Macmillan wil Zuid-Afrika lid van het Gemenebest laten Internationaal congres van diplomaten in Wenen Britten laken hun vorstenpaar WERELDNIEUWS Amerikaans episcopaat critiseert Kennedy Reeves' besluit betreurd Betoging tegen Proteus Nieuw Turks kabinet Herziening van de regels en normen van het diplomatieke verkeer Welensky dreigt met aftreden Chinees blad pleit voor vrije discussie Nieuw conflict tussen UNO en Kongolezen raatótoel 0p de griep? kou? pijn? AKKERTJES VRIJDAG 3 MAART 1961 Subsidie afgewezen voor particulier onderwijs Canada, Malaya, Ghana en Nigerië wensen een verklaring over de rechten van de mens 'kT. m Kerstkaart Discriminatie tegen Joden bij de Aramco? Na tijger-incident nu een rhinoceros-affaire Amerikaanse concessie bi inspectie van kernproeven Fijn dat er WASHINGTON (AFP) De vijf Ameri kaanse kardinalen en tien bisschoppen en aartsbisschoppen hebben zich uitgespro ken tegen het onderwijsprogramma van de regering-Kennedy, omdat dit niet voor ziet in steun aan particuliere scholen. „De kinderen die deze scholen bezoeken drei gen het slachtoffer te worden van discri minatie", aldus een verklaring. De kardinalen en bisschoppen menen dat, in tegenstelling tot hetgeen president Kennedy heeft verklaard, federale hulp aan deze scholen niet in strijd is met de grondwet. Daarentegen heeft de protestantse groep die scheiding van kerk en staat voorstaat het project van de régering toegejuicht en de rooms-katholieken verzocht af te zien van hun „sektarische verlangens". KAAPSTAD (UPI) De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad in Zuid- Afrika, de uit Rotterdam afkomstige dr. Joost de Blank, heeft donderdag gezegd dat de Zuidafrikaanse bisschoppen de ont slagaanvrage van bisschop Ambrose Ree ves met bezwaard gemoed hebben inge willigd. Dr. De Blank bracht dank aan Ree ves voor wat deze in Zuid-Afrika heeft ge daan. Hij zei dat het land door het aftre den van de bisschop armer is geworden. „In zijn ontslag zullen velen een overwin ning zien voor de anti-christelijke krachten in dit land", aldus aartsbisschop De Blank. „Wanneer een mens buiten de wet gesteld wordt om wille van gehoorzaamheid aan het christelijke evangelie, zoals hij het ziet, dan is er inderdaad een sombere mor gen aangebroken voor een volk dat zich als godvruchtig en godvrezend be schouwt". Bisschop Reeves is naar aan leiding van zijn actie tegen de apartheid vorig jaar door de Zuidafrikaanse rege ring uitgewezen. LARGS (Schotland) (UPI) In het Schotse plaatsje Kilmun zijn enkele leden van een groep die zich keert tegen de kernwapens, bezig van hout en olievaten een drijvende versperring te bouwen, die in de Clyde de doorvaart moet verhinde ren van het Amerikaanse onderzeeboot moederschip „Proteus", dat vandaag wordt verwacht in Holy Loch de basis voor Ame rikaanse kernonderzeeboten die uitgerust zijn met „Polaris"-raketten. Grote groepen tegenstanders van de kernwapens zullen naar Holy Loch gaan om tegen de komst van de „Proteus" te betogen. De raad van vakverenigingen in Glasgow (die 80.000 werknemers vertegen woordigt) heeft verklaard de betoging te steunen. ANKARA (UPI) De militaire macht hebber in Turkije, generaal Kemal Gur- sel, heeft donderdagavond in Ankara mee gedeeld dat hij een nieuwe coalitierege ring van achttien leden heeft samenge steld, alle politieke stromingen in de wet gevende vergadering vertegenwoordigende. In het nieuwe Turkse kabinet zitten twaalf onafhankelijken, twee leden van het Comité van Nationale Eenheid, twee van de Republikeinse Volkspartij, een lid van de Nationale Republikeinse Boerenpartij, en een van de partij Nieuw Turkije. Op een persconferentie die hij na de aankondiging hield, zei Gursel dat zo spoedig mogelijk een representatieve volks vertegenwoordiging zou worden gevormd Voorts stelde hij het spoedige einde in het vooruitzicht van de processen op Yassia- da in de zee van Marmora tegen leden van de door hem afgezette regering-Men- deres. Generaal Gursel zei verder dat hij zich kandidaat zal stellen voor het Trukse presidentschap, indien het volk zich daar voor zou uitspreken. Zijn nieuwe regering heeft het voornemen het verbod op politie ke activiteiten op te heffen nog voor hét proces van Yassiada eindigt. Een da tum voor algemene vrije verkiezingen kon de Turkse machthebber nog niet noemen. (Van onze correspondent) in rassenaangelegenheden ten opzichte van sommige andere blanke aangesloten lan- LONDEN De grote controverse op de I den ook wel het een en ander te wensen conferentie van premiers van het Britse overlaat, zoals bijvoorbeeld de immigra- Gemenebest welke dinsdag in Londen be gint is de hertoelating van de Unie van Zuid-Afrika als republiek. Hoewel premier Macmillan toen hij vorig jaar in Kaap stad was, geen blad voor de mond nam en in het hol van de leeuw de apartheids politiek afkeurde, is hij van mening dat het Gemenebest, dat voor de overgrote meerderheid thans uit gekleurde volken bestaat zich als groep niet behoort uit te spreken over de binnenlandse politiek van de aangesloten landen, omdat het anders dreigt uiteen te vallen. Hij ziet het Gemenebest in de eerste plaats als een club van volken wier ban den niet door het toevallige optreden van regeringen mogen worden geslaakt. Het verluidt dat de Conservatieve Canadese tiebeperkingen van Australië. Demonstratie premier Diefenbaker het daarmee oneens Ivan Kaapstad, Joost de Blank, heeft in is en dat hij het op de komende confe- een brief aan de Times gepleit voor hand- rentie wil opnemen tegen dr. Verwoerd, I having van Zuid-Afrika als lid van het die vorig jaar wegens de gevolgen van de Gemenebest. „Wanneer Zuid-Afrika wordt op hem gepleegde aanslag niet in Londen uitgestoten zullen de niet-blanken zich, aanwezig kon zijn. Canada is niet bereid door het wegvallen van buitenlandse steun om Zuid-Afrika's lidmaatschap van het en banden, wanhopiger en verlatener dan Gemenebest na zijn overgang naar de re- I ooit voelen. Bovendien zal de taak van (AFP) De leiders van de liberale par tij en de Labourparty Jo Grimond en Hugh Gaitskell hebben hun instemming betuigd met de demonstratie tegen de apartheids politiek, die gedurende de Gemenebest conferentie in Londen zal worden gehou den. De demonstratie, waaraan slechts een beperkt aantal personen zal deelnemen duurt 72 uur, ter nagedachtenis van de 72 slachtoffers van de schietpartij in Sharpe- ville. Waarschuwende stemmen (Reuter) Een Anglicaanse bisschop publikeinse staatsvorm zonder meer te la ten voortbestaan. Het was Diefenbaker die zich na Kroes j- tsjevs wilde aanval tijdens de UNO-Assem- blee in september opwierp als de kam de moedige blanken die streven naar een politiek van samenwerking tussen de ras sen onnoemelijk veel zwaarder worden", zo zegt hij. De Times publiceert tevens een brief pioen voor het Gemenebest. Een botsing van ^en vroegere vertegenwoordiger van op de komende conferentie lijkt onvermij- de niet-blanken van Transkei, Campbell, delijk. Verwoerd wil, voor Zuid-Afrika op die opmerkt dat de Bantoe s en andere 31 mei de republiek uitroept, voorafgaan- niet-blanken 't meest te lijden zullen heb- de zekerheid dat het deel zal kunnen blij- ben wanneer Zuid-Afrika uit het Gemene- ven uitmaken van het Gemenebest en wil best wordt gestoten. Sentimenten als „on- niets horen van een proeftijd of enige an- geduld, verontwaardiging, schaamte en af dere beperking. keuring" mogen niet bepalend zijn bij de Premier Macmillan heeft alles gedaan beslissing over het lidmaatschap, aldus de om moeilijkheden te voorkomen, maar Ma- briefschrijver, laya, Ghana en het nieuwe twaalfde lid van het Gemenebest Nigerië, behielden zich het recht voor om tegen Zuid-Afri ka's apartheid te getuigen. Diefenbaker, die de tijd rijp acht voor een verklaring door het Gemenebest van beginselen wel- ke uitgaan van de menselijke waardig heid, heeft thans de steun ontvangen van meer dan vijftig Lagerhuisleden van alle partijen, die ervoor hebben gepleit dat de Gemenebest-conferentie een verklaring van de rechten van de mens zal afkon digen waarin duidelijk wordt uitgesproken dat het Gemenebest rust op de grondslag van vrijheid ongeacht huidskleur, geloof of geslacht. Van regeringszijde is betoogd dat het I niet aangaat Zuid-Afrika alleen als schul dige aan te wijzen aangezien het gedrag De mannen van de Britse marine, die op de Atlantische Oceaan bij wijze van proef moesten proberen het vijf dagen en nachten op noodrantsoenen uit te houden in een rubberbootje, hebben het bijzonder moeilijk gehad omdat het weer op de oceaan ruwer was dan ooit. Na negentig hachelijke minuten op een holle zee, wordt hier een van de rubbervlotten weer aan boord gehaald van de torpedojager „Carron". In Londen is een inbreker tot 21 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Met twee helpers was hij vorig jaar een Londense woning binnengedrongen. Een 13-jarig meisje stelde zich daarbij zo moedig te weer, dat zij haar moesten vastbinden. Het heldhaftige verzet van het meisje had indruk gemaakt: met kerstmis ontving zij een kaart, onder tekend door „drie heren". De schrijver was spoedig gepakt, want zijn hand schrift was bij de politie bekend. Zijn twee maats zijn nog op vrije voeten. (Van onze correspondent) WENEN De regels en normen van het diplomatieke verkeer zijn verouderd, want het is bijna 150 jaar geleden, sinds op het beroemde Weense congres van 1815 voor de eerste maal een aantal rech ten en bevoegdheden van de diplomaten werd omschreven en vastgelegd. Deze ba sis blijkt echter zo verouderd te zijn, dat een radicale herziening nodig is geworden. Het initiatief hiertoe werd genomen door de UNO, die voor dit doel opnieuw de Oos tenrijkse hoofdstad heeft uitgekozen. Hier zullen in de komende zes of zeven weken tussen de vijf- en zes honderd spe cialisten in het volkenrecht, vertegenwoor digers van meer dan tachtig staten, als mede UNO-organisaties, pogingen in het werk stellen om het verouderde diploma tieke statuut aan de eisen van de moder ne tijd aan te passen. Het ontwerp hiertoe werd uitgewerkt door de Oostenrijkse ju rist professor Verdross. Het congres werd in het paleis der vroegere Habsburgse keizers donderdag door de Oostenrijkse staats-president Scharf geopend. In de Weense Hofburg kwam het na de opening al dadelijk tot een politieke de monstratie uit communistische richting. NEW YORK (Reuter) Het Hof van Appel van de Amerikaanse staat New York heeft de Staatscommissie voor be-1 Nauwelijks had de Oostenrijkse staats strijding van discriminatie gelast het on- presj<jent de zaal verlaten, of de Russische derzoek naar een klacht tegen de Arabian get}eiegeerde Toenkin protesteerde in American Oil Co te heropenen. De Aram- krachtige termen tegen het feit, dat het co zou zich aan discriminatie hebben I communistische China, Oost-Duitsland, schuldig gemaakt door in de Verenigde Noord_K0rea, Mongolië en Noord-Vietnam Staten geen Joden in dienst te nemen en nje^ ajs jeden waren toegelaten. Het Rus- reeds in dienst zijnde Joden niet voor uit- sische protest werd dadelijk overgenomen zending naar Saoedi-Arabië in aanmer- doQr spiers uit Polen, Tjsechoslowakije, king te laten komen. Roemenië en Cuba. LONDEN (UPI) In Engeland is dezer dagen grote beroering ontstaan op het nieuws, dat het Britse vorstenpaar, dat thans een officieel bezoek brengt aan Nepal, een neushoorn heeft geschoten. De scherpe critiek op het „omleggen" van een tijger lag de Britten nog vers in het geheugen, toen bekend werd, dat nu ook een rhinoceros tot de jachttrofeeën van de koninklijke jagers behoort. Het hele geval zou misschien nog met wat onbetekende commentaren zijn afgehandeld, als het niet. toevallig een vrouwjesneushoom was geweest, die gevolgd werd door een kalf. Luitenant-kolonel Charles Boyle, secretaris van de vereniging tot behoud van de dierenwereld, merkte op: „Het is verschrikkelijk". Frank Farrar, directeur van de dieren tuin in Lancashire, gaf een eensluidend oordeel en zette uiteen, dat een jonge neushoorn geen enkele kans maakt het tot volle wasdom te brengen in een rimboe waar ook tijgers leven. Een „gunstige factor" in het geheel was nog, dat prins Philip een kleine ontste king heeft aan de vinger die de trekker zou moeten hanteren. Het was dus niet prins Philip, maar Lord Home, de minis ter van Buitenlandse Zaken, die het schot afvuurde dat de rhino doodde. Ook de naam van Sir Michael Adeane, de parti culiere secretaris van de Koningin, werd genoemd in verband met het dodelijk schot. Daarom richt de critiek zich niet tegen het vorstenpaar persoonlijk maar tegen het gezelschap als geheel. Vooral luitenant-kolonel Boyle was woe dend. Hij merkte op, dat er nog maar 300 neushoorns leven in Nepal en mis- 400 in India. Bovendien was de rhino die werd neergeschoten van een ras dat bij zonder zeldzaam is. Neushoorns behoren tot een diersoort die aan het uitsterven is. Het is bekend, dat de instandhouding van neushoorns onder meer afhangt van de „levensruimte". Overal waar de mens doordringt sterft de neushoorn uit. Is het niet door de jacht, dan is het door de verstoring van zijn levensvoorwaarden, hetgeen onder meer tot gevolg heeft, dat de paartijden steeds verder uit elkaar ko men te liggen. Sir Edward Hemmingway, voorzitter de Britse vereniging tegen wrede sporten noemde de jacht op de neushoorn „een barbaarse kwajongenstreek" Speciaal het detail, dat de Koningin „glimlachte" toen men het kalf in de Oostenrijker voorzitter Met algemene stemmen werd tenslotte de Oostenrijkse professor Verdross tot voorzitter van dit eerste diplomaten-con gres gekozen. De strijd om de toelating van de omstreden landen zal voorlopig achter de schermen worden uitgevochten, waarna dan tenslotte hierover zal worden gestemd. Ofschoon het begin van dit con gres heeft bewezen, dat er reeds een gro te verandering is gekomen in de diploma tieke gebruiken, toch is het niet uitgeslo ten dat er na deze eerste politieke botsing constructief werk zal worden verricht, omdat de twee grote partijen gemeen schappelijke belangen hebben, namelijk rimboe liet ontsnappen, deed de bloeddruk I het vastleggen van de diplomatieke onaan- van menig Brit stijgen. tastbaarheid en bewegingsvrijheid. Hier- Het blad van de Britse Anglicaanse kerk voor staat tijd genoeg ter beschikking Church Times" heeft de tijgerjacht in Nepal openlijk veroordeeld als een „geor ganiseerde slachtpartij". Het blad schrijft: ,,De Koningin moest bij toekomstige over zeese reizen dergelijke onnodige barbaar se bezigheden in het vervolg maar nalaten. want hef congres zal zes tot zeven weken duren. De kosten bedragen 180 duizend dollar, waarvan de Oostenrijkse regering een gedeelte overneemt. Ter behandeling komt onder andere de vraag of men zal vasthouden aan de ge bruikelijke indeling van ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden. Enkele landen hebben het voorstel ingediend om deze verschillende rangen af te schaffen en daarvoor in de plaats alleen ambassa deurs in te voeren. Men verwacht boven SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (UPI) I dien dat aan het gebruik zal worden vast Sir Roy Welenskv, de premier van de gehouden, volgens hetwelk de pauselij- I j i? ^-1 cr\ ie iran ke nuntius of inter-nuntius deken is van het diplomatieke corps Centraal Afrikaanse Federatie, heeft don derdag gedreigd te zullen aftreden, in dien de Britse regering niet tegemoet zal komen aan zijn wensen inzake Noord-Rho desië Hij zei dit in het federale parlement aan de vooravond van zijn vertrek naar Lon den waar hij vandaag de besprekingen van de eerste ministers van de Gemenebest- landen zou bijwonen. NEW YORK (AFP) - Volgens de „New In het parlement werd vervolgens een York Times" en de „New York Herald Tri resolutie aangenomen waarin steun werd bune" heeft de Amerikaanse regering be- toegezegd aan Welensky. De uitslag van sloten aan de Sovjet-Unie bij de onder- de stemming was 44 voor, vijf tegen en handelingen een belangrijke concessie te twee onthoudingen. doen over het staken van proeven met Sir Roy verzet zich tegen de Britse voor- kernwapens. Deze onderhandelingen wor stellen om aan de negermeerderheid in den 21 maart in Genève hervat. Noord-Rhodesië een grotere politieke zeg- De Verenigde Staten zouden namelijk genschap toe te staan. De premier ver- bereid zijn in te stemmen met een aan klaarde gisteren in beginsel geen be- I zienliik kleiner aantal inspecties op het zwaar te hebben tegen een grotere Afri kaanse vertegenwoordiging in het parle ment, maar wel tegen de methode waar op dit volgens Londen zou moeten ge beuren zienlijk kleiner aantal inspecties op grondgebied van de Sovjet-Unie dan aan vankelijk werd verlangd Dit zou het be langrijkste punt zijn van een aantal nieuwe voorstellen die Britse en Ameri kaanse deskundigen hebben uitgewerkt. Zelfs de Afro-aziatische staten ondersteu nen dit voorstel, alleen Joegoslavië heeft zich hier tegen uitgesproken. Een van de voornaamste problemen vormt de diplomatieke onschendbaarheid, waarbij men zal moeten vaststellen of deze immuniteit niet alleen van kracht is voor de ambassadeurs of gezanten en hun onmiddellijke medewerkers, maar ook voor het hulppersoneel, bijvoorbeeld voor de radio-telegrafisten, chauffeurs, en het personeel dat dient voor het ontcijferen van het geheimschrift. De communisti sche staten streven naar een zo breed mo gelijke basis; andere landen echter willen de omvang van het diplomatieke perso neel beperken. De Italiaanse regering klaagt er bijvoorbeeld over dat een bepaal de ambassade in Rome achthonderd em ployés heeft. Nadat deze kwestie tot nu toe, op grond van onderling overleg, tus sen twee staten werd geregeld, wil men nu tot enkele algemene richtlijnen komen. Hiertoe behoort ook de vraag of niet al leen het hoofd van de diplomatieke mis sie, maar ook andere leden, bijvoorbeeld de militaire attaché, persoonlijk dienen te worden geaccrediteerd. Wanneer men hiertoe besluit, kan men zich van tevoren tegen een bepaalde persoon uitspreken en behoeft men niet op een misgreep te wach ten, waardoor iemand tot persona non grata wordt verklaard, wat dan meestal te laat is. Asielrecht Het is wel zeker dat men zal blijven vasthouden aan het asielrecht, waardoor personen zich aan de staatspolitie van het betreffende land kunnen onttrekken, wan neer zij hun toevlucht hebben genomen in het gebouw van een diplomatieke ver tegenwoordiging. Door dit recht wordt bij voorbeeld kardinaal Mindszenti beschermd. Moeilijker is de vraag over de bewe gingsvrijheid van de diplomaten, die on der andere door de Sovjet-Unie wordt be perkt en als reactie daarop ook door de Verenigde Staten. Men wil in Wenen een voorstel indienen, waardoor aan de buiten landse diplomaten tenminste de zelfde be wegingsvrijheid wordt gegeven die de in woners van het betreffende land genie ten. Er bestaat echter geen verschil van mening over het beginsel dat de diploma tieke correspondentie niet geopend mag worden en dat vooral de diplomatieke ba gage van een koerier niet wordt gecon troleerd. Het diplomaten-congres zal geheel nieuwe vraagstukken moeten oplossen, niet alleen omdat de politieke constellatie zich intussen zeer heeft gewijzigd, maar ook omdat de opvattingen omtrent de functie van de diplomaten sterke veranderingen hebben ondergaan. PEKING (AFP) „De Rode Vlag", het halfmaandelijkse tijdschrift van de Chine se communistische partij, heeft zich uitge sproken voor hervatting van „de vrije dis cussie tussen de honderd scholen". In 1957 gaf Mao Tse Toeng toestemming voor deze discussie, maar toen deze leidde tot een offensief van de tegenstanders van het be wind, werd er een einde aan het debat ge maakt. De Rode Vlag stelt nu, dat het beginsel van het vrije gesprek zowel beantwoordt aan de wetten van de ontwikkeling van de wetenschappen als in het belang is van de arbeiders en de massa. Als beeld van twee scholen, die naast elkaar kunnen be staan en elkaar aanvullen, noemt het blad de klassieke Chinese geneeskunst en de medische wetenschap van het Westen Met kracht valt het blad het dogmatis me aan. „Voor een marxist volgt de waar heid op wetenschappelijk gebied niet uit een dogma. Om de waarheid te vinden, moet vaak een gecompliceerde weg worden gevolgd. De marxisten moeten voor geen enkele critiek bang zijn", aldus de Rode Vlag. LEOPOLDSTAD (UPI) De spanning tussen de Kongolese autoriteiten en de UNO in Leopoldstad is vandaag opnieuw gestegen, als gevolg van de Kongolese eis dat de volkenorganisatie haar troepen van het vliegveld Ndjili zal terugtrekken en geen Kongolese kazernes zal binnendrin gen. De UNO heeft hierop geen direct ant woord gegeven, maar haar strijdmacht op dracht gegeven zich met kracht van wa penen te verdedigen, indien dit nodig zou zijn. Hinderlagen Donderdag hebben Moboetoe-soldaten opnieuw groepjes UNO-militairen in hin derlagen gelokt en beroofd van hun wa pens. Een Tunesische officier en zijn chauffeur die door Kongolezen werden gearresteeerd, zijn nog niet gevonden. Wel hun met kogelgaten doorzeefde jeep. De Kongolese machthebbers hebben verklaard hiervan niets te weten. Ook in de hoofdstad van de provincie Kasai, Loeloeaburg, blijft de toestand ge spannen na de wraakmoord van Kongo lese Moboetoe-soldaten op 44 Afrikaanse burgers als vergelding voor de dood van drie militairen. UNO-soldaten en eenheden van de een trale Kongolese regering lopen hier geza menlijk pat£ouille. Duizend Afrikanen hebben 'bescherming gezocht in een spe- ciaal- -vluchtelingenkamp van de UNO. NEW YORK (UPI) De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO Adlai Ste venson, heeft gisteren gezegd dat een Rus sische poging om Kongo te veroveren tot een oorlog zou leiden. fa De duivel Nee, U gelooft zeker niet aan de duivel, hè? De duivel, zoals Gogol die voor ons heeft afgeschilderd, afzichtelijk kwijlend, gehoornd en gebocheld. Natuurlijk ge looft U niet in hem, want U bent immers modern? U gaat met Uw tijd mee, zult U zeggen! Maar, wacht eens even, daar heb ik U juist waar ik U wilde hebben! Want wie zegt, dat de duivel niet met zijn tijd meegaat? Hebben we het een paar weken geleden niet beleefd, dat een geestelijke in Enge land beweerde voor de televisie te zullen bewijzen, dat er nog heksen bestaan? Nee heus, met de geestelijke vermogens van deze geestelijke was het in orde. Daar zat het hem niet in! Er bestaan dus heksen, zegt deze man, en is het nu zo gek als ik U kom vertellen, dat ook de duivel nog be staat in allerlei tastbare gedaanten? Gogol liet zijn duivels en heksen samen pret maken en waarom zouden ze deze pret thans gestaakt hebben? Ze zullen wel mal zijn! Juist, nu er hier zo verschrikke lijk veel te beleven valt! U wilt bewijzen, zegt U? Welnu, die be hoeven we heus niet ver te zoeken! Wie, dacht U, maakt zich mateloos vrolijk over de duivelse reclame, die we iedere dag moeten slikken, reclame, die steeds op nieuw appelleert aan onze meest laagbij- degrondse gevoelens? Wie, om maar eens wat te noemen, zoekt bij voorkeur de nabijheid van boekhouders, kantoorbedienden, wissellopers en bankdi recteuren om deze arme drommels met lasterlijke inblazingen van het goede pad af te brengen? En wie, zo vraag ik U, bezorgt er 's za terdagsmiddags in keurig nette buurten de opzichtige, grote taartendoos? Goed zichtbaar voor de oplettende buren, maar geheel leeg van binnen? Wilt U werkelijk zeggen, dat U het niet weet? Of wilt U meer bewijzen? Laten we de mode eens nemen. Dacht U, dat het alleen de modeontwerpers zijn, die U de nieuwe lijn voorschrijven? En hoe is het gesteld met de belangstel ling, waarmee U kennis neemt van de al lernieuwste aankopen van Uw buren? Zou dit werkelijk zuiver onbaatzuchtige belang stelling zijn? Nee toch immers? Werkelijk, de duivel heeft het in deze tijd niet slechter dan in de tijd van Gogol. En, neemt U dit maar van mij aan; hij zal zich geen enkele moeite besparen om „bij de tijd" te blijven! Marjan van Beek Advertentie J Raketproef mislukt. Een proef met een Amerikaans intercontinentaal ballistisch projectiel van het type Titan is mis lukt. De tweede trap van de raket functioneerde niet naar behoren en de Titan viel in zee. Er zijn reeds twee proeven met Titan raketten geslaagd. Het wapen wordt deze zomer in ope rationeel gebruik genomen. Brits Koningspaar. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg zijn donder dag per vliegtuig uit India in Teheran aangekomen voor een staatsbezoek van vier dagen aan Perzië. Zij zijn de gas ten van de Sjah en de keizerin van Perzië. Honderdduizenden mensen heb ben hen toegejuicht toen zij per auto over de Eisenhowerlaan naar de stad reden. Aan de rand van de hoofdstad stapten zij over in een gouden koets. Nixon. De voormalige Amerikaanse vice- presiden Richard Nixon heeft gisteren de deur naar een nieuwe politieke ca- rièrre op een kier gezet door zijn ge hoor de verzekering te geven, dat hij er niet aan denkt zijn openbare acti viteiten te staken. Anti-Belgische. Te Brussel is donderdag vernomen dat de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek hebben besloten luchtreizigers van Belgische nationaliteit voortaan geen toestemming meer te verlenen op het vliegveld van Cairo over te stappen op een ander vliegtuig om hun reis voort te zetten. Angola. Ruim veertigduizend inwoners van Portugees Angola hebben een te legram aan UNO-secretaris-generaal Hammarskjoeld gezonden, waarin zij zich kanten tegen de „poging tot in- mening in de binnenlandse aangele genheden van Portugal". In het tele gram wordt gezegd dat er in Angola geen koloniale vraagstukken bestaan. Betreurenswaardig. De Sovjet-Unie is be reid het verzoek om schadeloosstelling voor de aanval, die betogers op februa ri op de ambassade van België in Mos kou hebben gedaan naar aanleiding van de moord op Loemoemba, in overwe ging te nemen. Naar te Brussel ver luidt. heeft de Russische onderminister van Buitenlanfse Zaken Sobolev de Belgische ambassadeur laten weten, dat het gedrag van zekere demonstran ten betreurenswaardig was. Hij zei dat maatregelen zijn genomen om de be waking van de ambassade te verster ken. Einde droogte in China. In de afgelopen drie dagen zijn in het midden van China zware regens gevallen, waar door een einde is gekomen aan de droogte die daar verscheidene gebieden teisterde. Negerrechter. Sidney Clark, een 32-jarige advocaat uit Wilmington in de Ameri kaanse staat Delaware, is door gouver neur Elbert N. Carvel benoemd tot de eerste negerrechter in deze staat. Raket. Het Russische persbureau Tass meldt, dat het naar Venus op weg zijn de Sovjetrussische ruimtevoertuig van daag om twaalf uur Moskouse tijd 6.683.600 kilometer van de aarde is ver wijderd. Het voertuig volgt een baan, die vrij nauwkeurig overeen komt met de theoretische berekening ervan. Kranten duurder. De kioskprijs van de meeste Britse nationale dagbladen zal met ingang van maandag met een half penny worden verhoogd. De kranten waarvan de prijs sinds oktober 1957 op twee pence half penny stond, zullen deze verhogen tot threepence. De Ti mes zal de prijs per exemplaar verho gen van vier tot vijf pence, de Guar dian van drie tot vier. Rust hersteld. Sterke afdelingen van de politie gesteund door eenheden van het leger van Oeganda zijn er in geslaagd de rust in het grensgebied tussen Oeganda en Kenya te herstellen. Dui zenden krijgers van de Toerkanan-stam uit Kenya waren vorige week in het woongebied van de Dodotj-stam in Oe ganda doorgedrongen. Tog. De regering van de oostelijk van Ghana gelegen republiek Togo heeft een nieuwe kieswet uitgevaardigd waar door in het vervolg een een-partij-re- gering zal zijn verzekerd. Volgens de nieuwe voorschriften kan een partij alleen aan een verkiezing deelnemen, indien zij in elk van de 51 kiesdistric ten een kandidaat weet te stellen. Bo vendien moet voor elke kandidaat een bedrag van vijftigduizend francs wor den gestort. Indien een partij een meerderheid in de verkiezingen behaalt, krijgt zij van nu af aan alle zetels in het parlement toegewezen. Met geweld. De politie heeft gisteren in de Italiaanse havenstad Monfalcone bij Triëst met traangasbommen en schoten in de lucht een menigte van naar schatting drieduizend stakende dokwer kers verspreid. Drie mensen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Tientallen anderen liepen lichtere ver wondingen op. Vijf stakers werden ge arresteerd, maar later na overleg met de stakingsleiding weer vrijgelaten. Rassenscheiding. Ruim tweehonderd ne gers hebben gisteren te Columbia, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina een protestbetoging gehouden voor het gebouw van de wetgevende vergade ring van de staat. De betoging was ge richt tegen de rassenscheiding. NKroemah partijleider. President Kwame NKroemah heeft donderdag gezegd, dat hij met ingang van 1 mei de functie van algemeen secretaris van de Volks partij van Ghana op zich zal nemen. „De ontwikkeling gaat zo snel in Ghana, zowel als in de rest van Afrika en de wereld," zei hij, „dat het centraal co mité mij heeft gevraagd om de leiding van de partij op mij te nemen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3