Brits associatieplan wordt thans bestudeerd Ook na storting staatslening blijft geldmarkt ruim —DE BEURS ICI wil fabrieken bij Rotterdam bouwen Emissie Amstleven Ultimo uitzetting 199 min Comecon vergadert in Oost-Berlijn Britse regering zal koers van pond handhaven SCHEEPVAARTBliRICHTEN DIVIDENDV00RSTELLEN- WOENSDAG 1 MAART 1961 11 ENGELAND EN DE E.E.G. 100 min in 10 jaar HAL bestelt weer schip bij Wilton-Fyenoord DE WEEKSTAAT Motorenfabriek Thomassen was onderbezet Philips bestelt een Friendship Nieuwe leningwet voor 1,5 miljard De Duitse hulp aan India Britse mijnwerkers- staking breidt zich uit Werkloosheid in V.S. zal nog blijven toenemen Spaans bedrijfsleven eist industrialisatiepolitiek „Palembang" reserveert winst van dochtermij Kort economisch nieuws Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren medegedeeld, dat Engelse en Franse ambtenaren te Londen vraagstukken heb ben besproken, die verband houden met een mogelijke associatie van Engeland met de gemeenschappelijke markt der zes landen of met de toetreding van Engeland tot het Verdrag van Rome. Na afloop van deze besprekingen, die twee dagen duurden, beeft de woordvoerder, John Russell, op een persconferentie een Engels-Franse mededeling voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat overeengekomen is binnenkort een nieuwe Engels-Franse bijeenkomst op ambtenarenniveau te houden. Russell deelde mede. dat de ambtena ren de nieuwe Engelse benadering van het vraagstuk van binding tussen de beide Europese handelsgroeperingen hebben be sproken, zoals deze gisteren door de En gelse onderminister van Buitenlandse Za ken, Edward Heath, uiteengezet is in de bijeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Unie te Parijs. Russell zei verder, dat het tweede deel van de Engels-Franse besprekingen zou plaatsvinden vóór de beraadslagingen tus sen Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, waarop gezinspeeld werd na de Engels-Duitse besprekingen, die de vori ge week te Londen zijn gevoerd. Britse kringen verklaarden, dat Heath de totstandkoming van een gemeenschap pelijk of geharmoniseerd tarief voor grond stoffen en industrieprodukten afhankelijk heeft gesteld van overeenstemming on der de EEG-landen over tegemoetkoming aan de bijzondere vraagstukken van En geland ten aanzien van de landbouw en van het Gemenebest. Naar vernomen wordt hebben vertegenwoordigers van de ,.zes" landen als hun mening te kennen gegeven, dat zowel de politieke als de han- delskant van de mededeling van Heath ernstig bestudeerd zouden worden. Van Engelse zijde waren gisteren geen inlichtingen te verkrijgen over de gevol gen voor de invoer uit de Verenigde Sta ten van een gemeenschappelijk of gehar moniseerd douanetarief van een combina tie van de „zes" en de „zeven" en het Ge menebest. Ook was men niet bereid mede te delen of het Engelse voorstel inzake het instellen van een dergelijk douanetarief vooraf met de Verenigde Staten was be sproken. De voorstellen, die Engeland gisteren in de bijeenkomst van de raad van de Westeuropese Unie heeft gedaan om de kloof tussen de EEG en de EVA te over bruggen worden besproken in de confe rentie van premiers van het Gemenebest te Londen, die op 8 maart zal beginnen. Franse mening: Onmetelijke moeilijkheden Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft te Parijs verklaard, dat de oplossing, die Frankrijk wenst voor Europa's handels problemen. is dat Engeland toetreedt tot de Eufomarkt. Er zijn, naar de woordvoer- Imperial Chemical Industries Ltd., is voornemens op grote schaal de produktie ter hand te nemen binnen de Euromarkt en onderhandelt over de verwerving van een fabrieksterrein van 120 hektare na bij Rotterdam. De I.C.I. maakte bekend dat werd overwogen daar in de komende tien jaar 100 miljoen pond sterling uit te geven en dat, zo de thans aan de gang zijnde onderhandelingen bevredigend wer den afgesloten, begin volgend jaar de bouw ter hand zou worden genomen van een fabriekscomplex voor de fabrikage van petroleumchemicaliën, plastics en ver wante produkten. West-Europa is steeds een belangrijke markt geweest voor de produkten van de I.C.I. Burgemeester mr. G. E. van Walsum, was uiteraard zeer verheugd over de be reikte principiële overeenstemming over het project, dat hij „een zeer belangrijke zaak voor Rotterdam" noemde. De defini tieve overeenkomst is nog niet gesloten. In laatste instantie moet de Rotterdamse Gemeenteraad zijn goedkeuring aan de onderhandelingen verlenen. De nieuwe fa briek komt bij (dus niet in) het Botlekge- bied en zal niet aan de Nieuwe Waterweg liggen. Zij zal, ook bij een topproduktie. niet meer dan 2000 3000 arbeidskrachten vergen. Het chemische proces is namelijk weinig arbeidsintensief. ICI is Engelands belangrijkste chemische industrie en een van de grootste industriële ondernemingen in het Britse Gemenebest. Zij heeft een uitstaand kapitaal van 2,720 miljard gul den en activa ter waarde van meer dan zes miljard gulden. In Engeland heeft ICI meer dan 100 vestigingen met 112.000 personeelsleden, die meer dan 12.000 che mische en aanverwante produkten maken. Ver plicht e storting 10 De inschrijving op de reeds aangekon digde emissie a pari van 800.000 aan delen Amstleven, Amsterdamse maat schappij van Levensverzekering n.v. staat blijkens een prospectus open tot en met 16 maart. De stukken zijn 1000 groot, waarop verplicht te storten tien pet. Zij delen in de winst over 1961 en volgende jaren. Vijf oude aandelen geven recht tot inschrijving op één nieuw aan deel. De claimhandel begint op 2 maart. De stortingsdatum is 12 april. Gezien de belangrijke groei van verze kerd bestand en vermogenspositie en de voortgaande ontwikkeling van het bedrijf acht de directie de tijd rijp voor enige uitbreiding van het geplaatste kapitaal. De twee maatschappijen menen dat door een nauwe samenwerking in concernver- band de verdere ontwikkeling van beide bedrijven zal worden bevorderd. Het laat zich aanzien dat de resultaten over 1960 van Amstleven bevredigend zijn geweest, zodat, naar verwachting, eenzelfde divi dend als over 1959 43 over de verplichte storting) gerechtvaardigd zal zijn. De ge nadige ontwikkeling van het bedrijf, ook i 1961 en de krachtige financiële positie ^en verwachten, dat een bevredigend di lend ook over het vergrote geplaatste pitaal mogelijk zal zijn. Ook de „Arn- -msche" heeft, naar het zich laat aan zien. over 1960 bevredigende resultaten be haald, zodat eenzelfde dividend (13 pet.) verwacht mag worden. der zei. slechts twee oplossingen moge lijk voor de betrekkingen tussen Enge land en de EEG. De eerste oplossing en dat is de oplossing, die Frankrijk wenst, is de toetreding van Engeland tot de EEG, hetgeen inhoudt dat alle hiermee samen hangende vraagstukken worden opgelost, met inbegrip van het vraagstuk der poli tieke samenwerking. De andere mogelijk heid, associatie van Engeland met de EEG verdient te worden bestudeerd. Dit mag echter niet de onmetelijke moeilijkheden verbergen, welke op economisch niveau hiermee samenhangen, zo verklaarde de Franse woordvoerder. De Holland-Amerika-Lijn heeft de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw vrachtschip met een draagvermogen van 10.000 ton, het m.s. „Gorredijk" dat een zusterschip zal worden van de „Gaaster- dijk''. de „Grotedijk" (nog in aanbouw bij de N.D.S.M.en van de „Grebbedijk", waarvan de bouw binnenkort begint bij Wilton-Fijenoord. De „Gorredijk" komt eind 1962 in de vaart. Het wordt een enkelschroef-schip van het open shelter- decktype met een lengte van 150 meter en een breedte van 20,50 meter. Er komen zes laadruimten met een totale inhoud van 637.000 kubieke voet en vier tanks voor olieladingen. De voortstuwing zal geschie den door een Man-dieselmotor. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,5610,66, Ameri kaanse dollar 3.773,81, Canadese dollar 3,81 3,86V'2, Franse frank (100) 76,25 76,75, Belgische frank (100) 7,35—7,40, Duit se mark (100) 90,7591,25, Zweedse kroon (100) 72,80—73,80, Zwitserse frank (100) 87,40—87,90, Italiaanse lire (10.000) 59,75— 61,75, Deense kroon (100) 54,3055,30, Noorse kroon (100) 52,4053,40, Oostenrijk se schilling (100) 14,5514,65, Portugese escudo (100) 13.1013,25, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,22526,3752- In de week eindigende per 27 februari viel de vervaldag van de in januari door de banken van de Nederlandsche Bank ge kochte schatkistpromessen. Hierdoor kre gen de banken 160 min. in handen, ter wijl tegelijkertijd eenzelfde bedrag schat kistpapier door de staat aan de Neder- landsche Bank werd verkocht. Als gevolg daarvan steeg de portefeuille van de Ne derlandsche Bank van 20 min. tot 180 min. Deze transactie verliep dus zonder be zwaren van 's lands schatkist. De schat kist heeft vele betalingen moeten doen, waartegenover weinig inkomsten stonden. Het gevolg was een daling van het saldo van 624 min. tot 538 min. De banken konden deze middelenaanwas goed gebrui ken daar de chartale circulatie met 199 min. uitzette tot 4.788 min. Hiermede zal waarschijnlijk het grootste gedeelte van de ultimo uitzetting zijn geschied. Verder moesten de banken 34 min. deviezen fi nancieren. De goud- en deviezenvoorraad daalde daardoor van f 6163 min. tot ƒ6129 min. Het goud bleef op 5487 min. on gewijzigd. Een bedrag van f 6 min. Werd overgeboekt naar de rekening „andere in gezetenen," welke daardoor kwam op (168 min. Uiteindelijk steeg het tegoed Van de ban ken met 7 min. tót 809 min. Ondapks de ultimo is het tegoed van de banken bij de Nederlandsche Bank dus ongewij- In Oost-Berlijn wordt op het ogenblik een bijeenkomst gehouden van de raad voor wederzijdse economische hulpverle ning (ComeCon), welke de economische politiek van de Oosteuropese communisti sche landen coördineert. De bijeenkomst zal vier dagen duren. Er zullen maatre gelen besproken worden voor economische integratie op lange termijn en specialisa tie van de aangesloten landen. De voorzitter van de staatscommissie voor het maken van plannen van Oost- Duitsland, Bruno Leuschner, heeft aange drongen op grotere samenwerking en co ördinatie van de economische politiek van de aangesloten landen. Leuschner zei, dat de voornaamste onderwerpen van bespre king de „fundamentele beginselen voor de internationale socialistische verdeling van de arbeid" zouden zijn, maar in bijzonder met betrekking tot de samenwerking in de chemische industrie, alsmede de resulta ten van langdurige handelsovereenkoms ten tussen de aangesloten landen. Na de openingsrede van Leuschner wer den de besprekingen achter gesloten deu ren voortgezet. Aan de bijeenkomst, de veertiende se dert de oprichting van de Comecon in 1949, wordt deelgenomen door vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie, Albanië, Bulga rije, Tsjecho-Slowakije. Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en Roemenië. Ook zijn er waarnemers uit communistisch China, Noord-Korea, Mongolië en Noord-Vietnam. De directie van de n.v. Motorenfabriek Thomassen deelt mede, dat de bezetting van het bedrijf gedurende de eerste helft van 1960 onvoldoende is geweest, hetgeen in het tweede halfjaar gedeeltelijk is ge compenseerd. De opdrachten werden te gen scherpe prijzen verkregen, hetgeen de winstmarge in het algemeen enigszins deed dalen. Daar in 1960 de omzet qua omvang achterbleef bij die van 1959, wer den de bedrijfsresultaten, mede tengevol ge van de reeds genoemde onderbezetting op nadelige wijze beïnvloed. De totale re sultaten over 1960 zijn echter nog zoda nig, dat een interim-dividend van 6 per cent (onv.) kan worden betaalbaar ge steld. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven hebben bij Fokker een F. 27 „Friendship" zakenvliegtuig, de zogenaam de „executieve" versie, in opdracht gege ven. Dit toestal zal in februari 1962 aan de vloot van Philipsvliegtuigen worden toe gevoegd, waarmee directie- en stafleden zich op de meest efficiënte wijze door de wereld kunnen bewegen. Meer dan vijfen twintig van dit type F 27-vliegtuigen wor den door commerciële en industriële maat schappijen als zakenvliegtuig gebruikt. zigd gebleven en hebben zij een groot surplus op de verplichte kasreserve ge kweekt. Deze bedraagt circa f 630 min. Het is te begrijpen dat onder deze om standigheden de geldmarkt uitermate ruim was waarin door de storting op de staatslening op 1 maart geen wijziging zal komen. De daggeldrente bleef op pet. onveranderd. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend, waarbij de minister van Financiën machtiging vraagt tot het aangaan van geldleningen ten laste van de Staat der Nederlanden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste anderhalf miljard gulden. De ruimte, die de thans van kracht zijnde leningwet 1959 bood, is door de uit giften in het tweede halfjaar 1959 en in 1960 en 1961 tot op een bedrag van rond 196 miljoen na verbruikt. Daar dit bedrag geen voldoende armslag meer biedt om onder alle omstandigheden tot het aangaan van leningen ter dekking van kapitaalsuitgaven en ter consolidatie van vlottende schuld te kunnen overgaan is, zoals gebruikelijk, een nieuw ontwerp- ler.ingwet, genaamd leningwet 1961, inge diend. Proost en Brandt 9°/o ('onv.) Commissarissen en directie van Proost en Brandt n.v. te Amsterdam hebben be sloten, aan de algemene vergadering voor te stellen, het dividend op de gewone aan delen over 1960 te bepalen op negen per cent (onveranderd). De Engelse minister van Financiën, Sel- wyn Lloyd, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regering geen wijzi ging zal brengen in de wisselkoers van het pond sterling. Een lid van de Labour- fractie had de minister gevraagd, of hjj de verzekering wilde geven, dat de regering de huidige koers zou handhaven. Het La gerhuislid Cronin zei, dat alle partijen zeer ingenomen waren met deze categori sche verzekering. Hij verklaarde echter, dat er grote ont stemming is over het volkomen ontbreken van een samenhangende politiek om ver betering te brengen in de zeer ernstige betalingsbalanssituatie. DPA meldt uit Londen, dat het afvloeien van buitenlandse disposito's op korte ter mijn uit Londen nu in ernst schijnt te zijn begonnen. De laatste dagen is de vraag naar dollars aanzienlijk groter geweest dan uit zuiver commerciële transacties valt te verklaren. De koers van het pond sterling tegenover de dollar is aan het be gin van deze week gedaald tot 2,78'%2 dollar en herstelde zich aan het slot van de markt tot 2,79% dollar. Hiermede werd de laagste stand bereikt sedert de sterling- crisis in het najaar van 1957. Men neemt volgens DPA te Londen aan, dat als gevolg van het aanhoudend terug vloeien van buitenlandse middelen de druk op het pond sterling zal aanhouden. Men acht het thans te Londen zeer wel moge lijk dat Engeland in de loop van dit jaar voor een aanzienlijk bedrag een beroep op het Internationale Monetaire Fonds zal doen om tijdelijke tekorten op de beta lingsbalans te dekken, die ontstaan door het afvloeien van op korte termijn uitge zette middelen. De Westduitse minister van de Schat kist, Wilhelmi, is gisteren voor economi sche en financiële onderhandelingen te New Delhi aangekomen. De besprekingen zullen in hoofdzaak betrekking hebben op de hulp van West-Duitsland voor het der de vijfjarenplan van India, met de uitvoe ring waarvan in maart 1962 zal worden begonnen. De regering van India zou het op prijs stellen, indien de Bondsrepubliek tien per cent op zich zou kunnen nemen van de totale buitenlandse financiering van het plan, die 26 miljard rupee zal bedragen. Dit zou neerkomen op een Duitse finan- cieringsbijdrage van ongeveer 2,34 miljard Dm. Voor het thans aflopende tweede vijfja renplan heeft de Bondsrepubliek ongeveer 1,1 miljard Dm. in de vorm van leningen en kredieten ter beschikking gesteld. Het belangrijkste project voor de Bondsrepu bliek is de staalfabriek Rourkela, waar van de capaciteit onder het derde vijfja renplan met hulp van de Bondsrepubliek met 600.000 ton zal worden uitgebreid tot 1,6 miljoen ton staal per jaar. Gisteren heeft de onofficiële staking van mijnwerkers in de mijnstreek van Yorks hire in Engeland, zich uitgebreid over twaalf mijnen, waardoor een totaal van 43 mijnen stil is komen te liggen. In elf wordt slechts gedeeltelijk gewerkt. Tot nu toe hebben 42.000 man het werk neergelegd. De inzet is eeh loonsverhoging. AMERIKAANSE GOUDVOORRAAD NEEMT TOE Op 23 februari is de goudvoorraad van de Verenigde Staten met 121.991 dollar toegenomen tot 17.372.695.328 dollar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van fi nanciën meegedeeld. Internationals in reactie, scheepvaartwaarden „branijwillig" De haussetendentie voor de scheepvaart- aandelen zette zich gisteren met verdub belde energie voort. De stemming in deze sector was beslist „willig" met koers winsten van tien tot twintig punten. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van de gun stiger perspectieven ten aanzien van de vrachttarieven, vooral graanvrachten van Amerika naar Japan. De scheepvaartaan delen zijn de laatste jaren bij de koers stijging voor de hoofdfondsen en vele an dere soorten sterk ten achter gebleven. Ook waren er kooporders voor Westduitse rekening. Aan een dergelijke overweldi gende vraag kon bij de opening alleen tegen veel hogere prijzen worden voldaan. De kopers waren niet te verzadigen met als gevolg scherp oplopende koersen. N.S.U. kwam van 192 tot 202 (186), H.A.L. van 192 tot 201 (171%) en Van Nievelt van 193 tot 199 (181). Het was in jaren niet zo druk geweest in de scheepvaarthoek. Emissiegeruchten voor H.A.L. werkten aan de koersstijging voor deze aandelen mee. Op de hoogste prijzen volgde dan ook een reactie van circa vijf punten. De stem ming voor de internationals was zwak en stak sterk af bij die van de scheepvaart waarden. A.K.U. moest vijf punten prijs geven op 544, Philips min zes punten op 1236. Hoogovens hield zich zeer goed en boekte een paar punten winst. Unilever zeven punten lager op 858. Koninklijke Olie vrijwel onveranderd bij een notering van 145,90. Bij de cultures lag Amster dam Rubber iets beter in de markt. De Deskundigen uit het Amerikaans Con gres hebben gisteren gezegd, dat de werk loosheid in de Verenigde Staten nog ge durende „een aanzienlijke periode" zal blijven toenemen, ofschoon voor de komende lente een vooruitgang van het zakenleven mag worden verwacht. Zij drongen aan op een snelle behandeling van Kennedy's voorstellen tot extra uitkering van werkloosheidstoelagen aan die mensen die de maximum-periode gedurende welke zij recht hadden op die uitkering reeds hadden overschreden. Het zou om naar schatting 3 miljoen werknemers gaan. Vandaag zal de ontwerpwet in het Huis van Afgevaardigden worden behandeld. Verwacht wordt dat het voorstel zonder moeite zal worden aangenomen. Onder auspiciën van de Spaanse vakor ganisatie wordt te Madrid een congres ge houden van 200 werkgevers, 200 vertegen woordigers van de werknemers en 200 sociale en economische deskundigen met het doel kapitaal en arbeid te doen samen gaan bij het opstellen van een vijftienja renplan, dat werkgelegenheid voor 2,6 mil joen Spanjaarden moet scheppen. Waar nemers van zes landen wonen de zittingen bij van het congres, dat gisteren is geopend en dat wordt gehouden onder het motto ..eesi beter leven voor alle Spanjaarden". De Spaanse vakorganisatie wil voortaan ieder jaar een dergelijk congres houden. Het is de bedoeling, dat deze congressen een beslissende rol zullen spelen bij het adviseren van de regering omtrent alle sociale en economische vraagstukken. Zo als bekend omvat de Spaanse vakorgani satie zowel werkgevers als werknemers. Zij telt ongeveer negen miljoen leden. Aagtedijk 1/3 v. Bremerhaven n. Hamburg. Abbedijk 1/3 te Balboa verwacht. Abida 28 220 m. o.n.o. Fayal n. Thameshaven. Achilles 28 360 m. n.o. Azoren n. Curagao. Aegis 28 v. Puerto Cabello n. Willemstad. Akkrumdijk 27 v. Newport n. Cristobal. Alchiba 28 750 m. w. Gibraltar n. Iskenderun. Algol 1/3 te Rotterdam. Alhena 1/3 te Salvador. Alkaid 28 tn anker Suez. Alkes 28 v. Rotterdam n. Bremen. Almkerk 28 800 m. z.o. Guardafui n. Aden. Alphard 28 140 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palmas. Alwaki 28 ten anker rede Tellycherry. Ammon 1/3 te Rotterdam. Amsteldijk 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Amstelmolen 28 245 m. o. Bahrein n. Basrah. Amstelsluis 28 350 m. n.o. Singapore n. Japan. Area 28 te Bombay verwacht. Archimedes 28 te Rotterdam n. Hamburg. Arendskerk 28 350 m. w. Minicoy n. Singapore. Aies 1/3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Asmidiske 28 240 m. n.w. Flores n. Hampt.roads. Asterope 28 520 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Attis 27 v. Nassau n. Curagao. Axeldijk 28 150 m. n.w. Azoren n. Miami. Bali 28 290 m. z.o. Fayal n. Mostaganem. Banda 28 400 m. w. Karachi n. Pt. Swettenham. Barendrecht 28 te Mena Al Ahmadi. Batjan 28 v. Amsterdam n. Valencia. Batu 28 80 m. o.n.o. Ouessant n. Hamburg. Bennekom 28 265 m. n.o. Azoren n. Bridgetown. Bosco 28 te Bahrein. Bieda 1/3 te Antwerpen. Caltex Arnhem 6/3 te Rotterdam verwacht. Caltex Delft 28 50 m. w.z.w. Aden n. Pt. Sudan. Caltex Leiden 23 te Bahrein. Caltex Pernis 28 260 m. z.z.w. Bombay n. Singap. Caltex Rotterd. 28 25 m. n.w. Algiers n. Pt. Said. Castor 28 30 m. n.w. Bougie n. Tunis. Cliaris 27 te Georgetown. Cir.ulia 28 82 m. z.w. Horta n. Liverpoo.l Cities Service Valley Forge 28 163 m. o.z.o. Mas- sawa naar Rotterdam. Congokust 28 150 m. n. Kp. Blanco n. Freetown Crania 1/3 te Birkenhead verwacht. Delft 27 970 m. n.o. Guadeloupe n. La Guaira. Dinteldijk 1/3 te Cartagena. Diogenes 1/3 te Balboa. Dorestad 27 18 m. z. Bonaire n. Accra. Eenhoorn 28 45 m. z.z.o. Constanta n. Constanta. Elizabeth Broere 28 250 m. z.z.o. Halifax. Eos 28 v. Izmir n. Kalamaki. Esso Amsterdam 2/3 te Rotterdam verwacht. Esso Nederland 28 40 m. n. Finist. n. Milfórdhav. Esso Rotterdam 28 350 m. z,z.o. Suez n. Landsend. Forest Hill 28 140 m. n.o. Terceira n. Hamburg. Forest Lake 28 v. Aruba n. Landsend. Fravizo 1/3 te Sundsvall. Friesland SSM 1/3 te Grangemouth. Gaasterland 1/3 v. Paranagua n. Santos. Geertje Buisman 28 80 m. z.w. M'seille n. Valencia. Geestland 1/3 v. Port of Spain n. Grenada. Geeststar 1/3 te Trinidad. Guineekust 28 te Lagos. Hathor 28 te Lattakia verwacht v. Mersin. Hector 28 v. Lattakia n. Rhodos. Hecuba 28 420 m. w. Ouessant n. St. Tomas. Hersilia 28 v. Dominica n. St. Lucia. Hilversum 28 te Goodhope verwacht. Isis 27 20 m. o.n.o. Barranquilla n. Pto. Limon Ittersum 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Jacob Verolme 28 te Balboa verw. v. Chanaral. Jagersfontein 28 te Las Palmas. Jason 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Joseph Frering 28 37 m. n.w. Villa Cisneros naar IJmuiden. Kaap Hoorn 28 110 m. n.n.w. Djeddah n. Suez. Kalydoi 28 650 m. z.z.o. Guardafui n. Suez. Kamperdijk 28 290 m. z.o. Kp. Race n. N. York. Karimata 27 100 m. o. Tang archipel n. Noumea. Katelysia 1/3 v. Rotterdam n. Curagao. Keizerswaard 28 te Buen. Aires verw. v. Cardon. Kelletia 28 te Rouaan verwacht v. Rotterdam. Kenia 28 te Ardrossan verwacht. Kerkedijk 28 v. Rotterdam n. New York. Kertosono 28 v. Singapore n. Tokuyamam. Khasiella 28 te Curagao verwacht. Kopionella 4/3 te Curagao verwacht. Korendijk 28 te Rotterdam. Korenia 1/3 v. Rotterdam n. Kopenhagen Korovina 2/3 te Maracaibo verwacht. Kosicia 28 140 m. n.o. Barbados n. Liverpool. Krebsia 2/3 te Singapore verwacht. Kreeft 28 v. Narvik n. Rotterdam. Kylix verm. 1/3 v. Heysham n. Curagao. Laarderkerk 28 v. Genua n. Port Said. Ladon 28 90 m. z.w. Kp. Finisterre n. Funchall Laga 1/3 rede Santa Pola. I.angkoeas 28 400 m. w.n.w. Lissabon n. Curagao. Lawak 28 1200 m. o. New York n. New York, Leeuwarden 1/3 v. Panamakanaal n. Guayaquil. Leiderkerk 1/3 te Basrah. Lelykerk 1/3 v. Ras Tanura n. Bahrein. Lemsterkerk 28 35 m. w. Aden n. Bahrein. Leopoldskerk 28 180 m. z.o. Medina n. Suez. Liberiakust 1/3 te Dakar. Lib. Bell 28 20 m. n.n.w. Cherbourg n. Marseille. Loenerkerk 28 158 m. z.w. Karachi n. Karachi. Loosdrecht 28 v. Le Havre n. Hamburg. Loppersum 28 te Antwerpen verw. v. Hambur.g. Maas 1/3 te Amsterdam. Maaskerk 1/3 te Rotterdam. Maaslloyd 28 te Vera Cruz verw. v. Lake Charles. Madisonlloyd 28 te Singapore. Marathon 28 750 m. n.o. Paramaribo n. P'maribo Marnelloyd 28 te Port Said verwacht v. Genua Maron 28 600 m. o. Kp. Canaveral n. Curagao. Medon 28 25 m. z.w. Curagao n. Maracaibo. Meerdrecht 28 700 m. w. Azor enn. Antwerpen. Meliskerk 28 v. Suez n. Aden. Mentor 28 te La Union. Mohamed Reza Shah 28 te Wilhelmshaven. Mijdrecht 28 25 m. z.o. Dover n. Dagenham. Mylady 1/3 te Tabou verwacht. Naess Commander 28 20 m. n.o. Bizerta n. Mena Naess Tiger 28 110 m. w. Algiers n. Banias. Neder-Waal verm. 2/3 te Rotterdam verwacht. Nestor 28 te Rotterdam n. Hamburg. Neverita 5/3 te Durban verwacht. Nieuw Amsterdam 1/3 v. Cristobal n. Jamaica. Nieuwe Tonge 28 560 m. n. Azoren n. Gdynia. Olöekerk 28 60 m. n.w. Alicante n. Marseille. Oranje Nassau 28 v. Amsterdam 1/3 te Hamburg Osiris 27 te Amsterdam n. West-Indië. Ouwerkerk 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Papendrecht 28 70 m. n.w. Kreta n. Odessa. Parthenon 1/3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Peperkust 1/3 te Amsterdam. Pericles 28 v. Buena Ventura n. Guayaquil. P. G. Thulin 28 300 m. o. K. Canaveral n. Ph.delp Philidora 1/3 in Suezkanaal verw. n. Duinkerken Philippia 28 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Pie-ter-S l/3 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 28 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 28 35 m. z.z.w. Kp. Fini sterre naar Hamburg. Prins der Nederlanden 28 v. Aruba n. Kingston Prins Willem III 28 v. Rotterdam n. Valencia. Prins Willem IV 28 125 m. z.z.w. Ushant n. R'dam Prins Willem V 28 325 m. z.o. K. Race n. Halifax. Radja 28 v. Lissabon n. Las Palmas. Reza Shah The Great 28 40 mijl n.w. Daedalus naar Mena. RÜnkerk 1/3 te Tanga. Salatiga 26 te Antwerpen. Schie 28 320 m. w.n.w. Alexandrië n. Antwerpen Schiedijk 28 230 m. z.o. Halifax n. Rotterdam. Serooskerk 28 rede Beira. Sirrah 28 850 m. w. Scillys n. Rotterdam. Skadi 28 100 m. n.n.o. Kp. Villano n. Livorno. Socrates 1/3 te Port of Spain. Soestdijk 27 v. Hamburg n. Bremen. Stad Amsterdam 28 v. Pto. Sagunto n. Rotterdam Stad Haarlem 28 te Rotterdam. Stad Kampen 28 215 m. n.n.w. Az. n. Wilmington Stad Leiden 28 te Genua verwacht v. Rotterdam Stad Maassluis 28 30 m. n.o. Ouessant n. Vlaard Stad Utrecht 1/3 te Lourenco Marques. Stanvac Pendopo 28 100 m. z.z.o. Billiton naar Sungeigerong. Statendam 28 v New York n. San Juan. Statue of Lib. 28 300 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph Stentor 28 te Beyrouth. Tabian 25 v. Balboa n. Niigata. Tahama 28 100 m. n. Muscat n. Bombay. Tara pass. 28 Bonavista n. Las Palmas. Taria 1/3 te Sasebo verwacht v. Singapore. Tjimanuk 28 te East-London v. Kaapstad. Tweelingen 28 950 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam Van der Hagen 28 160 m. z.o. Saigon n. Singap Van Spilbergen 28 380 m. n.o. Maurit. n. Singap Van Waerwijck 1/3 te Dunedin verwacht. Videna 5/3 te Singapore verwacht. Vivipara 2/3 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vlieland 28 60 m. n.o. St. Lucia n. Pto. La Cruz Vlist 28 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Waal 28 17 m. n. Burlings n. Antwerpen. Waikelo 28 310 m. n.o. Mogadiscio n. Mukalla. Waingapoe 2/3 te Bahrein verwacht. Waterman 28 v Rotterdam n. Australië. Weltevreden 28 8 m. z. Suez n. Suez. Westertoren 28 v. Rotterdam n. Londen Westland 28 v. Las Palmas n. Montevideo- Wieldrecht 28 420 m. w. Bermuda n. Paulsboro. Willemstad 28 te Amsterdam n-. West-Indië. Witmarsum 28 400 m. o. Bermuda n. Hamilton. Woltersum 1/3 te Le Havre. Wonogiri 28 v. Suez n. Halifax. Wonosobo 28 v. Colombo n. Port Said. Woronato 28 1200 m. o. Formosa n. Hongkong. IJssel 28 175 m. n.o. Finisterre n. Tripoli. Zaankerk 1/3 v. Alexandrië n. Genua. Zeeland 28 80 m w.z.w. Rotterdam n. Hamburg. Zuiderkerk 28 te rede Beira verwacht. KLEINE VAART Adine 28 35 m. n.w. Ooorto n. Lissabon. Admiralengracht 28 5 m. w. Tersch. n. Mantyluof» Alcetas 27 v. Cartagena n. Malaga. Ank T 28 80 m. n. Kp. Ortegal n. Rotterdam. Appingedam pass. 28 Goeree n. Rotterdam. Areas 28 5 m. w.z.w. Kp. Villano n. Malta. Ardeas 27 v. Palma n. Valencia. Arnoudspolder verm. 28 v. Leixous n. Jersey. Bab T 24 v. Livorno n. Ipswich. Bellatrix 28 v. Exmouth n. Rotterdam. Betty Jean 1/3 v. Rotterdam te Nakskov verw. Biak 28 rede Rochester v. Portsmouth. Biscaya verm. 28 v. Dublin n. Par. Calvijn 1/3 te Rotterdam verwacht. Casana 28 in Thamesmonding n. Le Treport. Corale 1/3 v. Huil te Rotterdam verwacht. Cornelia B-l 28 90 m. n.w. Gon n. Hennebont. Delfdijk 28 dwars Dungeness n. Treport. Dinkelstroom 28 rede Vlissingen n. Antwerpen. Domburgh 28 50 m. v. Casablanca n. Casablanca Draco 27 te Amsterdam n. Rotterdam. Erasmus 28 95 m. n. Landsend n. Bayonne. Fiducia-2 28 20 m. w. Noordhinder n. Maassluis Flevo 27 te Barcelona n. Tarragona. Francina 28 100 m. n.n.o. Villano n. Casablanca Frans Böhmer 28 100 m. z.z.w, Ouess. n. A'dam Frans van Seumeren pass. 28 Wight n. Genua. Frans W 28 dwars Oland n. Stockholm. Frean pass. 28 Smalls n. Manchester. Goote 1/3 te Antwerpen verwacht. Heemraadssingel 28 v. Gent te Duinkerken verw He'emar H 28 dwars Falmouth n. Par Helvetia verm. 28 v. Rotterdam n. Londen. Hejvetia S 25 v. Belfast te Teignmouth. Huybergen 28 v Grand Bassa te Kp. Palmas. Intrepide 28 v. Kalundborg te Randers. Jacob Teekman 28 30 m. w.z.w. Noordh. n. A'dam John M 28 op Wester-Eems n. Immingham. Julia Mary 25 v. Gravelines te Wisbech. Kastanjesingel verm. 28 vr Par n. La Pallice. Konny M pass. 28 Terschellingerbank n. Emden Labotas 28 30 m. n. Burlings n. Gibraltar. Leon id as 28 150 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam Lifana 28 60 m. n. Santander n. San Juan. Lindesingel 28 v. La Pallice te Belfast verwacht Lijnbaan 28 20 m. w. Lister n. Bremen. Maaskade 28 v. Caen n. Ipswich. Magdalëna 1/3 v. Casablanca te Liverpool verw Malta 28 3 m. o. Dungeness n. Limerick. Maluca 28 30 m. z.w. Eider n. Genua. Marcella 28 te Dungenesse n. Le Havre Mare Liberum 27 v. Bordeaux n. Pt. Etienne Marianne 28 40 m. z. Kp. Griz Nez n. Rouen. Mane Christine 28 15 m. n.o. Smithknoi n. R'dam Markab 28 30 m. n. Kp. Sim n. Agadir. Midas 27 v. Triëst n. Rijeka. Plato 28 45 m. o.n.o. Casquets n. Rotterdam. Rozenburgh 28 dwars eil. Juist n. Rotterdam Rijnborg 28 dwars Wight n. Belfast Schippersgracht 28 dw. Sandhammern n. Dundee Sheratan 28 100 m. z.o. Kp. Ancona n. Triëst Sporona 28 10 m z. Er n. Harlingen. Stanislas 28 20 m. z.o. Vlissingen n. Antwerpen Trias Trader 28 v. Londen n. Riotterdam Twee Gebroeders 27 v. Odense n. Aalborg. Voorwaarts 28 10 m. z. Corton n. Gr. Yarmouth V rijburgh 28 te Dungeness n. Londen. Waalborg 28 dwars Wight n. Bristol. Westzaan 28 v. Rotterdam te Antwerpen. Willi Böhmer 23 300 m. z.w. Azoren n. A'dam, Wilpo 25 te Hul] v. Goole. Zuidpool 28 v. Bayonne n. La Roche. Zus 28 te Dungeness n. Goole. SLEEPVAART Blankenburgh 27 v. Rotterdam n. Le Havre. Clyde 21 v. Ras Tanura n. Port Said Cycloop 28 te Las Palmas. Friesland 1/3 te Las Palmas verwacht n. Nigeria Gele Zee 27 terug te Rotterdam Help 23 v. Trinidad. Mississippi 27 te Rotterdam. Nestor 25 te Las Palmas verwacht. Noordholland 22 te Honolulu verwacht. Steenbank 27 terug te Rotterdam. Utrecht 27 750 m. w. Honolulu n. Japan Zeeland 28 te Baltimore. Vorige staatsfondsen opnieuw vast. Voor de in schrijving op de lening B.N.G. bestond zeer grote belangstelling. Claims Pluvier werden voor het eerst verhandeld en ge adviseerd op 600 (ANP). VERHANDELDE FONDSEN. 27 februari 28 februari Totaal 477 467 Hoger 291 (61%) 294 (62.9%) Lager 96 (20.2%) 94 (20.3%) Gelijk - 90 (18.8%) 79 (16.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U544—547 gl 544 Kon. Olie144.80-146 gl 145 Philips 1244—1249 gl 124654 Unilever 863866 866 Hoogovens 922928 926 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U544 gb—547 gl 545% Kon. Olief 145—145.20 145.30 Philips 1244—1246 1243 Unilever 866—868 868 Hoogovens 928932 935 Schv. Unie 200 Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij 34254 Rotterd. Bank 33754 Twentsche Bank 362 A'dam Rubber. 124 H.V.A. 14154 A.K.U 54554 Van Berkel's Pat. 374 Deli Mij f 171.— Fokker 382 Nederl. Ford 600 Van Gelder Pap 363 Hoogovens 909 Müller Nat. Bezit 555 54 Ned. Kabelfabr... 685 Philips Gem. Bez 1241 Philips Pref 327 Unilever 863 Wilton Fvenoord 295 Billiton Mij II 485 Dordtsche Olie 67654 Kon. Olie (146.10 HAL. 195 K.L.M 101.40 K.NS.M 24254 Stoomv. Mij. Ned 220 Ommeren, Phs. v 369 N. Scheepv. Unie 195 237.50 256.— f 505.— Ver. Bezit v. 189' 145.— Albert Heijn- 440 54054 625 Bührmann Papiet 600 Ned. Gist- en Sp 42854 Van der Heem 425 Heineken's 625 y Hoogenbosch Sch 306 Tndola 583 612 Kon. Ned Zout 1315 Sikkens Groep 928 Stokvis R.S 323 Thomassen Dr 739 Ver Machinefabr 264 54 Wessanen 384 54 Zwanenberg-Org 990 Aluminium Ltd.. 33% American Motor? 19 Anaconda 5354 Bethlehem Steel. 4654 Cities Service... 52% General Motors. 45 Kennecott Conpet 8754 Republic Steel 6054 Shell Oil 87 <4 U.S Steel 8654 Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Veel animo en iets hoger Op de New Yorkse effectenbeurs werd het grote aanbod gisteren goed opgenomen en de beurs sloot iets hoger. De omzet was bijzonder groot en de tape raakte 19 mi nuten op de handel achter en liep pas 3% uur na de openingsgong weer gelijk. De elektronische fondsen, staalwaarden en autofondsen zorgden ruimschoots voor evenwicht met de winstneming in andere groepen van de lijst. Het Dow-Jones-ge- middelde. dat iets hoger sloot, werd be teugeld door een verlies van omstreeks 3 voor International Harvester. Eastman Ko dak echter, monteerde ruim 3 en U.S. Steel kwam omstreeks 2 hoger. I.B.M. steeg nog eens 16, terwijl Texas Instru ments omstreeks 4 dollar verbeterde en Zenith ruim 2. In de autogroep verbeterde Studebaker omstreeks een dollar. In de farmaceutische sector kwam Johnson and Johnson dollars hoger, terwijl Great Nor thern ruim een terugliep bij de spoorweg waarden. De omzet was 5.830.000 aandelen. In totaal werden 1.304 fondsen verhandeld, waarvan 543 hoger en 563 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 660,44 op 662.08; dat van spoorwegen van 145,82 op 146.01 en dat van openbare nutsbedrijven van 108,48 op 108,49 (UPI). De n.v. Industrieële Maatschappij „Pa lembang" te Maasbracht, deelt mede dat de resultaten van de Scheepswerf en Ma chinefabriek „Maasbracht" n.v. over 1960 aan de gunstige verwachtingen hebben voldaan. Toch is het bestuur tot de con clusie gekomen dat het gewenst is, de baten van de dochtermaatschappij in de eerste plaats te doen strekken ter aan vulling van de reserves van de moeder maatschappij tot een zodanige hoogte, dat deze reserves zullen strekken tot volledige afschrijving van het belang der vennoot schap in Indonesië. Voor deze aanvulling zal een bedrag van circa 185.000.— nodig zijn. Tot een winstuitkering aan aandeel houders over 1960 zal het nog wel niet kunnen komen. Oppenhelmcr wil Zuidafrikaanse kapltaalvlucht afremmen De Zuidafrikaanse dismantmagnaat H. Oppen- heimer heeft een beroep gedaan op de regering var de Unie van Zuid-Afrika om maatregelen te nemen, die de kapltaalvlucht uit het land tot staan moeten brengen. Als dergelijke maatrege len niet genomen zouden worden, zou Afrika voor het onaangename vooruitzicht "komen te staan van een verlaging van de levensstandaard en van een toeneming van het overheidstoezicht op de particuliere sector.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11