Internationaal Monetair Fonds hecht goedkeuring aan revaluatie van de gulden Nog honderden miljoenen nodig voor ontwikkeling IJselmeerpolders COATS en JACKS I toMt I HET WEER Opperbevel in Kongo UNO weer hoopt havens te bezetten Soedan voornemens troepen terug te trekken Ontvoerders van Eric Peugeot bekennen Drietonner rijdt op groep soldaten in Oost-Flevoland dit jaar 97,5 miljoen George Formby overleden Nieuwe ambassadeur van Unie van Z.-Afrika Aee MORRIS 'êefbreijou êmj! SUPERSLAGERIJ „DE IJM0ND" H. SPEE DINSDAG 7 MAART 1961 46e JAARGANG NUMMER 106 stoere jongens parka dubbel poplin dri-sill met twee rechte zakken en twee schuine borst-zakken af 54.50 Twee dodenzes gewonden SUIDE DAMES- EN HERENJASJES zie achterpagina of een anorak, kort model af 25.75 't Is betaalbaar bij" ANEGANG 19 - HAARLEM In de krant van heden: Droog weer Strauss kandidaat voor het C.S.U.-voorzitterschap Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I g "S" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I Mfl III H I feM Tf A fi s T g g J I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X IXXX \j|_ X l^yf_ X X_/t_ X Vvfl X JL I* franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der N Het Internationale Monetaire Fonds heeft gisteren bekendgemaakt, dat het de her waardering van de Nederlandse gulden had goedgekeurd. Van de zijde van het Witte Huis of van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is geen commentaar gevolgd op het besluit van de Nederlandse regering, dat genomen werd na de herwaardering van de Deutsche Mark. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gisteren aan de voorzitter van de Tweede Kamer een brief gezonden, waarin hij mededeelt, dat, „onder voor behoud van goedkeuring door het IMF, de regering na overleg met de Nederlandsche Bank heeft besloten de officiële pariteit van de gulden met ingang va'n 7 maart 1961 vast te stellen op 0,245489 gram fjjn goud, overeenkomende met een koers voor de U.S.-dollar van 3,62. „De beslissing van de regering werd in gegeven door de volgende overwegingen: De fundamentele betalingsbalanspositie van Nederland is de laatste tien jaar sterk geweest; afgezien van de periode 1956-'57 werden veelal belangrijke overschotten op de lopende rekening gerealiseerd. Deze situatie duurt nog steeds voort. Zij gaat gepaard met aanzienlijke binnenlandse snanningen. met name op de arbeidsmarkt. Een en ander wijst op een structurele on evenwichtigheid wat betreft de wisselkoers van de gulden. Deze zou nog worden ver sterkt door de plaats gevonden hebbende revaluatie van de Duitse mark in verband met de relatief grote betekenis van ons handelsverkeer met West-Duitsland. In dien de pariteit van de gulden thans on gewijzigd zou blijven, zouden de externe en interne onevenwichtigheden voor ons land naar het zich laat aanzien op niet meer aanvaardbare wijze worden vergroot. De Nederlandsche Bank deelt desge vraagd mede. dat. in verband met de reva luatie van de gulden, de officiële koers ten opzichte van de dollar is vastgesteld op 3,59%—3,64&. Suriname niet Het Surinaafnse ministerie van Finan ciën heeft maandag bekendgemaakt, dat met het oog op de structuur van de Suri naamse betalingsbalans en de Surinaamse exportbelangen, vermoedelijk géén her waardering van de Surinaamse valuta zal volgen. Honderd Nederlandse guldens, die tot nu toe in Surinaams courant Sf 49,63 deden, worden dus nu Sf 52,10. Honderd Duitse marken, die Sf 44,90 waard waren, worden thans waarschijnlijk Sf 47,90. Op de beurs te Willemstad waren maandag geen valuta-noteringen. De regering van de Nèd. Antillen wenst zich over de toe stand te beraden. Betreurd Als eerste, en tot dusverre enige, orga nisatie van werkgevers, kon ons van de zijde van de Algeméne Katholieke Werk gevers Vereniging en het Katholiek Ver bond van Werkgeversverenigingen desge vraagd het volgende worden meegedeeld over de revaluatie van de gulden: Men achtte het nog te vroeg om over de door de regering genomen maatregel reeds een definitief standnunt te bepalen. Als voor lopige indruk kan worden vermeld dat de plotselinge maatregel voor exporterende ondernemingen en voor de op internatio naal gebied werkzame bedrijven uit de dienstenverlenende sector gevoelig nadeel zal berokkenen onder andere door ver slechtering van de concurrentiepositie. Het wordt betreurd dat een dergelijke maat regel genomen moest worden. Bijzonder zwaar getroffen wordt de jonge Neder landse autoindustrie en ondermeer de tex tielindustrie. Anderzijds lag het wel voor de hand dat Nederland de Duitse Bondsrepubliek zou volgen, hoewel niet zo volledig als is ge schied, zowel uitgaand van de handels relaties tussen beide landen, als met het oog op de arbeidsmarkt en wel in het bij zonder in de grensstreek. Men heeft begrip voor de maatregel; de druk op het prijs peil zal nu minder kunnen worden. Men is voorts voorlopig van mening dat een voor zichtig loonbeleid gevoerd zal moeten worden. Tenslotte rijst de vraag of het invoer- voordeel behouden zal blijven; door de revaluatie van Duitsland en het uitblijven van een devaluatie in de Verenigde Staten is het niet onmogelijk dat de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt wat zullen aan trekken. Geen voordeel De directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, gaf gisteren als haar mening te kennen, dat de revalidatie van de gulden (en de mark) „voor het ogenblik bepaald geen voordeel is." De inkomsten van de maatschappij uit het vracht- en passagiers vervoer bestaan in hoofdzaak namelijk uit andere valuta dan marken of guldens. Overigens is het nog te vroeg voor een echt verantwoord oordeel, zo werd gezegd. Advertentie JOHANNESBURG (Reuter) Eenen twintig Zuid-Afrikanen, van wie de mees ten vroeger dienst hebben gedaan bij de Zuidafrikaanse strijdkrachten, hebben dienst genomen in het Katangesg leger. Zij zijn maandag per vliegtuig uit Johannes burg in Elisabethstad aangekomen. Een hunner verklaarde bij aankomst tegenover verslaggevers: „Wij zijn vrijwilligers. Er komen er nog meer". Een Katangese wervingsagent heeft in februari j.l. een aantal straaljagerpiloten en grondpersoneel in Zuid-Afrika aange worven. Twee militairen zijn gisteravond om het leven gekomen en zes zijn gewond toen tijdens een militaire oefening een drietons vrachtwagen van de weg raakte en inreed op een groep militairen. Het ongeluk ge beurde in de nabijheid van de legerplaats ,,'t Harde" doordat de drietonner plotseling moest uitwijken voor een uit de tegenover gestelde richting komend militair voertuig en daarbij in de linker wegberm kwam. Daar liep juist een groep militairen, die waren uitgerukt voor een alarmoefening. In verband daarmee reed de in de berm geraakte auto met gedimd licht. Bij het ongeluk zijn twee huzaren dode lijk gewond. De slachtoffers zijn de 19-jarige dienst plichtige huzaar T. Meiboom, afkomstig uit Enschede, die naar het Sofiaziekenhuis in Zwolle is overgebracht, waar hij in de afgelopen nacht is overleden, en de 20- jarige huzaar J. Kramer, afkomstig uit Leeuwarden, die is overgebracht naar de ziekenzaal van de legerplaats, waar hij kort daarop is overleden. De zes gewonden hebben kneuzingen en ontvellingen opgelopen, een tweetal boven dien een armfractuur. Voor de opbouw van oostelijk Flevoland, welke polder In 1957 droog viel, zal van dit jaar af nog 97.500.000 voor water bouwkundige werken beschikbaar moeten komen. De ontginning en de kolonisatie zullen nog 380.500.000 vergen en de op bouw van publiekrechtelijke organisaties 2.000.000, aldus schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn mem or ia van antwoord op de begroting Zuiderzeefonds 1961 aan de Tweede Kamer. De minister deelt mee. dat naast Lelystad en Dronten nog vier dorpen in de nieuwe polder zul len verrijzen. Advertentie BARTELJORISSTR.HAARLEM TEL. 13439 LËIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Op het bordes van paleis Huis ten Bosch heeft Koningin Juliana maan dagmiddag het huldebetoon in ont vangst genomen van Nederland. Het was een sober opgezette, maar harte lijke en daardoor zeer feestelijke mani festatie bij gelegenheid van haar kope ren regeringsjubileum. De lezer treft op pagina 3 een reportage in beelden daarvan aan. Advertentie Ten aanzien van de aangrenzende polder zuidelijk Flevoland meldt de memorie dat deze nog 280.000.000 aan waterbouw kundige werken zal kosten, waarvan 150.000.000 voor de bedijking. De kosten van ontginning en kolonisatie worden op 336.000.000 geraamd en die voor de op bouw van publiekrechtelijke organisaties op 2.000.000. In 1960 is door ongunstige weersomstan digheden de rijping der gronden in ooste lijk Flevoland vertraagd. Afgewacht moet worden op de rijping dit jaar zo ver vor dert dat op verantwoorde wijze met uit gifte van gronden aan particulieren kan worden begonnen. Verwacht wordt dat de ontginning en kolonisatie van zuidelijk Flevoland over 20 jaar zover zijn gevorderd dat met dit zelfde werk op 3000 tot 4000 hectare per jaar in de Markerwaard kan worden be gonnen. Van de Markerwaard zal eerst de ver binding EnkhuizenLelystad moeten wor den gebouwd. Het is nog niet nodig reeds thans met die dijk te beginnen. De sluizen van de randmeren langs de kusten van de nieuwe polders krijgen zo'n ruime capaciteit dat zowel aan handels vaart als pleziervaart accommodatie kan worden geboden. Bij de bouw van steigers en dergelijke wordt hiermee rekening ge houden, evenals met het belang van de sportvisserij. Voor de bouw van de Markerwaard, waarmee naar schatting in 1967 wordt begonnen en waarvan de bedijking in 1969 gereed kan zijn. wordt aan waterbouw kundige werken 456 miljoen geraamd en voor ontginning en kolonisatie 505 mil joen. De minister wijst erop dat door het be dijken van zuidelijk Flevoland twee be langrijke voorlopige routes. Amsterdam MuiderbergLelystadnoorden des lands en MuiderbergNijkerk, buiten het Gooi om tot stand komen. Van 1968 af komen in zuidelijk Flevoland terreinen beschikbaar De minister acht dit belangrijk mede in verband met de overbevolking der aan grenzende gebieden. PRESTON, Engeland (UPI) De Engel se banjo-spelende komiek George Formby is maandag, op 56-jarige leeftijd, overleden aan de gevolgen van pen hartaanval. George Formby was voor en tijdens de tweede wereldoorlog de belangrijkste Britse komiek. Hij trad op in diverse films, waarvan „It's in the air" wereldberoemd werd. Zijn komische talenten maakten hem bijzonder populair, maar hij ontwikkelde zich toch niet, zoals Fernandel, tot een ka rakterspeler van betekenis noch beschikte hij over het acteertalent van Norman Wis dom. Formby had zich enige weken geleden verloofd en zou in mei gaan trouwen. Grote WOENSDAGREKLAME bij 500 gram CARBONADE 1.78 500 gram RUNDERLAPPEN ƒ1.58 500 gram prima GEHAKT runder- en varkenslapjes, apart gemaken zout en kruiden ƒ1.68 plus een pak.ie gesmolten RUNDVET voor 15 cent 200 gram BLOEDWORST 29 cent 250 gram overheerlijke LEVER WORST 49 cent PLEIN 1945 no. 53 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Buitenlands nieuws3 Huldiging der Koningin3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 7 Op de Praatstoel 5 Feuilleton 9 Panda en beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag droog, over het algemeen zonnig en aanhou dend zacht weer. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Als vliegen aan de lamp kleven de Amsterdammers, wanneer het zonnetje even schijnt en de temperatuur zo is als gedurende deze dagen, op het bor des van het Nationale Monument op de Dam. Deze opname, niet van KLM Aerocarto, geeft er dit verrassend beeld van. De Nederlandse regering heeft inge stemd met de benoeming van de heer Hugo Rust tot ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in ons land. De nieuwe ambassadeur, die 61 jaar is, begon zijn politieke carrière nadat hij ge pensioneerd was als hoofd van de kweek school voor onderwijzers te Wellington (Zuid-Afrika). Hij is lid van de Nationale Partij. De functie van ambassadeur in Neder land is de eerste diplomatieke post, die de heer Rust zal bekleden. MüNCHEN (DPA) De Westduitse minis ter van Defensie Strauss staat kandidaat voor het voorzitterschap van de Christe lijk Sociale Unie de Beierse tak van de Christendemocratische partij. Op het congres dat 18 maart in München begint zal een opvolger van Hans Seidel worden gekozen. Seidel treedt om gezond heidsredenen als C.S.U.-voorzitter af. Victor Hugo: Ik zeg u: de tedere harten zijn de grote harten. LEOPOLDSTAD (UPI) - Het UNO- opperbevel in Kongo hoopt in staat te zijn zijn soldaten, die de twee Kongo lese havensteden Matadi en Banana hebben moeten verlaten onder druk van het centrale Kongolese leger, weer terug te kunnen sturen. De speciale vertegen woordiger van Hammarskjoeld in de republiek, de Indiër Dayal, zei gisteren dat hij verwachtte enige dagen nodig te hebben voor overleg met de Kongolese autoriteiten. Matadi en Banana zijn van groot belang voor de bevoorrading van Leopoldstad. Kongolese soldaten bezetten de steden na een vuurgevecht met Soedanese UNO- soldaten gedurende het weekeinde. Van de 124 Soedanezen werden er twee gedood en elf gewond. Twaalf Soedanezen werden vermist. Aangenomen wordt dat een van ANNECY (AFP) Raymond Rolland en Pierre Larcher hebben vanmorgen om tien uur bekend deel te hebben gehad In de ontvoering van Eric Peugeot. Rolland en Larcher legden hun bekentenis af na een dramatisch en vaak stormachtig ver lopen verhoor. Gistermorgen hadden de bewijzen tegen Bolland zich zo hoog opgestapeld, dat hij niet langer kon ontkennen. Hij gaf toe in het bezit te zijn geweest van de Hermes- schrijfmachine, waarop de twee anonieme brieven, die aan Roland Peugeot waren ge zonden, waren getikt, doch hij ontkende zelf de brieven te hebben geschreven. Tegelijkertijd werden de vijf andere gearresteerde personen afzonderlijk ver hoord. Mede dank zij de vermoeienis, die hun langdurige verhoren veroorzaakten, vertelde de een na de ander wat hij wist van de omstandigheden waaronder de ont voering geschiedde en van de rol, die zij daarbij hebben gespeeld. Maandagavond gaf Rolland feiten toe, waarvan de politie na zijn eerste verkla ringen reeds overtuigd was. Hij erkende, op de hoek van de Avenue des Ternes en de Passage Doisy in Parijs, van Roland Peugeot de aktetas met vijftig miljoen frank in ontvangst te hebben genomen. Hij voegde echter daaraan toe slechts een werktuig van Larcher te zijn geweest, die de gehele ontvoering op touw had gezet. Rolland gaf toe zeer goed op de hoogte te zijn geweest van de gewoonten van de familie Peugeot. Larcher bleef tot het uiterste uit alle macht ontkennen. In de loop van de nacht werden Rolland en Larcher met elkaar geconfronteerd, en tegen het ochtendkrie ken begon laatstgenoemde in verwarring te geraken. Om tien uur vanmorgen ver loor hij zijn zelfverzekerdheid en bekende hij zijn aandeel in de ontvoering. Over de vraag welke rol hij in deze misdaad heeft gespeeld, bewaart de politie nog het stilzwijgen. Volgens het Franse wetboek van straf recht kan aan de ontvoerders een gevan genisstraf van maximum twintig jaar wor den opgelegd. (Zie ook pagina 5) hen eveneens is gedood. Drie van de Ca nadezen om wier radiopost het vuurge vecht begon, werden gewond. De Kongo lese autoriteiten hebben de vervanging ge ëist van de Soedanese soldaten „door troepen wier nationaliteit geschikt wordt bevonden door de Kongolese bestuurders". NEW YORK (UPI) Een UNO woord voerder heeft gisteravond gezegd, dat er op het hoofdkwartier te New York nog geen nadere mededelingen zijn binnenge komen over de door radio-Khartoem aan gekondigde beslissing van Soedan, alle Soedanese militairen uit de UNO-macht in Kongo te zullen terugtrekken. Ook de di plomatieke vertegenwoordiging had nog geen nieuws over een dergelijke stap ont vangen. De conferentie van Kongolese leiders in Tanemarive of Madagascar is uitgesteld tot vandaag, omdat men wilde wachten op de komst van Gizenga ,de machthebber in Oostprovincie. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se marine heeft beslist dat een Ameri kaans smaldeel een beleefdheidsbezoek aan Zuid-Afrika moest onderbreken en naar de wateren bij Kongo gaan om zich be schikbaar te houden voor de U.N.O. De woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Lincoln White, wees er met nadruk op dat deze Amerikaanse stap niet de minste unilaterale betekenis had. White legde uit dat de Verenigde Staten er niet aan dachten zich direct te mengen in de strijd die tijdens het week eind was uitgebroken tussen Kongolese soldaten en het UNO-commando. Het Zuid afrikaanse bezoek werd alleen maar uit gesteld opdat de UNO over de schepen zou kunen beschikken als de Volkenorga nisatie die nodig had voor verdere hulp. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1