Britse kolonie Kenya zet eerste stap op de weg naar onafhankelijkheid Afrikaanse meerderheid in haar nieuwe wetgevende vergadering Onzekerheid over het lot van Amerikaanse satelliet WERELDNIEUWS 9. UNO-commissie niet in Z.W.-Afrika toegelaten Negen „maquisards" in Algerije gearresteerd Breuk in Belgisch kabinet gelijmd ^Praatótcel Thorez zuivert twee medewerkers weg Rhodesische liberalen contra Welensky Proces in Estland tegen oorlogsmisdadigers Aanklacht tegen Lidman ingetrokken Antieke meubelen houden waarde. Gevaarlijke illusie Jongens gingen rijden met prinses Margarets auto Stapje voor stapje 0p de Belgische postbode stal een miljoen frank WORLD FAMOUS CIGARETTE per 20 Buessingen blijft Duits NAIROBI (Kenya) (UPI) - In de Britse kolonie Kenya (Oost-Afrika) worden op het ogenblik verkiezingen gehouden, die tot het einde van^de maand zullen duren en 33 Afrikanen in het 65 leden tellende „parlement zullen biengen. Daarmee zal de wetgevende vergadering van Kenya, die jarenlang slechts ver tegenwoordigers van de blanke kolonisten en het eveneens blanke koloniale Gouvernement heeft bevat, voor het eerst in de geschiedenis voor meer dan de helft uit inheemse Afrikanen bestaan. De negerpolitici, wier voornaamste leuze „Uhuru" (vrijheid) is, ifienen, dat daarmee de volkomen onafhankelijkheid van het land een vrijwel voldongen feit zal zijn. De nieuwe grondwet, die verleden jaar te Londen is uitgewerkt, voorziet evenwel in een overgangsperiode, die nog jaren kan duren. IQKITAUNG MEGA MOVALE LOOWAP HARSABfT ELGun. A' «267m kitale d. t LDORET KAKAMEBA ISIOLO MSONS L SOL At FALLS ARVUKI KISUMU KENYA 5199m NAKURU GARISSA KERICHO .F'HA BAROK NAIROBI NGONB. MACHAKOS KAJIADO BARSEN MABADl K PINI KIUMANDZJARO MERU A*5895m «565mA MOSHI 1 UALIHDI AROESJA MOMBASSA Kenya's 65.000 Europeanen vra gen zich echter af, wat een pa pieren grondwet zal vermogen tegen de storm van nationalisme, die over het Afri kaanse continent woedt en Londen misschien zal dwingen Kenya even snel los te laten als de Bel gen Kongo. Men stelt zich deze vraag met groei ende ongerustheid en in Europese kringen vindt men een algemeen ge brek aan vertrou wen in de toe komst.. De economische toestand lijdt er onder. Sommige blanke kolonisten zien discreet uit naar andere moge lijkheden, hetzij in Zuid-Afrika, het zij in Rhodesië, hetzij in het Brit se moederland. Tien percent van de zwarte bevol king is werkloos. Het zakenleven stagneert en investerings kapitaal vloeit het land uit. De zwarte poli tici schijnen zich van deze economische realiteit weinig aan te trekken. Zij be steden hun tijd aan het tegen elkaar op bieden, waarbij de blanken (voor hen een ongekende toestand) hier en daar slechts een bescheiden geluid kunnen laten horen. Er zijn jaren geweest, dat de „Legisla tive Council" (wetgevende vergadering) van deze kolonie uitsluitend een strijdperk was voor blanken onderling. Aan de regeringskant van het Huis zaten de hoge ambtenaren van het ministerie van Kolo niën, op de oppositiebanken zaten de afge vaardigden van de Europese kolonisten en die twee partijen bestreden elkaar dikwijls met grote bitterheid. De zachtste term, die de kolonisten zelfstandige ondernemers en onverzettelijke individualisten, die het land beschouwden als een schepping van hun handen voor de ambtenaren over hadden, was „huurlingen van Londen", terwijl van de regeringsbanken het woord „onverantwoordelijk" heel vaak naar de kolonistenbanken werd geslingerd. De Europese „settlers" hadden maar één politiek doel in al die jaren: onafhankelijk worden van wat zij beschouwden als de betutteling van Londen, en daarbij stond hun het voorbeeld van Zuid-Rhodesië voor ogen, waar de blanken zich reeds in 1926 de status van „Dominion" binnen het Brit se Imperium veroverden. De ironie der ge schiedenis wil, dat Kenya thans snel op weg is naar onafhankelijkheid van Londen, maar dat die onafhankelijkheid de zwarte bevolking ten goede komt in plaats van de blanke kolonisten. De blanken zijn van hun verontwaardiging over deze gang van zaken nog steeds niet bekomen. Sommigen onder hen koesteren evenwel nog hoop, dat zij een sterke positie zullen blijven in nemen tussen de elkaar bekampende zwarte politieke partijen, die zich onlangs gevormd hebben: een „verdeel en heers' politiek dus. Onpartijdige waarnemers zijn het er echter over eens, dat dit een gevaarlijke illusie is. De twee Afrikaanse politieke kampen, die thans in de verkiezingen te gen elkaar opbieden, heten Kanu en Kadu Kanu is de afkorting van Kenya African Spoorwegen Wegen r Blanke neder - zettingen National Union en staat onder leiding van Tom Mboya, een der bekwaamste politici van het nieuwe Afrika. Kadu betekent Kenya African Democratie Union en wordt beheerst door Ronald Ngala, minister van Arbeid in de huidige, met beperkte be voegdheden toegeruste, regering. Er is nauwelijks verschil aan te wijzen tussen deze twee groeperingen. Beide zijn fel na tionalistisch en schrijven het magische woord „Uhuru" in haar vaandel. Beide ook eisen de onmiddellijke vrijlating van de vroegere Mau-Mau leider Jomo Ken- jatta, die nog steeds in ballingschap leeft ergens op het platteland. Zoals overal elders in Afi-ika zijn de verschillen tussen de beide partijen terug te brengen tot een kwestie van persoon lijkheden en stamtegenstellingen. De Ka- nu-partij vindt haar aanhangers vooral on der de Kikoejoes en de Loeo-stam, waar toe MBoya zelf behoort. Kadu vindt haar volgelingen onder de overblijvende stam men. Toen de twee partijen zich gingen vormen, dacht men, met het Britse sy steem voor ogen, dat dit een gezonde ont wikkeling betekende, bevorderlijk voor de vestiging van een normale democratie. Van die mening komt men echter lang zamerhand terug, want de twee kampen bestrijden elkaar met meer dan alleen woorden. Er is veel haat tussen de stam men en toen tijdens de verkiezingscam pagne een Kikoejoe door zijn tegenstan der aan de speer was geregen, was dit het sein tot een algemeen bloedvergieten, dat verscheidene doden heeft gekost. Men is het er over eens, dat het nieuwe Kenya kennelijk een man nodig heeft, die door alle partijen en stammen vertrouwd wordt. Men hoort die wens zelfs in Afri kaanse kring uitspreken, want het woord .Kongo" heeft ook hier een huiveringwek kende klank gekregen. Zou die man Ken- jatta kunnen zijn? Sommigen denken het. Advertentie neur, die elke wet met zijn veto kan tref fen. Pas na verloop van enige jaren zal het beginsel van „verantwoordelijke rege ring" worden ingevoerd, dat wil zeggen dat de ministerraad dan geheel afhanke lijk zal zijn van een meerderheid in de wetgevende vergadering. Doch zelfs in dat stadium zullen sleutelportefeuilles zoals Justitie en Defensie nog in handen blijven van door de gouverneur aan te wijzen functionarissen. Uiteindelijk hoopt men, dat de Kenyase bevolking, die uit zes en een half miljoen Afrikanen, 65.000 Europeanen en kleine groepen Aziaten en Arabieren bestaat, na zoveel jaren voorbereiding, voldoende zal hebben geleerd om verder in harmonie en zonder het vaderlijk toezicht van Lon den samen te leven. De ontwikkeling in Afrika gaat echter zo snel, dat het aller minst vaststaat, of de nieuwe grondwet iets meer zal blijven dan een dode letter. Velen in Nairobi vrezen, dat er, indien de Britse regering zou worden gedwongen de pas te versnellen, „een chaos 4 la Kongo voor de deur staat". De thans in gang zijnde verkiezingen worden gehouden volgens een zeer inge wikkeld stelsel. Een Afrikaan moet kun nen lezen en schrijven om te mogen stem men. Kan hij.dat niet, dan kan hij toch in aanmerking komen, indien hij op zijn minst 75 pond sterling per jaar verdient of bezittingen heeft, die 200 pond waard zijn. Daarbij geldt, dat elke Afrikaan, on geacht zijn ontwikkeling of inkomen, die de leeftijd van 40 jaar heeft bereikt, naar de stembus kan gaan. Mag de echtgenoot stemmen, dan mag zijn vrouw dat ook. Volgens dit reglement hebben thans 1.325.000 Afrikanen stemrecht, tegen slecht 20.000 Europeanen en 30.000 Aziaten. Van de 65 leden van de nieuwe wetgevende vergadering kiezen de Afrikanen er 33 Twintig zetels zijn voorbehouden aan de „minderheden" dus de Europeanen, Azi aten en Arabieren. De overblijvende twaalf zetels worden door het „parlement" zelf gekozen, naar ras volgens een bepaalde formule. De blanken hebben hun eigen politieke voormannen. De bekendste van hen is Mi chael Blundell met zijn „New Kenya Par ty". Blundell streeft naar een vergelijk met het zwarte nationalisme en men verwacht, dat, zodra de kruitdamp van de verkiezingscampagne is opgetrokken, deze partij een belangrijke rol kan spelen het overbruggen van de tegenstellingen tussen de verschillende bevolkingsgroepen Blundells tegenstander is Sir Ferdinand Cavendish-Bentinck met zijn „Kenya Coa lition" partij. Deze partij staat op be scherming van de eigendomsrechten van de blanke kolonisten en heeft uiteraard de overgrote meerderheid van de blanke bevolkingsgroep achter zich. Toch zal Blundells partij hoogstwaarschijnlijk de overwinning behalen, want de verkiezin gen worden gehouden volgens het Britse systeem, dat wil zeggen wie de meerder heid in zijn eigen district haalt, krijgt een zetel. De nationale totalen wórden dus niet opgeteld. In elk district wonen dui zenden Afrikaanse kiezers en waar leden van een der beide Europese partijen de officiële kandidaten zijn, kunnen Blun dells mannen eerder op negerstemmen rekenen dan de partijgenoten van Sir Fer dinand. NEW YORK (UPI) De UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika heeft bekend gemaakt dat de Unie van Zuid-Afrika haar toestemming geweigerd heeft Zuid west-Afrika te bezoeken. Drie weken ge leden heeft de Zuidafrikaanse regering er op gewezen dat de kwestie-Zuidwest- Afrika voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag aanhangig is gemaakt door Ethiopië en Liberië. De UNO-assemblee heeft op 18 december een resolutie aanvaard waarin de commis- opgedragen wordt zich onmiddellijk naar het mandaatgebied te begeven. De commissie had plannen gemaakt om deze maand naar Zuidwest-Afrika te gaan voor een bezoek van een maand. (Van onze correspondent) LONDEN. Vier knapen zijn er donder dagmiddag in Londen vandoor gegaan met een Austin, toebehorende aan prinses Mar garet en Antony Armstrong Jones. Na wilde jacht in Noord-Kensington, dwars door het drukke verkeer, slaagde de politie er in. de wagen tot stilstand te dwingen. De inzittende jongens renden weg. Eén hunner, een veertienjarig ventje, werd gepakt. Indien men zich baseert op de inhoud van dc nieuwe grondwet voor Kenya, dan zal ook na deze verkiezingen de onafhan kelijkheid nog lang niet „om de hoek lig gen". AI zal de wetgevende vergadering dan een Afrikaanse meerderheid hebben, de raad van ministers zal hoogstwaar schijnlijk in meerderheid blank blijven Bovendien zal die raad van ministers niet verantwoordelijk zijn aan de wetgevende vergadering, maar aan de Britse gouver- ALGIERS (Reuter-AFP) —De Franse autoriteiten in Algerije hebben negen aan hangers van de beweging voor een „Frans Algerije" die in het bergland in Oost-Alge rije een verzetsbeweging zouden hebben gevormd, gearresteerd. Tot de arrestanten behoren de vroegere parachutistenkapitein Souêtre, en een ex-kapitein van de specia le administratieve dienst van het Franse leger in Algerije, Markies de Brousse de Montpeyroux. De afgelopen dagen zijn in Oran pam fletten verspreid waarin werd gesproken over de vorming van een „maquis" die een guerrilla voor een Frans Algerije zou moeten voeren. De dertigjarige Souêtre was sinds het bevel tot zijn overplaatsing naar Frankrijk was afgekomen zonder verlof afwezig. De autoriteiten hebben de tekst van een brief van Souêtre gepubliceerd waarin hij zegt niet akkoord te gaan met zijn overplaat sing. Hij wil de strijd „op het Franse ge bied van Algerije" voortzetten en vraagt zijn vroegere kameraden zich bij hem te voegen. (Van onze correspondent) Van onze correspondent) BRUSSSEL De huidige Belgische re gering blijft effectief aan het bewind. Die verstandige maatregel hebben de leden van het kabinet gistermiddag na vele uren overleg genomen, hetgeen ook voor het aanzien van België in de wereld en voor de toestand in 't binnenland juist is. Vijf tien uitvoeringsbesluiten van de Eenheids- wet zullen nog worden afgekondigd en er zullen geen belastingen worden verhoogd wanneer niet tegelijkertijd uitgaven zullen Vakantietips Nu de zon zo heerlijk schijnt, de krokus jes bloeien en de vogels vrolijk tjilpen gaat er in ons binnenste iets kriebelen. We denken al weer aan vakantie, we dro men van een verre zilverblauwe horizon waarachter, naar wij zo gaarne geloven, lopen, fietsen, hèt geluk ons wacht. We brommen, scooteren, autoén, varen of vlie- herziening van de werkloosheidsuitkerin- honam, die ach eek Ier. «I tokkende, gen zullen voorlopig niet het onderwerp van koninklijke besluiten worden. Dat is dus een succes, dat de liberalen hebben weten te boeken. De socialisten staan als lachende derden aan de kant, ook al weten zij dat hun ver kiezingstijd moeilijk zal worden. Als ge volg van de binnenlandse politieke toe stand heeft Pierre Wigny, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, die vrij dag naar Den Haag zou komen, zijn be sprekingen met minister Luns enige dagen uitgesteld. (ANP) De ontwikkeling zou wel dege lijk tot het aftreden van de rooms-katho- lieke ministers hebben geleid, indien niet de internationale toestand rondom de Kon golese kwestie en de binnenlandse econo mische situatie na de stakingen van de afgelopen maand een crisis nauwelijks aanvaardbaar hadden gemaakt. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) De Amerikaanse satelliet die gisteren van Cape Canaveral de ruimte is ingescho ten de zesde binnen acht dagen is misschien toch in een baan om de aarde gekomen. De ruim veertig kilogram we gende satelliet, waarin zes radio-zenders zijn geplaatst, werd gelanceerd met een viertrapsraket van het type Juno II. Het experiment is bedoeld om radio-verbin dingen op de lange afstand te helpen ver beteren. Opgevangen signalen hadden er aanvankelijk op gewezen dat er na ont branding van de eerste trap een defect was opgetreden. De satelliet kwam niet in haar voorgeschreven baan, aldus er~ woordvoerder. Een raket van het type Atlas, bestuurd door een mechanisme dat het projectiel ongeacht eventuele radiostoring op zijn PARIJS, (UPI) Twee leden van het politieke bureau van de Franse commu nistische partij zijn uit hun functie ontzet, zo heeft de partij vrijdag bekendgemaakt Het zijn Marcel Servin en Laurent Ca sanova, die reeds enige tijd werden gecri- tiseerd omdat zij tegen de „strakke po litiek" "van partijlëider Maurice Thorez ten opzichte van president De Gaulle wa ren. Zij meenden dat een soepeler beleid te genover De Gaulle een betere tactiek zou zijn, daar de president in Frankrijk grote aanhang heeft. Servin verloor ook zijn functie als secre taris van het centrale comité. Beiden ble ven echter lid van het coité. koers houdt, heeft met een nagebootste oorlogskop vrijdag een vlucht van zeven duizend mijl over de Atlantische Oceaan gemaakt. Vierhonderd mijl ten westen van Kaapstad stortte de 28 meter lange raket, die voorzien was van de krachtigste ra ketmotoren welke Amerika bezit, in het van tevoren berekende doelgebied in zee. De vlucht had veertig minuten geduurd en op zijn hoogste punt was de raket duizend kilometer van de aarde verwijderd ge weest. In de neuskegel waren instrumen- die waarmee wij hem willen bereiken. Tot we, teleurgesteld, niet verder kunnen. Want de horizon is nog even ver en onze tijd en de centen zijn op. En nu een vraag op de man af. Waar heen denkt ge te gaan? Naar een pension op de Veluwe, naar de Waddeneilanden, naar de fjordende Cóte d'Azur, Spanje, de Dolomieten? O, er is keus genoeg. Maar hebt ge er wel eens over gedacht naar India te gaan? Zo ja, doe 't dan vlug want tussen juni en september regent het daar 120 dagen. Overigens schijnt er de zon volop. Ge kunt er smullen van bananen, kokosnoten, mangga's en ramboetans „zo van de boom" en ge kunt er uw kruis woordpuzzelkennis ophalen door de bea en de zebu in de vrije natuur te aanschou wen, net als hier de mussen en de koeien. Hoe komen we in India? In verband met de gemiddelde duur onzer vakanties is vliegen wel het meest tan te bevelen. En ge weet het: vliegen is goedkoper dan u denkt! Natuurlijk kunt ge met onze bloed eigen onvolprezen KLM gaan. Die brengt u er in een wip, vlugger en comfortabeler dan wanneer ge naar oom Jan Beer'nd in Pieterburen peddelt. Wilt ge echter direct na het dichttrekken van uw huisdeur in een exotische sfëer vertoeven, dan staat Air-India International voor u klaar. En hoe! Teneinde u alvast een beetje wegwijs te maken geef ik u enige belangrijke tips die ik voor u verzameld en (vrij) vertaald heb uit het door S. K. Kooka voor Air-India geschreven boekje onder de titel „Foolishly Yours", populair gezegd: uw hartstikke gekke dienstwillige dienaar. Uit de inleiding haalde ik het volgende: Wantrouw hen die u geschenken aanbie den, maar bedenk dat wij in dit opzicht met u van mening verschillen. Daar wij ten geplaatst die gegevens uitzonden over van nature sentimenteel zijn, voelen wij de vlucht. Dankzij de oplettendheid van een tex tielwinkelier heeft de Roosendaalse cherche een Belgische postbeambte uit het Oostvlaamse dorp Nieuwerkerke kunnen arresteren. De man ging er twee weken geleden vandoor met bijna een miljoen Belgische frank. De Belgische Justitie ver moedde, dat de man over de grens naar Nederland was gevlucht. Dit bleek inder daad het geval te zijn toen de man uit Roosendaal een pakje met textiel naar huis had gestuurd. De textielhandelaar werd op de hoogte gebracht. Donderdag kwam de postbode weer bij de textielhan delaar, die de politie alarmeerde en een winkeljuffrouw achter hem aan stuurde. Bij zijn arrestatie bleek de man nog meer dan een half miljoen frank op zak te heb ben. Hij is aan de Belgische politie over gegeven. Advertentie zéér veel voor u. Niet omdat er bij onze eerste kennismaking wat geld van hand tot hand gaat. Het droevigste van dit laatste is het feit dat GIJ in uw beurs hebt te tasten alvorens WIJ u uw ticket overhan digen. Wij voelen ons hierdoor zeer be zwaard doch wij hopen dat ge begrijpt hoe het ons spijt." Enige raadgevingen: „Wanneer ge voor de eerste keer in India komt klaag dan niet over de hitte. De Indiër heeft een grote waardering voor het aantal pk's van zijn zon en de aanblik op een vreemdeling die zijn transpirerend hoofd bedekt met een piramide van vilt of stro draagt in hoge mate bij tot zijn ergernis en verve ling. Veeg uw zweetdruppels niet af en uw dividend" zal hoog zijn. Negeer ook de regen. Niets vertoornt de inwoners meer dan een buitenlander die zijn hoofd beschermt met een stuk stof, gespannen tussen stalen baleinen. Laat Uw parapulu dus thuis en ge zult u één voe len met de krioelende miljoenen. Zij zullen u aan hun borst drukken. Kijk voorts nooit uit de hoogte neer op een om aalmoezen smekende bedelaar. Vergeet niet dat hij meer verdient dan u en wanneer ge vriendelijk tegen hem bent wil hij u zelfs krediet geven. Voor ge landt op Santa Cruz Airport, het vliegveld van Bom,bay, zal uw ste wardess u een formulier overhandigen, waarop ge moet invullen waar ge de laat ste negen nachten hebt doorgebracht. Lie gen wordt als een zonde beschouwd doch alleen de plaatsnamen worden verlangd, niet de adressen. En nu iets over de bemanning van uw vliegtuig: „De Piloten. Geen m.an is een held in de ogen van zijn vrouw. Dit slaat ook op onze piloten. Zij zijn een kruising tussen Gauguin en Lady Chatterley's lover. Ge durende de vlucht moeten onze captains enige minuten met de passagiers babbe len. Dit is goed voor „public relations". Maar één waarschuwing: Als ge merkt dat de skipper regelrecht op u afkomt, zorg dan dat uw vrouw en uw portefeuille aan de andere kant zitten. Dit is slechts een bescheiden uittreksel. Hopelijk voldoende voor het bepalen van uw vakantiereis. Foolishly yours, Jan Wieling LOESAKA (Noord-Rhodesië) (Reuter) Sir John Moffat, leider van de liberale oppositie in Noord-Rhodesië, heeft vrijdag gezegd, dat de federale premier Welens ky de federatie volkomen in de grond ge boord heeft. Moffat is van mening dat een poging van Welensky om de federatie on afhankelijk te verklaren niet alleen on grondwettig zou zijn maar ook hoogver raad zou betekenen. De blanke leiders van Rhodesië hebben gisteren overigens recht streekse steun gekregen van de Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw. In de federale Assemblee te Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, heeft de minister van Justitie, Julian Greenfield, gisteren een resolutie ingediend waarin de regering van Zuid-Rhodesië verklaart zeer bezorgd te zijn over de voorstellen welke de Britse minister van Koloniën gedaan heeft tot wijziging van de grondwet van N oord-Rhodesië. De motie komt maandag in stemming, als de Assemblee in spoedzitting verga dert. STRAATSBURG, (Reuter) De burgers v«n Buesingen, een Duitse enclave in Zwit serland waar ongeveer vijfduizend mensen wonen, die graag willen dat hun dorp Zwit sers gebied wordt, hebben hun laatste ge vecht om dit te bereiken verloren. Een woordvoerder van de Raad van Europa heeft verklaard dat de Europese commis sie voor de rechten van de mens het ver zoek om een referendum buiten de orde verklaard heeft. Al van 1806 af heeft de gemeente pogingen om om Zwitsers te wor den gedaan. Buessingen ligt ongeveer km van Schaffhausen. MOSKOU (AFP-UPI) In Tallin, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Estland, zal van 6 tot 12 maart een proces worden gevoerd tegen een aantal mensen, die er van worden beschuldigd gedurende de tweede wereldoorlog zesduizend Franse, Britse en Amerikaanse krijgsgevangenen te hebben vermoord. De voornaamste beklaagden zijn Aine Mere, het hoofd van de Estlandse veilig heidsdienst onder de Duitse bezetting, en Ralph Gerets, ondercommandant van het kamp Jagada. Mere die naar Engeland is uitgeweken en in Leicester woont zal bij verstek worden berecht. Op een uitleve ringsverzoek heeft de Britse regering af wijzend beschikt. Mere zou destijds uit het Rode leger zijn gedeserteerd. De comman dant van Jagala, Obersturmbannführer Alexander Lakk, heeft vorig jaar in Ca nada zelfmoord gepleegd, nadat de Sovjet- Unie zijn uitlevering had gevraagd. Vrijdag heeft de Sovjet-Unie in een nota aan Australië verzocht om uitlevering van Erwin viks, die als lid van de Duitse be zettingstroepen in Estland indertijd de doo van bijna 1.500 Russische verzetsstrijders op zijn geweten zou hebben JOHANNESBURG (UPI) De procu reur-generaal van Transvaal in Zuid-Afri ka heeft gisteren besloten de aanklacht tegen de Zweedse schrijfster Sarah Lid man in te trekken. Sarah Lidman was be schuldigd van schending van de wet op de immoraliteit, welke onder meer sexuele omgang tussen mensen van verschillende huidskleur verbiedt. De mede-beklaagde in deze zaak was de Afrikaanse politieke lei der Peter Papela Nthite. 1 Verdenking. In Moskou is vandaag verno men dat zondag jongstleden twee wes telijke attaché's in Moskou enige tijd hebben vastgezeten op verdenking van spionage. Twee officieren, de Canade se kolonel E. H. Webb en de Turkse luitenant-kolonel Moestafa Saylinli, werden aangehouden toen zij door de westelijke Oekraine reisden. Een Rus sische officier had hen gearresteerd toen een burger hem had verteld dat beide attaché's aantekeningen over mi litaire installaties hadden gemaakt. Vijf doden. De ontploffing waardoor don derdag de 6.948 ton metende Argentijn se tankboot Florentino Ameghino werd verwoest, heeft aan vijf mensen het le ven gekost. Het schip lag in de haven van La Plata. Vijftien mensen liepen zware verwondingen op. Maanschuim. Vólgens de Russische ge leerde Vsevolok Troitsky bestaat 't op pervlak van de maan uit een substan tie, gelijkend op hard geworden schuim, en niet uit een dikke laag stof, zoals algemeen wordt aangenomen. Uit ra diosignalen van de maan zou zijn ge bleken, dat de schuimlaag ruim een me ter dik is. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde tafels, ook uitschuifbaar, alles van mahonie hout. ook kleinmeubelen, canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Gr Heiligl. 64 - A. MUDDE - Gasthuisvest 45 „Kale" vriendschap. In Keulen is een bond opgericht voor kaalhoofdigen. In een circulaire over de oprichting gaf het bestuur te kennen, dat de club als motto heeft: als de haren zijn uitgeval len zal er pas echte kameraadschap bestaan. Guerrilla's. In Rangoon zal binnenkort een tentoonstelling worden ingericht van Amerikaanse wapens die Birmese troepen hebben buit gemaakt op de Chi nese nationalisten. Na de communisti sche overwinning in China weken res tanten van het nationalistische leger naar Birma uit. Het aantal nationalis tische guerrilla's in dat land wordt thans geraamd op 1700. Russische luchtbrug. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag mee gedeeld dat de Sovjet-Unie opnieuw de strijdkrachten van de communistisch- gezinde Pathet Lao vanuit de lucht be voorraadt. Eerder had hij gezegd dat de Russen met de luchtbrug waren op gehouden. Protest. De Joegoslavische regering heeft in een nota aan Albanië geprotesteerd tegen de activiteit van infiltranten en spionnen die uit Albanië in Joegosla vië doordringen en zich vooral roeren in het gebied waar de Albanese min derheid van Joegoslavië geconcentreerd is. Loemoemba-universiteit. De Sovjet-Unie heeft besloten de Vriendschaps-univer- siteit van Moskou om te do pen in Loemoemba-Vriendschapsuni- versiteit, ter nagedachtenis van de ver moorde Kongolese premier, aldus een mededeling van Tass. Het besluit was op algemeen aandringen" genomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3