Aan meegaandheid tegenover De Gaulle is een grens Fransen kunnen hier te weinig landbouwprodukten kwijt AGENDA „Zuiderkruis" bracht ruim 600 spijtoptanten naar ons land Kort en bondig Zacht met wat regen Groen Co P voor verkoudheid Aansluiting van Antillen bij EEG is moeilijk Tuinbouw heeft goede toekomst Minister Beerman voer mee van IJmuiden naar Amsterdam Russisch Staatscircus dagvaardt Staat der Nederlanden VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 Minister Luns in Tweede Kamer neem tijdig Minister Ltins Gestoken belager van meisje uit ziekenhuis Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Bejaarde man omgekomen door gasverstikking Ir.A. W. van der Plassche: Lang voorarrest Dodelijke steekpartij in Groningen berecht Jongeman, omgeschoold tot bankwerker, werd volleerd inbreker Een maand geëist tegen „Utrechtse Appie" Schoolhoofd aangehouden Centrale Verwarming Oliestook-installaties ™i (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft in de Tweede Kamer verklaard dat er aan de mee gaandheid van Nederland tegenover de Europese plannen van De Gaulle een grens is. De dag tevoren had hij reeds gezegd niet te geloven dat de plannen zullen doorgaan als Nederland niet mee doet. Zo'n vaart zal het echter niet lopen, want de regering is van plan de andere landen op 19 mei in Bonn tegen voorstellen voor te leggen die echter stellig elementen zullen bevatten die ge richt zijn op versterking van de Euro pese gemeenschappen, dus de supra nationale gelachte. De meerderheid van de Kamer had op eigen Nederlandse voorstellen aangedrongen, maar met het stellen van de grens heeft minister Luns toch nog een slag om de arm gehouden. Tegenover de mening van minister Luns heeft jhr. mr. Van der Goes van Naters gisteren als het standpunt van de P.v.d.A.- fractie gesteld: „Nederland moet beslist blijven meedoen." De fractie gelooft er niets van dat de andere landen door de Nederlandse afzijdigheid zich lamgeslagen zouden voelen. Zij zouden doorgaan en Nederland zou er buiten staan. De beste garantie voor het belang van Nederland is er zelf bij te zijn. Minister Luns was het ermee eens dat men niet te spoedig moet zeggen niet te zullen meedoen. Maar men moet dat ook niet uitsluiten. De stelling dat Nederland beslist moet blijven meedoen gaat te ver. Er is ergens een grens. Er is geen enkele aanwijzing dat de vijf andere landen van de E.E.G. de plannen zullen doorzetten zonder Nederland. Naast het overleg van de regeringen in de organen van de Europese gemeenschap pen, zag jhr. mr. Van der Goes van Naters toch wel nut in politiek overleg tussen de regeringen over zaken, die geen verband houden met economische problemen. Daartegen handhaafde minister Luns zijn bezwaren. In een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G.-landen, heeft hij zich ook ver zet tegen een voorstel om een gemeen schappelijk standpunt in te nemen tegen over een politiek probleem buiten de E.E.G. Een dergelijke kwestie dient te worden behandeld in andere organen, zo als de NAVO. Gelooft u, vroeg jhr. mr. Van der Goes van Naters. dat. als Engeland ook in het Europese politieke overleg wordt betrok ken. dan de drie grote landen meer reke ning zullen houden met de kleine landen? Daaromtrent maakte minister Luns zich Advertentie tö TABLETTEN .uChTWECEN ümkwk» N.V. PHILIPS-DUPHAR geen illusies, maar met Engeland erbij is er althans geen sprake van een politieke splitsing in Europa. Kleine landén zullen de grote mogendheden meestal moetén vol gen, maar ook daaraan zijn grenzen, (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft in de Tweede Ka mer meegedeeld dat de onderhandelingen over de aansluiting van de Nederlandse Antillen bij de E.E.G. moeizaam vorderen. Van zijn teleurstelling over de opgewor pen bezwaren heeft minister Luns in de raad van ministers van de E.E.G. op le vendige wijze blijk gegeven. Van de zijde van de Europese commissie heeft men kenbaar gemaakt te begrijpen dat Nederland zo langzamerhand het ge duid begint te verliezen. Ruwe olie uit Venezuela mag evenals Russische ruwe olie vrij in Pernis' en verder in de E.E.G.- landen worden ingevoerd. Daarom is het grievend dat bezwaar wordt gemaakt tegen de vrije invoer van olie uit de An tillen. De voorstellen die Nederland op 19 mei in Bonn zal indienen tegenover de Frans- Duitse plannen, zullen stellig elementen bevatten die gericht zijn op versterking van de Europese gemeenschappen. Tot nu toe heeft Engeland nog geen blijk gegeven geneigd te zijn toe te treden tot de E.E.G. Anderzijds zijn van de E.E.G. nog geen concrete voorstellen gedaan aan Engeland met modaliteiten om de toetre ding van Engeland tot de Europese ge meenschappen te vergemakkelijken. .vrf - Op Aruba is besloten tot vestiging van zes chemische bedrijven. Daarom zal De Fransen zijn een beetje boos op Nederland, omdat ze maar zo weinig land bouwprodukten aan ons kwijt kunnen. Ir. II. Vredeling. socialistisch lid van het Europese parlement en van de landbouw- commissie van dat parlement, vertelde dit donderdag in een persconferentie in Den Haag. Hij vond dat we niet alleen maar moeten streven naar verhoging van onze export naar de E.E.G.-partners, maar ook aan de import uit die landen aandacht moeten besteden. We moeten niet te gauw de deur dicht doen voor bijvoorbeeld de Franse granen en graanprodukten. (Volgens pas bekend geworden cijfers was in 1960 onze agrarische import uit Frankrijk 28 percent lager dan in 1957. De import van granen en graanprodukten waaronder biscuits e.d., daalde met 77 «os Tóibnl,9b- .ognoX ni Vervolgens gearresteerd De 20-jarige Amsterdamse loodgieter die op 7 februari op de Stille Passeerdersgracht in de hoofdstad door een jonge vrouw tot twee maal toe in de borst werd gestoken, nadat hij haar had lastig gevallen, heeft nu tegenover de zedenpolitie bekend dat hij inderdaad het plan had deze vrouw aan te randen. Bovendien is gebleken dat hij een half uur vóór hij de vrouw op de Passeerdersgracht aanviel, in dezelfde buurt een andere jonge vrouw heeft be laagd. Zijn tweede slachtoffer had een stiletto mes te v -eha""-' toen b" haar wilde aanvallen. Door de steken verloor de man zoveel bloed dat hij naar het Binnengasthuis moest worden overge bracht. Deze week werd hij uit het ziekenhuis ontslagen, maar zijn vrijheid was slechts van korte duur. want hij werd door de zedenpolitie aangehouden. Morgen zal de man voor de officier van Justitie worden geleid. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert orkest Maatschappij Toonkunst. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Haag se Comedie met „Familiegenoegens". Za terdag 20 u.: Rotterdams Toneel met „De Spaanse Brabander''. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15. zondag tevens 16.15 u.: „De held van Mara thon", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote bedrie ger", 14 j. Litfo Theatter: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Klokslag midder nacht", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „The naked city", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u,: za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Slaap kamergeheimpjes", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Heime lijke verhouding'', 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u,: „Michigan Kid", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Too hot to handle", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. VRIJDAG 24 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Zij waren nog geen twintig". Rex Theater, 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 19 21 u.: Schilderijententoonstelling. ZATERDAG 25 FEBRUARI City Theater, 19 en 21.30 u.: „Zij waren nog geen twintig". Rex Theater, 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 19 21 u.: Schilderijententoonstelling. Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 14—16.30 u. VRIJDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „On the Beach". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Carthago in vlammen". W.B. Theater, 20 u.: „De schrik der piraten". ZATERDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „On the Beach". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Carthago in vlammen". W.B. Theater, 20 u.: „De schrik der piraten". In Krommenie is de 76-jarige H. Visser om het leven gekomen door gasverstikking. Zijn echtgenote is in bewusteloze toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaan dam vervoerd. percent. In dezelfde periode steeg de to tale Nederlandse agrarische export met 24 percent, en de agrarische export naar de E.E.G.-landen met 31 percent). De heer Vredeling zei de indruk te heb ben, dat men binnenkort in Nederland wat positiever zal gaan staan tegenover con tracten op lange termijn voor graaninvoer uit Frankrijk. Op het Nederlandse minis terie van landbouw gaat men inzien dat beide landen er belang bij hebben, hun po sitie af te palen door afspraken voor een bepaalde hoeveelheid en een bepaalde ter mijn te maken. Hij merkte nog op dat Nederland niet de goedkoopste graanpro ducent binnen de E.E.G. is. De Franse boer krijgt minder voor zijn granen dan de Nederlandse. Ook voor melk ontvan gen de boeren in grote delen van Frank rijk minder dan hun Nederlandse collega's Hij sprak geruchten tegen als zou invoe ring van het heffingenstelsel, waartoe de ministerraad van de E.E.G. in december heeft besloten, tot een aanzienlijke stijging van de broodprijs op korte termijn kunnen leiden. De E.E.G.-commissie moet voor eind mei o.m. een voorstel doen voor de heffingen op granen en dat voorstel moet worden behandeld door de minister raad, ,die het eerst nog wel naar het spe ciale comité voor de landbouw zal verwij zen. De E.E.G.-commissie denkt dan ook aan toepassing van het heffingenstelsel per medio 1962. Hoe het voorstel van de E.E.G.-commissie er uit zal zien weet nu nog niemand. Als de heffing tot broodprijs verhoging in Nederland leidt, zal die waar schijnlijk, door geleidelijkheid bij de in voering, pas over e^n jaar of zes, zeven gaan spelen. Daarbij moet volgens de heer Vredeling bedacht worden dat, als er geen E.E.G. was, het verplichte bijmen gingspercentage van Nederlandse tarwe in het brood, dat nu op dertig percent ligt, over zeven jaar tot bijvoorbeeld vijftig percent zou kunnen zijn gestegen. Na die zeven jaar zou er daardoor een broodprijs stijging in de orde van grootte van zeven cent kunnen zijn, die moeilijk aan de E.E.G. kan worden toegeschreven. Er is voor de Nederlandse tuinbouw geen reden tot bezorgdheid voor de afzet der produkten in de toekomst, mits deze in kwaliteit en prijs een vergelijking met de voortbrengselen van de buitenlandse tuin bouw kunnen doorstaan, zo zei ir. A. W. van der Plassche. directeur-generaal van de landbouw, in de donderdag gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Fruit telersorganisatie. Hij voegde hier aan toe, dat het zijn mening is dat de toekomstige mens zich meer en meer zal gaan voeden met groenten en fruit en dat het gebruik van bloemen voor de versiering van de omgeving waarin de mensen moeten ver toeven, nog zal toenemen. De heer Van der Plassche zei dit, nadgt hij eerst een blik in het verleden had geworpen en de moder nisering van de tuinbouw had nagegaan sedert hij in 1923 lid was geworden van de Nederlandse pomonische vereniging, waar uit de Nederlandse fruit-telers-organisatie is voortgekomen en die destijds slechts een groepje vooruitstrevende fruittelers om vatte. In zijn openingswoord had de voorzitter van de N.F.O.. ir. C. Staf, de directeur- generaal van de landbouw in het bijzonder welkom geheten in verband met diens af scheid van het departement wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd op 1 mei. Ir. Staf wees er op dat ook dit jaar weer gebleken is, dat het prijs niveau van appelen vrijwel geheel afhan kelijk is van de Duitse en Italiaanse appel- oogst. Voor appelen, en in niet mindere mate voor peren, is West-Duitsland ons belangrijkste afzetgebied. Daar ons fruit slechts naar dat land mag worden ge ëxporteerd. indien de veilingprijs hoger is dan een overeengekomen minimum ex portprijs, is er een belangrijk prijsverschil tussen fruit van goede en slechte kwali teit ontstaan. De grootste afnemer is de binnenlandse markt. Fruittelers dienen deze markt in ere te houden door het leveren van voor de consumptie geschikte produkten. de electriciteitscentrale worden uitge breid met twee turbo-generatoren van 30.000 kilowatt elk. Ook de installaties voor de waterwinning worden ver groot en men gaat uit zeewater zout produceren. Er worden voorts een nieuwe industriehaven, een vliegveld en verkeerswegen aangelegd. Op deze luchtfoto ziet men het complex van de handswatervoorziening. Het Tweede Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.) heeft de minister van Justitie vragen gesteld over het voorarrest van twee der arrestanten in de zaak betreffen de het vervaardigen van valse Franse identiteitskaarten. „Is de minister niet van oordeel", zo vraagt hij, „dat het voorar rest der twee arrestanten, voor beiden reeds meer dan acht maanden, onverant woordelijk lang duurt, temeer daar het voorarrest van een derde arrestant reeds op 21 oktober 1960 is opgeheven?" De heer Lankhorst vraagt of de minis ter, indien hij op deze vraag bevestigend antwoordt, bereid is via het Openbaar Mi nisterie bij de betreffende gerechtelijke in stantie op bespoediging van het vooronder zoek aan te dringen. Tegen student ontslag van rechtsvervolging geëist De officier van Justitie bij de recht bank in Groningen heeft ontslag van rechtsvervolging geëist tegen een 26-jarige student uit Eygelshoven (L.) die terecht stond wegens doodslag subsidiair mishan deling de dood ten gevolge hebbend. De officier achtte het subsidiair ten laste ge legde bewezen, doch meende dat de ver dachte niet strafbaar is. Hij vroeg daar om ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweerexces. De student was betrokken bij een vecht partij die zich in de nacht van 1 op 2 juli van het vorig jaar in de Kruitlaan in Gro ningen afspeelde. Verdachte had omgang met een 28-jari- ge vrouw. Op 1 juli ging hij met haar uit Toen hij haar 's nachts naar huis bracht, werd hij opgewacht door de gewezen echt genoot van de vrouw, een 29-jarige schil der en diens vriend, een 30-jarige chauf feur. De twee mannen zetten een val. Toen de verdachte in het nauw raakte stak hij met een mes in het wilde weg om zich heen. Hij raakte de schilder in de buik en deze overleed in het ziekenhuis. Uitspraak op 8 maart. De politie van Sneek heeft een 24-jarige jongeman uit Sneek gearresteerd, die be kend heeft in een jaar tijds ongeveer 25 inbraken te hebben gepleegd. Totaal had hij daarbij ruim 40.000 gulden buitgemaakt. De grootste inbraak pleegde hij in de nacht van 2 op 3 december 1960, toen hij 25.000 gulden uit de brandkast van een waren huis in Sneek ontvreemdde. De jongeman had een omscholingscursus tot bankwerker gevolgd. Daarna ging hij inbreken waarbij hij zich een meester in het openboren van brandkasten toonde. De man had een blanco-strafregister, maar laadde de verdenking op zich door zijn grote aankoperi. Bij huiszoeking vond de politie ook nog een zeer uitgebreide bibliotheek van detective-verhalen. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft tegen een 32-jarige timmerman uit de hoofdstad, bijgenaamd „Utrechtse Appie", die de vorige zomer de Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer in het water van de Oudezijds Achterburg wal had gegooid, bevestiging van het rechtbankvonnis van een maand geëist. Het incident was gebeurd tijdens avond opnamen op de Amsterdamse walletjes voor de Frans-Italiaanse film „Meisjes achter de ramen". De verdachte, die een formidabel straf blad heeft, verklaarde dat hij die avond zo dronken was geweest, dat hij niet meer wist wat er gebeurd was. Een agent ver klaarde dat „Utrechtse Appie" tegen hem had gezegd: „Die kerel heb ik er in ge schopt en dat ding (de filmcamera) schop ik er ook in". De verdachte was wel enigs zins onder invloed geweest maar hij was rustig met hem en zijn collega mee' naar het bureau gegaan. Het Hof zal op 9 maart arrest wijzen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Rillend van de koude in hun dunne kle ding zijn 624 spijtoptanten van het s.s. „Zuiderkruis" op de Javakade in Amster dam aan land gestapt. Voor de meesten betekende dat de eerste stap in Nederland. Als een leger vluchtelingen, de kaartjes met nummers op de borst gespeld, wer den zij na de ontscheping in 21 bussen vervoerd naar de contractpensions, ver spreid over geheel Nederland, met uitzon dering van Noord- en Zuid-Holland. Een minderheid vond onderdak bij familiele den. De minister van Justitie mr. Beerman, had zich 's morgens in IJmuiden inge scheept om tijdens de reis door het Noordzeekanaal rustig met enkele spijtop tanten te kunnen spreken. „Ik ben doorgaans aangewezen op de dossiers over dit probleem, maar door de contacten op het schip krijg ik een betere indruk van de menselijke achtergronden, zo vertelde hij. Zijn ervaring is dat de aanleiding om een visum voor Nederland aan te vragen, meestal eenzaamheid of een andere zeer persoonlijke aangelegenheid is. Mensen die bij voorbeeld zonder werk zijn en kennis sen of familie hebben zien vertrekken, willen dat ook. Maar soms gebeurt het, dat wanneer het visum eenmaal wordt verleend, de omstandigheden dusdanig zijn veranderd, dat het niet wordt afgehaald. Bijna 15 percent van de aangevraagde vi sa wordt trouwens nimmer afgehaald. Minister Beerman heeft zich aan boord van de „Zuiderkruis" uitvoerig onderhou-, den met een echtpaar, waarvan de man in een kantoorboekhandel had gewerkt. De man kreeg inheemse chefs en voelde zich niet meer thuis. Hij besloot naar Neder land te gaan, hoewel zijn enige binding met Nederland was het feit dat hij in Japanse krijgsgevangenschap was ge weest. Drie bedienden Van een ander echtpaar werkte de man bij een vroeger Nederlands bedrijf dat door de Indonesiërs is overgenomen. Fi nancieel had hij het niet slecht. Thuis had hij drie bedienden. In Nederland hoopt hij opnieuw te kunnen beginnen. De enige zoon van dit echtpaar bleef liever in In donesië om zijn studie aan de technische hogeschool in Bandoeng af te maken. Onder de passagiers bevond zich een jonge gescheiden vrouw die in Indonesië zelf het onderhoud voor zichzelf en haar twee kleine kinderen moest verdienen. Zij werkte als telefoniste en kon zich thuis twee bedienden permitteren. Deze luxe zal zij in Nederland wel moeten missen. Waar om zij dan de stap heeft gedaan? Haar ouders waren naar Nederland vertrokken en zij besloot hen te volgen. Sinds 1956 zijn 7500 spijtoptanten uit In donesië naar Nederland over gekomen. In slechts enkele gevallen bleek men daarna weer de wens kenbaar te hebben gemaakt naar Indonesië terug te gaan. De spijt optanten aan boord van de „Zuiderkruis" hebben zich in Soerabaja en Tandjong- priok op respectievelijk 28 en 30 januari ingescheept. Zij vormen een zeer gemengd gezelschap. Er waren blanken bij, maar ook inheemsen en voorts velerlei schake ring tussen deze rassen. Er zijn 125 ge zinnen bij. Vrijwel allen zijn op rijksvoor schot naar Nederland gekomen. Onderweg vierde men tweemaal een oranjefeest, doch er was ook rouw: een van de 13 zieken overleed en kreeg op 3 februari een zeemansgraf. Gezagvoerder K. Harder van de Maat schappij Nederland heeft bijzonder pretti ge herinneringen aan de reis. „Men voel de zich opgelucht Indonesië te kunnen ver laten, maar de meesten verkeerden in on zekerheid over de toekomst. Ik heb onder weg geprobeerd de verschillen tussen de Indonesische en Nederlandse samenleving uiteen te zetten. Ik heb hen er vooral op gewezen dat ze niet geheel en al op de Nederlandse bevolking moeten rekenen, maar ook zelf blijk moeten geven van de wil om zich aan te passen," aldus de ge zagvoerder. Erepenning. De zilveren erepenning van de K.N.V.V.L. is uitgereikt aan luite nant-kolonel J. L. Flinterman, uit waar dering voor diens belangrijke diensten aan Nederland en zijn luchtvaart in het alge meen en aan de K.N.V.V.L. in het bijzon der. De heer Flinterman gaat op 1 maart, na een loopbaan van 21 jaar, de lucht macht verlaten. Hij is houder van het Ne derlandse snelheids- en hoogterecord. Hij" is de eerste Nederlander die met een straalvliegtuig heeft gevlogen. Onregelmatigheden. Bij de officier van Justitie te Arnhem is aangifte gedaan van onregelmatigheden, die zouden zijn begaan door drie hoofdambtenaren van de gemeente Nijmegen. Dit heeft de burge- - meester meegedeeld in de gemeenteraad. Enige tijd geleden reeds is een functionaris ontslagen wegens diefstal en het werken in de avonduren tijdens ziekteverlof. Vijf gemeente-arbeiders hadden zich tot de officier van Justitie gewend met klachten over door hoofdambtenaren gepleegde on regelmatigheden. Protesten. Een bekendmaking, dat het Amerikaanse consulaat op Aruba aan het eind van de maand zal worden gesloten, heeft talloze protesten van Amerikaanse ingezetenen op Aruba uitgelokt. Er wonen veel meer Amerikanen op Aruba dan op Curagao. Sluiting van het consulaat op Aruba zou betekenen, dat alle consulaire documenten uit Willemstad moeten ko men, hetgeen een tijdrovende aangelegen heid is. Veendam 16.000. Veendam heeft de zestienduizendste inwoner kunnen inschrij- nen. Het getal 16.000 werd niet bereikt door de geboorte van een baby, doch door de vestiging van de familie D. Witterholt uit Hoogezand. Toen deze zijn verhuisbiljet in leverde, deelde de burgemeester hem tot zijn grote verrassing mee, dat het gemeen tebestuur hem en zijn gezin voor een week een zomerhuisje aanbood in een vakantie centrum in Grollo. Woonwagen in brand. Op de Tilburg- seweg in Hilvarenbeek is een woonwagen in brand geraakt. De eigenaar was met zijn vrouw en drie kinderen van 9, 10 en 15 jaar afwezig. De wagen en de hele inboe del gingen in vlammen op. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het Russische Staatscircus, dat op het ogenblik voorstellingen in Rotterdam geeft, de staat der Nederlanden in kort geding ge dagvaard. Dit kort geding zal zaterdag om 10.30 uur voor de president van de recht bank in Den Haag dienen. De Haagse- ad vocaat mr. G. Reddingius, die voor het circus optreedt, zal in zijn dagvaarding stellen, dat de visa die aan de medewer kers van het circus zijn verstrekt en die tot 10 maart geldig zijn, de indruk hebben gewekt, dat tot aan die tijd ook in Neder land gewerkt mocht worden. Nu de minister het staatscircus gewei gerd heeft in Hilversum op te treden, wil men van de rechter een uitspraak over deze kwestie hebben. Geëist wordt ëen ho norering van de gewekte verwachtingen door alsnog toestemming vóór hét optre den in Hilversum of in een andere Neder landse gemeente. Inmiddels heeft het cir cus aan het gemeentebestuur van Rotter dam gevraagd het optreden in de Maas stad te prolongeren. Men wil daarvoor in de stad een tent opslaan omdat de Ahoy-hal de volgends week niet meer beschikbaar is. Door een herhaling van het optreden in Rotterdam zal naar de mening van de raadsman van het staatscircus gedeeltelijk aan de be zwaren van de minister tegemoet worden gekomen doordat het Gooi als vermeend concurrentiegebied van de Nederlandse circussen dan buiten beschouwing blijft. Zo de minister alsnog toestemming geeft om het optreden in Rotterdam te prolongeren en ook het Rotterdamse ge meentebestuur hiermee akkoord gaat, zal het kort geding worden ingetrokken. De rijkspolitie in Westzaan heeft het hoofd van de openbare lagere school al daar aangehouden. Hij zou zich wegens financiële moeilijkheden gelden van het schoolmelkcomité hebben toegeëigend. Om het tekort aan te zuiveren zou hij later gelden hebben gebruikt van de Kinderpost zegelactie, van de radio-actie „Redt een Kind" en spaargelden voor vakantiereis jes. De politie raamt het verduisterde be drag op vijduizend gulden. Het schoolhoofd is voorgeleid aan de of ficier van Justitie in Haarlem. Het KNMI deelt mede: Een storing uit Frankrijk trok in de loop van de nacnt naar de Noordzee. Bij het voorbijtrekken viel in ons land overal regen, in Limburg plaatselijk zelfs ongeveer 25 mm. De sto ring veroorzaakte een wijziging in de hoogtestroming boven West-Europa. Ons land komt nu in de komende dagen bin nen de invloedsfeer van oceaandepressies met aanhoudende aanvoer van zachte oceaanlucht en af en toe wat regen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 25 februari Zon op 7.36 uur, onder 18.12 uur. Maan op 13.28 uur, onder 4.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 februari Hoog water 11.03 en 23.52 uur. Laag water 6.05 en 18.56 uur. Zaterdag 25 februari Hoog water 12.32 en uur. Laag water 7.35 en 20.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON S4S55 Maximum-temperaturen q binnen- en buitenland. *0 d Neerslag; laatste 24 uur. .Ho 0J cR Den Helder motregen zzw 4 7 Ypenburg geheel bew. zw 8 7 Vlissingen regen z 7 3 Eelde licht bew. zzw 2 5 De Bilt motregen z 10 4 Twente regen zzw 8 9 Eindhoven regen z 10 7 Zd-Limburg regen z 10 28 Helsinki onbewolkt n -3 0 Stockholm mist windst. -1 Oslo mist windst. -1 0 Kopenhagen motregen zo 2 0,1 Aberdeen geheel bew zo 7 0 Londen regen o 8 6 Amsterdam zwaar bew. z 9 5 Brussel regen z 9 15 Luxemburg zwaar bew. z 9 8 Parijs zwaar bew. z 7 6 Bordeaux half bew. zzo 20 0 Grenoble half bew. ono 16 0 Nice onbewolkt nw 14 0 Berlijn geheel bew. zo 5 0 Frankfort geheel bew. windst. 10 0,5 München licht bew. z 3 0 Zürich zwaar bew. windst. 12 0 Genève half bew ono 0,1 Locarno onbewolkt ono 9 0 Wenen onbewolkt windst. 7 0 Innsbruck half bew. windst. 12 0 Belgrado geheel bew. nno 12 0 Athene zwaar bew nno 12 0 Rome mist windst. 15 0 Ajaccio onbevolkt 0 15 0 Madrid half bew windst. 18 0 Mallorca licht bew. windst. 21 0 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2