Horen en zien Viswinkelier heeft nu ruime keus bij verkoop levensmiddelen Sf-vdH) oü9- „De Ceder" Havenberichten SILO f 369.- „Auto voor vervoer van kadavers in de IJmond is noodzakelijk" I I I I 1 I I I I I J.N-TROMP BOEKENWEEK Boekhandel ERASMUS HR.deBoer KOELKAST 115 L L0ENDERSL00T i KENM0RE overhemden NYLON JASSEN Verkoop van grond in Velsen Korte visserijberichten Medische verzorging tijdens het weekeinde Banketbakkersallerhande 2 jaar Galerij Duinwijk erard van Praa BROEKEN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Het geschenk DE ONBEKENDE UREN DE MUZE OP SCHOOL Populair concert door St. Caecilia CONSTANT - VERLOVINGSRINGEN alLe modellen A L 5 1 slechts t.per 250 gram VAN BREUKELEN GRATIS HUIDADVIES jgggjgjjgl HJrr? Dierenarts in bestuur „slachthuis-IJmond ter gelegenheid hiervan geven wij als speciale feestreclame a.s. zater dag al ons SLAGRGGMGE6AK voor 28 ct Wij brengen een speciale keurcollectie BANKETBAKKERIJ PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Rode Kruis Beverwijk staat er goed voor EEN KEUZE MAKEN is moeilijk maar u slaagt altijd bij „UNIC" PRIJZEN VAN 99.— tot 194. De Vrolijke Vrouwtjes Beeldschermer HEREN-SPECIAALZAAK Cabaret voor bejaarden voer dames en heren PLEIN 1945 no. 48 - TEL. 7549 De radio geeft zaterdag 7elevisieprogramma REFORM VNR-artikelen COR v. d. MEER ■iifci Op 12 februari 1961 is het vestigings- besluit levensmiddelenbedrijven 1961 van'kracht geworden. In dit besluit is ook de kleinhandel in vis opgenomen. Voor de winkeliers is deze nieuwe rege ling van veel belang. Men heeft onder scheid gemaakt tussen gevestigde han del en ambulante handel. Voor de win kelier is er in de eerste plaats een kern assortiment, artikelen, waarop de hou ders van de vergunning een bijzonder recht kunnen doen gelden. In dit geval is het vis, ongeacht, of dit in verse, ge zouten of gerookte staat wordt gebracht. Het begrip vis omvat ook de schaal- en schelpdieren. Men kan verkopen aan particulieren en grootgebruikers, waar onder horecabedrijven vallen. Deze laat ste mogen klaargemaakte vis ook mee geven of bezorgen. Conserven en halfconserven zijn even min als diepvries uitsluitend voor de vis- detaillist gereserveerd. Alle levensmidde lenbedrijven mogen deze drie groepen verkopen. Daarentegen mag de visdetail- list weer conserven, halfconserven en diepvries van alle andere levensmidde len dan vis in zijn assortiment opnemen. De visdetaillist mag volgens de nieuwe regeling een gehele reeks andere artike len samen met de vis verkopen. Het moet hierbij inderdaad gaan om een gemengde bedrijfsuitoefening. Iemand, die een ves tigingsvergunning voor vis heeft, mag dus niet de vis uit het assortiment verwijde ren en zich alleen richten op de nevenar tikelen. Welke artikelen kan de visdetaillist kie zen? Het zijn de volgende: Graanderivaten, zetmeelprodukten, rijst, rijsprodukten. Specerijen, sauzen, smaakstoffen, aro ma's, soepen. Spijsolie, spijsvet. Conserven, halfconserven, waren in diep gevroren toestand. Koffie, thee, vervangingsmiddelen en de rivaten van deze waren. Verpakte gesteriliseerde melk, verpak te gesteriliseerde melkprodukten, een en ander voorzover niet door middel van wa- enautomaten verkocht. Boter, margarine, eieren. Ingrediënten, bestemd voor het samen stellen van oosterse gerechten. Suiker, cacao, en boterhamsmeersels, voorgerechten, puddingen, tal van eetwa ren, die betrekkelijk lang houdbaar zijn, per stuk plegen te worden verkocht en voor de consumptie niet plegen te worden verdeeld. Bijvoorbeeld sprits of cano's. Ook niet in eigen onderneming vervaar digd brood hoort er bij maar dan is te vens een erkenning als wederverkoper vereist. Daarmee is men er echter nog lang niet. Om een idee te geven: gedroogde of ge- confijte vruchten, voorverpakte groenten en fruit, chocolade, bonbons, suikerwerk, zwak-alcholische dranken en eetwaren, in het bedrijf gemaakt van de genoemde ar tikelen, bijvoorbeeld bitterballen en cro- quetten. Voor de ambulante handelaar is het kernassortiment gelijk. Wat hij niet mag verkopen in vergelijking met de winkelier: losse en gepasteuriseerde melk, boter, margarine, kaas, eieren, aardappelen, groenten, fruit (wel gedroogde vruchten enzovoorts), wild, pluimvee, of tamme ko nijnen in geslachte vorm, bloemen en planten. Advertentie Een ieder, die tijdens de boekenweek voor minstens 5.contant, Neder landse boeken koopt, ontvangt gratis de bekroonde geïllustreerde novelle Aan dit boekenweekgeschenk is e prijsvraag verbonden. Een bloemlezing van gedichten betrek king hebbend op de school, bijeenge bracht door W. v. Beusekom. Een boe- kenweekuitgave voor de jeugd 0.90. IJMUIDEN: SANTPOORT: Lange Nieuwstraat 243 Telefoon 6138 Hoofdstraat 200. Telefoon 8371 In het Marquette-theater heeft het Heemskerkse fanfarecorps „St. Caecilia donderdagavond een uitvoering gegeven Er werd een overwegend populair pro gramma ten gehore gebracht. Selecties uit de opera „Faust" en uit de operette „Die Lustige Witwe" vormden de opening waarna nog gedeelten werden gespeeld uit de musical „My fair lady". Na de pauze volgde het optreden van het Zaanse Operettegezelschap. Dit zeven tig leden tellende gezelschap bracht de operette „Die Czardasfürstin" ten tonele. In Wormerveer brengt dit gezelschap reeds tien weken deze operette met succes en de Heemskerkers werden, op deze avond het applaudiseren evenmin moe. Indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat zal de uitvoering op donderdag 2 maart worden herhaald. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Maria A., d. v. W. Klinken' bijl en C. C. A. Rockx te Castricum; Petrus J., z. v. B. M. van den Berg en A. M. Hurk mans te Castricum; Johannes W., z. v. J. J Aarts en v. P. J. v. Hoorik; Ingeborg V., d v. F. J. Rosenberg en H. Smit; Helena M d. v. M. C. de Ruyter en J. van Gulik Alexander, z. v. K. M. Schakelaar en A. de Boer te Beverwijk; Monica C. M., d. v. H P. A. Allard en C. M. Wijtenburg; Sonja M., d. v. J. L. Flapper en J. A. F. Freyer te Uitgeest; Maria D., d. v. G. C. van Egmond en C. A. Buur; Margaretha J. J., d. v. J Meyer en M. C. Smit; Johannes, z. v. P. A, van Zwol en G. Vincent; Rosalinda W. A. d. v. H. J. Boeree en A. M. A. de Kruyf Inge M., d. v. F. W. Reymer en A. M. M Hörchner te Beverwijk. GETROUWD: J. Felix te ÏJselmuiden en J. van der Veen; B. Marquenie en W. P. F Zaalberg; J. Bakker te St. Pancras en E Klingeler. Advertentie Houd vol lol de eindstreep, spaar trouw I STICHTING NUTSSPAARBANK In de gemeente Velsen De heer C. van Kampen wil een stuk grond van 410m2 aan de Reaumurstraat in IJmuiden kopen van de gemeente om er een garage voor onderhoud en stalling van auto's te bouwen. B. en W. vragen de raad akkoord te gaan met de verkoop van de grond voor een prijs van 20, per m2. De heer L. J. Koning wil aan de Huis te Wissenlaan in Santpoort de westelijke helft van een dubbele woning bouwen. Hij vraagt daarom de gemeente hem een ter rein van 250m2 aldaar te verkopen. Ook voor deze grond is de prijs 20,- per m2. Om een garagebedrijf en toonzaal te kunnen stichten heeft de firma B. Berend- sen en Zoon in IJmuiden de gemeente Vel sen verzocht haar een terrein ter grootte van 1200m2 aan de Zeeweg, hoek Willems- beekweg, te verkopen. Volgens oordeel van B. en W. kan de prijs van deze grond wor den gesteld op 26,- per m2. Het ligt ver der in de bedoeling van B. en W. de firma Berendsen en Zoon voor een tijdvak van twintig jaar toestemming te verlenen tot de plaatsing van benzinepompen met tanks. De Duitse markt is de laatste jaren meer en meer door buitenlandse visproducenten van vis en viswaren voorzien. In 1958 wer den 136.302 ton voor een waaide van 136.150.000 DM geïmporteerd, in 1959 waren het al 171.851 ton voor 164.270.000 DM. In 1960 bereikten de invoeren van vis en vis waren een hoeveelheid van 220.233 ton voor een waarde van 207.302.000 mark. Mr Stavros Niarchos, de Griekse reder heeft het Nationale Reddingboot Genoot schap in Groot-Brittannië een gift van 500 pond gegeven. Dat bedrag had hij als schadevergoeding gekregen na een proces tegen een avondblad, aldus Fishing News Een Japans koelschip zal de Nederlandse walvisexpeditie in de Zuidelijke IJszee assisteren. Het schip zal het walvisvlees van de Willem Barendsz overnemen en het naar Europa brengen, De Grimsby-trawler Ross Genet, die was vastgelopen op de westkust van de Hebri- den, is dankzij de hulp van twee plaatse lijke kreeftenscheepjes-bemanningen vlot- getrokken. In Port Lincoln (Zuid-Australië) zijn hij de eerste vangst van het seizoen veertien ton tonijn aangevoerd. Een Schots parlementslid heeft in het Lagerhuis aangedrongen op een grondig onderzoek van de veranderende oceaan temperaturen rond Schotland en het effect daarvan op de Schotse visserij. De rege ringswoordvoerder verklaarde dat de des- kundigen dit onderzoek al lang uitvoeren en ook zullen voortzetten. Polen heeft zeven nieuwe vissersschepen van een 10.000 ton groot moederschip tot 600 ton-trawlers gebouwd voor Rus land en drie 400 tons trawlers voor Frank rijk. Dit alles in het laatste kwartaal van 1960, aldus „Pools Zeenieuws". Het moederschip, de Ivan Fedorov" kan dertien mijl lopen. Er zijn twee fabrieks- trawlers van 2760 ton en vier trawlers van 647 ton. In North Shields heeft men veel last van influenza. Ook de visserij wordt er door gehandicapt. Zp moest de trawler Kendale (200 ton) naar de haven terugkeren omdat de halve bemanning,inclusief de schipper met influenza naar kooi moest. In Douarnenez (Bretagne) vreest men dat de trawler Aimajo verloren is gegaan. Op 2 februari had een andere trawler radio contact. De Aimajo was toen met haar negen koppen 70 mijl zuidwest van Ier land in een hevige storm. De Aimajo, een moderne trawler uit 1957, was 75 voet lang Schipper was Théodore Doaré. Men heeft, nog geen spoor van haar gevonden. Alle andere schepen uit dat gebied waren ook te laat binnen, maar twee weken is toch wel angstaanjagend veel. De schipper van de Franse trawler Fran qoise Gisele is door een hof in Waterford (Ierland) veroordeeld tot 5 boete en in beslagname van vis en vistuig wegens vis sen binnen de territoriale wateren. Noorwegen gaat de verruiming van de visserijgrenzen in twee etappes doorvoe ren. Óp 1 april zal de visserijgrens op zes mijl worden gebracht. Op 1 septem ber volgt dan de uitbreiding tot 12 mijl langs de gehele Noorse kust en rondom het eiland van Jan Mayen. De Liberty Fish Co uit Philadelphia heeft de Australische regering toestem ming gevraagd met een vloot van tien trawlers en een moederschip te mogen opereren vanaf de noordwestkust van Aus tralië. De schipbreuk van de Russische trawler bij Yell heeft nog een bittere nasleep ge had. De bevelvoerende vrijwilliger van de reddingsbrigade in Yell, Shetland, die al 25 jaar dienst had gedaan, heeft name lijk op verzoek van zijn cnef ontslag ge vraagd. Hij weigerde met zijn bemanning uit te varen, omdat hij meende dat hij de situatie ter plaatse beter kon bekijken dan zijn hoofdkwartier (Fishing News). Het Noorse parlement heeft vorige week een subsidie van 2.985.000 pond verleend voor de visserij op kabeljauw en haring De Whitby vissersboot Accord, schipper W. Graham, ving deze week in zijn seine net: één haring. Advertentie le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 5362 Advertentie COSMETICA OP MEDISCHE BASIS PLANETENWEG 68 CEDERSTRAAT 31 TELEF. 8107 TELEF. 5610 In het stadhuis van Beverwijk is don derdagavond het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam „Vleeskeuringsdienst- Slachthuis IJmond" leven in geblazen. De ze gebeurtenis, waarop het algemeen be stuur en dagelijks bestuur zijn geïnstal leerd, is na afloop met een glaasje be klonken. Als voorzitter van het algemeen bestuur is gekozen de burgemeester van Velsen, mr. C. J. Bührmann. Ook is hg benoemd tot voorzitter van het dagelijks bestuur. De nieuwe regeling, waaraan de gemeenteraden in de IJmond (Velsen, Be verwijk, Heemskerk en Uitgeest) hun goedkeuring reeds hebben gegeven, zal op april aanstaande ingaan. Het slachthuis te Beverwijk is daartoe verkocht voor 430.000 aan het eerdergenoemde lichaam. Donderdagavond zijn diverse verordenin gen vastgesteld. Er ontstond een moeilijkheid bij de ver kiezing van het'algemeen bestuur toen de Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Nore van Antwerpen; Vechtstroom, Shore- ham; Ardgarry, Auldbealt, met pontons voor Zaandam; Aardenburg, Antwerpen, voor havenkantoor IJmuiden; Zuiderkruis, Djakarta; Ittersum, Le Havre; Swift, Lon den; Martha Ahrens, Hamburg; Linge- stroom, Londen; Pergo, Newhaven, ledig staalhaven; Geestdam, Maassluis, ledig staalhaven; Bintang, Le Havre; Uksmouth Crampton, ledig binnenhaven ho; Willem stad, Plymouth; Jans, Londen; Wold Lea der, Manchester; Grebbestroom, Huil; Li- fana, Antwerpen; Phyllis T Conway, Aru ba; Graveland, Recife; Batjan, Antwerpen Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Hy dra van Swansea; Dido, Oporto; Illstein, Antwerpen; Schieborg, Ipswich. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Charkov naar Tallin, walsmat. IJmuiden ho; Nova Zembla, Londen, ledig Zaandam; Kandaw, Antwerpen; Anatina, Hamburg; Henriette B., Swansea, walsmat. IJmuiden ho; Bomma, Delfzijl; Labotas, Benghazi; Eüsaljfth Roorda, Rotterdam; Warmar,Gd.y- nia, ledig Velsen; Baldur, Vittoria; Arctu- rus, Antwerpen; Amaèonte, La Coruna; Rote, Geht; Land Hadeln, Elbe, voor orders ledig Zaandam; Fjorden, Antwerpen; Sa- dik, Gdynia; Scheldestroom, Londen; Luc tor, Ipswich, stijlsel Zaandam; Bewa, Esb- jerg; Vliestroom, Manchester; Nbonanza, Balona; Bram, Sandvoerde. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Minos naar Rotterdam; Pegasus, Rotterdam Swift, Harlingen. Advertentie (COMPRESSOR Tafelmodel met formica bo venblad, verlichting en slot. Uiterst laag stroomverbruik. De sensatie van 1961. 5 jaar garantie. Betaling in overleg. AUEENVERKOOP IJMUIDEN: Lange Nieuwstr. 435-435 Tel. 4454 Advertentie gekozen vertegenwoordiger van Heems kerk, de heer H. J. M. Roozen, zeide de functie niet te willen aanvaarden. Na be sloten zitting gaf de heer Roozen te ken nen de benoeming in beraad te willen hou den. Tot lid van het algemeen bestuur zijn gekozen: mr. Bührmann, voor de gemeen te Velsen (voorzitter) E. Gerritse voor Be verwijk, dr. Clay voor Uitgeest, H. J. M. Roozen voor Heemskerk (in beraad!) en Verbeek voor Velsen. Tot plaatsvervan gende leden van het bestuur zijn gekozen: voor Velsen, de heer J. G. Kolkman; voor Beverwijk Jac. de Weyer; voor Heems kerk S. van Tuinen; voor Uitgeest de bur gemeester, de heer Aalders en dr. Clay. Tot secretaris werd benoemd drs. B. We ber te Velsen. Nadat diverse verordeningen (keuring heffing, destructie, bezoldiging) waren vastgesteld, werd bekendgemaakt dat voor het personeel van de vleeskeuringsdienst het ambtenarenreglement van de gemeen te Velsen van toepassing is. Tot directeur is benoemd de huidige directeur, de heer H. Naafs. Wantoestand Bij de rondvraag merkte de heer Kolk man op, dat het aanbeveling verdient een contactorgaan op te richten, met het doel afnemers c.q. slagers en dagelijks be stuur nader tot elkaar te brengen. Dit zou volgens de heer Kolkman zeker vruchten afwerpen. Deze spreker suggereerde het bestuur óók na te gaan in hoeverre de ontwikkeling van het slachthuis te Bever wijk van invloed zou kunrten zijn op de vestigingseisen voor détaillisten. Het be stuur nam beide suggesties over en zegde toe ze te zullen bestuderen. Ditzelfde gold ook voor dr. Clay, dieren arts te Uitgeest. De heer Clay was aller minst te spreken over het ophalen van plotseling gestorven dieren. Het ontbreken van een auto voor het vervoer van de ka davers zag de heer Clay als een indirect gevaar voor de volksgezondheid, omdat in de praktijk vele kadavers lange tijd blij ven liggen. Hij kwam met voorbeelden In Uitgeest is het namelijk voorgekomen dat een plotseling overleden koe lange tijd op de openbare weg had gelegen, voordat er een auto kwam om het kadaver naar het slachthuis te brengen. Ook blijkt meer derc malen, dat de verordening wordt overtreden, doordat veeboeren de dode beesten zelf gaan begraven. Een auto is dus wel gewenst. De heer Clay betreur de het in dit verband tevens, dat perso neelsleden. die in gevallen van noodslach tingen moeten worden opgeroepen, geen telefoon hebben. De heer E. Gerritse voegde hieraan nog toe, dat het aantal noodslachtingen vrij hoog is. Het pas geïnstalleerde bestuur beloofde de kwesties te zullen bestuderen en te zij ner tijd met voorstellen te zullen komen Op de donderdagavond gehouden jaar vergadering „v-an de afdeling Beverwijk van het Nederlandsche Roode Kruis konden secretaris en penningmeester optimistische geluiden laten horen. Secretaris P. van der Esch deelde in zijn jaaroverzicht mee dat de afdeling nu 1899 leden telt, de Rode Kruis-actie, die in mei gehouden werd. bracht 7344,54 op. Dat was ruim 1200 meer dan het jaar er voor Er werden in de drie lectuurhuisjes tesa men 446 boeken ingeleverd en 3107 kg tijdschriften. Het werk van de Rode Kruis- colonne. die 66 leden telt, werd weer om vangrijker. Het college van regenten van het Rode Kruisziekenhuis kocht in 1960 en begin 1961 de panden Vondellaan 3 a en 20 aan Men heeft een architect opdracht gegeven een ontwerp te maken tot uitbreiding van het Ziekenhuis van 170 tot tenminste 240 bedden, waarin begrepen een moderne po likliniek en vergroting van de personeels- huisvesting. De adjunct-directrice zuster C. M. Tobi gaat wegens pensionering het Rode Kruis ziekenhuis verlaten. Als haar opvolgster werd benoemd zuster C. van Gelder, eer der waarnemend adjunct-directrice van het Algemeen Provinciaal Stads- en Acade misch ziekenhuis te Groningen. Gedurende 1960 werden in het zieken huis 4272 patiënten verpleegd (1959: 4176) Het aantal verpleegdagen bedroeg 58196 (58275), de gemiddelde verpleegduur per patiënt 13,62 dagen (13.95) en het gemid delde aantal patiënten 159 (160). Er waren in 1960 160 nersonen in het ziekenhuis werkzaam, waarvan er 95 tot het verple gend personeel behoorden, 38 tot huishou delijk personeel en 13 tot het paramedisch personeel. Men verwacht dat de voórbereidingen tot uitbreiding van het ziekenhuis in 1961 in belangrijke mate zullen vorderen. De voor. zitter G. W. P. Stoutenbeek deelde mede dat men in mei weer een autotocht voor zieken en invaliden zal houden en dat aan de boottocht met de Henri Dunant van 10 tot 15 juli 5 Beverwijkers mogen deel nemen. IJMUIDEN Artsen: P. Brouwer, Kon. Wilhelmina- kade 79, tel. 4507; H. Paleari, Pegasus- straat 50. tel. 8085; J. MacDaniël, Gene- stetlaan 4, Driehuis, telefoon 4203. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Verloskundigen: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstr. 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. no. 7949. SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-Dorp, telefoon 8570. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Z., telefoon 02560—8249. VELSEN Wijkverpleging: zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden. telefoon 6504: IJmuiden en IJmuiden-Óost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, telefoon 6195: IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster J. Markerink, Middenduinerweg 89, Sant poort, tel. 8924: IJmuiden-Oost; zuster A. de Ruiter, 'Hagelingerweg 175, Sant poort: Velsen-N., Velsen-Z. en Driehuis; zuster K. Langejan, Brederocdscbeweg no. 106, Santpoort, telefoon 7477; Sant poort-Noord en Santpoort-Zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. M Rolink, Duinvlietstraat 8, Velsen-Noord, telefoon 02510—3745. Van 'zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: A. Verburg, t.h.v. dr. Rooyaards, dr. Schuitstraat 12, tel. 3636. bij geen gehoor 5551. Apotheek: Apotheek Duinwijk, Populie renlaan 44. telefoon 3388. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur H. Kloppert, G. van Assendelft 25 B, Heemskerk, tel. 02512 2476. Apotheek: De Heemskerkse Apotheek, Maerelaan 46, telefoon 2490. Kraam- en wijkverpleging Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverzorging: zuster De Ruyter, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, tri. 4409. Kraamverpleging: zuster Majoor, v. 01 denborghweg 33, Wijk aan Zee, telefoon 02517 343. CASTRICUM Arts: H. Wieringa, Schelgeest 31, tel. 2289 Wijkverpleging: zuster Meihuizen, Bak- kummerstraat 41, telefoon 2530. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 2500. Advertentie in de nieuwe vlotte lijn. Model 1 rij, 3 knoops, af lopende schouderlijn, ge voerde pantalons. Vervaardigd van wollen kamgarens, in de kleuren blauw-brons, multi color en bruin-brons. „De vrolijke Vrouwtjes van Windsor" in de opvoering van Ensemble, destijds bij de première nogal matigjes door de pers ontvangen, bleken gisteravond op de tele visie nu de voorstelling eenmaal Is inge speeld een alleraardigste vertoning op te leveren, voor wie tenminste van Shake- speariaanse comedies houdt. De camera- regie van Ben Mettrop beperkte zich bij deze uitzending vanuit het Casino in Den Bosch tot een zo nauwkeurig mogelijke registratie van de voorstelling, zonder on nodige close-ups die de aandacht van de toeschouwer vaak eerder afleiden dan leiden. Toch blijft het op de beste beeld buis moeilijk om. zodra er een ensemble scène voorkomt met meer dan drie ac teurs, een heldere kijk te behouden op de actie van de spelers afzonderlijk. Nood zakelijkerwijs gaan op zulke ogenblikken details die men ,in de schouwburg zou kun nen volgen voor de t.v.-kijker verloren. Daarom kan men zich ook afvragen of de K.R.O. met de keuze van dit zo groot bezette stuk wel de meest gelukkige greep uit het huidige toneelrepertoire heeft ge daan. De onplezierige en hier en daar zelfs weerzinwekkende intrige van deze come- die (het enige gegeven dat Shakespeare ooit zelf heeft verzonnen) valt eigenlijk al leen te slikken wanneer men het stuk speelt met de goedmoedigheid en zwaar teloosheid waarvan deze opvoering blijk gaf. Het tempo lag hoog en behalve in het onmogelijke eerste bedrijf waren er telkens verrassend mooi uitgespeelde scè netjes waarin de detailkunst van de gro te meester Sjaroff te herkennen viel. Zo als tussen Ton van Duinhoven en Jan Re- tèl bij het overhandigen van de beurs en later in en om het bed van Falstaff. Voor het werkelijk redden van de afgetrapte ty petjes die dit stuk verder bevolken had men grotere acteurs nodig gehad dan gis teravond veelal beschikbaar waren, maar toch was het gemiddelde spelpeil meer dan bevredigend met een enkele uitschie ter als de malle, maar lang niet malse koppelaarster van de eeuwig jeugdige Magda Janssens. Het decor leek niet fraai maar wellicht was dat een gevolg van het wegvallen van de kleuren. In de pauze zagen wij een tweede af levering van de kroniek voor kunst en kuituur, onder leiding van J. W. Hofstra die onder andere aandacht besteedde aan de prachtige bijna voltooide schouwburg in Tilburg en aan de wereldpremière van het toneelstuk „Curtmantle" van Christo pher Fry, die daar binnenkort zal plaats vinden. Een goed gebrachte kunstrubriek als een kruidige hap tartaar midden in een broodje Shakespeare. Lange Nleuwstraat/Marktpleln Telefoon 4203 Advertentie In het St. Jozefhuis aan de Banjaert- straat in Velsen-Noord heeft een groot aantal bejaarden donderdagavond kunnen genieten van goed cabaret, dat onder auspiciën van de sub-commissie voor de ontspanning van de ouden van dagen in de gemeente Velsen werd gebracht door het gezelschap „De Pompadours" uit Haarlem Onder leiding van de heer Puck de Weijze. die voor zijn gezelschap tevens de auteur van de liedjes en teksten is, maakte „De Pompadours" met een originele vondst een rustige entree. Deze rust bleef het gehele programma beheersen. De teksten van liedjes, chanson en declamatie waren zorgvuldig geschreven met een vaak rake moraal. De twee dames en vier heren, die het cabaret vormden, kwamen tot pittig samenspel in enkele geestige voordrachten. Wegens ontstentenis van de heer J. Hühl opende de heer L. van der Wal de avond Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO 20 00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praat je 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9,35 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Sportnieuws. 13.45 Lichte muz. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.10 Fanfaremuziek. 16.30 Fries forum. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Bedreigde kunst, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Leven en dood In de bijbel, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr 21.15 Soc. comm. 21.30 Lich te muziek. 22.05 Levend of dood?, hoorsp. 22.30 Nieuws. 22.40 Licht progr. 23.10 Lichte muz. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Promenade-ork. (Om 12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.45 Jazzmuz. 15.10 Franse les. 15.30 Pianospel 15.50 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Sportuitz. 16.56 Wereldkampioensch. kunstschaatsen te Praag. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte muz. 13.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lich te muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Brabants ork. en viool. 21.00 U bent toch ook van de par- ti.i?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Wereldkamp. kunstschaatsen te Praag. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Gram. 15.00 Accor- deonmuz. (Om 15.15 Gram.). 16.00 Operettemuz. 16.50 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgische ge zangen. 17.25 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Ka mermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.00 Operettemuz. 20.30 Operafragm. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevar. muz. 23.55—24.00 Nws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. AVRO: 20.30 Flits, TV-kron. NTS: 21.00—23.00 Wereld- Kampioenschappen kunstschaatsen te Praag. VOOR ZATERDAG NTS: 15.00 Wereldkampioensch. kunstschaatsen te Praag. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Licht progr. 21.00 Film. 21.25 Gevar. progr. 22.10 Dagsluiting. NTS: 22.20—23.00 Wereld kampioenschappen kunstschaatsen te Praag. Advertentie Zoutarme en suikervrije dieet-artlkelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Het bekende adres, ook voor Helderse taal

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5