Strijd om Odhams is door Daily Mirror gewonnen Renard treedt af als adjunct- secretaris van vakverbond Haarlemse bloemenmeisjes gaan in Amerika duizenden ruikers uitreiken Ontwikkelingsplan N.-Guinea Gaat Daily Mail nu met Thomson samenwerken? Zuid-Afrika zou contact zoeken met EEG-landen Strijd om behoud van de Andros Fortune Het ongeluk met de runners van de „Port Sunlight'' Zeescheepvaart vraagt fiscale verlagingen Holland Flower Girls gaan reclame voor ons land maken PONDERDAG 2 MAART 1961 WO I Lord Shawcross voorzitter van Britse perscommissie Verwoerd wil Adenauer wel degelijk spreken Verscherping van de politieke strijd verwacht Seheepvaartraad „De Twee Gebroeders" eindelijk vlot (Van onze correspondent) LONDEN. Zoals te verwachten was heeft de Daily Mirror-groep de strijd om Odhams Press, welke meer dan vier weken heeft geduurd, glansrijk gewonnen, zoals wij vorige week reeds meldden. Cecil King, de president-directeur van de Mirror, heeft zijn machtige tegenstander Roy Thomson, die een fusie met Odhams had willen aangaan, overtroefd door zjjn aanhod aan Odhams aandeelhouders van 38 miljoen pond ten dele in contanten te betalen. Thomson kon hier niet tegen op en geeft toe dat hij de slag heeft verloren. Hierdoor is thans de Mirror-groep het grootste uit geversconcern van dagbladen en periodieken ter wereld, omvattende de Daily Mirror (oplaag 4,5 miljoen), „grootste dagblad van het heelal", zoals het dagelijks trots ver kondigt, de Sunday Pictorial, de Daily Herald (aparte n.v., 51 percent der aandelen van Odhams, 49 percent van het Britse Verbond van Vakverenigingen, het Trade Union Congress), de People (zondagsblad van Odhams) en verder 200 week- en maandbladen waaronder de in massale oplage verschijnende geïllustreerde vrouwen bladen, tal van technische tijdschriften en nog 300 andere publikaties. Een grote hoeveelheid hiervan zal worden ingebracht door Odhams. Het was de Mirror uitsluitend om het bezit van deze concurrerende periodieken te doen. met het oogmerk een doelmati ger exploitatie van de gezamenlijke uit gaven mogelijk te maken. De Mirror heeft verder belangen bij krantepapier, pulp-, inkt- en kartonfabrieken. De totale waar de van het Mirror concern is honderd mil joen pond. Sir Christopher Chancellor, Od hams president, heeft gezegd dat zijn be zwaren tegen het plan van de Mirror nog steeds van kracht zijn, maar dat hij de aandeelhouders het Mirror-aanbod niet kan ontraden. King, wiens oom de aller beroemdste Engelse krantenkoning North- cliffe is geweest, de uitvinder van de mo derne massapers, heeft herhaald dat hij het voortbestaan van de Daily Herald ge durende de eerstvolgende zeven jaar zal waarborgen. Andere zorgen De krant welke zich thans bedreigd voelt is lord Rothermere's conservatieve Daily Mail, welke vorig jaar zoveel stof heeft doen opwaaien door de liberale News Chronicle met huid en haar op te slokken De Daily Mail heeft weliswaar nog altijd een oplaag van 2,7 mHjoen, maar dit geeft in Engeland geen enkele bestaanszeker heid omdat de grote adverteerders, bebal ve op de commerciële televisie, zich hoe langer hoe meer op de bladen met de al lergrootste oplagen werpen en op de kwa liteitsbladen met geringe oplagen. De po pulaire bladen welke achter blijven bij de Mirror en de Daily Express (ook een op lage van bijna vier miljoen) staan daar om met de rug tegen de muur. Rother mere heeft reeds contact met Thomson opgenomen. Ze hebben namelijk laten we ten dat zij donderdag samen hebben ge luncht en er de ijskoude mededeling op laten volgen, dat er niet over zaken gesproken.. Inderdaad worden komende fusies meestal geheim gehouden om te zorgen dal de transactie zo zakelijk mo gelijk verloopt. Indien de Daily Mail en Thomson samen in zee zouden gaan, zou den zij zich als het grootste, meest ge varieerde dagbladconcern tegenover het grootste tijdschriftenconcern van de Mir ror plaatsen en een belangrijk lokaas voor de grote advertenties worden. Verdwijnt de Herald? Thomson bezit de Scotsman en andere provinciale bladen alsmede de indrukwek kende Sunday Times. De Mirror bezit ook een aantal provinciale bladen en de Lon- dense Daily Sketch, welke op apegapen ligt. De Mirror heeft als krant, welke als regel Labour steunt hoewel de band losser is geworden dan vlak na de oor log toen er gezegd kon worden dat de Mir ror de overweldigende Labour-zege van 1945 heeft helpen totstand brengen er (Van onze correspondent Lord Shawcross, een der meest voor aanstaande Britse rechtsgeleerden, is be noemd tot voorzitter van een staatscom missie voor de pers, welke de regering heeft ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de verontrustende machtscon centratie in het dagbladwezen, welke reeds tot de opheffing van een aantal be langrijke persorganen heeft geleid. Shawcross was advocaat-generaal en la ter minister van Handel in de Labour- regering. Hij was de Britse openbare aan klager in het proces tegen de nazi-leiders in Neurenberg. Verder zijn tot leden van de commissie benoemd een hoogleraar in de accountancy, een econoom, een indus trieel en een vakbondsleider. In het Lagerhuis werd gevraagd om een tussentijds rapport over de fusie tussen Odhams en de Daily Mirror. Premier Macmillan antwoordde dat dit niet tot de opdracht behoorde, maar toen oppositie leider Gaitskell aandrong zegde hij toe dit met Shawcross te zullen bespreken. KAAPSTAD (UPI) De politieke cor respondent van de „Cape Times" schrijft dat premier Verwoerd in maart belang rijke economische besprekingen zal voe ren met bondskanselier Adenauer. Ver woerd zal de Westduitse kanselier waar schijnlijk ontmoeten na de conferentie van de premiers van het Britse Gemenebest in Londen, die op 8 maart begint. Zou Zuid-Afrika uit de Britse volkenge meenschap worden gestoten wegens de apartheidspolitiek van de regering-Ver woerd, dan zou dr. Verwoerd steun probe ren te vinden bij landen van de E.E.G., vooral West-Duitsland en Frankrijk, en zo hij daar zelfs algehele of gedeeltelijke aansluiting bij zoeken. Het bezoek van dr. Verwoerd aan Bonn zou gansluiten op het bezoek dat de Zuid- afrikaanse minister van Economische Za ken, dr. Otto Diederichs, in oktober aan de Bondsrepubliek heeft gebracht. De Unie van Zuid-Afrika schenkt bijzon dere aandacht aan de E.E.G., getuige de recente mededeling van dr. Verwoerd in het Zuidafrikaanse parlement, dat de ambassadeur van de Unie in Brussel was benoemd tot waarnemer van Zuid-Afrika bij de Europese Economische Gemeen schap. weinig belang bij om het leven van de kwijnende Herald te redden. Het is jam mer, want de Herald is een veel betere krant geworden sinds zij kort geleden re dactioneel onafhankelijk van de vakbewe ging werd en zich in de richting van de diep betreurde News Chronicle begint te ontplooien. Guardian bljjft op zjjn post Bij dit alles is het een bemoedigend ver schijnsel dat de kwaliteitsbladen steeds meer lezers trekken. Een opinieblad als de liberale Guardian (oplaag een kwart miljoen) verheugt zich op het ogenblik in zulk een grote bloei, dat het blad hetwelk in Manchester geredigeerd en gedrukt wordt, over enkele maanden een Londen- se editie gaat uitgeven, gezet door middel van tele-type, waardoor het lezerstal zon der twijfel nog meer zal toenemen. De man die de Guardian in Londen gaat drukken is.. Roy Thomson, namelijk op de persen van de onlangs door hem ver overde Sunday Times. Dit is echter alleen een drukorder. De Guardian, welke door een trust beheerd wordt, is beveiligd te gen speculatieve beurstransacties, zodat niemand met duistere bedoelingen vat op deze beroemde Europese krant krijgt. De zeesleepboten „Oostzee" van L. Smit en Co en „Atlantic" van de Hamburgse rederij Bugsier" voeren op het ogenblik een moeizame strijd om de zwaar gehaven de Canadese tanker „Andros Fortune" (17.847 ton), die maandag in de Golf van Biscaye in aanvaring kwam met het Libe riaanse schip „oint Lacre", behouden in de baai van Corcubion aan de Spaanse noord westkust te krijgen. Het achterschip van de „Andros Fortune" is diep weggezonken, het achterdek ligt ongeveer een meter Ónder water. Desondanks hoopt men de tanker drijvende te houden en de baai donderdagochtend te bereiken. De „Andros Fortune" werd ter hoogte van de pompkamer aangevaren. Terwijl de „Atlantic" reeds assisteerde, brak een schot, waardoor ook de machinekamer vol liep en het schip dreigde te zinken. De „Atlantic" riep daarop de hulp in van de „Oostzee", die vanmorgen z^u vastmaken. Een gedeelte van de lading (28.000 ton ruwe olie) is in zee gestort. De Oostzee heeft vanmorgen om 10 uur twee van haar eigen bemanningsleden aan boord van de Andros Fortune gezet en ook twee pompen, een radiozender en een red- dingvlot overgegeven. Daarna werd een tros uitgebracht op de tanker om de At lantic te helpen met slepen. Bij de botsing kwamen vijf mensen om het leven en werden vier anderen ge wond. Tweeëntwintig leden van de bemanning van de tanker werden door een Spaanse torpedojager aan land gebracht. De rest van de bemanning, bevond zich, met de kapitein, aan boord van de Atlantic. Een officier van de tanker, de Griek George Karalogos zei: „Door de zware mist in het zeegebied hebben we het an dere schip niet eens gezien." Toen het schip steeds dieper wegzonk was de be manning in de boten gegaan. „Alleen de kapitein, de radio-telegrafist en een offi cier bleven aan boord," zei hij. „Zij wa ren de laatsten die van boord gingen en op de sleepboot Atlantic overstapten," al dus Karalogos De Nederlandse kustvaar der, de „Ank T", heeft een reddingboot van de Andros Fortune gevonden. Uit een Noordduitse haven waren de zeesleepbo ten Danzig en Hermes naar de Golf van Biscaye vertrokken, teneinde de Atlantic te assisteren bij het bergen van het zin kende schip. (Van onze correspondent) De socialistische politicus André Renard voorzitter van de centrale van de Belgi sche metaalbewerkers, die vooral bekend is geworden door zijn uitspraken tijdens de jongste staking, heeft ontslag genomen als adjunct-secretaris van het Algemeen Belgisch Verbond van Vakverenigingen Hij zal zich, zo heeft hij medegedeeld voortaan alleen wijden aan de Luikse centrale en zijn dagblad „La Wallonië". Bij dit ontslag hebben de meer gema tigde leiders van het A.B.V.V. een succes behaald. Zij verwerpen namelijk de sta kingen als politiek-revolutionair middel en zijn van oordeel dat het vakverbond zijn verbintenissen moet nakomen. Besprekin gen tussen de organisaties van de werk gevers en het A.B.V.V. zullen door het ontslag van Renard opnieuw mogelijk wor den. In de kringen van de werkgevers organisaties was men namelijk, na de jongste stakingen, van oordeel, dat men niet zonder meer aan een tafel kon gaan zitten met iemand als Renard, die eigen lijk het mede door hem ondertekende so ciale pact had geschonden. Renard zegt in zijn ontslagbrief dat de door hem verdedigde zienswijzen en de functie welke hij thans opgeeft, zijns in ziens onverenigbaar zijn. Het federalisme, zo zegt hij, vormt het enige middel om ware eenheid voor Vlamingen en Walen te verzekeren. Het lijkt hem onder de hui dige omstandigheden onmogelijk deze een heid binnen de vakbeweging tot stand te brengen. In een postscriptum laat hij weten, dat zijn ontslag automatisch verlaten van de volgende organisaties tot gevolg zal heb ben: de Europese economische sociale raad, de centrale raad voor de economie, het controle comité voor de elektriciteit, de raad van beheer van de Belgische dienst tot verhoging van de produktiviteit, het nationaal comité voor economische expan sie, de hoge raad voor het technisch on derwijs en het nationaal comité voor we tenschappelijk onderzoek. Reeds eerder had Renard zijn ontslag genomen als ver tegenwoordiger van het A.B.V.V. in de re- gentschapsraad van de nationale bank van België. In het algemeen neemt men aan dat Renards ontslag niet geheel en al een spontane daad is, maar dat het bestuur van het A.B.V.V. hem daartoe heeft ge adviseerd, zodat het zich niet gedwongen zou hebben gezien hem ontslag te geven Daar staat tegenover dat Renard thans de handen vrij heeft en dat hij ongetwij feld met zijn grote aanhang in het Waalse land binnen de socialistische partij een niet aan de leiband van Brussel lopende vleugel zal vormen. Te Luik en te Char leroi, de meest „rode" streken van het Walenland, zijn er reeds vijf aanhangers die als lijstaanvoerder op de lijsten van de Belgische socialistische partij zijn ge plaatst. In de Borinage is zijn succes in dat opzicht niet minder geweest. Ook voor een mogelijke driepartijen-re gering na de verkiezingen, waarover de laatste tijd nog al eens is gesproken schjnt Renards „afscheiding" niet gun stig. De rooms-katholieken en de liberalen zullen zich zeker wel bedenken aleer zij een coalitie aangaan met de B.S.P., ter wijl zij weten dat bij de eerste de beste gelegenheid de vleugel-Renard alles kan doen mislukken. „Toen ik die mensen hoorde zeggen: „We gaan eraf" stond mijn hart stil om dat ik niets kon antwoorden". Dit vertel de voor de Raad voor de Scheepvaart ka pitein D. van Dorp uit IJmuiden. Hij was kapitein van de zeesleepboot „Titan", die de cutterzuiger „Port Sun light" van Liverpool naar Middlesborough moest overbrengen. De sleep voer op 6 de cember 1959 in een vliegende storm voor de mond van de Humber en tot overmaat van ramp brak de sleeptros. Tot drie maal toe probeerde kapitein Van Dorp het con tact met de cutterzuiger, waarop zich drie Nederlandse runners en een Engelse ma chinist bevonden, te herstellen maar alle pogingen mislukten. Toen kwam de radio- telefonische mededeling, dat de vier man nen de zuiger zouden verlaten. Even te voren was de radioinstallatie op de „Titan" onklaar geraakt en daarom kon kapitein Van Dorp geen antwoord geven. Van de vier zeelieden, die hun lot aan de dinghy toevertrouwden, kwamen er twee om het leven toen deze rubberboot in de branding omsloeg. De slachtoffers waren geroutineerde runners, de 54-jari- ge D. de Man en de 57-jarige C. de Back. De Engelse machinist en de IJmuidense runner Zomer bereikten zwemmend het strand. Uit hun verhalen was het kapitein Van Dorp later duidelijk geworden, dat de mannen vooral op aandringen van de Engelse machinist de zuiger hadden ver laten. Daarom had De Man geen, en De Back een: loshangend* zwemvest* om. „Zij. zouden zonder deze'aandrang hét Schip be slist niet hebben verlaten", aldus kapitein Van Dorp. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, noemde de manoeuvres van de „Titan" in die rampsituatie een staaltje van uitstekend zeemanschap, waar voor hij kapitein Van Dorp hulde bracht. De heer Metz was voorts van oordeel, dat het misschien aanbeveling verdient om als runner zo lang mogelijk op het ge sleepte schip te blijven. De raad zal zijn oordeel later bekend maken. In een memorandum aan de Tweede Kamer bepleit de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging een vooruitziende fisca le politiek voor de zeescheepvaart. De vereniging vraagt een bijzondere investe ringsaftrek ofwel vrijstelling van belas ting van een aanzienlijk deel van de scheepvaartwinst, welke geacht wordt bui ten Nederlands gebied te zijn ontstaan. Voorts wordt bijzondere waarde gehecht aan het ophouden van compensatie van verliezen met de nieuwe onbelaste reser ve. Deze reserve ontstond tengevolge van scheepvaartverliezen gedurende de oorlog. Van groot belang acht de vereniging het toestaan van investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving van het tijdstip van bestelling van een nieuw schip af. Uitstel daarvan naar een later tijdstip veroor zaakt een gaping in de aftrekmogelijkhe den, die vrijwel gestabiliseerd waren. Zulk uitstel, aldus de vereniging, zal financie ring van nieuwe bedrijfsmiddelen bemoei lijken. Ook dringt de vereniging aan op verbetering van het winstbegrip voor zo ver het betreft een toeslag op afschrijvin gen bij stijgend prijsniveau. De redersvereniging baseert haar wen sen en verlangens op de huidige verhou dingen in de wereldscheepvaart. Gewezen wordt op de vrijwel vrije afschrijving in Zweden, Denemarken en Japan. In Enge land geldt een bijzondere investeringsaf trek van 40 percent, die daar nog te laag wordt geacht. De Denen mogen nog 15 percent van de jaarwinst in mindering op de afschrijving van een toekomstig be drijfsmiddel reserveren. Bovendien mogen Deense rederijen 50 percent van resulta ten van reizen, waarbij niet in het land zelf wordt geladen of gelost, onbelast be houden. West-Duitsland kent een verlaagd tarief voor de helft van het gehele, scheep vaartresultaat. Japan geeft een „exportal- lowance" van 3 tot 5 percent van de omzet, doch niet meer dan 80 percent van de nettowinst. In het memorandum zijn vergelijkingen met „goedkope vlag"-landen en met lan den, waar de koopvaardij goeddeels in staatshanden is (Frankrijk en Italië), ver meden. In de laatstgenoemde landen is de belasting in wezen niet belangrijk. Ge wezen wordt op Griekenland, dat poogt door belastingvrijstelling schepen van goedkope vlaggen onder eigen vlag terug te brengen. De Verenigde Staten subsi diëren de bouw en de exploitatie van de lijn vaart en staan exploitatie onder goed kope vlag toe. Nieuwe staten en het ooste lijk blok brengen in toenemende mate schepen in de vaart. De vereniging meent, dat bij voortzet ting van de huidige fiscale politiek in de scheepvaart tezijnertijd een aanzienlijk ter reinverlies zou moeten worden geconsta teerd. In het zich voortdurende uitbreiden van het overzeese wereldverkeer zal de Nederlandse koopvaardij zich, op straffe van een relatieve achteruitgang, een rede lijk deel van die uitbreiding moeten ver werven, aldus dit memorandum. Het beurtschip „De Twee Gebroeders" van Boon's transportonderneming te Vlie land, dat op 7 februari ten zuidoosten van Vlieland aan de grond liep,is vanmor gen'hm négen tmr vlot geraakt en naar de haven van Vlieland teruggekeerd. Het vlot- brengen van het schip is mede tot stand gekomen doordat een groot aantal Vlielan- ders regelmatig vrijwillig naar het schip gingen om een geul te graven, waardoor het schip naar dieper water kon worden gebracht. Het vervoer van die personen naar het schip en van levensmiddelen voor de bemanning geschiedde door de op Vlie land gestationeerde reddingboot „Ouden dijk" van de Koninklijklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij. In de nog wat kale demonstratietuin „Treslong" in Hillegom werd dinsdag een niet-alledaagse modeshow gehouden. Tien meisjes toonden hier tegen de achtergrond van schuchtere bloemen voor de eerste keer hun toiletten, niet om daarmee de kwaliteiten tan een befaamde mode-ontwerper te demonstreren, maar om de eigen charme goed tot haar recht te laten komen. Dit optreden was een voorproefje van de „show", waarvan de meisjes tussen 9 en 26 april het middelpunt zullen zijn. De meisjes zullen in die tijd in de Verenigde Staten voor ons land als „bloementuin van Europa" en als toeristische attractie propaganda gaan maken. Omdat iedereen in ons land ervan overtuigd is dat de mooiste meisjes uit Haarlem komen, heeft men niet lang naar charmante ambassadrices behoeven te zoeken. Tien Haarlemse bloemenmeisjes werden voor de propa- garulareis uitverkoren. De meeste Amerikanen zullen vermoe delijk bij het horen van de naam Haar lemse bloemenmeisjes de schouders op halen, daarom heten de meisjes in Ameri ka: Holland Flower Girls. De uitzending van de meisjes is mogelijk, dank zij de samenwerking tussen het Centraal Bloem bollencomité, „Keukenhof", de KLM, de Holland-Amerika Lijn, de DAF, ANVV en „Haarlems Bloei". De directeur van Haarlems Bloei" en beschermheer van de bloemenmeisjes, de heer W. van Wil lige, heeft de propagandatoernee met een organisatiecomité in New York voorbe- eid. Hij zal met zijn echtgenote en me juffrouw Ria Hooy de meisjes vergezel len. Geïnteresseerde dames mogen we een beschrijving van het toilet der Flower Girls niet langer onthouden. De meisjes zijn in het nieuw gestoken en dragen een hemelsblauw japonnetje met petti coat afgezet met een rand van rose- witte bloemen. Bij de jurk past een kort bolerootje in de kleur van de jurk. De meisjes dragen verder een lichte matelot met een blauwe rand. Bij fris en regen achtig weer genieten de girls" de be scherming van een blauwe vilten man tel. Het toilet wordt gecompleteerd met witte schoenen en handschoenen. Tot de uitrusting behoort ook een cocktailjurk van witte broderie. Die toiletten zijn heel smaakvol al voldeden zij aanvankelijk niet aan de Ame rikaanse eisen. De propagandamensen daar hadden graag gezien dat de meisjes in Volendammer kostuum, compleet met klompen, waren gestoken. Eén concessie is gedaan: tijdens hun toernee zullen de meisjes soms bijvoorbeeld voor de tele visie kanten huiletjes dragen. Deze Noordhollandse neepjesmutsen komen uit Volendam en kosten maar 2,50. De bloemenmeisjes gaan dus in de Ver enigde Staten veel goeds over ons vertel len: dat we een enorm nijver volkje zijn en ons landje aan de zee hebben ontwor steld, dat we niet alleen dijken, molens en Hansje Brinkers hebben, maar ook een grote luchtvaartonderneming en een paar bekende industrieën in Eindhoven. Ook zullen de bekoorlijke ambassadrices laten weten dat „Keukenhof" in Lisse dit jaar weer vol duizenden bloemen staat, een betere accommodatie heeft gekregen en in april een twintigtal Duitse beeld houwwerken laat zien. Onmiddellijk zul len zij hieraan toevoegen dat „Keukenhof" maar een paar kilometer van Haarlem Zo zullen de Haarlemse bloemenmeis jes in Washington en New York voor ons land propaganda maken. De vol gende meisjes maken de reis: Pop Koop, Martika Grappenhaus, Gerdie en Baps Hek, Adaloes van Poelje, Martje Siersma, Marianne de Roos, Rosemarie Cremers, Ruth Hagebout en Lia Leeman. ligt, dat na de bloemen een be zoek om zijn historisch schoon ten volle waard is. Terloops wordt er dan nog bij verteld dat hier volgend jaar een grote internationale tentoonstelling aan Frans Hals zal worden gewijd. Bloemen voor Kennedy Per vliegtuig vertrekken de meisjes op 8 april naar New York, waarna zij onmid dellijk naar Washington doorreizen. Mis schien zullen zij hier president Kennedy een tuiltje Nederlandse bloemen uitrei ken. Zij bezoeken senaats- en congresle den en houden een receptie in de Neder landse ambassade. In New York zullèn de meisjes op Fifth Avenue ruikers aan bieden, ook bezoeken zij ziekenhuizen en warenhuizen. Hier staat verder een ont vangst in Rockefeller Centre op het pro gramma. De Flower Girls worden iede re dag per vliegtuig bevoorraad met Ne derlandse bloemen. Alleen al in New York zullen zij er zo'n veertigduizend uitreiken. Tijdens hun toernee rijden de meisjes in een Nederlands produkt: de DAF-perso- nenauto. Ook dit jaar worden zgn. tulip-sailings vanuit Amerika georganiseerd. De „Rijn dam" zal twee keer toeristen naar ons land brengen, de „Statendam" en „Rot terdam" zullen ook toeristen halen. De aankomst van de schepen is zodanig gesteld dat de Amerikanen volop kunnen genieten van de bloeiende bollenvelden en van „Keukenhof", dat dit jaar weer een grotere stroom bezoekers verwacht. De bloemenmeisjes zullen bij de afvaarten van de schepen aanwezig zijn; enige meis jes maken met een van deze schepen de terugreis. Verder zullen de meisjes zich vertonen op recepties en persconferenties. Verwacht wordt dat radio en televisie veel aandacht aan dit bezoek zullen besteden. Een van de meisjes zal eind april aanwe zig zijn bij de opening van de Amerikaan se „Keukenhof", Sterling Forest Gardens. Vervolg van pag. 1) De doelstellingen van het driejarenpro- gramma zijn een versnelling van de staatkundige ontwikkeling en de verhoging van de materiële welvaart van de bevol king. Daardoor zal mede nationaal saam horigheidsbesef worden versterkt. Naast de inspanning, gericht op elitevorming, zal de onder primitieve omstandigheden in de binnenlanden levende Papoea niet worden vergeten. Voortgegaan zal worden met de openlegging van onbestuurd gebied. Het ligt in de bedoeling om in de periode 1961-1963 de laatste nog niet onder bestuur staande gebieden onder bestuursinvloed te brengen. Volgens de begroting 1960 omvat het ambtelijk apparaat 8743 functionarissen, van wie 4551 of 52 percent niet-Europea- nen. Er wordt naar gestreefd dit percen tage in 1970 op ongeveer 95 te brengen, met inbegrip van controleurs en residents plaatsen. Economische ontwikkeling De economische ontwikkeling zal even eens zo snel als de omstandigheden zulks toelaten, worden voortgestuwd. Agrarisch onderzoek en research zullen niet in de laatste plaats dankzij de hulp van E.E.G.-fondsen een belangrijke uit breiding ondergaan, evenals de mijnbouw- kundige exploratie en luchtkartering. In de komende drie jaar staat een uit breiding van de met klapper beplante op pervlakte met 20 percent op het program ma en van die met Banda-nootmuskaat met 300 percent. Het cacao-areaal zal met meer dan 250 percent in omvang toene men, terwijl met de koffie- en rubbercul tuur als handelsgewas een begin zal wor den gemaakt. Het huidige proefareaal voor koffie is ongeveer 45 ha. groot. Intussen zal de export van landbouwpro- dukten tengevolge van activiteiten in voor afgaande jaren jaarlijks met 5 a 10 per cent blijven toenemen. Geprobeerd zal worden de belangstelling van de bevolking voor veeteelt en visserij verder te ver groten, terwijl door bijzondere projecten op het gebied van landbouw en bosexploi tatie zal worden gepoogd de gang van za ken te versnellen. Zo verkeren in een vérgaand stadium van voorbereiding plannen voor openleg ging van de Grimesekoli-vlakte met weg aanleg en die voor de ontwikkeling en benutting van Ransikivlakte. Het ligt in het voornemen hiervoor een beroep op het E.E.G.-ontwikkelingsfonds te doen. Deze gebieden zullen zich uitstekend voor ca- cao-cultuur met bevolkingsbedrijven rond een centraal bedrijf, lenen. Voorts staan vijf bosprojecten op het program. Het doel blijft, mede door verbetering van het fis cale klimaat, het particuliere onderne- mings-initiatief, een grotere rol te laten vervullen, dan tot dusver mogelijk was. Het onderwijs zal in de komende jaren overwegend zijn gericht op een snelle autochtonisering van het ambtelijk appa raat zonder uiteraard daarbij de belangen van het particuliere bedrijfsleven uit het oog te verliezen. Daartoe zal in de eerst komende drie jaar een zestal nieuwe pri maire middelbare scholen worden gesticht voorts een hbs-opleiding met een leerpro gramma dat is afgestemd op de omstan digheden op Nieuw-Guinea en een uitge breide technische school. Tegelijk zal hét gehalte van het dorpsondérwijs worden verbeterd door de opleiding tot dorps schoolonderwijzer van drie tot vier jaar te verlengen. Het aantal opleidingsscholen voor dorpsonderwijzers zal worden ver dubbeld en van 5 op 10 worden gebracht. De politieke, culturele en economische vooruitgang zal door een uitbouw van' de openbare gezondheidszorg worden bege leid. Om in de energiebehoefte van de expan sie in de verschillende sectoren te voor zien, ligt het in de bedoeling om dit jaar de capaciteit van de elektrische energie opwekking met bijna 20 percent uit te brei den. De vliegvelden in Biak en Sentani wor den reeds verbeterd. Een dertigtal nieu we eenvoudige vliegveldjes voor civiele doeleinden zal binnen drie jaar worden aangelegd. De scheepswerf „Konijnen burg' zal twee patrouillevaartuigen hou wen. Nieuwe of verbeterde steigers zijn in aanbouw of zullen worden aangelegd in Hollandia, Biak, Mer'auke en Fak-Fak. Ook zullen beperkte voorzieningen wor den getroffen in enkele kleinere plaatsen. Voor de aanleg van wegen is een wegen plan in voorbereiding met welks uitvoe ring in de komende drie jaren 18 mil joen zal zijn gemoeid. In de sociale sfeer zal de woningbouw voor Europeanen worden afgeremd, ter wijl de volkswoningbouw grotere aandacht zal krijgen. Ten slotte zal in deze perio de het opzetten van een doelmatige 'en moderne arbeidswetgeving ter hand wor den genomen, alsmede een organisatie voor arbeidsbemiddeling. „Yln de op de begroting geplaatste 94.500.000 is f 1.977.000 bestemd voor hét Papoea vrijwilligerskorps en komt 1.000.000 ten laste van de defensiebe groting voor dit korps. Het Papoea-vrij- willigerskorps zal als zelfstandig deel van de krijgsmacht worden ingesteld. Na 1964 verwacht de regering geen nood zaak tot verdere verhoging van de Neder landse bijdrage, doch zij acht het moge lijk het accres der voorgaande jaren, me de door de vruchten die de extra inves teringen 1960 geleidelijk zullen afwerpen, te verlagen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4