Meer dan honderd schuldeisers hebben ruim een ton te verdelen Vordering ruim 2,5 min m Puzzel nummer 22 OP EN OM HET BINNENHOF 'laal-tcvda Socrates-debacle in nuchtere cijfers -<f- M°i JOHNNIE WALKER! H VERSCHENEN: ZATERDAG 4 MAART 1961 5 Verkoudheidsbacillen protektie tegen infektie R. Eijkel overleden de stalenboeken collectie behang jaargang 1961 Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". T Twaalfduizend gulden buit bij inbraken in Den Haag Huis zakte plotseling weg in Brunssum Bed kan niet naar binnen in nieuwe huizen Brand verwoest oud huis in Amsterdam BIOLOGIE Talarius De curatoren in het faillissement „Socrates" hebben tjjdens de gisteren in het Amsterdamse Paleis van Justitie gehouden verificatievergadering de financiële debacle van deze bouw- en handelmaatschappij van miljoenengoochelaar Nic. den Besten in nuchtere cijfers en voorbeelden vertaald. Dat gebeurde bijna vier maanden na het rechtbankvonnis, waarbij de n.v. Socrates werd failliet verklaard. De 104 voor lopig erkende schuldeisers (er waren er slechts vijftien aanwezig), die aanspraak maken op een bedrag van 2.519.914,50 (de fiscale vordering van bijna een miljoen gulden niet meegerekend), kregen te horen, dat er voorlopig slechts 120.188,70 is te verdelen. Daarvoor komen uitsluitend de preferente schuldeisers (ruim een mil joen gulden) naar evenredigheid in aanmerking. Curator mr. C. D. van Vliet deelde in zijn verslag mede, dat er voor de concurrente vorderingen (bijna anderhalf mil joen gulden) niets beschikbaar zal zijn. Voorts kondigde hij aan, dat de di- deel bleek te hebben. Daardoor werd de rectie van de Amsterdamsche Bank, waarmee in januari een overeenkomst is aangegaan, volgens welke alle aan de Bank verbonden roerende en onroe rende goederen haar in eigendom zullen worden overgedragen, bereid is gevon den een bedrag van 300.000 aan de curatoren beschikbaar te stellen ter be strijding van de faillissementskosten en voor een aanvullende uitkering aan crediteuren. Bepaald is dat de fiscus hierin niét zal meedelen. In verband met de met de Amsterdam sche Bank ondertekende overeenkomst, waren de vorderingen van deze Bank, met uitzondering van een door cessie verkregen vordering, niet ter verificatie aangemeld. De heer Van Vliet deelde me de, dat de liquidatie van het aan de Am sterdamsche Bank als eerste hypotheek houdster overgedragen onroerend goed, met uitzondering van enkele panden in Amsterdam en het Scala-theater in Rot terdam, nagenoeg is voltooid. Er zijn goe de prijzen gemaakt, zo voegde de heer Van Vliet daaraan in zijn verslag toe, doch desondanks blijft het door de Am sterdamsche Bank gecalculeerde verlies ongeveer drie miljoen gulden. Belastingschuld Ten aanzien van de vorderingen van de belastingdienst, die gisteren nog een aan slag indiende van 1.753.000, zei de heer Van Vliet, dat curatoren hierover met de belastinginspectie in onderhandeling zijn. De in de afgelopen jaren tot een totaal bedrag van bijna een miljoen gulden op gelegde aanslagen geschiedden ambtshal ve. Dit achten de curatoren niet reëel, aangezien daarbij geen rekening is gehou den met de enorme verliezen van de n.v. Socrates, die in de afgelopen vijf jaar ƒ6.960.000 hebben bedragen. De curatoren zijn ten aanzien van het resultaat van deze besprekingen optimistisch, hetgeen zij van belang achten voor de overige cre> diteuren. De kans bestaat dat de aansla gen worden vernietigd of zeer aanzienlijk worden verlaagd. Er werd op voorstel van de raadsman van de vroegere compagnon van Nic. den Besten, de betwiste schuldeiser W. van Meggelen, tenslotte nog een commissie van crediteuren benoemd, omdat enkele crediteuren van mening waren dat de Am sterdamsche Bank teveel is bevoordeeld. Verrassing Een verrassing deed zich voor bij het voorlezen van de lijst van betwiste vor deringen. De salariseis van mej. Ingrid Baukamp werd alsnog preferent erkend (ƒ3700 in plaats van de opgevoerde ƒ7200), terwijl haar vordering van 25.000 wegens geleend geld als concurrente vordering werd toegewezen. Hetzelfde gebeurde met de betwiste vordering van Contrax c.a. uit Amsterdam 10.483), nadat deze was verlaagd tot ƒ5.242. De vijf overgebleven betwiste vorderingen zullen op 24 maart a.s. door de rechtbank worden geverifi eerd. Geflatteerde balans In zijn verslag gaf mr. C. D. van Vliet vervolgens een uitvoerig overzicht van zijn ervaringen als curator. De aanvan kelijke Socrates-balans met 31 miljoen aan actief en 20 miljoen aan passief maak te volgens hem geen slechte indruk. La ter bleek evenwel, dat hierin de activa van „Dico" en „Amstelstadt" waren op genomen, waarin „Socrates" geen aan- geflatteerde balans met twee miljoen gul den overschreden. De heer Van Vliet herinnerde voorts aan het ontbreken van een Socrates-boek houding („althans wat die naam verdien de"), waardoor bei.le curatoren via bank- nota's een staat van baten en lasten moes' ten opmaken. Het enorme tekort van So crates schreef mr Van Vliet toe aan aller lei wonderlijke transacties. De heer Den Besten startte met zijn n.v. Codeco, nam iri enkele jaren tal van maatschappijen (Hurex, Ruma, Clovis, Interdus, Neodus. Haco, Haagsche Maatschappij voor Hui- zenbezit e.d.) die laag genoteerd stonden over. Hij betaalde ze met kasgelden en hypotheken, hetgeen volgens mr. Van Vliet fiscaal catastrofaal was. „Het verwerven van onroerend goed was voor hem geen doel, maar middel om daarmee weer nieuwe kredieten te kunnen krijgen", zo zei mr. Van Vliet, die ook een opsom ming gaf van de Socrates-deelneming aan buitenlandse ondernemingen en de oprich ting van maatschappijen in de theaterwe reld, een lippenstiftfabriek en een maat schappij die tankers van 120.000 ton zou gaan bouwen. Al deze plannen werden met veel fantasie, doch met weinig be kwaamheid uitgevoerd, waardoor ze slechts enorme verliezen opleverden. Fraaie taxaties De heer Van Vliet vestigde ook de aan dacht op de onbetrouwbare taxatierappor ten. Een stukje grond in Almelo werd voor 77.000 gekocht, voor een half miljoen doorverkocht naar de Dewah en getaxeerd op 542.000. Bouwrijp zou het het dubbele waard zijn. Hetzelfde „trucje" probeerde Den Besten volgens mr. Van Vliet bij aan koop van een stukje grond in Amsterdam Noord toe te passen. De grond kostte 1,3 miljoen, die hij met 165.000 contant en de rest in wissels wilde betalen. De koper weigerde de wissels evenwel. Als de trans actie was doorgegaan, zou de grond voor vier miljoen zijn doorverkocht. Deze transactie" leverde „Socrates" een ver lies van 165.000 aan handgeld en 100.000 aan commissiegeld op. In Den Helder verspeelde Den Besten op dezelfde wijze 53.000 en in zijn Cine- rama-roject nog eens 404.000. De specu latie in een „60 miljoen project" met Ame rikanen kwam „Socrates" ook duur te staan. Om zijn relaties te kunnen rond- Advertentie zijn als de dood voor infect'1 Dit doosje betekent: In Den Haag is overleden de heer R. N M. Eijkel, oud-hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Hij is hoofdinspecteur voor de tubercu losebestrijding, voor de kinderhygiëne, voor de besmettelijke ziekten en voor de far macie geweest. In 1939 werd hem eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend. Hij was onder meer lid van de Zuiderzeeraad, van het college van toezicht voor het rijks tucht- en opvoedingswezen en voorzitter van de commissie tot onderzoek van de gezondheid en voedingstoestand der werk lozen. In samenwerking met anderen schreef hij een leerboek der tuberculosebestrij ding. Ook verleende hij zijn medewerking aan het leerboek van de sociale hygiëne en de sociale wetgeving. rijden, kocht Den Besten een tweedehands auto voor 28.000 die hij betaalde met een ongedekte chèque. Vrienden redden hem van een strafvervolging, doch zij vroegen een concessie, die Den Besten la ter weer voor 100.000 ongedaan maakte. Onbeperkt vertrouwen ,Het is onbegrijpelijk dat zoveel men sen vertrouwen in deze man hebben ge had en hem steeds weer kredieten heb ben gegeven", zei mr. Van Vliet. „Niet alleen de houding van de Amsterdamsche Bank getuigt hiervan, ook blijkt dit in an dere zaken". Daarentegen had Den Bes ten ook weer een onbeperkt vertrouwen in de mensen die hem omringden, zoals Jansma en Volraat. De eerste heeft min stens een kwart miljoen uit de Socrates- kas opgenomen ter financiering van het Heilige Daad-project, waarvoor „Socra tes" als tegenprestatie op Majorca een universiteit zou mogen bouwen. Mr. Van Vliet herinnerde ook aan het faillissement „Intersales". De Amsterdam sche Bank (1,3 miljoen) en „Socrates' 600.000) kochten dit bedrijf, dat bij openbare verkoop 22.500 opbracht. De ontslagen onderdirecteur Hoving van de Amsterdamsche Bank regelde deze trans actie. Hij liet Den Besten slechts tekenen, zodat de Amsterdamsche Bank preferent bleef. Den Besten heeft volgens mr. Van Vliet van deze transactie niet geprofiteerd. Blijft over de vraag waar de resterende twee miljoen gulden zijn gebleven. Mr. Van Vliet heeft aanwijzingen dat ze naar Zwitserland zijn verdwenen. Bij het straf rechtelijke onderzoek zal de juistheid van dit vermoeden moeten blijken. Uitvindingen Mr. Van Vliet vertelde voorts dat Den Besten in de afgelopen vijf jaren ƒ553.810 aan salaris heeft opgenomen, terwijl ook zijn personeel buitensporig hoge salarissen verdiende. Aan „uitvindingsprojecten" (een oliekacheltje, een speciale vloer en een flexibele zaag) raakte Den Besten 484.000 kwijt, aan andere „niet doorge gane projecten" een dergelijk bedrag. De vroegere compagnon van Den Besten, de 83-jarige W. van Meggelen die aanspraak maakt op ƒ550.000 wegens door hem aan gebrachte zaken, zei dat hij reeds in 1959 de Amsterdamsche Bank over de duistere handelingen van Den Besten heeft inge licht. Hij hoorde evenwel niets. Advertentie Advertentie j kïTiBI Rath Doodeheefver N.V. f&A V-sj.3 BÓRwS S20 STILL C ÖJ N C, S T K O N C v.&ar* - Omstreeks twaalfduizend gulden is er in Den Haag buitgemaakt bij twee brand kast-inbraken, één aan de Laan van Meer- dervoort en de andere aan de Van Speijk- straat. In een kantoor aan de Laan van Meer- dervoort, waar de inbrekers binnenkwa men via een bovenraam, werd de brand kast eerst aangeboord. Toen het blijkbaar niet lukte de kast op deze manier open te krijgen werd een bureaulade geforceerd. Daarin lagen de sleutels van een muur kast en in deze muurkast werden sleutels van de brandkast gevonden. Toen was de buit, ongeveer drieduizend gulden, snel binnen. Ook in de Van Speijkstraat vormde een brandkast het doelwit van nachtelijke be zoekers. Op de benedenverdieping werd een voorkamerraam opgeschoven om bin nen te komen. Rondom de brandkast werd met kasten en een vloerkleed een soort tent gebouwd om het lichtschijnsel van de snijbrander af te schermen. De brandkast werd opengesneden. De inhoud 9.000 aan contanten werd meegenomen. In Brunssum (L) zijn vrijdagmiddag drie gezinnen dakloos geworden, doordat hun huis plotseling begon te verzakken Enkele arbeiders van een aannemersbe drijf waren 's morgens ernaast begonnen met het uitgraven van een kelder voor een nieuw te bouwen woning, 's Middags be merkte men, dat de zijgevel snel verzak te. Korte tijd later ging het hele huis over hellen en daar gevaar voor algehele in storting niet denkbeeldig was, werd het huis door de bewoners met bekwame spoed -ontruimd Twee gezinnen zijn in een café in de buurt ondergebracht, een derde gezin twee oudere mensen, zijn bij familie on dergebracht. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men de uitgegraven kelder direct volgegooid. Horizontaal: 1. zangstem, 3. er van door, 10. deel van een mast, 12. soort kraai, 14. glanzen, glimmen; 15. hijstoestel, 16. kost baar iets, 19. regelmaat, 20. deel van een uitroep. 21. soort kachel, stookplaats, 23. omslaan, 26. helder, duidelijk; 28. gewicht, afk., 29. den lezer heil. afk., 31. onmiddel lijk, 33. uitroep, 35. index, afk., 37. gerief, 38. kameel, 40. borrel (spreekt.), 43. mand, 44. vallend sluitijzer. 45. viool, 48. totdat, 49. dit is, afk., 50. bezit iedere vrouw, 52. voorm. corps Duitse stormtroepen, 53. Day" 9 mei '45, 55. Russ. keizer, 57. iemand die zich uit eigen kracht omhoog gewerkt heeft, 61. Duitse stad, 63. kalkachtige stof, 64. driemaster, 66. hatelijke opmerking, 68. Noach's boot, 69. verzoeken, 71. muziek noot. 72. in, 73. drie bij elkaar behorende boeken, 74. duw, daad. Vertika*al: 1. bep. bijl, 2. uiting van Nu de eerste van een aantal nieuwe ge meentewoningen in Heerenveen gereed zijn, zijn de bewoners tot de onaangena me ontdekking gekomen dat een normaal bed van 1,30 meter breed of een gewoon opklapbed met geen mogelijkheid normaal in de woning kan worden gebracht. De draai van de trap is namelijk zo, dat de weg naar boven voor een dergelijk onmis baar stuk huisraad niet toegankelijk is. Het raam in de benedenkamer, dat groot genoeg zou zijn om een bed door te laten, is vast. De enige methode is nu om via de bovenramen de bedden naar binnen te brengen. Deze ramen zijn ongeveer één meter breed en één meter hoog. Een ledi kant van ongeveer 1,30 breed kan er dia gonaal doorheen worden gewrongen, als men tenminste eerst het raam uit de spon ningen heeft gelicht. De praktijk heeft in middels geleerd, dat dan- neg. zowel ledi kant als" ""kozijnen beschadigd wórden. De Dienst Gemeentewerken in Heeren veen maakt zich er niet druk over. Het komt vrij veel voor dat meubelstukken via de bovenramen naar binnen moeten worden gebracht. „De situatie bij de nieu we woningen is daarom niet ongewoon, zegt deze dienst. ZOTTE VOORLICHTING. Minister Luns ging naar Genève louter voor particuliere doeleinden, namelijk om er zijn daar vertoevende dochter op te zoe ken. Heel toevallig ondernam zijn Austra lische collega Menzies insgelijks een reis je naar de stad aan het Lac Léman. Na tuurlijk eveneens uitsluitend als particulier. Op het Plein in Den Haag wist men dat er alleen van. En niets van enige ont moeting tussen die twee ministers van Buitenlandse Zaken, waarbij mogelijk on der meer Nieuw-Guinea een onderwerp van gesprek zou kunnen uitmaken; en dat dan nog wel kort nadat minister Menzies bij president Kennedy op bezoek was ge weest, waar hij, uit de aard van zijn ambt, het oor goed te luisteren zal hebben ge legd. En ziet, nu wil het wel heel parti culiere van die twee particuliere uitstap jes, dat een gelukkig toeval er toe leidde dat de heren Luns en Menzies elkaar in Genève tegen het lijf liepen en toen sa men gingen lunchen. Daar voerden zij een gesprek over....particuliere aangelegenhe den. Dat kon haast niet anders. Het was duidelijk, de Australiër zal heel vriende lijk en belangstellend gevraagd hebben, hoe mejuffrouw Luns het maakt; van zijn kant zal daarop de heer Luns naar parti culiere aangelegenheden van de heer Men zies geinformeerd hebben. Op die manier ongeveer heeft men aanvankelijk op het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken getracht de pers voor te lichten of....voor het lapje te houden. Neen, dat laatste kan onmogelijk de bedoeling ge weest zijn, want het was toch wel duide lijk dat Nederlandse journalisten zich zo iets niet zouden laten wijs maken. Ten slotte was het eind van het lied, dat een buitenlands perbureau tenminste eniger mate de waarheid aan het licht bracht en dat we nu allemaal weten, dat hoe lang er danook wellicht over de dochter van mr Luns en andere aardige meisjes gesproken moge zijn toch ook Nieuw- Guinea onderwerp van gesprek heeft uit gemaakt. Werkelijk, mij ontgaat te enen male het nut van het hier, zij het met enige „dich terlijke" vrijheid, weergegeven zotte ver toon van wat Buitenlandse Zaken ons eerst op de mouw heeft willen spelden. Geen van de twee ministers liep zwaar vermomd in Genève rond en reeds daar door bestond er grote kans, dat de pers hen in de gaten zou krijgen en zou be speuren dat zij, aan een al dan niet lek kere lunch, elkaar zouden ontmoeten. Het was natuurlijk allemaal afgesproken werk. Nu kan ik me best voorstellen dat men er de voorkeur aan wenste te geven, niet precies te vertellen wat er zo al bespro ken was. Maar niets ware er tegen ge weest van meet af aan ronduit te erken nen, dat de twee heren elkaar ginds zou den treffen en dat het de bedoeling was, verband met Nieuw-Guinea te komen. Het was zeker ook helemaal niet gek bekeken van minister Luns om vast eens bij minis ter Menzies poolshoogte te nemen in ver band met diens kort geleden met het Ame rikaanse staatshoofd gevoerde onderhoud. Ofschoon ik in het algemeen waardering kan koesteren voor de wijze waarop men op Buitenlandse Zaken de pers voorlicht, en hoewel ik ook allerminst zelf slacht offer ben geworden van de eerst opge diende sprookjes, acht ik mij toch ver plicht om in het gegeven geval een ern stig woord van kritiek te laten horen. Daartoe bestaat nog te meer reden, om dat wel gebleken is dat al die geheimhou- derij niets heeft gebaat en alleen maar achterdocht kan hebben gewekt. TERE KWESTIES Van het Plein naar het Binnenhof over stappende, kan ik de vraag niet ontlopen of het debat over de reclame-televisie zal worden uitgesteld tot...St. Juttemis. Uit ge sprekken in de wandelgangen van de Ka mer kreeg ik namelijk de indruk, dat het allerminst ontbreekt aan pogingen om pas over geruime tijd een debat te doen plaats vinden met betrekking tot de jong ste regeringsnota inzake dit onderwerp. Heb ik het wel, dan ontbreekt het onder zekere „zuilen-aanbidders" geenszins aan de hoop, dat het misschien nog wel tot 1962 zal duren voordat een dergelijk debat aan de order zal komen. Blijkbaar acht men het in de hier bedoelde kringen zulk een teer onderwerp, dat men het gaarne voor lopig maar onbesproken zou willen laten. Evenmin schijnt de Kamer van zins om grote haast te maken met behandeling van het ontwerp-wet op de Algemene Kinder bijslag en hetzelfde geldt ten opzichte van minister Cals' ontwerp-Mammoetwet. Van 18 maart tot 22 april hopen de dames en heren leden van ons Lagerhuis paasva kantie te gaan genieten. Voorzitter Kor- tenhorst gaf inmiddels aan, wat er daar na ter tafel zal komen. Maar de twee zo even genoemde wetsontwerpen kwamen niet op dat lijstje voor. Enfin, tenslotte kan de Kamer zelf nog altijd op een be paald ogenblik uitmaken, dat de tijd wèl is aangebroken om, zo al niet die beide ontwerpen, dan toch tenminste één van de twee op de agenda te zetten. Of dan de regeling inzake de kinderbijslag de voorrang zal krijgen en of zich daarbij niet een mogelijkheid van een crisis zal voordoen, valt overigens op dit ogenblik nog niet te overzien. Intussen was op zichzelf nogal opvallend, dat zich bij de behandeling van de begro ting van Soc. Zaken uitzonderlijke vreed zaamheid van de zijde der oppositie open baarde met betrekking tot de tegenwoor dige loonpolitiek. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid, de heer Roemers onder meer tot een gedachtenwisseling in gaf duidelijk te kennen geen reden tot klagen te zien over hetgeen thans de re sultaten van het loonbeleid zijn. In dat verband ging hij zelfs zover, dat hij de loftrompet stak over de prijzen- stabilisatie, welke minister De Pous had weten te bereiken. Hiermee was nog geens zins gezegd, dat achter dit vreedzaam op treden de bedoeling zat om de weg te helpen banen naar een hernieuwing van samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. Maar wel was het duidelijk, dat men er in het socialistische kamp bepaald waar de aan hecht naar zoveel mogelijk samen werking met anderen te streven inzake mettertijd te bepleiten wensen op het ge bied van de lonen. Waardig en waar Enige tijd geleden verkondigde profes sor Kleerekoper in Vrij Nederland de theorie, dat zijn mede-socialist, oud-minis ter van Financiën en oud-Kamerlid H. J. Hofstra voor zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid had behoren te be danken, omdat hij als directeur in dienst was gegaan van een particuliere onderne ming. Volgens de hooggeleerde was dat niet goed verenigbaar met de door een lid van de Partij van de Arbeid onder schreven beginselen. Geheel en al mis achtte hij 's heren Hofstra's lidblijven dier partij, aangezien deze, als minister juist voor de belangen van de fiscus opgetre den figuur, in zijn nieuwe particuliere functie ten behoeve van de onderneming waarbij hij werkzaam is, natuurlijk juist een antifiscale politiek zou moeten voeren. Maar bovenal viel volgens de hooggeleer de polemist in de heer Hofstra te laken, dat deze, zijn maatschappelijke positie te danken gehad hebbende aan het kiezers volk, nu het in hem gestelde vertrouwen schond door de hem destijds geschonken positie te vervangen door een niet-politie- ke arbeidstaak. Een verschijnsel was reeds dat bijkans alle hierna wegens die aanval in Vrij Ne derland verschenen ingezonden stukken van beter begrip en van minder kleinbur gerlijke benepen opvattingen getuigden dan dan die, waardoor professor Kleere koper zich schijnt te hebben laten leiden. Thans heeft de heer Hofstra zelf in ge noemd weekblad gezorgd voor een recht zetting van de wel heel scheve voorstelling van zaken, die uit de pen van professor Kleerekoper was gevloeid. Die rechtzet ting siert haar auteur; zij is even waardig als waar. Bovendien handelt zij over eni ge kwesties van dusdanige algemene en principiële aard, dat ik er goed aan meen te doen hierop de aandacht te vestigen. In de eerste plaats laat de heer Hofstra de volstrekte onhoudbaarheid zien van de bewering, dat een socialist niet in dienst van een particuliere onderneming zou mo gen treden, nog daargelaten het totaal on juiste vermoeden, dat een fatsoenlijke on derneming haar fiscale verplichtingen niet zou nakomen zoals die door een democra tisch tot stand gekomen wet zijn opge legd. Terecht merkt de heer Hofstra op, dat het er voor het democratisch socialis me slecht zou uitzien indien het, bij voor baat en dogmatisch, bepaalde sectoren van het maatschappelijk leven tot voor de socialist verboden terrein zou verklaren Vervolgens heeft de heer Hofstra groot ge lijk met erop te wijzen, dat het niet de politiek is, die een politicus een positie geeft, maar dat de politicus, die allang een maatschappelijke positie had vóórdat hij tot volksvertegenwoordiger werd geko zen dit was zeker het geval met de heer Hofstra en dikwijls bij aanvaar ding van het Kamerlidmaatschap (insge lijks van het ambt van minister) grote of' fers brengt, aan de politiek een dienst be wijst en haar positie juist versterkt. Nu is het evenzeer het recht van iemand van een bepaalde politieke overtul ging om persoonlijk te beslissen of hij door aanvaarding van een openbare func tie de vele offers wil brengen, die zulks gemeenlijk vergt, als om later van die be slissing terug te komen wanneer ernstige persoonlijke gronden hem daartoe nopen En om dan te stellen, dat een lid van de Pv.d.A. bij verwisseling van de ac tieve politiek voor een andere maatschap pelijke positie voor het lidmaatschap van zijn partij behoort te bedanken, kan, al dus de heer Hofstra, alleen maar steunen op.de totalitaire gedachte, dat alle andere levensomstandigheden en verbanden, hoe zwaar die ook hebben te wegen, moe ten wijken voor een door de partij inder tijd gegeven opdracht. Inderdaad, hier is de spijker wel vol komen op de kop geslagen. Het democra tisch socialisme is ondenkbaar zonder de erkenning van de persoonlijke vrijheid in de persoonlijke sfeer. Een totalitairisme, als kennelijk professor Kleerekoper heeft beheerst bij de aanvang van zijn aanval, acht ik evenzeer voor socialisten als voor niet-socialisten volstrekt onaanvaardbaar. De heer Hofstra had danook schoon gelijk, toen hij aan het slot van zijn waardige en ware rechtzetting zich verzette tegen de geestelijke dictatuur van bet-weten' de partijgenoten. Hij wijst er op dat wie zich door zulk een dictatoriale gedachte laat leiden, „menselijkheid en democra tisch socialisme beide in het hart treft' Misschien, zo wil ik hieraan nog wel toevoegen, is de allergrootste fout van prof. Kleerekoper in heel zijn polemiek geweest, dat hij zich te weinig gerealiseerd heeft hoe 's heren Hofstra's staat van dienst en, niet te vergeten, diens karakter er borg voor stonden, dat de motieven die hem tot zijn beslissing hebben gebracht ernstig genoeg waren om haar te recht vaardigen. Dit zowel uit een politiek als uit een moreel oogpunt. Dr. E. van Raalte vreugde, 4. landbouwwerktuig, 5. springe rig insect, 6. larix, 7. goed geregeld, 8. niet een, 9. voegwoord, 10. bep. misdadiger, 11. Duitse stad, 13. naaigereedschap. 15. bep. soort peer. 17. deel van schoen, 18. lang zaam, 20. de, (Frans), 22. bedrijver, 24. ten laatste, afk., 25. ferme, 27. toestel om vaart te verminderen, 30. spoedig, 32. afkeuren, 33. afsluiting, 34. ploeg voetballers, 36. goed te onderscheiden. 39. God van de liefde, 41. leger in Indon., afk. 42. vetter dan andere, 45. vernieler, 46. insectendoder, 47. schoen, 51. .-Saëns, Fr. componist, 53. in de verte, 54. frequentie-modulatie, afk., 56. hert, 57. bep. kaartspel, 58. Eng. lengtemaat, afk., 59. wachthuisje, 60. dus, 62. verstand, 65. wig, 67. bedorven, 69. vrouwelijk, afk., 70. element, afk. OPLOSSING PUZZEL No. 21 PRIJSWINNAARS PUZZEL No. 21: 7.50: J. Halstein, Kloppersingel 107, Haarlem. 5.M. v. d. Wielle, Van Leeuwen straat 3, IJmuiden. 2.50: J. Muiswinkel-Sikkel, Prins Mauristlaan 30, Heemstede. In een half uur tijd is gistermiddag de in een oud huis aan de St. Annendwars- straat in het centrum van Amsterdam ge vestigde wasinrichting van hotel Fleissig totaal uitgebrand. De brand ontstond door onbekende oorzaak tegen half twee in de toen verlaten wasinrichting, die vlak ach ter het hotel ligt. Een werkster, die rook wolken uit het drie verdiepingen tellende huisje zag komen, sloeg alarm. Kort daar na sloegen de vlammen uit de ramen. De brandweer wist uitbreiding naar het hotel te voorkomen. Merkwaardige bevruchtingsver schijnselen zijn (volgens Haar lems Dagblad) in de Haarlemse gemeenteraad door de heer Van den Bergh (Arb.) gesignaleerd, zeggende deze dat „twee tentoonstellingen volgens hem bevruchtend op elkaar kun nen werken wat de aantallen be zoekers betreft". FYSIONOMIE Haarlems Dagblad kan het soms zo mooi zeggen. Dit bij voor beeld: „Latijns Amerika heeft door Castro een gezicht gekregen waarmee moet worden gesproken". HE! Het Vaderland vertelt: „H.M. de Koningin woonde de openingsvoorstelling bij en liet zich in de pauze voorstellen aan enkele schrijvers". „Hé" riepen de schrijvers „hé, bent nou de Koningin?" SEX „Juwelier Siebel wenst overbuur man Cinema Corso veel succes met haar prachtige bioscoop", adverteerde juwelier Siebel in de Nieuwe Rotterdamse Cou rant. Als Cinema een mannetje is moet dit gefeliciteerd worden met z ij n prachtige bioscoop. Maar Cinema is een vrouwtje en een vrouwtje kan nóóit een overbuurm a n zijn. Waar of niet? LEED Over Marilyn vertelt graaf: De Tele - „Ze leidde de laatste tijd inderdaad aan een chronische slapeloosheid" Begreipeleik! Zei leed ook een eise- leik leven de laatste teid.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5