Crisisgeluiden rondom de Algemene Kinderbij slagverzekerings wet VVD, CHU en PSP dringen aan op betere regeling HET WEER Algerijnen zijn bereid het vuren te staken N0UGATEIEREN Franse wraakoefening in Oran: vijftien gewonden Zes danseressen van het Nederlandse Ballet wegens diefstal aangehouden HAZENBERG K R IJ G E R Politieke situatie blijft onzeker De Gaulle wacht reactie van FLN af Lente: van Lapland tot Gibraltar Explosie in Amerikaanse mijn: 22 man omgekomen PATISSERIE DEKKERS Kongolese leiders reikten elkaar de hand Politietaak van het leger ingekrompen Twee doden in het verkeer èee MORRIS ie fore you êiuf 35 ct LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS Zonnig Het woord is aan Werkloosheid gedaald in februari DEZE ZATERDAG ROMONO-taartje 1.50 Hazelnoottaartje 1.50 ATTENTIE TRIX treinen demonstratie Franse spoorwegstaking is vanmorgen geëindigd In de krant van heden: VRIJDAG 3 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 urn:. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 103 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van det^Mije Van onze parlementaire redacteur) V.V.D., C.H.U. en P.S.P. hebben zich donderdag in de Tweede Kamer reeds uitgesproken tegen de eventueel later te behandelen Algemene Kinderbijslag verzekeringswet. Trek het wetsontwerp in en kom met een betere regeling, adviseerde de christelijk-historische woordvoerder. De A.R. sprak zich niet uit en de P.v.d.A. hield zich op de vlakte om later nog alle kanten uit te kunnen. Alleen de heer De Wolf (K.V.P.) zei namens zijn fractie: Vóór september behandelen en stemmen. Als er een kabinetscrisis ontstaat, zullen we dan wel zien wie verantwoordelijk is voor de vorming van een nieuw kabinet. Over ver betering van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen wilde de K.V.P.- woordvoerder zich niet uitspreken. Die oplossing verwees minister Van R o o ij trouwens naar het rijk der fantasie, maar hij is gaanie bereid tot spoedig overleg met de bijzondere Kamercommissie over wijzigingen van het wetsontwerp. Het verlenen van kinderbijslag, ook aan zelfstandigen, zit de K.V.P. zeer hoog. Zij heeft er jarenlang propaganda voor ge voerd. De katholieke boeren en midden standers worden nu steeds ongeduldiger. De K.V.P. kan daardoor geen uitstel ver dragen. De C.H.U., verklaarde de heer Kikkert, voelt echter niets voor de ver zekeringsgedachte. Wij zijn geen tegen standers van de kinderbijslag, voegde hij eraan toe, en wij zijn bereid aandacht te besteden aan de positie van de kleine zelf standigen, maar het zou ons aangenaam zijn als het wetsontwerp kinderbijslagver zekering zou worden ingetrokken en ver vangen door een andere en betere rege ling. Omtrent de gedachte de Kinderbijslag verzekeringswet in te trekken en de kin derbijslagen voor zelfstandigen (met een inkomen tot f 12.000 per jaar) te verhogen door verbetering van de betrokken nood wet, weigerde mr. Bergers (P.v.d.A.) vooralsnog te geloven dat de K.V.P. zo'n knieval voor de samenwerking met V.V.D. zou willen doen. Het zou neerkomen op staatsarmenzorg die voor de K.V.P. toch onaanvaardbaar moet zijn. De K.V.P.-er De Wolf vertrouwde erop dat de algemene kinderbijslagverzekerings wet nog dit zittingsjaar (dus vóór septem ber) zal worden behandeld. Hij was het niet eens met prof. Oud dat de kinder bijslagverzekering een „vrije kwestie" zijn moet zonder consequenties voor het kabi net bij eventuele verwerping. Het kabinet maakt uit of- het al of niet consequenties aan de verwerping zal verbinden. Dat weet de Kamer tevoren en de V.V.D. zal dan moeten overwegen dat wie een kabinetscri sis uitlokt, verantwoordelijk is voor de vorming van een nieuw kabinet. De Algemene Kinderbijslagverzekerings wet is op 20 oktober 1957 ingediend. Op 7 mei 1958 bracht de Tweede Kamer voor lopig verslag uit. In de regeringsverkla ring bij het optreden van het kabinet-De Quay is gezegd dat de regering unaniem van mening is dat een kinderbij slagvoor ziening voor de zelfstandigen tot stand moet komen. Over de bezwaren van de Kamer zou beraad nodig zijn. In juli 1960 verscheen de memorie van antwoord van minister Van Rooij, waarna de Tweede Kamer in november 1960 een aantal vraagpunten opstelde voor nader overleg met de minister. Over die vraag punten moet de ministerraad nog beslis sen (waarbij ook een eventuele verbete ring van de noodwet aan de orde is, want het is wel degelijk een serieus compro mis). Gisteravond herhaalde minister Van Rooij zijn bereidheid spoedig overleg te willen plegen met de bijzondere kamer commissie over het wetsontwerp, onder andere over een wijziging van de kring der verzekerden en van degenen die pre mie moeten betalen. Het lot van de Algemene Kinderbijslag verzekeringswet blijft dus nog steeds on zeker, omdat men niet weet hoe de par tijen er tegenover staan indien de opzet wordt gewijzigd. In de Kamer had men echter de indruk dat minister Van Rooij de schepen reeds achter zich heeft verbrand door het compromis inzake de verbetering van de noodwet naar het rijk Advertentie BARTEUORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht weinig wind, hier en daar mist en in het binnenland nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. der fantasie te verwijzen. De dreiging van een kabinetscrisis in de loop van de zomer blijft daardoor in de lucht hangen. Het debat over de kinderbijslagverzeke ring heeft gisteren reeds aanleiding gege ven tot speculaties (meer waarde hebben ze niet) over een nieuw kabinet dat steunt op K.V.P., P.V.D.A. en A.R.,omdat de K.V. P de kinderbijslagverzekering zou kunnen redden met behulp van de PV.D.A, al zullen daar andere bindende afspraken te genover moeten staan. Het milde geluid van de P.V.D.A. over de loon- en prijspolitiek werd uitgelegd als een toenadering en in dit verband vond men het ook opmerkelijk dat, in lijnrechte tegenstelling tot een jaar geleden, drs. Roemers gisteren bij de replieken de A.R.-staatssecretaris Roolvink prees om zijn kennis van zaken en zijn zakelijke discussie. Daartegenover staat echter ook dat de K.V.P.'er Zwanikken verklaarde het zich gaarne te laten aanleunen dat men hem van de zijde van de P.V.D.A. een onbetaalde propagandist voor het kabinet- De Quay noemt, want voor de goede re sultaten van de sociale politiek van dit kabinet hoeft men zich niet te schamen. Hij nam geen woord terug van de lof die hij de vorige dag het kabinet had toege zwaaid, want hij had ieder woord ge meend. (Vervolg op pag. 2) CAIRO (UPI) Het bevrijdingsleger van de Algerijnen zal zijn gevechtshande lingen onmiddellijk staken, wanneer pre sident De Gaulle formeel bevestigd dat Algerije recht heeft op zelfstandigheid en de Frans-Algerijnse besprekingen op die basis zullen beginnen, zo heeft een offi ciële woordvoerder van de Algerijnse re gering in Cairo meegedeeld. Stopzetten van de operaties zou echter niet betekenen aldus de woordvoerder, dat de Algerijnse soldaten ook hun wapens of de op dat ogenblik bezette stellingen zouden prijsgeven. ,_De gevechtshandelingen zouden slechts worden gestaakt om een juiste atmosfeer voor de Onderhandelingen te scheppen", zo zei hij. Uit de kringen van de Arabische liga werd vernomen dat het secretariaat van de Liga op het ogenblik inlichtingen in wint over het plan van De Gaulle om Frankrijk, Tunesië, Marokko en Algerije op politieke wijze te verenigigen. Verder werd vernomen, dat de Liga een memo randum aan de leden zou sturen over de vraag of zulk een verbond in strijd zou zijn met het Handvest van de Liga. PARIJS (Reuter) Naar verluidt wacht generaal De Gaulle thans op een stap van de leiders der Algerijnse rebel len. Hij zwijgt over zijn eigen voorne mens. De Franse premier Debré en mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville weten, naar wordt vernomen, slechts weinig van hetgeen De Gaulle wil doen of verwacht. De enige, die misschien iets meer weet van de plannen van het Franse staatshoofd, is de minister voor Algerije Joxe. In de omgeving van het eenzame, gele gen eiland lie D'aix zijn ter hoogte van de Franse westkust uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen, hetgeen kracht heeft bijgezet aan de geruchten, volgens welke de aldaar gevangen gezette Alge rijnse opstandelingenleider Ben Bella mo gelijk naar een verblijfplaats in de omge- Europa vraagt zich af wat er met de win ter is gebeurd, want nagenoeg over het ge hele Europese vasteland schijnt de lente reeds haar intrede te hebben gedaan, van het barre Lapland in Noord Zweden tot aan de zonnige stranden Zuid-Spanje. In Denemarken zijn de boeren reeds be gonnen met zaaien, in een Londens park bloeien al narcissen en in het hart van Pa rijs bloesemt zelfs een wilg. Alleen in Italië roert maart zijn staart nog. Langs de Adriatische kust woedde donderdag een hevige storm die vier men senlevens eiste. Twee vissersboten sloe gen om en zonken tijdens de storm. Maar elders in Europa is op een buiten gewoon zachte winter een buitengewoon vroege lente gevolgd. Dit is het beeld land voor land: Een dagblad in Helsinki publiceerde vandaag een foto van bloeiende viooltjes ergens in de Finse hoofdstad. Trekvogels zijn twee maanden voor hun gewone tijd reeds teruggekomen. Sommige havens die doorgaans de gehele winter door ijs geslo ten zijn, zijn nu het gehele jaar openge bleven, In Zuid-Zweden bloeien vele bloemen In Lapland, zijn de havens al meer dan een maand vrij van ijs. Duitsland had tot en met woensdag ongewoon warm weer, dat later gevolgd werd door bewolking en regen. Zwitserland meldt mooi weer met on geveer de normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Ook in Frankrijk zijn de temperaturen ongewoon hoog en langs de Seine in Pa rijs zijn de boekenstalletjes weer versche nen. Spanje en Portugal stoven, al in een bijna zomerse zon. ving van Parijs zal worden overgebracht. Zelfs de meer optimistische commen tators zijn van mening dat onderhande lingen, om de vrede in Algerije te her stellen lang zullen duren en moeilijk zullen zijn. Het schijnt dat Bourguiba heeft bevon den dat De Gaulle op bepaalde punten van geen wijken wil weten. Deze punten zou den zijn: de noodzaak van een beëindi ging der vijandelijkheden, voordat «de eigenlijke onderhandelingen kunnen be ginnen en de verschillende stadia, die Frankrijk en Algerije tezamen zullen moeten doorlopen in de tijd tus sen de afkondiging van een staken van het vuren en het ^ruden van een volkstem ming in Algerije, waarbij de Algerijnen het recht tot zelfbeschikking kunnen uit oefenen. De Tunesische president Bourguiba zei: voor zijn terugkeer uit Rabat naar Zürich „Ik hoop dat zich binnen enkele dagen gro te gebeurtenissen zullen voordoen". Hij verklaarde dit voor zijn terugkeer uit Ra bat naar Zürich, om daar zijn keelbehan- deling te laten voortzetten. r Jonathan Swift: Moogt u leven alle dagen van uw leven. WEST TERRE HAUTE (Indiana) (UPI) In de „Viking"-mijn in het plaatsje West Terre Haute in de Amerikaanse staat Indiana heeft zich een ondergrondse explo sie voorgedaan. Twee mijnwerkers werden op slag gedood en 22 mijnwerkers raakten op tachtig meter onder de grond opgesloten. Vermoedelijk als gevolg van een mijn- gasexplosie. Kort na de ontploffing ont stond er brand in de mijn. Een mijnarts verklaarde geen hoop te hebben dat de ingeslotenen gered zullen worden, omdat het uren zal duren voor men hen kan be reiken. Een half uur na de explosie waren twee reddingsploegen in de mijn afgedaald. (AFP) Later heeft de politie meege deeld, dat alle 22 ingesloten mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Reddingsploe gen hebben inmiddels negen lijken naar boven gebracht. De mijn is eigendom van een onder neming die elektrische centrales beheert. De in de mijn gedolven steenkool wordt met een transportband rechtstreeks naar de ovens van de centrale gebracht. Advertentie Maandag viert Nederland het twaalfeneenhalfjarig regeringsjubileum van Koningin Juliana. Ter gelegenheid daarvan maakte Max Koot deze staatsiefoto van het koninklijk paar. DEZE WEEK rijk gevuld met slagroom CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Eind februari was de geregistreerde ar- beidsrescerve 48.358 (v.j. 75.690). Hiervan waren 37.703 werkloze mannen en 10.655 op aanvullende werken werkzaam. Het aantal werkloze vrouwen was 3.982. Advertentie ORAN (AFP, UPI) Donderdagmiddag is het in Oran tijdens de begrafenis van een der Europese slachtoffers, die dinsdag door Algerijnen werden vermoord, tot nieuwe incidenten gekomen. De deelne mers aan de begrafenisstoet doorbraken het politiekordon en hielden een passeren de Algerijnse wielrijder aan, die zij mis handelden. Vervolgens hielden zij een auto met vier Algerijnen aan, die echter tijdig de vlucht konden nemen, met ach terlating van hun voertuig. Bij de verschillende incidenten, waarbij vijftien Algerijnse gewonden vielen, wer den twee motorrijwielen en twee perso- nenautos in brand gestoken, terwijl een vrachtauto ondersteboven werd geworpen. Een persoon werd zwaar gewond. Een van de andere gewonden was een bekend lid van het Algerijnse Bevrijdingsfront. Zijn Europese aanvallers maakten hem een revolver afhandig, die hij overigens niet had durven gebruiken. stad terug. Uit Constantine werd gemeld, dat twee Europese jagers donderdagmor gen nabij Bougie in een hinderlaag zijn gevallen. Een van hen werd gedood en de tweede zwaar gewond. Ten einde de positie der autoriteiten in Algerije te versterken, heeft het Franse kabinet besloten voor Algiers en Oran de nieuwe functie van chef der politie in te stellen. Tot dusver was Parijs de enige stad, die een eigen prefect van politie had. Voorts heeft de regering bepaald dat in Algerije voortaan zonder toestemming der burgerlijke autoriteiten geen maatre gelen ten aanzien van de vrijheid van individuele personen zullen mogen worden genomen. Het aantal Algerijnse arrondissementen waar het Franse leger de volledige poli- tiebevoegdheden bezit is bij presidentieel decreet van 39 teruggebracht tot 17. Daar mee werd de politietaak van het leger De premier van de centraal-Kongolese regering, Joseph Ileo (links), drukt hier de hand van de Katangese pre sident Mosje Tsjombe (rechts). Albert Kalondji, president van Zuid-Kasai (midden), ziet toe. De foto werd ge maakt na de ondertekening in Elisa- bethstad van een militair verdrag tussen de drie regeringen. Het pact loopt vooruit op de conferentie van Kongolese leiders, welke op 5 maart in Tananarive op Madagascar moet beginnen. Advertentie ZATERDAG 4 MAART de gehele dag speciale MARKTPLEIN De Haagse recherche heeft zes danse ressen van het Nederlands Ballet aange houden. Zij worden ervan verdacht in di verse magazijnen allerlei goederen, voor namelijk kledingstukken, te hebben gesto len. De meisjes, die thans op het hoofd bureau van politie in Den Haag in de cel zitten, variëren in leeftijd van 18 tot 24 jaar. Er is één soliste en één demi-soliste bij. De anderen zijn leden van het corps de ballet. Het onderzoek, is nog niet afgesloten en de recherche verwacht, dat zij nog meer arrestaties in deze zaak zal moeten ver richten. De aangehouden meisjes zijn: de 24-jarige I. de V., de 20-jarige P. S., de 20-jarige J. B., de 21-jarige C. B., de 19- jarige L. V. en de 18-jarige M. B. Ook de danser J. T. is in arrest gesteld. De diefstallen zijn gepleegd in Den Haag, Amsterdam, Groningen, Geleen en Leeuw arden. Behalve kleding zijn ook gestolen make up artikelen en een draagbare radio. In januari werd de 18-jarige danseres betrapt bij het stelen van een bontmuts in een modehuis. Thuis werd nog een van diefstal afkomstige japon aangetrof fen. Het prijskaartje zat er nog aan. De officier van Justitie vond toen geen rede nen om het meisje lang in arrest te hou den en nadat vast stond wat zij had ge daan, werd zij heengezonden. De recher che had het prijskaartje van de japon echter naar Amsterdam gestuurd, de plaats waar de japon was gestolen, en daar kwam na enig speurwerk aan het licht, dat er op de bewuste dag niet één, maar drie japonnen waren verdwenen. Haagse rechercheurs namen de zaak toen opnieuw in onderzoek. Ook bij een vriendin van het reeds eerder aangehou den danseresje werd een gestolen kleding stuk gevonden. Een lawine van ontdekkin gen volgde. Steeds meer gestolen kleding' stukken achterhaalde de politie, zodat er nu reeds zes verdachten zijn. Mantelpak jes, japonnen, suède-jasjes en truitjes heeft de politie inmiddels in beslag ge nomen. De meisjes verklaren tot hun daden te zijn gekomen uit geldgebrek. Vaak gingen zij na een balletvoorstelling nog uit en dat kortte veel geld. Er bleef dan niets meer over om kleding te kopen. De voorstel lingen van het Nederlands Ballet gaan, zij het met enkele wijzigingen in de bezetting van sommige balletten, normaal door. beperkt tót de gebieden langs de gren zen en éldéfs in hélt oóstéh én weStèn van het binnenland waar de strijd nog woedt. In Constantine zal de prefectuur de verantwoordelijkheid voor de openba re orde van het leger overnemen. Op de weg tussen Roggebotsluis en Dronten in de Noordoostpolder is de 38- jarige A. Postma uit Surhuisterveen (Fr.) aangereden door een tegemoetkomende vrachtauto en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. De 65-jarige L. Nies in Den Haag is met zijn fiets in botsing gekomen met een motorwagen van de tram uit Delft. Ernstig gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het gemeenteziekenhuis aan de Zuid- wal, waar hij overleed. Zes gewonden In Maalbroek onder Roermond zijn bij een botsing tussen een Duitse personen auto en een leger jeep met Engelse mili tairen zes mensen gewond. Een Duits echtpaar met hun zoontje is ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis in Roermond; de man verkeert in levensgevaar. Van de drie Engelse militairen die gelegerd wa ren in Duitsland, werden er twee ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar een legerhospitaal in Wegberg (Did.). De botsing ontstond toen de jeep moest uitwijken voor een op de weg fietsend meisje. Bij het naar links gaan raakte de ieep in een slip, juist toen de Duitse per sonenauto naderde. PARIJS Reuter) De treinen in Frank rijk rijden weer normaal. De staking, waar bij een grote groep machinisten betrokken was en die 28 uur heeft geduurd, is van morgen vroeg geëindigd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Film 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Medische verzorging 9 Feuilleton U Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1