iT :i 1 i I REGERING VERSNELD Voor dit jaar f 94,5 miljoen op de begroting WIL N.-GUINEA ONTWIKKELEN Demonstranten staken in Oran auto's in brand HET WEER Symbolisch voor Eindhoven: kleinsteeds, gehavend, herrezen L België roept zijn onderdanen terug uit Kongo 1 Voorzieningen op allerlei gebied Twee vrouwen levend verbrand Hoofdprijs toto in drie delen v Hogere uitkeringen volgens AOW en AWW Loonbesprekingen in land- en tuinbouw Premier Kaltsjenko van de Oekraine vervangen Rome steunt mr. Stikkers NAVO-kandidatuur JÊm Ka kW MORRIS 'êeforeifou êuij! Wie is er morgen jarig? Geef 'n cadeau I |pk JjÊÈÊ. Februari boekte „warmte"-record Minder wind LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. TOMADO Amerika zal ronde-tafelconferentie steunen Tweede Kamer akkoord Loonsverhoging van 5 omstreeks 1 mei Kroesjtsjev critiseert de Russische Federatie Het woord is aan Benelux-overleg in maart !n de krant van heden: WOENSDAG 1 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 101 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnemênt p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De regering heeft thans de hoofdlijnen bekendgemaakt van een plan om de bewoners van Nederlands Nieuw-Guinea zo snel en doelmatig mogelijk de beste voorwaarden te scheppen voor hun zelfontplooiing. Hiertoe is op basis van eerder gelegde grondslagen een tienjarenplan opgesteld. Een gedetailleerd pro gramma voor tien jaar acht de regering niet noodzakelijk en ook niet mogelijk. Binnen het tienjarenplan is een programma voor 1961, 1962 en 1963 opgesteld. Dit delen minister Toxopeus en staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zaken mee in de memorie van toelichting op de begroting Nieuw-Guinea. Voor 1961 heeft de regering 94,5 miljoen uitgetrokken. De rijksbijdrage zal in de jaren 1962 tot en met 1964 per jaar moeten stjjgen met 10 miljoen, zodat het bedrag voor 1964 124,5 miljoen zal zijn. Daar boven komen de bijdragen die het ontwik kelingsfonds van de E.E.G. voor bepaalde projecten beschikbaar stelt. De minister en de staatssecretaris ver klaren, dat het streven van de Nederland se regering ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea in de eerste plaats gericht is op het scheppen van die voorwaarden welke de spoedige verwezenlijking van zelfbestuur en zelfbeschikking voor de be volking van dit land mogelijk moeten ma ken. Hiermee handelt zij bewust in overeen stemming met de inhoud van het hand vest der Verenigde Naties mede teneinde een conerbte bijdrage te vormen voor een harmonische ontwikkeling in orde en rust van dat deel van de wereld. De regering rekent het tot haar taak êen duidelijk inzicht te verschaffen om trent de door haar te volgen wegen en te gebruiken middelen bij de uitvoering van dit plan. Zij verwacht, dat in een zeer nabije toekomst mede tengevolge van de ingezette systematische versnelling van het onderwijs en de verbreding van de economische basis de mogelijkheden van land en volk van Nederlands Nieuw- Guinea zich steeds duidelijker gaan afte kenen. Dit zal vanzelfsprekend mede van invloed zijn op de aard van de toekom stige lotsbepaling. Een der voornaamste taken is om de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea de gelegenheid te bieden zich een duidelijk concreet eigen ideaal te vormen dat in gezamenlijke arbeid met Nederland zo spoedig mogelijk moet worden verwezen lijkt. De instelling van de Nieuw-Guinea- Raad op 5 april is hiertoe een eerste wel zeer belangrijke stap. In deze raad voor het overgrote deel bestaande uit Papoea's zullen de ver tegenwoordigers van het volk voor het eerst zelf op landelijk niveau aan het be raad over eigen lot en streven kunnen deelnemen. Aldus zal de bevolking zelf in staat worden gesteld de praktische con sequenties van de verschillende alternatie ven tijdig duidelijk te overzien, zodat zij op het beslissende moment een des te verantwoorder keuze zal kunnen maken. Ook de staatkundige activiteiten van de dorps- en streekgemeenschappen met eigen concrete taken en geldmiddelen zullen in dit opzicht een zich steeds scherper afte kenend perspectief te zien moeten geven, aldus de bewindsleden van Binnenlandse Zaken. (Vervolg op pag. 4) (Van onze weerkundige medewerker Februari heeft met de gemiddelde maxi mum temperatuur een record weten te breken. Dit record stond, sinds het begin van de waarnemingen in 1849, voor De Bilt op 9.6 C. waar deze maand juist iets boven kon komen. Wat de gemiddelde et- maaltemperatuur betreft waren alleen fe bruari 1867 en 1926 iets warmer. Dat er van een wintermaand vrijwel geen sprake is geweest blijkt ook wel uit het aantal vorstdagennormaal 14, dit keer in De Bilt 2. De laatste honderd jaar was dit cijfer alleen in 1945 kleiner. Ook de drie wintermaanden zijn gemid deld 1.7 C. warmer dan normaal gewor den met slechts de helft van het normale aantal vorst- en sneeuwdagen. Door de natte december en januarimaand is het wel een nat wintertje geworden. Op de meeste plaatsen viel ongeveer 100 mm. meèr regen dan normaal. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking en hier eri daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest èn zuidwest. Tamelijk zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. ORAN (West-Algerije) (Reuter) Dins dag hebben zich in Oran, in West-Algerije, wanordelijkheden voorgedaan, die aan drie personen het leven hebben gekost, terwijl een vierde werd gewond. Het Algerijnse Bevrijdingsfront" (F.L.N.) had dinsdag opdracht gegeven tot staken, ,om de nagedachtenis van koning Moham med van Marokko te eren". Er vormden zich groepjes stakers, die door de moham medaanse wijken van Oran trokken. Op een gegeven ogenblik wierp een aan tal stakers zich op een auto, die door een Fransman werd bestuurd, terwijl achterin twee Franse vrouwen waren gezeten. De Algerijnen wierpen de auto omver en staken deze vervolgens in brand. Zij be letten de inzittenden eruit te komen. Een militaire partouille kwam op 't geschreeuw af en greep in. De twee vrouwen waren toen echter reeds verbrand. De met brand wonden overdekte bestuurder kon nog levend uit het wrak worden bevrijd. Bij de wanordelijkheden werd voorts een mohammedaanse soldaat gedood. Twee Europeanen werden gewond. De stakers staken nog vier andere auto's in brand en wierpen stenen naar blanken. Het gebied, waar de wanordelijkheden voorvielen, de zogenaamde „nieuwe stad", werd door Franse troepen afgezet. Daarop trok een afdeling van de politie, die speciaal wordt gebruikt voor het bedwin- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KOblNGSPLÉIN) AMSTERDAM TEL 223596 Drie deelnemers met 14 punten dèlen deze week de eerste prijs van de sporttoto, groot f 114.136,De tweede prijs even groot als de eerste vélt uiteen in 138 parten. Deze deelnemers brachten het tot 13 punten. gen van relletjes, de mohammedaanse wijken binnen. Er werd een vijftigtal men sen gearresteerd. Tegen de avond was de rust hersteld. Voor de buitenwijken van Oran is tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's morgens een uitgaansverbod afgekondigd. In de Europese wijken van de stad geldt een uit gaansverbod tussen middernacht en vijf uur 's morgens. Eindhoven, dat vijfde stad dès lands is geworden, heeft in de loop van zijn moderne ontwikkeling zware slagen moeten verdragen. In de oorlogsjaren werd het ernstig getroffen door Engel se en Duitse bombardementen. Symbo lisch voor het krachtige herstel en de daaropvolgende gigantische groei der stad is ongetwijfeld de winkelstraat, die hierboven is afgebeeld: de Demer, reeds in de tijd van klein Eindhoven aan het begin van deze eeuw een win kelstraat van allure, daarna volkomen van de aardbodem weggevaagd en ten slotte, nu, herrezen tot een modern winkelcentrum van grootsteedse allure. Advertentie BRUSSEL (UPI) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft bekendgemaakt, dat de regering al le militaire vrijwilligers gaat terugroepen, die thans in Kongo verblijven. Hij deel de op een persconferentie mee, dat Bel gië met de UNO wil samenwerken. De Belgische regering, aldus Wigny, is tegen eenzijdige militaire hulp aan de thans in een chaotische staat verkerende voorma lige kolonie. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bij monde van de perschef Lincoln White meegedeeld, dat het zich volledig schaart achter de Kongolese lei ders die te kennen hebben gegeven een ronde-tafelconferentie te willen beleggen om de elkaar bestrijdende politieke groe peringen in de republiek Kongo nader tot elkaar te brengen. Communisten uitgewezen Een UNO-woordvoerder te Leopoldstad heeft de berichten over de terugtocht der Loemoemba-gezinde troepen bevestigd. Hij verklaarde dat deze militairen Loeloea- burg in groepen in noordelijke richting hebben verlaten en dat hun commandant samen met een andere officier zijn toe vlucht heeft gezocht bij de UNO. Dinsdagochtend hebben de machtheb bers te Stanleystad vier journalisten uit landen achter het IJzeren Gordijn uitge^ wezèh. Een Rus die voor de Pravda werkt, een Pool en twee Tsjechen kregen te hó ren dat zij over de grens werden gezet omdat de plaatselijke machthebbers onte vreden zijn over hun standpunt ten aan zien van Kongo. ELISABETHSTAD (UPI) Men ver wacht dat het gisteren door de regerings leiders van Katanga, Leopoldstad en Zuid- Kasai ondertekende militaire akkoord ge volgd zai worden door een politiek ver drag tussen de drie regeringen. Men hoopt dat overeenstemming over een dergelijk verdrag bereikt zal worden op de in Tana narive op Madagascar te houden conferen tie welke op 5 maart zal aanvangen. ELISABETHSTAD (AFP) Naar in welingelichte kringen in Elisabethstad ver luidt bestaan er meningsverschillen tus sen de leden van de Katangese regering. Een der wrijvingspunten zou de onder tekening van het akkoord voor militaire samenwerking betreffen, dat president Tsjombe, de Kongolese eerste minister Ileo en de president van Zuid-Kasai, Ka- londji, dinsdag hebben getekend. Tsjom- bes plaatsvervanger, Kibwe, liet bij deze bijeenkomst verstek gaan. Deze zou met enkele andere ministers gekant zijn tegen de toenadering tot de regering in Leo poldstad. Een ander meningsverschil zou de Fran se kolonel Trinquier betreffen, die inder tijd is aangezocht als reorganisator van de Katangese strijdkrachten. Naar van be trouwbare zijde in Elisabethstad is ver nomen, is de kolonel dinsdag in deze stad aangekomen, ondanks het feit dat Tsjom be zich tegen zijn komst had verzet. De Tweede Kamer heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de uitkeringen op grond van AOW en de AWW zijn ver hoogd. Als ook de Eerste Kamer met de nieuwe wet akkoord gaat, zullen de AOW- pensioenen voor ongehuwden worden vastgesteld op 1134 en voor gehuwden op 1794. De AWW voor weduwen zonder kinderen wordt 1512 en die voor weduwen met kinderen 2196. De wezen uitkeringen worden na*ar gelang van de leeftijd, gesteld op ƒ486, 732 en ƒ960. Zoals reeds eerder werd bericht, is het bedrag van de premie-inkomensgrens in gaande 1 januari verhoogd tot 8250. De pensioenen zullen nu voortaan worden ge wijzigd op grond van nieuwe loonindex- cijfers. Deze worden volgens een nieuw berekeningssysteem vastgesteld. Voor het berekenen van de pensioenen zal voortaan het indexcijfer Op 30 april 1960 worden aangenomen. De besprekingen in de hoofdafdeling Sociale Zaken van het landbouwschap over de loonvorming in de tuinbouw heb ben geleid tot een grote mate van over eenstemming, die in het algemeen tendeert na'ar een loonsverhoging van vijf percent voor het op 1 mei beginnende nieuwe con tract jaar. De hoofdafdeling heeft nu haar loon- adviezen naar de provincies gestuurd, waar zij door de organisaties van werk gevers en werknemers worden besproken. In enkele provincies heeft men, als resul taat van die besprekingen, al concept- C.A.O.'s opgesteld en naar het lanbouw- schap gezonden. Na toetsing door het Landbouwschap zullen zij aan Rijksbe- middeiaars ter goedkeuring worden voor gelegd. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap is nog bezig met de besprekingen over de aan de provinci ale organisaties te sturen loonadviezen voor de landbouw. MOSKOU (Reuter) De premier van de Sovjet-republiek Oekraine Kaltsjenko is van zijn functie ontheven en opgevolgd door Tsjerbitsky, secretaris van het cen trale comité van de Öekrainse commu nistische partij. De vervanging van Kaltsjenko is de laatste van een aantal vervangingen van Russische binnenlandse partijleiders, die is begonnen na de behandeling, in janu ari, van het landbouwvraagstuk door de opperste partijleiding. Het centrale comité der Russische com munistische partij heeft in 1960 critiek ge oefend op de regering van de Sovjet-repu bliek Oekraine wegens verscheidene mis slagen op landbouwgebied. Volgens Tass heeft premier Kroesjtsjev donderdag op een conferentie van boeren in Moskou verklaard dat de landbouw in het centrum van het Europese deel der Russische Federatie beneden de hoge nor men die de communistische partij had ge steld, is gebleven. De Russische Federatie is de grootste republiek, waarin de grote steden en industriële centra der Sovjet- Unie zijn gelegen. Het aantal mensen in het betrokken gebied, vooral in de steden was, evenals hun inkomen, snel toegeno men. Daarom moet de produktie van land bouwprodukten en bovenal vlees en melk sterk worden vergroot. Het huidige peil der leveranties kan niet bevredigend wor den geacht. „Wij moeten de oorlog ver klaren aan allerlei leeg gepraat, gebrek aan verantwoordelijkheid en een onverant woordelijke houding tegenover econo mische taken", aldus Kroésjtsjev. Feuchtersleben: Weet gij niet, met hoeveel onverstand de wereld geregeerd wordt? ROME (Reuter) Italiaanse regerings kringen hebben verklaard niet langer de kandidatuur van de Italiaanse ambassa deur in Washington, Manlio Brosio, voor de functie van secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, als opvolger van Paul-Henri Spaak, te steu nen. Zij gaven te kennen, dat de Itali aanse regering in plaats daarvan de Ne derlandse kandidaat, mr. D. U. Stikker, zal steunen. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de Italiaanse regering thans diplomatieke steun voor een eventuele kandidatuur van mr. Stikker tracht tè krijgen. Tevoren had het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekénd gemaakt, dat de regering aan de Nederlandse regering heeft mee gedeeld in te stemmen met een benoeming van mr. Stikker als opvolger van Spaak. Mr. Stikker is op het ogenblik de enige officiële kandidaat- Het is nog niet bekend wanneer de vijf tien NAVO-landen een definitief besluit over de opvolging van Spaak zullen ne men, doch gezien de problemen waarvoor de westelijke verdragsorganisatie zich ziet gesteld, verwacht men dat dit wel spoe dig het geval zal zijn. In NAVO-kringen acht men het mogelijk, dat de formele beslissing zal worden uitgesteld tot na het bezoek van Kennedy's reizende ambassa deur Averell Harriman, aan Parijs, die daar deze week wordt verwacht en tot de aankomst de volgende week van de nieu we Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO, Thomas K. Finletter. Averell Harriman zal vrijdag een bui tengewone vergadering van de NAVO-raad bijwonen. De aftredende secretaris-gene raal Spaak vertrekt zaterdag naar Brus sel. Gedurende deze maand zullen twee be langrijke Benelux-conferenties worden ge houden. In de tweede Week van maart zul len de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, en zijn Belgische collega, Wigny, elkaar ontmoeten ter be spreking van cfe Schelde-Rijnverbindittg en daarna zal een conferentie worden ge houden tussen de ministers van Buiten landse Zaken van Nederland, België en Luxemburg om zoals van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel wordt vernomen „meer klaarheid te scheppen in het Benelux-standpunt in de Europese samenwerking". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJrrumd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws .....3, 4 Kunst 5 Horen en Zien5 Tilburgse schouwburg 5 Langs sluizen en havens6 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 F euilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Snort 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1