In de vishal en op zee Huwelijks reportages H GLPS Britse vissers ontstemd over visserij-akkoord met IJsland IJmondverenigingen vandaag en morgen WOENSDAG 1 MAART 1961 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Kapiteins geschorst Twee gewonden bij botsingen Meikautomaten bij Hoogovens „Barentszzee'1 verspeelde sleepbootje Schoolverzuim IJmuidense kappers winnen eerste prijs Beverwijker neemt IJmuidens bedrijf over Drie maanden geëist voor dodelijke aanrijding Perceel wordt van gemeentewege verbeterd Aanstaande bijeenkomsten en gebeurtenissen H. Spoelstra met pensioen f - COMPLEET VERHAAL DOOR DOUGLAS RAILTON I 1 Aanvoer van dinsdag In IJmuiden werden dinsdag 4400 kisten vis aangevoerd. Hiervan waren er: 528 tong en tarbot, 3 heilbot, 3 tongschar en schartong, 900 schol, 45 schar, 35 bot, 1150 haring, 640 makreel, 210 schelvis, 425 wij ting, 250 kabeljauw en gul, 20 leng, 5 haai. 5 ham, 5 heek, 10 poon, 145 koolvis en 21 kisten diversen. Prijzen van dinsdag Per kg: heilbot 4.3.20, gr. tong 3.40—3.56; grm. tong 32.80,kim. tong 2.802.40, kl. tong I 3.202.40, kl. tong II 2.20—1.96; tar bot I 3.30—2.90 Per 50 kg: tarbot IV 94—68. schartong 26, gr. schol 25—20, grm. schol 25—22, kim. schol 34—22, schol I 33—27. kl. schol II 26— 10. schar 26—8, bot 8, verse haring 21.20— 12, makreel 40—10, gr. schelvis 63—45, grm. schelvis 6949, kim. schelvis 6649, kl. schelvis I 68—56, kl. schelvis II 57—23, wij ting 38—8, gr. gul 53—44, middel gul 48—41, kl. gul 41—31, kl. leng 29, kl. haai 36, ham 144, kl. heek II 30, poontjes 38—31, kl. kool- vis zwart 3634, kl. koolvis wit 45. Per 125 kg: gr. kabeljauw 180—80, gr. koolvis zwart 124—84, gr. koolvis wit 120 114, gr. leng 9077. Besommingen van dinsdag KW 8 f14.400. KW 117 f13.100, KW 176 f4490, KW 70 f 10.200, KW 48 f6100, KW 121 f15.600, KW 80 f 11.900, SCH 120 f 10.600, HD 87 f 11.300, SCH 261 f9740, VL 110 f 15.000, VL 114 f 15.770, VL 131 f 13.320, VL 190 f 16.180. Besommingen van woensdag IJM 34 Allanwater f 17.900, SCH 3 f 17.800, KW 81 f 11.700, IJM 154 f 12.300, IJM 54 f 8500. Aanvoer van woensdag In IJmuiden voerden vanmorgen vier trawlers, vier loggers en twaalf kotters 2845 kisten vis aan, waarvan 40 schelvis, 100 wijting, 75 gul en kabeljauw, 40 kool vis, 1275 haring, 400 kleine haring, 245 makreel, 106 diversen, 435 schol, 15 tar bot, 15.000 kilo tong, 40 stuks kabeljauw. IJM 34 Allanwater (16 februari) 605 kis ten, waarvan 375 haring, 180 makreel, 50 varia, 400 kleine haring. IJM 79 Job Gouda (15 februari) 495 kis ten, waarvan 15 schol, 425 haring, 10 ma kreel, 10 wijting, 15 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 5 varia. SCH 3 (15 februari) 675 kisten, waarvan 25 schol, 475 haring, 50 makreel, 30 wij ting, 30 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 40 varia, 20 stuks kabeljauw. Prijzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 90 tot 108, kleine regels 64 tot 68, kisten kabel jauw 120 tot 130, grote schelvis 62, groot middel schelvis 68, grote tong 3,40 tot 3,70, grootmiddel tong 2,90 tot 3,20, kleinmiddel tong 2.60 tot 2,90, tong I 3,10 tot 3,70, slips 2,20 tot 2,60, tarbot 3.20 tot 3,50, grote en middel schol 25 tot 26, zetschol 32 tot 22, schol I 36 tot 20. 'Advertentie Onvergetelijke foto's van de mooiste dag van uw leven KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Binnenland: grote gul 70 tot 73, middel gul 55, torren 45 tot 50, zwarte koolvis 100 tot 124, koolvis I 39 tot 45, leng 108 tot 120, pennen en kleinmiddel schelvis 68, braad 58 tot 65, wijting 41 tot 45, schol II 31 tot 17, schol III 16 tot 21, haring 18 tot 21, makreel 18 tot 14, bonken 47 tot 48, paapjes 10 tot 11. Op zee Het was goed weer om de Noord. De vangsten waren 80 tot 150 manden haring, makreel en wijting per etmaal. De Thorina deed een trek van 50 manden kleine makreel, de Golfstroom een trek van een pakje, de Emma een dagvangst van 90 manden hoops, de 's-Gravenhage een trek van 40 manden hoops. De loggers en kotters op de kust vingen 60 tot 200 kilo tong 8 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de Pitboei vin gen 100 tot 200 kilo tong, 5 tot 10 manden schol en 1 tot 2 manden tarbot per etmaal. De Deining en Nicolaas Senior zijn weer naar zee vertrokken. Voor donderdag KW 144 Comelis den Duik 30 schelvis, 650 haring, 10 makreel, 45 wijting, 25 gul en kabeljauw, 30 koolvis. IJM 28 Amster dam 150 kisten. KW 171 Jan Maria 400 kisten. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer slechts zeven kisten diversen. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de „Stella Prima" uit Nij megen gestraft door hem voor drie we ken de bevoegdheid te ontnemen als ka pitein te varen op zeeschepen. Hij was op 10 augustus 1960, op reis van Volos naar Thessaloniki, met het m.s. „Stella Pri ma" (976 brt.) gestrand op de Lephtari rots in het Skiathoskanaal aan de oost kust van Griekenland. De raad is van oordeel dat deze stran ding moet worden geweten aan ernstig fa> len in de navigatie van de kapitein. De kapitein van het m.s. „Vlieland" uit Groningen werd gestraft door hem voor drie maanden de bevoegdheid te ontne men als kapitein te varen op zeeschepen Op 5 april 1960 is de „Vlieland" (282 brt.) nabij Mehdia op de kust van Marokko gestrand. Volgens de raad moet dit in de eerste plaats worden geweten aan het fa len van de kapitein. Toen het zicht slecht werd, had hij niet mogen doorvaren in zijn op de kust gerichte koers, maar had hij moeten omkeren en het schip gaande hou den tot de mist zou zijn opgetrokken, te meer daar het echolood defect was. Met een scheurin het .linker- sleutelbeen en. een wond in liet achterhoofd is een twintigjarige inwoner van Limmen dins dagmiddag naar het ziekenhuis overge bracht, nadat hij in Velsen -noord in de Ladderbeekstraat met een vrachtauto in botsing was gekomen. De Limmenaar die per bromfiets was had geen voorrang ver leend. Op de hoek Trompstraat-Lumeystraat te IJmuiden zijn dinsdagavond twee perso nenauto's met elkaar in botsing gekomen Een van de bestuurders had geen voor rang verleend. Een bestuurder liep een lichte wond aan een zijner benen op. Ter plaats is hij verbonden door leden van de Velsense ongevallendienst. Vijftien melkautomaten zullen bij wijze van proefneming worden geplaatst in bedrijfsruimten, kantoren van Hoog ovens en aangesloten bedrijven te IJmui den. Dit zal al deze maand gebeuren. Zij zullen onder meer geplaatst worden in de Buizengieterij, Kooksovenfabriek, de kantine van de Hoogovens, drie in de Wal- serij-West, in de afvlamhal van de blok- walserij en drie bij Breedband. De proef periode zal een maand duren. In de auto maten zal een keuze kunnen worden ge daan uit een kwart liter volle melk, een kwart liter taptemelk chocolade en een kwartliter karnemelk. Alles is gekoeld en verpakt in karton, tot welke wijze van ver pakking men in ons land hoe langer hoe meer overgaat. Mocht de proef slagen dan zullen ook op andere plaatsen in het bedrijvencomplex te IJmuiden van deze automaten worden geplaatst. Het zal in de proefperiode ook mogelijk zijn -zij het op beperkte schaal - melk in flesjes te kopen. De Nederlandse zeesleepboot „Barentsz- zee" van L. Smit en Co heeft op de Atlantische Oceaan een deel van de sleep verspeeld. Een klein sleepbootje, de „Ma rion", sloeg namelijk plotseling om en ver dween in de golven. Persoonlijke ongeluk ken deden zich daarbij niet voor. De „Barentszzee" is op weg van de Braziliaanse havenplaats Vitoria naar Mar seille, waar de baggermolen „Gelderland III" zal worden afgeleverd. De nu verspeel de „Marion" zou met de tanklichter „Fa- biennen" naar Antwerpen worden ge bracht. Een lid van de Velsense gemeenteraad heeft er onlangs op gewezen, dat naar zijn mening het werk van de commissies tot wering van schoolverzuim de laatste jaren steeds moeilijker wordt. In dit ver band wees hij op de moeilijkheid om bij ontstane vacatures personen bereid te vin den in een commissie plaats te nemen. Voorts vroeg dit lid zich af, of het door de commissies te verrichten werk niet be ter kan worden uitgevoerd door speciaal daartoe aangestelde ambtenaren voor so ciaal werk, omdat de achtergrond van het schoolverzuim dikwijls wordt gevormd door gezinsmoeilijkheden. In dergelijke gevallen zou het kwaad onmiddellijk bij de wortel kunnen worden aangepakt. Namens het college is toegezegd een en ander aan het oordeel van deskundigen te zUllen onderwerpen, met verzoek tevens na te gaan of voor bepaalde diensten op dit terrein een aanvullende taak ligt. De gemeentelijk inspecteur van het on derwijs, heeft terzake een rapport samen gesteld. Nadien is, onder toezending van een afschrift van het advies-rapport aan de commissies tot wering van schoolver zuim verzocht haar standpunt in deze ken baar te maken aan B. en W. Uit een en ander blijkt, dat hoewel de meningen ten aanzien van bepaalde pun ten van het vraagstuk verdeeld zijn, de commissies toch in het algemeen van oor deel zijn, dat de huidige werkwijze in de praktijk zeer wel voldoet Het college meent daarom, dat het geen aanbeveling verdient wijziging in de tot nu toe gevolgde gang van zaken te bren gen. D. van Gent en Cees ThijSsen, bedienden bij de IJmuidense kapper Zwetsloot, heb ben dinsdag tijdens een concours in Delft respectievelijk de eerste prijs in de A-afde ilgn en de eerste prijs in de jeugdafdeling gewonnen. Advertentie Gedistingeerde damespyama met reverskraag in paspel uitvoering L. Nieuwstr.-Marktplein Telefoon 5205 IJmuiden loonasngmnd In hrikt Het huurauto- en taxibedrijf „Taxi 5000" van de heer F. A. Schellinger te IJmuiden is heden overgenomen door het huurauto- en taxibedrijf „taxi 3000" te Beverwijk waarvan de directie wordt gevormd door de heren H. en C. van der Leden en J. van der Ploeg. Met de leiding van het overge nomen bedrijf is belast de heer L. van der Leden. De officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft tegen een 24- jarige chauffeur uit Aalsmeer wegens schuld aan een aanrijding met dodelijke afloop drie maanden gevangenisstraf plus drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. In de vroege morgen van 5 november was verdachte met zijn vrachtwagen ge heel op de linker weghelft door een haakse linkerbocht in een laan in Slotervaart gereden en had daarbij de 43-jarige hem tegemoet komende bromfietser A. T. Pee- ters aangereden. Het slachtoffer overleed kort na de aanrijding. De verdachte er kende zijn schuld. De officier sprak van roekeloos rijden. Verdachte had deze bocht in de slechte weg nooit met 60 km mogen nemen, zelfs niet met 40 km. Het was volgens de offi cier allemaal in jeugdige onbezonnenheid gebeurd. „Er wordt teveel roekeloos ge reden. Er moeten voorbeelden worden ge steld". De raadsman, mr. Francois Pauwels, achtte bij zijn cliënt geen grove schuld en onvoorzichtigheid aanwezig. Hij was van mening dat dit geval niet als voorbeeld gesteld moeet worden. Pleiter verzocht een geldboete of een geheel voorwaarde lijke straf op te leggen. Uitspraak 14 maart. Omdat, na herhaalde waarschuwingen, de gebruiker van het perceel Middendui- nerweg 2 te Santpoort, niet is overgegaan tot het doen aanbrengen van de door de gemeente Velsen voorgeschreven verbete ringen, zullen deze thans op korte termijn van gemeentewege, echter voor rekening van bedoelde gebruiker, worden aange bracht. Dit heeft het college van B. en W. thans medegedeeld op desbetreffende vra gen van een raadslid. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 19 tot en met 25 februari zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 161 schepen (384.421 b.r.t.) en ver trokken 166 schepen (439.866 b.r.t.). LONDEN, (UPI) De regeling welke IJsland en Groot-Brittannië getroffen heb ben tot oplossing van hun „visserijgeschil" heeft niet de algehele instemming van de Britse vissers. Zij hebben echter besloten zich aan de bepalingen van het akkoord te houden, ook al betekent dit dat zij over drie jaar de rijke visgronden onder de IJslandse kust waarschijnlijk moeten ver laten. In september 1958 verlegde IJsland de grenzen van zijn territoriale wateren tot twaalf mijl uit de kust. De Britse „verre visserij" bleef echter tot zes mijl van de kust vissen. Er ontstonden incidenten, de Britse marine versterkte de patrouilles van zijn visserij-inspectie en er ontston den nog meer incidenten. In Groot-Brit tannië sprak men van de „cod-war", de kabeljauw-oorlog. Na onderhandelingen die maanden duur den werd tenslotte een basis voor een ak koord gevonden. De belangrijkste bepa lingen zijn dat de Britse treilers geduren de drie jaar, alleen tijdens bepaalde pe rioden, in de zone tussen zes en twaalf mijl van de IJslandse kust mogen vissen. Groot-Brittannië zal de twaalf mijlszone aanvaarden. IJsland zal zes maanden van tevoren mededeling doen van eventuele wijzigingen in de begrenzing van zijn ter ritoriale wateren en eventuele geschillen zullen worden voorgelegd aan het Inter nationale Gerechtshof te 's Gravenhage, welks beslissing bindend zal zijn voor bei de partijen. De Britse verre visserij is geschrokken van het Britse besluit de twaalf mijlszo ne te aanvaarden. In Grimsby zei een trei- lerschipper: „Dit betekent dat IJsland he lemaal gewonnen heeft. Voor ons is het een offer waar niets tegenover staat". De vissersbonden van Ruil, Grimsby en Aber deen hebben verklaard dat hun leden zich, terwille van de goede vrede, aan de bepa lingen zullen houden. Verwacht wordt dat de Britse minister van Landbouw en Visserij, Soames, van daag een verklaring zal afleggen in het Lagerhuis. Ruim tweehonderd Britse vissersboten bréngen ieder jaar van de IJslandse gron den vangsten ter waarde van totaal vijf miljoen pond sterling naar hun thuisha vens. In restaurant Walserij-Oost van Hoogovens is zondag aanstaande van twee tot vijf uur des middags een expositie van schilderijen en tekeningen van Dingemans Korf te zien. Woensdag 8 maar vindt in het Ken- nemer Theater te Beverwijk de huldiging van vijf Hoogoven-jubilarissen plaats. Een zilveren jubileum vieren dan de heren F. Struys, J. Nijboer, M. Langbroek, H. Rom- pert en J. de Visser. Op 18 maart gaat de Hoogovenhar monie naar Rotterdam voor het geven van een concert voor leden van de Steenkolen Handelsvereniging. Voor het concert in de Rivierahal is er een rondgang door de stad. Na bijna 43 jaar bij het staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden te hebben ge diend is vandaag met pensioen gegaan de heer H. Spoelstra. De heer Spoelstra kwam 17 december 1918 als havenknecht in tijdelijke dienst. In 1 mei 1920 volgde zijn vaste aanstel ling. In 1938 werd hij benoemd tot eerste havenknecht en per 1 januari 1949 volgde zijn benoeming tot havenwachter A. Bij zijn afscheid is de heer Spoelstra waar derend toegesproken door de directeur van het staatsvissershavenbedrijf mr. J. R. van Eerde, de havenmeester I. Kuiper en de heer Roland namens de directie van het hospitaalkerkschip „De Hoop". BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. Haak-Goossen, z., de Noostraat 110, IJmuiden-Oost; E. van Deursen-Otter, z., Narcissenstraat 26, Santpoort; H. van Iterson-Vos, d., Raaf straat 39, Haarlem; H. J. Douma-Baas, z., Radarstraat 112, IJrrfuiden; J. M. Hoes- Duijn, d., Alexander Bellstraat 15, IJmui den; H. van Geldorp-van Gulik, d., Schro der van der Kolkweg 20, Bloemendaal; C. H. Bourgonje-Dijkzeul, d„ Velserbroek- straat 17, Santpoort; M. C. Buiskool-Hoek man, z., Dolfijnstraat 36, IJmuiden; C. Erenst-Varkevisser, d., Maasstraat 25, IJ muiden; G. K. Voortman-Zwart, d., IJmui- derstraatweg 11, IJmuiden-Oost; T. Woud stra-de Boer, d., Koningin Wilhelmina- kade 83, IJmuiden; G. A. van Heijst-Wen- ning, z., Dirk Hartoghstraat 66, IJmuiden; A. Buding-Olivier, d., Popelstraat 12, IJ muiden-Oost; O. de Redelijkheid-de Jong, d., Minahassastraat 75, Haarlem; M. Pleij- sier- de Jong, d., Olga van Gotschlaan 1, Santpoort; M. C. Vork-van der Luur, z., Goran tij nstraat 14, Santpoort; J. H. van Kaam-Kooijman, d., Hunzestraat 24, IJ muiden. OVERLEDEN: A. J. Kruk, 14 j„ Groene- weg 23, IJmuiden-Oost; W. Broek, 28 j., echtgenote van J. van der Does, Juliana- kpde 60, IJmuiden; H. Borst, 55 j„ echt genoot van H. Jonker, Marktplein 9, IJ muiden-Oost. WOENSDAG 1 MAART Kennemer Theater, Beverwijk: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest Du Commerce, IJmuiden, 20 u.: Jaar vergadering K.A.B.O. Zaal Nijman, Heemskerk, 20 u.: Dr. E. Brongersma voor „Culturele Samenwer king" (r.-k.). DONDERDAG 2 MAART Patronaatsgebouw, IJmuiden, 20 u.: Bindingsavond Ned. Rode Kruis. Zomerlust, Santpoort, 18.30 u.: Propa- gandafeest ouden van dagen, 10-jarig be staan. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: „Corsica", door Comedie 1960. Raadhuis Heemskerk, 19.30 u.: Open bare gemeenteraadsvergadering. De heilige van de zeven heuvels Hij had in twee oOrlogen gèvochten en hij was een held. Hij was erg vermoeid en één-en-zestig, zodat hij een eenvoudige, met bloeiende klimplanten bedekte villa in een Spaans dorpje ergens hoog in de Pyreneeën kocht. Hij heette Tomson. Tomson was broodmager en hij liep of iedere stap hem moeite kóstte. Hij leek erg veel op Frederick March als u zich ten minste Frederick March nog weet te herinneren. Zijn huid was door de Spaanse zon wasachtig geel getint. Al heel lang geleden was hij begonnen een kleine snor te dragen en hij had deze nog steeds, alhoewel zij nauwelijks meer paste bij zijn was-achtige, geilige gelaatskleur. Na ongeveer zes maanden liet Tomson, enig kind, zijn twintig jaar oudere1 moeder overkomen. Tomson had zijn moeder lange tijd niet gezien en hij was vergeten hoe oud mensen wel kunnen worden. Hij was zelfs zijn eigen leeftijd vergeten. Zijn moeder moest hem er aan her inneren. Als hij haar langzaam en moeilijk door het dorpje zag wandelen, deed het hem op een bepaalde manier pijn. Hij had al heel veel dingen vergeten, maar de aanwezigheid van zijn moeder deed hem weer denken aan tal van zaken, en achter de zon-doorbakken muren rond de villa in het Spaanse dorpje werd Tomson: als het ware gedwongen zich weer de ge beurtenissen te herinneren, waar geen man meer graag aan denkt. Eerste liefdes, eerste ruzies, eerste voorvallen, die steeds de grootste indruk maken. Tomsons herinneringen werden een allegaartje, een collectie nare en droeve herinneringen, ruwweg dooreengegooid. Zijn moeder hoefde maar een losse, toevallige opmerking te maken, of Tomson huiverde al als had zij hem met een naald gestoken, terwijl een periode uit hetverleden in zijn onrustig hart weer tot leven kwam. De villa, die er anders vrolijk en levendig uitzag, die als het ware schitterend van de zoete zomerbloesem, diamant-helder leven uitstraalde, verduisterde en vervaagde als een oude, in de vergetelheid verzonken droom Tomson, die gebukt ging onder zo vele rondwarende scha duwen, verloor zich ook in dromen. Zijn moeder, traag van aard geworden, en vele jaren torsend, vertekende het beeld van Tomson, de man. zodat het gele, wasachtige gezicht versmolt tot een nieuw beeld van een kind, een kind, dat voor het eerst mee uit wandelen ging door Bostons lanen, vergezeld door een mooie, jonge vrouw, gekleed in een koel, katoenen toiletje vol gens de laatste mode, met een gedurfde rose hoed op en een luchtig parasolletje in de hand. Verbazing overviel haar nu en dan als ze plotseling weer moest denken aan haarzelf en Tom son, zittende in een trein, om de herfstvakantie door te brengen in de zacht goud- en zilverkleurig getinte bossen van Lake Champlain, in het grote buitenhuis waar zij geboren was. En dan waren daar de kerstvieringen, de rijke en gelukkige kerst feesten met landauers en barouches statig langszij de oprijlaan opgesteld, terwijl Tomson de gasten ontving, trots op zijn nieuwe uniform van de militaire academie, en zij even trots op de bal japon, die zij voor deze speciale gelegenheid helemaal uit Parijs had laten komen. En zo leefden de oude vrouw en haar zoon, die zo dicht bij elkaar waren in de villa met de fraaie tuin, in werelden, die vijftig jaar van elkaar verwijderd lagen, ter wijl de dagen die vergleden slechts herinneringen vormden van beelden, die bevrorèn lagen in lang voorbijgegane tijden. Tenminste totdat Tomson, die voren groef om nieuwe, exo tische planten te zaaien, een bronzen beeld van de Heilige So phia ontdekte. Eerst bewaarde Tomson het zwijgen over zijn vondst, zelfs tegenover zijn moeder. En zij, dwalend temidden van herinne ringen, zag zijn nauwelijks in bedwang te houden opwinding niet, noch de ongebruikelijke hoeveelheid' boeken grote, in leder gebonden boeken die hij uit New York en Berlijn liet komen. Geen moment ook kwam het in haar op om haar zoon te vragen waarom het licht in gijn kamer tot de vroege ochtend uren bleef branden. Vaak werd de tuin overhoop gehaald, waardoor de rode en gele bloesemtakken begonnen te verwelken en tenslotte in de brandende zon stierven. De groene varens en dichte bedden van stevig, hard mos leden ook en stierven kort daarna, terwijl Tomson zélf, zijn ingeroeste gewoontes vergetend, vaak in het dorp gesignaleerd kon worden, gekleed in een vuil overhemd en een broek, waar geen spoor van een vouw in te ontdekken viel. Toen begonnen er bezoekers te komen, vreemdelingen voor dit deel van de wereld, voor ieder deel van de wereld, behalve voor de kunstgalerijen en musea, die 's werelds schatten be vatten. Tenslotte wist Tomsons moeder zich los te maken van haar herinneringen en drong het tot haar bewustzijn door, dat de bloemen gestorven waren en dat haar zoon er vermoeid en koortsachtig uit zag. Ze begon nieuwsgierig te worden naar Tomsons bezoekers en ze vroeg zich af, waar ze al niet over praatten in die vreemde, voor haar onverstaanbare taal. Charles, jongen, zei ze op een goede morgen, Charles, je ziet er niet goed uit. Je ziet ex helemaal niet goed uit. O, het gaat bést met me Tomson had de woorden van zijn moeder nauwelijks gehoord. En de tuinze ziet er verschrikkelijk uit. Wérkelijk! En we hebben nog wel zo veel geld voor de bougainvilles uit gegeven Tomsons moeder ergerde zich er nogal over, hetgeen haar overigens wel enigszins verbaasde. Ze had zich de laatste jaren immers nérgens aan geërgerd. Tomson keek op. Zijn gedachten waren even niet geconcentreerd. Hij dacht niet meer aan de Heilige Sophia. Het waarom hiervan bevroedde hij echter niet En dan is er nóg iets, Charles. Ik heb er niet het minste bezwaar tegen, dat je vrienden hier komen, en ik ben er zeker van, dat het allemaal keurige mensen zijn al zien ze er dan ook soms nogal vreemd uit maar het minste wat je had kunnen doen was ze aan mij voor te stellen. Dat zou tenslotte alleen al beleefd zijn geweest. Tomson begon haastig, en eigenlijk tegen zijn zin in, met de ceremonie van het voorstellen, waarna zijn moeder zich terug trok. volgens hem verlegen glimlachend. Maar enkele ogen blikken later verscheen ze tot Tomsons verbazing weer, een fraai zilveren blad met glazen champagne torsend. Mét een lieve glimlach op het gelaat liep ze rond. ze is eigenlijk een pracht vrouw, dacht Tomson, Be- minlijk, en nog steeds mooi zoals, sommige oude mensen mooi kunnen zijn. Gek eigenlijk, dat me dat nooit eerder opgevallen is. Hij hervatte meteen het gesprek en zijn moeder verdween onopvallend. Toen ze de kamer uitschoof, zie één van de man nen, haar nakijkend: Haar gezicht doet aan dat van een heilige denken. Je zou zeggen dat ze lijkt op Hij schudde het hoofd zonder de zin af te maken en Tomson voelde een vreemde prikkeling ergens van binnen toen hij over dacht wat zijn bezoeker had willen zeggen. Het was drie dagen later, dat Tomson's moeder voor het eerst het beeld van de Heilige Sophia zag. Ze zocht naar de gouden briefopener om haar brieven open te snijden en kwam daarbij in de studeerkamer van haar zoon. Het beeld stond op een voetstuk voor de deuren naar het balkon, sereen en zacht glan zend in de gouden ochtendzon. Tomson's moeder liet de briefopener vallen. Ze trachtte iets te zeggen, maar woorden kwamen niet over haar lippen. Er verschenen slechts tranen in haar ogen, glanzende tranen. Tomson's moeder stond vlak voor het beeld van de Heilige Sophia en haar brose lichaam trilde van vreugde, die zij echter niet kon begrijpen. Tenslotte stak ze haar hand uit en sloot ze haar tranende ogen. en met haar magere vingers streelde ze het beeld, zodat ze het zich voor altijd zou blijven herinneren. Zo vond Tomson haar, toen hij ruim een uur later binnen kwam. Tomson legde voorzichtig z'n hand op haar schouder en bestudeerde zorgvuldig de gelaatstrekken van de Heilige en toen alsof hij een vreemde voor haar was tastten zijn ogen het trotse en mooie profiel van zijn moeder af. Het beeld van de Heilige en zijn moeder leken sprekend op elkaar.... De oude vrouw en haar zoon keerden zich tenslotte om en liepen samen de tuin in. Dat beeld moet uit de tijd van de Romeinen dateren, zei Tomson. Het is dus méér dan duizend jaar oud. Duizend jaar, mompelde zfjn moeder. Ze noemden haar de Heilige van de Zeven Heuvels. Ze werd tijdens de heerschappij van Hadrianus onthoofd, zei Tomson mechanisch, de legende van de Heilige Sophia in 't kort vertellend, zonder er eigenlijk goed bij na te denken. Tomson's móeder luisterde echter nauwelijks naar haar zoon. Ze zag voor zich een jong meisje, klein onder de wijde, blauwe Italiaanse luchten, een klein meisje, dat een martelares werd en een Heilige, en wier beeltenis nu rust gevonden had in hun huis. Die heren, Charles, vroeg 'ze Zijn ze gekomen om haar weg te halen? Ze vroeg het met een angstig en beklemd gemoed: Charles, ga je haar verkopen? Tomson begreep meteen haar angst. Je kunt voor haar geen prijs bepalen, legde hij haar uit. Het beeld is van iedereen, begrijpt'u? Uit alle windstreken zullen ze komen om naar haar te kijken. Ik begrijp 't, Charles, ik begrijp 't, antwoordde z'n moeder. Tomsón gaf z'n moeder een arm en samen liepen ze over het tuinpad. We zullen haar altijd kunnen zien, wanneer we ook maar willen. Dat begrijpt u toch wel? En hij dacht: Als zij heen gaat, zal zij niet wérkelijk sterven, want door dit beeld zal zij eeuwig blijven leven. Z'n moeder keek hem met licht-blauwe ogen aan. tevreden en geenszins angstig. Ik voel me nogal eigenaardig, Charles. Het lijkt wel alsofalsof iemand, die ik niet kan zien, mij in de gaten houdt. Middenin de tuin bleef ze even staan en keek rond. Er lag een vage glimlach rond haar bleke lippen. Het is geen onplezierig gevoel. Charles. Heus niet. Het lijkt wel alsof ik beschermd word Ze keek op naar haar zoon en zag een volwassen man. niet langer een kind, maar de man. die haar zoon was. een man met vermoeide ogen en een door de zon donker-verbrande huid. Bij het vijvertje, waar een grote, zilverkleurige karper bewegingloos op de bodem lag, bleef ze staan. Samen staarden ze naar de wazige weerspiegeling van hun beeltenis. Ja, dacht het oude vrouwtje, i— hij heeft het ver gebracht, mijn zoon Charles. Erg ver. Ik had dat nooit kunnen bevroeden, maar hij is er toch in geslaagd. En hij ziet er nog steeds aan trekkelijk uit. Hij lijkt, dunkt me, meer op zijn vader dan op mij. Maar hij ziet er tóch aantrekkelijk uit. Vreemd eigenlijk, dat ik hem al die iaren eigenlijk nooit gezien heb, zoals hij er wérkelijk uitziet. Ik ben waarschijnlijk te egoïstisch geweest. Het heeft m'n hele leven gekost om m'n eigen zoon te leren kennen. M'n hele leven En Tomson. die óók naar het water van het vijvertje staarde, dacht niet aan het verleden, maar aan het heden, van aangezicht tot aangezicht met wat hem overkwam en rond hem gebeurde. Er is nog steeds heel wat te doen, dacht hij, en ik heb daar tijd genoeg voor. Vreemd eigenlijk, hoe de mensen vaak blijven hangen aan dingen, die al jaren tot het verleden behoren, en dat zij helemaal niet zien wat zij daardoor in het heden missen. Alles, wat ons morgen kap brengen, wacht nog steeds op ons. Langzaam, arm in arm. liepen moeder en zoon terug naar het huis, weer met elkaar verenigd, het tegenwoordige met de toekomst, tomson keek nu en dan even naar zfjn moeder, de moeder met het gelaat van de Heilige, die tenminste al duizend jaar oud was.... Het was vri.i fri geworden in de tuin en ze konden zelfs de bergen zien. waarachter de zon onderging. Wolkjes, roze gekleurd als flamingo's, dreven langzaam boven de blauw- getinte toppen van de Pyreneeën. Het is tijd voor een kopje thee, Charles, zei z'n moeder rustig. Tomson knikte. Ik kom zo. moeder. Ik ga de tuin nog even bespuiten. Ze zigt er nogal verdroogd uit i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7