Advies aan autorijders: ,Ga watertrappen" EMMELOORD: vriendelijk dorp METl DE ALLURE VAN EEN FLINKE STAD ■r«f' Noorse boer fokt rode schapen Steentijd-Indianen bedreigd door de beschaving LINCO ƒ425.- L0ENDERSL00T COR OLY POCH bromfietsen Verfraai uw interieur COR OLY LAMBRETTA-scooters COR OLY voor sportrijwielen De RAI bij COR OLY - Beverwijk, Breestraat 108, Tel. 4627 COR OLY BERINI bromfietsen COR OLY COR OLY SPARTA-bromfietsen COR OLY SOLEX Hartpatiënt hersteld na zeldzame operatie Vijfentwintig scholeneen schouwburg een luchthavenen een renbaan! Vijfdaagse werkweek in de havens PATENT VERKENNINGEN IN DE NOORDOOSTPOLDER DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 TEGEN GASPEDAAL 99 voor „De waarheid omtrent T ony' Teakhouten schaariampen va. 19.50 KUNSTHANDEL IJMUIDEN- KENNEMERLAAN 55 voor v a. 1325. compleet v.a. 119.75 voor heeft ook altijd een goede „BIOLOGISCHE ONMOGELIJKHEID" Eerste gekozene voor Nieuw-Guinea-Raad voor ANWB-prijzen voor 1961 ZUINIG STOKEN? Dan een LINCO" kepen voor Nieuw weekblad voor automobilisten Advertentie Wie beroepshalve, of zomaar', voor zijn plezier, voortdurend achter het stuur zit weinig beweging krijgt, nauwelijks loopt, behalve naar en van zijn auto, geen lid is van de een of andere sportvereniging, nooit zwemt, zijn brieven per auto naar de bus brengt, er zijn vrije dagen met de wagen op uit trekt, en in zijn va kantie een lange autoreis gaat maken moet in het bijzonder in het vijfde jaar van zijn automiblistendom zeer goed uit kijken. Dit vijfde jaar is voor automobilisten het meest kritieke, zo hebben Amerikaan se onderzoekingen om precies te zijn van het congres voor hydrotherapie (wa tergeneeskunde) in Houston, Texas uitgemaakt. Er treden dan gewrichtsver anderingen, spiervergroeiïngen en storin gen in de bloedsomloop op. Chauffeurs, die veel korte stukken en bijzonder fel rijden, krijgen bij een foutieve pedaalhan deling na een jaar of vijf de beruchte „gaspedaalkuit", zoals doktoren de spier en gewrichtsvergroeiingen van het rech terbeen noemen, die optreden als de auto mobilist constant teveel kracht gebruikt bij het intrappen van het gaspedaal. „Vijfde jaar" kritiek De hydrotherapeuten zijn van mening, dat automobilisten, die op veel autorijden en weinig lichaamsbeweging zijn aange wezen, hun vakantie zoveel mogelijk in het warme jaargetijde moeten nemen. Zij kunnen zich dan door wandelen, baden en zwemmen zoveel mogelijk nuttige lichaams beweging verschaffen. Vooral de autorij ders tussen 35 en 55 jaar zijn gevoelig voor „het vijfde jaar", zo werd op het congres in Houston gesteld. En als er toch een soort automobilistenpsychose optreedt? Wisselbaden, koud water en massage vor men de remedie. Zwakke, weinig ontwik kelde kuiten vormen bij automobilisten een gevaar voor de gezondheid van het gehele lichaam. Behalve tot ernstige sto ring in de bloedsomloop (vaatkramp of vaatvernauwing) kan een en ander ook leiden tot een plaatselijke vergroeiing van de spieren. Vaak blijkt de linkerkuit hard en elastisch te zijn; de rechter krachte loos, de huid daar is slap en geplooid. Zwemmen in het algemeen, watertrap pen in het bijzonder, samen met massage en een verbod tot autorijden gedurende zeker acht weken is wat de artsen Houston zouden willen voorschrijven. Watertrappen is trouwens volgens deze Advertentie In Londen is dinsdag bekendgemaakt dat de Australische actrice Carol Coombe een geschreven portret van 30.000 woor den heeft gemaakt van de echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, Anto ny Armstrong-Jones. De schrijfster is ge trouwd geweest met Tony's vader, Ronald Armstrong-Jones en kent Tony van „ha ver tot gort". Carol Coombe zei dat er zo veel onzin over haar stiefzoon was ver schenen, „dat ik mij gedrongen voelde de dingen in hun juiste perspectief te plaatsen". Tony, zo vatte zij haar portret in enkele woorden samen, „is een fascine- rend-veelzijdige persoonlijkheid. Ik heb voor zijn manier van optreden een verkla ring proberen te vinden". De schrijfster is thans getrouwd met de Italiaanse jurist Giuseppe Lopez Advertentie f* medici hét aangewezen middel voor allen, die veel achter het stuur zitten. Ook, met de psychische zijde van het aan veel autorijden verbonden ongerief, de „autorijderspsychose" heeft het con gres zich beziggehouden. Zo is herhaal delijk gebleken dat lichaam en geest van de automobilist, in het bijzonder na een snelle rit, zich in een spanningstoestand bevinden, die tot langer dan twaalf uur na het beëindigen van de rit kan voortdu ren. Het „slachtoffer" kan niet inslapen, woelt in zijn bed en kalmeert niet. Voor zijn geestesoog voltrekken zich inhaalma noeuvres, razen auto's met grote snelheid voorbij en plotseling zakt hij met zijn wa gen met grote snelheid door een brugdek in een afgrond. De automobilist zit dan transpirerend en trillend rechtop in bed en neemt misschien zijn toevlucht tot een kalmeringsmiddel, dat vaak niet eens veel helpt. In dat soort gevallen heeft hij heel lang achtereen gereden. Dan is het de hoogste tijd om voor enige tijd zonder meer afscheid van de auto te nemen Advertentie De Belgische mijnwerker Guillaume Mi- c-hiels uit Brussel zal zijn werk binnenkort kunnen hervatten, wanneer hij voldoende hersteld zal zijn van een ongewone hart operatie in de V.S. die hem geen cen tiem heeft gekost. Michiels leed aan een hartkwaal die hem nauwelijks in staat stelde om te lopen. Sinds drie jaar sliep hij in een verstelba re leunstoel. Michiels had zijn leven te danken aan een operatie die hij in septem ber 1959 onder de handen van de Belgische professor Enderle onderging. Ontevreden over Michiels' toestand, vroeg Enderle zijn patiënt of hij bereid was zich aan een nieuwe operatie te on derwerpen in het St. Vincentius a Paulo- ziekenhuis van Cleveland in Amerika. En derle had gehoord van de faam van de Amerikaanse specialist dr. Earle B. Kay, die beschadigde aortakleppen had weggeno men en vervangen door kunstkleppen van plastic. Michiels had uiteraard het geld niet om de reis te maken, maar hij werd gehol pen door het fonds voor cardiologie ge noemd naar de gade van Koning Leopold, prinses Liliane de Réthy. Wat dr. Kay be trof, deze had hem een kosteloze behan deling toegezegd. Dé operatie vond cip 2 februari plaat*; en Michiels kan al rondjes lopen op de verdieping van het ziekenhuis 'waar zijn kamer ligt. Hij hoopt nog dit weekeinde naar België terug te keren. Advertentie Advertentie Half ingesloten door het begin van wat eens een bos moet worden, ligt Emmeloord in het geografische hart van de polder. De vriendelijke, bakstenen huizen schijnen te glimlachen tegen hun bewoners. In gedachten proberen wij het stadje voor ons te zien, zoals het over tien, twintig jaar zal zijn: nog vriende lijker met zijn vele groen, afstekend tegen het rood van de daken. Achter de katholieke kerk breken enkele alleenstaande villaatjes de regelmaat der huizen- tijen. De straten zijn breed en recht. Emmeloord bloeit en wie op een zaterdag middag door de Lange Nering de Kalverstraat van de Noordoostpolder wandelt, waant zich bepaald niet in een stadje van maar net 7.000 inwoners! Velen buiten Emmeloord trekken op die dag naar de stad om hun inkopen te doen. En hier zijn we dan gelijk bij de taak en functie van Emmeloord. tonen. Welk dorp met dit inwonertal op Het stadje is in de eerste plaats een Ihet oude land kan zich beroemen op een verzorgingscentrum. Het accent van de openluchttheater? Markenesse kan het u werkzaamheden ligt hier dan ook vooral laten zlen! °p een Prachti§ Punt, centraal op de „dienstverlening". Industrievestigin- gelegen, is het het levende bewijs van gen zoekt men er tevergeefs. Wel vinden wat een dorpsgemeenschap met gemeen- enige honderden arbeiders werk in de ha- I scbapszin bereiken kan. yen van Emmeloord, hoofdzakelijk in de inrichtingen van de coöperatieve in- en j verkoopverenigingen. Wij zeiden het reeds: de functie van Emmeloord ligt vooral in de dienstensec tor. Onder de hoede van Nederlands enige watortoren - met - carillon, rond 't beurs- Het zou beslist te ver voeren om alle dorpen de revue te laten passeren. Wij zeiden het reeds: alle hebben ze hun moeilijkheden, hun eigenaardigheden. Nagele bijvoorbeeld, het dorp dat, zoals Louis van Gasterens film „Een nieuw dorp op nieuw land" zo treffend laat zien, als plein en onder de toren, liggen banken een besloten ruimte in de oneindigheid 1i .1 von néA trlalrlzo lonH if AT« (spaarbanken, boerenleenbanken en han delsbanken), het redactiekantoor van het dagblad voor de Noordoostpolder, „Het I Nieuwe Land", een belastingconculent, ver tegenwoordigers van verzekeringsmaat- van het vlakke land geprojecteerd is. Na- gele met zijn groene gordel, zijn moder ne voetgangers-winkelstraat, die in dit kleine dorp een beetje grotesk aandoet. Nagele, waar de samenwerking tussen de tegelijkertijd markt en beurs gehouden. kendhDeXisS^ouwen7 eVenmin Schok' Dan krijgt het stadje zelfs de allure van I een flinke provinciestad! I oude land gewend mmmss schappijen en kantoren. De winkels die geestelijkheid ervoor zorgde, dat de bewo- men in de gezellige Lange Nering vindt, I TT,me\vlT op elkaar afgestemde toren- bieden een ruime keus aan artikelen ter klokken ter kerke worden geroepen. bevrediging van de niet-primaire levensbe- Huizen te moni" hoeften en luxe-artikelen. nuizen „ie mooi Tollebeek, waar de huisvrouwen klagen Markt- en beursdag omdat de huizen te mooi zijn. Het klinkt Op donderdag worden in Emmeloord fvraer?dl maar het }S de waarheid- i to iw 1 en evenmin schok- van wie velen op 3 waren aan de In het beursgebouw - waar een reus-1 "W0TkeukT", komen hTr T w?nT in achtige klok, te verstaan geeft dat ook £rahele hmsjes, beneden de keu- hier tiid eeld is is hpt Har, oor, «o ken' toilet en de zogenaamde „doorkijk- roezemoes van stemmen Hier verwissel kamTda. kamer die van de voorzijde len de zaaizaden, de peulvruchten de i Ts o oop tot da achtertuin, pootaardappelen, de bieten en wat niet al !f- begrijpen, dat er huisvrouwen van eigenaar Hior ut zlJn die liever niet hebben dat hun echt- hart van de Noordoostpolder, en hetTeen f T01' na ,ziJn klompen uitgeschopt te driftige, indrukwekkende hartslag. Tezelf- 7'u"' 1TL, T n0g, .aan zlj" °Yf.ra11 en planten, het textiel, de schoenen en tweedehands fietszadels naar de toege stroomde polderbewoners. is er weer niet op gebouwd om het hele gezin te bevatten. En ja, als vader zich niet in de kueken weg laat stoppendan moet de huisvrouw de stofzuiger maar een keer I extra te voorschijn halen. bJ ziet het: schokkend is het niet; hoog- uok de sport en ontspanning, in de stens een grappige bijzonderheid, die de meest uitgebreide zin des woords, zijn niet mensen van de directie Wieringermeer vergeten. Tennisbanen, een zwembad, voet- weer een ervarinkje rijker maken, oalvelden, gelegenheid te over om te roe- I ien en te schaatsen in dit waterland, een Sport en recreatie Advertentie landingsplaats voor zweefvliegtuigen en welke Nederlandse stad van 7000 inwoners kan zich erop beroemen? een renbaan met totalisator! Al deze accommodatie is schitterend ge legen tussen het stadje en het bos in wor ding. En tenslotte vinden we hier, in hef centrum van de polder, een bioscoop, een gebruikte bromfiets onder garantie openbare leeszaal eneen schouwburg, die ontstaat als het filmscherm in de ™'m.e' m°berne bioscoop, verwijderd wordt. Menige grote stad kan jaloers zijn op dé toneelaccommodatie, die men in deze bio scoop-schouwburg vindt 25 scholen! Ook op het gebied van het onderwijs ^preekt Emmeloord zijn woordje mee: niet minder dan 25 scholen vindt men er voor ruim 7000 inwoners! Dit respectabele aantal wordt bereikt Hoewel de deskundigen het voor „bio logisch onmogelijk" houden, is het een feit dat op de hoeve Heroey bij Aalesund in Noorwegen schapen grazen die rood kleurige wol leveren. Het zijn er twaalf en hun kleur is van hetzelfde roodbruin als dat van de typische Noorse koeien. De man die de rode schapen kweekt, is Erik Venja. „Ik kocht enkele bekroon de dieren op een tentoonstelling", zei hij ,Ze waren wit, grijs en zwart zoals het gewone Noorse schaap, maar van een zeer goed ras, want ik sleepte er verschil lende prijzen mee in de wacht, ook met hun lammeren". In 1950 kreeg een van de schapen een jong dat op de linkerflank een kleine rood- In de Zuidbraziliaanse staat Parana leeft een kleine indianenstam, die ten gronde dreigt te gaan tengevolge van het snelle voortschrijden der Wes terse beschaving. Deze In dianen leven nog in het stenen tijdperk. Zij leiden een zwervend bestaan in het oerwoud, vermijden elk contact met blanken en gebruiken nagenoeg geen werktuigen, terwijl zij doorgaans geheel naakt door het leven gaan De blanken dringen meer en meer op en herscheppen hun traditionele jacht- gronden in bouwland. Prof. Laureiro Fernandes van de universiteit van Parana heeft een uitvoe rige studie van deze stam gemaakt. Deze Indianen noemen zichzelf „Xetas" en volgens prof. Fernandes zullen zij snel uitsterven, tenzij hun gebied, (Serra dos Dourados) als natuur reservaat beschermd kan worden. Volgens prof. Fernandes zijn de Xetas de laatste honderd jaar steeds verder teruggeweken voor de mo derne beschaving. Thans kunnen zij niet verder te rug, want hun woongebied wordt begrensd door de rivieren Parana en Ivai. Boten kennen zij niet en zij kunnen zelfs geen een voudige vaartuigen bou wen. Andere Indiaanse stam men, die met de Xetas in contact zijn geweest noe men hen „kuratons" ofwel „naakte mensen". De vrou wen en kinderen lopen on veranderlijk naakt rond, de mannen dragen soms kleine lendedoekjes die zij van boombast of bladeren maken. Bij feestelijke ge legenheden worden kleu rige vogelveren in het haar gedragen. De vrouwen maken van veren ook ver sierselen, die zij in de oren dragen. De Xetas zijn doorgaans een vredelievend volk, maar zij zien ;r uiter mate woest uit, omdat de mannen de gewoonte heb ben gaten in hun onderlip te maken en daarin houten schijven aan te brengen. Die worden steeds groter gemaakt, zodat zij tenslotte veel lijken op sommige primitieve Afrikaanse ne gers. Toch heeft de Xeta- stam sinds mensenheuge nis nooit oorlog gevoerd tegen een nabuurvolk. De Xetas hebben als voornaamste wapen pijl en boog, maar zij vangen grote dieren door middel van vallen. Vis vangen zij met de hand in het water, een soort „kijkgrijpsport" waarin zij ongelofelijk behendig zijn. Prof. Fernandes is er in geslaagd, het vertrouwen van de Xetas te winnen en hij heeft maandenlang bij hen gewoond. Hij vond uit, dat zij vrijwel alles eten wat maar enigszins eet baar is, aardwormen en torren incluis. Hun werktuigen worden gemaakt van stenen en botten van wilde dieren. Hun voedsel eten zij uit de schalen van een vrucht, die „cabaca" heet. Volgens prof. Fernandus zijn de taal en de panthe ïstische godsdienst van de Xeta-indianen uniek. Hij zegt: „deze overlevenden van het stenen tijdperk zullen- bijna zeker ten on der gaan, indien men hen dwingt tot een confronta tie met de beschaving van het atoomtijdperk". gele plek had. Ik merkte al gauw dat het hier om een zeldzame erfelijke verande ring ging. Toen het lam volgroeid was kreeg het een tweeling. Een van de lam meren had een rode buikvacht, een rode poot en een rood oor. Het andere een rode rug, drie rode poten en een rood oor. Ik liet de dieren, een ooi en een ram, paren en het resultaat was een geheel rode worp De jonggeboren lammeren werden van de andere schapen gescheiden gehouden en afgezonderd op een speciaal eilandje waar ze gedurende enkele jaren winter en zomer, zoals gebruikelijk voor het Noorse schaap, gegraasd hebben. Sommi ge van hun nakomelingen waren normaal van kleur, andere rood-gevlekt en weer andere geheel rood. Totnutoe zijn drie rode rammen en negen rode ooien gebo ren". Erik Van ja zei dat hij in het begin de rode wol van zijn schapen weggaf, maar dat hij ze nu verkoopt omdat er geld van gemaakt kan worden. De rode wol is kleurecht en blijft dat ook. In de herfst van het volgend jaar zal Venja enkele rode schapenhuiden naar Zweden zenden om ze daar op bijzondere manier te laten zouten. Hij meent dat zijn specialiteit zeer veel waarde zal hebben voor de bontindustrie en dat de export prijs ervan zal schommelen tussen de 300 en 400 kronen. Venja vertelde, dat hij niet met biolo gen en andere deskundigen in contact ge treden was vooraleer hij enige jaren met zijn rode schapen had geëxperimenteerd. Nu staat hij in verbinding met de Noorse landbouwacademie, waar men zeer in het geval is geïnteresseerd. Overigens vindt professor Samson Berge van dit instituut, dat Venja's experiment zeker bijzonder interessant, maar niet sensationeel is, de erfelijkheidswetten in aanmerking genomen. Venja gelooft niet dat hij ook schapen zal kunnen verkrijgen in groene en blau we kleuren, geelgekleurde lammeren meent hij op een dag door de wei te kun nen zien huppelen. Tot op dit ogenblik heeft hij geen dieren geëxporteerd. Moch ten hem zeer verlokkelijke aanbiedingen gedaan worden, dan zou hij niet ongene gen zijn, enkele rode schapen van de hand te doen. Dat er belangstelling voor de rode scha pen van Heroey bestaat, is tijdens het af gelopen weekeinde bewezen. Een van de twaalf is toen namelijk spoorloos verdwe nen. Het zou in zee kunnen zijn gelopen en verdronken, maar niettemin stelt de politie een onderzoek in naar de mogelijk heid van diefstal. Emmeloord, het driftig kloppend hart van de noordoostpolder. Een stad-van- witte-boorden, maar ook het werke lijke middelpunt van de stukje Neder land. Van de watertoren (met carillon) af kijkt men neer op de vriendelijke bakstenen huisjes. Op de voorgrond ,,'t Voorhuys": hotel, restaurant, beurs, bioscoop en schouwburg in één com plex bijeen. (Foto: directie van de Wieringermeer) De eerste uitslag van de verkiezingen voor de Nieuw-Guinea-Raad is bekend ge worden. In kiesdistrict III de Nimboran- streek ten zuiden van Hollandia, werd Manasse Soewae gekozen, een 44-jarige door het naast elkaar bestaan van het onderwijzer uit Moeris Besar in het dis- openbare en bijzondere onderwijs en voorts trict Demta- ziJn dochter studeert op het door de omstandigheid, dat bijna het ge- 0Senblik in Nederland, hele voortgezette onderwijs in Emmeloord T~ geconcentreerd is. Op het ogenblik vindt men er 6 lagere scholen, 5 kleuterscholen, 3 ulo-scholen, 1 lyceum, 1 hbs, 2 lagere landbouwsxholen 2 lagere technische scholen, 2 landbouw- huishoudscholen en 1 b.l.o.-school. Om misverstanden te voorkomener staan ook nog huizen in Emmeloord! In Hollandia-stad is thans 61 percent van de stemmen uitgebracht. De oorspronkelijke plannen voor Noordoostpolder voorzagen in de bouw Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorstel- Teveel dorpen\ len van de Scheepvaart-Vereeniging Zuid, plannen voor de de ScheePvaart-Vereeniging Noord en de erkende werknemersorganisaties tot in- Advertentie een zestal dorpen. Later werd dit aantal v?erin£ v;an een vijfdaagse werkweek voor I vergroot tot tien. Thans echter blijkt, dat dit aantal uiteindelijk toch te veel is ge- weest. Een gevolg daarvan is, dat niet I alle dorpen „volgroeid" zijn. Dr. A. K. niet-continubedrijven in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Teneinde het noodzakelijke werk (het ge reedmaken var schepen, lichters, auto's doen vinden, is daarbij bepaald dat de werknemers verplicht zijn zich eenmaal per drie weken voor dit werk beschikbaar Advertentie Constandse, sociograaf bij de directie van ecL> op- zaterda§ en zondag voortgang te vertelde ons, dat verschillende factoren ,J hebben samengespannen om het „tien-dor- pen-plan" te doen mislukken. Maar alstQ voornaamste oorzaak noemde hij toch de houden De nieuwe regeling zal in beide steeds sneller en verder voortschrijdende havens op 26 februari van kracht worden, mechanisatie. Zij houdt voorts in dat in belangrijke delen Door de mechanisatie in het verkeer van het bedri-if de normale arbeidsweek De A.N.W.B. zal dit jaar opnieuw I bijvoorbeeld worden de afstanden de laat- wordt teruggebracht van 45 uur tot 43 uur voor de vierde maal in successie drie ste Jaren steeds „kleiner". We hoeven in prijzen toekennen voor publicistische pres- dit verband slechts te wijzen op de „brom- taties op het gebied van de letteren, de fiets". Twintig kilometer is, als mén het journalistiek, en de film, radio en televi- moet fietsen, een behoorlijke afstand. Te- sie, die een bijzondere stimulans voor het genwoordig draait men er met zijn brom- toerisme vormen en de kwalificatie „op- fiets de hand niet meer, doch slechts de vallend goed" verdienen. gashandle voor om. Deze drie A.N.W.B.-prijzen, ingesteld in Doch niet slechts in het verkeer speelt 1958 ter gelegenheid van het 75-jarig be- de voortschrijdende mechanisatie een be staan van de toeristenbond, bestaan elk langrijke rol. Ook de landbouwer wordt uit een bijzondere penning en een bedrag ermee geconfronteerd. Vele werkzaamhe- van 1000,-. den op het platteland zijn gemechaniseerd Voorzitter van de advies-commissie, die en een gevolg hiervan is, dat de boer de inzendingen beoordeelt, is dr. H. J. met minder personeel kan volstaan dan Prakke, leden zijn de heren H. J. van aanvankelijk was geraamd. We raken hier Balen, B. J. Bertina, mr. E. Elias, D. in een visieuze cirkel Doordat er min- Verel, W. Vogt en J. Winkler. der landarbeiders nodig zijn en dus in de De makers, hun uitgevers of opdracht- dorpen komen wonen, dan wel daarop te- gevers kunnen tot 1 april werk inzenden rugvallen, wordt ook de middenstand in bij de A.N.W.B. in Den Haag, of de aan- die dorpen minder levensvatbaar. Een ty- dacht van de advies-commissie op bepaald pisch voorbeeld van zo'n „nietgeslaagd werk vestigen. De commissie zal ook uit dorp is wel Kraggenburg eigen initiatief werk beoordelen. Advertentie In de naaste toekomst zal er in Neder land een nieuw weekblad voor automobi listen verschijnen, dat door Wegener's Couranten Concern n.v. in Apeldoorn zal worden uitgegeven. Het nieuwe blad zal verschijnen in een. oplage van 100.000 exemplaren en worden gedrukt in offset rotatie. cap. 16.000 kcal/h Nozem in Marknesse Patent - Super - Kolenconvector met «en Wij hebben ook een nozem gezien, in f°tale warmtespreiding. Ideaal voor grote Marknesse. Velen zullen hun hoofd schud- vertrekken, den en hun wenkbrauwen fronsen bij dit (slechte?) nieuws. U moet het ons ver nos meer warl«te met de allernieuwste geven, maar wij zien het n.et zo sLberl ^71 "®ü7«CONVECTOR"= "p-iteit: Voor ons vormde die jongeman, geleund kcal/h f 48d.— op zijn bromfiets, compleet met leren jack en kringetjes spuwend, een bewijs dat Marknesse leeft. Een misschien wat bou de bewering en wij zijn dan ook blij dat nog enkele symptomen in die richting wij- I zen. U hoeft slechts een kijkje te nemen aan de haven van Marknesse, waar het een drukte van belang is, om ervan over tuigd te raken dat u hier het ijverige, noeste Nederlandse volk zoals dat heet aan het werk ziet. Creil. Rutten, Luttelgeest, Bant, Ens, alle hebben ze hun goede en slechte zijde In Marknesse doet de bevolking nauwe- Meer dan 50 '"aar ervaring, j lijks 3000 in getal, wel haar uiterste best nim^sthaat'w,l,„nn- lom die „slechte" zijde helemaal niet tel IJMmDEN Wij geven vrijblijvend advies, verzor gen vakkundige plaatsing en smids- werk.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 8