PANDA EN DE GROTBOKSER C „Stalen psychologen" zullen arbeidsbureaus vervangen ffJÜSlBBff Bibïea en de Bosmannetjes Krachtpatsers onder de dieren Elektronisch brein als examinator... m m Sterker stoelen in vliegtuigen gewenst F Vijf uur slaap is ruim voldoende Tovenarij leeft weer op bij de Zoeloes <"Hoe is het ontstaan?"> N7 WOENSDAG 1 MAART 1961 9 OPMARS DER ROBOTS ter-s® V U Scherven Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak Adam door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker In vijftig jaar niet geslapen Oorlogsschip „Wasa" wordt in april geborgen Dit woord: TRAM HS-66 48. Hoewel Panda nu dus, naar hij dacht, van de zorg om de holbewoner af was, bleef hij toch nog even in ernstige gedachten verdiept voor het schoolgebouw staan. Had hij nu wel goed gehandeld? vroeg hij zich af. Zou de oerfiguur wel mee kunnen komen op school? Hij zag nog niet, dat er een oude bekende naderde, die dit onderwerp graag met hem bespreken zou. Ook Doctor Van Achterom, het Hoofd der School, had intussen zijn twijfel. Hij had besloten om de vaar digheden van zijn nieuwe leerling (die nu in een ge schiktere bank zat) aan een proef te onderwerpen door hem op bevattelijke wijze een kleine optelling op te geven. „Kijk eens hier, vent," zei hij. „Daar is een jongetje, zie je wel? En daar is nóg een jongetje. Hoeveel jongetjes zijn dat nu als je ze bij elkaar doet?" „Ikkie Blabla wee-niet, Ikkie Blabla kijk-probeerant woordde de holbewoner sluw, terwijl hij de jongetjes bij elkaar deed om te zien hoeveel het er dan werden. Zijn bevattingsvermogen viel de onderwijzer een beetje tegen. ÓVER ONGEVEER honderd jaar, zo hebben geleerden voorspeld, zal de mens drie maal zoveel kennis vergaard hebben als hij thans bezit. Hij zal zich dan in alle takken der industrie van robots bedienen, en, als het nodig is, de fouten van robots her stellen. Er zullen naar schatting z'o'n tienduizend verschillende soorten „denkauto- maten", elektronische breinen, bestaan. Onze kleinkinderen en achterkleinkinderen zullen dan wel voorzorgsmaatregelen moeten nemen om te voorkomen dat de mecha nische geesten, die wij thans bezig zijn op te roepen, hen niet de baas worden. Elektronisch brein als examinator Een der eerste tekenen van deze onver mijdelijke ontwikkeling was de installatie in New York van een robot, dezer dagen, die antwoord moet geven op de vraag: „Wat presteert deze man of vrouw?" Deze „stalen psycholoog" kan drieduizend ge ponste kaarten tegelijk opslokken, en aan de hand daarvan het verlangde antwoord geven. Op die ponskaarten zijn de ant woorden geregistreerd die vaklieden op ieder gebied hebben gegeven op een dui zendtal vragen. Die vaklieden kunnen bij voorbeeld zijn: voormannen of ingenieurs in 'de textielindustrie, automonteurs, auto ontwerpers, hersenchirurgen of elektro nische experts. Onkreukbare machine De stalen psycholoog kan niet omgekocht worden, hij is nauwgezet en niet ontvanke lijk voor knipoogjes, argumenten Of andere vormen van menselijke overredingskracht. Smeekbeden, charmes of „relaties in hoge, kringen" laten hem steenkoud; hij wehfe'ï slechts- een-eerlijk en--rechtuit antwoord op zijn vragen en'geeft dan door "het aan- en uitflitsen van 'lampjes te kennen of dat antwoord goed of fout was. Als hij zich niet geheel zeker „voelt", kan hij ook conclusies geven als „bijna junst", „twijfelachtig" of „niet bruikbaar". Elektronisch examen Het is namelijk zó, dat specialisten steeds meer moeten weten op hun eigen vakge bied, een terrein dat voor buitenstaanders steeds onoverzichtelijker wordt. De taak van de Amerikaanse robot is, de kennis van vaklieden te controleren. Wie later toezicht zal houden op robots, moet zich reeds nu onderwerpen aan een elektro nisch examen. Vermoedelijk zullen „specialisten graad C" (dat zijn de gewone vakarbeiders van heden) over honderd jaar nog maar een vierdaagse werkweek hebben, en op ieder van die vier dagen slechts drie uur wer ken. Wat zij gedurende die paar uren zul len verdienen, hangt af van het antwoord dat de robot zal geven op de vraag: „Wat presteert deze man of vrouw?" De technocratie zal hoogtij vieren, maar different cake in werk en beloning zal er ook dan wel nodig zijn. Het ligt voor de hand dat vaklieden die belast zijn met het beoordelen en repareren van storingen aan weersatellieten of televisie-ruimtestations meer zullen verdienen dan opzichters in een volautomatische fabriek van, pakweg, elektronische kookfornuizen. Vakbondsleiders namen proef De mensen die zich reeds nu bezig hou den met de arbeidsmethoden van de vol gende eeuw menen, dat er in die tijd geen arbeidsbemiddeling, geen psychotechnici en geen menselijke examinatoren meer nodig zullen zijn. Al die keurings- en schiftingsarbeid kan dan door elektro nische machines verricht worden, zeggen zij. Toen zij hierover onlangs in een Ame rikaans tijdschrift schreven, kwamen de vakbonden ijlings in het geweer. Drie vakbondsfunctionarissen bezichtigden een aantal „selectie-robots" en onderwierpen zich aan een examen op het gebied van vakbonds-, sociale en arbeidspsychologie. Het elektronisch brein kende deze drie specialisten respectievelijk de volgende cijfers toe op elk gebied der drie genoemde nen: a) 166. 168 en 219 „goed"; b)14, er?22 „bijna goed"; c) 31, 37 en 54 „nog rièt "Bruikbaar". De robot had meteen maar even exact wetenschappelijke gegevens verstrekt over wat deze drie vakbondsleiders, hun ge schiktheid en de heersende levensstandaard ingecalculeerd, zouden mogen verdienen, Zijn conclusie was dat zij respectievelijk 31, 29 en 26 percent salarisverlaging moes ten hebben! In vakbondskringen in Amerika is men sindsdien rotsvast van overtuigd, dat deze „stalen psychologen" waardeloos zijn Advertentie „Die kan ik niet' meenemen, dat is geen afval," zei in de Engelse stad Hitchin dë vuilnisman terwijl hij neerkeek op vijf tig lege shampooflessen in de vuilnisem mers van kapper Eric Sinclair. ;,Maar niemand wil ze terug hebben," zei Sin clair. De vuilnisman was niet van zijn stuk te brengen. „Ze kunnen nog gebruikt worden, dus is het geen afval," hield hij vol. „Zou u ze meenemen als ze kapot waren," „vroeg Sinclair. .ia, dan wel,' antwoordde de vuilnisman. Tien minuten later bracht hij een bak vol glasscherven met voorbeeldige beroepsijver naar zijn wagen. Kapper Sinclair had de flessen op het trottoir in stukken gesmeten. „In tij den niét zo'n pret gehad," was zijn com mentaar. Advertentie De Amerikaanse regering overweegt de mogelijkheid de luchtvaartmaatschappijen te verplichten sterkere stoelen in hun toe stellen aan te brengen om de passagiers een grotere kans op levensbehoud te geven bij vliegtuigongelukken. Het federale bureau voor de luchtvaart heeft een verzoek ontvangen van het bureau voor de veiligheid van de Raad voor de Luchtvaart om een studie te ma ken van deze kwestie. Leden van de commissie van onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart (CAB) menen, dat tenminste enkele van de passa giers van de Electra van Eastern Airlines die bij Chicago neerstortte de ramp over leeft zouden hebben, als de zetels op hun plaatsen waren blijven staan. Van alle stoelen was er maar een die niet van zijn plaats losgerukt werd. Bovendien waren 14 veiligheidsriemen losgeschoten. Het bureau voor de veiligheid heeft daarom aangedrongen op verplicht stellen van sterkere sluitingen op de veiligheids riemen en sterkere stoelen, speciaal in de Electra's. Het bureau heeft tevens gevraagd of het geen aanbeveling verdient, de wettelijke normen voor zetels in vliegtuigen in het algemeen te herzien. De bepalingen in de V.S. zijn thans zo, dat een stoel in staat moet zijn een kracht te doorstaan, die negen maal zo groot is als de zwaartekracht. Verscheidene typen stoelen, speciaal die, welke in straalvlieg tuigen worden gebruikt, kunnen echter een kracht van 15-g (15 maal de zwaartekracht) doorstaan. Een andere les, die geleerd werd uit de ramp bij Chicago was dat de neerklapbare metalen eettafeltjes achter elke stoel, zeer gevaarlijk zijn. De meeste hoofdwonden waren door deze metalen voorwerpen ver oorzaakt. Omdat de stoelen losschoten, werden de passagiers tegen de metalen tafelbladen geslagen. De Raad van de Luchtvaart heeft daarom aanbevolen, deze tafelbladen te doen vervaardigen van ma teriaal dat buigen kan of dat gemakkelijk breken kan. Voor de loketten geboorten, huwelijken en overlijden op het stadhuis van het Franse plaatsje Lons-le-Saunier stonden dinsdag lange rijen mensen, toen een man in adamskostuum binnentrad. Vrou wen gilden, de man aarzelde en verdween Een politieman die op onderzoek uitging vond de man nog steeds naakt in het stad huis. Hij had zich verstopt in een nis en gaf stamelend een verklaring voor zijn vreemde gedrag. Hij was dienstplichtig en zojuist medisch onderzocht, waarna hij verdwaald raakte in de gangen van het stadhuis. Een mens kan ca.1,5x zijn eigen gewicht van de arond heffen Een bü kan ca.3"00xzijn eigen gewicht trekken uir \vl' Een bromvlieg kan ca.170x zijn eigen gewicht trekken Een sprinkhaan kanca.12x zijn ewicht rekken Een oorworm kan ca. 700x ■-. mier zijn eigen gewicht trekken 90xzijn eigen gewicht trekken .-Sr; In de atletiek en de krachtspor ten bereiken de menselijke pres taties voortdurend nieuwe hoogte punten, zoals de constante stroom van nieuwe we reldrecords op ieder gebied be wijst. Met alle respect voor de verrichtingen der sportkampioenen moeten wij echter toch in het oog houden, dat de prestaties van alle dieren naar ver houding veel groter zijn dan die welke de mens op het gebied van lichaamskracht ook kan hopen te bereiken. Als iemand bij voorbeeld zo om en nabij zijn eigen lichaamsgewicht van de grond weet te tillen, vinden wij hem al een knaap van een vent. De kleine mier echter, om maar een voorbeeld te noemen, kan liefst 90 maal haar eigen gewicht verplaatsen. Vele vissen zijn ook enorm sterk en men kent dan ook tal van verhalen van vissen die boten, compleet met hengelaar en al, kilometers ver meesleurden. De kleinste oorwurm is, in verhouding, een van de sterkste dieren ter wereld: het kan 700 maal zijn eigen gewicht ver plaatsen. Als een menselijke gewichthef- fer een overeenkomstige spierkracht had, zou hij 50.000 kilo kunnen tillen. Bij de vogels vinden wij ook tal van opzienbarende prestaties. Zo maakt de goudplevier tijdens zijn trektocht van Amerika naar Hawaii ca. 252 miljoen vleugelslagen. De grootste zee ter wereld, de Stille Oceaan wordt door de storm- zwaluw in één keer zonder tussenlanding ff 22-23. Kijk, die Gromgram was nu het enige wezen in 't bos, waar elfje Bibina bang voor was. Dat kwam, doordat hij altijd lelijk deed tegen iedereen en ook tegen haar. O, die Gromgram was zo'n akelig mannetje iniemand kon met hem opschieten en het was zijn eigen schuld, dat de andere Bosmannetjes hem links lieten liggen. Nee, die Gromgram was helemaal niet vriendelijk tegen Bibina; integendeel hij loerde er altijd op, óf hij haar niet dwars kon zitten. En daarom maakte het elfje altijd maar gauw dat ze wegkwam als die Gromgram in de buurt was. Ze was bang voor 'm en verschool zich achter een boom of struik, als hij door het bos liep met 'n grimmig gezicht De wijdverbreide theorieën dat een mens acht uren slaap per etmaal nodig heeft en dat de uren welke men vóór midder nacht slapend doorbrengt veel waardevol ler zijn dan de slaapuren nè middernacht, is op losse schroeven gezet, aldus heeft de „Medical Research Council", een groep Britse medici en specialisten die onder zoekingswerk verricht, verklaard. Uit studenten in Cambridge werden een groep uitgesproken nachtbrakers en een even grote groep gedegen slaapgenieters op basis van vrijwilligheid onderworpen aan allerlei slaap- en reaktieproeven. Het bleek, dat de nachtbrakers ondanks hun theoretische „tekort aan slaap" licha melijk en geestelijk in goede conditie wa ren. Er waren er die genoeg hadden aan twee of drie uur slaap. Zij kregen dan dezelfde proeven te ondergaan als de uit geslapen types. De hersenfunkties, de hartfunktie en de algemene lichaamstoe stand, als ook het reaktievermogen, toon den voor beide groepen zeer weinig "ver schil. Het rapport over de slaapproeven bracht een bekend Brits neurochirurg"töt de uit spraak dat het enige nadeel, verbonden aan een vermeend slaaptekort, te vinden is in de zorgen die men zich over het slaaptekort pleegt te maken. „Er zijn veel aanwijzingen dat wij al genoeg hebben aan de helft van onze normale achturige slaap", verklaarde deze specialist. „Na tuurlijk hebben lichaam en geest rustpe rioden nodig om de vermoeidheid te over winnen, maar deze perioden kunnen aan merkelijk bekort worden". In de tweede wereldoorlog is bewezen dat een mens vijf uur slaap per nacht wekenlang kan doorstaan zondér er ern stige gevolgen van te ondervinden, aldus het rapport van de onderzoekingscommis sie. brandende dal 55) Naar aanleiding van een krantenadvértentie had hij uit Boekarest een boek laten komen: „Hoe word ik honderd jaar?" Hi.i leefde nu letterlijk volgens de voorschriften van de schrijver. In zijn winkelpanden was hij maar zelden meer te vinden, want hij vreesde zich door de omgang met zoveel mensen een of andere ziekte op de hals te halen. Zodra hij thuiskwam waste hij altijd zijn handen met warm water en zêep en wreef ze daarna nog met spiritus in. Paardrijden deed hij alleen nog maar stapvoets en voor een greppel dwars over de weg stapte hij af, om niet mogelijk uit het zadel te worden geworpen. Als de verleiding, zijn eigen putten en die van anderen te gaan bekijken, niet zo groot was geweest zou hij mis schien geen stap meer buiten de deur hebben gedaan. Op het achtererf ontmoette hij baba Neaga. Sedert de vrouw bij hem inwoonde was zij zichtbaar verou derd. Haar ogen waren uitgedroogd; zij had dan ook heel wat afgehuild om haar huis, haar hond en haar kippen. Ze trok de doek de laatste tijd altijd ver over de ogen, haar rug had zich gekromd en als zij op straat liep schoof zij dicht langs de huizen verder, alsof zij bang was. Vaak kwam zij, als iedereen in huis 's avonds al sliep, haar kamer uit en sloop naar het raam, waardoor zij Dumitrica kon bespieden. Lan ge tijd bleef zij naar hem kijken terwijl hij over zijn bureau gebogen zijn berekeningen maakte. Dan ging er in haar oude ogen een gretig licht gloeien en deed zij opeens aan een uil denken. Door wat dan ook op geschrikt vluchtte zij meestal haastig naar haar kamer terug. Haar rokken ritselden en zij hield de magere armen van zich af als krachteloze vleugels. Toen Dumitrica haar nu voor zich zag staan trok hij een nijdig gezicht. „Wat is er, ongeluksvogel, wat wil je van me?" Baba Neaga en het restaurant, waar zichde laatste tijd allerlei rijkgeworden schreeuwers verzamelden, vormden in deze dagen de enige bron van zijn ergernis. Als die oude vrouw maar in haar kamer wildé blijven! Maar het was alsof zij hem opzettelijk voor de voeten liep zodra hij thuiskwam of wilde uitgaan. Met gebogen hoofd dwaalde zij om hem heen, waarbij haar grove rokken langs de muur streken. Baba Neaga antwoordde niet zij zei haast nooit meer iets. Zij drukte zich stijf tegen de wand alsof zij vreesde slaag te zullen krijgen. Terwijl zij met wapperende kleren wegsloop werd hij woedend om dat zij het eerste menselijk wezen was dat hij zag terwijl hij van huis ging. Voor zijn zaak verdrongen een paar mannen zich om een telefoonpaal, waaraan op ooghoogte een stuk papier was vastgeslagen. Het was een heldere morgen en het vroor een beetje. Een van de mannen wees lachend naar het biljet. „Hebt ,u dat. §1.gelezen, meneer. Dumitrica?" Dumitrica kwam wantrouwend dichterbij. Een ander zei: „Verdraaid, kijk nu toch eens!" Het papier was gehectografèerd: paarS schrift. Du mitrica kneep de ogen half dicht om beter te kunnen lezen. „Geacht publiek, hier volgt hoeveel geld Bocanu op de banken heeft: Bank Cristoveloni te Boekarest 1.500.000. Marmorosch Bank te Boekarest 2.300.000. Petroleumbank te Ploesjti 2.000.000. Handelsbank te Ploesjti 1.800.000. In totaal, alleen op de banken, negen en een half miljoen. Maar u moet weten dat Bocanu oók thuis nog geld heeft. Daarom heeft hij tralies voor zijn ra men laten maken, daarom komt er niemand bij hem over de vloer, behalve de hielenlikker van een hond, die het doodschoppen niet waard is!" Nadat Dumitrica de getallen gelezen had begonnen zijn ogen te schitteren. Hij vroeg zich af waarom dit papier hier aangeslagen was. Hij overwoog ogenblikke lijk: als Bocanu al een kleine tien miljoen op de ban ken had, kon hij thuis nog zo'n drie tot vier miljoen verstopt hebben. Hoe lang zou het duren voor Dumi trica zelf ook zoveel geld bijeenhad? Zijn wangen brand den. „Wie zou dat daar opgehangen hebben?" vroeg een van de mannen lachend. „Het is het handschrift van de gemeentesecretaris", werd er opgemerkt. „En dat is de enige plaats waar ze een hectogra- feermachine hebben". „Maar hoe zijn ze aan die cijfers gekomen?" „En, meneer Dumitrica, wanneer worden we op deze manier van uw vermogen op de hoogte gesteld?" Iedereen begon te lachen, maar Dumitrica zette een hoge borst op. Dat zij lachten bewees alleen, dat hi.i listiger was dan zij en over meer macht beschikte. Zij vatten de woorden als een grap op, zonder te weten dat er een waarheid aan ten grondslag lag, die hun vandaag of morgen duidelijk zou worden. Hij beklom zijn paard en reed de straat op. Om de eerste hoek verdrongen zich eveneens mensen om een telegraafpaal. Zelfs aan huismuren en schuttingen was het papier vastgeplakt. Overal in de omgeving dron gen de lichte rechthoeken van de biljetten zich aan de blik op. Tegen de middag was het nieuws in' elk huis in elke hut, doorgedrongen en er werd over niets an ders meer gepraat. Toen Bocanu zijn poort uitkwam was het opvallend druk op straat. Hij had een andere gordel om zijn buik geslagen en hoopte nog altijd dat Veta hem zijn verloren bezit terug zou komen bren gen, om hem .een paar honderd lei als beloning te vragen. Hij was zelfs al besloten haar het' vindersloon te geven, om van de zorgen bevrijd te zijn. Niet alleen het verlies van zijn opschrijfboekje zat hem dwars, hij ergerde zich ook over de ziekte van Stojan. Heel wat posten waren nog niet ingeschreven. Zodra hij zijn huis verlaten had, merkte hij dat er iets bijzonders gaande was. Overal zag hij groepjes lachen de mensen. Aanplakbiljetten waren niets ongewoons, op die manier maakte zowel geméentebestuur als politie bepaalde dingen bekend. Maar nog nooit had het pu bliek dergelijke biljetten met zoveel vrolijke aandacht bestudeerd. Terwijl hij omkeek ontdekte hij op zijn eigen tuinpoort ook een biljet. Hij wilde het er woedend af rukken, maar er kwamen juist twee schoolkinderen voor bij, die hem beleefd groetten. Hij gaf geen antwoord, maar keek hen kwaadaardig aan; de school kweekte niets dan dieven en schurken op. Als de mensen niet konden lezen en schrijven konden zij ook niet op zo ge slepen manier liegen en bedriegen. De kinderen wilden hem voorbij lopen, op het laatste ogenblik hield hij hen evenwel terug. „Lees eens, wat op dat briefje staat?" Ze huppelden opgewekt naar de poort en begonnen gezamenlijk te spellen: „Geacht publiek, hier volgt hoeveel geld...." Een van de jongens hield verschrikt zijn mond en keek Bocanu angstig aan. De ander las in zijn on schuld verder „hoeveel geld Bocanu op de banken heeft Er trok een rood waas voor Bocanu's ogen. Aanvan kelijk meende hij te dromen en werd duizelig. Maar even later zag hij de kinderen, het aanplakbiljet en zijn eigen poort weer voor zich. „Marmorosch Bank Hij liet de stok vallen en greep de beide jongens in de nek. „Wie heeft jullie gestuurd Om mij uit te lachen?". De kinderen trilden in zijn greep. „Niemand, meneer Bocanu. We komen uit school. Laat u ons gaan". De oude man kneep flink toe. „Jullie lezen eerst voor wat daar staat. Anders ko men jullie hier niet levend vandaan". Hij tilde hen als jonge honden op en drukte hen met de neuzen op het aanplakbiljet: „Vooruit lezen! De ene jongen begon huilend te spellen: „Marmarosch Bank te Boekarest.... Dat kan ik niet lezen, meneer Bocanu, er staan zoveel nullen achter!" Bocanu bukte zich om zijn stok op te rapen en de jongens een pak slaag te geven. Maar zij rukten zich los. De punt van zijn stok raakte nog juist de school tas van de een. „Deugnieten!" riep hij hen na. Hij raapte stenen op en begon naar hen te gooien. „Ze zijn er nog maar net of ze beginnen al met hun streken!" Er kwam een grondwerker langs, die met een boog om Bocanu heen liep. Maar ook hij werd geroepen „Kun je lezen?" „Ja „Lees me dit hiér voor!" (Wordt vervolgd) overgestoken. De daasvlieg kan voldoende energie ontwikkelen om enige tijd met een snelheid van ver over duizend km per uur te vliegen. Onze landgenoot J. W. van Nieuwenhui- sen student aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, heeft in Zuid-Afri- ka een onderzoek verricht dat aan het licht gebracht heeft, dat tovenarij- en hek- senpraktijken onder de Zoeloes weer aan het opleven zijn. De heer Van Nieuwenhuisen bezocht Zuid-Afrika in het kader van een uitwisse ling van studenten en heeft de levenswijze van de Zoeloes in de Vallei der Duizend Heuvels in Natal bestudeerd. In zijn rapport schrijft hij dat in de af gelopen tientallen' jaren de vraag naar de diensten van toverdokters en medicijn mannen voortdurend is gestegen. De Zoe loes zijn eenparig van mening dat er thans meer heksenkunst en tovenarij dan vroeger bedreven wordt. Hoofdzaak daar van zou zijn het verbod op het „uitroken" van ziekten en „kwaad" door medicijn mannen. De Zoeloes zijn van mening dat de Unie-regering de boze geesten be schermt en zodoende ziekten en kwaad be vordert. Over de houding van de Zoeloes ten op zichte van ziekten zegt Van Nieuwenhui sen dat de Zoeloe niet in de eerste plaats om de ziekte zelf bekommerd is, maar veeleer over de oorsprong van de kwaal. Zolang deze niet is vastgesteld, is geen doeltreffend middel hiertegen mogelijk, aldus meent hij. De „geneesmiddelen" der Zoeloes zijn hoofdzakelijk gericht op beïnvloeding der voorvaderlijke geesten, die verzoend moe ten worden voor en aleer er doeltreffende tegenmaatregelen tegen heksen en boze geesten genomen kunnen worden. Om deze redenen zal een Zoeloe ingeval van ziekte eerst een medicijnman, en pas daarna een blanke arts bezoeken. Ze be schouwen de medicijnman als de bezweer der van de oorzaken en de blanke arts als de bestrijder van de gevolgen van hun ziekten. Eustace Burnett; een '82-jarige Engelse boer, heeft deze week voor het eerst in vijftig jaar geslapen, zeven uur achter el kaar. Dit betekent voor de o.ude man, die vóór die tijd nooit een oog kon dichtdoen en daarom 24 uur van de dag in touw was, iets heel bijzonders. Menigmaal heeft hij de verzuchting geslaakt: „Kon ik toch maar net als ieder normaal mens des nachts slapen". Maar Morpheus ontfermde zich nimmer over hem. Hij ging vaak 's nachts in zijn tuin wer ken, speelde patience, liep soms 35 km ver, maar niets- hielp. Burnett kon niet slapen Medici en psychiaters konden hem oo"k niet helpen, totdat hij deze week een nieuw slaapmiddel kreeg: een witte pil. „Als ik deze pil inneem ben ik zeven uur lang van de kaart", aldus de geluk kige nachtwaker. „Het bed betekent voor mij nu niet meer alleen een plaats waar ik wakend blijf liggen woelen tot het licht wordt. Ik weet nu weer wat slapen is." Voor het lichten en bergen van het Zweedse oorlogsschip de „Wasa" dat 333 jaar lang op de bodem van de Stockholmsê haven heeft gerust, zijn thans de defini tieve data vastgesteld. De'-bergingsopera tie zal' per televisie naar een vijftiental landen in Europa en Noord-Amerika wor den uitgezonden en men verwacht de aan wezigheid van deskundigen uit zeker veer tig landen. Met het lichten van het oude oorlogs schip wordt op 4 april begonnen. Men ver wacht dat het bovendek tegen het einde van die maand aan de oppervlakte zal ko men. Dan moet het schip in een beton nen caisson van 56 bij 21 bij 4meter gebracht worden waarin het over een af stand van ongeveer een halve kilometer naar de oever zal worden gesleept. Na herstellingswerkzaamheden op een werf moet de caisson met de Wasa dan op 17 juni via de Stockholmsê haven naar een tentoonstellingsplaats gebracht worden. De caisson wordt overdekt om zon en regen te weren. Ter hoogte van de waterlijn van het schip en van het bovendek wor den rondom gangpaden aangebracht van waar men het schip van nabij kan bekij ken en de verdere restauratiewerkzaam heden aan boord kan volgen. Het woord tram is zo ingeburgerd dat het aanbeveling zou verdienen het ook op z'n Nederlands te spellen en dus te schrijven: t r e m. De thans nog gebrui kelijke schrijfwijze maakt duidelijk dat wij het woord aan het Engels hebben ontleend. Daar heeft men in 1776 in een kolenmijn in Sheffield voor het eerst ijzeren rails toegepast in plaats van houten. De man die dit deed en later ook buiten de mijnen op deze wijze voor goederenvervoer zorgde, heette Outram. Men sprak dus van Outram- ways, later kortweg van tramways en noemde de wagens die op deze wegen reden, trams, hetzij paardentrams, het zij stoomtrams of elektrische trams.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9