Verdediging met kernwapens bij het IJzeren Gordijn Revaluatie D-mark met vijf percent Nederland en overzeese rijksdelen betuigen trouw aan koningin Britten kampen met een tekort aan mankracht Russische onderzeevloot uitgebreid Brits protest te Parijs over de Franse marine Bourguiba ontving Salah Ben Joessef in Ziirich Nieuw inspectieplan voor kernproevenconferentie "V yj 1 MAANDAG IN DEN HAAG ff Belgrado roept diplomaten terug uit Albanië Linkse leiders afwezig bij Hassans installatie Scheepbotsing in Parana 13 doden en vermisten Student verlaat redactie van Oxfords blad Isis Bisschop Reeves komt naar Nederland ZATERDAG 4 MAART 1961 11 DUITSE GENERAAL WENST: Kroesjtsjev niet naar New York voor UNO- Assemblee? Proteus in het Holy Loch Engelse rechter wijst Nederlandse zeeman uit Rapacki naar Oostenrijk -> -/ Sovjet-Unie mag ambassade vestigen in Nigerië ÜÜM - Jhfl Drie premiers voor de microjoon Eisenhower weer generaal Ferhat Abbas naast de troon op ereplaats SS Trance krijgt vleugels Protest tegen excuses aan Sir Oswald Mosley Strijder tegen apartheid NA OPHEFFING DIENSTPLICHT BONN (UPI) De inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Adolf Heusinger, is van oordeel dat de NAVO- strijdkrachten langs het IJzeren Gordijn uitgerust moeten worden met tactische kernwapens. De verdediging van West- Duitsland is de verdediging van Europa, aldus Heusinger. Als West-Duitsland valt en een vijandelijke tankeenheid aan of over de Rijn staat, is het vrijwel zeker dat Europa niet meer te houden is. Heu singer, die per 1 april voorzitter wordt van het permanent militair comité van de NAVO te Washington, publiceerde deze verklaring in het Westduitse legertijd- schrift Vizier. Oostwaarts De generaal poneert de stelling van een costwaartse verdediging van West-Duits- land tot aan het IJzeren Gordijn. „Onder alle omstandigheden dienen wij het af schrikwekkend effect van de strijdkrach ten in het NAVO-schild in stand te hou den. Dit betekent dat de strijdkrachten te velde de tactische kernwapens moeten be zitten welke ook de potentiële vijand ten dienste staan," aldus Heusinger. De mo gelijkheid dat in geval van een aanval de Europese verdediging zich terugtrekt en de aanvaller de lege ruimte laat, ver- Van gezaghebbende zijde te Frankfort is beden medegedeeld, dat de Duitse mark tegenover de dollar niet vijf per eent is gerevalueerd. De nieuwe pari teit is 3,97 tot 4,03 Dm voor een Ameri kaanse dollar. De oude pariteit was 4.20 Dm voor een Amerikaanse dollar. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche Bank zich telefonisch in ver binding gesteld met de Deutsche Bun desbank en bevestiging ontvangen van deze revaluatie. Omtrent de mate waar in deze revaluatie zal doorwerken, kon men ons nog geen inlichtingen ver schaffen. De deviezenhandel in de Bondsrepubliek is vandaag bij beschikking van het minis terie van Economische Zaken gestaakt. De door vandaag gegeven opdrachten moeten blijven gelden tot maandag. Ook wordt vernomen, dat de wisselkoers tegenover de dollar is gewijzigd van 4,17/4,23 tot 3,97/4,03 Dm. In een commentaar op de herwaardering van de Duitse mark merkten geldkringen in Amsterdam hedenmorgen op, dat de Duitse maatregel onverwacht komt. Door deze herwaardering komt de Duitse mark tegenover de Europese valuta sterker te staan. Men verwacht in wisselmakelaars kringen dat de Europese valuta's nu mis schien iets gaan stijgen. Geld- en effectenhandelkringen hier be schouwen deze maatregel van West-Duits land als een vriendelijk gebaar tegenover Engeland en Amerika. Hierdoor worden laatstgenoemde landen in de gelegenheid gesteld met hun export tegen West-Duits land te concurreren. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Economische Zaken heeft in antwoord op vragen medegedeeld, dat zóndag te 15.00 uur plaatselijke tijd een persconferentie zal worden gehouden door de minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, de minister van Financiën, Fr. Etzel, en een functionaris van de Bun desbank. „Ik laat de rest over aan uw ver beelding. Wij zeggen niets meer tot de persconferentie", aldus de woordvoerder NEW DELHI (UPI) De Russische premier, Nikita Kroesjtsjev heeft de Indi sche premier, Jawaharlal Nehroe, bericht gezonden dat hij de komende zitting van de UNO-Assemblee in New York niet zal bijwonen, zo is van betrouwbare zijde in de Indische hoofdstad vernomen. Het, Amerikaanse moederschip voor Polaris onderzeeboten, Proteusis in Holy Loch (Schotland) aangekomen. Aan de kant werd naar de opvarenden gewuifd, maar rond het schip cirkelden in kano's een aantal demonstranten, die later door de politie verwijderd werden. (Telefoto) werpt hij. Dit plan. aldus Heusinger, is buitengewoon gevaarlijk. Het dwingt de verdediger een kernoorlog te beginnen." Overigens geloofde Heusinger niet dat de Sovjet-Unie de Derde Wereldoorlog zal be ginnen, aangezien daarmee alle tot dus ver door haar geboekte winst op het spel zou worden gezet. LONDEN, (UPI) Charles Orr-Iewing. de Britse minister van Marine heeft in het Lagerhuis de begroting van zijn departe ment aangeboden. Voor de uitbreiding en modernisering van de vloot wordt een be drag van 468 miljoen pond sterling ge vraagd. In de voorbije jaren is het duidelijk ge worden, zo zei Orr-Iewing, dat de Russen hun onderzeebootvloot aanzienlijk hebben uitgebreid. Volgens de jongste berichten zouden de Russen een deel van de vloot hebben ondergebracht in de satellietsta ten. In Albanië zouden zij ondermeer een flottielje van twaalf onderzeeërs hebben gestationeerd. Volgens Orr-Iewing zou Rusland haar onderzeeboten ook ter beschikking van an dere landen hebben gesteld. Zo is bekend, dat de Verenigde Arabische Republiek ne gen vaartuigen heeft gekregen. Ook aan Indonesië en China werden Sovjetrussische onderzeeërs geleverd. De aantallen zijn echter niet bekend. De sterkte van de Chinese onderzeevloot bedraagt op het ogenblik 36 oorlogsbodems. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het aanhouden in volle zee van de Britse vrachtvaarder „West Breeze". De door de communistisch-Chinese rege ring gehuurde „West Breeze" was uit Sjanghai, via Casablanca, naar Liverpool vertrokken met een lading medicamenten. Het schip werd 23 februari ter hoogte van de Algerijnse kust door Franse oorlogs schepen aangehouden. Het werd opge bracht naar de marinebasis Mers-El-Kebir, doch er werden geen voor de Algerijnse rebellen bestemde militaire voorraden aan getroffen. waarop de „West Breeze" zijn reis mocht vervolgen. De woordvoerder zei nog dat de Britse regering zich haar positie heeft voorbe houden wat betreft het eventueel vragen van schadevergoeding. De rechtbank te Rochester in Engeland heeft een 22-jarige Nederlandse zeeman gelast onmiddellijk naar Nederland terug te keren en pie eerste drie j^ren Engeland niet meer binnen te komen. De zeeman bekende zich té hebben schul dig gemaakt aan drefstaf' van 48.000 siga retten, tabak en een revolver met patro nen aan boord van zijn schip, het m.s „Thea", toen dit in januari in Rochester in de haven lag, en zijn buit vervolgens in Engeland te hebben binnengesmokkeld. Ok gaf hij toe te hebben ingebroken in een winkel in Rochester, waar hij een fototoes tel stal ter waarde van 175 gulden. Hij zei echter op het tijdstip van de diefstal dron ken te zijn geweest. De rechter verklaarde dat hij het Britse publiek niet wil laten opdraaien voor de kosten van een langdurig verblijf van de Nederlander in een Engelse gevangenis ZURICH (Zwitserland) (UPI) De Tu nesische president Habib Bourguiba heeft vrijdag op zijn hotelkamer een ontmoe ting gehad met zijn vroegere medewerker, nu zijn aartsvijand, Salah Ben Joessef, De laatste werd bij verstek ter dood ver oordeeld in Tunis wegens een samenzwe ring tegen het leven van Bourguiba. Twee dagen geleden werd hij door de Zwitserse politie „om veiligheidsredenen gearresteerd. Hij was Zwitserland binnengekomen on der een valse naam. Hij beweerde niet te weten, dat de Tunesiche president in Zwit serland verbleef. Op verzoek van Bourguiba werd Salah Ben Joessef onder politiegeleide naar het hotel te Zürich gebracht waar de presi dent zijn intrek had genomen. Naar verluidde heeft de ontmoeting tus sen Bourguiba en Ben Joessef ruim een kwartier geduurd. Na afloop werd Ben Joessef door de politie naar de Zwitsers Duitse grens geleid. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten hebben overeenstemming be reikt over nieuwe definitieve voorstellen inzake een verdrag met de Russen tot uit banning van kernbomproeven. Dit is van groot belang, omdat de Geneefse confe rentie binnen veertien dagen zal worden hervat. De kern van de kwestie is de inspectie. De Russen hadden destijds drie jaarlijkse inspecties voorgesteld. De Britten en Ame rikanen daarentegen twintig. De beide westelijke landen zijn nu bereid het aan tal door hen verlangde inspecties te ver minderen, mits de Russen een redelijk aanbod doen. Dat wil zeggen akkoord gaan met een groter aantal inspecties dan zij aanvankelijk wilden toestaan. De besprekingen over de proeven zijn al twee en half jaar aan de gang. Dank zij een moratorium zonder inspectie lieten beide partijen in deze periode na bommen tot ontploffing te brengen. In de Verenigde Staten wordt echter grote druk uitgeoefend op president Ken nedy om het moratorium op te heffen, omdat dit de Russen zou bevoordelen. Hier mede wordt waarschijnlijk bedoeld, dat de Amerikanen een bepaalde achterstand niet kunnen inhalen. Indien de nieuwe Brits- Amerikaanse poging vruchteloos blijft, zou Kennedy, zo wordt beweerd, waar schijnlijk moeten toegeven en de proeven hervatten. Het Brits-Amerikaanse plan is erop berekend de Russen te dwingen te zeggen of zij inspectie al dan niet aan vaarden. WENEN (UPI) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, zal van 8 tot 11 maart een bezoek aan Wenen brengen. Rapacki beantwoordt daarmee 't bezoek dat zijn Oostenrijkse ambtgenoot Bruno Kreisky verleden jaar aan Polen bracht. "TT "*- - - Ui-riU - - -v s --v- - :y x G «Vil*** LAGOS (Nigerië) (Reuter) De federale eerste-minister van Nigerië. Lahaji Sir Aboebakar Tefawa Balewa, heeft medege deeld dat hij de Sovjet-Unie vergunning heeft gegeven een ambassade in Lagos te vestigen, met een diplomatieke staf van ten hoogste tien personen. Nigerië zal spoedig een ambassade in Moskou openen. De premier zei nog te hopen dat de be zetting van de Russische ambassade in verloop van tijd zal kunnen worden uitge breid door toeneming van de wederzijdse handelsbelangen en uitbreiding der Rus- sisch-Nigeriaanse verbindingen. De wereldkampioen op de schaats, Henk van der Grift uit Breukelen, zal, deelnemen aan de grootscheepse manifestatie, die maandagmiddag voor Huis ten Bosch in Den Haag wordt gehouden. Zoals bekend is, zullen ter gelegenheid van het koperen regeringsjubileum van Koningin Juliana alle gemeenten uit ons land een deputatie naar Den Haag afvaardigen. De verschijning van onze wereldkampioen schaatsen op deze twintig minuten durende manifestatie, is een der hoogtepunten. Een ander is het voorstellen aan H.M. de Koningin van een zestal naamgenoten. Maandag zullen zij allen precies 12'/2 jaar oud zijn. Het zijn: Juliana Bernhardina van Rooy, afkomstig uit een gezin van tien kin deren uit Koudekerk aan de IJsel, Juliana Gosschalk uit Amsterdam, de tweeling Wilhelmina Juliana en Siebrig de Vries uit Bedum en de tweeling Juliana en Bemhard Smulders uit Heeze. Ons land telt ongeveer duizend gemeen ten. Uit al die plaatsen zullen deputaties bestaande uit een man, een vrouw en een kind naar Den Haag komen. Men vermoedt, dat 600 a 700 aüto's gestald moeten worden. Dat gebeurt op het Ma lieveld, vlak bij de dierentuin, waar de 4000 gasten uit alle delen van het land na aankomst onthaald zullen worden op een amandelbroodje en een kop koffie of chocolade. Dit zal in snel tempo moeten gebeuren, want ruim voor drie uur het tijdstip, waarop de manifestatie onder lei ding van Johan Bodegraven en Jac. Klei boer begint moeten alle vierduizend be zoekers naar Huis ten Bosch zijn overge bracht. Dit gebeurt met tachtig autobus sen. De deelnemers gaan via de oprijlaan naar het voorplein. Zij zullen zich daar zodanig opstellen, dat zij vanuit het Huis ten Bosch nog niet te zien zijn. Pas als de manifestatie begonnen is door het ten tonele verschijnen van een groep lande lijke ruiters en het opmarcheren van en kele militaire korpsen, zullen de provin ciale vertegenwoordigingen eveneens op het voorplein verschijnen. Paul Steenber gen draagt dan een door Ed. Hoornik ge schreven gedicht voor, waarvan elk der strofen betrekking heeft op een der pro vincies. Bloemenmozaïek Een aantal meisjes van de tuinbouw school Huis te Lande in Rijswijk zal in tussen uit in totaal 32.000 tulpen een mo zaïek vormen. Het heeft veel moeite ge kost om in de bollenstreek op vrij korte termijn een zo groot aantal bloemen te verkrijgen. De manifestatie wordt beslo ten met een groot défilé van alle aanwe zigen. Na afloop gaan zij met de auto bussen terug naar de dierentuin, waar zij opnieuw koffie geserveerd krijgen en hun een lunchpakket voor de terugreis uitge reikt wordt. Er zullen naast kinderen uit Nederlands Niguw-Guinea ook jeugdige rijksgenoten van de Antillen en Suriname de koningin bloemen aanbieden. Voor deze manifesta- Op maahtjag *6 maart zullen de drie premiers van het koninkrijk der Nederlanden, prof. dr. J. E. de Quay, mr. S. D. Emanuels van Suriname en E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen, zich ter gelegenheid van het 12'/2-jarig regeringsschap van H. M. de Koningin in de uitzendingen van Radio Nederland Wereldomroep tot de Nederlandse luisteraars over de gehele wereld richten. De toespraken van de premiers van Suriname en de Neder landse Antillen zullen in Nederland te beluisteren zijn in het programma van de N.C.R.V., dat aansluitend op het nieuws van 's morgens acht uur wordt uitgezonden. tie zijn speciaal orchideeën uit Nieuw- Guinea per vliegtuig aangevoerd. De kinderen, die maandagmiddag in het défilé zullen meelopen, zijn meisjes en jongens uit elke gemeente of woon kern één die op de dag van de inhul diging van de Koningin zijn geboren en dus maandag 12 Vi jaar oud zijn. Moch ten er in een gemeente op 6 september 1948 geen kinderen geboren zijn, dan kwamen voor deelneming aan het défilé in aanmerking de kinderen wier geboorte datum het dichtst bij .de inhuldigingsdag lag. BELGRADO (Reuter) Een Joegosla vische regeringswoordvoerder heeft mede gedeeld dat Joegoslavië zijn zaakgelastig de en vier andere leden van de gezant schapsstaf uit de Albanese hoofdstad Tira na heeft teruggetrokken. Deze maatregel komt na de mededeling van Joegoslavië dat het de omvang van zijn diplomatieke vertegenwoordiging in Tirana tot het „ab solute minimum" zou verminderen we gens de vijandige politiek der Albanese regering. Deze politiek maakt het voor de leden van de gezantschapsstaf onmogelijk hun werk op normale wijze te verrichten terwijl zij bovendien gedwongen zijn on der ondragelijke omstandigheden te leven, aldus is te Belgrado medegedeeld. Waarnemers te Belgrado merken op dat de betrekkingen tussen de twee commu nistische Balkan-nabuurstaten, die reeds vele jaren gespannen waren, een nieuw dieptepunt hebben bereikt na het in fe bruari gehouden congres der Albanese communistische partij, waarop vele spre kers uit binnen- en buitenland scherpe aanvallen op het revisionistische Joegosla vië deden. WASHINGTON (UPI) De comrryssie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een wetsvoorstel aanvaard waarbij aan ex- president Eisenhower zijn oude legerrang van „vijf-sterren-generaal" wordt terugge geven. Hij had van deze rang afstand moeten doen alvorens benoemd te worden tot president. Hij zal echter niet het bij die rang be horende pensioen genieten. In plaats daar van krijgt hij het presidentspensioen, groot 25.000 dollar per jaar en een toelage van 50.000 dollar, waarop ex-presidenten aanspraak mogen maken. De commissie heeft al een dankbetuiging van Eisenho wer ontvangen. RABAT (Reuter) Koning Hassan II van Marokko is vrijdag officieel tot Ko ning uitgeroepen, als opvolger van zijn zondag overleden vader Mohammed V. Hassan zal tot nader order premier zijn. Hij zal de functie van stafchef der Marok kaanse strijdkrachten behouden en de functie van opperbevelhebber van zijn va der overnemen. Op alle terreinen zal de continuïteit worden gehandhaafd, aldus de Marokkaanse minister van voorlichting, Alaoui. Op zijn rit van het koninklijk paleis naar de koninklijke moskee, voor het vrijdag gebed, verbraken duizenden Marokkanen het politiekordon om de nieuwe Koning toe te juichen. Tevoren had Koning Hassan vanaf een drie meter hoge troon een toespraak tot de bevoling van Marokko gehouden. Naast deze troon was een kleinere troon opge steld, bestemd voor 's konings jongere broeder prins Moulay Abdallah. Deze zetel bleef echter leeg. De reden hiervoor werd niet bekendgemaakt. Ferhat Abbas, de premier der „voorlopige Algerijnse rege ring" zat tijdens de installatiepiechtigheid op een ereplaats, aan de rechterzijde van de troon. (AFP) De leider van de Nationale Unie van Volkskrachten Mehdi Ben Barka noch de tot deze partij behorende oud premier Abdallah Ibrahim en de vroegere vice-premier Abderrahim Bouabid, noch de secretaris-generaal van het Marok kaanse vakverbond Mahjoub Ben Dissik waren bij de plechtigheid aanwezig. Ben Barka verblijft momenteel in Parijs. De nationale Unie heeft grote aanhang onder dc leden vap de vakbonden en de arbei ders in de steden aan de westkust. (UPI) HSsSah' Tl zal zich vandaag grotendeels bezighouden met de formatie van een „overgangsregering van nationale eenheid". De voornaamste taak waarmee deze regering zou worden belast, zou het voorbereiden zijn van algemene verkiezin gen voor de grondwetgevende vergade ring, waarop de linkse oppositie al gerui me tijd aandringt. COLONIA (Uruguay) (UPI) Dertien leden van de bemanning van de Argentijn se tanker „Shell Nave", die donderdag in de Parana, de mond van de Rio de Ia Plata in aanvaring kwam met de Uruguayse tor pedojager „Uruguay", zijn gedood of wor den nog vermist. De brand die onmiddellijk na de botsing uitbrak heeft de gehele nacht geduurd. Tegen de morgen kon de brandweer met de nablussing beginnen. Vervolgens werd de tanker op sleeptouw genomen naar Buenos Aires. De „Shell Nave" is half gezonken en wordt door ondiep water naar de hoofd stad getrokken. Reddingsploegen konden nog niet aanboord gaan, doordat de hitte op het schip nog te groot is. Aan boord van de tanker bevindt zich nog een voor raad vliegtuigbrandstof van 400 ton. De mogelijkheid van een nieuwe ontploffing is niet uitgesloten. Bij vorige ongelukken in het stroomge bied van de Rio de la Plata waren op 19 februari j.l. betrokken de Argentijnse tan ker „Petromar" en de Deense vrachtboot „Pennsylvania" en vorige week de tanker „Florentino Ameghino" die langs de kade liggend ontplofte. Bij deze ongelukken kwamen dertig mensen om het leven. In St. Nazaire wordt voor de dienst Le HavreSouthamptonNew York v.v. het nieuwe 68.000 tons stoomschip „France" gebouwd. Het zal het langste passagiersschip ter wereld worden. De lijnen van de boot worden markant gebroken door twee schoorstenen met vleugels. De rook zal niet boven uit de schoorstenen komen, doch uit de vleugeleinden. Paul Foot, de 23-jarige zoon van Sir Hugh Foot, de vroegere Britse gouver neur-generaal van Cyprus is afgetreden als redacteur van het Oxfordse studenten blad Isis, zo meldt de Londense Times. Zijn ontslagaanvraag volgt op een besluit van de eigenaars van het blad, de Holy well Press, om een verontschuldiging op te nemen voor een commentaar over de Britse fascistenleider Sir Oswald Mosley dat in het blad is verschenen. Het commentaar, waarin verscheidene studentenorganisaties werden aangevallen wegens het uitnodigen van Sir Oswald voor een spreekbeurt, begon als volgt: „Sir Oswald Mpsley heeft al dertig jaar lang zijn best gedaan om rassenonlusten aan te stoken in het Oostlondense district Notting Hill en elders". Paul Foot, een derdejaars student in de rechten verklaarde: „De advocaten van Sir Oswald hebben ons gevraagd excuses aan te bieden voor het artikel. De eige naars hebben daarin toegestemd. Ik had niets met de verontschuldiging te maken en was ér tegen. Daarom heb ik mijn re dacteurschap neergelegd". Bisschop dr. Ambrose Reeves, de deze week afgetreden Anglicaanse bisschop van Johannesburg, komt naar Nederland. Het Comité Zuid-Afrika heeft hem op 22 maart naar Amsterdam uitgenodigd, waar hjj 's middags de pers te woord zal staan en 's avonds zal spreken in Hotel Krasna- polsky. Bisschop Reeves werd in septem ber 1960 door de regering van Zuid-Afrika gedeporteerd wegens zijn houding in de kwestie-Sharpeville. Richard Ambrose Reeves werd 6 decem ber 1899 geboren. Hij studeerde in Cam bridge en New York. Op 12 juni 1949 werd hij bisschop van Johannesburg, in welk ambt hij zich onmiddellijk tegen dé apart heidspolitiek van de regering keerde. Bloedbad in Sharpeville Na de schietpartij in Sharpeville, vorig jaar maart, gaf de bisschop, onmiddellijk opdracht aan advocaten om getuigenver klaringen te verzamelen. Met dit bewijs materiaal week hij uit naar Swaziland. „Shooting at Sharpeville" heette het boek dat hij in Engeland daarover uitgaf. In september vorig jaar keerde hij naar zijn diocees terug, maar als ongewenst vreem deling zette de Zuidafrikaanse regering hem over de grens. De douane hield zijn boek bij zijn aankomst vast. deze maand is het officieel verboden. Eind maart ver schijnt het boek van de verdreven bisschop in 't Nederlands. Bert Stoop. vertaalde het onder de titel „Bloedbad in Sharpeville". (Van onze correspondent) LONDEN Zal Groot-Brittannië het zonder militaire dienstplicht kunnen stel len? De Britse regering voelt niets voor wederinvoering van de onlangs afgeschaf te militaire dienstplicht, maar zi.j geeft toe dat de recruteringcampagne voor vrij willigers tot nu toe teleurstellend is ge weest. Luchtmacht en vloot hebben altijd voor het grootste deel uit vrijwilligers be slaan. Voor het leger tracht men thans minimaal 165.000 man aan te werven om het totale aantal Britse strijdkrachten op 400.000 te brengen. Toen de regering het besluit nam tot opheffing van de dienst plicht in vredestijd ook vóór de oor log heeft Groot-Brittannië deze nooit ge kend ging men er van uit dat het zwaartepunt van de defensie op de gelei de projectielen zou komen te liggen. Loting Later begreep de regering dat zij het niet zonder voldoende conventionele wa penen zou kunnen stellen zulks om te voorkomen, dat elk beperkt conflict uit loopt op de catastrofe van een kernoor log. In het pas afgelopen defensiedebat in het Lagerhuis werd de regering het vuur na aan de schenen gelegd door hen die geloven dat het Britse rijk het zonder enige vorm van dienstplicht niet kan bol werken en dat zonodig tot geselecteerde dienstplicht door het algemeen gehate lo tingssysteem zou moeten worden overge gaan. De regering weigert zich echter hierover uit te laten, kennelijk om een nieuwe recruteringscampagne in deze zo mer eerst nog een kans te geven. Maar onder druk van zijn eigen partij gaf Wat- kinson, de Britse minister van Defensie, toe dat de regering een „zeer speciaal" oproepingsplan in voorbereiding heeft in geval de recrutering een leemte achter laat. De conservatieven zijn bezorgd of hun land speciaal met het oog op de overzeese gebieden wel over de onontbeerlijke grond strijdkrachten beschikt. Men twijfelt er aan of de grootst mogelijke beweeglijkheid waarnaar gestreefd wordt wel opweegt te gen de ontbrekende massa aan manschap pen. Ook gelooft men niet dat een be roepsleger naar beweerd wordt driemaal zoveel waard zou zijn als een leger van dienstplichtigen. Er broeit hierover een politieke storm welke mogelijk maandag «1= -U legerbe- groting aan de orde kon, nu rsien.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11