Textielzaken gaan weer koffie verkopen >Q9<9 kou gevat? OP EN OM HET BINNENHOF AGENDA 3 en bondig Zacht en droog weer Steenwijk verboden voor bromfietsen Kwart miljoen schade door brand Haagse politie vervulde moeilijke taak goed Wijziging van loterijwet wordt voorbereid JOHNNIE WALKER ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 2 PER 3 MAART AANSTAANDE: Wij gaan nu door tot het bittere einde de kerkuil voor een góéd en verantwoord advies Ir Witte wordt geen Tweede Kamerlid Minister Toxopeus: Kosten levensonderhoud iets gestegen in december/j anuar i Kerkelijk nieuws SER-adviezen over nieuwe bedrijfsschappen Haarlem V elsen-l J muiden Beverwiik H eemskerk 3i 4 sl (Van onze Amsterdamse redacteur) Met ingang van 3 maart gaan de tex tielzaken opnieuw over tot de verkoop van goedkope koffie. Evenals drie jaar gele den, zal de koifie worden verkocht tegen „onzakelijke prijs", namelijk 1,29 per half pond in plaats van de normale ver koopsprijs van 1,56. De vorige koffieac- tie. die van juli 1957 tot juli 1958 is ge houden, had een omzet van 12 miljoen gulden, ofwel acht percent van de totale koffieomzet in Nederland. De koffieverkoop is bedoeld als protest van de drie samenwerkende textielbonden tegen het cadeau geven van branche vreemde artikelen in het kruideniersbe- drijf. In 1958 heeft de koffieactie geleid tot een aansporing van de kruideniers-or ganisaties om paal en perk te stellen aan het cadeausysteem in de levensmiddelen- bedrijven. De vrede is echter van kort stondige duur geweest. Sinds enige tijd neemt het geven van cadeaus in het krui- deniersbedrijf toe. Toen de textielbonden vernamen dat een grote zuivelindustrie te Zoetermeer 30.000 schorten bestelde om deze als cadeau-artikel bij haar produkten te gebruiken, besloot de commissie „ca deaustelsel van de textielhandel" tot een tegenactie in de vorm van de koffiever koop, die destijds zo'n succes is geweest. De voorzitter van de commissie, de heer B. I. Terheyden, heeft gisteren verklaard dat de koffieactie „tot het bittere einde" zal worden voortgezet. En hij ziet dat ein de in een „gentlemans' agreement" waar bij de belangen van de textieldetaillisten in elk géval veilig zijn gesteld. De eerste koffieactie heeft tot gevolg ge had, dat de kruideniers hun eigen kof fieomzet in gevaar zagen komen en dal zij zichzelf gingen keren tegen het ca deaustelsel in hun eigen bedrijven. Sinds dien is de goede verstandhouding tussen kruideniers en textieldetaillisten langza merhand slechter geworden en sinds een half jaar kan men zelfs spreken van een verwijdering. In september 1960 startte de textielhandel namelijk met een verkoop actie van goedkope zeep en wasmiddelen, om een einde te maken aan het cadeau geven van textielgoederen door de was middelenindustrie. Daarbij werd de krui deniers en drogisten aangeboden ook deze goedkope wasmiddelen in de verkoop te nemen. De kruideniersorganisaties, ver- Advertentie N GRACHT23. TEL 17063 C" <-■' Het centrum van Steenwijk is verboden voor bromfietsen met in werking zijnde motor. Bovendien geldt voor de grootste winkelstraat voor de weekeinden een ver bod voor rijwielen. Op deze rigoreuze wij ze is door het gemeentebestuur een einde gemaakt aan de overlast, die vooral in de winkelstraten van Steenwijk van brom mers werd ondervonden. enigd in De Kruideniers Vakcentrale, heb ben echter sterk stelling genomen tegen deze zeepactie. Zo werd een dringend be roep gedaan op de kruideniers, om geen enkele medewerking te verlenen aan de actie van de textielhandel, welke actie overigens werd gesteund door de huis- houdelijke-artikelenbranche. Het ziet er niet naar uit dat een „gentlemans agree ment" spoedig gesloten zal worden. „Ik geloof dat het een kwestie van uithou dingsvermogen is," meent de heer Ter heyden. „Wij zullen de kruideniers onder druk zetten en als zij niet zwichten voor zeep en koffie, zullen wij niet schromen nog andere artikelen te gaan verkopen." Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, die in cfe vacature-Romme benoemd verklaard is tot lid van de Twee de Kamer, zal deze benoeming piet aan vaarden. Op de desbetreffende lijst volgt dr. G. Veldkamp, die thans de functie van staatssecretaris bekleedt. Na hem komt de heer B. J. van Buel te Oss in aanmerking. Deze is lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant.. In Etten-Leqr heeft een grote brand ge woed 'in een loods van een fabriek voor isolatiematerialen. De. 25 meter brede en 50 meter lange loods was tot de nok ge vuld met vlas ter waarde van 150.000 gul den. Alles ging in vlammen op. Ook de loods, die een waarde van 80.000 gulden had, brandde tot de grond toe af. De Haagse politie heeft tijdens de oude jaarsavondviering een moeilijke en ver antwoordelijke taak ter voorkoming van er gerlijke tonelen in het algemeen goed vol bracht. Dat zich daarbij na de tijdige en duidelijke waarschuwing van de burge meester een betreurenswaardig incident incident heeft voorgedaan, doet aan dit oordeel geen afbreuk. Dit zegt minister Toxopeus in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker (C. P. N.). De minister vindt het verder niet onjuist dat de burgemeester van Den Haag, nog voordat antwoord was verschenen op schriftelijke vragen die uit de Tweede Ka mer waren gesteld, als hoofd van de po litie een verklaring heeft uitgegeven over het gebruik van wapens bij ongeregeld heden in de macht van oud-op nieuwjaar. De heer Bakker had ook gevraagd hoe te verklaren is dat de Haagse politie pas op 19 januari tot de conclusie kwam dat in de bewuste nacht een Hagenaar door een sabelsteek werd gewond. Hierover merkt de minister op dat met het in samenwer king met de rijksrecherche ingestelde tijdrovende en moeilijke onderzoek pas laat kon worden begonnen onder meer doordat de betrokken politieman, wiens identiteit niet bekend is geworden, geen melding van het gebeurde heeft gemaakt. Wellicht heeft hij zelf niet gemerkt, dat hij een verwonding heeft toegebracht. Noch uit verklaringen van omstanders, noch uit verklaringen van het politiepersoneel dat in de nacht van oud op nieuw omstreeks vier uur bezig is geweest in diverse stra ten de orde te handhaven, waarbij meer malen van de sabel gebruik is gemaakt, kon een duidelijk beeld worden verkregen van wat zich heeft afgespeeld. Directeur veroordeeld. De officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk tegen de 31-jarige directeur van een chris telijke lagere technische school te Zwijn- drecht, die in de periode van april tot december vorig jaar de school voor ruim 15.000,heeft benadeeld. Advertentie 19 cent per ro( Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951-100, onderging van medio december 1960 tot medio januari 1961 een geringe wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W./A.W.W. bleef staan op 127, terwijl het indexcijfer exclusief A.O.W./A.W.W. steeg van 122 naar 123. De stijgingen kwamen voornamelijk voor in de sector „voeding". Binnen deze sector liepen de indexcij fers op voor brood, aardappelen, groente, fruit, vlees en vleeswaren, margarine en melk. Verder bracht een verhoging van de ziekenfondspremie een stijging met zich voor verplicht en vrijwillig verzekerden. De stijgingen werden gedeeltelijk gecom penseerd door een daling van de index cijfers voor bloemen en voor kleding. Deze laatste daling houdt verband met de uitverkoop. Geref. Kerken Beroepen te St. Jacobi-parochie P. C. Koster, kand. te Pemis; te Weesp A. G. Kornet te O. en N. Wetering. Aangenomen naar Goes (vac. wijlen dr. C. Stam) W. Kats te Tiel. In de in Den Haag gehouden openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad zijn de ontwerp-adviezen vastgesteld over de instelling van een bedrijfschap voor het bakkersbedrijf en voor de vlas industrie, alsmede het ontwerp-advies tot wijziging van het instellingsbesluit bedrijf schap schildersbedrijf. Tijdens de discussies over het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf werd de aandacht gevestigd op de belangen van de consument. Over de vorm van het betrek ken van de belangen van de consument in 'dit „schap" zal de organisatiecommis sie van de S.E.R. zich nader beraden. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting 1961 deelt de minister van Justitie mede, dat een reeks wettelijke regelingen in voorberei ding is. Onder andere staan op stapel een ontwerp „Vakantie voor arbeiders", een herziening van de Auteurswet 1912, goed keuring van de universele auteursrecht conventie, wijziging van de Loterijwet in verband met voetbalpools en wijziging van de uitleveringswet in verband met het Europese uitleveringsverdrag. Zonder Romme Nu de Tweede Kamer voortaan prof. Romme als voorman in haar midden, te vens voorzitter van de fractie van de Ka tholieke Volkspartij, moet ontberen, meen ik ook in deze rubriek met een enkel woord er van te moeten reppen, hoezeer men hem daar zal missen. Hij behoorde er tot de allerbeste debaters. Hiermee be doel ik heus niet alleen dat hij menig maal op gevatte, soms ook geestige wjjze, een andere spreker schaakmat kon zetten, maar bovenal, dat hij de gedachtenwis- seling op een hoog peil vermocht te bren gen. En, niet te vergeten, dat hij de kunst machtig was om op het juiste ogenblik de kern van een ganse discussie samen te 'vatten' om daarop -tot - eenr goede af sluiting van het geheel, .te. komen. .Van daar,. dat. hij werkelijk eenparlementa riër van gehalte, was, zoals men er heiaas slechts weinig heeft. Voor zijn fractie betekent zijn aftreden natuurlijk ook een niet gering verlies. Al met al heeft hij echter ongetwijfeld een wijs besluit genomen. Want het is inder daad veel beter, dat hij zich nu voortaan tot een normale dagtaak zal kunnen be palen dan dat hij zou voortgaan het wer kelijk bovenmenselijke te ondernemen. Dit heeft hij jarenlang gedaan én zulks als gevolg van zijn onbegrensde plichts betrachting, gepaard gaande met een steeds heel sterk doordrongen zijn van het vele, dat voor hem een gewetenszaak is. Dit alles kan verklaren dat hij, ook bij hen die het op menig punt politiek of an derszins helemaal niet met hem eens zijn, c Stadsschouwburg; Vandaag 20 u.: Rotter dams Toneel met ..De Spaanse Brabander". Zondag 20 u.: Rotterdams Toneel met „Dubbel spel". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15, zondag tevens 16.15 u.: „De held van Mara thon", 14 j. Frans Hals Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote bedrie ger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u,: „Klokslag midder nacht", 14 j. Vandaag 23.30 u.:. „Demetrius en de gladiatoren", 18 j. Zondag 11 u.: „Hoffmann's Vertellingen", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „The naked city", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Slaapkamergeheimpjes", 18 j. Zaterdag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „A. en C. als loodgieters", a.l. Maandag 20.15 u.: „Dwars over de zuidpool", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Heime lijke verhouding", 18 j. Zondag 11 u.: „Bij de Papoea's op Nieuw-Guinea", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Michigan Kid", 14 j. Maandag tot ep met donderdag 14,30. 19 en 21.15 u.: „De cobra-afgod", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag tevens 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20u.: „Too hot to handle", 18 j. Zondag 14.30 u.: „De laatste Robid Hood", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „De zigeu nerin van Parijs", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 10—22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u„ zondags 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 24 februari). ZATERDAG 25 FEBRUARI City Theater, 19 en 21.30 u.: „Zij waren nog geen twintig". Rex Thea'ter, 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 14 17 u.: Schilderijententoonstelling. ZONDAG 26 FEBRUARI City Theater, 15 u.: „Heuvels in vlam men'': 19 en 21.30 u.: „Zij waren nog geen twintig". Rex Theater, 15 u.: „De onsterfelijke sheriff'" 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat"; Tentoonstellingszaal Heidestraat 45, 14 17 u.: Schilderijententoonstelling. MAANDAG 27 FEBRUARI City Theater. 20 u.: „Zij vochten als helden". Rex Theater, 20 u.: „De zoon van de Rode Piraat". Tentoonstellingszaal Heidestraat 45. 19 21 u.: Schilderijententoonstelling, Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 1416.30 u. ZATERDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „On the Beach". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Car thago in vlammen''. W. B. Theater, 20 uur: „De schrik der piraten". ZONDAG 26 FEBRUARI Kénnemer Theater, 14.30 uur: „De vluch teling van de Alamo": 16.30, 19 en 21.15 uur: „Een stem in dé mist". Luxor Theater. 14.30 uur: „Kop op. borst vooruit"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Carthago in vlammen". W. B. Theater, 14.30 uur: „De zwarte schorpioen''; 16.30 en 20 uur: „Captain Buf falo". MAANDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een stem in de mist". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Car thago in vlammen". W. B. Theater, 20 uur: „Captain Buffalo" Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Ik wil leven"; zondagmiddag 14.30 uur: „Stad in boeien". terecht warme bewondering geniet, waar naast niet onvermeld blijve dat de mens Romme volop sympathie verdient. Oppositie en buitenlands beleid Sinds jaar en dag bestaat er in ons land met betrekking tot het buitenlands beleid, in grote trekken genomen, tussen de regering en haar aanhangers enerzijds en de oppositie aan de andere kant, geen of nauwelijks enig verschil van opvatting. Zeker niet wat Nederlands streven en op treden met betrekking tot Europese vraag stukken aangaat. Een ogenblik kon het afgelopen week misschien de indruk ma ken alsof in het bijzonder van socialisti sche zijde door mr. Van der Goes van Naters als lid van de oppositie nogal te velde werd getrokken tegen minister Luns' optreden bij de Parijse Europese topcon ferentie, Tenslotte bleek -echter wel, dat zulks niet het geval was. Inzake het Indonesische vraagstuk, in clusief Nieuw-Guinea, meen ik dat er toch ook vroeger wel eens vrij vergaande me ningsverschillen tussen regering en oppo sitie zijn voorgekomen. Zo b.v. bij een overigens vrij kleine groep in verband met heel de kwestie van de souvereini- teitsoverdracht en voorts herinner ik er aan, dat in het begin van 1951 de libera le fractie in de Tweede Kamer het toen malige kabinet-Drees het vertrouwen op zegde in verband met de politiek ten op zichte van Indonesië en met name ook juist aangaande Nieuw-Guinea. Begrijpelijke verontwaardiging Intussen was het heel begrijpelijk dat minister Luns donderdagmiddag bij de aanvang van zijn verdediging van het re geringsbeleid betreffende Nieuw-Guinea in werkelijk felle verontwaardiging de heer De Kadt (P.v.d.A.) te lijf ging. Deze had zich namens zijn groep in niet voor tweeërlei uitleg vatbare termen geheel en al tegen dat beleid gekeerd. Daarin nu meende mr. Luns een wel opvallend ver schijnsel van de houding van de grootste oppositie-partij te moeten zien. Hij kon niet nalaten eraan te herinneren hoe vol gens hem, onder kabinetten geleid door de socialist dr. Drees en waarin ook een aantal socialistische ministers hadden ge zeten, in feite eenzelfde soort politiek was gevoerd, waartegen zich toen de voorman nen van de P.v.d.A. niet hadden verzet. Later mocht de heer De Kadt dan wel aanstippen, dat er binnen diens partij toch bezwaren tegen hadden bestaan en dat bijvoorbeeld ook, juist dankzij de P.v.d.A de hele kwestie Nieuw-Guinea een tijdje in de ijskast was opgeborgen, niettemin is het een feit dat pas sinds de fractie van de P.v.d.A. in de oppositie is van die kant min of meer georganiseerde actie tegen het tot dien gevoerde Nieuw-Gui- nea-beleid is ontwikkeld. Ook in de ogen van hen, die al veel vroeger het Neder landse standpunt terzake van Nieuw-Gui nea onjuist of onhoudbaar hadden gevon den, heeft de P.v.d.A. jarenlang boter op het hoofd gehad door een te grote mee gaandheid. In zoverre scheen hier het ge lijk aan de kant van de minister van Bui tenlandse Zaken te zijn. Daarom ook zou de zoëven genoemde socialistische afge vaardigde wijzer hebben gedaan in zijn eerste kritiek ronduit te erkennen, dat zijn politieke vrienden en hij pas sinds betrek kelijk kort geleden duidelijk een andere weg waren gaan inslaan. Overeenstemming en verschil Intussen was misschien wel een van de merkwaardigste facetten van de vrijdag over het tere onderwerp Nieuw-Guinea ge voerde gedachtenwisseling, dat in wezen de afstand De Kadt-Luns minder groot was dan menigeen aanvankelijk misschien dacht en dan de Kamer ook zelf tenslotte bleek te constateren. Allebei waren ze het erover eens, dat er gestreefd moet voor den naar de verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht der Papoea's, althans, voorzover mogelijk. En ze benaderden el kaar tevens tot op zekere hoogte op het punt van de wenselijkheid dit langs inter nationale weg te bereiken. Maar aan het slot van zijn betoog onderstreepte het so cialistische kamerlid de noodzaak om nog maals aan te geven, dat als het onmoge lijk zou blijken een internationale oplos sing van het probleem te bereiken, Neder land in die hoek van de wereld geen enkel eigenbelang beoogt en „voor zichzelf al leen de aftocht wil vastleggen en organi seren". Zie ik het wel, dan was in het bijzonder de bedoeling van deze woorden, tijdig te waarschuwen dat Nederland zich gedwongen zou zien zich uit Nieuw Gui nea terug te trekken en er zich helemaal van los te maken, indien verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht op interna tionale grondslag niet mogelijk zou blij ken te zijn. Trouwens, in tweede aanleg zei hij nog dat, wanneer de zelfbeschik king der Papoea's voor ons niet zulk een belangrijke zaak was, dan een veel ge makkelijker politiek naar voren te bren? gen ware."'En hier voegde hij aan toe, het eens te zijn met de woorden van de minister: ,',A l'impossible nul est, tenu de politiek is de kunst van het mogelijke". Minister Luns' betoog. Dit laatste had de minister inderdaad ook gezegd. Hij was echter nog niet zover gegaan, onomwonden aan te kondigen, dat Nederland het tot stand doen komen van de zelfbeschikking per se alleen laat afhangen van de vraag of men dit inter nationaal mogelijk zal maken. Overigens muntte heel de bijzonder knappe rede van de "minister van Buitenlandse Zaken uit door de wil om duidelijk te doen blijken dat en hoezeer Nederland erop uit is, de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Gui nea, met inbegrip van het zelfbeschik kingsrecht, zoveel mogelijk te doen inter nationaliseren. Enerzijds waarschuwde hij ertegen toe te geven aan de neiging om ons beleid door de in aantal en aard groei ende dreigingen van Indonesische zijde te laten ondermijnen. Aan de andere kant streefde hij er zeker niet naar, de bete kenis van die dreigingen te minimalise ren. Van belang was zeker zijn verklaring, dat de regering niets nalaat noch zal na laten om internationaal onze positie in de ze aangelegenheid versterkt te krijgep en om een gewapend conflict te voorkomen. Hoe dat allemaal zou kunnen, was moei lijk thans precies aan te geven. Het hele beleid, zo zeide hij, hangt tenslotte van de verschillende mogelijkheden en moei lijkheden af. Vandaar dat door zijn hele rede als een rode draad heenliep zijn plei dooi voor de bewegelijkheid van het te voeren beleid. In dat verband lag ook zijn opmerking voor de hand, dat geen enkele mogelijkheid bij voorbaat door ons wordt uitgesloten of verworpen. In zijn hart oudt de minister blijkbaar de kansen om ieuw-Guinea onder een trustschap ge steld te krijgen voor gering. Niets liever zou hem zijn dan te zien dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties er een vertegenwoordiger heen zou sturen om eens na te gaan wat er zoal gaande is en wij zouden ons dan aan diens beoordeling veel gelegen laten liggen. Intussen acht hij het denkbaar, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de heer Hammar- skjoeld eerder geneigd zal zijn een be perkte uitleg aan zijn bevoegdheid te ge ven. En onmiddellijk na die opmerking klonk het: „Intussen dringt de tijd". Daarom, zo gaf de minister hierop te verstaan, willen we de aanwezigheid van de Verenigde Naties ginds uitlokken, een woordkeuze waarop hij overigens liefst maar nadere interpretatie-gedachtenwisse- ling achterwege gelaten zag. Nadat hij had medegedeeld te verwachten, dat we binnen enkele weken zullen weten waar aan wij toe zijn wat de denkbeelden Ham- marskjoeld betreft, zei hij nog dat wij het op prijs "zouden stellen als er een com missie van de V.N. heen zou komen, het geen echter iets zou zijn, dat niet de se cretaris-generaal maar de Algemene Ver gadering zou kunnen besluiten. Uit dit al les moest men toch, zo kreeg de Kamer te horen, beseffen dat wij „in toenemen de mate" proberen het vraagstuk Nieuw- Guinea geïnternationaliseerd te krijgen. Waarlijk, ik geloof niet te veel beweerd te hebben met mijn opmerking, dat mi nister Luns er bij dit debat inderdaad op uit is geweest te onderstrepen hoezeer er juist ook op het. Plein „beweging" en „be wegelijkheid" met betrekking tot de hele kwestie gaande is. En dit, zo zal men moeten erkennen, getuigt in elk geval van een stuk gezonde werkelijkheidszin. Of schoon volgens de minister zelf de tijd N dringt, achtte hij het toch bepaald nog niet het ogenblik voor ons om de kwestie Nieuw-Guinea bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken, al gaf hij meteen toe dat er zich wel een ogenblik en omstan digheden kunnen voordoen waaronder daan wel redenen voor zouden zijn. Europa Bij de besprekingen over de Europese topconferentie ontbrak het niet aan kri tische vragen of onze minister van Bui tenlandse Zaken zich bij die gelegenheid toch niet wat al te halstarrig en te nega tief had getoond. Zowel in eerste als in tweede aanleg slaagde hij er echter mijns inziens in, het jn de Franse hoofdstad door hem gevoerde beleid goed te verdedigen. Hij verheeldemiet, zelf van mening te-zijn dat er naast da West-Europese Unie en de gerégelde samcnkomslën .van de mini?t§rs van Buitenlandse Zaken van „de zes" m feite voor een organisatie als generaal De Gaulle nastreeft maar heel weinig te doen zou zijn. Intussen is het hoofd van het departement op het Plein, in Den Haag niet van plan, pogingen, achterwege te laten om zijnerzijds toch enige denkbeelden van opbouwende aarde te opperen. Met dat al stelde hij op de voorgrond, dat Nederland toch waarlijk niet zou kun nen noch mogen meedoen aan een nieuw te scheppen instelling, die in feite de su pranationale denkbeelden en beginselen ten grondslag liggend aan de Gemeen schappen zoals die door de verdragen van Rome in het leven zijn geroepen, min of meer in de grond zou gaan boren. Voor beduchtheid dat iets van dien aard in het hoofd van generaal De Gaulle omging en dat hij bovendien ook anderen daarvoor min of meer in zijn net gevangen had, scheen, naar uit 's ministers uiteenzettin gen viel op te maken, alleszins grond te bestaan. Dat hij daartegen de nodige waak zaamheid aan de dag heeft gelegd kunnen, naar het mij wil voorkomen, oprechte voorstanders van Europese samenwerking op supranationale grondslag hem toch moeilijk kwalijk nemen'. Dr, E. van Raalte Alphen aan de^ Rijn 25.000. De ge meente Alphen aan de Rijn heeft 25.000 inwoners. Dit ronde getal werd volge- maakt door Joannes Cornelis Adrianus van den Elzen, wiens geboorte door zijn vader ten gemeentehuize werd aange geven. Het gemeentebestuur van Alphen heeft de jonggeborene een spaarbank boekje' aangeboden. Weggelopen jongens aangehouden. De politie in Roosendaal heeft twee jongens gearresteerd van 15 en 16 jaar, die ont vlucht waren .uit een tehuis in Doorn. Uit een geparkeerde auto hadden zij 2.000 gul den gestolen. Dit geld hadden zij in Doorn begraven. Plukverbod. Het gemeentebestuur van Valkenburg zal trachten enkele in ons land zeer zeldzame soorten planten voor algehele uitroeiing te behoeden. Vele va kantiegangers nemen deze planten mee naar huis om ze in hun tuinen te zetten. Veel kans op succes bij de overplanting van deze voor het merendeel vleesetende planten is er niet, want de meeste planten vereisen een bepaalde grondsoort en dik wijls ook nog een speciale omgeving. Bij gemeentelijke verordening is nu een alge heel bloem- en plantenplukverbod voor de gemeente Valkenburg uitgevaardigd. Het ongeluk op Soesterberg. De twee militairen, die op Soesterberg werden ge wond toen een boordkanon van een vlieg tuig afging, maken het goed. De lichtge wonde tweede luitenant-vlieger E. A. van Noort is naar de basis teruggekeerd en heeft zijn werk hervat. Sergeant-titulair C. A. Brom heeft een operatie ondergaan en. maakt het goed. Sanering Oostzaan. De tuinen van ruim 1400 gemeentewoningen en -winkels en in de nabijheid liggende terreinen in Tuindorp Oostzaan te Amsterdam, dat vorig jaar door overstromend water werd geteisterd, zullen worden gesaneerd. De tuingrond wordt vernieuwd, alle woningen krijgen stenen schuren, er komen kolen- kisten, drooglijninstallaties, tegelpaden, nieuwe huisrioleringen en nieuwe tuinaf- scheidingen. Met de uitvoering van dit project van de gemeentelijke wcningdienst is deze week een begin gemaakt. De kosten bedragen bijna drie miljoen gulden. Meer verkeersongelukken. Het aan tal verkeersongevallen in Amsterdam is in januari belangrijk toegenomen ten op zichte van januari 1960. Uit voorlopige cijfers van het Gemeentelijk Bureau van Statistiek blijkt, dat in januari 1868 ver keersongevallen werden gerapporteerd of 11,6 percent 'meer. ^Vergeleken met januari 1958 bedraagt de toeneming zelfs 24,8 per cent. Opvallend is dat het aantal slacht offers sterker toeneemt dan het aantal on gevallen, namelijk 15,1 percent sedert januari 1960 en 32,8 percent sedert januari 1958. Verduistering van aandelen. Een 56- jarige Bredanaar is in samenwerking met de Leidse politie door de Bredase recher che gearresteerd. Op een assurantiekantoor te Leiden, waar hij tijdelijk werkzaam is geweest, zou hij voor ongeveer dertig duizend gulden aan aandelen hebben ont vreemd. O. Loupart onderscheiden. Ter ge legenheid van zijn 70ste verjaardag is de heer- O. M. E. Loupart onderscheiden met het gouden bondskruis van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de president van de bond, de heer W. Chr. van Lanschot. De heer Loupart is één van de grondleggers geweest van de MOVEO (Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsinvaliden) en was actief in de We reldfederatie van Militaire Oorlogsslacht offers, die thans 23 miljoen leden in veer tig landen heeft. 'Advertentie BORN I 8 20-ÏSTILL GOING STRONG Het KNMI deelt mede: Boven Midden- Rusland bevindt zich thans een krachtig hogedrukgebied van bijna 1040 millibar, terwijl de luchtdruk op de oceaan laag blijft. Het centrum van een zeer diepe de pressie (omstreeks 955 millibar) bewoog daarbij in noordwestelijke richting naar de zuidpunt van Groenland. Tussen deze druksystemen staat over geheel West- Europa een zuidelijke luchtstroming, waar mede zeer zachte lucht naar het noorden wordt gevoerd. Randstoringen van de oceaandepressie bewegen van de Golf van Biscaye over Engeland naar het noorden. Zij veroor zaken veel regen. In ons land veroorzaken zij nu en dan toenemende bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat regen. In deze toestand komt gedurende het week einde weinig verandering. Het voor de tijd van het jaar zeer zachte weer duurt voort bij matige, af en toe krachtige winden tussen zuid en zuidwest. WERKRAPPORTEN Zondag 26 februari Zon op 7.34 uur, onder 18.13 uur. Maan op 14.21 uur, onder 5.18 uur. Maandag 27 februari Zon op 7.32 uur, onder 18.15 uur. Maan op 15.17 uur, onder 5.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 februari Hoog water 12.32 en uur. Laag water 7.35 en 20.24 uur. Zondag 26 februari Hoog water 1.18 en 13.44 uur. Laag water 8.56 en 21.32 uur. Maandag 27 februari Hoog water 2.13 en 14.29 uur. Laag water 9.53 en 22.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. «5 Neerslag; laatste 24 uur. S3 E aM Den Helder licht bew. zzo 9 0 Ypenburg regen ozo 12 1 Vlissingen geheel tew o 11 1 Eelde zwaar bew. zo 9 0 De Bilt zwaar bew. zo 11 1 Twente zwaar bew. zo 11 3 Eindhoven zwaar bew. zo 13 4 Zd-Limburg zwaar bew. zzo 14 0 Helsinki motregen z 6 0 Stockholm geheel bew. zzo 4 0 Oslo motregen nno 5 2 Kopenhagen geheel bew. zo 3 1 Aberdeen geheel bew. windst. 6 2 Londen regen zo 10 3 Amsterdam zwaar bew. zo 11 0 Brussel zwaar bew. z 14 0 Luxemburg licht bew. zo 14 0 Parijs geheel bew. o 15 0 Bordeaux zwaar bew. zzo 19 0 Grenoble zwaar bew. zzw 19 0 Nice zwaar bew. nw 14 0 Berlijn licht bew. ozo 10 0 Frankfort licht bew. no 16 0 München licht bew. windst. 13 0 Zürich mist o 16 0 Genève half bew. windst. 14 0 Locarno licht bew. nno 13 0 Wenen geheel bew. ozo 8 0 Inssbruck onbewolkt verand. 13 0 Belgrado geheel bew. ono 7 0 Rome onbewolkt windst. 16 0 Madrid half bew. z 19 1 Mallorca zwaar bew. windst. 19 0 Lissabon licht bew. zzw 15 14

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2