Heide gedurende het tijdvak 1 januari 1899 tot 1 januari 1939. Op 18 mei 1899 werd met de bouw van de fabriek begonnen. Bij raadsbesluit d.d. 20 november 1899 werd aan de Eerste Nederlandse Elektri- citeits Mij te Amsterdam, in ruil voor bovengenoemde concessie aan Vrouwe Cénin- Keijser, waarvan de E N.E.M. eigenaresse was geworden consessie verleend tot het leggen en hebben van elek trische geleidingen in en over de openbare gemeentegrond en het openbaar gemeente- water. De heer Th. Cénin werd gemachtigd als haar gérant de oliegasfabriek te exploiteren tot tijd en wijle. In de raadsvergaderingen van 26 januari en 3 februari 1909 werd besloten zelf over te gaan tot aanleg en exploi tatie van een gasfabriek Op 1 augustus 1911 trad de ver ordening op het beheer van het gasbedrijf in wei king en op 22 augustus 1911 werd het eerste gas geleverd. De foto geeft een beeld van het gasbedrijf in zijn begin tijd. Het werd gesticht in het toenmalige Velseroord, dat een kale vlakte vormde. - a» W<f>.y

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6