Pufvisserij voor garnalenstand schadelijk, meent R. Boddeke Toekomst aan grote schepen met zware motoren Comité wil snellere oplossing van spijtoptanten-probleem In de vishal en op zee Camera's VAN VLIET J.ST0LK Regering onderschat de steeds slechter wordende situatie „Schietbioscopen" voor het leger Duitse spion werkte in Hengelose fabriek Export labiele factor in gezonde economie Salarisverhoging op Nieuw-Guinea Gaat u verhuizen? enige zelfstandige medewerkers Fa, v. d. KOLK nu afspreken! straks op tijd J. 0, BRESSER ZOON HUWELIJK Fa. Bouw- en Aannemingsbedrijf ZATERDAG 4 MAART 1961 „Baggerfabriek" voor Duitsland Massabezoek uit Canada PROF.PEN „Doe open"*actie bracht 627.000,- op Indonesische aanspraken zijn nutteloos Huuradviescommissies kregen in 1960 kwart miljoen aanvragen Voor een betrouwbare AUTO naar Veldes Autohandel schilderen witten behangen draai 471 4 Pleintje van Bresser Velsen-Z. De Elf Provinciën Aannemers van: HOOGOVENS IJMUIDEN „De toekomst is bjj de garnalenvisserij aan grote schepen met zware motoren", verklaarde de heer drs. R. Boddeke, garnalenbioloog te IJmuiden, gisteren op de volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen. „Grote schepen met motoren van 100 tot 129 p.k. zjjn rendabeler, zij nemen een grotere hap uit de koek dan hun naar ver houding toekomt". De heer Boddeke heeft ook gesteld dat de opvatting, dat de gar- nalenmannetjes klein blijven, niet juist is. Tot nu toe redeneerde men dat de puf visserij niet schadelijk was, omdat men voor het merendeel mannetjes ving die toch niet groter werden. Maar uit de onderzoekingen van de heer Boddeke is gebleken, dat de mannetjes na verloop van tijd in vrouwtjes veranderen. Hij is dan ook tot de conclusie ge komen, dat alle kleine garnalen, die men nu als puf aanvoert, binnen een tijd van elf maanden consumptiegarnaal zouden zijn geworden als ze waren blijven leven. Het heeft echter alleen maar zin om de huidige hoeveelheid puf (voor een half miljoen) te laten zwemmen, als het geld met interest terugkomt. Daarvoor is nodig dat men weet welk deel door natuurlijke vijanden wordt opgegeten. Het is nodig dat van iedere honderd vijftig pufgarnalen, die men spaart, er één als consumptiegarnaal wordt gevangen. Twee van de honderd vijf tig betekent al een flinke geldelijke winst. Een gunstig punt is hierbij dat de vijanden van de garnaal van de intensieve visserij meer te lijden hebben dan de garnaal zelf. Een goed inzicht in de sterfte, die na tuurlijke vijanden en de visserij teweeg brengen is slechts te verkrijgen door merk- proeven op grote schaal. Een bruikbare methode om garnalen te merken is echter nog niet gevonden. Zolang deze nog niet bestaat kan men slechts een schatting ma ken op grond van de sterfte bij andere dieren en de verhouding tussen puf en consumptiegarnalen in de vangst. Financieel verantwoord De conclusie van de heer Boddeke was dat het sparen van de pufgarnalen een financieel verantwoorde zaak is, ook als de grotere aanvoer een daling van de prijs zou veroorzaken. De grootste ver hoging van de vangst aan comsumptie- garnalen zou namelijk in het voorjaar De Duitse baggervloot is uitgebreid met een imposant vaartuig, gebouwd in Neder land, dat de directeur van de werf Gusto te Schiedam namens de I.H.C. Holland aan de directeur-generaal van het Westduitse ministerie van Verkeer heeft overgedra gen. De „Johannes Gahrs" is een sleep hopperzuiger met een laadvermogen van 4.200 ton. Het schip, dat is uitgerust met twee zijzuigbuizen die kunnen reiken tot een diepte van ruim 21 meter, kan een snelheid halen van twaalf knopen. In con tinubedrijf'het laadruim wordt binnen het uur volgezogen kan de „Johannes Gahrs" in snel tempo baggeren en ver volgens lossen. Het schip is bestemd voor het op diepte houden van de mond van de Weser, de toegang tot de haven van Bremerhafen. De „Johannes Gahrs" is een drijvende fabriek, die bijna volledig geautomatiseerd is. Zowel de machines voor voortstuwing, de pompen en het baggergerei worden vanuit het stuurhuis bediend. Dit stuur huis ziet er dan ook uit als een controle ruimte van een elektrische centrale. Als bijzondere snufjes bevinden zich in dit stuurhuis twee schermen, waarop de gang van de zuigbuizen langs het profiel van de rivierbodem wordt aangegeven. Stabi- lisators aan de zuigbuizen zorgen er voor, dat binnen een verschil van drie meter de zuigkop steeds in de gunstigste stand over de bodem gaat. Aan boord is accom modatie voor vijftig man, die in comfor tabele hutten worden ondergebracht. Het schip heeft een lengte van 113 me ter. De breedte is achttien meter. Het schip en de installaties worden dieselelek- trisch aangedreven. Het heeft vier snel lopende dieselmotoren van 1200 pk. elk en twee hulpmotoren van 600 pk. Het is voor zien van een boegstraalroer dat het schip goed manoeuvreerbaar maakt bij lage snel heden. Tweehonderd Canadese Nederlanders zullen volgende week dinsdag en woens dag met gecharterde K.L.M.-vliegtuigen op Schiphol aankomen. Ook vrouwen, kin deren en babies maken deel uit van het gezelschap, dat een bezoek aan ons land brengt ter viering van het koperen jubi leum van de door Nederlandse emigranten opgerichte spaar- en leenbank „Sint Wilii- brord" in London, Ontario. Initiatiefnemer is de heer Siebert Graat, de eerste voorzitter van de bankvereni- ging, die afkomstig is uit Gratum in Lim burg. Hij was reeds vóór de oorlog naar Canada gegaan. De emigranten zullen on geveer een maand in Nederland blijven. vallen, een periode, waarin de aanvoeren betrekkelijk gering zijn. „De vraag is echter", aldus de heer Boddeke, „kunnen we de pufgarnalen spa ren? De aangewezen weg lijkt vergroting van de maas wijdte, maar het is nog niet te zeggen of dit baat kan bregen. Uitge breide maaswijdteproeven, die dit jaar op het programma staan, bij voorkeur met een bedrijfsschip, zullen deze vraag moe ten beantwoorden". De heer Boddeke dacht, dat van maas- wijdtevergroting misschien iets is te ver wachten, maar dat het onwaarschijnlijk is, dat het een volledige oplossing is. Veel zou ook zijn gewonnen, als men kans zou zien de ondermaatse garnalen na het zeven onmiddellijk weer over boord te spoelen. Zowel een maaswijdtevoorschrift als het verplicht stellen van een goot met stro. men water voor dit doel zou door de over heid moeten geschieden. De garnalenvis serij is echter een zuiver particulier be drijf waarbij de overheid nauwelijks enig belang heeft. Maatregelen, die tot doel hebben de op brengst van de garnalenvisserij te verho gen moeten daarom niet alleen voor maar ook door de vissers woelen geno men. Sterke ontwikkeling Tijdens zijn lezing heeft de heer Boddeke een overzicht gegeven van de stand van zaken in de garnalenvisserij. Hij consta teerde een sterke ontwikkeling van de vloot waarmee de vangsten geen gelijke tred houden. Het totale vermogen was in 1952 15971 PK, in 1957 16986 PK, in 1960 21840 PK. Het gemiddelde motorvermogen was respectievelijk 41,52 en 60 PK. Toch werden in 1960 427.000 kilo con sumptiegarnalen minder aangevoerd dan in het ook al matige jaar 1959. In een plaats als Harlingen ziet men duidelijk, dat de grote schepen het het beste doen. Maar als alle schepen veel groter worden, en daar gaat het nu naar toe, zal de op brengst toch veel groter moeten worden, wil ieder de vruchten van zijn investering plukken. Dit is niet gemakkelijk te verwezenlij ken, want de hoeveelheid gevangen gar nalen zal wel niet veel toenemen, en ook van prijsstijgingen behoeft men niet zo veel meer te verwachten na de enorme stijgingen (in twee jaar van 1.55 tot 2.32 per kilo) in de laatste jaren. Daarom zal men zich moeten afvragen of het wegvangen van de puf, die een steeds kleiner deel van de besomming uit maakt, nu wel verstandig is. Het onder zoek wordt op dit punt intensief gevoerd. Op het Visserijlaboratorium in IJmuiden worden in één jaar meer dan zestigdui zend garnalen gemeten. Men meet de trek en het gedrag bij bepaalde temperaturen. En men heeft ook vastgesteld, dat de op vatting van dr. Havinga en de Duitse on derzoeker Tiews, dat de mannetjes klein blijven, niet klopt. Daardoor ligt het ac cent bij de onderzoekingen nu op de puf. Omdat met deze vaststelling het argu ment, dat de meeste puf tocl niet groter wordt, is verdwenen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het comité „Nationale Actie steunt Spijtoptanten Indonesië (NASSI) heeft een dringend beroep gedaan op de leden der beide Kamers van de Staten-generaal om effectieve maatregelen te bevorderen voor een snelle oplossing van het Spijt- optanten-probleem zolang de feitelijke mo gelijkheid daartoe nog bestaat. Het comité meent, dat de omstandigheden waaronder Nederland de helpende hand aan de spijt optanten kan reiken, door de anti-Neder landse actie van en in Indonesië voortdu rend slechter zijn geworden. Er moet re kening mee worden gehouden dat een mo ment zal aanbreken waarop het voor spijt optanten niet meer mogelijk zal zijn naar Nederland te vertrekken. Het comité herinnert aan de door de Tweede Kamer op 8 december I960 aan vaarde motie, waarin zij zegt zich niet te kunnen verenigen met de wijze waarop het spijtoptanten-probleem door de regering wordt behandeld. Van de effectuering van de daarin tot uitdrukking gebrachte wens tot verruiming en versnelling van de toe lating der spijtoptanten en maatschappe lijke Nederlanders is sindsdien nog wei nig gebleken. De voornaamste bezwaren van het comité tegen het spijtoptanten-be- leid van de regering kunnen in de volgen de punten worden samengevat: De toela ting wordt beoordeeld vanuit een formeel standpunt en geplaatst in het kader van het algemene vreemdelingen-beleid; de richtlijnen voor toelating zijn gebaseerd op tegenstrijdige beginselen; het spijtop tanten-probleem wordt vereenzelvigd met een optanten-probleem door te veronder stellen, dat alle optanten wel eens spijt optanten kunnen worden; bij de toepassing wordt geen onderscheid gemaakt tussen onder meer spijtoptanten (ex-Nederlan ders), spijt-non-optanten, passieve spijtop tanten en spijtoptanten-tegen-wil-en-dank Het aantal spijtoptanten wordt gebaseerd op ongefundeerde gissingen. In de richt lijnen zijn de criteria nood, aanpassings mogelijkheden en binding opgenomen, ter wijl hieraan een gekunstelde betekenis wordt gegeven, zodat hun hantering wordt bemoeilijkt en de toelating van spijtoptan ten aanzienlijk wordt vertraagd en zelfs voor sommige groepen afgegrendeld. De situatie in Indonesië, waardoor de ellende voor de spijtoptanten is ontstaan wordt onderschat, aldus het comité. De voorzitter, prof. mr. W. L. G. Le- maire, zie gisteren tijdens een te Amster dam gehouden bijeenkomst; „Er zullen dit jaar 400 spijtoptanten meer worden toe gelaten dan het vorig jaar. Het aantal toe te laten personen zal van 2500 op tenmin ste 3500 moeten worden gebracht." De minister heeft onlangs gezegd, dat het sociaal gezien een groot bezwaar is om bij snellere toelating de mensen in kampen te moeten onderbrengen. Het comi té stelt zich op het standpunt, dat de daaruit getrokken conclusie, dat deze men sen dan beter niet naar Nederland kunnen komen, uit sociaal en menselijk oogpunt gezien in het geheel niet verantwoord is. In het adres stelt het comité: „Met een soortgelijke redenering zou men kunnen zeggen, wanneer een groep drenkelingen in grote moeilijkheden verkeert: vaar maar door, want wij hebben alleen nog ruimte op dek en geen hutten, waarin deze personen gewoon zijn te reizen". Hoe moeilijk het is zich een juist oordeel te vormen over het spijtoptanten-vraag- stuk, bleek gisteren toen enige door het comité aangezochte spijtoptanten over hun ervaringen in Indonesië vertelden, erva ringen, die verschilden van die der „Zui derkruis"-passagiers, die bij aankomst in Nederland zijn geïnterviewd. Iemand die naar Singapore was gevlucht en vandaar door het Nassi-comité naar ons land was gehaald, sprak van een steeds toenemen de communistische agitatie in Indonesië De medische verzorging laat veel te wen sen. Vele werkgevers zijn bevreesd om niet- autochtonen in dienst te nemen. Om een uitreisvisum te krijgen moet de spijtop tant 15 instanties bezoeken, waarbij men erop moet rekenen dat de officiële kosten van 500 roepiahs worden vermeerderd met enkele duizenden roepiahs, die „onder tafel" moeten worden gegeven. Ook een voormalige ondercommissaris van politie uit Djakarta verklaarde, dat het zonder steekpenningen vrijwel onmoge lijk is om het visum tijdig te krijgen. Hij was tot november 1960 in politiedienst ge weest. „De laatste vijf maanden heb ik mijn kinderen niet meer naar school ge stuurd. Ze werden er getreiterd en in het gezicht gespuwd. Ik heb acht kinderen waarbij vier opgeschoten dochters, voor wie het daar niet veilig was. Mijn oudste dochter is tweemaal aangerand. Ik deed aangifte, maar de politie deed niet eens moeite om het te onderzoeken", aldus deze spijtoptant. Hij vertelde voorts, dat een Chinese kennis werd gearresteerd op grond van het feit, dat hij naar het Wilhelmus van een Nederlandse radio-uitzending had geluisterd. De legerleiding overweegt de aanschaf fing van een nieuwe Duitse, vinding, de „schietbioscoop". Met dit apparaat kunnen schietoefeningen in een zaal worden gehou den, waarbij een klein kaliber patronen wordt gebruikt, hetgeen een belangrijke besparing oplevert. Twee types van de Duitse „schietbio" komen in aanmerking,, één voor de oefening van infanteristen, de andere voor de training van anti-tank eenheden. In de „schietbio" wordt op een filmdoek van vier lagen papier, een 16 mm- film geprojecteerd, die een gevechtssitua tie in het terrein weergeeft. Ziet de schut ter een doel dan dient hij daarop te vuren. Het schot doorboort de papierlagen en wordt opgevangen in een achter het pro jectiescherm staande kogelvanger. Het ge luid van het schot brengt de projector tot stilstand en ontsteekt de verlichting achter Heeft het schot het scherm getroffen, dan komt er een lichtstraal doorheen, al of niet in het doel. Een druk op de knop rolt het papier een stukje verder, waar door weer een blanco scherm ontstaat, Automatisch gaat dan ook de film weer verder. Voor de oefening met anti-tankgeschut worden geen projectielen gebruikt. De schutter schiet met licht. Deze lichtvlek verschijnt pas op het projectiescherm na dat de vrij lange vluchttijd van een anti- tankprojectiel is verstreken. Het doel rolt intussen uiteraard verder, zoals dat ook in werkelijkheid zal gebeuren. Tankschut- ters moeten daarom altijd vóór hun doel richten. Beide apparaten zullen een be langrijke besparing aan kosten en tijd opleveren. Eind januari heeft de Duitse contraspio nagedienst een Duitse marine-officier, Krenz, gearresteerd omdat hij foto's en gegevens van een geheim vuurleidingap paraat aan een oosteuropees land had uit geleverd. Het Duitse tijdschrift „Revue ont hult thans, dat het desbetreffende apparaat bij een fabriek in Hengelo is vervaardigd. De Duitser heeft inderdaad enkele maan den in Hengelo gewoond, toen hij bij de fabriek een opleiding kreeg voor de be diening van de vuurleidingapparatuur. Het Duitse blad vertelt dat de man tijdens de tweede wereldoorlog marine-officier was. Het blad drukt foto's af, waar op hij naast Hitier staat. Op een herfstavond in 1958 ontmoette hij in Wittenborn bij Wahlstadt in Hol- stein een oude dienstkameraad, Sommer. Beide mannen maakten er een gezellig feestje van en vertelden over hun naoor logse belevenissen. Sommer vertelde over het kleine dicteerapparaatje, waarin hij handelde, Krenz over het vuurleidingappa raat waarmee hij in Henglo had leren om gaan. Sommer, die voor een communistisch land spioneerde, deed heel verbaasd. „Wat een apparaat dat met behulp van radar een vliegtuig opspoort en dan een kanon in werking stelt? Zoiets bestaat toch niet!" „Wel degelijk, zei Krenz en hij vertelde alles. Inmiddels liet Sommer, al thans volgens het verhaal in het Duitse blad zijn dicteerapparaat werken. Hij kreeg van Sommer een camera voor mi cro-films. Niet voor familieplaatjes, maar voor spionage. Want Krenz was onder druk gezet door Sommer, die nog steeds in het bezit was van de band waarop hij de verklaring van het vuurleidingapparaat had opgenomen. Krenz ging aan het werk. Totdat de contraspionagedienst in januari ingreep. Deze dienst, die het was opge vallen dat Sommer vaak op bezoek kwam bij Krenz, had zoveel materiaal bijeen, dat zij kon ingrijpen. Krenz. inmiddels werk zaam bij het „Schutz-Erprobungskomman- do'' in Kiel, zit thans in de gevangenis in Karlsruhe, waar wordt nagegaan wat hij nu precies omtrent marineapparatuur heeft verraden. Ook Sommer is gearresteerd. Tot zover het verhaal in het Duitse tijdschrift. Uiteraard is de affaire een pijnlijke aangelegenheid voor het Hengelose bedrijf dat ongewild hierbij betrokken i sgeraakt. In een rede over de actuele problemen van de Nederlandse economie heeft prof. dr. J. Pen, hoogleraar In de economie te Groningen, gisteravond voor de Vereni ging van Handelaren te Groningen be toogd, dat het goed gaat met de Neder landse volkshuishouding. Er is aidus prof. Pen een gunstige groei van rond zeven percent gerekend naar het reëel inkomen ten opzichte van 1959 of van zes percent gerekend naar het reëel inkomen per hoofd van de bevolking. Maar toch is er een schaduwzijde, want deze groei is labiel, aangezien de export labiel is (afhankelijk enerzijds van het buitenland en anderzijds van de kosten- voorsprong, die voortdurend in gevaar is). Deze schaduwzijde zal goed in de gaten gehouden moeten worden, temeer daar er sprake is van een flinke bevolkingsgroei. De economische groei over een periode van honderd jaar is minder sterk dan wel licht wordt verwacht. Prof. Pen ontzenuw de de opvatting, dat de welvaart slechts schijn zou zijn. De prijsstijging is lang niet zo groot als sommige pessimisten be weren en bedraagt van 1953 tot 1960 onge veer drie percent. Inflatie moet volgens spreker niet gezien worden als prijsstij ging maar eerder als overbesteding. De ene factor hierbij, schaarste op de arbeidsmarkt, is onaangenaam maar niet zo erg gevaarlijk. De andere factor, een tekort aan buitenlandse handel, is levens gevaarlijk, zo zei hij. Het merkwaardige is nu, dat we steeds een overschot op de betalingsbalans hebben gehouden, doordat onze export voortdurend is toegenomen (in 1960 met 14 percent.) Van de overbe steding merken we niets, omdat onze ex port zo goed loopt. De belastingverlaging zal wel doorgang vinden, meende prof Pen, omdat de minister van Financiën bij een beslissing hierover op de betalings balans let. In feite is derhalve de belas tingverlaging te danken aan de expor teurs en de loonpolitiek draagt ertoe bij, dat de export zo goed verloopt. In weerwil van de belastingdruk zijn de investeringen nog nooit zo hoog geweest. Uit hoofde van de kracht van het Neder landse bedrijfsleven is belastingverlaging dan ook niet zo urgent, maar er spelen andere argumenten een rol, aldus spreker. De belastingopbrengsten nemen sneller toe, dan het nationaal inkomen en het ge volg is een automatisch groeiende over heidssector. Een correctie af en toe is goed om blind automatisme te voorkomen, zo besloot prof. Pen. De jeugdactie, die de Nederlandse Jeugdgemeenschap georganiseerd heeft ten behoeve van de vluchtelingen, in het bijzonder voor de bewoners van de kam pen in Ohmstede en Friedrichsfeld in Duitsland, is nu afgesloten. Het totale re sultaat was netto ruim 627.000. De kos ten der actie waren iets minder dan 8,5 percent. Er hebben in vrijwel alle gemeen ten jongens en meisjes uit jeugd- en sport organisaties en ook een groot deel van de schooljeugd aan deze actie meegedaan. In Hollandia is meegedeeld, dat besloten is tot een algemene salarisverhoging van vijf percent aan landsdienaren, met terug werkende kracht tot 1 april 1960. Tevens is besloten om (eveneens met terugwerkende kracht tot 1 april) de van de verhoogde activiteitssalarissen afge leide verlofsbezoldigingen met tien percent te verhogen. Het verlofsalaris mag echter niet hoger zijn dan de met 5 percent ver meerderde activiteitsbezoldiging. Aanvoer van vrjjdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 3310 kisten, waarvan 1181 tong en tarbot, 1 heilbot, 1555 schol, 135 schar, 26 bot, 260 wijting, 123 kabeljauw en gul, 29 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: heilbot 3,60, grote tong 3,50 3,20, grootmiddel tong 32.70, kleinmid- del tong 2.602.50, kleine tong I 32.70, kleine tong II 1.921.80, tarbot 3.102.60. Per 50 kilo: tarbot II 110, tarbot IX 96— 55, grote schol 2923, grootmiddel schol 2926, kleinmiddel schol 3627, kleine schol I 3227, kleine schol II 3012, schar 3610, bot 8, wijting 3621, kleine gul 56. Per 125 kilo: grote kabeljauw 180130. Besommingen van vrijdag RO 2 8420, KW 180 11.100, KW 21 990, KW 177 1160, KW 112 1120, KW 92 1270, KW 61 1100, KW 52 11.850, KW 172 7710, KW 164 10.000, IJM 59 3120, WR 58 7920, WR 59 10490. Aanvoer van zaterdag Vanmorgen bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden 3150 kisten, waarvan 45 schel vis, 10 radio, 40 wijting, 15 gul en kabel jauw, 10 kool vis, 55 makreel, 1500 schol, 45 tarbot, 420 varia, 900 stuks kabeljauw en 50.000 kilogram tong. De KW 4 (18 februari) loste 45 schelvis, 100 haring, 65 makreel, 20 wijting, 15 gul Daily Telegraph over NGuinea: De Londense Daily Telegraph schrijft in een redactioneel commentaar op de con troverse tussen Nederland en Indonesië over Nieuw Guinea dat het Nederlandse plan om het omstreden gebied binnen tien jaar onafhankelijk te maken, geen einde zal maken aan Indonesië's ongeremde aan spraken op Nieuw-Guinea, maar wel een diplomatiek blok aan president Soekarno's been moet vormen. Het blad schrijft verder: aan de ene kant probeert Indonesië de Verenigde Na ties ervan te overtuigen dat de Nederlan ders van Nieuw-Guinea uit „agressie" voorbereiden. Aan de andere kant be roemt het land zich erop dat zijn sterkte viermaal die van Nederland is. Het laat ste mag waar zijn, gezien de jongste le vering van wapens van de Sovjet-Unie aan Indonesië met een geschatte waarde van 125 miljoen pond, maar beschuldigingen van „agressie" zijn even nutteloos als de aanspraken op het gebied. Een nieuwe, democratisch gekozen Nieuw-Guinea-Raad zal op 5 april worden geïnstalleerd. Dit wordt omschreven als een „proto-volksvertegenwoordiging" en voorgesteld is om het percentage Papoea's in het goevemementele bestuur tegen 1970 van 52 tot 95 op te voeren. De Nederlanders bereiden ook een lijvi ge begroting voor (negen miljoen pond voor het lopende jaar, stijgend met 1 mil joen pond per jaar tot 1964) ter bevorde ring van de economie van het gebied. Dit alles zou de pretenties moeten weer leggen van Indonesië welke worden inge geven door de wens om de aandacht af te leiden van de binnenlandse moeilijkhe den van de archipel, zowel als door im perialistische ambities, aldus de Daily Telegraph. en kabeljauw, 10 radio, 50 varia en 575 stijve kabeljauwen. Prijzen van zaterdag In guldens; export: grote regels kabel jauw 80-112, kleine regels kabeljauw 41-55, kisten grote kabeljauw 174-132, kisten kleine kabeljauw 96-106, grote schol 18-22, middel schol 18-22, zetschol 27-36, schol 1 27-34, grote tong 3,40-3,50, grootmiddel tong 2,80-3, kleinmiddel tong 2,50-2,60, tong 1 2,70-3, slips 1,90-2, grote tarbot 2,70-3. Binnenland: schol 2 18-29, schol 3 13-23, grote schelvis 56, kleinmiddel schelvis 69, pennen 63, braad 44-51, wijting 26-31, bon ken 48, makreel 20, paapjes 13, haring 22- 19,50, grote gul 56-62, middel gul 48-54, torren 40-46. Besommingen van zaterdag KW 4 13.300. KW 156 f 9920, KW 45 6890, KW 34 9790, KW 74 f 12.500, KW 141 13.200, KW 129 8520, KW 95 11.700, KW 175 8150, KW 94 2640, KW 109 f 810, KW 119 2040, KW 96 3690, KW 137 2820, KW 72 3560, KW 68 2990, TX 51 3900, IJM 7 4420, Ada VL 7 15.800; Bertina VL 85 f 13.500. Op zee Er stond op de noord een harde bries van windkracht zes. De trawlers vingen 60 tot 120 manden haring, makreel en kool- vis. De Thorina deed een trek van 40 man den hoops, de Delft een trek van 25 man den soops. de Ely Chenevière een trek van een pakje en de Beatrice boekte een dag vangst van 65 manden hoops: De schepen op 57 graden noorderbreedte vangen veel kabeljauw. Gisteren bedroegen de vongsten 100 tot 500 stuks. De kustloggers en -kotters vingen 100 tot 180 kilogram tong en 5 tot 10 manden schol. De vongsten van de loggers en kotters bij de pitboei waren 150 tot 200 kilogram tong, 8 tot 12 manden schol en 1 tot 2 man den tarbot. Voor maandag Maandag zal de RO 53 markten met 65 schelvis, 25 haring, 100 wijting, 10 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 35 radio en 5 varia. Oudste schepen De oudste schepen zij nu van 20 februari de IJM 37, IJM 72, IJM 32 en KW 82. Van 21 februari de IJM 26, IJM 33 en KW 153. De huuradviescommissies hebben in 1960 rond 256.000 verzoeken te behande len gekregen, waarvan 82 percent in het zelfde jaar kon worden afgedaan. Op 31 december 1960 waren nog ongeveer 46.500 verzoeken in behandeling. Van de 256.000 verzoeken waren 47.000 er om advies over de juiste huurprijs van woningen en be drijfspanden; 32.800 huurders verzochten om vervallenverklaring van de huurver hoging in verband met gebreken aan wo ningen of onderhoudsachterstand; 169.900 verhuurders verzochten om de huurverho ging te mogen toepassen op woningen met huren beneden de huurgrenzen. Er waren voorts 6.400 verzoeken om intrekking van reeds ingewilligde verzoeken van huur ders en verhuurders. Tot de algemene huurverhoging van 1 april 1960 waren de huuradviescommissies in hoofdzaak belast met het verstrekken van adviezen over de betalingverplichting van huurders. Bij de algemene huurver hoging is de taak van de commissies uit gebreid met de behandeling van de ver zoeken van huurders en verhuurders om afgifte van een verklaring over de toe stand van woningen, welke vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd. Ambassadeur. Mr. Th. F. Valck Lu- cassen, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, is benoemd tot am bassadeur in de republiek Guatemala. Santpoort Bloemendaalsestraatweg 148 Telef. 7709 Verkoop uitsluitend onder garantie. Momenteel voorr.: Opel Rekord '58 en '57, V.W. '56 en '55, Fiat 1400 '57, Re nault Dauphine '58. Renault 4 1954, Morris 1000 1958, Peugeot 403 1957 Financiering mogelijk Steeds de allernieuwste modellen. Overweldi gende collectie! WAGEN WEG 86, recht t/o de Hazepaterslaan Informeert U dan eens naar onze prijzen. Wij verhuizen U korrekt en voordelig FRANS HALSSTRAAT 30 IJmuiden Telef. 4735 Trouwen doet U via Bureau „De Elf Provinciën" Grootste bureau van 't conti nent, onder leiding van het detective-echtpaar De Vries, bekend door radio en pers Verspronckweg 44 - Haarlem Telefoon 51894 Spreekuur: uitsluitend na af spraak. Overal te ontbieden. Vrijblijvend inlichtingen in blanco couvert. IJMUIDEN Kantoor en werkplaatsen: Bronsstraat 18 Telefoon 8093 - b.g.g. 4951 TJtiliteitsbouwwerken Nieuw- en verbouw groot en klein Waterbouwkundige werken Gewapend betonbouw Sloopwerk met explosieven Duiker beschikbaar De Koninklijke Nederlandsc.be Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Umuiden vraagt voor het Planbureau van haar afdeling Transportwezen Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrij ving van opleiding en Ie vensioop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 567, inge wacht bij de afdeling Per soneelszaken Beambten. met H.B.S.- of daaraan gelijkwaardige opleiding. De werkzaamheden omvatten onder meer het plannen van de railtransporten binnen het bedrijf. Gegadigden moeten bereid zijn na een opleiding in 4-ploegendienst te werken. Voor de vervulling van deze functie zijn zelf standigheid en initiatief, het vermogen om snel coördinerende en organisatorische maatregelen te treffen, alsmede een goede omgang met per soneelsleden van verschillend niveau vereist Leeftijd tussen 24 en 32 jaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6