ƒ3.95 Kampeerders zijn uitgebreid met nieuwe (luxe-)groep „Uitgeester- en Heemskerkerbroek" moeten worden vergroot Winter- en voorjaarsglasgroenten Havenberichten STERC0C0S FILM EN FILMWERELD Weekendtassen vanaf ïïlg ee» SiïïSSTwSS. H "7 hlf Arbeiders bijna onder zand gedood Korte visserijberichten KOOT PIANO'S IJmondverenigingen vandaag en morgen ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 G. VAN TELGEN „Zuiderkruis" maakte laatste reis als repatriantenschip Bijbeltentoonstelling in Kath. Bibliotheek Wordt „Faustus" geborgen? Geslaagde leerlingen Visserijschool Velsen ZIJLWEG 57 - HAARLEM Castricumse land- en tuinbouwers zenden bezwaarschrift Lassen zonder elektroden Plaatwellerij levert aan Luchtvaartlaboratorium Uitgevaren visserij vaartuigen Zij waren nog geen twintig (City theater, IJmuiden). Een film over ontluikende lief de tussen twee jonge mensen. Door een in greep van de ouders worden Johnny en Molly gescheiden, maar later ontmoeten zij elkaar weer en dan blijkt hun liefde nog intenser te zijn geworden. Molly ver wacht dan een baby, en na wat strubbe lingen mogen de jon gelui trouwen. Door deze geschie denis heen speelt de historie van de ouders van de jongen en het meisje. Er komt een scheiding en Johnny's moeder trouwt met Molly's vader. De rol len van Molly en Johnny zijn in han den van Sandra Dee en Troy Donahue. Maandag tot en met woensdag „Zij vochten als helden'', een dramatische film over de strijd bij Bataan. Zondagmiddag drie uur „Heuvels in vlam men", donderdag „Bestemming Auschwitz" De Zoon van de Rode Piraat (R e x). „De Zoon van de Rode Piraat" maakt in de achttiende eeuw de Midden- Amerikaanse wateren onveilig. Hij wreekt de dood van zijn vader door met zijn pi- ratenschip Spaanse koopvaarders aan te vallen, tot hij de man vangt die zijn va der verried. Deze brengt cle piraat ervan op de hoogte dat ook diens zuster nog in leven is. De piraat gaat haar zoeken. De Spanjaarden doen dit ook, omdat zij is voorbestemd heerseres te worden over een groot gebied. Piraten en Spanjaarden ra ken nu met elkaar in gevecht. De Zoon van de Rode Piraat wint, zij het na vele schermpartijen, achtervolgingen, listen en lagen. Dit alles is tot en met maandag in kleuren op het witte doek van Rex te zien. Lex Barker speelt de hoofdrol. Zondagmiddag „De onsterfelijke she riff", woensdag- en donderdagavond „Een vrouwenleven". On the beach (Kennemer Theater, Beverwijk) Vanavond zal men nog „On the Beach" kunnen zien, de aangrijpende film over een door een atoomoorlog getroffen wereld. Zondag tot en met woensdag „Een stem in de mist", een spannende film. zondag middag „De vluchteling van de Alamo". Carthago in vlammen (Luxor Theater, Beverwijk). Een groots spektakel, deze film over de laatste uren van het door tweedracht geplaagde Carthago. De eenheid wordt hersteld, maar de Romeinen zullen toch winnen en Car thago verwoesten. Dinsdag, woensdag en donderdag „De wereld, de mens en de duivel'', het verhaal van de drie laatste mensen op aarde. Zondagmiddag „Kop op borst vooruit". De schrik van de piraten (W. B. Theater, Beverwijk). Kapitein Horatio Hornblower krijgt een goede ver tolking door Gregory Peck. Een spannend verhaal over zeegevechten in de negen tiende eeuw. Zondag en maandag „Captain Scène uit „Zij waren nog geen twin tig" met Sandra Dee en Troy Donahue (City, IJmuiden) Buffalo". Zondagmiddag „De zwarte schor pioen". Ik wil leven (Marquette Theater, Heemskerk) Een aangrijpende film over een terdood- veroordeelde vrouw. Susan Haywarth speelt een ontroerende rol. Zondagmiddag Stad in boeien". DE ABNORMALE REGENVAL van de afgelopen nazomer en de herfst heeft de betekenis van het waterschap weer goed naar voren gebracht. Dank zij het voort durend doormalen van het elektrisch pol dergemaal te Uitgeest kon wel geloosd worden, 15.000 kubieke meter per uur, doch met het oog op het op peil komen van het buitenwater op de Schermerboezem, was dit ook spoedig gebeurd. De wateroverlast was sinds mensen heugenis niet zo groot, namelijk 1.800.000 kubieke meter, zodat 120 uur malen be nodigd zijn om deze last te verwerken. Voor de polder „De Uitgeester- en Heemskerkerbroek" betekent dit extra kosten die terugbetaald moeten worden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben dan ook besloten aan Provinciale Staten voor te stellen een belangrijke wij ziging in het Bijzonder Bestuursreglement van de polder aan te brengen, namelijk gelijkschakeling van de polderlasten voor het gehele poldergebied. Tegen de voor gestelde overgangsregeling der gelijkscha keling polderlasten heeft het bestuur van de polder ernstig bezwaar gemaakt, om dat naar haar mening de historische toe standen elke rechtsgrond missen. Gedeputeerde Staten achten een vrij stelling niet redelijk en onrechtvaardig. Verwacht wordt, dat na goedkeuring door de Kroon het reglement op 1 januari 1962 in werking zal treden. De polder „De Advertentie De Speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - TELEF. 4078 Kapitein Harder met pensioen Het s.s. „Zuiderkruis" dat een roem rijke staat van dienst achter de rug heeft als troepentransportschip, emigrantenschip en repatriantenschip en dat donderdag met spijtoptanten van een reis naar de Oost in de Amsterdamse haven is terug gekeerd, zal thans naar de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij gaan voor een grondige verjongingskuur. Bij deze werf is thans de „Grote Beer" voor een soortgelijke operatie onder handen. Beide schepen zullen met de reeds ver bouwde en thans in Rotterdam liggende „Waterman" de vloot uitmaken van de Trans Ocean Lines, de nieuwe maatschap pij waarvan ondermeer de Maatschappij Nederland en de Rotterdamse Lloyd deel uitmaken. De drie schepen zullen nu voornamelijk luxetochten maken. Op het programma staan reizen naar Australië en een winter sportreis naar de Noorse fjorden. Donderdag eindigde niet alleen de laatste reis van de „Zuiderkruis" als repatrian tenschip, maar ook de laatste reis van ka pitein K. Harder die verleden jaar het commando van het schip overnam, doch thans met pensioen gaat. Kapitein Harder is geboren Rotterdam mer, maar toen hij de kweekschool voor de zeevaart in Amsterdam had bezocht, trad hij in dienst van een Amsterdamse maatschappij, de Maatschappij Nederland. Tweeënveertig jaar geleden maakte hij zijn eerste reis naar de Oost en die is door talloze gevolgd. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij eerste stuurman op de „Mangkalihat", welk schip op 4 mei 1942 bij Kaapstad met een lading explosieven op een mijn liep. Op de laatste reis van de „Zuiderkruis" had aan boord een huwelijksinzegening plaats, waarbij kapitein Harder tot tijde lijk ouderling van de Nederlands Her vormde kerk moest worden aangesteld. „Nu zal ik eindelijk eens tijd hebben voor mijn vrouw", verzuchtte hij. „Toen ik 25 jaar getrouwd was, lag ik copra te laden op de Philippijnen en toen dacht ik: Hoe lang ben ik nou getrouwd en hoe lang ken ik mijn vrouw eigenlijk? Ik heb het toen nagerekend en ik kende haar 7 jaar' Tijdens de Boekenweek, die van van daag tot en met 4 maart zal voortduren, zal de Bijbel èn in de boekhandel èn via de publiciteitsmiddelen zeer onder de aan dacht worden gebracht. In verband daarmee heeft de Kath. Bi bliotheek te IJmuiden aan de Willemsbeek- Het onderzoek naar de „Faustus" in de monding van de Nieuwe Waterweg is nog steeds niet afgesloten. Zoals bekend is stellen twee bergingsmaatschappijen een onderzoek in tot in hoeverre het gewenst is om dit schip, dat zwaar geladen met kolengruis dwars door de Noorderpier Advertentie schillende kanten van de Bijbel belicht, te ruimen. Op het ogenblik kan Rijks- Men vindt ondermeer op die tentoonstel- katerstaat zelfs nog met zeggen of het ling lectuur rond de Bijbel, inleidingen tot noodzakelijk zal zijn om het wrak dat wei- het bijbellezen, boeken over de geschie- licht een belemmering voor de scheepvaart denis en het land van Israël e.d. kan worden in verband met de steeds gro- Voorts is pater Fidentius O. F. M. Cap ter wordende diepgang van de schepen, te bereid gevonden om woensdagavond 1 lichten of door middel van springstof te maart te 8 uur een korte inleiding over verwijderen de Bijbel te komen geven. Onderstaande leerlingen der Gemeente lijke Visserijschool te Velsen slaagden voor de volgende Rijksdiploma's: Aanvullingsdiploma Stuurman Kleine Handelsvaart: C. J. A. J. Beijer. Radio-telefonie: W. Veldhuizen. Motordrijver Kleine Handelsvaart: H. Schoegje, A. J. F. Kokkelink en W. Veld- huijzen. Motordrijver Zeevisvaart: E. W. Ch. Bloem. J. v. d. Himst, J. F. W. Behrendt; J. G. Plijnaar, C. N. van Kruistum, S. J. Groen, j'. D. Heithuis, C. E. Durans, W. J. Knopperts, P. J. van Brussel, W. N. M. Vriend. H. de Wit, B. J. Post, J. S. Vink en G. W. Ruisch. Geslaagd voor het schooldiploma „File ren": de dames A. F. v. d. Wiele, L. Keur, G. Schreuder, G. Visser en J. Schol; de heren M. P. Schong, B. J. Tap, K. Broek, W. Cöhrs, A. Smoor, J. D. Plug, G. v. d. Lugt, W. J. Schaap, T. W. v. d. Putten, J. Jochems, J. H. v. Schie, W. v. Krimpen en H. Wernke. Van der Tak's bergingsmaatschappij uit Maassluis heeft het onderzoek afgesloten. Het rapport over de bevindingen van de duikers is gereed gekomen en zal naar Rijkswaterstaat gezonden worden. Het onderzoek van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen duurt nog voort. Wanneer het besluit genomen mocht worden dat de „Faustus" opgeruimd moet worden, dan zal het scheepvaartverkeer in ieder geval enige stagnatie ondervinden, omdat het wrak weliswaar op een diepte van veertien meter precies in de vaar geul ligt. In verband met de Eurohaven wil Rijkswaterstaat niet het risico lopen, dat het schip zich over enige tijd boven het zand uitwerkt. Bij de graafwerkzaamheden in het Cas- tricummer veld (de polder tussen Cas- tricum en Uitgeest) zijn een drietal ar beiders aan een wisse dood ontsnapt toen de 1.60 m. diepe sleuf instortte en zij na genoeg geheel bedolven werden. De op zichter, de 40-jarige Leendert Blok uit Bloemendaal, was er het ergst aan toe, want hij moest met zware inwendige kneu zingen per ambulance van de fa. Tervoort naar het Diaconessenziekenhuis te Haar lem worden overgebracht. De 64-jarige J. Kraayenoord uit Katwijk aan Zee kon naar huis worden vervoerd maar de, eveneens, 64-jarige C. van Duyn uit Katwijk aan Zee moest naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden worden over gebracht omdat ook hij inwendige kneu zingen had opgelopen. De heer J. Stoovelaar uit Amsterdam heeft gisteren in Royal kampeerinstructies gegeven aan de leden van het NIVON en de Volksuniversiteit, die belangstelling hebben voor deze buitensport. Hij wees er op, dat er een nieuwe groep kampeerders is gekomen: mensen, die nu gaan kamperen, omdat er tegenwoordig zoveel comfort is. De buitensportzaken stellen zich in op deze nieuwe groep. Maar men moet er toch rekening mee houden, dat de meeste jongeren geen auto hebben en over een kleine beurs beschikken. Uitgeester- en Heemskerkerbroek zal door een restantgedeelte van de „Wijkerbroek (137 ha) worden vergroot. Voor de ver grote polder stellen G. S. voor een nieuwe I naam te ontwerpen: het waterschap „De Verenigde Broekpolders". Hiertegen heeft het bestuur bezwaar gemaakt omdat de naam een zeer duide lijke plaatsaanduiding inhoudt; de nieuwe I naam heeft dit niet. bovendien wordt de nieuwe naam onjuist en onvolledig geacht. Advertentie HUUR-PIANO'S in ruime keuze BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. C. Hoenderdos-Van Lieshout, d.. Overbildtweg 20. Santpoort W. C. Lambert-Utrecht. d„ Hunzestraat 6, IJmuiden; J. J. Tupker-Blanken. z„ Feith- laan 6, Driehuis! W. A. Koster-De Graaff, d.. Orionweg 28, IJmuiden; M, Broek-Bus z„ Dolfijnstraat 228. IJmuiden; J. van Stein-Bruinsma, z., Casembrootstraat 55, IJmuiden-Oost; C. K. Vermaning-Winter, d.. Grahamstraat 102, IJmuiden; M. H Ooijevaar-Kreuning. z„ Verbindingsstraat Velsen-Noord; R. Wolters-Heidema. z., Kruisbeeklaan 17. Velsen-Noord; E. K. Schol-Hartog. z.. Van Spijkstraat 4. IJmui- den-Oost: M. J. Jansen-Welboren. d„ Pla- tanenstraat 4, IJmuiden-Oost; A. M. Weber -Weterings. z„ Schutterstraat 17, IJmuiden OVERLEDEN: G. van Vuure. 19 j. Radarstraat 5. IJmuiden. ONDERTROUWD: H Welte. Krawehl strasse 57, Essen en A. M. de Wilde, Lad derbeekstraat 64. Velsen-Noord. L. Hese mans. Bloemendaalsestraatweg 131. Sant poort-Zuid en E. van Beek. Charlotte de Bourbonlaan 4. Santpoort-Zuid. J. van Vliet. Lierstraat 11, IJmuiden en T. Drijver Scheldestraat 48, IJmuiden. t.a. IJmuiden Oost, Stolstraat 8. G. Verburg, Huijgens straat 47. IJmuiden en A. van Leeuwen Esdoornstraat 16. IJmuiden-Oost. C. Poot Michiel ten Hovestraat 4. Delft en M. E Bol. Koningin Wilhelminakade 64. IJmui den. t.a. Pijnacker. Hesselt van Dinterlaan 2 a. J. A. Tervoort. Timorstraat 151. Haar lem en K. Otter. Alexander Bellstraat 73 IJmuiden, t.a. Haarlem, Timorstraat 72. J Duindam. Van Leeuwenstraat 85. IJmui den en G. van Welij, Bloemendaalseweg 126 Bloemendaal. H. M. van Sermondt Hector Treubstraat 71. Den Helder en M Blom. Beukenstraat 42. I.Tmuiden-Oost. t.a I.Jmu:den-Oost. Beukenstraat 42. C. de Wit, Grote Hout- of Koningsweg 165. Velsen Noord en G. Slotboom. Noorderlaan 43 Velsen-Noord, t.a. Velserbosstraat 7, Vel sen-Noord W. J. Meulenkamp. Wulvyder laan 5. Santpoort en A. M. Terlingen. Wij kerstraatweg 209, Velsen-Noord. GETROUWD: L. A. Schreurs en A. G. .T de Vries. Haarlem. Brouwersvaart 10. T W. H. van den Abeele en M. Visse. Maarn Tuindornweg 20. J. Bulthuis en M Menet, Santpoort, Bruno Klauwersstraat 3. B. Brinkman en G. F. Boot. Haarlem. Frans Halsstraat 21. L. van Telgen en R Bijlsma. TJmuiden. Houtmanstraat 37. A. J. Post en M. G. Zorgdrager. IJmuiden, Varenius straat 15. M. Oosterhuis en J. E. Paap, Castricum. Schoutenbos 39. De heer Stoovelaar behandelde te hooi en te gras enkele problemen, die zich bij het kamperen voordoen. Veelal grotere problemen dan vroeger, omdat men toen als kenners zocht naar de beste hulpmid' delen en men nu tegenover een onafzien bare stroom van nieuwe artikelen staat, die niet meer te overzien zijn, zoals ieder op een „Goed kamp"-tentoonstelling kan ervaren. Hij zei, dat de romantiek van het hout vuur beslist nog niet is verdwenen, want ook de moderne grill-apparaten bieden weer de mogelijkheid om gezellig om een houtvuurtje te kruipen en heerlijke worst jes te eten. „Maar wat die houtvuren van vroeger betreft, moeten we toch aan één ding denken: we kunnen onze kinderen beter er aan wennen met vuur om te gaan, dan dat we het in de hand werken, dat ze stiekem ergens een vuurtje aan- De uitvoer aan vis en viswaren van de I leggen Want dan gebeurt het veelal on Duitse Bondsrepubliek was in 1960 naar deskundig. hoeveelheid minder, maar naar waarde Bakker achterom meer dan in 1959 De uitvoer was in 1960 Dat er vele soorten van kampeerders 45.251 ton voor een waarde van 56.315.000 zijn, de heer Stoovelaar wond er geen mark, in 1959 46.051 ton voor een waarde doekjes om. „Er zijn mensen, die letter- van 54.368.000 mark. In 1958 waren er lijk alles meenemen" zei hij. „Ik heb 43.548 ton uitgevoerd voor 56.075.000 mark. ze gezien, die de wringer beslist mee van Het Noorse haringseizoen is dit jaar wel huis namen en ook de sjoelbak niet thuis erg verlaat. De haring, die eind januari konden laten. Dan gingen de ouders met al in de omgeving van het land hoorde te een vrachtwagen, de kinderen kwamen zijn, is voor het overgrote deel nog 2001 achterna met de brommer. Ik heb eens mijl verwijderd van de kust, westelijk van ergens een enorme bungalowtent gezien. Morö. I Beladen met broden kwam ik er langs, op De as van mr. Theodore Nielsen, die 36 weg naar mijn eigen tent. Mevrouw zag jaar gevaren heeft op de reddingboot van me komen en zei: „Och bakker, gaat u Wells en 14 jaar schipper was, is boven zee maar achterom." Dit is de nieuwe stijl uitgestrooid vanaf de kust van North Nor- in het kamperen en u moet wel goed we folk, die hij zo goed kende. ten welke stijl u verkiest voor u verdere Op het strand werd een dienst gehouden, plannen maakt." geleid door de rector van Wells. De nieu- Voor de verschillende categorieën ging we schipper, David Cox, verzorgde de de spreker daarna de mogelijkheden na schriftlezing. Voor de vakantiekampeerders, de week in Amsterdam wordt van 2 tot 9 mei een endkampeerders, de trekkers per auto, vefpakkingsbeurs gehouden, de Macropak. fjets of te voet, de water-, berg- of sneeuw Andere voor de visserij belangrijke kampeerders. Het maakt veel verschil, beurzen in de komende maanden zijn: de Leipziger Messe van 5 tot 14 maart, de Hannoverse Messe van 30 april tot 9 mei, de Danish Food Fair in Aalborg van 2 tot 12 juni en de scheepstentoonstelling Mercator" in Brussel van 29 april tot 11 mei. De „Universal Star", die nu tot de Bos ton Deap Sea Fishing Co behoort, heeft OP''dd^tf tanïPOp"edeen K^dfS* I op de Witte Bank. Op een reis jan je Landbouwschap een bezwaarschrift ge dagen ying het schip 1888 Engelse ponden yan N Hollantj voor een waaide van verband met de voorgenomen uitbreidings Een Belgische trawler, de „Nellie Su- plannen van de gemeente Castricum. Tij san" heeft 't seinenet met een groot deel dens de gisteravond hierover in hotel Borst van de lijnen van de seinenetter „Ajax" gehouden bijeenkomst, die tevens jaarver van Wiek meegesleurd. De Belg sleurde gadering van de afdeling was heeft men de Wick-boot een halve mijl mee. Daar- de leden hiervan in kennis gesteld alvo- na kwam de Boy Andrew", een andere rens het bezwaarschrift werd verzonden. seinetter tusssen beide. Hij stopte de traw ler door voor de boeg langs te varen. De visserijkruiser Norna kwam daarna een onderzoek instellen. Het was gewoon een vergissing van de kant van de traw De ondertekenaars maken hierin bezwaar tegen het uitbreidingsplan in hoofdzaak Oost omdat daardoor agrarische grond voortijdig „bevroren" wordt. Zij menen namelijk dat pas wanneer de Ier" zei schipper Budge volgens Fishing stand der uitbreidingen en de vooruitzich News. „De schipper was een vriendelijke ten voor de naaste toekomst daartoe a an kerel, hij deed het niet met opzet". leiding geven een uitbreidingsplan dient Portugal'voerde gedurende de eerste he worden vastgesteld op basis van het acht maanden van 1960 33500 ton viscon- vigerende structuurplan. Daarnaast brengt serven uit voor een waarde van 6.812.000. de vaststelling van dit plan grote moei- Portpatrick. Wigtownshire, in Schotland lijkheden met zich mee voor de daarin ge- heeft een nieuwe reddingboot. Het is de legen agrarische bedrijven. The Jeanie", die 47 voet lang is. De boot De ondertekenaars zijn tenslotte van kostte 35.500. Het geld is verschaft door mening dat de motieven van het gemeen- een anoniem gebleven Schotse dokter. tebestuur bij de vaststelling van bedoeld Zeventig percent van de Deense export I uitbreidingsplan niet steekhoudend zijn. naar Oost-Duitsland in 1961 zal uit vis en De ondergetekenden kunnen dan ook niet visconserven bestaan. inzien dat de vaststelling van een plan In 1960 is 430 ton vis gevangen in het voor het bedoelde gebied, voor het gemeen- meer van Neuchatel in Zwitserland, dat is tebestuur enige beveiliging zou bieden te- 100 ton minder dan het jaar daarvoor. gen ongewenste particuliere initiatieven Naast de spinazie en de rabarber kwam nu ook de voorjaars glas-andijvie aan de Beverwijkse groenteveiling; deze blad groente ging grif weg tot 1,15 per kilo. De aanvoer van spinazie werd iets groter, met prijzen tot 1,35 per kilo. Voor de rabarber, die iets ruimer aangevoerd werd. betaalde men tot 1,15 per bos. Witlof ging grif weg tot 78 cent per kilo. Ge schoonde spruiten, waarvan het aanbod niet zo groot meer is. bracht het tot 1,10 per kilo. Waspeen was vooral in het begin der week heel goed te verkopen, er werd toen tot 45 cent per kilo voor betaald. Prei ging er ook vlot uit. tot 50 cent per kilo. al lag deze prijs vrijdag wel iets lager. Boerekool ziet men elke marktdag nog; er werd tot 34 cent per kilo voor gegeven. De overige winterprodukten zijn alle minder gevraagd. Soepgroente was heel goed te verkopen voor prijzen tot 65 cent per bosje. De noteringen waren vrijdag: andijvie 112—118, spinazie 123—139. rabarber 65— 115, witlof 4578, spruiten 34110, prei 14—38, knollen 7—22. boerekool 17—34 groene kool 819, rode kool 612, was peen 12—38, uien 4—14, soepgroente 23— 65 per bosje, appelen 1243. Castricum Op de veiling van vrijdag van Ons Be' lang te Castricum was er voor de rabarber weer een goede notering te zien. Ook de spruiten, waarvan de aanvoer nu minder wordt, gaven een goede notering te zien Boerekool haalde toch nog een goede prijs rond de 30 cent. Knolselderij en sjalotten zijn evenzo nog gewilde produkten, waar voor een tamelijk goede prijs betaald wordt. De noteringen van vrijdag waren rabarber 71—76. witlof 3659. spruiten 16 —105. rode kool 9. prei l21/2—371/!, boere kool 1934'/2. knolselderij 13, sjalotten 2425 cent. waar men kampeert. Want zo moet men bij voorbeeld in de duinen een zware hou ten haring gebruiken, en niet de moder ne lichte haring. Uitvoerig belichtte de heer Stoovelaar de verschillende soorten tenten. Het voordeel van dubbeldakstenten: warmer bij koel weer, koeler bij warm weer, Maar men geeft ook wel bezwaren aan. Er zijn veel meer scheerlijnen nodig, en de tent is niet zo windvast. „U moet echter niet vergeten dat deze bezwaren voornamelijk de oudere tenten golden, die het buitendek maar tot 50 centime ter van de grond hadden." Ook vond hij dat dubbeldakstenten te genwoordig in sommige gevallen net zo sportief zijn als enkeldaks. Het noemde in dit verband speciaal de prachtige dwars- slapers. Tal van belangrijke wenken werden op deze avond gegeven. Zoals: „olie uw tent niet, als het doek lekt." Dit blijkt nog veel te gebeuren, en men begrijpt niet, dat het er alleen maar erger van wordt. Hoog stens kan men bij lekken een impregneer middel gebruiken. Gevaarlijk voor een tent is ook wanneer een vogel iets op het dak laat vallen. Maar als men dan meteen schoonmaakt, moet men er voor zorgen dat er niet wat afwasmiddel in de doek zit. Grondzeilen waren ook 'n belangrijk on derdeel. De heer Stoovelaar toonde zich voorstander van het kuipgrondzeil. De beste dekens zijn volgens de spre ker wollen exemplaren, die echter veel ruimte innemen. Het meest ideale een donsdeken, die men dan echter niet mag indrukken. Hoe ruimer het dons is hoe warmer. Dus geen wollen deken er over heen. Als onderdeken is een plaat je schuimplastic ideaal. De leden van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek hebben vrijdagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smid van Gelderstraat in Velsen-Noord een in teressante voordracht gevolgd over „nieu we lasmethoden". Drs. A. Ph. Krijff, voorzitter van de af deling IJmond, deelde mede, dat in de een trale werkplaats van de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem de afdeling een dertigtal lassers had afgevaardigd voor deelneming aan de wedstrijden, van wie er negen uit Haarlem en eenentwintig van de lasclub Velsen waren. De besten uit deze wedstrijd zullen wor den afgevaardigd naar de landelijke las' wedstrijden in Eindhoven. De beoordeling geschiedde door dezelfde jury als vorig jaar. Over twee weken wordt deze las wedstrijd intern besproken met demonstra tie en vertoon van de werkstukken. Gelijk tijdig wordt dan de jaarvergadering ge houden. De heer Van Schaick Zillissen gaf een overzicht van de ontwikkeling van nieuwe lasmethoden, die reeds in sommige fabrie ken toepassing vinden. Een deel van deze toepassing is gericht op massaproduktieartikelen, zoals bij auto' en vliegtuigen, waarbij handlassen niet meer wordt toegepast. Weliswaar is de methode om met elektroden te lassen nog lang niet voorbij, maar de nieuwe ont wikkelingen krijgen steeds meer ingang Tot deze methoden behoort het ultrasoon lassen, waarbij de materialen door tril lingen aaneensmelten en zelfs aluminium aan koper kan worden gelast. Hiervoor zijn nodig een zender, een transductor voor de trilling, een mechanische koppeling en inklemdruk. Door deze methode worden per seconde 60000 trillingen veroorzaakt. Een tweede mechanische methode is de wrijvingslas, die evenals de druklas door de Russen is ontdekt. Met illustraties en modellen verduidelijkte de heer Van Schaick Zillissen het gesprokene. Van het Nationaal Luchtvaartlaborato rium te Amsterdam heeft de Plaatwellerij in Velsen opdracht ontvangen tot het leveren van een noodafsluiter. bestemd voor de nieuwe supersone windtunnel. Het gevaarte dat ongeveer zes ton weegt, heeft een doorlaat van 1200 mm en een werk druk van 40 atmosfeer. Het luchtvat, eveneens geleverd door Plaatwellerij, wordt gebruikt als aandrij ving van de supersone windtunnel, die dienst doet bij het onderzoek van krach ten. welke optreden bij vliegtuigen tijdens het vliegen bij snelheden tot ongeveer viermaal de snelheid van het geluid. Zaterdag 11 februari: m.t. Egmont IJM 99. On derneming I SCH 261, Liesje en Rutger VL 153; .1. Onderneming III SCH 117. Maandag 13 februari: m.t. Johannes Polder man IJM 20, Wiron II IJM 211 (24 febr. binnen). Antje KW 49, Dirk Maria KW 80, Brittenburg KW 121, Claesje RO 46, Michiel Jan VL 110, Pe- tronella VL 131; m.l. Molva KW 91 (24 febr bin- nen), De Vrouw Dirkje KW 104, Arie Jacob KW 116 (24 febr. binnen),Robert William KW 123, Voorlichter VL 114, Koningin Wilhelmma VL 190, Drie Gebroeders HD 79. Dinsdag 14 februari: m.t. Post Boy IJM 35, Deining KW 8. Maria Theresia KW 99 (24 febr binnen), Soli Deo Gloria KW 152; m.l. Wiron III IJM 221, Volharding KW 23 (24 febr. binnen), Nelly Maria KW 70, Martha Maria VL 199; m.k. De Hoop III IJM 73. Wiron I IJM 210 (24 febr. binnen), Wilhelmina KW 46 (24 febr. binnen), Mare Liberum KW 117, Samenwerking KW 146, Pietertje HD 87. Woensdag 15 februari: m.t. Job Gouda IJM 79, Cornelis den Duik KW 144, Jan Maria KW 171. Donderdag 16 februari: m.t. Job Gouda IJM 79, Cornelis den Duik KW 144, Jan Maria KW 171. Donderdag 16 februari: m.t. Amsterdam IJM 28, Allan Water IJM 34. Vrijdag 17 februari: m.t. Albertha Hendnka KW 81; m.l. Cornelis Marinus KW 48. Zaterdag 18 februari: m.t. Golfstroom KW 4; m.l. Prinses Juliana VL 97, Willem Robert RO 27 Maandag 20 februari: m.t. Elie Cheneviere IJM 32, Delft IJM 37. Beatrice IJM 72, Protinus IJM 154, Stadt Enckhuysen KW 82, Dirkje RO 53, Ada VL 7: m.l. Adeodatus IJM 30, Jan IJM 81, Ver wachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17. Adriana KW 19, Cornelis KW 24, Concor dia KW 26. De Verwachting KW 28 (24 febr. bin nen), De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth KW 64, Henk KW 66, Saturnus KW 69. Hette Margaretha KW 74, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Geer tje KW 108, Astra KW 115, Sursum Corda KW 124 Petronella KW 125, Jacoba Catharina KW 132 Willy KW 141, Gijsbert Bastiaan KW 161, Vertrouwen KW 166, Pieter Anne KW 169, On derneming KW 175, Gezina Geertrui KW 176 (21 febr. binnen), Anna Jacob KW 186, Bertina VL 85, Dolfijn RO 2; m.k. Dageraad IJM 4, Zuider kruis IJM 7. Maartje IJM 8 Poolster IJM 11, Ma ria Lovisa IJM 16 (23 febr. binnen), Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Jannie IJM 38, Arend Willem IJM 40 (23 febr. binnen), Margrita IJM 42, De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63 (21 febr. binnen), Ronny IJM 64. Frank IJM 65, Paul IJM 66, Hans IJM 67, Corrie IJM 78, Wiron VII IJM 206. Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Deo Volen- te II KW 11. Arendje Jacoba KW 21. Anne Marie KW 27, Ermine KW 30, Petronella KW 31, Tiny KW 34, Stern KW 36. Prinses Margriet KW 51, Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 58. Ludy KW 61. Arend Cornelis KW 68, Maartje KW 71, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84, Adriana Catharina KW 92 (21 febr. bin nen), Nico KW 96, Arendje KW 98. Esperanza KW 102. Wim KW 103, Jacoba KW 105 Karla El len KW 106, Gijsbert Dirk KW 109, Wilma KW 113 (23 febr. binnen), Cornelis KW 118,, Flamin go KW 120, Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, Urania KW 136, Maartje Jacoba KW 137, Dirk van Beelen KW 148, Peter Leonard KW 156, Agatha KW 157 (23 febr. binnen), De Vrouw Alida KW 160, Helena KW 164, Alida Jacoba KW 165. Cor nelis Schaap KW 172, Pieter Jacob KW 178 (24 febr. binnen), Solea KW 180, Alice KW 182, Jana KW 210. Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maria WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Alie WR 59, Arie Geertje TX 51, Albert MO 1. Dinsdag 21 februari: m.t. 's-Gravenhage IJM 26, Thorina IJM 33, Wiron IV IJM 209, Arie Ouwe hand KW 122, Francina KW 153; m.l. Vertrouwen KW 6. Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16, Grietje KW 20, Orion KW 22, Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Everard Christina KW 40. Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Flo- ris KW 59, Maria Jacoba KW 73. Doggersbank KW 75. Toenadering KW 95, Bali KW 129. Voor waarts KW 140, De Vier Gezusters KW 162, Noordster VL 197; m.k. Swift IJM 54. Michiel. IJM 63. Wiron VI IJM 207. Alnilam KW 90, Adria na Catharina KW 92. Gijsbertha KW 143. Woensdag 22 februari: m.t. Albatros KW KW 87, Emma Wilhelmina KW 135, Cornelis Maria SCH 135: m.l. Huiberdina Gijsbertha KW 85, Willem Groen KW 158. Gezina Geertrui KW 176, Onderneming IV SCH 153. Donderdag 23 februari: m.t. Emma IJM 15, Ariadne IJM 18. Jacoba Gesina IJM 36. Medan IJM 57. Nicolaas Senior KW 42. Voorloper VL 16, Jai Senior VI, 84; m.k. Maria Lovisa IJM 16, Arend Willem IJM 40. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Har- rowgate van Goole; Ara, Londen; Bieber- stein, Antwerpen; Osiris, Bremen; Nor- born, Uddevalla; Bucklaw, Leith; Johanna Oldendorff, Vancouver; Hunzestroom, Lon den; Kare, Londen; Zaanborg, Rochester, ledig naar Hoogovens; San Antonio, Lon den; Port Talbot, Greensborough, ledig Hoogovens; Doris, Bremen; Gertrud, Ham burg; Lorna, Leith; Annie G, Londen, met melkpoeder voor Zaandam; Ritornel, Lon den, melkpoeder Zaandam; Tcjew, Stettin; Roelof Buisman, Par; Lothareins, Rotter dam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Sandenburgh van Rotterdam; Barfon, Avonmouth; Heinrich Grammerstorf, Per nis; Amigo, Scarborough, ledig Hoogovens; Spaarnestroom, Swansea; Royal Board, Gefle. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Posei don naar West-Indië; Hecuba, West-Indië; Twee Gebroeders, Hamburg; Bennekom. Barbados; Aardenburgh, Stockholm, met walsmateriaal van Hoogovens; River Af- ton, Freetown; Confid, Brunsbuttel; Lies, Hamburg; Ardgarry, Rotterdam, ledig Zaandam; Wanda, Gdynia, ledig Papier fabriek; Cotes du Nord, Duinkerken; Bar- lind, Oslo; Hydra, Antwerpen; Lista, Le Havre; Hornland, Hamburg; Martha Ahrens, Hamburg; Steckelhorn, Audorf; Achilles, Curacao; Notos, Gothenburg; Ar eas, Malta; Marianne, Malmö; Frean, Man chester; Geestdam, Boston, kunstmest Hoogovens; Lifana, Lastade; Vechtstroom, Shoreham; Radja, Lissabon; Stad Gent, Hampton Roads, ledig Hoogovens. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Per- go naar Middlesborough, met kunstmest van Hoogovens; Tim, Hamburg; Wexford, Boston, stijfsel en stroop Wormerveer; Daje Boehmer, Savona; Gut Poseidon, Hamburg. ZATERDAG 25 FEBRUARI Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 u.: Toneelvereniging De Martinitoren. Patrona*atsgebouw, IJmuiden, 20 u.: Teenagersshow ten bate van Kongo. Kennemer Theater, Beverwijk, 19.30 u.: Jubileumuitvoering Turnlust. Zomerlust, Santpoort, 8.15 u.: Jan van Dommelen, toneelopvoering: „De medaljes van de oude vrouw''. ZONDAG 26 FEBRUARI Tentoonstellingslokaal Heidestraat 45, IJmuiden. 1417 uur: Schilderijenexpositie ..Niet alleen op zondag". Felison. MAANDAG 27 FEBRUARI P. v. d. A.-Vrouwenbond. Oosterduinweg 92. IJmuiden. 20 u.: Vergadering. IJmond Dubbel Acht, Schans 12. Bever wijk. 20 u.: Ledenfilmavond. „Ariadne". Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 u. Contactavond Ned. Chr. Bond van Over heidspersonen1: kleinkunst-ensemble „Hu- 1 moreske".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7