Aerdenhouts Vrouwenkoor in de Renaissance-zaal De Twentsche Bank Horen en zien ien jaar gereformeerd zendingscentrum KERKELIJK LEVEN f9k 100.000 N.Ph.Omet eigen blazers als solist op vrij dagavondconcert procent rente Uw geld bewaren jne^en Cultuurprijs Hilversum uitgereikt Kampeerboerderij Dertig jaar Radio Vaticana Koorlieden in toga Open brief aan Kennedy zendelingen ZATERDAG 4 MAART 1961 Stuntrepetitie tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Beschaafd P. Zwaanstoijk Deelstaten verzorgen tweede West-Duitse t.v.-programma De radio geeft zondag FILM EN FILMWERELD De radio geeft maandag 7 elevisieprogramma Advertentie Met vrijdagavondconcert van het. Noord- I Symphonie (no. 34) van Mozart, die mij hollands Philharmonisch Orkest, onder lei- in het eerste deel altijd doet denken aan ding van Henri Arends, bood aan het pu- de geestige cantate-repetitie in Lorzing's bliek de gelegenheid twee solo-blazers van „Zar und Zimmermann". Met dynamisch het orkest, de fluitist Pieter Odé en de raffinement werd daarna „Eine kleine hoornist [man Soeteman, als briljante vir- Nachtmusik" tot een frisse belevenis ge- tuozen en smaakvolle interpreten extra te I maakt. leren kennen. Ten slotte kreeg men na het Fluit- Al te lang hebben pianisten, violisten en concert van Tomasi Debussy's evoca- cellisten het rijk alleen gehad als solisti- tieve „La Mer" te horen in een magis- sche podiumfiguren; het is dan ook ver- trale interpretatie die het suggestieve blijdend dat het N.Ph.O. mede zo nu en meesterwerk alle eer aandeed dan een poging doet om met die traditie Jos. de Klerk te breken en uit de klassieke en de mo derne litteratuur de meest frappante con- certwerken voor blazers naar voren te halen. Het zou eigenlijk zonde zijn het na te laten, wanneer men zelf over eminente krachten beschikt, die een waarborg zijn voor het succes. Pieter Odé had het zich lang niet ge makkelijk gemaakt door zijn keuze te be palen op een Fluitconcert van de Franse componist Henri Tomasi, een stuk dat uitersten van virtuoze techniek vergt, waarin echter het melodisch element dankbaar tegemoet komt. Wij hebben een paar jaar geleden Tomasi in Amsterdam leren kennen als dirigent van een zelf ge- conponeerde en, naar ik mij meen te her- inneren, zelf gedichte opera. Het gold een zogenaamde wereldpremière, maar het I werd er een die viel als een baksteen, wat ik toen meende te moeten wijten aan het zwakke libretto, want muzikaal bleek Tomasi toch wel wat in de mars te heb ben. Dit blijkt ook uit het virtuoze Fluit concert waarmee Pieter Odé en het I N.Ph.O. ons vrijdagavond lieten kennis maken. Het is een muziek waarvan de ondertoon dat is dan vooral het lyrisch element erin herinneringen oproept aan de school van Massenet, Bruneau en Du- kas, doch die met een geraffineerde be handeling van het orkest en een opmer kelijk dualisme tussen solopartij en het ensemble overlapt worden middels een meer recent tonaal idioom. De mogelijk- j heden van het soloinstrument erin zijn, zo als ik reeds zei, tot het uiterste opge voerd; dat het daarbij als geheel goed I klinkende muziek blijft mag als dubbele verdienste gelden. Terecht verwierf Pie ter Odé met zijn prestatie een ovationeel succes, waarin hij dirigent Arends en het orkest dankbaar liet delen. Iman Soeteman vertolkte het Hoorncon cert in Es van Mozart, dat in Köchel's indeling het derde genoemd wordt, doch door G. de Saint-Foix, als blijkbaar veel later ontstaan, het vierde wordt genoemd. Verleden zaterdag speelde Soeteman het- zelfde werk op 't Mozartconcert in het Pro vinciehuis en naar aanleiding van wat ik over die vertolking schreef, zou ik mij nu kunnen bepalen tot deze vermelding. Maar dit zou tekort doen aan de levendige pres tatie die het fraaie werk als in een nieuw licht liet bewonderen. Alleen vond ik nu het eerste deel als zingend Allegro iets te vlug aangezet, tot schade van de rustige toonvorming. Maar qua sonoriteit kregen wij in de cadens, in de Romanze en de Finale het volle pond. Henri Arends had met het orkest de avond stijlvol ingezet met de Salzburger I De Amerikaanse filmspeler Stewart Granger, in Rome bezig met opnamen voor de film ,,De laatste dagen van So dom en Gomorra," zou een „stuntman" die de plaats moest innemen van de Brit se acteur Stanley Baker, even laten zien hoe hij hem, later voor de camera's in de lucht zou gooien. Granger kreeg de stuntman omhoog. Maar de man leek on prettig te gaan vallen en Granger ving hem daarom op. Hij ligt nu met een ont wrichte ruggegraat in bed. Voor tenmins te drie dagen, aldus de arts die de rönt genfoto's gemaakt heeft. De stuntman was te zwaar geweest. '''•TSf.j, 160 kantoren in Nederland Expositie. In het Instituut Néerlandais te Parijs is vrijdag een expositie geopend gewijd aan Belle van Zuylen en haar tijd. De tentoonstelling is ingericht in samen werking met het rijksmuseum te Amster- dam, waar deze expositie van 21 april 4 juni a.s. in de Druckeruitbouw zal wor den gehouden. Belle van Zuylen (1740- 1805) werd geboren op het kasteel Zuylen in de provincie Utrecht. Zij heeft veel contact gehad met bekende mannen uit haar tijd en genoot grote vermaardheid om haar spitsvondigheid. De expositie om vat portretten, topografische gezichten van de plaatsen waar zij gewoond heeft, cor respondentie, boeken en gebruiksvoorwer pen. Diefstal. Uit het stedelijk museum van de Oostduitse plaats Zeitz zijn twee schilderijen van Hollandse meester uit de zeventiende eeuw gestolen. De ontvreemde schilderijen zijn een zelfportret van Ge rard Dou en een „visvangst bij nacht" van Van der Poel. Show. De Amerikaanse ijs-show „Ho liday on ice" zal een serie voorstellingen geven in de nieuwe RAI in Amsterdam. De openingsvoorstelling wordt woensdagavond 15 maart gegeven. De show sluit op zon dag 9 april. Carrell. De conferencier-zanger Rudy Carrell gaat per 1 juli met een eigen caba retgezelschap op tournee. De première heeft op die dag plaats in het De la Mar- theater in Amsterdam. Het groepje, waar van Rudv Carrell de leiding heeft bestaat j hoofdzakelijk uit jonge artiesten van om streeks 20 jaar. VAN DE COMPONISTEN, die vóór Jo- han Sebastian Bach protestants-evangeli sche werken schreven, is Heinrich Schütz de voornaamste meester geweest. In zijn lange leven van zevenentachtig jaren heeft hij vele kerkelijke composities; motetten, passies, psalmen, „Symfonia sacrae" en andere geestelijke muziek, zoals oratoria gemaakt en daarin de muzikaal-artistieke vondsten van de renaissance als renais sancistisch kunstenaar geniaal verwerkt. Twee van de geestelijke werken van Schütz kwamen tot uitvoering op de „Ka- mermuziek"-avond, die het Aerdenhouts Vrouwenkoor vrijdag in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum onder lei ding van zijn dirigent Jaap Hiller heeft gegeven. Aan de voorwaarde van stijl-eenheid met de uitvoeringsruimte werd ongetwijfeld voldaan. Maar wanneer men de bestem ming van de muziek als factor liet gelden, werd het duidelijk dat de uitvoering ervan aanpassing vergde, aanpassing aan een betrekkelijk kleine zaal, die klankversmel ting niet toeliet en evenmin enige subli mering van de ontwikkelde klanken. Deze omstandigheid vroeg van de zangeressen van het koor uiterste aandacht voor de stemplaatsing en een grote individuele be heersing om de gelijkmatigheid van de koorklank te handhaven. Gelukkig echter kon de dirigent rekenen op vele koorleden, wier stemmen tech nisch gevormd waren. Daardoor konden de vertolkingen van „Was betrübst du dich, meine Seele" en „Wohl dem der nicht wandelt" van Schütz veel voldoening geven, vooral ook ten aanzien van de dic tie. Toch hoop ik Aerdenhouts Vrouwen koor eens met deze composities in de meer resonerende ruimte van een kerk te horen. Hoe fraai zal dan de werking zijn van de onderbrekingen in het „Halleluja", dat het laatstgenoemde werk van Schütz zo schoon afrondt! Een zelfde verwachting mag men dan ook koesteren van „In Festo Christi" van de Vittoria, vooral wanneer de stemmen zo transparant en helder klinken als nu het geval kon zijn. HET TWEEDE GEDEELTE van de avond was geheel bestemd voor de uitvoe ring van het „Stabat Mater" van G. B. Pergolese. De voordracht van het beroem de werk stelt ons noorderlingen telkens weer voor problemen. Het voornaamste vraagstuk is wel de vereenzelviging van de muziek met het woord. De verhouding tussen deze twee elementen is zeer subtiel en elke karak teromvorming van de muziek door een on begrepen interpretatie kan het evenwicht verstoren en de tekstgedachte in een ver keerd licht plaatsen. De uitvoering, die op dit concert tot stand kwam, sprak van behoedzaamheid inzake de uitdrukkings kracht, van een reserve, die nadrukkelij ke expressieve accenten vermeed, maar die dan ongetwijfeld de klankkwaliteit vrijwel voortdurend prijzenswaardig kon doen zijn. En dan kon men ook respect krijgen voor de zekerheid, waarmede het koor zijn opdracht vervulde. De twee so listen bij deze uitvoering, de sopraan May Oranje-den Uyl en de alt Dien Toeset-Vrij bleven met haar klankrijke zang goed in de algemene interpretatie-sfeer. Belangrijk voor het resultaat van de uitvoering werd ook fyet, zorgzame dienende spel v|tn het strijkkwartet ..I Medici" en van Sas Bun bespeelde. Deze begeleidende taak had Sas Bunge ook op zich genomen voor de koorwerken van Schütz, waarvan „Was betrübst du dich" ook nog de steun van een strijktrio van de „medici" kreeg. Als solist werkte op dit concert verder mede de fluitist Dirk Alma. Van hem hoorde men een Sonate in C van de om streeks het jaar 1700 levende Johann Christian Schickhard en de Sonate in F van Georg Philipp Telemann in uitvoerin- De zaak H. E. was een niet onaardige gen die uitmuntten door een gave, zuive- poging van de N.C.R.V.-televisie om „be- re toon en door een vaardige techniek. schaafd amusement" te brengen. In het ge- -Sas Bunge zorgde voor een voorbeeldige Uellige décor van een soort souterrain ca- eenheid met zijn begeleiding, waarbij het fé worden een groot aantal muzikale num- opviel hoe goed de fluitklank en de cla vecimbeltoon elkaar completeerden. mers met losse steek aan elkaar geregen door de zanger-pianist-tekstschrijver Henk Elsink. Zijn talent en aarzelende charme zijn ontwapenend, zodat men nauwelijks merkt dat er nog niet veel persoonlijk heid achter staat. Hij zong een paar wel geschapen liedjes, soms bijgestaan door Sacha Denisent die juist veel persoonlijk heid heeft en minder talent. Dit smake lijk half uurtje werd verder aangekleed Tijdens een door vele genodigden bijge- I met Les Hi-Fi, vijf ijselijk Franse beaux woonde samenkomst in de burgerzaal van gargons met mooie stemmen die onver- het Hilversumse raadhuis heeft burge- staanbaar zongen en het voortreffelijk be- meester J. J. G. Boot vrijdagavond dé geleidende en spelende Frans Mijts kwar- cultuurprijs der gemeente Hilversum voor tet. Vooraf ging de film „Mensen en ba- 1961 uitgereikt aan de Larense kunst- kens" over h^t Nederlandse loodswezen, schilder en leraar aan de academie voor waarin het zorgvuldige camerawerk van beeldende kunsten te Amsterdam, prof. Willy Oldenbroek plezierig opviel. In de G. V. A. Roeling. Deze prijs bestaat uit rubriek „Attentie", onder de nonchalente een geldbedrag van 1000 gulden. leiding van Peter van Campen, werd een Ook werd een door Pam Rueter ver- groot aantal minuten verspild aan een zin vaardigde oorkonde overhandigd. Prof. loos experiment met te vondeling gelegde Roeling op zijn beurt, bood de burgemees- muntstukken. Wat werd hier anders mee ter één van zijn etsen aan voor het toe- bewezen dan dat geld kennelijk weinig komstig cultureel centrum. waard is voor wie de kostbare zendtijd op I deze wijze besteedt? Dan was de reportage van Joop Simons I uit Algerije heel wat zinvoller; die toonde wat een t.v. nieuwskroniek behoort te zijn; I instructief. Beeldschermer Felix von Eckardt, officieel woordvoer der der Westduitse regering, heeft vrijdag I te Bonn op een persconferentie verklaard dat de Westduitse reeerin® heeft hesln- HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. aat ae westaunse regering neeit oesio 17 00 Vara. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. ten af te zien van haar poging om in 20.00—24.00 avro. West-Duitsland, onder haar toezicht, een VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Voor het platteland. tweede televisieprogramma in het leven ?„3nnG'rVar' pIogr; 9-*® ,9e£ste'ijk leven- t°f®pr i 10.00 Twee piano's. 10.30 Gevar. progr. AVRO: te roepen. De regering heeft dit besluit 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Verz,- genomen na de uitspraak, op dinsdag jl, progr 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de we- van het hof voor grondwetszaken te Karls- 1f?™gn13'l7v,Mede<?,; SU gram- J3-25 Knipper - 1 licht. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerkoor en orgel. luhe, waarin dit als zijn mening te ken-I 14.35 Kamermuz. 15.15 Toneelbeschouwing. 15.30 nen gaf dat totstandkoming, op initiatief vocaal ens 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. der regering, van een tweede televisiepro- XA?a*t-17 00 Gevar- progr. 17.30 Voor de jeugd. 1 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportiourn VPRO gramma in strijd zou zijn met de rechten ^.30 Herv. kerkd. IKOR: 19.00 Voor de jeugd', van de Westduitse deelstaten en met de 19-30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nieuws, in de grondwet gewaarborgde vrijheid ?c ?5. Muzik biografie. 21.00 Zwart, hoorsp. 21.30 vnnr raHininctollinoor. Latijns-Amerikaanse muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. voor radioinstellingen. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Zang en Hammond- Radio-Hessen, dat Zijn standplaats in orgel. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. Frankfort heeft, heeft vrijdagavond mede- 23-55~:24 00 Nieuws. 1 HILVERSUM II. 298 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 IKOR. 12.00 NCRV. 12.13 KRO. gedeeld dat het voornemens is, met in gang van 1 mei. een tweede televisiepro gramma in Hessen te brengen. „King Kong". De regisseur van de Zuidafrikaanse Bantoe-opera „King Kong' is een mondeling akkoord met een New Yorks theater aangegaan voor aanbieding van het stuk op Broadway na afloop van het speelseizoen van het stuk dat op 23 fe bruari in Londen in première ging. „Kin; Kong", geschreven door een Bantoe en uit- 17.00 Convent v. Kerken. 18.30 NCRV. 19.45—14.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Oud-Katholieke H. Mis. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk in de spiegel van de pers, praatje. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Lichte muziek. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.100 De Wadders. hoorspel. (130). 13.30 Lichte muziek. 13.50 Boekbespr. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Strijkkwart. 14.55 Wat ons bezig houdt, le zing. 15.05 Pianovoordracht. 15.30 Muzikale lezing. 19.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. 18.15 Hedendaagse kerkbouw, gesprek met de jeugd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19,00 Nieuws uit de kerken. 19.05 ge, die op deze avond een clavecymbel groot succes. gevoerd door Bantoes, beleefde twee jaar geleden zijh Zuidafrikaanse prétnière met i Gram."l9!3Ö''weg"ën'"werk" der kerkhervormers! r De vermakelijkheidsbelasting op bio scoopvoorstellingen in Hengelo zal naar alle waarschijnlijkheid binnen afzienbare tijd worden verlaagd. Hengelo behoort thans nog tot de zeer kleine groep van gemeenten in ons land, waar bioscoopvoor stellingen worden belast met het uitzon derlijk hoge tarief van 35 percent. Burge meester en Wethouders hebben nu echter een voorstel bij de gemeenteraad aan hangig gemaakt, waarin het tarief op 251 percent wordt gebracht. De gevolgen van deze belastingverlaging I voor de financiën van de gemeente Henge lo zijn reeds in de begroting verwerkt. Zodra de gemeentebegroting in de raad zal zijn behandeld, hetgeen waarschijnlijk aan het einde van deze maand zal ge schieden, zal ook het voorstel tot veria- I ging van de vermakelijkheidsbelasting aan de orde komen. De gemeenteraad van Almelo heeft in-1 middels reeds een voorstel van Burge meester en Wethouders goedgekeurd om de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen van 35 tot 251 percent. De heer Arie Onderden wijngaard, ci neast te Nijmegen, is met ingang van 1 maart benoemd tot docent in de film kunst aan de academie voor beeldende kunsten St. Joost te Breda. Deze academie is in Nederland de eerste die filmen als studierichting op het programma van de school heeft geplaatst. Het zendingscentrum van de gerefor meerde kerken heeft dezer dagen zijn derde lustrum gevierd. Bij de oprich ting in 1946 stond als doel voor ogen een betere opleiding van de zendings- arheiders en de propaganda ten aan zien van het thuisfront. Vroeger be stond er voor degenen die het kerkelijk zendingsexamen moesten doen, in feite geen opleiding. De theologen kregen weliswaar twee jaar de tijd om zich te prepareren voor het ciassicale missio naire examen, maar de artsen en de verpleegsters gingen vaak drie maan den na hun benoeming ai scheep, zon der talenkennis en zonder op de hoogte te zijn van de godsdiensten die ze zou den ontmoeten en van de zeden en ge woonten van het land waar ze gingen werken. De vroegere vooropleiding is nu om gebouwd tot een zendingsseminarie met 24 docenten. Hier worden verschillende cursussen gegeven namelijk een alge mene zendingsopleiding (voornamelijk voor theologische studenten en jonge predikanten) en een gespecialiseerde opleiding voor predikanten, missionaire zusters, artsen, verpleegsters, sociaal economen en anderen. De zendingspropaganda is in de afge lopen vijftien jaar enorm uitgebreid. Het zendingscentrum heeft een audio visuele afdeling en maakt verder ge bruik van alle moderne publikatiemid- delen die voor de zending bereikbaar zijn. Het centrum geeft voorlichting aan kerkeraden, zendingscommissies en gemeenteleden en wordt tevens ge bruikt als servicestation voor allen die met de zending te maken hebben. Zo werden tot nu toe ongeveer 12.000 voed selpakketten verzonden. Daarnaast be staan er de geschenkzendingen die in 1960 een waarde van naar schatting 260.000 gulden vertegenwoordigden Dank zij een kledingactie van de gere formeerde vrouwen werden reeds 331 kisten met kledingstukken verzonden. Het zendingsthuisfront is bijzonder actief. Zo steeg het totaal van de be grotingen van f 600.000 in 1946 tot 2.600.000 in 1961. Dat de liefde voor de zending niet vermindert, blijkt vol gens het zendingscentrum, dagelijks. Veel jonge theologen hebben zich bij voorbeeld bereid verklaard om uitge zonden te worden. De gebedsbrieven van het zendingscentrum gaan momen teel uit naar 11.500 adressen en de be langstelling voor de zendings-jeugdcon- ferenties is steeds zeer groot. In 1960 werd aan spontane extra bijdragen voor de zending alleen al per giro f 250.000 ontvangen en daarnaast komen nog al lerlei legaten en giften binnen bij an dere zendingsinstanties. De kinderbijbelacties hebben ook een zeer bevredigend verloop. In Indonesië konden tot nu toe 40.769 gratis exem plaren worden verspreid. De actie voor de Spaanse uitgave van het Oude Tes tament is met zoveel succes afgesloten dat men deze actie nu voortzet voor het Nieuwe Testament. Het gereformeerde zendingsblad heeft een oplage van 140.000 exemplaren. Hoewel men in het zendingscentrum bijzonder dankbaar is voor hetgeen in de afgelopen vijftien jaar kon worden bereikt, gelooft men toch dat de kerk in vele opzichten nog niet missionair genoeg is. Een gemiddelde bijdrage per ziel van 3.43 per jaar vindt men bijvoorbeeld aan de lage kant, omdat het immers gaat om de kerstening van miljoenen mensen. De ontsluiting van de provincie Zee land als gevolg van de uitvoering van het deltaplan zal onder meer tot gevolg hebben dat het aantal toeristen belang rijk zal toenemen. Niet alleen de burgerlijke overheid heeft daar grote belangstelling voor, ook de kerken menen dat vroegtijdige voorzieningen moeten worden getrof fen om de mensen die hun vakantie in Zeeland willen doorbrengqp te kunnen gerieven. Op aandringen van de gene rale synode van de hervormde kerk en de provinciale kerkvergadering van witte bef. Bij de mantels horen losse manchetten in de kleuren van 't kerke lijk jaar: paars, wit, rood en groen. Dertig jaar geleden heeft paus Pius XI de Vaticaanse Radio-omroep ge opend. Voor paus Johannes was dit feit een aanleiding om op een herdenkings audiëntie een rede uit te spreken die door het zendstation van het Vaticaan en door de Italiaanse omroep is uitge zonden. De paus zei dal de zender van het eerste begin af in dienst van de verbroedering der volken heeft gestaan. De stem uit het centrum van de chris tenheid maakt voor geen enkele grens halt, aldus de paus. In de tweede wereldoorlog heeft, zo zei hij, de zender van het Vaticaan zijn vrijheid bewaard; hij heeft boven de afzonderlijke partijen gestaan, de men sen bemoedigd en getroost en zich ge steld in dienst van vrede, eenheid en liefde. Radio Vaticana heeft destijds contacten gelegd en banden aangeknoopt banden van hoop door troostende en moedgevende boodschappen en woor- Zeeland heeft de kerkeraad van de her vormde gemeente te Haamstede op Schouwen-Duiveland besloten een boer derij te huren, die als kampeerboerde rij zal worden geexploïteerd. Nog dit seizoen zal de exploitatie van deze boerderij die als een nieuwe vorm van kerkelijk werk wordt beschouwd ter hand worden genomen. Het hervormd kerkkoor in Bolsward heeft als eerste hervormd kerkkoor in het Noorden van ons land zwarte koor mantels gekregen. Enkele jaren geleden had 't hervormd kerkkoor van Enschede de primeur van toga's voor koorzangers in de hervormde kerk. Het Luthers kerkkoor van Amsterdam was het eer ste protestantse kerkkoor, dat dergelij ke mantels kreeg. Het zijn vooral de toga's van dit laatste koor geweest die tot voorbeeld hebben gediend voor de koormantels van het Bolswarder koor. Het zijn lange, zwarte koormantels met den aan de gevangenen, verdrevenen en moeders., aldus de paus. Hij dankte de goddelijke voorzienigheid voor het vele goede dat door de radio-omroep van het Vaticaan in al deze jaren tot stand ge bracht kon worden. •John Garrett, Australisch predikant, directeur van 'n theologisch opleidings instituut te Sydney, en tot voor kort hoofd van de voorlichtingsdienst van de Wereldraad van Kerken te Genève, heeft in het bekende Amerikaanse pro testantse blad The Christian Century een open brief gepubliceerd aan presi dent Kennedy. Als burger van een „klein" land doet Garrett in dat schrij ven twee suggesties aan de nieuwe president. Het eerste denkbeeld betreft een wij ziging in 't Amerikaanse voorlichtings beleid in die zin dat met name ook de Amerikanen zelf beter zullen worden voorgelicht over de honger in de we reld, bevolkingsvraagstukken, 't stand punt van de neutralisten en vele tien tallen onderwerpen waarvan Garrett zegt ervaren te hebben dat de Ameri kanen slecht zijn ingelicht en waar over ze heel graag meer willen ver nemen. Het tweede denkbeeld in de open brief behelst de mogelijkheid dat de nieuwe president zijn invloed zal aanwenden om in het huidige gunstige klimaat voor een wederzijdse toenadering tussen de verschillende kerken een bijdrage te le veren. Deze zou hierin kunnen bestaan dat Kennedy de maatschappelijke in vloedrijke niet-theologen der verschil lende kerken zou inschakelen voor de oplossing van problemen op het gebied van godsdienstvrijheid, sociale recht vaardigheid, internationale organisatie en hulp aan de in opkomst en ont wikkeling zijnde continenten. De theolo gen, aldus Garrett, zijn daartoe niet voldoende uitgerust, maar vele niet- theologen wèl. Christenen in de rege ling, in het zakenleven en in de vrije beroepen zouden tot elkaar kunnen ko men, over hun verdeeldheid heen, en een nieuwe wending kunnen geven aan de vraagstuk van de eenheid der chris tenen. Zij zouden de theologen vóór kun nen zijn door dit klaar te spelen. „Aan onze kant van de schutting heeft de Wereldraad ervaring op dit gebied. Een briefje aan het bureau van de Wereld raad te New York van een uwer advi seurs zou u een geweldige hoeveelheid bruikbaar materiaal opleveren", aldus ds. Joh. Garrett in zijn open brief aan president Kennedy. De wereldzending ontplooit in deze tijd een enorme krachtsinspanning; er zijn momenteel 10.000 zendelingen op hun verschillende posten. In de loop van de laatste vijftien jaar is het aan tal zendelingen, die ver van hun vader land arbeiden, vervijfvoudigd. Hierbij komt dat vele van de jonge kerken in Afrika en Azië zelfstandig zijn gewor den, zodat zij nu door inheemse chris tenen worden geleid en zelf zende lingen naar andere landen uitzenden. Afrika is echter nog een open land voor de christelijke zending en men roept daar om evangelisten en andere zendingsmedewerkers. Vele hebben zich reeds ter beschikking gesteld; zakenlie- ien, landbouwdeskundigen en journalis ten. Uit Amerika komt het grootste aan tal, maar ook Ierland zendt grote scha ren medewerkers uit in dienst van de zending. lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.30 Act.. 80.35 Lichte muziek. 21.00 Gram. 21.25 Het dunne alibi, hoorsp. (deel 3). 22.25 Boekbespreking. 22,30 Nieuws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondgebed. 23.15 Brabants ork., gemengd koor en solist. 23.55 24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s. 9.30 uur ds. Chr. W. J. Teeuwen, Diemen. 11 u. drs. O. Jager, Haarlem (uitz. van de dienst voor belangstellenden d.d. 26 februari om 19.30 uur). 11.45 uur Kinderdienst. 15.30 uur ds. G. Toorn vliet. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Beiaardmuziek. 12.10 Gram. 12.15 Amus.ork. .(Om 12.30 Weerber.). 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.OO Gram. 15.30 Sportuitz. 17.00 Sport en nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Sport uitsl. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nieuws. 19.30 Dansmuz. 20.00 Ge var. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. (Om 23.00 Nieuws). 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 14.45 Nationaal programma. 15.30 VARA. 19.3024.00 Nationaal progr. VARA: 7,00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws en Hammondorgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 - 9.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Hammondorgel met zang. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Pianoduo. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Kamermuz. 14.35 Gram. Nationaal programma: 14.45 Rep. huldebetoon t.g.v. het koperen rege ringsjubileum van H.M. de Koningin. VARA: 15.30 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Gram. 17.15 Lich te muz. 17.50 Milit. comm. 18.00 Nieuws en comm. 13.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.: De Zilvervloot mèt het Leedy-trio en Meneer Jacob. Nationaal progr.: 19.30 Dank stond t.g.v. het 12'/!-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door Z.Ex. dr. J. E. de Quay. 20.15 Korte samen vatting van de reportage huldebetoon (14.45— 15.30). 20.30 Feestconcert. 21.45 Zoals een goed Koning schuldig is te doen: Juliana 12'/i jaar Vorstin, klankb. 22.15 Omr.-dubbelkwartet. 22.30 Nieuws. 22.40 Muz. Quiz. 23.30—24.00 Mil. taptoe. HILVERSUM II. 298 m. 7.0024.00 NCRV. (14 45 15.30 en 19.3024.00 Nat. programma) NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9,40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Klarinet en piano. 11.25 Quizprogr. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb - meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-ork. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. Nationaal program ma: 14.45 Zie Hilversum I NCRV: 15.30 Gram. 10.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopraan, tenor en piano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Onderwijs in het centrale bergland van Neder lands Nieuw-Guinea, door W. Westerik. 18.00 Or gelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Radiokrant Nationaal programma: 19.30—24.00 Zie Hilv I BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.30 Weerbericht. 12.35 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Die Fliedermaus. operette. 14.00 Schoolra dio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Voor de zie ken. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.35 Boekbespr 17.45 Franse les 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold 18.50 Sportkron. 19 00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21 15 Amus - muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. 28.00 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20 00 Jour naal en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocumen taire 20.30 Ballet 21.00 Oude films. 21.30 Cabaret VOOR ZONDAG IKOR: 17.30—18.00 Kerkliederen met comment. KRO: 20.00 School v. volwassenen, TV-spel (dl. 5) 20.45 TV-film. 21.10 Amsterdams Kunstmaandork. en solist. 21.45 Filmmeditatie. NTS: 22.00 Snort in beeld. VOOR MAANDAG NJS - Nationaal programma: 14.45—15.30 Rep huldebetoon t.g.v. het koperen regeringsjubileum van H.M. de Koningin. 19.30 Dankstond t.g.v. hel regeringsjubileum van H.M. de Koningin 20.00 Herhaling op telerecording v. h. huldebetoon van hedenmiddag 20 45 Journ. en weeroverz NCRV 21.05 Memo, 21.15 Cabaretprogr. 21.35 TV-film. 22.00 Int. journalistenforum. 22.45 Dagsluiting.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4