Bourguiba en De Gaulle zijn het in grote trekken eens Hoop op een positieve en snelle ontwikkeling f Akkoord tussen Tsjombe, Ileo en Kalondji Defensie zoekt 10.000 man voor leger en luchtmacht HET WEER Trein verplettert auto op onbewaakte: twee doden Bourguiba zeer optimistisch Djakarta houdt Bonn aar invitatie voor Sopkarno m Faciliteiten voor vrijwilligers en voor hen die willen nadienen Ontspanning in Rhodesië Minister Klompé opent Keukenhof Ander percentage voor eerste „aanbetaling"? h. s P E E Het woord is aan ONDER DRUK VAN OPRUKKENDE TROEPEN Superslagerij „DE IJMOND" GEHAKTDAG Zachter overdag 's Werelds grootste radar Bij afbetaling !n de krant van heden: BIJ ST. AAGTENDIJK TE BEVERWIJK VOOR DE COMMUNIE JURKEN BORST kinderkleding 'efore you yuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 4 6e JAARGANG NUMMER 100 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Uitgave: Grafische Bedrijven Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster (Van onzè correspondent) PARIJS. Na de ondèrhandelingen die de Franse en Tunesische staatshoofden géneraal Charles de Gaulle en president Habib Bourguiba gisteren gedurende 3e hele dag op het kasteel van Rambouillet buiten Parijs hebben gevoerd, is maandagavond een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het Algerijnse vraagstuk uitvoerig werd besproken in het licht van de jongste ontwikkelingen in het perspectief van de toekomst van Noord-Afrika. Generaal De Gaulle en president Bourguiba zijn het er over eens, dat èr thans mogelijkheden en hoop bestaan voor een positieve en snelle ontwikkeling, aldus hèt communiqué. nodige voorzorgsmaatregelen genomen heeft aleer zich gisteren in zee te begeven. Aangenomen wordt dan ook, dat, zo die di recte Frans-Algerijnse contacten tevoren al niet waren gelegd, De Gaulle Bourgui ba zeker de belofte heeft gedaan na hem binnen bepaalde tijd ook Ferhat Abbas persoonlijk te zullen ontvangen. Óver het tijdstip waarop de Algerijnse leider in Parijs verwacht kan worden is het echter nog steeds onmogelijk enige officiële of zelfs officieuse Franse uit spraak of aanduiding los te krijgen. De veronderstelling ligt verder voor de hand, dat Bourguiba de dood van Mohammed V als supplementair argument heeft aange grepen om De Gaulle tot voortvarendheid aan te moedigen. Het verscheiden van de vorst op wiens persoon het Marokkaanse staatsbestel goeddeels rustte, zou een nieu we haard van onrust in Noord Afrika kun nen scheppen en de Algerijnse oorlog een nog gevaarlijker aanzien geven. Dat ech ter anderzijds de obstakels op de weg naar een Frans-Algerijnse vrede zeker niet onderschat mogen worden, is de afgelo pen dagen eveneens opnieuw gebleken uit de felle reactie van het F.L.N. op een uitlating van premier Michel Debré, bij welke reactie de Sahara door het F.L.N. tot onvervreemdbaar eigendom van Alge rije werd verklaard. Habib Bourguiba werd gisteren op het Parijse vliegveld Orly door de Franse mi nister-president Debré ontvangen. Zijn kuur in Zürich had hem zichtbaar goed Charles De Gaulle Tijdens de langdurige besprekingen, waaraan ook is deelgenomen door de Franse premier, de ministers van Buiten landse Zaken van beide landen en de Tu- neische minister van Voorlichting, pas seerden alle vraagstukken, die beide lan den belang inboezemen, de revue in een geest van openhartighed en wederzijds be grip, en met name de Frans-Tunesische betrekkingen. Beide partijen namen met voldoening kennis van de verbetering die in dit opzicht is ingetreden en waardoor j gedaan ofschoon leden van zijn omgeving de oplossing van nog hangende vraagstuk- ons wisten te verzekeren dat de Tunesi ken kan worden tegemoet gezien. sche president blij was na al het „konij Het communiqué maakt voorts melding nevoedsel" dat hij in de rauwkostkliniek van het overlijden van de Koning van van Zwitserse dokter Büchner-Brenner Marokko en verklaart dat beide landen ]ïreeg voorgezet, zich nu weer eens tegoed zich aansluiten bij de rouw van het Ma- te ^oen aan een klassieke Franse dis. Franse rechtsextremistische tegenstanders ten getale van ongeveer 600 een protest betoging georganiseerd bij de Are de Triomphe en op de Champs Elysée. Be kende kopstukken als oud-minister Jacques Soustelle en het kamerlid Le Pen gaven leiding aan deze manifestatie wel ke voor de politie aanleiding was een der tigtal betogers te arresteren. Tot ernstige incidenten is het bij het eerste officiële bezoek van Bourguiba als Tunesische pre sident aan Parijs echter niet gekomen. (UPI) Bourguiba is door de resulta ten van zijn overleg met De Gaulle hoop vol en zeer optimistisch gestemd. Nieuwe ontwikkelingen in de Algerijnse kwestie zullen, naar hij vanochtend voor zijn ver trek naar Rabat verklaarde, een kwestie van dagen zijn en de Franse president vastbesloten de onderhandelingen tot een succesvol einde te brengen en hij zal daarbij tot het uiterste gaan. Hij zei te hopen dat beide partijen ,,en in het bijzonder de Algerijnen" zich bewust zullen zijn van de omvang der zaken die in de komende onderhande lingen op het spel zullen staan. Ik hoop dat de Algerijnse leiders, gelijk de Tune- siërs, hem het begrip zullen schenken dat noodzakelijk is voor het succes en voor het behalen van de grote overwinning waar de stabiliteit van Afrika en het ge luk van Noord-Afrika van afhangen", al dus Bourguiba. „Ik hoop dat en ben zeer optimistisch gestemd", voegde hij hieraan toe. Hij gaf tè verstaan dat de recht streekse onderhandelingen tussen het FLN en de Franse regering zeer binnenkort zullen beginnen. rokkaanse volk. Het communiqué besluit: „De interna-1 tionale vraagstukken, die Frankrijk Tunesië in de verschillende gebieden der I wereld belang inboezemen, zijn besproken. Generaal De Gaulle en president Bourgui- j ba hebben vastgesteld op welk punt hun algemene opvattingen elkaar naderen". President Bourguiba is vanmorgen naar Casablanca vertrokken met een „Caravel- le" van de Air France, die speciaal te zijner beschikking is gesteld, om de be grafenis van Mohammed V bij te wonen. Verwacht wordt, dat Bourguiba in Rabat met de nieuwe vorst, Koning Hassan II, en de leider van de Algerijnse rebellen, Ferhat Abbas, zal spreken over zijn ge sprekken met generaal De Gaulle. Abbas naar Parijs? De barometer leek in beide delegaties echter wel op redelijk mooi weer te staan en dat dit eerste officiële contact op het hoogste niveau tussen Frankrijk en een Noordafrikaanse land gevolgd zou wor- dèn door een tweede ontmoeting tussen De Gaulle en Ferhat Abbas, de leider der voorlopige Algerijnse regering, wordt door weinig diplomatieke waarnemers be twijfeld. Eveneens is men het er wel over eens, dat Bourguiba in de Arabische we reld veel op het spel had gezet, toen hij zich bereid verklaarde De Gaulle de hand te komen reiken, zodat hij zeker wel de Advertentie Protestbetoging Voor Bourguiba zich 's avonds naar Pa rijs begaf om de nacht op de Tunesische ambassade door te brengen, hadden zijn DJAKARTA (DPA—Reuter) Het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de uitnodiging van Bonn aan president Soekarno een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek nog steeds van kracht is al is daarvoor nog geen datum vastgesteld. Een woord voerder verklaarde dat berichten als zou de invitatie zou zijn ingetrokken, geen en kele grond hebben. Volgens „Antara noemde de woordvoerder dergelijke be richten „klinkklare onzin". La Fontaine: Men ontmoet zijn lot op de wegen, die men is opgegaan om zijn lot te ontlopen. LEOFOLDSTAD (UPI) Onder druk van de oprukkende Loemoemba-gezinde troepen zouden premier Joseph Ileo uit Leopoldstad en president Albert Kalondji van de, münstaat Zuid-Kasai vandaag in Elisabethstad besprekingen voeren met de presi dent van Katanga, Moisje Tsjombè. Tsjombe van Katanga, president Kalondji van Zuid-Kasa'i en de Kongolese eerste- minister Ileo hebben in Elisabethstad be sloten tot militaire samenwerking tegen het binnendringen van het communisme. De drie mannen hebben sinds maandag in de Katangese hoofdstad geconfereerd. Zij besloten voorts, da< de conferentie van Kongolese leiders welke op voorstel van Tsjombe op 3 maart in Genève zou beginnen, twee dagen later op Madagascar zal aanvangen. Waarschijnlijk zal men dan in de hoofdstad Tananarivo bijeenkomen. Het Katangese staatshoofd Moisje Tsjombe heeft gisteren te Elisabethstad gezegd, dat hij zijn troepen eventueel buiten de landsgrenzen in actie zal laten komen, indien „het gevaar dat het leger van Antoine Gizenga voor de gehele Kongo vormt, ook Katanga zal be dreigen". Geconfronteerd met de groeiende be dreiging uit Stanleystad heeft president WOENSDAG KOOPJESDAG bü 1 pond le KWALITEIT GEHAKT, runder- en varkenslapjes, apart gemalen, 500 gram 1-68 plus een pakje MARGARINE voor 19 cent en een zakje zout en kruiden gratis. 500 gr. CARBONADE voor 1.78 Volop jong LAMSVLEES voorradig LAMSBORST f 1.38 p. 500 gr. CARBONADE 1.58 p. 500 gr. MAGERE LAPPEN 2.08 p. 500 gr. Mager stukje BOUT 2.68 p. 500 gr. 250 gram overheerlijke LEVERWORST 49 ct. PLEIN 1945 no. 53 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Zachter overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee De Staatssecretaris van Defensie, de hèer M. R. H. Calmeijer, zoekt tiendui- zend jongemannen om dé open plaatsen in leger en luchtmacht te vullen en de dienstplichtigen straks twee maanden eer der naar huis te kunnen sturen. Deze tien- duizend jongelieden zullen op aantrek- i kelijke voorwaarden als kortverband-vrij willigers of als vrijwillig nadienenden eni ge jaren in militaire dienst blijven, lang genoeg om leger en luchtmacht het volle profijt van hun technische opleiding te geven en aan de andere kant toch ook weer niet zo lang, dat zij niet meer in het burgerleven terug zouden kunnen. Topfiguren uit het bedrijfsleven hebben de autoriteiten van defensie laten weten, dat men juist graag ex-militairen in dienst neemt. Het is duidelijk, dat een instituut, waar- I in om de twee jaar driekwart van het per- I soneel wordt vernieuwd, vrij onecono- I misch werkt. Men streeft daarom naar eén geleidelijke opvoering van het beroeps- personeel, naar een groter aantal kort- verband-vrijwilligers, die minimaal vier en maximaal zes jaren dienst zullen doen in clusief de normale diensttijd en naar een verhoging van het aantal nadienenden, dienstplichtigen die na de eerste oefening bijtekenen voor perioden van één tot vier jaar. De voordelen voor deze laatste twee groepen boven de gewone dienstplichtigen zijn, dat zij een jaarwedde krijgen in plaats van soldij en na afloop van het contract, een premie ontvangen van 25 percent van het laatst genoten maandsa I laris voor elke maand dienst als vrijwil- I liger. Wie dus vier jaar vrijwillig dient krijgt na demobilisatie een jaar salaris êxtra. Blijft men langer dan wordt het meer, blijft men korter dan vier jaar dan zijn de percentages iets lager. Hoe hoog de jaarweddes voor de vrijwillig langer dienenden ongeveer zijn, kan worden op gemaakt uit deze voorbeelden: een onge huwde soldaat van 20 jaar krijgt 259,50 de maand, een dito korporaal 285. een sergeant 378.- in de maand, en een tweede luitenant 575.-. Deze salarissen gaan in op de dag waarop het dienstver band ingaat. De militairen krijgen gratis kleding en schoeisel, maar voor voedsel en logies wordt bij ongehuwden 21 per' cent van het maandsalaris ingehouden. Alle hier genoemde regelingen vloeien rechtstreeks voort uit een rapport van de Commissie Werkelijke Diensttijd Dienst plichtigen, de commissie-Van Voorts tot Voorst. Deze commissie had ook geadvi seerd voorzieningen te treffen voor de vrijwilligers die bij het verlaten van de dienst werkloos zijn. Hierover is en niet zonder succes overleg met het be drijfsleven gepleegd, waarbij gebleken is dat men een langere diensttijd over het al gemeen gunstig acht voor de maatschap pelijke ontplooiing van de jongeman. Er kunnen ook renteloze credieten van 5000 aan „vierjarige" vrijwilligers worden ver leend, die zich als zelfstandig ondernemer willen vestigen. Er zijn voorts faciliteiten voor het volgen van schriftelijke cursus sen en ook kan onder bepaalde voorwaar den 'n studietoelage worden verleend. Met uitvoerig voorlichtingsmateriaal, adverten ties, brochures én een nieuw tweemaan delijks tijdschrift „In Dienst" zal vandaag de wervingscampagne beginnen. Joseph Kasavoeboe maandagavond de mobilisering gelast van alle „energie bronnen van de natie". De president deelde voorts mee dat onmiddellijk is begonnen met de vor ming van een bataljon reservisten, waar voor hij vrijwilligers opriep. Aanranding In een radiorede deed Kasavoeboe een scherpe aanval op de UNO. Hij zei dat Kongo bedreigd wordt door de bemoei zucht van de Volkenorganisatiê, die zijn land verraadt. Kasavoeboe's uitval volgde op een reeks van molestaties en de aanranding van een blanke secretaresse van de UNO door Kongolese soldaten. NEW YORK, (UPI) In kringen van de UNO in New York is maandagavond meegedeeld dat het commando van de Volkenorganisatie in Kongo het Kon golese leger heeft gewaarschuwd dat van ,een maximum aan kracht" gebruik ge maakt zal worden in geval de molestering van UNO-personeel zich voortzet. In New York is gisteravond voorts ver nomen dat UNO-secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld brieven heeft geschreven aan president Kasavoeboe en andere Kon golese leiders, waarin hij er bij hen op aandringt hun geschillen bij te leggen of anders de veroordeling van de wereld te riskeren. Hammarskjoeld had maandag een vergadering van bijna drie uur met zijn achttien landen omvattende advies raad voor Kongo. LEOPOLDSTAD (UPI) Volgens de laatste berichten is Anicet Kasjamoêra voormalig minister in het kabinet-Loe- moemba en tot voor kórt machthebber in de provincie Kivoe, door Loemoem ba-gezinde militairen van Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, overgebracht naar Stanleystad en daar in de gevangenis rp- gesloten. Maandag is Kasjamoêra met zijn bewaking aangekomen. Deze arrestatie waarover reeds vorige week geruchten de ronde deden, duidt op een strijd om de macht tussen de vroegere Loemoemba volgelingen onderling. - Het bewind te Stanleystad zou nu dus ook de volledige controle over Kivoe hebben. In de Evenaarsprovincie en Kasai schijnt voorts het offensief der Loemoemba-gezin de troepen tot staan te zijn gekomen. Uit Loeloeaburg komen verwarde be richten. Het schijnt dat de driehonderd Loemoemba-gezinde soldaten, die deze stad de vorige week bezet hebben, gevlucht zijn met achterlating van hun wapens, dan wel gevangen genomen zijn. Ghanese UNO-soldaten zouden militai ren uit Stanleystad op het vliegveld van Loeloeaburg ontwapend hebben. De Gha nezen waren op de soldaten toegelopen en hadden hen de wapens uit handen gesla gen, zonder dat iemand ertegen protes teerde. Het vliegveld is nu in handen van de Ghanezen. De berichten dat Loemoemba-gezinde soldaten uit Loeloeaburg Kikwit hadden bereikt, zouden het afgelopen weekeinde zijn ontstaan doordat uit Loeloeaburg vluchtende soldaten deze stad bereikten Hetzelfde kan het geval zijn in Evenaars provincie, waar troepen uit Stanleystad Coquilhatstad zouden naderen. Waar schijnlijk is de ravitaillering misgelopen De hongerige soldaten zijn toen mogelijk naar hun basis teruggekeerd. Het grootste radarwaarschuwings- apparadt ter wereld staat bij Montauk (Löng Island) in de Verenigde Staten. Het behoort tot de belangrijkste onder delen van het Amerikaanse luchtver dedigingsstelsel. re radartoren geeft alle ontdekte vliegtuigen door aan een elektronische rekenmachine, die de positie van de toestellen berekent en aan de luchtverdediging van het ge bied New York doorgeeft. SALISBURY ('Reuter) Met ingang van morgen zullen de in de Centraal Afri kaanse Federatie gemobiliseerde territo riale troepen voor onbepaalde tiid met verlof gezonden worden, aldus heeft hel ministerie van Defensie in Salisbury van daag bekendgemaakt. De intrekking van de poiitieverloven in Zuid-Rhodesië is vandaag eveneens onge daan gemaakt. „Hebt u Marga ooit bloemen gebracht" zong Wim Kan in zijn lafatste oudejaars conference voor de radio. Het bestuur van „Keukenhof" in Lisse heeft deze vraag In gedachten gehouden en thans de minis.er van Maatschappelijk Werk. mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, uitgenodigd de nationale bloemententoonstelling in Lisse op 29 maart open te stellen. In de bloementuin zijn dit jaar veie nieuwe variëteiten te zien. Zo is een deel van de tentoonstelling gereserveerd voor blóeiènde heesters. Ook zullen er Drachtige amérvllus té zien zijn. In de laatste maanden zijn de gebouwen op Keukenhof vernieuwd en uitgebreid Er is een nieuw theehuis gebouwd en de accommodatie van hèt restaurant is ver dubbeld. Dit jaar zullèn in de tuin twintig beèldhóuwwérkén van Duitse kunstenaars wórden gèplaatst. Dè staatssecretaris van Economische I Zakèn, dr. Vèldkamp, heeft geèn ovèrwe- gende bezwaren tegen een eventueel los laten van de 15 pet „aanbetaling", die hèt wetsontwerp op het afbetalingsstelsel als minimum voorschrijft. Dit is gebleken tij dens een mondeling overleg met de betrok ken Kamercómmissie. De staatssecretaris is daartóe bèreid, indien uit praktische overwegingen een ander percentage voor bepaalde goederen béter zóu zijn. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmOnd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien4 KunSt 4 ln de Vishal en op zèe6 Uit stad en omgeving ....6, 7, 8 Amsterdams Allerlei 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Andermaal heeft een dodelijk ongeval plaats gevonden op één van de vele onbe waakte spoorwegovergangen, die ons land helaas nog rjjk is, ditmaal in Beverwijk bjj de Sint Aagtendijk. Maandagavond hebben twee mensen daar de dood gevonden, terwijl zjj in een personenauto rjjdend door de trein van ca zeven uur uit de richting Uitgeest en gaande naar Beverwijk, werden gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers zijn de 39-jarige gehuw de J. Morcus, rij-instructeur en de 25- jarige ongehuwde M. Kraam, die in Bever wijk in pension was. Het vreselijke ongeluk gebeurde even voor zeven uur. De volle personentrein was enkele minuten tevoren vertrokken uit Uitgeest en zou om zeven uur uit Bever wijk vertrekken. Terwijl de trein kwam aansnellen en reeds vaart verminderde voor het Bever- wijkse station, passeerde op de onbewaak te overweg een personenauto, waarin de twee mannen zaten. De wagen werd over een afstand van vijf tot zeshonderd méter meegesleurd. De beide inzittenden moeten op slag zijn ge dood. Een van hen was uit de wagen ge slingerd en men vond de stoffelijke resten langs de spoorlijn. De andere inzittende bevond zich in de tussen de neus van de trein en rails geklemde hoop verwrongen metaal. Een speciale werkploeg van de Nederlandse Spoorwegen is enkele uren doende geweest het lichaam uit de totaal vernielde Opel te breken en te branden. Onmiddellijk na de melding spoedden politiemannen onder leiding van hoofdin specteur L. H. Molenaar zich naar de plaats van de ramp, vlak bij het station netje van de Koninklijke Wagonfabriek van de n.v. Beijnes. Daar dé Spoorsingel lopende vanaf het station Beverwijk naar de niéuwe wijk Oosterwijk nog niet helemaal gereed is. moesten auto's van.de politie omrijden. Zo ook de gealarmeerde werkploeg van de Nederlandse Spoorwegen. De mannen ver schenen omstreeks negen uur en gingen onmiddellijk aan het werk. Bij het licht van enorme schijnwerpers begonnen zij aan het verwijderen van de resten van wat eens een auto was. De poli tie hield inmiddels nieuwsgierigen op een afstand. Na het bevrijden van het lichaam van de inzittende, is op beide slachtoffers later in de avond sectiê verricht. Het treinverkeer BeverwijkUitgeest werd tot acht uur gestagneerd. De treinen werden na dat tijdstip over één spoor ge leid tot 10 uur des avonds. Van de per sonentrein, die de auto heeft gegrepen en meegesleurd, werd de neus zwaar bescha digd. De trein is later weggesleept door een diesel-lokomotief. De passagiers moes ten verder naar station Beverwijk lopen. Advertentie hebben wij een zeer mooie collectie 't is betaalbaar bij ANEGANG 19 HAARLEM Advertentie BARÏELJORISSIR HAARLEM IEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1