Leliekwekers zijn niet bijster tevreden over prijzen Gebruik van kernwapens beperkt tot Amerika's eigen defensie Neurologisch symposion in Meer en Bosch te Heemstede Duitser trekt zijn verklaring over Loemoemba's dood in Erkenningsregeling voor tuinders Kroon erkent principiële bezwaren tegen een „gemengde" school Strategische revolutie toegedicht aan minister Rusk 5 Wetsontwerp ingediend Nasleep van schoolstrijd op de Noord-Veluwe Verkorte werkweek voor politie en brandweer in studie Europese uitvoernormen voor tuinbouwprodukten ién blik overtuigt u! v OPSCHUDDING IN WASPIINGTON Prins Bernhard in Rome Leider van jeugdbende veroordeeld Man overboord Persbureau-verslag neemt niet alle raadsels weg «SBWïk Op een schilderijenexpositie in Rome hebben de werken van de 50-jarige Antonio Ligabue, een arme boer uit Reggio Emilia, nogal opzien gebaard. Zijn werken, vooral voorstellingen van dieren, konden pas worden tentoon gesteld nadat vrienden van de boer langdurig om zijn toestemming hadden smeekt. Hel werk van deze auto didact is volgens deskundigen verwant aan Gauguin. De boer schildert in de kelder van zijn boerderij. Maar zijn grootste passie is het schoonmaken van zijn verzameling oude automobielen. ROME Er zijn nog steeds vele raddselen in de zaak van de Duits er, die vorige week in Rome tegenover het Parijse dagblad L'Aurore en de Italiaanse PaeseSera verklaarde, dat Katangese negersoldaten onder zijn bevel op 18 januari jl. het lijk van Loemoemba hadden begraven, en deze mededeling later tegenover het pers bureau United Press International weer introk. De betrokken Duitser heeft daar bij toeqegeven dat zijn naam evenmin Gerd Arnim als Gerd Arnim Katz luidt en dat ni] nooit luitenant is geweest (zoals hij eerst had meegedeeld), doch slechts sergeant majoor in het leger van Tsjombe. Op 18 januari zou hij drie lijken hebben gezien, die uit een vrachtwagen werden gehaald in het kamp waarin hij zich toen bevond. Op rijn vraag wie de doden waren, werd hem gezegd: „Loemoemba en nog een P®ar.; Het verhaal dat hijzelf de vroegere eerste minister zou hebben begraven heeft hij verzonnen, naar hij thans zegt, om zich door persagentschappen te laten betaiem De vraag rijst nu: wanneer heeft hij gelogen, vrijdag tegenover L Aurore en de Paese Sera of zaterdag tegenover UPI? Interessant is ook dat zaterdagochtend reeds een verklaring uit Brussel kwam, waarin de regering van Katanga de be richten van vrijdagavond in het Italiaan se communistische blad Paese Sera tegen sprak. Dat is wel heel snel nadat zij wa ren verschenen. De Paese Sera suggereert dan ook dat die „verklaring uit Katanga" waarschijnlijk in Rome is geschreven. Reeds in de late namiddag van vrijdag, slechts enkele uren nadat zijn persgesprek met de redacteur van de Paese Sera was De minister van Landbouw heeft een wetsontwerp „Erkenning Tuinbouw" bij de Tweede Kamer ingediend. In dit ontwerp wordt onder tuinbouw ver staan de teelt van groenten, fruit, sierge wassen, vroege aardappelen, groen te oogsten peulvruchten en onder glas ge teeld fruit. Tuinbouwzaden vallen buiten de regeling. De minister stelt, dat de voorgestelde erkenningsregeling in de eerste plaats be doeld is als instrument ten behoeve van de marktordening. Voor erkenning en ver lening van een vergunning behoort de aan vrager 'n bepaalde mate van vakbekwaam heid te bezitten, gedifferentieerd naar de teelt, die hij wil gaan beoefenen. Aan iedereen, die de vereiste bekwaamheden bezit, zal vergunning worden verleend. Deze eisen, die tevens een waarborg voor handelskennis beogen te omvatten, zullen bij Algemene Maatregel van Bestuur voor iedere sector afzonderlijk worden vastge steld. In afwijking van de vestigingswet bedrijven stelt minister Marijnen voor niet 'de S.E.R., maar de betrokken pro- duktschappen en het Landbouwschap te laten adviseren over de voor te stellen maatregelen van bestuur. Naast een adviserende zal het Land bouwschap de uitvoerende taak krijgen om te beslissen over aanvragen voor er kenningen voor de teelt der verschillende tuinbouwprodukten. Het Landbouwschap zal tevens bij verordening de uitvoerings maatregelen vaststellen, die voor een doel treffende toepassing van de erkenningsre geling nodig zijn. Ontheffing zal kunnen worden verleend aan aanvragers, die niet aan de eisen vol doen, indien daartoe gronden van redelijk heid en billijkheid aanwezig zijn. Ander zijds zal de minister ontheffing kuitnen verlenen, indien gewichtige belangen daar toe aanleiding geven. Gedacht wordt bil voorbeeld aan gebieden, waar op grond van structuele moeilijkheden omschakeling van de ene soort tuinbouw naar andere sectoren noodzakelijk blijkt. (Van onze Haagse redacteur) De Kroon heeft dezer dagen een veertien tal ouders, dat betrokken was bij een be ginselstrijd om het karakter van de gei c- formeerde lagere school te Wezep, in het gelijk gesteld. De Kroon heeft de princi piële bezwaren van deze ouders erkend en, naar gelang hun financiële draag- kracht, daarmee hun recht op vergoeding van de vervoerskosten van hun kinderen naar scholen in Kampen of Hattem. Hei conflict over het beginsel van de gerefor meerde lagere school te Wezep op de Noord-Veluwe dateert al van 1958. Een deel van de ouders wilde de band van de school met de (vrijgemaakte) Gerefor meerde Kerk (onderhoudende artikel 31) in de statuten verankeren, doch de meer derheid wees dit streven af. Daarop be sloten deze ouders hun kinderen naar scho len te Kampen of Hattem, welke wel nauw verbonden zijn met het genoemde kerkgenootschap, te sturen. Zij deden daarop een beroep op de gemeenteraad van Oldebroek, waaronder Wezep ressor teert om de vervoerskosten vergoed te krijgen. In de Lager Onderwijswet wordt dat recht erkend wanneer binnen vier ki lometer van de woonplaats geen school in de gewenste richting is gevestigd. Zowel de gemeenteraad als later Gede puteerde Staten wezen het verzoek van de betrokken ouders af. Beide colleges wa ren van oordeel dat de gereformeerde school van Wezep evenals die te Kampen en te Hattem statutair gebaseerd zijn op de Heilige Schrift en de drie Formulie ren van Enigheid en overwogen voorts dat van de zeven bestuursleden van de school te Wezep er zes tot de vrijgemaakte Ge reformeerde Kerk behoren evenals drie van de vier leerkrachten. „Het zijn slechts interne ondergeschikte verschillen van op vatting over de leer. Van een principiële zaak is geen sprake", aldus de mening van gemeentelijk en provinciaal bestuur. De Kroon heeft blijkens zijn uitspraak de bezwaren van de ouders tegen wat zij een „gemengde school" noemen (waar mee bedoeld wordt dat ook kinderen van niet-afgescheiden gereformeerden de school kunnen bezoeken) wel als princi pieel beschouwd en daarmee hun recht op vergoeding van de vervoerskosten er- kTrf één geval is het verzoek echter af gewezen omdat het gezin over voldoende inkomsten beschikt. Om een soortgelijke reden werd in een viertal andere geval- len met een gedeeltelijke vergoeding vol staan. De overige negen ouders krijgen volledige vergoeding. Maandagmiddag vergaderde de vereni ging „De Lelie" in café restaurant Brink- mann in Haarlem, waar voorzitter Swart niet enthousiast was over de prijzen die vorig jaar voor de lelies werden gemaakt. Hij deelde mede, dat de vereniging op de „Floriade" vier prijzen won. Twee ere prijzen van 300.- elk en twee grote gou den medailles ter waarde van 250.-. Mooie successen, waarvoor de medewer kers complimenten en dank verwierven. De prijsdaling kwam niet geheel onver wacht, daar het aanbod, gezien de uitbrei ding van de beplante oppervlakte, wel groter moest worden dan het jaar daar voor. Men moet ook nu weer rekenen op een ongeveer gelijk aanbod. De ziektenbestrijding is in volle gang, wetenschappelijk onderzoek, voorlichtings- en keuringsdiensten stellen alles in het werk om de aaltjes terug te dringen. De heren C. S. Weijers jr. uit Hillegom en J. Bakker uit Heemskerk volgen de heren C. S. Weijers sr. en M. J. Kuiper in Breezand in het bestuur op. De heer H. A. G. de la Mar vermeldde in zijn jaarverslag dat nu twee typen Lilium sp. Rubrum voldoende bleken In Den Haag Over de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het politiepersoneel in Den Haag wordt op het ogenblik overleg ge pleegd met de vakorganisaties. Dit heeft de burgemeester van Den Haag medege deeld in de gemeenteraad. Hij voegde hier aan toe, dat de arbeidsverkorting ook hier moet worden doorgevoerd en dat de over schakeling bij de politie naar de minis ter van Binnenlandse Zaken aan de bur gemeester heeft bericht niet in twee fa sen zal geschieden maar in één keer. Ook voor de brandweer zal zo spoedig mogelijk de vijfdaagse werkweek dienen te worden ingevoerd. Bestudeerd wordt thans, welke maatregelen genomen zullen moeten worden om een naam te krijgen. Ze heten Attrac tion en Marvellous. Ze zijn in Londen ge registreerd. De vereniging heeft een uitno diging gekregen om lelies in te zenden voor de Lily Show te Charlotsville in de V.S. De bollen zullen door kwekers in Vir ginia worden gekweekt en in afgesneden toestand worden getoond. De heer C. Schoone, lid van de kascon trolecommissie, maakte bezwaar tegen het feit, dat de vereniging reserves vormt. Er wordt volgens hem te weinig gedaan. De voorzitter en professor Van der Want maakten hem duidelijk, dat een weten schappelijk onderzoek niet sneller kan gaan. De directeur van de keruingsdiensten, de heer F. Limburg, kon geen al te pret tige geluiden laten horen over de gezond heidstoestand van de lelies. Nadat men namelijk had ontdekt, dat bepaalde tot verleden jaar toe niet geïdentificeerde af wijkingen veroorzaakt zijn door aaltjes, is men er steeds meer gaan ontdekken. Alle betrokkenen doen hun best om het euvel de baas te worden. Drs. Slootweg hoopt op een warmwaterbehandeling van het zaad van lilium regale. Wat er in de laatste tien jaar bereikt is, toonde de heer J. Bakker van het Proefstation Aalsmeer aan de hand van oude en nieuwe foto's. Hij besloot zijn prettige causerie met een aantal uitste kende opnamen van de „Floriade". In besprekingen in de economische com missie voor Europa van de Verenigde Na ties is men het dezer dagen eens gewor den over gemeenschappelijke Europese kwaliteitsnormen bij de uitvoer van enige tuinbouwprodukten. Het overleg hierover is mede gestimuleerd door de E.E.G. Verwacht kan worden dat per 1 januari 1962 de meeste Europese, en zeker de West-Europese landen gemeenschappelijke normen zullen gaan hanteren voor sla. to maten, appelen, peren en bloemkool. Men werkt nog aan normen voor asperges en uien en in dé toekomst zullen nog veel meer produkten onder de loep worden ge nomen. afgelopen, werd de bagage van de Duit ser „Katz" door een onbekende wegge haald uit het Romeinse hotel Capitol en werd de rekening voor hem betaald. De Duitser is niet meer in het hotel terug geweest en naar het schijnt naar de Bonds republiek vertrokken. Pressie De verklaring van zaterdagmorgen aan het agentschap UPI moet hij hebben af gelegd nadat hij het hotel had verlaten. De vraag blijft wat voor redenen de man heeft gehad om zijn opzienbarende mede delingen te herroepen. Is er misschien pressie op hem uitgeoefend? Het is voorts nogal vreemd, dat het communiqué van United Press eindigt met de mededeling dat de Duitser zijn eerste verhaal heeft ingetrokken nadat hij met nadruk was on dervraagd in verband met zekere hem toe behorende documenten. Maar er wordt niet gezegd wie hem heeft ondervraagd en om welke documenten het ging. Waarom wilde hij zich slechts laten fotograferen met een witte band, die het grootste deel van zijn gezicht bedekte? Wat had deze man in Europa nog te vrezen? De Paese Sera van zaterdagavond vermeldt verder dat „Arnim Katz" zich in het begin van de vorige week heeft gemeld bij de am bassade van Cuba, waar hij vroeg hem ten spoedigste een ticket te verschaffen voor een vliegtuig naar Havana. Daar wil de hij gaan werken als leraar in de eco nomie. Hij zei gepromoveerd te zijn aan een Duitse universiteit en vertelde enige tijd geleden op de Cubaanse ambassade te Berlijn over deze zaak te hebben ge sproken] Men krijgt hierdoor de indruk, dat de grond in Europa hem te warm onder de voeten werd. Het valt dan ook niet te loochenen dat zijn interview met UPI niet alles terugneemt, van wat hij eerder had gezegd. Al heeft hij dan het lijk van Loemoemba niet begraven, hij zegt toch dat op 18 januari drie lijken in zijn kamp werden aangevoerd en dat de naam Loemoemba werd genoemd. Hero fijne dubbele sperzieboontjes winnen het met smaak. Met zorg naar grootte geselecteerd in normaal en fijn... dauwfris geconserveerd. En alleen j-lero biedt u altijd topkwaliteit 1 De echte Katz Arnim Katz, geboren te Königsberg in Oost-Pruisen en thans woonachtig in Of fenbach bij Frankfort zei zaterdagavond dat hij zich het slachtoffer voelt van een gemene stunt. Katz verklaarde in januari zijn paspoort verloren te hebben. Hij had van dit verlies aangifte gedaan bij de po litie. „Het schijnt dat een andere Duitser mijn paspoort misbruikt heeft om zijn eigen identiteit te verbergen en een ver zonnen verhaal te vertellen over de dood van Loemoemba," zo zei Katz, die verder meedeelde zeer verbaasd te zijn geweest toen hij zaterdagochtend zijn naam aan trof op de voorpagina van een Duitse krant. Hij las dat „Gerd Arnim Katz, 31 jaar, geboren te Königsberg in een onder houd met een Frans dagblad verklaard had aanwezig te zijn geweest bij de be grafenis van Patrice Loemoemba. „Ik ben nooit in Kongo geweest. Ik heb de man, die op de foto in de krant Gerd Arnim Katz heet te zijn, nooit van mijn leven ontmoet," aldus het slachtoffer van een stunt van een landgenoot. WASHINGTON (Reuter) Volgens de Washington Star heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, bij het ministerie van Defensie een aantal suggesties ingediend, welke de rol van kernwapens in diplomatie en oorlog aanzienlijk zouden beperken. Onder meer zou hij hebben voorgesteld, dat zelfs mas sale aanvallen op Europa zouden moeten worden beantwoord met conventionele wapens en dat aanvallen tegen Amerika's bondgenoten buiten Europa zouden moeten worden beantwoord door Amerikaanse, met conventionele wapens uitgeruste troepen in plaats van door troepen van het aangevallen land. Het memorandum, waarin deze suggesties zijn vervat, zou door Rusk aan de minister van Defensie McNamara ter overweging en eventuele doorzending aan president Kennedy zijn aangeboden. Rusk zou in het memorandum verder hebben uiteengezet dat het gebruik van grote raket ten en bommenwerpers met kernwapens moet worden beperkt tot het afschrikken van aanvallen op de Verenigde Staten zelf en chantage met kernwapens. Waarnemers in Washington menen, dat als deze suggesties worden beves tigd, zijn een drastische verandering van de politiek zouden betekenen, daar het kernwapen de basis vormde van de bui tenlandse politiek van zowel de regering-Truman als de regering-Eisen- hower. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, die er kende het bericht in de Washington Star te hebben gelezen, zeide absoluut niets van de kwestie af te weten. Later verklaarde White dat het bericht „een grove verdraaiing van de opvattin gen van het ministerie van Buitenlandse Zaken is. „Ik ken de bron van dit bericht niet maar zij die er voor verantwoorde lijk zijn gedragen zich uitermate onver antwoordelijk en zorgeloos," zo voegde hij hieraan toe. /Viet-nucleair Overigens werd van officiële zijde in Washington wel opgemerkt dat minister Rusk heeft voorgesteld een niet-nucleaire aanval op West-Europa niet automatisch met kernwapens te beantwoorden. De Ver enigde Staten hebben zich voortdurend op het standpunt gesteld dat zowel de con ventionele strijdkrachten van Amerika als die van de bongenoten in staat moeten zijn een bedreiging af te wenden. In of- ficiële kringen wilde men niet zeggen of minister Rusk versterking van de conven tionele strijdkrachten van de Verenigde Staten zelf en de bondgenoten heeft be pleit. Functionarissen van het ministerie van Defensie verklaarden, dat minister Rusk enige weken geleden een document aan hun departement had doen toekomen, dat werd overgedragen aan enkele groepen, die zich bezig houden met kwesties op het gebied van strategie, wapens en dergelij- ks Senator Mansfield, de leider der Demo cratische meerderheid in de Senaat, deel de mede, dat minister Rusk over het be richt van de Washington Star zou worden [ondervraagd tijdens een vanmorgen te [houden besloten vergadering van de se naatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen. In Meer en Bosch te Heemstede is gis teren en vandaag een belangrijke voorbe spreking gehouden voor het komende we reldcongres in Rome van de World Fede ration for Neurology, dat in september van dit jaar gehouden zal worden. Aan deze voorbesprekingen wordt deelgeno men door een aantal zenuwspecialisten van internationale reputatie, die uitgeno digd zijn, op het congres in Rome inlei dingen te houden voor een der secties: de ondercommissie die zich bezighoudt met de studie van een aparte groep van ziektebeelden, waarbij de afwijkingen van het zenuwstelsel waarschijnlijk verklaard kunnen worden door stofwisselingsstoor nissen van zenuw- en andere cellen. Waar schijnlijk, want hoewel ziekten van deze aard neuropathologisch en anatomisch al lang „herkend" zijn, weet men van het mechanisme ervan nog betrekkelijk wei nig, ook al omdat het zeer zeldzaam voor komende ziektebeelden zijn. Pas in de laatste jaren zijn de geleerden die zich met de research van deze ziekten bezig houden, wat verder doorgedrongen in de ze materie en hebben zij met name voor al het chemisme de chemische karak teristieken dus van deze kwaal aan een diepgaand onderzoek onderworpen. De prominentste figuren onder deze onderzoe kers, de neurologe dr. E. Bargeton uit Parijs, dr. J. Peiffer uit Würzburg, en dr. R. M. Norman uit Bristol, zijn nu in Meer en Bosch met enkele Nederlandse collegae tezamen om de resultaten van hun onderzoekingen te vergelijken en tot een inventarisatie van hun gezamenlijke kennis te komen alvorens zij hun rappor ten voor het Romeinse congres gaan op stellen. Tot deze coördinatie van kennis heeft ook het werk in Meer en Bosch be langrijk bijgedragen, in het bijzonder dat van dr. G. W. F. Edgar, een der staf leden van Meer en Bosch, die ook op het congres in Rome een referaat zal houden ,over de resultaten van zijn vorsingsar- beid die o.a. analyses van ziek zenuw weefsel, en de daaruit te trekken cqnelu- sies betreffen. Van hem is ook de voorlopige conclusie, dat er in de grote groep van stofwisse lingsstoornissen bij een enkele wellicht kans op genezing is doordat men thans het mechanisme van deze stoornissen leert kennen en dus ook b.v. een heilzaam dieet kan voorschrijven. Daar het hier veelal om degeneratieve zenuwziekten met ern stige functiestoornissen gaat (zelfs achter lijkheid en blindheid behoren tot de moge lijke consequenties), is een verder door dringen in deze materie van groot belang, temeer daar men reeds heeft kunnen vast stellen dat in verschillende van deze ziek ten ook erfelijkheidsfactoren een rol spe len. De besprekingen op Meer en Bosch werden voorgezeten door de president van de Wereldfederatie voor Neurolo gie, de Belg dr. L. van Bogaart (links). Daarnaast van links naar rechts: me vrouw dr. E. Bargeton (Frankrijk), dr. 'M. W. van Heycop ten Ham, de genees heer-directeur van Meer en Bosch dr. A. M. Lorentz de Haas, prof. E. de Vries, dr. G. W. F. Edgar en de Britse zenuwarts dr. R. M. Norman. De tweedaagse besprekingen in Meer en Bosch werden geleid door dr. L. van Bo- gaart uit Antwerpen, voorzitter van de Wereldfederatie voor Neurologie. Gast heer was dr. A. M. Lorentz de Haas, ge neesheer-directeur van Meer en Bosch. Tot de overige deelnemers behoorden prof. dr. E. de Vries, hoofd van het neuropatho logisch laboratorium van de Rijksuniversi teit in Utrecht en dr. M. W. van Heycop ten Ham van de staf van Meer en Bosch. Dr. Lorentz de Haas zal op het wereld congres in Rome in een der afdelingen re fereren over sociale aspecten van de kin- derepilepsie. Prins Bernhard die met het regerings vliegtuig „Gerben Sonderman" op thuis reis is van Tobroek via Athene naar Rome, heeft gisteren door de mist geen gebruik kunnen maken van het nieuwe vliegveld „Fiumicino" bij Rome. Toen hij boven dit vliegveld aankwam was het zicht daar slechts vijftig meter. Hij kreeg van de verkeerstoren het advies door te vliegen naar hef oude vliegveld „Ciampino", dat dichter bij Rome ligt en waar het zicht veel beter was. Op dit vliegveld is de Prins geland. Hij werd ver welkomd door enige Nederlanders en Ita lianen. Hij zal tot donderdag in Rome blij ven en tijdens dit verblijf ook een bezoek brengen aan het vakantiehuis in Porto Er- cole, dat het koninklijk gezin daar verle den jaar heeft laten bouwen. Prins Bernhard is op 5 februari naar Soedan vertrokken op uitnodiging van de Soedanese regering. Daarna is hij doorge reisd naar de farm in Tanganjika, die wordt gedreven door een Nederlandse com binatie, waarvan ook de Prins deel uit maakt. Het onlangs geopende nieuwe vliegveld „Fiumicino" heeft in Italië veel stof tot critiek geleverd. Het ligt niet alleen ver der van Rome dan het oude vliegveld, maar om het te bereiken moet gebruik gemaakt worden van een drukke verkeersweg, waar opstoppingen niet zeldzaam zijn. Een 26-jarige inwoner van Rijswijk, lei- der van de jeugdbende „De Gele Slang" is door de Haagse rechtbank wegens dief stal, heling en ontucht met minderjari gen veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar en tot voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. In de woning van deze man, die getrouwd is en vader van twee kinderen, plachten de merendeels minderjarige clubleden bij een te komen in de kelder, die door de man was ingericht als een soort nacht club. Hij en de bendeleden stalen eet- en drinkwaren voor de clubbijeenkomsten, I alsmede bromfietsen, geld en allerlei ar tikelen die konden worden verkocht. De leider van „De Gele Slang" en de club leden plachten zich voorts schuldig te ma ken aan het plegen van ontucht met tal rijke vriendinnen, van wie velen nog geen zestien jaar waren. Vier leden van „De Gele Slang" wer den wegens diefstal, heling en het ple gen van ontucht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een half jaar. Van het Nederlandse schip „Algenib" is een man overboord geslagen. Het schip bevond zich bij Duinkerken in het Kanaal. De ..Sarah'' van de marineluchtvaart dienst tracht de vermiste op te sporen Na langdurige en vergeefse pogingen om de drenkeling te vinden heeft de „Algenib" de reis voortgezet. Het onder- zeebootbestrijdingsvliegtuig dat aan de opsporing heeft deelgenomen, is inmiddels op de marinebasis Valkenburg terugge keerd. Advertentie (Van onze correspondent)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5