Noors vrachtschip in brand op de Noordzee ■JP- Nieuwe aanval van de P. v.d. A. op de Nieuw Guinea-politiek HET WEER Minister Luns: speelt Indonesië in de kaart 1.78 i HAZENBERG Twee sleepboten snellen te hulp Soekarno door Kennedy uitgenodigd Verloven in Z.-Rhodesië ingetrokken Spijtpepermunt Plan voor raketten- bouw in Nederland Amerikaanse kerken voor geboorteregeling Produktie van Frans vaccin gestaakt Profiteer i J+V; èeüMORRIS"ieforèyou (mij! TROMP'S AUTOMATIEK Het woord is aan Erewacht voor Tsjombe In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Zacht weer Chauffeursuniformen Proeffabriek in onderzoek Halve kip Karbonade DEZE ZATERDAG ROMONO-taartje 1.50 Hazelnoottaartje 1.50 JUTTER MlEDT 'T Ueste Schoudercarbonade H. BUTTER VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ,T, ,T Tr T?" XT r FXM\TT DAGBLAD VOOR VE LSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 97 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 1292SS. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bediijven Damiate X. Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ■u^ Inayat Khan: Hoe meer wij tot de werkelijkheid naderen, hoe dichter wij tot de eenheid komen. Twee sleepboten uit IJmuiden, de' „Titan en de „Stentor", hebben vanmorgen om streeks vijf uur IJmuiden verlaten en varen volle kra'eht naar het Noorse vracht schip „Gudveig" (4124 brt. ton) dat zich op 95 mijl westnoordwest van IJmuiden brandend op de Noordzee bevindt. Op (1e kapitein en vijf man na hebben alle op varenden het schip in de reddingboten verlaten. Zjj zijn later opgepikt door het Britse schip „Tennyson". De „Gudveig" brandt hevig. Het gehele achterschip bevond zich kort nadat in IJmuiden het alarmsein werd ontvangen, in lichter laaie.) De sleepboten „Titan" en .Stentor'' van het bureau Wijsmuller doen al het mogelijke om het brandende schip zo snel mogelijk te bereiken. Zij hopen hedenmiddag omstreeks twee uur bij het schip te zijn. Een hefschroefvliegtuig wordt gereed gehouden om de in mist gehulde „Gudveig zonodig op te sporen. Brandweerlieden zijn aan boord van de „Gudveig" gegaan. De radio van de Noor werkt niet meer. Rondom de brandende Noorse vrachtboot ontspon zich in de loop van de morgen een hevig gevecht tussen twee Nederland se sleepboten, de „Titan" van Wijsmuller en de „Gele Zee" van Smit en Co. Beide snelden op volle kracht naar de brandende „Gudveig". Over de radio ver telden beide marconisten uitvoerig welke soorten pompen men aan boord had, en vroegen de schipper van de reddingboot President Moïse Tsjombe van Katanga heeft zich een eigen erewacht aange meten. De uniformen doen denken aan de Franse Republikeinse garde. DJAKARTA, (UPI) De Indonesische president, Soekarno, heeft gisteren „m plezier" de uitnodiging van president Ken nedy voor een bezoek aan Washington aanvaard. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ga- nis Harsono, deelde mede dat Kennedy de uitnodiging via de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Howard P. Jones had gedaan. Het bezoek aan Washington zal plaats vinden tijdens de nieuwe wereld reis van Soekarno die op 16 apirl begint. Nieuw Guinea Harsono zei dat een ontmoeting tussen beide staatshoofden „hen de gelegenheid zal geven hun vriendschap te hernieuwen en zeer nuttig voor Kennedy zal zijn om met Soekarno zaken van wederzijds be lang te bespreken".. Waarnemers in Dja karta speculeren erop dat bespreking „van zaken van wederzijds belang" zou kunnen wijzen op een mogelijke wijziging in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea. De Amerikaanse regering heeft tot dus ver passieve steun aan Nederland verleend waarbij Indonesië's aansprake nop het westelijk deel van Nieuw-Guinea niet wer den geaccepteerd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 5 Medische verzorging 5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Van Dag tot Dag3 Beeldverhalen 9 Garcia de Leon9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met opklaringen, maar ook plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) De P.v.d.A. heeft in de Tweede Kamer een nieuwe aanval gedaan op de Nièuw-Guineapólitiek. Daartegenover wees mr. B i e s h e u v 1 (A.R.) érop dat het juist van groot belang is nu krachtige steun te geven aan het regeringsbeleid, omdat Indonesië dreigt "met een critieke situatie. Een fel reagerende minister Luns verweet de socialisten dat zij de Indonesische propaganda in de kaart spelen, die erop is gericht onrust te scheppen. Die zenuwoorlog zal succes hebben als we door dreigende uitlatingen reeds door de knieën gaan. Belangrijke be vriende mogendheden hebben in Djakarta hun invloed aangewend Indonesië van een avontuur af te houden. Ons verzoek aan de erénigde Naties een cnTj~ trolecommissie naar Nieuw-Guinea te zenden, heeft Hammarskjoeld, die dit ze had gesuggereerd, nog in beraad. Het is een kwestie van weken alvorens te weten waar we in dit opzicht aan toe zijn. Door de aanval van Rusland op zijn persoon kan Hammarskjoeld thans echter minder zelfstandig optreden. De heer De K a d t (P.v.d.A.) had be toogd dat de regering rondom Nieuw- Guinea een gevaarlijke toestand laat voort duren, waardoor Nederland in een geva- renhoek blijft zitten, zonder dat een we zenlijk Nederlands belang die positie recht vaardigt. Alleen een politiek die erop ge richt is ons uit dat gevarencentrum te verwijderen, zou instemming verdienen Nederland zou bereid moeten zijn de verwezenlijking van het zelfbeschikkings recht van de Papoea's te plaatsen onder controle van een internationaal orgaan. Er zou een tijdstip moeten worden gesteld, waarop het zelfbeschikkingsrecht moet zijn verwezenlijkt om daarmee te doen uitkomen dat Nederland geen eigenbelang beoogt. Overigens is onze opvoeding tot zelfbe schikking eenzijdig. Er is bijvoorbeeld geen propaganda mogelijk voor aanslui ting bij Indonesië. De kaarten liggen in de internationale politiek anders dan de regering en de meerderheid van het parlement zich voor stellen, aldus de woordvoerder van de P.v.d.A. Men kan wel menen dat wij op Nieuw-Guinea moreel sterk staan, maar in de wereld overheerst de opinie dat In donesië de rechtmatige machtsopvolger is in het gebied van Oost-Indonesië. De regering ziet de werkelijkheid niet en het is de taak van de Kamer de re gering op het juiste spoor te zetten. Wij kunnen niet op de uiterste steun van Ame rika en Australië rekenen. Die zekerheid bestaat alleen in de gedachten van de Nederlandse regering. Men zal daarom bij de Veiligheidsraad de Indonesische dreigin- gen moeten signaleren en waarnemers op Nieuw-Guinea moeten verlangen. Dat heeft echter alleen zin als tevens de uitspraak wordt gedaan dat Nederland bereid is de soevereiniteit over te dragen aan de Ver enigde Naties of een groep van landen die belangen heeft in dit gebied en het zelfbeschikkingsrecht wil garanderen. Boze minister Minister Luns had zich tijdens de re de van de heer De Kadt zeer boos ge maakt, omdat het regeringsbeleid over Nieuw-Guinea jarenlang is gevoerd in overeenstemming met de inzichten van de socialisten ih vroegere kabinetten. In de redevoeringen van de woordvoer ders van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. had minister Luns een toon van bezorgdheid gehoord. Ook de regering volgt met bezorgdheid de Indonesische campagne tegen Nieuw-Guinea en het sluiten van contracten in Moskou voor wapenleveranties aan Indonesië. Op goede gronden is de regering er ech ter van overtuigd dat thans een catastro fale ontwikkeling niet is te verwachten en dat met een directe aanval van Indo nesië op Nieuw-Guinea geen rekening be hoeft te worden gehouden. De verdedi ging van Nieuw-Guinea is erop berekend infiltraties, ook van grotere omvang dan thans, op te vangen. Het Nederlandse beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea is niet onveranderlijk. Steeds hebben wij in de Verenigde Na ties gezegd: Komt u maar kijken op Nieuw-Guinea en overtuigt u van de toestand en onze bedoelingen. Hammars kjoeld heeft ons verzoek nog in beraad. Alle mogelijkheden van inmenging van de Verenigde Naties in onze Nieuw-Gui- neapolitiek, heeft minister Luns aan Hammarskjoeld voorgelegd. Daarop heeft Hammarskjoeld in een persoonlijk ge sprek ideeën aan de hand gedaan om trent de stappen die Nederland achter eenvolgens zou kunnen nemen. Het ini tiatief is echter van Nederland uitge gaan. De regering laat niets na, verzekerde minister Luns, om haar internationale po sitie te versterken en een gewapend con flict te voorkomen. Hoe, dat moet telkens worden beoordeeld naar de omstandighe den. Geen enkele mogelijkheid wordt bij voorbaat uitgesloten, zelfs niet een trust schap van de Verenigde Naties, indien het zelfbeschikkingsrecht wordt gewaarborgd. Niets wordt nagelaten 0111 op het interna tionale vlak steun te vinden. De destijds toegezegde verzekeringen van steun gelden nog steeds. Wat Amerika betreft is er geen enkele aanleiding of aanwijzing dat Kennedy een ander standpunt inneemt dan Eisenhower, maar de regering is reeds doende zich omtrent de destijds gegeven Amerikaanse verzekeringen opnieuw te informeren bij de nieuwe regering. Ongewilde consequentie Naar aanleiding van de verklaring van de heer De Kadt, dat men in de wereld Indonesië als de rechtmatige machtsopvol ger beschouwt in Oost-Indië, betoogde mr. B 1 a i s s e (K.V.P.) dat die redenering ongewild moet leiden tot overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Papoea's zullen echter zelf hun keus moeten kun nen bepalen. Het verlangen op Nederlands Nieuw-Gui nea, zei de heer Van de Wetering (C.'H.U.), gaat vooral uit naar aansluiting bij Australisch Nieuw-Guinea. Het zelfbeschikkingsrecht vond de heer De Kadt heel belangrijk, maar de direc te Nederlandse belangen gaan voor hem daar bovenuit, als een verkeerde politiek wordt gevoerd. Hij constateerde dat Ne derland van de bevriende mogendheden geen enkele verzekering heeft gekregen van afdoende waarde. Welke veiligheid ligt er dan in uw sy steem? vroeg mr. Biesheuvel. De inschakeling van de Veiligheidsraad antwoordde de heer De Kadt. Wij moe ten een politiek offensief ondernemen te gen de Indonesische bedreiging. Wij moe ten laten blijken dat wij niet zijn geïn teresseerd in het gebied Nieuw-Guinea maar wel in het zelfbeschikkingsrecht. Minister Luns verklaarde dat het kabi- van Lowestoft te bemiddelen bij de kapi tein van de „Gudveig". Vier man bleven aan boord van de Noor, de andere 28 opvarenden waren aan land gebracht. Terwijl de Nederlandse sleep boten full speed naar de plaats snelden, waar de brandende Noorse boot lag, ble ven de reddingboten van Lowestoft en Glaveston in de nabijheid. In de haven van Great Yarmouth trof men voorbereidingen om de Noor zo snel mogelijk te kunnen blussen. De strijd tussen „Titan" en „Gele Zee spitste zich steeds meer toe, zodat men op een bepaald moment met zijn beiden aan het roepen was. De marconist van de „Ti tan" had de langste adem en hij won. De kapitein van de „Gudveig" bleek ge neigd op de aanbieding van de „Titan" in te gaan, en de sleepboothulp op voor waarde „no cure no pay te accepteren. Maar hij verwees naar de reders, waarmee Bureau Wijsmuller al in onderhandeling was. Onmiddellijk kwam het protest van de „Gele Zee": „Wij hebben vanmorgen de kapitein van de „Gudveig" onze diensten al aangeboden en hij zond toen een bood schap naar het hoofdkwartier in Rotter dam: „Tug Rotterdam, come along". Wilt u dat even aan de kapitein van de „Gud veig" vertellen?", vroeg de marconist van de „Gele Zee" aan de reddingboot van Norfolk. Deze boot maakte even later bekend dat men de brand aan boord van de Noor onder controle had. Maar men hoopte toch snel assistentie van sleepboten te krijgen. SALISBURY (Reuter) In geheel Zuid Rhodesië zijn vandaag alle politieverloven ingetrokken, aldus is in Salisbury officieel bekendgemaakt. Deze maatregel staat in verband met de verwachte moeilijkheden in dit gebied als gevolg van de mislukking van de Londense conferentie over de toe komst van Noord-Rhodesië. Een politiewoordvoerder deelde later mede, dat het intrekken der verloven slechts een tijdelijke maatregel is. Advertentie Ut U niformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem net inschakeling van de Veiligheidsraad zorgvuldig heeft overwogen. Het is echter tot de conclusie gekomen dat dit op geen enkele wijze enig voordeel voor Neder land zou opleveren. We zullen het doen als het redelijke kans heeft op succes. De voorwaarden daarvoor zijn nog niet aanwezig. Als de regering verklaart de soeverei niteit over Nieuw-Guinea een zware en dure last te vinden, moet men niet den ken dat andere landen bereid zijn die last over te nemen, De taak is ons opgelegd en die moeten wij zo goed mogelijk blij ven vervullen. De begroting van Buitenlandse Zaken werd aangenomen met de aantekening dat mevrouw De Roos-Oudegeest en de heren Schürer en Franssen van de P.v.d.A. alsmede de tweemans fractie van de P.S.P., geacht wilden wor den tegen afdeling tien van de begroting te hebben gestemd, omdat zij het gebruik van kernwapenen in de NAVO zedelijk on toelaatbaar achten. (Voor verdere aspecten der Kamerzitting zie men pagina 2). Dezer dagen is een contract voor we derzijdse technische hulp en bijstand ge sloten tussen de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabrieken n.v. en de Artille rie-inrichting enerzijds en de Societe d' Etude de Propulsion par Reaction (S.E.P.R.) anderzijds. De S.E.P.R., die is gevestigd te Villejuif bij Parijs, is een in stituut van een aantal Franse bedrijven, waaronder de Service des Poudres, de mo nopoliehoudster voor de vervaardiging van kruit in Frankrijk. Door deze overeenkomst zal Nederland van dit Franse instituut alle beschikbare technische hulp kunnen krijgen om de mo gelijkheid onderzoeken om tot een Neder lands programma voor de bouw van raket ten te komen. Voorlopig is het niet de be doeling geleide projectielen te construeren. Voorlopig blijven de activiteiten gericht op een algemeen onderzoek. Op het complex van de Nederlandse Springstoffenfabrieken te Ouderkerk aan de Amstel is inmiddels een proeffabriek gereedgekomen. Er zijn speciale voorzie ningen voor de veiligheid in bedrijf en om- geving getroffen. Het is nog niet bekend waar eventuele proeven met de door de Nederlandse Springstoffenfabrieken samen te stellen raketbrandstoffen zullen worden genomen. De bevolkingsdichtheid van Ne derland maakt het niet gemakkelijk een geschikt gebied voor beproevingen te vin den. NEW YORK (UPI) Amerika's grootste groep protestantse kerken heeft donder dag in een historische verklaring met algemene stemmen de geboorteregeling aanvaard als deel van de christelijke ver antwoordelijkheid bij de gezinspolitiek. De verklaring, goedgekeurd door het algemeen bestuur van de Nationale Raad van Kerken, pleit voorts voor verzet tegen wetten en institutionele praktijken die de inlichtingen over of de beschikbaarheid van voorbehoedmiddelen aan banden leggen. De protestantse kerken zijn ook van mening dat de Amerikaanse regering be reid moet zijn inlichtingen over geboorte regeling te verstrekken en assistentie te verlenen aan regeringen die daarom ver zoeken. De raad veroordeelt vruchtafdrijving als middel ter beperking van het kindertal, maar spreekt zich voorzichtig uit voor vrijwillige sterilisatie, echter alleen aan te wenden na de meest zorgvuldige over weging van alle betrokken factoren. Zoals wij deze week gemeld hebben, is er in Frankrijk grote ongerustheid over de dood van een viertal zeer jonge kin deren, die overleden zijn kort na de vac cinatie met DT-Coq, een entstof tegen difterie, tetanus en kinkhoest, dat ver vaardigd wordt door het Institut Pasteur in Parijs. De Franse regering heeft nu de produktie en verkoop van z.g. dubbele DT- Coq-ampullen (die meer dan een dosis ent stof bevatten) tijdelijk verboden. Het mi nisterie van Gezondheid heeft daarbij meegedeeld, dat er geen twijfel bestaat aan de deugdelijkheid en de veiligheid van het vaccin, maar dat men wel zal onder zoeken of er misschien, tussen de toedie ning van twee doses, bacteriëen in de ge opende ampullen zijn geraakt. Advertentie gebraden in roomboter PLANETENWEG 4 TELEF. 4008 Zie ook onze advertentie elders in dit blad. De Nederlandse minister van Justitie, mr. A. C. Beerman, had zich donder dagochtend ter verwelkoming in IJmuiden ingescheept op het s.s. „Zui derkruis", dat met 600 spijtoptanten uit Indonesië is Amsterdam is aan gekomen. Het driejarige dochtertje Eugenie van de familie H. R. Hoedt, kon maar matig waarderen, dat de minister haar op schoot nam. Minister Beerman moest haar met een peper muntje troosten. (Men zie ook pagina 2) le kwaliteit, 500 gram LUNCHSCHOTEL 100 gram GEBR. ROLLADE 100 gram BOTERHAMWORST samen van 96 voor 78 MODERNE SLAGERIJ KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1