Habib Bourguiba kondigt „groot nieuws" aan Indrükwekkende begrafenis van Mohammed V van Marokko m WERELDNIEUWS r Van dag tot dag en m II Duitse NAVO-generaal volgt Heusinger op VAN NELLE's Gezamenlijke winning Sahara-olie Criminaliteit blijft nog stijgen in Amerika Albert Rapp, medewerker van Himmler, gepakt Bezorgdheid van Sjah wordt ontkend Gromyko leidt Russische UNO-afvaardiging ^PraatótocL WOENSDAG 1 MAART 1961 Concert voor stofzuiger en strijkorkest.... „Afternoon" theebuiltjes Verdacht van moord op 1500 vrouwen Eenheid des lands lijkt niet in gevaar te zijn Regeringscrisis in Israel r Op de i Spnrry V. De plannen tot vernieuwing van de samenstelling der krijgsmacht, die giste ren een begin van uitvoering vonden in de ingezette wervingscampagne, zullen een gevoelige greep doen in het defensie budget. Er zijn tienduizend vrijwilligers nodig om de regering in staat te stellen, de diensttijd voor de dienstplichtigen met twee maanden te verkorten. Wat deze vrij willigers aan premies en geldkostende faciliteiten zullen krijgen, is niet gering. Het langere dienstverband moet aantrek kelijk worden gemaakt en het beroep van soldaat dient te worden omgeven met maatschappelijke mogelijkheden, wil men het vereiste aantal manschappen, onder officieren en officieren bijeenkrijgen om in de de eerste plaats het bestaande tekort aan geschoolde krachten te kunnen aan vullen en ten tweede de diensttijd voor de gewone dienstplichtigen tot een minder zware belasting maken. Deze twee doeleinden zijn echter waard, dat men er een nationaal financieel offer voor brengt. De doeltreffendheid van het leger kan alleen maar winnen door een personeelsbezetting van geschikte, betaalde en beroepsmatige krachten, wier be langstelling en verantwoordelijkheid uiter aard groter zal zijn dan van hen, die ge dwongen in dienst zijn en er geen adequate beloning voor krijgen. De burgermaat schappij zal bovendien welvaren bij een verkorting van de diensttijd, die thans voor opgroeiende jongelieden een ernstige handicap vormt bij hun intrede in de werkende samenleving. Ernstig behoeft die handicap niet in alle opzichten te zijn, wanneer zij hun diensttijd beschouwen als een eerste ken nismaking met een organisatorisch wer kend apparaat waarin zij een nuttige functie vervullen. Dat is echter, èn door de tijdelijkheid van hun rol daarin èn door de onmogelijkheid tot ambitie, meestal toch niet zeer inspiratief. Langer dienst verband en dan nog tegen een verant woorde beloning zal de mogelijkheid tot ambitie openen, omdat het eigen belang en de eigen toekomst ermee gaan samen hangen. Vrijwillig zo lang mogelijk, zo aantrekkelijk mogelijk dienstplichtig zo kort mogelijk en zo dragelijk mogelijk: dat zijn waarschijnlijk de factoren waarop een goede krijgsmacht kan worden gebouwd. Waarbij nog komt dat op den duur de efficiency van het apparaat wellicht ook wat de kosten betreft zal kunnen toe nemen, omdat men minder verloop zal krijgen op de posten, die dure opleidingen en' langdurige routine eisen. Het is wel merkwaardig dat men op deze manier eigenlijk teruggrijpt naar het beginsel van het beroepsleger, dat inder tijd goeddeels werd vervangen door de dienstplicht. Dat de militaire autoriteiten in een tijdperk van spanning op de ar beidsmarkt de concurrentie met het be^ drijfsleven aandurven, pleit voor hun in zicht in de maatschappelijke euvelen, die een te lange diensttijd veroorzaakt. Doch dat zij daardoor ook een ingrijpend be roep op de defensiekas zullen moeten doen, ingrijpender dan in een tijd van werkloosheid bijvoorbeeld, is wel duide lijk. Een vermindering van de defensie- lasten zal daarom ook door niemand als een reële mogelijkheid voor de naaste toe komst kunnen worden gezien. Advertentie De Engelse tekenaar en mu- sicusSeraldHoffnung schreef een concert voor stofzuiger solisten strijkorkest. De mo derne stofzuiger produceert niet zoveel geluid en dus kun nen 45 violen, celli en bassen er wel tegenop. Maar stel dat hij inplaats van één een miljoen stofzuigers genomen had! Dan zou de strijkersmu- ziek in het motorgeraas ver loren zijn gegaan. Want één miljoen stofzuigers, dat zijn er onvoorstelbaar veel. En méér dan een miljoen stof zuigers heeft Ruton al ver vaardigd in de tientallen jaren van z'n bestaan. Aan alle Rutons en Rutonnettes die de fabriek verlieten, werd even veel aandacht besteed en zo groeide de ervaring van Ruton. Juist door die ervaring ligt Ruton voor op andere goede merken. De Ruton is Uw trouwe strijdmakker in de veldtocht tegen het stof. 't was Ruton - 't is Ruton 't blijft Ruton RADOMA N.V. AMSTERDAM (Van onze correspondent) BONN De zestigjarige luitenant-gene raal Friedrich Foertsch is benoemd tot in specteur-generaal van het Westduitse le ger, de Bundeswehr. Per 1 april wordt hij opvolger van generaal Heusinger, die is benoemd tot voorzitter van de permanente militaire commissie van de NAVO te Was hington. Foertsch, die bovendien tot vier-sterren- generaal wordt bevorderd, is al twee jaar lang plaatsvervangend stafchef voor plan ning en andere vraagstukken in het NAVO hoofdkwartier te Parijs. Hij is een West- Pruis, die bekend staat als een zeer intel ligent stafofficier. In de oorlog was hij bij de Duitse legers stafchef van de leger groep Koerland. Hij is een uitgesproken voorstander van „het moderne denken" in de bewapeningsproblematiek en wil dus voorrang aan raketbewapening geven. Te Parijs geniet hij volgens Westduitse mede delingen het volledige vertrouwen van ge neraal Norstad. de Atlantische opperbevel hebber, die er van overtuigd zou zijn dat Foertsch de man is om de Westduitse troepen met de NAVO te versmelten. Het staat vast dat de aftredende gene raal Heusinger zich bij de opbouw van het nieuwe Westduitse leger op bijzondere wij ze heeft onderscheiden. Deze 63-jarige heeft steeds kans gezien de politiek uit de Bundeswehr te houden en zich daarbij be scheiden op de achtergrond te bewegen. In de opbouw van de Bundeswehr en wat de contacten met de NATO aangaat wist Heusinger evenwel uiterst doortastend op te treden. Van Foertsch verwacht men eenzelfde optreden. Advertentie Met één Van Nelle's Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krachtige thee voor heel de familie doos van 20 stuks doos van 10 stuks (Van onze correspondent) PARIJS. Tunesië's president Habib Bourguiba, die wat loslippiger is dan ge neraal Charles De Gaulle, heeft gisteren, juist voor zijn vertrek naar Rabat, voor de komende dagen groot nieuws in het vooruitzicht gesteld. Bourguiba was in Rabat tegenwoordig bij de begrafenis van koning Mohammed V. In Parijs ver wachtte men gisteravond dat deze droeve gelegenheid door de nieuwe koning van Marokko Hassan II en het Tunesische staatshoofd zou kunnen worden aan gegrepen om te pogen een gemeenschap pelijk standpunt te bepalen ten aanzien van de voornaamste problemen der Frans- Noordafrikaanse betrekkingen die maan dag tussen De Gaulle en Bourguiba in Rambouillet werden besproken. Men denkt als belangrijkste onderwerp van gesprek speciaal aan de Sahara, nu nog de zwaar ste steen des aanstoots voor een algehele overeenkomst, doch in de toekomst wel licht juist basis van een gemeenschappe lijke en vruchtbare Frans-Noordafrikaan- se samenwerking. In hoeverre deze opti- mistiSëhê'" zienswijze door dë laatste be richten uit Algerije dreigen' te zullen wor den ondermijnd, kori vanmorgén in Parijs nog moeilijk worden vastgesteld. De af grijselijke terreurdaden, die Algerijnen gisteren op Europeanen hebben gepleegd en waarbij twee Franse vrouwen levend in auto's verbrandden, dragen helaas wei nig bij aan het geloof in die mogelijkhe den van een toekomstige verbroedering. Uit de lange duur van het Frans-Tune- sische beraad op maandag kon al wel worden afgeleid, dat De Gaulle en Bour guiba die beiden de politiek in wijd ver band en in historische perspectief plegen te beschouwen, bij hun gedachtenwisse- ling ook de kwestie-Algerije vanuit die zelfde gezichtshoek hebben onderzocht. Een veronderstelling die trouwens door het communiqué dat tegen de Franse ge woonte in, werd gepubliceerd, voedsel is gegeven. Samenwerking De Gaulle en Bourguiba zouden, zo ver luiden zekere bronnen in Parijs, plannen hebben ontworpen de Sahara-olie in de toe komst gemeenschappelijk te winnen en te exploiteren om, via die economische be langen op de duur ook tot een nauwe WASHINGTON (AFP) De criminali teit in de Verenigde Staten is het afge lopen jaar ten opzichte van 1959 met twaalf percent toegenomen, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover. Het aantal mis daden per hoofd van de bevolking was toen reeds ongekend hoog. Het aantal moorden en verkrachtingen is in 1960 met vier percent gestegen, het aantal diefstallen en inbraken met een aanzienlijk hoger percentage. Het aantal volwassen misdadigers en overtreders dat werd gearresteerd is gestegen met twee percent, het aantal delinquenten van on der de achttien jaar met zes percent. De jeugdcriminaliteit blijft stijgen. politieke Frans-Noordafrikaanse samen werking te komen. Een dergelijke samen werking zou ook voor de betrekkingen tus sen Frankrijk en de overige Frans-spre kende Afrikaanse landen een gunstige ont wikkeling kunnen beloven. In een interview dat Bourguiba een Tu nesische radiorepprter voor zijn vertrek heet van de naald verstrekte, heeft hij nog als zijn diepe overtuiging uitgespro ken dat generaal De Gaulle nu welbewust de weg van de dekolonisatie is ingeslagen. Bourguiba zei voorts vurig te hopen dat de Algerijnse nationalisten De Gaulle het begrip en de bijstand zouden verlenen, die hij nodig had. Bourguiba is van plan volgende week terug te keren naar Zürich, waar hij de kuur voor zijn vermoeide stembanden ten behoeve van zijn ontmoeting in Parijs moest onderbreken. Voordien wordt zijn minister van Voorlichting Masmoudi, die de voornaamste organisator en wegberei der van het onderhoudt tussen De Gaulle en Bourguiba is geweest, opnieuw in Pa rijs verwacht. Waarschijnlijk zal Masmou di dan ook het grote nieuws wereldkundig maken waarop Bourguiba doelde en dat vermoedelijk een spoedige ontmoeting tus sen De Gaulle en Ferhat Abbas betreft, een ontmoeting die ook in Parijs wel bijna algemeen wordt verwacht. (REUTER) In tegenstelling met eer dere berichten is gebleken dat Ferhat Abbas, de premier der voorlopige Alge rijnse regering gisteravond niet in Rabat is aangekomen. Volgens kringen van de voorlopige regering is Ferhat Abbas gis teravond uit Rome vertrokken en wordt hij pas vandaag in Rabat verwacht. Waar nemers achten het onder deze omstandig heden onwaarschijnlijk, dat Ferhat Abbas in Rabat een ontmoeting zal hebben met Bourguiba. daar deze vanmorgen vroeg naar Tunis zou vertrekken. ESSEN (UPI) De openbare aankla ger te Essen (West-Duitsland) heeft be kendgemaakt, dat een medewerker van de voormalige leider van de S.S. Heinrich Himmler, is gearresteerd. Het is de 51-jarige Albert Rapp, die be schuldigd wordt van de moord op 1500 Joodse vrouwen en zigeunerinnen. De ex-luitenant kolonel bij de S.S. had jaren onder een valse naam in Essen ge werkt als hoofdredacteur bij een uitgeve rij van brochures. Hij was de derde be langrijke nazi die in de afgelopen weken werd gearresteerd. Rapp was eens instructeur van het hoofdbureau van de nazi-veiligheidsdienst (Reichssicherheitshauptamt) in Berlijn. In deze functie werkte hij nauw samen met Himmler en Reinhard Heydrich, die toen hoofd van de Gestapo was. Later stond hij in Polen aan het hoofd van een „Ein- satzkommando" in welke functie hij Jo dinnen en zigeunerinnen liet vermoorden Rapp woonde in een hotel waar hij stond ingeschreven als „Albert Ruppert". Zijn vrouw en drie kinderen woonden in Stutt gart. Een brief aan zijn gezin zou de speurders met zijn verblijfplaats bekend hebben gemaakt. TEHERAN (Reuter) De woordvoer der van het Keizerlijke paleis in Teheran heeft dinsdag de juistheid ontkend van de verklaringen, welke het Amerikaanse weekblad United States News and World Report aan de Sjah heeft toegeschreven. Met name verklaarde de woordvoerder, dat de vorst geen critiek had willen le veren op het bewind van president Ken nedy. De correspondent van het tijdschrift die meedeelde dat de Sjah bezorgd was over het uitblijven van Amerikaanse mi litaire hulp, had „op een ongelukkige wij ze de woorden van de Sjah verdraaid, verkeerd uitgelegd en niet goed begre pen". De vorst had geschertst, toen hij ver klaarde dat, als Perzië zou worden aan gevallen, de Amerikanen wellicht zouden zeggen: „Waarom zullen wij ons bloed vergieten voor de zaak van Perzië?" Vol gens de woordvoerder heeft de Perzische regering alle hoop en vertrouwen in de regering-Kennedy. Overigens had de Sjah Kennedy niet bij name genoemd. RABAT (RcuterAFP/UPI) Tiendui zenden Marokkanen zijn dinsdag langs het lijk van de zondag overleden Koning Mo hammed V van Marokko getrokken, dat lag opgebaard op een katafalk in de tuin van het koninklijk paleis in Rabat. Uit alle delen van de wereld waren delega ties naar Rabat gekomen ter bijwoning van de begrafenis. Uit de bergstreken van Marokko kwamen twintig duizend stamleden naar Rabat om hun vorst de laatste eer te bewijzen. eillifllllllllllllK'IHinilli JERUZALEM, (UPI) De Israëlische demissionaire premier David Ben Goerion heeft gisteren aan president Ben Zvi mee gedeeld dat hij niet in staat is een nieuwe regering te vormen. Ben Goerion verzocht het parlement te ontbinden. 1NÉTRÜC7«K «SWiNa iHuliitlinlimulllllllllininillliiillllliliiiniiiiiliinnillunillliiiniiiiliililiriniiiniiriiiiiiiiiimMiitiniili en dan, op 200 mijl krijg je het gevoel dat je beslist een' banaan moet hebben". (Daily Mail) MOSKOU (UPI) De Russische mede deling, dat Andrei Gromyko aan het hoofd zal staan van de Russische delegatie die deze maand de UNO-Assemblee te New York zal bijwonen, wijst er volgens inge lichte kringen op, dat premier Kroesjtsjev zijn plannen heeft opgegeven om in de nabije toekomst zelf naar de Verenigde Staten te gaan Tijdens de vergadering van de Assem blee in september, had Kroesjtsjev voor gesteld, in maart 1961 weer bijeen te ko men, om op het hoogste niveau de kwes tie van de ontwapening te bespreken. Dit voorstel werd niet aanvaard. Volgens di plomatieke waarnemers zou Kroesjtsjev wel gegaan zijn indien hij een redelijke kans had gemaakt om met de nieuwe Amerikaanse president ernstige gesprek ken onder vier ogen te voeren. Maar op dat punt kreeg hij echter weinig bemoe digends uit Washington te horen. Bovendien had Kroesjtsjev eind januari reeds een uitgebreide reis door de land bouwgebieden van de Sovjet-Unie aange kondigd. Hij bevindt zich op het ogenblik in Sverdlovsk en zou van plan zijn nog verder oostwaarts te trekken tot in Sibe rië en Centraal-Azië, waardoor hij de ge hele maand maart uit de hoofdstad afwe zig zal zijn. Mogelijk zal hij in de lente enige Afrikaanse landen bezoeken. Moskou vraagt daden (A.F.P.) Radio Moskou heeft gister avond/dinsdagavond, verklaard, dat men, bij het opmaken van de balans van de eer ste maanden Kennedy-bewind „genood zaakt is te zeggen dat in het wezen van de Amerikaanse buitenlandse politiek te weinig is veranderd". „Ten aanzien van belangrijke heden daagse problemen als vreedzame coëxis tentie en ontwapening valt de nieuwe re gering voortdurend terug op de oude be ginselen. Misschien is een dergelijke con clusie voorbarig, maar men heeft de in druk dat Kennedy de oude machtspolitiek als gedragslijn heeft aanvaard." De commentator herinnerde aan Ken nedy's opmerkingen over „de bevrijding van Oost-Europa" en besloot aldus: „Wat de goede betrekkingen tussen de Sovjet- Unie .en de Verenigde Staten betreft, de schone woorden van Kennedy moeten nog altijd worden bevestigd door daden, want alleen daden kunnen leiden tot een ver betering van de betrekkingen." (Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft donderdag op een conferentie van boeren in Moskou gezegd, dat „de Amerikaanse imperialisten" de Sovjet-Unie met mili taire bases hebben omringd, maar dat de Russische geleerden en ontwerpers hierop hebben geantwoord door de Sovjet-Unie te omringen met militaire bases uitgerust met de eerste intercontinentale ballistische raketten. werd Koning Hassan II in de grote troon zaal van het koninklijk paleis als Koning ingehuldigd volgens het traditionele Ma rokkaanse protocol. In bijzijn van presi dent Bourguiba van Tunesië, de leden der koninklijke familie, ministers en godsge- leerden besteeg de nieuwe Koning de troon, onder het gedreun van honderd ka nonschoten. De groten des rijks bogen driemaal diep voor zijn opvolger in het koninklijk paleis, en boden buitenlandse vertegenwoordigers hun eerbewijzen aan Hassan II. De eer die aan de overleden koning door zijn volk werd bewezen, werd door waarnemers ge zien als van uiterst groot belang voor de rust in het land, waar men aanvankelijk gevreesd had voor een daling van het prestige van de monarchie. Maar vandaag leek het in Rabat alsof de liefde voor Mohammed op diens zoon was overgedra gen. Naar verluidt waren de eerste contacten tussen de koning en de leiders der grote partijen van vriendschappelijke aard. Men verwacht dat de jonge Koning een nieu we „regering van nationale eenheid" zal formeren, waarin ook vertegenwoordigers van de linksgeoriënteerde Istiqlal en de .Nationale Unie van Volkskrachten" zul len worden opgenomen. Koning Hassan II van Marokko De hele nacht door hadden Marokkanen klaagzangen gezongen rond vuren in de „Metsjoear", de plek in de tuin van het koninklijk paleis waar Mohammed stond opgebaard en waar hij vaak defiles van zijn troepen had afgenomen. Het lijk van de koning lag in een met vlaggen ge drapeerde kist, waarop men zijn gebeds- mat had neergelegd. Twaalf leden van zijn lijfwacht stonden met getrokken sa bels rond de kist. Toen de kist naar buiten werd gebracht om in de tuin geplaatst te worden, brak de wachtende menigte uit in een ontzag lijke kreet van smart, die wel een kilo meter ver te horen was. Luid jammeren de vrouwen trokken zich de haren uit en krabten zich het gezicht open. Sommigen wierpen zich plat op de grond. Een lid van een bergstam gaf zich met een mes een jaap in zijn keel toen hij de lijkkist zag. Volgens de politie waren er dinsdag in Rabat wel een miljoen mensen. De stad heeft een kwart miljoen inwoners. Van verschillende kanten werden vracht auto's gevorderd om de honderden men sen, die in het gedrang waren flauw ge vallen, weg te brengen. Tenslotte droe gen Marokkaanse kadetten de kist naar een affuit van een kanon, die naar de Has- san-toren, het monument ter ere van Mo- hammeds voorgangers, werd gereden. Aan het hoofd van de stoet liep de nieuwe ko ning. Daar werd het lijk van de koning bijgezet in het graf van zijn grootvader Moelay Hassan I. Een uur na de begrafenisplechtigheid Wat was ik eigenwijs! Het is toch wèl goed dat de mens zo nu en dan eens een geestelijke dreun op het hoofd krijgt om hem op het juiste pad te rug te brengen! Dat overtuigt hem dan weer voor een tijdje van zijn eigen dwaas- en eigenwijzigheden. Het is me net weer overkomen, dus ik weet waarover ik spreek. Ik voel me weer echt mentaal fris en voorlopig blijf ik dan wel weer een maatschappelijk voelend wezen. Het begon allemaal zo: Ik heb altijd plezier gehad in reizen-op- eigen-houtje. (Ik. vertel u dit, vervuld van walging over mezelf, want nu weet ik beterIk was er zo eentje, die bij voor keur nooit naar landen ging, waar de heer Van Egeraat zich had rondbewogen. En wat nog veel erger was, ik ging er alleen voor mij. Ik zocht zelf mijn hotel, kocht zelf mijn kaartje, ik keuvelde buitenlands en zo over het algemeen (ik schaam me het te bekennen, maar is de zonde niet altijd gevaarlijk aantrekkelijk?) vermaak te ik me koninklijk. Nu weet ik beter. Nadat een kleurig en smakelijk brosjuretje mijn bus was bin nengedwarreld, weet ik veel en veel be ter! Want dat onschuldige stukje papier heeft me nu eens haarfijn uit de doeken gedaan, dat ik een eend der eenden ben en een zeer asociaal schepsel. Want hoe zit dat allemaal? Ik hoor op reis te gaan met een groot en bovenal leutig gezel schap, waarmee ik drie weken zal verke ren. Ze zullen me opnemen in hun knut- terige gezelligheidssfeer. Ze zullen met me rijden, met me logeren, met me eten, met me pret maken, met me Hollands pra ten en gezamelijk zullen we vreemde din gen raar vinden en daarvan de wereld luidkeels kond doen. Samen zullen we lie deren zingen uit volle borst, we zullen jo delen en fluiten. Voortaan hoef ik alleen nog maar ma'k-m'effe te zeggen inplaats van zulke moeilijke woorden als houwdoe- joedoe en ansjantee. Voortaan hoef ik geen kaartjes meer te kopen, me niet af te beulen met al dat rare vreemde geld. Ik hoef helemaal geen boeken meer voor uit te lezen, geen klimaten te bestuderen en geen geologische aangelegenheden of volksstammen, die yiaar raar doen als je het mij vraagt. Voortaan reis ik niet meer, maar ik laat me reizen en hoe! Mensen, die het veel beter kunnen dan ik, zorgen voortaan voor me. 's Morgens hier, 's middags daar en 's avonds nog ergens anders. De wereld rolt als een super-cinerama, mèt geluid, langs mijn blankgepoetste raam pje. Ik heb een verklaarder om alles te snappen, een stewardess om me in de wat ten te leggen, een chauffeur die me doet voortrollen, een feestneus om leuk in te zijn, een radio om Hilversum niet te mis sen, een bar om stemming te kweken. En landen, die allemaal door iedereen leuk en beschaafd gevonden worden, en eten dat er niet gek en onbetrouwbaar uitziet. Ik ben héél blij met dat brosjuretje, dat zult u begrijpen. Ik ga weer aan mijn geestesgesteldheid werken en schaven. Ik ben (voor hoe lang? weer op maat schappelijk niveau geland!. Advertentie J Half miljoen gestolen. Vier bandieten met kleurige carnavalsmaskers op het ge zicht hebben dinsdagavond een over val gepleegd op het kantoor van de Londense diamantfirma Greengross, in Hatton Garden. Zij wisten zich met dia manten en juwelen ter waarde van cir ca vijftigduizend pond sterling (ruim een half miljoen gulden) uit de voeten te maken. Zuidvietnamese regering afgetreden Dins dag is te Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, van gezaghebbende zij de vernomen dat de regering-Ngo Dinh Diem maandagavond jl. is afgetreden, om de weg te banen voor bepaalde her vormingen. In de herfst van vorig jaar vond in Saigon een mislukte staats greep van een aantal parachutisten eenheden plaats. Zuivering. De hoogleraren van de juridi sche faculteit van de universiteit van Barcelona hebben de Spaanse minis ter van Onderwijs, Jesus Rubio, een petitie gezonden waarin zij de aan dacht vestigen op de „abnormale si tuatie" waarin hun collega professor Enrique Tierno Galvan verkeert die vorig jaar oktober om politieke rede' nen als hoogleraar in het politieke recht van de universiteit van Salaman ca werd geschorst. De hoogleraren, on der wie de rectoren van de juridische en economische faculteit, zeggen dat de huidige situatie doet denken aan de politieke zuiveringen die voor de aan vang van de burgeroorlog op de uni versiteiten werden doorgevoerd. Vijf doden. Een groot Amerikaans trans portvliegtuig van het type KC-97, ge laden met een voorraad vliegtuigben zine, is dinsdag in de buurt van Mount Clemens in de Amerikaanse staat Mi chigan, neergestort op een verkeers weg. Alle vijf bemanningsleden verlo ren het leven. Aantrekkelijk. De vrouwelijke officier, van justitie te Boston; een aantrekkelijke blauwogige brunette, heeft gisteren een razzia geleid in diverse goktenten. Zij voerde een groep federale recher cheurs aan, die met sloophamers zorg den dat zij overal toegang kregen. Vier mensen werden gearresteerd. Executie geëist Een woedende menigte van 500 mensen heeft gisteren betoogd bij het politiebureau in de New Yorkse Westside. Zij eiste de terechtstelling van Fred Thompson, de man die er van wordt verdacht een vierjarig meis je te hebben vermoord. Castratie. De Republikeinen zouden van daag in het parlement van de Ameri kaanse staat Pennsylvania een wets ontwerp indienen, dat zou machtigen tot castratie van seksuele misdadigers. Dit is bekend gemaakt door James S. Berger, leider van de Republikeinse fractie in de senaat van Pennsylvapia. Onrust in Havana. In Havana werden dinsdag zes meisjes gewond toen in een particuliere school een bom ontplofte. Volgens het blad Combate werd giste ren in een voorstad van Havana een lid van de Cubaanse militie gedood door drie contra-revolutionairen die hem overmeesterden toen zij met een auto naar een politiebureau werden ge bracht. De drie verdachten ontkwa men. Vakantie in Sovjet-Unie. De ongeveer 800.000 buitenlanders die dit jaar met vakantie naar de Sovjet-Unie zullen gaan, zullen meer dan voorheen van het land kunnen zien. Vladimir Ankoe- dinov, voorzitter van het staatsreisbu- reau Intounst, heeft verklaard, dat een grote snelweg is aangelegd van Karkov via Rostov aan de Don, over Krasno dar en Tiflis, Soekjoemi en Novoros- sisk, door de Kaukasus. De weg zal in mei van dit jaar worden geopend.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3