mêm 1 m m 'xi Roxy?... ja, Sleep vaart door Noordzeekanaal Havenberichten SPORT IN DE IJMOND m LOEN DERSLOOT Chr. L.T.S. start in september «SÉ® NA ZO'N DRUKKE DAG... A. Heimig sr overleden WISKER voor moderne verlichting Hoogovens behoeft t.m, 1964, 3200 huizen BRANDWIJK 1 i Vt O E N S D A G 1 MAART 1961 Paard bewijst de mens nog steeds zijn dienst Aantrekkelijke kleinkunst voor bejaarden Visserij-inspecteur Drost nam afscheid ...rustig een Roxy roken. Even alle beslom meringen aan kant. Een krantje en een Roxy, de sigaret die altijd smaakt! lÉiift - /-: i Arie van der Veer v»l ^ouwsTetm^- 45 tweelingen WISKER - Marktplein Tel. 4262 Personeel wil graag in laagbouw wonen Uil s HEIBi u -v CEINTUURS KNOPEN en KNOOPSGATEN Oogst van de straat Naar „Hervormd Beverwijk-Heems- i kerk meldt zal de chr, lagere technische j school in september van dit jaar geopend worden. De school komt te staan aan de Luxemburglaan hoek Neckarstraat. Tot directeur is benoemd de heer R. F. Brandsma, thans directeur van de Chr. L.T.S. te Emmeloord. Het leerprogramma omvat drie jaar. De eerste klas is een zo genaamd voorbereidende klas. Hierin kan de leerling zijn vakrichting kiezen. Tijdens de aanloopperiode van de school is er alleen keuze tussen hout- of metaal- bewerken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur het aantal vakrichtingen zo spoe dig mogelijk uit te breiden; als een van de eerste mogelijkheden wordt gedacht aan elektrotechniek. Het onderling Paarden- en Hittenfonds gevestigd te Heemskerk heeft nog altijd reden van bestaan, ondanks de voortschrij dende mechanisatie. Wel wordt het rayon steeds groter, zelfs heeft men leden in Santpoort, Heiloo en Akersloot. In zaal Nijman werd de jaarvergadering gehouden waar de voorzitter de heer J. Stuyt in zijn openingswoord de onmisbaar heid van het paard aantoonde. Vooral in de nattte herfst is dat weer gebleken, be toogde hij. Het jaarverslag van de admini strateur de heer J. Termes vermeldde een aantal flinke verliezen aan paarden. De ge heven omslag was dan ook 2,70 per hon derd gulden, tegen 2,— in het jaar daar voor. Er waren verleden jaar 149 paarden en hitten verzekerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Koper herbenoemd. In plaats van de heer W. Wentink, die zijn functie ter be schikking stelde, werd de heer L. Schoorl uit Santpoort gekozen. De Velsense bejaarden hebben dinsdag avond genoten van een aantrekkelijk kleinkustprogramma dat hen enkele uren volop heeft beziggehouden. De hoofdscho tel van de avond in het Patronaatsge bouw werd verzorgd door het PWN-caba- ret De Pompadours uit Bloemendaal, dat een uitstekende indruk maakte. Er waren leuke liedjes, die op uitstekende wijze wer den gebracht. Ter afwisseling trad op de „Red girl' een meisje, dat over een verbluffende le nigheid bleek te beschikken en haar toe ren zeer beheerst bracht. Het hoogtepunt was voor de bejaarden echter zonder twij fel de zang van „Thalia", een dubbelman- nenkwarter van middenstanders uit Am sterdam, die als straatzangers verkleed tal van schone liederen op een humoris tische manier brachten. De heer H. S. Drost, inspecteur der I visserijen, heeft tijdens een bijeenkomst op het ministerie van Landbouw en Vis serij in Den Haag afscheid genomen we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Minister Marijnen deelde hem mee, dat de Koningin hem heeft be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Destijds heeft koningin Wilhelmi- na hem reeds benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaar den. ONDERWIJS Mevrouw J. G. Ferwerda-Koster, diè thans in tijdelijke dienst werkzaam is aan de Jan Campertschool te Driehuis, is door B. en W. te Velsen voorgedragen als vaste onderwijskracht aan genoemde school. Advertentie \SltSlli Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u meer van de beste tabakken uit Amerika. ZEESCHEPEN DIE DOOR HET NOORDZEEKANAAL VAREN en daarbij sleepbootassistentie nodig hebben, maken gebruik van de diensten van de n.v. Reederij v.b. Gebr. Goedkoop, de enige maatschappij die zich daarmede belast. Vroeger is dat anders geweest; zestig jaar geleden toen de Fa. Goedkoop zeven sleepboten bezat, had zij het rijk niet alleen. Daarom sloot de rederij in 1900 conti acten af niet verscheidene rederijen in Duitsland voor het slepen van hun schepen in het Noordzeekanaal. In hetzelfde jaar kwam Goedkoop met de sleep dienst Hoogendijk te Zaandam overeen, dat die de binnenkomende houtboten iiaar de Zaan en Goedkoop hen naar zee zou slepen, maar deze overeenkomst heeft niet lang geduurd. Gisterochtend is op 74-jarige leeftijd overleden de heer A. Heimig sr. een be kende figuur in voetbalkringen en wel speciaal in het zaterdagvoetbal, waartoe hij vele jaren geleden de stoot heeft ge geven. De heer Heimig was oprichter van de Haarlemse Football Club „Kennemerland" waarvan hij niet alleen zeer enthousiast en kundig speler van het eerste team was. maar tevens een krachtig bestuurder. Niet minder dan 25 jaar was hij voorzitter en bij zijn afscheid als bestuurder in 1951 benoemde men hem dan ook als ere-voor- zitter van „Kennemerland". Ook daarna bleef hij een warme belangstelling houden voor zijn club. Hij sloeg geen bestuursver gadering over en was nog iedere week te vinden op de velen waar „Kennemerland" speelde. De heer Heimig is ook nog bestuurslid geweest van de Haarlemse Voetbalbond Dat was toen het zaterdagvoetbal onder auspiciën kwam van de HVB, Hij was in dat bestuur steeds een zeer vurig verdedi ger van de belangen van het zaterdag voetbal. In het maatschappelijk leven was de heer Heimig een groot aantal jaren procu ratiehouder bii de firma Jacobus Boelen te Amsterdam. Toen hij daar in september 1951 vijftig jaar in dienst was, werd hem de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. V: -V - v y-wvw Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarne- stroom van Dagenham; Chios, Norfolk, kolen voi Hoogovens; Libra, Delfzijl; Willemstad, Ant werpen; Brandenburg, Antwerpen; Hans, Gothen- burg; Algenib, Londen; Galtgarben, Ayr, ledig van Hoogovens; Alteland. Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan; Peper kust van Hamburg; Maas, Bremen; Jacob Teke man. Teignemouth. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Oranj. Nassau naar Hamburg; Amigo, Great Yarmouth kunstmest van Hoogovens; Argo, Rotterdam Lorna, Civita Vecchia; Vesta, Antwerpen; Oraka Malmo; Belgia, Antwerpen; Salta, New York Libra. Antwerpen; Spaarnestroom, Dagenham Statenlaan, Londen; Dotterel, Rotterdam; Gerd Londen; Lothareins. Horssens; Jason. Hamburg Hinde, Londen; Eemstroom, Leith; Ittersum, Bre men, Virtala, Narvik: Roelof Buisman, Belfast Angelus. Curagao: British Maple, Duinkerken Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Conquista dor naai' Bilbao, walsmateriaal van Hoogovens. Rijnstroom. Londen; Bat.ian, Port Said; Giovanni Queiroio, Rotterdam, ledig van Hoogovens; Die vertje, Huil; Sehinkelstroom, Vlissingen; Her mann Grammerstórf, La Gueira. De moeilijkheid was de voor IJmuiden aankomende schepen te bewegen gebruik te maken van de sleepdienst. In 1901 begon de International Tug Company, directeur Horstmann te Rotterdam, een zeer scherpe concurrentie met twee snellopende boten buitengaats en drie sleepboten in de Am sterdamse haven. Deze maatschappij was zeer kapitaalkrachtig en oefende het sleep bedrijf met tal van boten reeds uit in Rot terdam, Antwerpen en Londen. Zodra zij in het Noordzeekanaal verscheen, huurde Goedkoop de sleepboot „Willem Frederik" van de sleepdienst Roelofs te Rotterdam, waarmee zij de naderende schepen op zee tegemoetvoer. Door het gunstige jaarge tijde in het voorjaar van 1901 kon zij ook haar eigen sleepboten hiervoor buitengaats sturen; voor Zandvoort en Wijk aan Zee lagen zij de aankomende schepen op te wachten. Bovendien ging Goedkoop er toen toe over om, zodra zij van de cargadoors ver nam dat een schip naar Amsterdam was bevracht of vertrokken, telegrafisch aan de betreffende rederij het verslepen van het schip aan te bieden tegen zeer lage prijzen 1.-.-. voor slepen van IJmuiden naar Amsterdam; 0.10.- voor assistentie bij aankomst voor de stad). Op deze wijze werd met steun van de Amsterdamse cargadoorskantoren, met wie de firma vanouds bevriend was, de aanvankelijk zeer hevige concurrentie spoedig afdoende bestreden. Reeds in augustus van hetzelfde jaar verslapte de activiteit van de andere zijde, en toen in november Horstmann aanbood zich uit de Amsterdamse haven terug te trekken op voorwaarde dat Goedkoop hem een som van f 25.000 uitkeerde, kon dit voorstel veilig van de hand worden gewezen. Spoe dig daarop heeft Horstmann de strijd, die beide partijen, maar hém vooral veel geld had gekost, gestaakt en de Gebroeders Goedkoop dus het terrein gelaten. Sedert 1807 heeft de n.v. Reederij v.h. Gebr. Goedkoop haar bijdrage geleverd tot de ontwikkeling der Amsterdamse haven. De sleepboot op de foto is de „Daniël Goedkoop', een der weinige sleepboten van de rederij die uit het buitenland is ge komen. Het is de voormalige sleepboot „Hermann Kirsch", welke in 1935 te Ham burg is gebouwd bij H. C. Kiehn en in 1951 aan de vloot van Goedkoop werd toegevoegd. De boot meet 107 ton, de lengte over alles bedraagt 28 m, de lengte tussen de loodlijnen 26 m, breedte op spanten 6,12 m, de holte 3,90 m, de diep gang voor 2,20 m en de diepgang achter 3,50 m. De machine heeft een vermogen van 550-750 pk. Het is de derde sleepboot die deze naam draagt. De eerste „Daniël Goedkoop" verscheen in 1904; het vaar tuig werd in 1907 verkocht. In 1909 kwam de tweede „Daniël Goedkoop" in bedrijf; deze sleepboot is in de tweede wereld oorlog in handen van de bezetter geval len en Is in 1944 in de Oostzee verloren gegaan. De „Daniël Goedkoop" deed 's winters vaak dienst als ijsbreker en heeft menige tocht op de Zuiderzee ge maakt. De Reederij Goedkoop, die nog ver scheidene stoomsleepboten in dienst heeft, heeft gedurende de laatste jaren vele fraaie moderne motorsleepboten aan haar vloot toegevoegd en er zullen spoedig nog meer volgen. Na verloop van tijd zal wel licht bij deze sleepbootrederij de stoom- sleepboot verdwijnen. DELEGATIE NAAR KONINGIN. Ook uit de gemeente Heemskerk zal een delegatie deelnemen aan de nationale vie ring van het twaalfeneenhalfjarig ambts jubileum van H.M. Koningin Juliana. Deze delegatie wordt gevormd door mevrouw Van Roon en haar dochter Johanna Maria, wonende aan de Rijks straatweg en de heer J. Veldhuys wonende aan de Maerten van Heemskerkstraat. Advertentie SÜÜJEJLU LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 43S Het. aantal schapen van de kudde op de Ginkelse heide onder Ede, grote attractie voor de toeristen, is met drie vermenigvuldigd doordat alle 45 scha pen een tweeling ter wereld hebben gebracht. De foto toont de sterk uit gebreide kudde door het uitgestrekte heidegebied op weg naar de kooi. Advertentie Grote keuze voor elk interieur ZIET DE ETALAGE In de gehouden vergadering van de On dernemingsraad van Hoogovens en aan gesloten bedrijven te IJmuiden, is gespro ken over de huisvesting van het perso neel. Volgens berekeningen op grond van de uitbreidingsplannen zal de behoefte aan woningen in de jaren 1961 tot en met 1964 circa twee en dertig honderd bedragen. Hoewel de beschikbare bouwcapacitiet in de omgeving van Hoogovens een moei lijk punt blijft, hoopt men er toch in te slagen het vereiste aantal woningen op tijd gereed te hebben. Onder het personeel bestaat veel belang stelling voor laagbouw. In de gemeentelij ke uitbreidingsplannen vooral van Be verwijk is echter een grote plaats in geruimd voor hoogbouwwoningen. De wens van vele Hoogoven-personeels leden is inmiddels kenbaar gemaakt aan de IJmondgemeentebesturen, teneinde er naar te streven, dat een groter deel van de te bouwen woningen voor laagbouw wordt gereserveerd. Het personeel van Hoogovens heeft voorts veel animo voor het bouwen van een eigen huis. Er wordt van de zijde van Hoogovens naar gestreefd de moge lijkheden op dit gebied te vergroten. In overeenstemming met een andere wens van het personeel zijn thans ook be sprekingen gaande over woningbouw in gemeenten buiten de IJmond, bijvoorbeeld Uitgeest, Castricum en Alkmaar. A.B.V.A. VERGADERDE. De afdeling Beverwijk van de Alge mene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) vergaderd- dinsdagavond in gebouw „De Opgang", waar ,de zeer uitvoerige ver slagen van de secretaris en de penning meester werden goedgekeurd. Het bleek dat het aantal leden steeds groter wordt. De aftredende bestuurders, de heren A. C. Neijssel en D. Visser werden herkozen en in de plaats van de heer H. Bronk- horst, die niet herkiesbaar was, stelde de vergadering de heer W. C. van der Weert- hof. De voorzitter sprak enige waarderen de woorden tot de scheidende hee; Bronk- horst en overhandigde hem een boeken bom Voor de commissie voor Georgani seerd Overleg bij de Gemeente Beverwijk werden de heren D. Visser en M. F. de Vries gekozen; voor leden van de com missie voor Medezeggenschap voor Open bare Werken werden de heren D. Visser en W. Blokker en voor dezelfde commis sie bij het Gasbedrijf de heren W. Schaap en W. C. van de Weerthof. Voor een te houden feestavond of uit gaansdag van de leden met hun dames werd langdurig van gedachten gewisseld. Het bestuur zal zeer binnenkort met een voorstel komen. Tafeltennis Fusia-dames heeft geruime tijd tegen de concurrente DSB 2 op winst gestaan. Na acRt partijen was de stand 5-3 en" er was toen alle kans dat men de tweede plaats van DSB zou overnemen. Er restten nog de wedstrijd mejuffrouw Van Beelen-me- juffrouw Top en het dubbel, waarvan wel practisch vast stond dat het een neder laag zou worden. Mejuffrouw'Van Beelen won de eerste game met 21-17, maar ver loor de tweede met 18-21. In de beslissen de game gingen de dames gelijk op tot 15-15, waarna mejuffrouw Van Beelen het hoofd moest buigen voor hét aanvalsgé- weld van mejuffrouw Top en met 17-21 verloor. De dubbel werd inderdaad ruim verloren; 14-21 15-21. De stand aan de kop is nu geworden; HTC 1 8-13 DSB 2 9-12 Fusia 1 9-11. De heren wonnen van Spinneweb 3 met 6-4. Toen het 3-3 stond won A. Kuiter van E. Klipp, waarna J. Mooy tegen F. Alink de voorsprong vergrootte. J. Menist ver loor echter tegen J. Haak. In het dubbel wonnen Kuiter en Menist echter na een enerverende strijd met 17-21 21-16 21-15. De stand aan de kop is hier; VTC 6 13-24 HBC 5 13-18 Fusia 14-18 DSB 6 13-16 Johez 5 12-14. Junioren: Shot 3-Fusia 1 4-1 Shot 4-Fu- sia 2 5-0 Oranje Zwart 3-Fusia 3 1-4. Sedert vele weken is F. Deus weer van de partij bij het eerste herenteam van de tafeltennisvereniging VGZ, dat zijn bezoek aan HBC 2 voor de eerste klasse B in Heemstede afrondde met een gelijk spel. Deus won zijn eerste partij tegen W. Klein, waarna A. Ales met winst op F. Smit voor VGZ tot 02 kwam. J. S. Hoogeweg ver loor van P. Schmitz en Deus kon niet van Smit winnen, zodat de ploegen gelijk kwa men (22). Vervolgens gaven de partijen van Hoogeweg de nodige spanning, aan gezien hij wel Klein er onder hield, doch Smit sterker bleek (3—3). Bij VGZ leed A. Ales verlies tegen Schmitz, maar boek te winst tegen Klein, waardoor de stand opnieuw gelijk werd (44). Toen Deus echter van Schmitz won (4—5), leek VGZ de overwinning te behalen. Maar met 2118, 2118 in de dubbel moest VGZ 1 met een gelijk spel (55) genoegen nemen. Voor de dames van VGZ 1 was weinig eer te behalen in de thuiswedstrijd tegen RKTVV 1 uit Ujtgepst. Ook al vanwege het ongeluk te Beverwijk waren de Uit- I geester dames per fiets gekomen. Mevr. Honig en W. Nijkamp verloren alle games in twee sets. Alleen voor M. A. Stam bleek een game in drie sets mogelijk tegen M van Tol (12—21, 21—16, 22—24). RKTVV 1 I won dan ook gedecideerd met 0—10. Schaken In de derde groep van de schaakclub Kijk Uit is de stand nu: J. v.d. Doel 13-8-72 R. Kroese 14-8; A. J. van Niekerken 15-8; C. Gravemaker 11-6-72. En in groep 4: A. van Maanen 15-12; J. E. van der Wel 16-12; H. Koster 17-10-7» A. Oldenmark en J. Slager 15-10; C. Ab- spoel en V. Meijn 15-9-V2. Badminton De badmintonvereniging „IJmond" heeft de eerste promotiewedstrijd gespeeld te gen „Zeemacht" uit Den Helder. Deze strijd is met 5-2 door de Velsenaren ge wonnen. De uitslag was als volgt: Herenenkel: C. H. Bouwens-C. Wals 14-15 15-12 15-16; C. F. ten Cate-J. F. Sehr 3-15 6-15. Damesenkel: mevrouw Joenoes-mevrouw Kok 6-11 4-11; mevrouw de Rochemont- mejuffrouw'Stam 2-11 2-11. Gemengd dubbel: mevrouw W. Joenoes en hr. Bouwens tegen Wals en mejuffrouw Kok 14-17 6-15; mevrouw de Rochemont en C. F. ten Cate tegen mejuffrouw Stam en J. F. Sehr 4-15 3-15; Herendubbel: G. F. ten Cate en P. de Rochemont tegen C. Wals en J. Sehr 6-15 15-12 17-15. Advertentie Wij maken wasbare KENNEMERLAAN 155 Bij de politie te Velsen is aangifte ge- I daan van de volgende gevonden voorwer pen: portemonnee met inhoud, bruin lede ren handschoen, kinderwantje, kindertas je, wollen kindersjaal, papieren zak inhou dende kinderkleding, muntbiljet, rol- schaatssleutel, oorknop, padvindersriem, negerpopje, mohairsjaal, 1 pr. bruin lede- I ren handschoenen, zwarte damesschoen, oud herenrijwiel, autoped, fototoestel, zil veren dasspeld, bontmantel, zakdoekjes in doos, grijs wollen handschoen, papieren zak inhoudende babykleren, donkerblauwe handschoen, speelgoed jeep, witte glacé handschoen, muziekboekjes, zakmes, z.g.n. bruine autohandschoen, passer, zwarte gla cé dameshandschoen, jongenspet, rood kin derfietsje, grijze muts, lipssleutel, tasje met gereedschap, padvinderspet, zwart I jong hondje, dekzeil, beige damesschoen, I rood etui met 2 sleutels, vulpen, gym schoen, gympak met balletschoenen, aan steker en een overall, overhemd, badhand- I doek en washandje. De gedeponeerde gevonden voorwerpen kunnen afgehaald worden elke zaterdag van 12 tot 13 uur aan hét hoofdbureau van I politie te IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6