Beursbestuur over fiscale wetsontwerpen meubelen assBëI Ouders verkochten door dochtertje gestolen kledingstukken CLEMENTE UITSPRAKEN IN BARRICADENPROCES Nederland alleen op pad? Adres aan Tweede Kamer Vermiste straaljager lag in kanaal Dr. A, F. Portielje wordt 75 jaar Dr. E. H. Reerink tot president-curator benoemd Abdoel Rahman overweegt geen reis naar Den Haag Jaar celstraf geëist Doodstraf voor Ortiz, gevangenisstraf voor Lagaillarde en andere absenten door dr. R. VRIJDAG 3 MAART 1961 Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77, of te Waddinxveen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U benter hartelijk welkom! „Chauffeursbier" verkocht: elf gulden boete Dierenvrienden tegen doden van reigers in Artis Leidse universiteit keukenmachines mixers haardrogers vhmmm -uw*™ voedt het tandvlees met de vitamines A en D. HAAL NÜ EEN TUBE BIJ UW APOTHEKER OF DROGIST Dr. Verwoerd zal Nederland niet bezoeken H. G. Rambonnet overleden HAARLEMSE RECHTBANK Kappersbediende stal tot zijn schrik 16.000 Opnieuw vragen over geweigerde kaarten De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer inzake de aanhan gige wetsontwerpen op de inkomstenbe lasting 1960 en de vennootschapsbelasting 1960. Het bestuur der vereniging zegt met grote waardering te hebben kennis genomen van de ingediende wetsontwer pen en van de daarin voorgestelde wijzi gingen, die op veie punten een aanmerke lijke verbetering betekenen. Ook het stre ven van de minister te geraken tot een vermindering van de belastingdruk vindt bij het bestuur instemming. In het ontwerp van- wet op de inkom stenbelasting heeft het de vereniging ech ter pijnlijk getroffen, dat in „bevordering van het sparen" wederom alleen het spa ren in de vorm van lijfrentecontracten be vorderd wordt. De vereniging vraagt zich af, waarom zij die voor een eigen huis sparen of besparingen in effecten willen beleggen, niet soortgelijke faciliteiten (een zekere inkomensaftrek) genieten. Terzake van bonusaandelen en herkapitalisatie is de vraag gerezen, om welke reden de fic tiebepaling, die bonusaandelen tot divi dend verklaart, wordt gehandhaafd, nu de Hoge Raad heeft beslist dat een bonus aandeel geen vrucht (dividend) is. Het bestuur geeft daarom in overweging, deze fictiebepaling uit het wetsontwerp te lich ten, en dus de verkrijging van bonusaan delen onbelast te laten. Hiermee wordt be reikt dat een voor een gezonde kapitali satie gewenste uitgifte van bonusaandelen ook in die gevallen mogelijk wordt, waar in zij tot dusver om fiscale redenen ach terwege werd gelaten. Terzake van het wetsontwerp op de ven nootschapsbelasting geeft het adres in overweging de tariefsbepalingen aldus te wijzigen, dat zowel de daadwerkelijke Advertentie FOR MU LE Op aanvrage zenden wij tl graag een folder toe en een overzicht van onze voor- rr-dhoudende dealers in uw omgeving. (netto) uitgedeelde winst als het deel dat voor belastingbetaling wordt besteed, met niet meer dan 28 percent belast wordt. In zake de vrijstelling van dividenden bij deelnemingen vraagt het bestuur zich af, of het geen aanbeveling verdient door een algehele vrijstelling van dividenden en koersverschillen een zuiver en eenvoudig fiscaal regime te scheppen. Dan kan geen dubbele heffing ten aanzien van dividen den meer plaatsvinden, en wordt tevens de tendentie tot oprichting van beleggings maatschappijen voorkomen. In het punt uitbreiding van het begrip „binnenlandse belastingplichtigen" acht het bestuur het noodzakelijk buiten twijfel te stellen, dat de niet inde vorm van een naamloze ven nootschap gegoten vormen van gemeen schappelijke belegging niét door de ven nootschapsbelasting zullen worden getrof fen. Deze beleggingsvormen immers heb ben bewezen in een sterk gevoelde behoef te te voorzien. Inzake het punt „verrekening van ver liezen" meent het bestuur dat er niet ge noeg rekening mede is gehouden dat hier ook de belangen in het geding zijn van aandeelhouders in een n.v., die haar on derneming heeft gestaakt. Het adres heeft vooral het oog op de gevallen, waarin aan deelhouders in een destijds in Indonesië werkzame n.v. de gevolgen ondervinden van de door die onderneming geleden ver liezen. De vermiste Sabre-straaljager 786-k, die vrijdagnacht na een botsing met een Hun- ter van de vliegbasis Leeuwarden onvind baar was, is gevonden in het Harinxmaka- naal bij Deinum. Een veehouder deelde gisteren de vliegbasis Leeuwarden mee, dat hij brokstukken van een vliegtuigwrak had aangetroffen in het Harinxmakanaal. De rijkspolitie ging direct dreggen en stuitte op het wrak, dat vier meter diep in het kanaal ligt. Het wrak zal gelicht worden. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een 57-jarige cafetariahouder uit Zaandam in hoger beroep veroordeeld tot een boete van elf gulden. Tevens zijn inbeslaggenomen flesjes „chauffeursbier' verbeurdverklaard. Veertien dagen geleden heeft hij terechtgestaan omdat hij „chauf feursbier" zou hebben verkocht zonder in het bezit te zijn van het voor de verkoop van zwak-alkoholische dranken benodigde verlof A. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had bevesti ging gevraagd van het vonnis van de Zaanse kantonrechter 11 boete). De raadsman, mr. W. Vos uit Bennekom, had vrijspraak bepleit. Hij wees er veertien da gen geleden op dat het „chauffeursbier" dat door een Duitse brouwerij op de markt wordt gebracht slechts 1,6 percent alkohol bevatte. Dranken met een percentage al kohol tot 1,5 mogen zonder vergunning worden verkocht. Woensdag 8 maart hoopt dr. A. F Por tielje te Bennebroek, die gedurende 46 jaar in Artis werkzaam is geweest als inspecteur van de levende have en als hoofd van de afdeling voorlichting, zijn 75ste verjaardag te vieren. Vooral door zijn rondleidingen in Artis, zijn radio praatjes en zijn vele publikaties heeft dr. Portielje zowel in binnen- als buitenland grote bekendheid gekregen. Nadat hij aanvankelijk als journalist werkzaam was geweest, werd hij in 1906 biologisch assistent van de directeur van Artis, dr. C. Herbert. In die functie maak te hij vele buitenlandse reizen voor het aankopen van dieren. In 1927 benoemde de opvolger van dr. Herbert, dr. A. L. J. Sunier, hem tot inspecteur van de levende have, waardoor hij in de gelegenheid was de dieren te observeren en te bestuderen Van zijn hand verschenen teksten voor plaatjesalbums, wetenschappelijke ge schriften en boekwerken, zoals „Dieren zien en leren kennen", dat kan worden be schouwd als het proefschrift, waarop de universiteit van Amsterdam hem in 1946 het eredoctoraat verleende. Dr. Portielje heeft ook les gegeven in dierpsychologie Met Artisfilms, die hij in samenwerking met Artis-films, die hij in samenwerking met de cineast H. C. Verkruysen had vervaar digd, reisde hij door het land voor zijn lezingen. Bij rondleidingen ging hij met blinde kinderen de dierenverblijven in, om hen o.a. door het laten aanvoelen van de horens van een antilope, de slurf van een olifant of een pas uit het ei gekomen kuikentje, met de dieren te laten kennis maken. Na zijn afscheid in 1952 vestigde de heer Portielje zich in Bennebroek, waar hij in zijn grote tuin de vogels bestu deert en zich voorbereidt op de rondlei dingen, lezingen en radiopraatjes, die hij ook nu nog regelmatig in en over Artis houdt. In opdracht van de directeur van A:tis. dr. Jacobi, is een aantal in de tuin neste lende reigers doodgeschoten om overlast voor het publiek te voorkomen. Aangezien de reiger van 1 januari tot 1 september een beschermde vogel is heeft het bestuur van de Vereniging Dierenvrienden, de af deling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, haar inspectie opgedragen een onderzoek in te stellen en eventueel proces-verbaal wegens overtreding van de vogelwet op 4 maken tegen de directeur. Nu dr. Jacobi thans aan de commissaris van de Koningin in Noordholland vergun ning heeft gevraagd reigers in zijn tuin dood te mogen schieten, heeft het bestuur telegrafisch de commissaris verzocht af wijzend te beschikken op dit verzoek. Het bestuur heeft gewezen op de humane methode die de dienst beplantingen van publieke werken Amsterdam toepast om boven de openbare weg nestelende reigers te verjagen. Bij Koninklijk Besluit is per 1 januari 1962 benoemd tot lid en voorzitter van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden dr. E. H. Reerink te Bussum. De nieuwe president-curator, die in 1899 werd geboren, heeft in Leiden scheikunde gestudeerd. Na zijn promotie in 1924 was hij aanvankelijk wetenschappelijk mede werker verbonden aan het natuurkundig laboratorium van de n.v. Philips te Eind hoven. Sedert 1937 is hij technisch-weten- schappelijk directeur van de n.v. Philips- Duphar (Eertijds n.v. Philips-Van Houten). Deze functie zal hij in de loop van dit jaar neerleggen. Sinds 1960 maakt dr. Reerink deel uit van de raad van beheer van het Nederlands Instituut voor Praeventieve geneeskunde. Bij hetzelfde Koninklijk Besluit is aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk met ingang van dezelfde datum eervol ontslag uit zijn functie van president-curator ver leend. Tijdens het senaatsdiner op 8 fe bruari j.l. bij gelegenheid van de jongste dies der Leidse universiteit, had baron De Vos van Steenwijk reeds medegedeeld, als lid en voorzitter van het college van cura toren te zullen aftreden. Advertentie Advertentie v,v JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- afrikaanse eerste-minister dr. Hendrik Verwoerd, zal geen bezoek brengen aan Nederland tijdens zijn deelneming aan de Gemenebestconferentie in Londen, aldus heeft zijn secretaris, Fred Barnard, mee gedeeld. Barnard zei, dat plannen voor een be zoek aan Nederland nimmer in overwe ging zijn genomen bij het opstellen van het reisschema van de premier. Barnard deelde een en ander mee naar aanleiding van berichten, dat dr. Verwoerd een par ticulier bezoek aan Nederland zou bren gen. Volgens Barnard zal dr. Verwoerd naar Zuid-Afrika terugkeren zodra de con ferentie in Londen is geëindigd om het parlement verslag uit te brengen. KOEALA LOEMPOER (Malaya) (UPI) De Maleise premier, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft ontkend dat hij Den Haag zou bezoeken voor bespreking van nieuwe bemiddelingspogingen in de kwestie Ne derlands Nieuw-Guinea. Hij sprak in com mentaar op berichten dat hij Den Haag zou aandoen op zijn terugreis naar Malaya na afloop van de conferentie van pre miers van het Gemenebest te Londen. In Den Haag is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van generaal-majoor b.d. H. G. Rambonnet. Generaal Rambon net was adjudant van de Koningin in bui tengewone dienst. Hij bereikte de leeftijd van 87 jaar. „Het is verschrikkelijk dat u uw eigen kind mee helpt in het verderf te storten". Dit zei donderdagmiddag de president van de rechtbank in Haarlem mr. N. Reeling Brouwer, tegen een 40-jarige opperman uit Haarlem, die terechtstond omdat hij samen met zijn vrouw door zijn veertien jarig dochtertje gestolen kledingstukken zou hebben verkocht. De officier van Jus titie, mr. J. Bredius, sloot zich in zijn re quisitoir bij de woorden van de president aan en eiste twaalf maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onder toe- zichtstelling van de Protestants-Christelij ke reclassering. Het was allemaal begonnen in de loop van het vorig jaar. Het veertienjarig doch tertje van de opperman dat in de ze vende klas van de lagere school zat had verscheidene kledingstukken uit win kels weggenomen. De vader had het, naar hij zei, pas bemerkt, toen er mensen aan de deur kwamen om overhemden te ko pen. Hij had zijn kind bestraft, onder meer door het veertien dagen lang na schooltijd thuis te houden. Later was het meisje evenwel weer met gestolen kleding stukken thuis gekomen. Toen hadden de verdachte en zijn vrouw de aldus „verkregen" kleding regelmatig verkocht. Als herkomst van het goed ga ven zij België op. De politie had het doch tertje al eens onderhouden over haar ge drag, maar de ouders hadden hierop geen acht geslagen. Op deze Wijze was voor f 3.000 gulden aan gestolen goederen verkocht. Het geld werd in een huishoudpotje gedaan. De raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, vroeg zich in zijn pleidooi af, waarom geen der buurtbewoners wegens scbuldhe- ling was gedagvaard. Hij was van me ning dat de vrouw het in het gezin van verdachte voor het zeggen had en bepleit te clementie voor zijn cliënt. Hij vroeg de rechtbank de onvoorwaardelijke gevange nisstraf te beperken tot de tijd dat de man in voorarrest had gezeten. De vrouw van verdachte was eveneens gedagvaard. Aangezien zij ziek was is de zaak tegen haar uitgesteld. De president, mr. N. Reeling Brouwer, bepaalde de uit spraak op donderdag 16 maart om twee uur 's middags. (Van onze correspondent) PARIJS. Op de dag af vier maanden na de proloog is gisteren dan eindelijk na 78 zittingen, waarin 22 pleidooien werden gehouden ten behoeve van negentien be schuldigden, het scherm gevallen over het proces, waarbij in Parijs de bloedige ge beurtenissen op de barricaden van Algiers in de januaridagen van het vorig jaar be recht moesten worden. De uitspraak is aanzienlijk clementer uitgevallen dan de strenge eisen van de advocaten-generaal tien dagen geleden deden verwachten. Al teen ten aanzien van de voortvluchtige cafébaas Ortiz, die van moord op gendar mes schuldig is bevonden, werd de eis van de doodstraf door het vonnis van het mili taire tribunaal gedekt. De Eendere hoofd man van de barricaden, het eveneens voort vluchtige Kamerlid Pierre Lagaillarde, zag de eis van twintig tot een uitspraak van tien jaren gehalveerd. Tegen vier beschuldigden, die hun ere woord waarop ze tijdens het proces in voorlopige vrijheid waren gesteld, evenals Lagaillarde, verbraken en het hazenpad naar Spanje kozen, werden vonnissen van twee tot zeven jaar. al of niet voorwaar delijk. uitgesproken. Alle aanwezige be schuldigden. onder wie de enige beroeps militair kolonel Gardes en de Algerijnse krantendirecteur Alain De Sérigny konden na de laatste zitting, waarvan het zwaarte punt dus in de raadkamers was gelegen, het Paleis van Justitie op vrije voeten ver laten. De kosten van het proces, die in beginsel door de veroordeelden betaald zouden moeten worden, worden op tien miljoen nieuwe franc ofwel acht miljoen gulden geschat. Het is echter niet waarschijnlijk dat Lagaillarde en zijn veroordeelde tra wanten een chèqug van dit bedrag vanuit Spanje naar Parijs zullen sturen, zogoed ais hét onwaarschijnlijk is, dat ze voor het genoemde aantal jaren nog eens hun vrij heid zullen moeten verpanden. De Spaanse Nederland volgt op het ogenblik een eenzame weg in de wereld. Het doet dit zowel in Europa als in Azië, en de tijd lijkt gekomen om zich af te vragen of dit nu wel de juiste weg is. Nederland is tenslotte niet alleen het hui dige kabinet, en zeker niet alleen de minister van Buiten landse Zaken, ook al is het de laatste die steeds weer namens Nederland moet spreken. Mag men hem er dankbaar voor zijn dat hij dit doet op zulk een duidelijke, niet mis te verstane wijze, hij bindt dan toch door zijn woorden en da den ons gehele volk en wel mogen wij ons afvragen wat de vermoedelijke gevolgen zullen zijn van dit stoere „ca valier seul" spelen in de on vriendelijke wereld van van daag. De meest aangewezen plaatsen daarvoor zijn het parlement en de pers. en na dat verleden week de Tweede Kamer uitvoerig op onze Europese politiek is ingegaan echter zonder een duide lijke conclusie te bereiken willen wij in deze kolommen zeggen hoe wij het zien. Dit is geen „nakaarten" zonder enig nut, want aanstonds komen de plannen van De Gaulle en Adenauer opnieuw aan de orde. Het belangrijke initiatief voor een politieke samenwer king binnen het Europa van de Zes te hebben verworpen zonder een duidelijk tegen voorstel op tafel te brengen, achten wij niet juist. Door dit te doen heeft Nederland, wat ook de waarde moge zijn van de argumenten tegen dit ini tiatief, nu een „neen" laten horen op een plan dat tot gro tere politieke eenheid moest voeren. Een plan, dat de steun had van alle vijf andere be trokken landen. Dit is een ernstige zaak, die ook daar om te betreuren is, omdat juist Nederland in het ver leden steeds positief gerea geerd heeft op alle plannen die de Europese eenheid een stapje nader wilden brengen. Of president De Gaulle er beter aan had gedaan om een nieuw supra-nationaal orgaan van de Zes, een soort politieke Europese gemeenschap voor te stellen? Of om aan één der bestaande supra-nationale or ganen, in casu de Europese Commissie van de E.E.G., die functie te geven? Nederland heeft het, naar het schijnt, bij monde van minister Luns in Parijs betoogd, maar wij vra gen ons af wat de houding van Nederland geweest zou zijn indien de Franse presi dent met dit voorstel was ge- komen Wij voor ons zijn nu niet zó verrukt van de su pra-nationale ambtenaren- regering die thans reeds aller lei decreteert, dat wij aan deze grote nieuwe bevoegd heden zouden willen geven En wij meenden zelfs te weten dat de Nederlandse regering soms wel de laatste was die aan het eigen beleid van de Europese Commissie zo heel veel overliet. Zodat in de praktijk de Nederlandse visie en die van het „Europe des Patries" niet zo ontstellend veel zouden verschillen. Maar daarmee verliest het betref fende argument van onze mi nister toch wel veel aan kracht en misschien zelfs aan waar achtigheid. Anders staat het met het tweede bezwaar tegen het plan van De Gaulle. Nu deze zich als het ware heeft losge maakt van de Brusselse ge meenschappen had hij ook Engeland voor de bespreking van de politieke plannen kun nen uitnodigen. Inderdaad is dit het essentiële punt van het Nederlands verzet tegen het plan. Zulks is volkomen be grijpelijk, want de verwijde ring tussen Engeland en de Zes is betreurenswaardig en nergens wordt dit besef ster ker gevoeld dan in Nederland met zijn grote overzeese han delsbindingen en zijn weinig continentale instelling. Elders in het Europa van de Zes denkt men daar misschien an ders over en wellicht denkt men er minder over. Belang rijker nog is het, hoe men dit in Engeland zelf ziet, want, zou het blijken dat men daar die politieke samenwerking niet wilde, dan had het geen enkele praktische zin om er voor te ijveren. Wat dit betreft heeft Enge land in het verleden een veel zeggend stilzwijgen in acht ge nomen. Het heeft alles nage laten om de nu alweer meer dan tien jaren oude Westeuro- pese Unie te maken tot wat deze had kunnen worden, na melijk eenWesteuropese Unie. Van alle naoorlogse or ganisaties voor Europese samenwerking lijdt juist dit orgaan het meest aan bloed armoede, en in deze Unie-op- papier toch zijn Engeland en de Zes met elkaar verenigd. Dit zo zijnde, menen wij te mogen concluderen dat Enge land, indien het uitgenodigd werd door de Zes om een ge zamenlijk plan te maken voor nauwe politieke samenwer king, alles zou ondernemen om ook dit plan het lot te doen ondergaan van de West europese Unie. Waardoor het op waardige wijze zou worden getorpedeerd. Mochten wij ons hierin ver gissen, dan zal dit weldra blij ken, want ook nu kan Enge land nog een initiatief nemen waardoor de W.E.U. tot leven komt en Engeland politiek meespreekt met de Zes. Nederland kan de verwijde ring tussen Engeland en de Zes betreuren, maar het ver mag weinig om die op te hef fen of zelfs te verminderen. Minister Luns moet het als zijn taak hebben gezien een brug te bouwen tussen Enge land en de Zes, maar een brug waarheen geen enkele weg leidt is een nutteloos bouw werk. Wij laten in het midden of het misschien op een eerder tijdstip mogelijk zou zijn ge weest de gedachten van pre sident De Gaulle en die van de Britse premier enigszins dichter bij elkaar te bren gen; Nederland alleen zou daarin niet geslaagd zijn maar indien de drie landen van de Benelux zich daarvoor samen te rechter tijd hadden inge spannen, dan had men wel licht aandacht voor ons ge had. Dat Nedrland alleen, en dan nog wel nadat het zich te Parijs zo overduidelijk heeft gekeerd tegen de plan nen van De Gaulle en van Adenauer, hiermee nu veel succes zou hebben, zal wel niemand geloven. De vraag is, wat nu? Men beseffe wel, Nederland is niet verplicht om de plannen van De Gaulle straks in twee de lezing te aanvaarden. Er is hier sprake van een novum en ook al wijzen de verdragen van Rome duidelijk in de rich ting van een nauwere poli tieke samenwerking, de tekst verplicht de deelnemende landen niet om die in één of andere concrete vorm te aan vaarden. In het algemeen heeft Nederland, te rekenen naar de meeste reacties in pers en parlement, de be zwaren van minister Luns tegen de plannen van presi dent De Gaulle gedeeld. Maar zal men ook tot de uiterste consequentie willen gaan en „neen" blijven zeggen, op ge vaar af van buiten de komen de politieke samenwerking te worden gesteld? Voor ons, die het ene bezwaar niet erg reëel vinden en het anders zien als een op dit ogenblik toch on oplosbare zaak, is het ant woord niet moeilijk: natuurlijk moet Nederland alsnog aan de uitvoering van de plannen gaan meewerken. Waarschijn lijk zal dit tenslotte ook wel het oordeel zijn van parlement en kabinet. Maar indien dit het geval blijkt te zijn, dan hopen wij toch één ding. Nederland heeft, sinds het de verdragen van Rome tekende en de Ka mers deze met een overweldi gende meerderheid aanvaard den, steeds weer de indruk aan de wereld gegeven van slechts mokkend in de uit voering daarvan te berusten. Dit kan niet dienstig zijn aan de zaak van de Europese een heid en evenmin aan de be hartiging van onze eigen be langen binnen de E.E.G. Wij denken bijvoorbeeld aan de al te moeizame onderhandelingen om de Nederlandse Antillen in die gemeenschap op te ne men. Wanneer Nederland er op staat dat deze zaak ge regeld wordt dan is dat zijn goed recht, en indien de hardnekkige tegenstand van onze minister van Buitenland se Zaken tegen de plannen van De Gaulle hem het on verwachte succes zouden op leveren dat het associatie verdrag met de Antillen nu onverwijld tot stand komt, dan kon men uiteindelijk nog van een klein winstpuntje spreken. Maar met of zonder een zo danig ondergeschikt voordeel zullen wij ons verlies moeten nemen en afdalen van ons eenzame pad. Willen wij daar na enige politieke invloed krij gen in het Kleine Europa, dan zullen wij samenspel moeten leveren. Tot dusverre zijn wij daarbij in gebreke gebleven. Het is een geluk bij een on geluk dat het hooglopende meningsverschil te Parijs er één is geweest tussen minis ters van landen die in wezen niet zo heel ver van elkaar staan. Maar een ongeluk blijft het, en wij kunnen de Duitse bondskanselier niet helemaal ongelijk geven dat hij de Ne derlandse ministers verweet dat zij de Russen in de kaart speelden. Men mag het plan-De Gaul le niet. zien zonder zijn grote achtergrond. Hier is het einde van de Frans-Duitse tegenstel ling, die in het verleden Euro pa bijna te gronde heeft ge richt en die, zou zij ooit her leven in haar oude heftigheid, zeker ons aller einde als on afhankelijke staten zou be tekenen. Het ontwerp-verdrag voor de Europese Defensie- Gemeenschap had die tegen stelling reeds kunnen weg nemen. doch het was Frank rijk, dat het verwierp. Nu komt er een tweede kans, en het is hetzelfde Frankrijk dat Europa die kans geeft. Of er ooit een derde kans zou ko men, wanneer eenmaal De Gaulle in Frankrijk en Ade nauer in Duitsland van het to neel verdwenen zijn, is hoogst onzeker. Men bedenke maar eens welke soort leiders Duits land in het verleden zoal ge had heeft van hen allen zou misschien alleen Frederik de Grote tot een dergelijke con ceptie in staat zijn Maar zeker niet Bismarck, niet Wil helm II en natuurlijk wel het laatst van al de infame Hitier. Er is één bezwaar tegen het initiatief van De Gaulle dat bij het Kamerdebat niet dui delijk uit de doeken is gedaan, doch dat zeer wel van invloed kan zijn geweest bij de starre houding van minister Luns In Parijs. Het periodieke overleg van de Zes zou een overleg worden van minister-presi denten en deze zouden, mede daardoor, hun collega's van Buitenlandse Zaken overscha duwen. Maar indien dit be zwaar bij de Nederlandse mi nister geteld heeft, dan moe ten wij het er toch over eens zijn dat dit een heel klein be zwaar was regering, die door geen enkel verdrag van uitlevering met Frankrijk is verbonden, heeft tot dusver alle verzoeken van Parijs de beschuldigde vluchtelingen over de grens te zetten, met een beleefde weigering beantwoord en er is geen reden aan te nemen, dat Madrid in de toekomst nog eens van gedragslijn zou veranderen. Geestverwanten In het begin van de zitting mochten de twaalf aanwezige beklaagden ieder nog een laatste woord ter eigen verdediging spreken. De militaire en burgerlijke rech ters trokken zich toen in de raadkamers terug om voor elke beschuldigde ja of nee op 223 vragen te beantwoorden. Er kwa men blijkbaar vele verzachtende omstan digheden uit de bus voor de aanwezige beklaagden, die allemaal werden vrijge sproken, terwijl alle schuld op de schou ders der absenten werd geschoven. Toen de twaalf mannen de bank der beklaagden op vrije voeten verlieten, werden ze. omstuwd door hun advocaten in de gangen, voor het gerechtsgebouw door een menigte geest verwanten opgewacht met gelukwensen, accolades en een spreekkoor van kreten als „Frans Algerije''. „De Gaulle aan de galg" en „Lagaillarde aan de macht". Het gerechtelijke naspel van een der meest tragische episodes uit Frankrijks jongste geschiedenis had na vier maanden met een slag in de lucht zijn einde bereikt. Beschuldigingen De voorzitter van de commissie ter be scherming van de menselijke rechten en vrijheden heeft in een brief aan premier Debré mededeling gedaan van een aantal beschuldigingen, die Ben Cherif. een voor malige luitenant van het Franse leger, tegen Lagaillarde heeft ingebracht. Ben Cherif, die uit het leger naar de Algerijnse opstandelingen was overgelonen werd vier maanden geleden gevangen ge nomen en ter dood veroordeeld. Vanuit de gevangenis in Algiers schreef hij een brief aan de commissie, waarin hij Lagaillarde ervan beschuldigde acht mohammedaanse Algerijnen te hebben vermoord en daarna van het geld, dat zij bil zich droegen te hebben beroofd. De voorzitter van de com missie schreef de beschuldigingen voldoen de gedetailleerd te achten om premier Debré te verzoeken een onderzoek in te stellen. Hij had maar 24 nodig Omdat hij verlegen zat om 24 gulden, die hij schuldig was voor zijn cursus midden standsdiploma, stal een 21-jarige kappers bediende in Den Haag, op 28 oktober van het vorige jaar een geldkistje van zijn voormalige patroon in 's-Gravenzande. Toen hij later het kistje had opengebro ken zag hij tot zijn schrik dat hij 16.000 had buitgemaakt, alsmede vier obligaties ven elk duizend gulden. Het zien van de stapels bankbiljetten maakte de dief doodzenuwachtig. Nadat hij er drie biljetten van honderd had af genomen, maakte hij er een rolletje van dat hij thuis verstopte in de ombouw van een verwarmingsradiator. De obligaties verscheurde hij en daarna gooide hij ze weg. De zaak diende donderdag voor de Haag se rechtbank. De officier van Justitie hield er bij het stellen van zijn eis rekening mee dat de kappersbediende niet de be doeling had gehad zo'n groot bedrag te stelen en ook met het feit dat de verdach te nog erg jong is en dat er een betrekke lijk gunstig reclasseringsrapport over hem is uitgebracht. De officier eiste daarom een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk met toezicht gedurende de drie jaar lange proeftijd. Uitspraak op 16 maart. Het Eerste-Kamerlid mevrouw Van Om meren (C.P.N.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat nadere vragen gesteld over de door de P.T.T. ter doorzending geweigerde briefkaarten aan het bureau van bondskanselier Adenauer waarin ge protesteerd wordt tegen de aan dit bureau verbonden dr. Hans Globke. Mevrouw Van Ommeren wil weten wanneer en hoe de Duitse P.T.T. aan de Nederlandse poste rijen heeft laten weten, dat deze kaarten in Duitsland niet mochten worden verzon den. Voorts vraagt zij of de P.T.T. eige ner beweging de kaarten heeft geweigerd dan wel in opdracht van de minister heeft gehandeld, en of de minister zich niet gerechtigd achtende de desbetreffende be slissing van de P.T.T. ongedaan te maken de zekerheid had, dat het formeel op de hoogte stellen van de P.T.T. voldoet aan de vereisten, door het Algemeen Post verdrag gesteld. Zij vraagt verder of de minister kan mededelen, welke interne wetgeving in dit opzicht in de Bondsrepu bliek toepasselijk is en hoe de in dit ge val van belang zijnde bepalingen luiden Als de minister bij nadere overweging tot de overtuiging mocht komen, dat aan de vereisten van het Algemeen Postver drag niet volledig is voldaan en dat hij dus wel gerechtigd is de desbetreffende beslissing van de P.T.T ongedaan te ma ken, is hij daartoe dan alsnog bereid?, aldus de laatste vraag van mevrouw Van Ommeren. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5