Massaal huldebetoon aan de jubilerende vorstin Nederland volgt Duits voorbeeld gulden gerevalueerd met 4,75 Lagere invoerprijzen en goedkoper reizen HET WEER VERDEELDHEID IN HET ALGERIJNSE KABINET Kroon van tienduizenden tulpen als symbool van verbondenheid Effectenbeurs vanmiddag gesloten 8 F Proces tegen Berkelse arts wordt op 16 maart voortgezet Militairen tegen Franse aanspraken op bases en op de Sahara Aee MORRIS beforeijou èuy! AANDAG 6 MAART 1961 Prins Bernhard en Prinses Irene terug In de krant van heden: Wêerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 105 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Amerikaanse diplomatie in Afrika WÊ Eerste kievitsei Lenteweer Tweewieler-RAI werd een verkoopsucces Het woord is aan Nederland heeft vandaag Koningin Juliana, die twaalfeneenhalfjaar ons land bestuurt, hulde gebracht. Op verzoek van de jubilerende Landsvrouwe is de manifestatie, waarmee het Nederlandse volk van zijn vreugd en trouw wilde doen blijken, sober gehouden. Die soberheid is, meer dan in de opzet, gezocht in de duur van de plechtigheid. In slechts twintig minuten tijd hebben meer dan vier duizend vertegenwoordigers van Nederland, Suriname, de Antillen en Neder lands Nieuw-Guinea op het voorplein van Huis ten Bosch de vorstin en haar gezin een kleurrijk huldebetoon gebracht. Het weer speelde mee. Zonnig en helder was het in Den Haag op deze feestdag, die viel in een week, waarvan de radio reeds had gezegd, dat het misschien een van de mooiste van het jaar zou worden. Het voorplein van Huis ten Bosch was met de deelnemers aan het huldebetoon „Wij Vertrouwen" meer dan bezet. Voor het belangstellende pu bliek was er geen ruimte. Niettemin heeft heel Nederland ooggetuige kunnen zijn van dit feest op Huis ten Bosch. Vele t.v.-camera's gaven de beelden door naar honderdduizenden huiskamers. Van nabij heeft men kunnen zien, hoe het koninklijk gezin op het bordes van Huis ten Bosch dankbaar deze betuigingen van aanhankelijkheid heeft aangehoord en aangezien. Prins Bernhard en Prinses Irene zijn zondagavond met de regerings-Friendship op de vliegbasis Soesterberg aangekomen, waarna zij zich naar paleis Soestdijk be gaven. Prins Bernhard is op 5 februari naar Soedan vertrokken. Daarna heeft hij een bezoek gebracht aan zijn boerderij in Tan ganyika. Met de regerings-Friendship is hij vervolgens via Athéne naar Rome ge reisd, waar de Prins het buitenverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole heeft bezocht. Hierna vloog de prins naar Innsbruck, waar Prinses Irene haar win tersportvakantie heeft doorgebracht. Voordat de vertegenwoordigers van de 978 gemeenten, die ons land op het ogen blik telt (van elke gemeente één man, één vrouw en één kind) en de deputaties van de andere rijksdelen naar Huis ten Bosch waren overgebracht, was er al een om vangrijke organisatie nodig geweest. Met tachtig bussen waren de deelnemers naar het paleis gebracht, waar de delegaties zich achter hagen opstelden. Hèt voorplein was dan ook nagenoeg leeg, toen het koninklijk gezin het bordes van het paleis betrad, gevolgd door de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, de ministerraad, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederland se Antillen, de vice-president van de Raad van State, de elf Commissarissen der Ko ningin en de burgemeester van Den Haag, tevens voorzitter van het huldigingscomi té. Van het bordes af had de Koningin het uitzicht op eèn grastapijt in het midden van het plein, waarin, duidelijk zichtbaar de vorm van eèn kroon was uitgespaard. Aan weerszijden van het plein stonden elf vlaggemasten opgesteld. Over de oprijlaan trad de „Köninkrijks- groep" naderbij en stelde zich achter het grastapijt op. Deze groep omvatte de elf vertegenwoordigers van de elf Nederland se próvincies, zevèn vertegenwoordigsters van Verschillende beroepen, tot wie o.m. de nettenboetster mej. Corrie de Bruin uit Scheveningen behoorde alsmede een huismoeder, mevrouw M. Erkens-Hofstede uit Oosterbeek, negen representanten van de Nederlandse Antillen, overwegend stu denten, evenals de veertien vertegenwoor digers van Suriname. Van Nederlands- Nieuw-Guinea namen elf vertegenwoordi gers, onder wie een drietal zeer jeugdige, aan de Koninkrijkgroep deel. Het aantreden van deze omvangrijke groep vormde reeds een zeer decoratief geheel, doordat de verschillende delega ties de vlaggen der delen van het konink rijk met zich voerden. De Nederlandse vlag werd gedragen door Henk van der Grift, wereldkampioen schaatsen 1961. Onder regie van Johan Bodegraven, die bij deze plechtigheid terzijde werd ge staan door een zeer groot aantal assistent regisseurs uit Den Haag, ontrolde zich nu in snel tempo het overig deel van het nationale schouwspel. Onmiddellijk na de groep van het koninkrijk volgde een zes tal hoornblazers, een ruiter met de stan daard van de grote rijverenigingen in ons land. Elk van hen werd gesecondeerd door twee ruiters. (Vervolg op pag. 2) problemen van haar medemensen. En met ..medemensen" zijn hier dan beslist niet alleen de Nederlandse staatsburgers be doeld, maar medemensen overal op aarde, zoals wel heel duidelijk gebleken is uit de belangstelling van de Koningin voor het internationale vluchtelingenvraagstuk en uit haar ongeveinsd meeleven met de slachtoffers van rampen in vreemde lan den en verre werelddelen. Er is alle reden om er ons vandaag over te verheugen dat Koningin Juliana twaalf- eneenhalf jaar onze vorstin is; dat zij die taak tót dusver heeft vervuld en daardoor ons terzijde heeft gestaan in de periode van de donkere dagen van het wegvallen van Indonesië uit het koninkrijk tot en met het huidige stadium, waarin merk waardigerwijze de nationale welvaart een bron van problemen is geworden. En daar bij kunnen wij ons er voorèl over verheu gen, dat deze koningin een vrouw is die niet alleen als staatshoofd, niet alleen in staatsrechtelijke zin, maar steeds en aller eerst als mens tussen mensen deze ontwik keling behalve dat zij die heeft helpen leiden met ons allen intens heeft mee beleefd en mee-ervaren. Want dat is in onze tijd, en zelfs in de historie, een zeld zaamheid. 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Het bestuur van de Vereenigïng voor den Effectenhandel deelt mede dat de minister van Financiën heeft bepaald dat de Am sterdamse Effectenbeurs heden 6 maart 1961 gesloten zal zijn. Het bestuur heeft bepaald dat het de ledeh der Vereeniging heden de gehele dag niét toegestaan zal zijn in Nederland: a. Hun bemiddeling te verlenen bjj de aan- of verkoop van ef fecten en b. voor eigen of andere rekening effecten te kopen of verkopen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrika G. Mennen Williams, die mo menteel een reis door het zwarte continent maakt, heeft het Congres gevraagd een aanvullend bedrag van 5.283.000 dollar te voteren voor de financiering van ruimere Amerikaanse diplomatieke activiteiten in Afrika en uitbreiding van de werkzaamhe den van het bureau voor Afrika in Was hington. Onder ruimere diplomatieke bedrijvig heid in Afrika, verstaat Williams de be noeming van nog 359 man diplomatiek per soneel op Afrikaanse posten, vestiging van nieuwe ambassades en verheffing van con sulaire bureaus tot ambassades in landen die onafhankelijkheid hebben verworven of zullen verwerven. -ï'v&v:\4;s hh^^.:499! SIlM Na een zitting van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Mi nisterraad, die vier uur en vijfenveertig minuten duurde, heeft de minister van Financiën, dr. J. Zijlstra, aan de pers medegedeeld, dat de regering besloten heeft de gulden te revalueren met een overeenkomstig percentage, namelijk 4% percent, als de Duitse mark. Gevraagd naar de gevolgen van deze maatregel, deelde minister effect van een revaluatie op ministers Cals en Luns namen alle ministers en de meeste staatssecretarissen aan deze buitengewone vergadering van de Raad voor Economische Aangelegen heden deel. Als adviseur waren aanwezig onder andere prof. P. de Wolff, direc teur van het Centraal Planbureau en S. Posthuma, directeur van de Neder- landsche Bank. Wat betreft de hoogte van het herwaar deringspercentage wordt zowel vijf als 4,75 percent genoemd. Beide percentages zijn juist, het hangt er maar vanaf, uit welke hoek men de kwestie beziet. Wanneer het buitenland guldens koopt dan bedraagt de revaluatie inderdaad vijf percent; een Amerikaan die guldens koopt met dollars moet nu voor 100 27,62 betalen tegen voorheen 26,32. Koopt een Nederlander hier dollars met guldens dan heeft hij een voordeel van 4,75 percent. Hij betaalde nog vorige week 380 voor 100, tegen thans 362.Dienovereenkomstig worden de prijzen van Nederlandse goederen met vijf percént verhoogd, de geïmporteerde goe deren dalen in beginsel percent in prijs. De Nederlandsche Bank deelt mede dat de indicatiekoers van de gulden ten op zichte van de dollar 3,59)4 tot 3.64K is. De wisselmarkt blijft vandaag gesloten. Er zal vanmiddag alleen notering worden op gemaakt voor buitenlands bankpapier. Grote verrassing Het besluit van de Nederlandse regering om de Nederlandse gulden met vijf percent te revalueren kwam in geldwisselmake- laars en beurskringen als een donderslag bij heldere hemel. De revaluatie van de Nederlandse gulden is, volgens bovenge noemde kringen, een nadeel voor de Neder landse export. Zij wordt beschouwd als een rem voor de Nederlandse conjunctuur die „mogelijk oververhit" zou zijn. De maatregel is ongetwijfeld gunstig voor Engeland en Amerika, voor wat be treft de export van die landen. Voor de Van de züde van de Nederlandsche Bank werd meegedeeld dat deze heden haar offi ciële aan- en verkoopkoersen voor valuta's intrekt. Aangenomen kan worden, dat dinsdag aanstaande een nieuwe notering kan worden vastgesteld. De regering is voornemens dinsdag bij de aanvang van de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal over deze revaluatie een ver klaring af te leggen. De Zuidafrikaan se minister-president dr. Hendrik Verwoerd die in Londen de conferentie van premiers van het Gemenebest bijwoont is in Londen met gemengde gevoelens ontvangen: Door de City trok zaterdagmiddag een lange stoet demonstranten, die span doeken en plakkaten met zich voerden, De heer J. Witteveen te Vaassen in Gel derland heeft zaterdag een kievitsei gevon den in een weiland tussen Vaassen en Wei- num. De vinder heeft het ei hedenmorgen in paleis Soestdijk aan de Koningin aange boden. De burgemeester van Epe, mr. C. N. Renken, was daarbij aanwezig. Advertentie Antonio Senoritas - hetsiga&rtjevan deze tijd. Klein, fijn, üeht en wel dadig zacht! 14 ct. Verwachting tot morgenavond: Droog, overwegend zonnig en zacht wèer. In de komende nacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. cvt omvang van de handel op de wisselmarkt zal genoemde revaluatie niet van invloed zijn, In wisselmarktkringen ziet men er voor de toekomst voor- noch nadeel in. In effectenkringen is men vrij algemeen van oordeel dat er ter beurze aanbod van het buitenland kan worden verwacht. Men vermoedt dat de door de Nederlandse regering genomen maatregel, waardoor direct een winst van vijf percent wordt verkregen, deze winst ter beurze zal wor den gerealiseerd. Ook vanuit het binnen land wordt licht aanbod verwacht. Men acht het echter niet uitgesloten, dat West- Duitsland eerder op de Nederlandse beurs tot aankopen zal overgaan. Ook Zwitserland? Nederlandse financiële kringen zijn van mening dat Zwitserland het voorbeeld van Nederland zal volgen. Men acht het niet uitgesloten dat ook Frankrijk tot revalua tie zal overgaan. (Vervolg op pag. 9) Op 16 maart zal in Leeuwarden het pro ces tegen de voormalige arts uit Berkel, dokter O., worden voortgezet. De recht bank kon op 16 mei van het vorige jaar geen vonnis wijzen in het vergiftigings mysterie in de gevangenis te Leeuwarden, aangezien de verdachte nog aan een psy chiatrisch onderzoek moest worden onder worpen. Er is thans een psychiatrisch rap port uitgebracht door prof. dr. mr. A. H. Baan, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Bij het onderzoek, dat dok ter O. heeft ondergaan en waarbij hij zich nauwgezet heeft gehouden aan het verzoek van de rechtbank om het de met het on derzoek belaste doktoren niet nodeloos moeilijk te maken, is niets gebleken van de invloed die dokter O. volgens bepaalde verklaringen in het proces van vorig jaar op anderen zou kunnen hebben gehad. Voorts is prof. Baan tot de conclusie ge komen, dat dokter O. mogelijk een lichte geestelijke afwijking heeft, doch dat hij stellig niet ontoerekeningsvatbaar of zelfs maar verminderd toerekeningsvatbaar is. CAIRO (U.P.I.) Een woordvoerder van de Algerijnse „voorlopige regering" in Caïro heeft gezegd dat de Algerijnse revolutionaire raad" van vijftig bijeen moet komen om het vredesaanbod van president Charles De Gaulle te bespreken alvorens het Algerijnse „kabinet" met Frankrijk begint te onderhandelen. Deze mededeling volgde op berichten dat in het Algerijnse „kabinet" meningsverschillen waren gerezen over het aanbod van De Gaulle. Volgens Algerijnse zegslieden zijn de militairen in het „Kabinet" het niet eens met de eisen van De Gaulle dat de Fran se militaire bases in Algerije gehandhaafd zouden blijven De burgerlijke leden van het „kabinet" willen het aanbod wel aan vaarden om zo tot een geleidelijke oplos sing van het Algerijnse probleem te ko men: eerst onafhankelijkheid verkrijgen en later trachten de kwestie van de basés én van de Sahara in behandeling nemen. De militaire groep in het „kabinet" zou geleid worden door Belkassem Krim, vi ce-premier, minister van Buitenlandse Za ken en voorzitter van het oorlogscomité, en door Abdel Hafiz Bousof, minister van Bewapening. De burgers worden geleid door premier Ferhat Abbas en Mohamed Jezid, minister van Vóórlichting. Een functionaris van de voorlichtings dienst van de „voorlopige Algerijnse re gering" heeft medegedeeld, dat sinds be gin februari geheime contacten hebben plaats gehad tussen afgezanten van De Gaulle en de vertegenwoordiger van het Algerijnse Bevrijdingsfront in Rome, Mo hammed Belhourouf. De besprekingen ston den op punt van mislukken toen president Bourguiba van Tunesië zijn bemiddeling aanbood om de standpunten dichter tot elkaar te brengen. Er zijn nog gróte verschillen in dè res pectieve standpunten en het onze wijkt in hoge mate af van dat van Tunèsië en Ma rokko, aldus de woordvoerder. Hij gaf verder te kennen dat voor de Algerijnse opstandelingen de volgende standpunten aanvaardbaar zijn: 1. Dè Gaulle maakt bekend de onafhankelijkheid van Algerije volledig te erkennen, in welk geval een wapenstilstand zal worden af gekondigd en onderhandelingen zullen kunnen beginnen óm het karakter van de toekomstige betrekkingen tussen Frank rijk en Algerije vast te stellen. 2. Het beginnen van onderhandelingen met Frank rijk over de toekomstige status van Al gerije. In dat geval zullen de militaire operaties tijdens deze onderhandelingen voortduren. In Parijs was geên bevestiging beschik baar van hêt bericht dat de opstandelin gen hebben geëist dat de geheime onder handelingen worden beëindigd en dat of ficiële besprekingen beginnen tussen De Gaulle en Ferhat Abbas. In dit verband is de datum 17 maart genoemd. Uit be trouwbare Franse bron werd vernomen dat alle voorbereidingen gereed zijn voor zulk een ontmoeting, evenals voor inlei dende besprekingen tussen Franse en Al gerijnse vertegenwoordigers. Ook zijn voor bereidingen getroffen voor dé vrijlating van de vroegere rebellenleider Ben Bella en twee metgezellen uit de gevangenis op hét eiland Aix in de Golf van Biskajé. De eérste tweewielèr-tèntóonstelling in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam is zondagavond gesloten. De expositie van fietsen, motorrijwielen, scooters, bromfietsen èn Skelters is net niet aan het streefgetal van 100.000 bezoe kers toegekomen. De 13.365 bezoekers, die zondag een kijkje in het RAI-gebouw na men, brachten het totaal op 97.300. De vo rige tentoonstelling in 1959 telde ruim 100.000 bezoekers. Maar die expositie was een dag langer open en huisvestte boven dien de kampeerwagens, die nu ontbraken. Gemiddeld was hêt bezoekersaantal per dag nu hoger dan twee jaar geleden. De standhouders waren over het alge meen zeer tevreden. Zij hebben goede za ken gedaan vooral in fietsen, bromfietsen, nieuwe verschijningen onder de motorrij wielen en ultra lichte motorfietsjes. Er was zelfs één standhouder, die in de eerste vijf dagen van deze expositie al meer had verkocht dan tijdens de gehele tentoon stelling van 1959. Eötvös Wij kunnen zonder enige vreugde, maar niet zonder enige hoop. Dit portret van Koningin Juliana, die vandaag 12l/t jaar haar hoge ambt ver vult, is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Th. Mulder. Het portret, dat in opdracht van de gemeente Zeve naar tot stand is gekomen, zal binnen kort in brons gegoten worden en dan een plaats krijgen in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis in Zevenaar. Het feit dat de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana vandaag twaalfeneenhalf jaar geleden plaats vond, wordt op uit drukkelijk verzoek van onze vorstin zelf slechts op zeer bescheiden wijze herdacht. Het „jubelen", dat voor het vieren van een „jubileum" toch onontbeerlijk is, 'is inge volge diezelfde wens tot een minimum beperkt gebleven. Deze bescheidenheid is volkomen in over eenstemming met het karakter van Ko ningin Juliana. Zij houdt er niet van, het middelpunt van luidruchtig feestbetoon te zijn, noch zelfs het onderwerp van ver ering door de massa. Men zou haar de méést volstrekte tegenpool kunnen noemen van die staatshoofden die zich een syste matisch georganiseerde „persoonsverheer lijking" niet alleen laten welgevallen, maar deze zelfs tot een hulpmiddel van hun politiek maken. Koningin Juliana hecht meer waarde aan één hartelijk, menselijk woord waarin oprecht gemeende waar dering voor haar werk tot uiting komt, dan aan de uitbundigste feestelijkheden te harer ere. Maar al wordt er dan vanavond niet in de straten van de Nederlandse steden en dorpen gedanst, eezongen en gejoeld, juist aan uitingen van opréchte waardering voor het werk van onze vorstin ontbreekt het op deze herdenkingsdag toch bepaald niet. In de afgelopen twaalfeneenhalf jaar heeft het Nederlandse volk Koningin Ju liana leren kennen als iemand met een zeer sterk verantwoordelijkheidsgevoel, een diep besef van de betekenis, de omvang èn de beperkingen van haar taak als staats hoofd in een constitutionele monarchie, en boven alles een rijk menselijk gevoel zowel voor de grote als voor de kleine

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1