Herstel drainage van sportveld kost Heemskerk 11.000,- SPOR T IN DE IJMOND „Wilhelmina Johanna" aan de rederij Kennemerland overgedragen In de vishal en op zee Havenberichten LOENDERSLOOT coll. C0STUUMS modern van coupe van 39.- tot 194.- Nieuw complex velden is in voorbereiding IJmondverenigingen vandaag en morgen „Atoomforum" opgericht Medische verzorging tijdens het weekeinde Rie Gilhuys en Ton Kuyl in „Corsica" Zes doden bij botsing in de monding van de Parana VRIJDAG 3 MAART 1961 Uw GERO-cassette Tien jaar bejaardenbond in Santpoort RIJK GESCHAKEERD IS ONZE. HEREN SPECIAALZAAK Vijfhonderdste schip van De Dageraad Kerkelijk nieuws BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK WEEKABONNEMENTEN Argentijnse tanker in brand gevlogen 1 DE GEMEENTERAAD VAN HEEMSKERK, die donderdagavond in open bare vergadering bijeen was, is met alle benen op de grond gebleven; sterker nog: men heeft de goede en minder goede grond omgewoeld. Maar later op de avond zochten de raadsleden het hogerop en belandden zij zelfs in de kruin van een wilgeboom. De onderwerpen waren er dan ook naar, ze waren alle een kolfje naar de hand van de agrarische specialist en nestor van de raad, de heer R. W. A. Muijen (P.v.d.A.). Dit raadslid maakte bij de behandeling van het voorstel tot verbetering van de drainage van het sportpark „De Vlotter" de opmerking, dat het feit dat nu al ver beteringen moeten worden aangebracht, bepaald niet pleit voor de firma die het sportveld destijds heeft aangelegd. „Een flater noem ik het", aldus de heer Muijen, die vreesde dat wanneer men het terrein weer gaat omgooien, er bulten en zakken zullen ontstaan. In aansluiting hierop, stelde de heer Bruin (KVP) de vraag of voor het bedrag van elfduizend gulden, dat thans nodig is om de drainage weer in orde te ma ken, het werk wel goed gedaan kan wor den. Waarop de heer Muijen onderbrak met: „Dat durfde ik niet eens te vragen!". De heer De Graaf (P.v.d.A.) informeerde bij het gemeentebestuur of er geen scha deloosstelling van de betrokken firma (de Grondmaatschappij) te eisen is. In geen geval zal dit laatste mogelijk zijn, aldus de voorzitter, burgemeester H. Nielen. Hij zei, dat de dienst gemeente werken het herstel van de drainage zal uitvoeren, juist omdat men dan wat meer zorg voor de zaak kan verwachten. Wethouder H. J. M. Roozen (KVP) gaf toe dat het sportveld nu niet direct een ideaal veld is, maar een mislukking vond dat hij het in geen geval. Hij verklaarde nog dat men bij de aanleg ervan had ge rekend op eventuele last van bovenwater, maar in de praktijk bleek het bovenwa ter niet vlot te kunnen afvloeien, hetgeen een gevolg is van de samenstelling van de grond. Toch verkeerd In zoverre kreeg dus de heer Muijen gelijk, dat al was er bij de aanleg dan geen fout gemaakt, men toch in ieder ge val was uitgegaan van een verkeerde ver onderstelling. Overigens, zo zei de wethou der ook nog, moeten drainages om de zo veel tijd worden opgegraven. Raadslid Muijen was niet helemaal tevreden ge steld en hij bleef erbij, dat de plaats van „De Vlotter" niet goed was gekozen. Een belangrijke mededeling die de wet houder deed ook al in antwoord op een vraag was, dat Gemeentewerken de op dracht heeft gekregen een nieuw sport complex te stichten in de omgeving van „Assumburg". De heer Muijen waarschuwde na deze, overigens verheugende, mededeling, voor een herhaling van de affaire „De Vlot- Advertentie vlskvruN/door en door staat bij LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 t'T HU VRAAGT FOLDERS Met een geanimeerde feestavond in Zaal Zomerlust te Santpoort heeft de afdeling Santpoort van de Algemene Bond van Ouden van Dagen donderdagavond haar tienjarig bestaan gevierd. Voorzitter N. Raven gaf een overzicht van de afgelopen tien jaar. Volgens hem slaat Velsen geen slecht figuur waar het de zorg voor be jaarden betreft. Hij bracht daarom ook dank aan het gemeentebestuur, dat werd vertegenwoordigd door de wethouder van sociale zaken, de heer C. P. J. Maas. Na de voorzitter kwamen vertegenwoordigers van de afdelingen Beverwijk, Alkmaar en Vel- sen-Noord aan het woord om hun jubi lerende collega's te feliciteren. De afdeling IJmuiden had een bloemstuk met begelei dend schrijven gestuurd. De heer P. Waar denburg bood, als voorzitter van de Stich ting Sociaal Cultureel Werk, zijn geluk wensen aan. Bondsvoorzitter F. Rippen hield daarna een propagandarede waarin hij de aanwezigen opriep zich nog hechter aaneen te sluiten en de ledenwerving met kracht ter hand te nemen. Men amuseerde zich verder kostelijk met het optreden van het muziek- en show orkest Musicorda onder leiding van de heer J. Deen. Het programma vermeldde als voornaamste punt de show „Die Goldene Löwe", die door Musicorda onder regie van de heer Kaldenbach werd opgevoerd. Bal- letmeester was J. van Heme. Vermeldens waard is dat de kostumes door de leden werden gemaakt. VRIJDAG 3 MAART Expositie Modelwoningen, IJmuiden, Lierstraat 69. 16 u.: Opening door wethou der R. Verbeek. Gebouw Schans, Beverwijk, 20 u.: Bijeen komst amateur-fotografen. ZATERDAG 4 MAART Kennemer Theater. 1517 u.: Receptie J. C. Verhorst BW De Kennemers. ter". Ook 's heren R. Beentjes' waar schuwende vinger wees in de richting van de collegetafel. Dit raadslid stelde verder voor de toe komstige sportterreinen te vestigen op de plaats waar het open zwembad moet ko men; „want dat komt er de eerste vijf tien jaar toch niet", zo veronderstelde hij. De heer Roozen zei tenslotte dat de plaats van het nieuwe complex in overeenstem ming is met het streekplan voor de IJmond-Noord en dat de omgeving en de grond zeer geschikt zijn. Nog meer herstel Wat ook al hersteld moet worden en waarvoor de raad van Heemskerk een krediet van 25.000 verstrekte, is het transportriool. Dit werk wordt in regie uitgevoerd en de heer De Graaf (P.v.d.A.) stelde dat het dus niet goed mogelijk is te zeggen hoeveel het herstel precies gaat kosten. Na deze (ondergrondse) zaken afgehan deld te hebben, werd het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de beplan ting van sportvelden aan de Hoogdorper- weg ter tafel gebracht. Het raadslid Muijen kantte zich tegen meidoorns en lindebo men en ook wilgebomen achtte hij niet in staat beschutting te bieden. Er werden vele komische opmerkingen over en weer gemaakt en de wethouder zat te popelen om te antwoorden. Hij wist dat meidoorns altijd al een doorn in het oog van de heer Muijen zijn geweest, maar hij betoogde dat de be planting niet zozeer bedoeld is om beschut ting te verlenen, alswel om te voorkomen dat kinderen de weg op rennen. „Dus", constateerde de heer Muijen, „over tien jaar is er resultaat" en hij besloot met de welgemeende wens dat de wethouder eens het lijstje van beschuttende bomen zou nakijken. Er stonden op de agenda tal van be langrijke voorstellen, doch daarover is slechts weinig gediscussieerd. De raad ging akkoord met het beschikbaarstellen van een krediet tot verfraaiing van de wijk „De Oosterzij". Er is een fonds tot stads verf raaiing („Voorzover wij hier daar van kunnen spreken", merkte voorzitter Nielen lachtend op) van 600.000. Van dit bedrag wordt 60.000 genomen om de wijk te verfraaien. Er wordt ondermeer een bronzen beeld geplaatst, vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Nico Jonk, die voor Velsen „Leda en de Zwaan" heeft ge maakt. Voor Heemskerk zal hij maken „Jacob en de Engel". Het beeld wordt 1.20 hoog en kost f 13.000. Een ander belangrijk besluit dat de raad nam was het waarborgen van een geldlening van zes ton voor de uitbreiding van de St. Joseph- zïekeninrichting. Er is behoefte aan een grotere ziekeninrichting in Heemskerk vanwege de toeneming van dfe" bevolking. De "raadsleden spraken hun vreugde uit over- de -uitbreiding. Dé raad besloot voorts tot aankoop van percelen grond en tuinbouwbedrijven, alsmede tot aankoop van grond in plan „Oosterwijk", waar, voor rekening van de stichting „Eigen Woningbezit Heemskerk", vijfen tachtig woningen worden neergezet. Eeen aantal Nederlandse industrieën en het Reactor Centrum Nederland hebben het initiatief genomen tot de oprichting van het „Nederlands Atoomforum". Het Nederlands Atoomforum stelt zich ten doel, bekendheid te geven aan de ont wikkelingen op het gebied van de kern energie, in het bijzonder aan de activitei ten van de Nederlandse industrie op kern energetisch gebied en van instellingen, die zich op dit terrein bewegen. Men hoopt dit te doen door middel van publicaties, het organiseren van conferenties en voor lichtingsbijeenkomsten en door het coördi neren van Nederlandse deelname aan ten toonstellingen. Het Nederlands Atoomforum zal ook, zo mogelijk in samenwerking met bestaande organisaties in binnen- en buitenland, do cumentatie en informatie over de ontwik keling en toepassing van de kernenergie verzorgen. Het forum zal Nederland in het vervolg vertegenwoordigen in het Forum Atomique Européenne (Foratom), dat op 12 juli 1960 in Parijs werd opgericht en waarin over eenkomstige organisaties zowel uit de an dere Euratom-landen als daarbuiten zijn samengebracht. Tot voorzitter van de Nederlandse ver eniging is gekozen ir. W. A. de Haas, secretaris van de Commissie Bedrijfsleven R.C.N., het secretariaat van het Neder landse Atoomforum is ondergebracht bij het Reactor Centrum Nederland. Advertentie Aflopende schouderlijn, smalle revers. Pantalons met knievoering. In prachtige „voorjaars geuren". O.a. brons - blauw - groen Grete sortering OVERHEMDEN, o.a.: Kerko, Rexacco, Valano. Lange Nieuwstraat/Marktpiein Telefoon 4206 FILMAVOND OVER VLIEGREIZEN Op dinsdag 7 maart organiseert het reis bureau C.T.I., dat zich voornamelijk bezig houdt met het vliegtoerisme, een filmavond in het City-Theater te IJmuiden. Mede werking zal worden verleend door de Spaanse dansgroep Carmen y Rafaël de Lara, die door Dick Schallies aan de vleu gel zal worden begeleid. Het programma vermeldt films over Joegoslavië en Mal- lorca en bovendien nog een dia-serie, ge naamd „Zonnig Europa". BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Everardus Johannes Petrus, zoon van Th. Velzeboer en A. M. de Goede. Madeion Nicole, dochter van J. M. Schulze en M. C. de .Jong. Erik Frederik Willem, zoon van Th. T. J. Reinders en M. H. Ste- geman. OVERLEDEN: H. Vermaning, oud 62 jaren, wonende te Amsterdam, gehuwd met S. Bijlsma. Schaken Het tweede tiental van de IJmuider schaakclub Kijk Uit heeft het kampioen schap in de tweede klasse C van de Noord hollandse Schaakbond veroverd. Met de kampioenen van de afdelingen A, B en D zal nu een enkelrondige competitie wor den gespeeld om twee plaatsen in de eer ste klasse. De tegenstanders zijn Zaan streek-Noord, Oppositie en Aalsmeer. Het zag er snel goed uit toen Mees en Aarts een stuk wonnen, maar Van Nieu- wenhuizen bleek kansloos tegen Kruijff. Wijdoogen won ook een stuk, en Bonten bal besliste zijn partij met een fraaie pion- zet, De Haas en Huiser zorgden voor over winningen en toen gaf Heidenreich in winststand maar remise. Sterk en Door nenbal speelden ook remise tegen elkaar. De totaaluitslag was 7-2. De partij van Holscher wordt uitgespeeld, want Höl- scher wil winnen. De onderlinge competitie: groep 3 Van der Doel-Van den Berg remise, groep 4 Bouman-Cleeren 0-1. Voetbal Wegens de verkiezing van Rob de Boer in het westelijk zaterdagmiddagelftal speelt IJmuiden zaterdag niet. Het junio ren a-elftal is kampioen geworden. Het programma luidt: Wartburgia 2IJmui den 2, Jong HerculesIJmuiden 3 IJmui den 4Jong Hercules 2 IJmuiden 5SMS 3 IJmuiden 6SIZO 6. K orfbal Watervliet 1 speelt zondag niet. Het ver dere programma is: Swift 3-Watervliet 2 Watervliet 3-Oosthoek 2, Zandvoort 1- Wa- vliet 4, Nieuw Flora A-Watervliet A, Wa- tervlie.t B-Haarlem C. Zaterdag geeft Wa tervliet een feestavond in het Statenhuis. Op 18 juni worden de Watervliet-series ge houden, waarvoor Organon uit Oss is uit genodigd. Voor een op 3 september te hou den verenigingsdriekamp zijn invitaties ge zonden naar Swift (Amsterdam) en Alge mene (Leiden). Handbal De IJmond-dames spelen in het RAI-ge- bouw te Amsterdam promotiewedstrijden voor een plaats in de tweede klasse West A. De laatste wedstrijd tegen ADO is ove rigens met 6-0 verloren. IJmond 2-dames verloor met 1-5 tegen Samen Eén en won met 3-0 tegen ADO 3. De heren van IJmond 2 werden door Zand- voortmeeuwen met 6-25 verpletterd en de Zandvoortmeeuwen 2 wonnen van IJ mond 3 met 8-7. Het programma veldhandbal: dames IJ mond 2-Blinkert 2, IJmond 3-Concordia 3, heren HOC 1-IJmond 2, IJmond 3-Blinkert 2, IJmond 4-Blinkert 3. DE NIEUWE TRAWLER „WILHELMINA JOHANNA" van de Visserij maatschappij KennefritAland. clié"ftf öëfeci;! g'1n IJmuidën arriveerde, heeft donder-: dagmorgèn zijn officiële proefvaart op de Noordzee gemaakt. Even voor elf uur maakte het schip zich met vele genodigden aan boord los van de wal. Enkele mijlen buitengaats werd de machine gestopt en werd de KW 39 door de bou wers, de n.v. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge, overgedragen aan de rederij Kennemerland. De heer J. H. Boot, directeur van de scheepswerf deed dit met een hartelijk toespraakje. Hij zei dat de „Wilhelmina Johanna" het vijf honderdste schip is, dat zijn werf heeft mogen bouwen. Hij was blij dat het een schip en nog wel het vlaggeschip van Kennemerland is omdat De Dageraad met deze rederij al van oudsher relaties heeft. Onder applaus werd vervolgens de vlag van de werf neergehaald en de groene rederijwimpel gehesen. De heer T. H. Meyering, directeur van de Visserijmaatschappij Kennemerland, deelde mee dat de nieuwe trawler het ne gende na-oorlogse schip van zijn rederij is en het achtste dat bij de Dageraad is gebouwd. De vloot van Kennemerland be staat nu uit negen nieuwe en twee oude schepen. Hij verklaarde vertrouwen te hebben in schipper Cor Bal en zijn man nen, ondanks het feit dat de laatste maan den voor de grote visserij schepen niet gunstig zijn geweest. Maar de visserij is nu eenmaal een bedrijf met veel „ups and downs", aldus de heer Meyering. Deze liet zich vooral ook over de accommodatie van de „Wilhelmina Johanna" in gunsti ge zin uit. De heer K. P. Sluis, commissaris van de Visserijmaatschappij Kennemerland naar wiens vrouw de KW 39 is genoemd, overhandigde schipper Bal een klok. De heer C. M. Tuntler overhandigde de reder namens de Scheepvaartinspectie de benodigde certificaten. Hij drukte verder schipper Bal op het hart de stuurman niet alleen aan de winch te laten staan. Een schipper moet zich ook op de brug laten aflossen door zijn stuurman, aldus de heer Tuntler, die er op wees dat door dit na te laten al vele ongelukken zijn geschied. Nadat de gasten een glaasje hadden ge ledigd en een broodje genuttigd hadden zette de „Wilhelmina Johanna" weer koers naaf IJmuiden. Dammen Voor het clubkampioenschap van Neder land luidt de stand na de nederlagen van Gezellig Samenzijn tegen Jozeph Blanke naar en Zaandam als volgt: DCY 2-4, Jo zeph Blankenaar 3-4, Zaandam 2-2, G.S. 3-0. Dinsdag speelt DCIJ tegen Zaandam. Bij een gelijkspel is het kampioenschap veilig. Volleybal In de districtscompetitie volleybal heb ben de dames van Kennemers tegen Oc topus uit Alkmaar gelijkgespeeld. In de eerste set werd het na 10-10 toch 15-10, in de tweede slechts 15-13. Een inzinking gaf Alkmaar de derde set met 9-15 en in de laatste set was het opnieuw Octopus dat na lange en heftige strijd de over winning boekte (15-13). De VCIJ-heren konden het fiiet redden tegen Smash (1-3). De positie van VCIJ wordt nu uiterst pre cair. Het programma overgangsklasse luidt: Dames VCK-VGW, maandag in de Bavo- school, en TOG-De Kennemers; heren VCIJ-TOG, zaterdag in het gymnasium. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Dendermonde (België) Mej. M. E. War ner te De Bilt (U.) Bedankt voor Bruinisse C. L. Verbaas te Monnikendam voor Hasselt J. van Wier te Putten voor Biezelinge (toez.) W. B. de Weerd te Nederhorst den Berg. Geref. Kerken Beroepen te Zandvoort P. J. O. de Bruij- ne te Zaandam te Oostemij kerk L. R. Krol, kand. te Scheveningen. GEBOREN: Cornells J. M., z. van H. J. Bleeker en C. Th. Breeuwer; Nicolaas A. Th., z. van G. Limmen en J. C. Jansen; Hendrik KI., z. van M. R. de Vries en H. A. ten Have; Ilse G.. d. van J. G. Vos en A. van Strien; Matthijs L. C., z. van L. Bruyns en A. M. Sprengers te Beverwijk; Theodora L. M., d. van C. G. Bleeker en C. J. Metselaar; Anna L. M., d. van C. J. Maalman en E. W. C. Welp; Jochem H., z. van P. Costerman Boodt en J. Minnema te Castricum; Alida L., d. van G. Hendrikcse en M. J. Veer; Cornelis J. M., z. van S. P. Admiraal en S. M. M. Numan te Velsen. OVERLEDEN: H. M. Groen, 74 j„ echtg. van H. D. Schipper te Heemskerk. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was donderdag 3355 kisten vis, waarvan 460 tong en tarbot, 1 heilbot, 10 tongschar en schartong, 693 schol, 52 schar, 40 bot, 1379 haring, 121 makreel, 85 schelvis, 194 wijting, 200 kabeljauw en gul, 2 eng, 1 ham. 4 heek, 16 poon, 75 koolvis. 22 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 4.504.30, grote tong 3.503.50. kleinmiddel tong 2.802.50, grootmiddel tong 32.70, kleine tong 1 3.502.70, kleine tong 2 2.702, tarbot 1 3.10—2.60. Per 50 kilo: tarbot 4 9080. schartong 16. grote schol 2618, grootmiddel schol 28 15, kleinmiddel schol 2922, kleine schol 1 30—18. kleine schol 2 27—13. schar 38—22, bot 108, verse haring 2113, makreel 24 10.60. grote schelvis 55, grootmiddel schelvis 65, kleinmiddel schelvis 7767, kleine schelvis 1 7858. kleine schelvis 2 6856, wijting 5721, grote gul 7060, middel gul 6056, kleine gul 5 4830, ham 136, poon tjes 8.50, lommen 4239, kleine koolvis zwart 4436. Per 125 kilo: grote kabeljauw 240110. grote koolvis zwart 12090, grote leng 124 —96. Besommingen van donderdag IJM 28 Amsterdam f 11.770, KW 171 10.900 KW 144 f 17.800. KW 122 Arie Ouwehand 3470. KW 161 8420. Aanvoer van vrijdag Drie loggers en 61 kotters voerden 2700 kisten aan, waarvan 1303 schol, 30 tarbot, 5 gul en kabeljauw. 470 varia, 100 stuks kabeljauw, 50.000 kilo tong. Prijzen van vrijdag Export: grote en middel schol 2227, zetschol en schol 1 2632. grote tong 3.40 3.50. grootmiddel tong 2.802.90. kleinmid del tong 2,502.60. tong 1 2.602.80, slips 1.851.95. grote tarbot 2.602.80, grote regels kabeljauw 75—97, kleine regels ka beljauw 4565. Binnenland: schol 2 2230, schol 3 14 20. Besommingen van vrijdag RO 2 f8500. KW 180 f 11.100, VL 84 f3400. KW f990, KW 177 f1160, KW 112 f 1120, KW 92 f 1220, KW 61 f 1100, KW 52 f 11.800, KW 172 f7700 KW 164 f 10.000, IJM 59 f 3120, WR 58 f 7920, WR 59 f 10.450. Op zee Het was goed weer om de noord. De IJMUIDEN Artsen: P. C. de Weerdt sr., Stations weg 5, Velsen-Zuid, tel. 4614; P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084; D. J. Boosman, Stationsweg 7, Velsen-Zuid, tel. 4340. (Niet op zater dagmiddag, alleen op zondag). Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstr. 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. no. 7949. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, tel. 8510. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. v. Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: IJmui- den-IJmuiden-Oost; Zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, IJmuiden, tel. 8028: IJmuiden-IJmuiden-Oost; Zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510-3936: Velsen-Noord, Velsen- Zuid, Driehuis; Zuster K. Langejan, Brederoodseweg 106, Santpoort, tel. 02560-7477: Santpoort-Noord, Santpoort- Zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: K. K. Vis ser, Zeestraat 96, tel. 3450. Apotheek: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, Heemskerk, tel. 02512-2266. Apotheek: De Heemskerkse Apotheek, Maerelaan 46, tel. 2490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverzorging: Zuster Luyting, Prins Bemardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. Kraamverzorging: Zuster Boersma, Witte-Kruisgebouw, J. v. Scorelstraat, Heemskerk, tel. 02512-2247. CASTRICUM Artsen: H. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10, tel. 2354. Wijkverpleging: Zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholten- Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk. Burge meester Lommenstraat 6. tel. 2500. "V*v. WÊÈÊaimmm De „Wilhelmina Johanna" verlaat de IJmuidense trawlerhaven voor haar officiële proefvaart. In september van vorig jaar werd de kiel van de KW 39 gelegd. Het schip is 46 meter lang, 7.60 meter breed en de holte bedraagt 4 meter. De schroef wordt aangedreven door een 1000 p.k. Deutzdie- sel motor en kan het schip een snelheid van ruim elf mijl geven. De winchmotor is een 180 p.k. M.W.M. Verder heeft het schip nog een 45 p.k. Lister hulpmotor. Het aluminiumvisruim met koelinstalla tie heeft ruimte voor 550 kantjes en 2200 kisten vis. De brug en radiohut van de KW 39 zijn vervaardigd van aluminium. De constructie is zeer zwaar en berekend op de hoge noord visserij. Het gehele schip is elektrisch gelast. Er is dus geen klink nageltje bij te pas gekomen. De „Wilhel mina Johanna" heeft radar en ook verder moderne navigatiemiddelen. De olieberging is berekend op tachtig ton. De bemanning van achttien koppen heeft de beschikking over een verblijf voor acht man, een verblijf voor vier man en twee tweepersoons hutten. Het verblijf van de schipper bevindt zich vanzelfsprekend in de radiohut. Begin volgende week zal de „Wilhelmi na Johanna" voor het eerst ter visserij vertrekken. Bij De Dageraad is op het ogenblik nog een trawler van 44 meter lengte en een 1000 p.k. motor in aanbouw. Men is be zig met de voorbereidingen tot de bouw van een hektrawler voor de rederij N. Parlevliet jr. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Acqui- taine van Le Havre; Mirelia d'Amigo, Rotterdam; Kora, Londen, Staalhaven IJmuiden; Martha Ahrens, Hamburg; Marie Both, Hamburg; Jans, Londen; Nieuwe Waterweg, Par: Brandaris, Par; Harrowgate, Goole: Grebbestroom, Hull; Annie G. Leith, melkpoeder voor Zaandam; Waver- stroom, Liverpool; Twente, Londen: Kathe Jonas, Rotterdam: Lingestroom, Poole; Swift, Londen: Lies, Hamburg: Wexford, Rochester, Zaandam; Ingela, Trelleborg, bijlegger IJmuiden; Schurbek, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Helicon van Antwerpen; Starfighter, Ballangan; Anna Elisa beth, Fowey; Sapele Palm, Las Palmas; Buck- law, Grangemouth. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Vardaas naar Curasao; Maine. Duinkerken; Lauwersborg, Halmstad, kunstmest van IJmuiden; Langfonn, Londen; Alteland, Veuvic; Barken, Antwerpen: Rigel, Helsinki: Oranjefontein, Southampton; Osiris, Rotterdam: Hontestroom, Manchester; Jo hanna Oldendorff, Genua; Draco, Rotterdam: Maas, Rotterdam; Galtgarben, Napels, walsmate- riaal van IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Aeneas naar Rotterdam; Brandenburg, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE visserij was echter weer slecht. Er werden 60 tot 120 manden koolvis, haring en ma kreel per etmaal gevangen. De Medan deed een trek van een pakje, de Emma ving in twee trekken 30 manden hoops, de Polderman in twee trekken even eens dertig manden hoops, de Delft in een trek 15 manden hoops, de Postboy in een trek twee pakjes, de 's Gravenhage in een trek een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen 120 tot 200 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. De Allan Water en de Job Gouda zijn weer naar zee vertrokken. Voor zaterdag Verwacht wordt de IJM 57 Medan met onbekende vangst. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 20 schelvis. 40 wijting. 30 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 380 haring, 300 makreel, 400 schol, 150 stuks kabeljauw, 7200 kilo tong. Het bestuur van de stichting „Abonne mentsvoorstellingen" te Beverwijk, heeft zijn leden enige tijd geleden een extra to neelvoorstelling in het vooruitzicht ge steld. Deze belofte kon donderdagavond in het Kennemer Theater worden ingelost door het nieuwe ensemble „Comedie I960", dat een opvoering kwam geven van Henri Bernsteins komedie „Voyage"; door Ton Kuyl als „Corsica" vertaald. Het optre dende ensemble is nog geen drie maanden oud en werd, naar verluidt, uitsluitend door Rie Gilhuyl en Ton Kuyl samenge steld, ten einde deze komedie te kunnen spelen. In ons vaderlands toneelbestel dus een uniek gezelschap dat, nu de grote ge zelschappen bijna niet meer bereid wor den gevonden de provincie te bezoeken, in dit opzicht ongetwijfeld nuttig werk kan verrichten. Want in deze vorm doet „Co medie 1960" stellig niet onder voor een groepje acteurs, dat ten gevolge van het doublure-systeem, door een „groot" gezel schap zou zijn uitgezonden. Het gespeelde „Corsica" is een virtuóós geschreven toneelwerkje, dat posthuum van Henri Bernsteins uitzonderlijk vak manschap getuigt. Voornamelijk, omdat in de vrij sobere intrige toch alle voorbeel den van de doelbewuste toneelschrijfkunst zijn ondergebracht. Even virtuoos als het stuk, was de op voering. Het stuk bleek inmiddels dusda nig te zijn ingespeeld, dat de acteurs zich soms kleine slordigheidjes meenden te mogen veroorloven. Overigens was Rie Gilhuys een voorbeeldig genuanceerde Ni cole, met een gerijpt overwicht op de overrompelende charme van Ton Kuyl als Maxim Rudin. Een buitengewoon amusan te blijspelfiguur zagen wij ook van Frits Butzelaar, als de consciëntieuze Germain. In kleinere rollen toonden Manon Alving en Gerard Doting zich eveneens volledig voor hun taak berekend. Geen wonder, dat de leden van deze kunstkring een derge lijke suprise van het bestuur met veel bij val hebben gehonoreerd. BUENOS AIRES (Reuter) De 1.382 ton metende Argentijnse tankboot „Shelnave", eigendom van de „Estrella Maritima", de Argentijnse dochtermaatschappij van „Shellmex", is in de monding van de rivier de Parana en ter hoogte van de kust van Uruguay in botsing gekomen met de Uru- guese torpedobootjager „Uruguay". Aan boord van de met naftaiine geladen tanker deden zich twee geweldige ontploffingen voor, waarna het schip in brand vloog en aan de grond liep. Zes van de 47 opvaren den zijn om het leven gekomen. De 41 andere bemanningsleden zijn gered. Het schip wordt als verloren beschouwd. De 1.580 ton grote vrachtvaarder „Yuca tan", die onder de Liberiaanse vlag vaart, heeft dertig opvarenden van de „Shell- nave" aan boord genomen. De anderen werden door reddingboten van de „Uru guay" opgepikt. De meeste waren gewond. De door de aanvaring beschadigde onderzeebootjager „Uruguay" wist op eigen kracht de haven Colonia, ide twaalf mijl van het zeegebied ligt, waar de botsing geschiedde, te bereiken. Op het nippertje BOSTON (UPI) Zes werklieden kon den zich gisteren op het laatste moment het leven redden door van de steiger te springen waarop zij aan de arbeid waren. Seconden later botste de Britse supertan- ker „San Gerardo" (28.000 ton) tegen de kade. Het schip was bezig aan een manoeu vre om een gewonde zeeman aan land te kunnen zetten. De tanker drukte de kade muur over een lengte van ruim dertig meter in elkaar. De steiger waar de werk lui bezig waren geweest, was geheel ver nield. De boeg van het schip werd ineen- gedrukt. Het schip was op weg van Port land (Maine) naar Venezuela. De kapitein had een matroos aan land willen laten brengen die ernstig gewond was door een val aan boord. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9