m Vrij baan voor directe Frans- Algerijnse onderhandelingen Bereidverklaring zowel uit Parijs als uit Rabat Gespannen toestand in het gistende Oran De Sovjet-Unie op het uur J.F.K. m V HET WEER J® MOORDPARTIJ IN LOELOEABURG Franse kolonisten roepen staking uit Maghreb-gedachte bevestigd Reeves trekt zich terug uit Zuid-Afrika Minister Luns sprak met Menzies over Nieuw-Guinea KNIPSELPRIJSVRAAG éeë MORRIS "feforeyou Imij! Vrije expressie Vierenveertig doden Opklaringen In dit nummer vindt u op de pagina's 21 tot en met 28 een interessante puzzel onder de titel „Knipselprijsvraag". Wij wensen u veel succes bij de oplossing. d?K2,eM±tooDr! t^^^X^^enzirL^: Grote brand bij Frankfort Het woord is aan Schrijver „Schietpartij in Sharpeville" Op pag. 25 vindt u een advertentie van IAN v. d. VLUGT BEKIJKT U DIE EENS I Spoorstaking in Frankrijk SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: DONDERDAG 2 MAART 1961 Kantoor: Lange Niéuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 53S9, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG-NUMMER 102 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Dtoti„r.W^eboon,enM,.H.C.vM.de,Mi,e De kindervereniging „De oude binnen stad" houdt tot 14 april een teken wedstrijd in de Oudezyds Armsteeg 3. Er zal van de inzendingen een exposi tie worden gehouden. De kleine mees ters hebben er echter geen enkel be zwaar tegen nu al in de openlucht het een en ander te laten zien. LEOPOLDSTAD (UPI) - Sinds dinsdagavond hebben Kongolese sol daten in Loeloeaburg 44 mensen ver moord. Drie van hen zijn in handen van de menigte gevallen en gelyncht. Dinsdagavond, zo deelde een woord voerder van de UNO vanmorgen te Leopoldstad mede, waren ongeveer RABAT (Marokko) (UPI) De drie Noordafrikaanse leiders Koning Has- I tweeduizénd inwoners van de als Loe- san II van Marokko, president Bourguiba van Tunesië en de leider van de moemba-gezind bekend staande stad Algerijnse opstandelingenregering Ferhat Abbas, hebben vandaag in Rabat bezig op straat de vrijlating te vieren verklaard dat recente ontwikkelingen de weg hebben vrijgemaakt voor recht- van majoor Moelamba, de commandant streekse onderhandelingen tussen Frankrijk en de opstandelingen over de toe- van de uit Stanleystad afkomstige Loe- comst van Algerije „binnen het kader van algemene de-kolonisering". Deze optimistische verklaring werd uitgegeven na een conferentie tussen de drie staatslieden. De belangrijkste passage uit de verklaring luidt: „Na recente ont- ikkelingen van het Algerijnse vraagstuk zijn de drie Noordafrikaanse leiders an oordeel, dat er geen hindernis meer bestaat voor rechtstreekse onderhande- ingen tussen de voorlopige Algerijnse jegering en de Franse regering, binnen het kader van de totale de-kolonisering ORAN (Algerije) (UPI) Anonieme .hunner had gearresteerd, onder verden leiders van Franse kolonisten in Algerije hebben vandaag opgeroepen tot een alge mene staking in de Westalgerijnse haven- Stand Oran, verscheurd door een golf van Mohammedaans-Europese geweldplegingen Het stakingsparool werd uitgegeven in pamfletten aan eigenaars van Europese winkels, en anonieme telefoontjes aan di recties van bedrijven. Met de staking wil men protesteren tegen en uitdrukking geven aan gevoelens van rouw over de dood van de twee Franse vrouwen, die gis teren om het leven kwamen in een in brand gestoken auto. Het geweld in Oran en elders in Alge rije heeft sinds maandag zes mensenle vens geëist. Een even groot aantal perso nen liep verwondingen op. De begrafenis van de omgekomen vrouwen zal vandaag plaats hebben. Men vreest dat de Franse kolonisten er een demonstratie van zullen maken. Drie arrestaties De toestand is woensdagavond laat enigs zins rustiger geworden, nadat de politie had meegedeeld dat zij drie mohamme daanse jongemannen had gearresteerd die een aandeel hadden gehad in de moord op de vrouwen. De ex-parachutist Marcel Petitjean die zichzelf heeft uitgeroepen tot hoofd van de blanke „maquis", had de mohammeda nen 'woensdag in een pamflet gewaar schuwd dat zijn beweging represailles zou nemen, indien de daders van de moord aanslag zich niet aangaven. De drie gear resteerde jongemannen, van 17, 19 en 20 jaar, werden door de politie aangehouden in de mohammedaanse wijk van de „nieuwstad", waar de brandstichting had plaatsgevonden. Onmiddellijk na het inci dent nam het Vreemdelingenlegioen de be wakingsdiensten over, machinegeweernes ten inrichtend op strategische punten. Volgens de politie hebben de drie jonge mannen bekend aan de brandstichting en moord deel te hebben gehad. Zij deelde mee dat de andere raddraaiers onder de menigte van tweehonderd Algerijnen be kend waren en dat naar hen wordt ge zocht. De incidenten in Oran werpen een scha duw op de toenadering tussen president De Gaulle en de president van Tunesië Ha- bib Bourguiba, over een oplossing van de Algerijnse kwestie. De bitterheid onder de Franse kolonis ten in Algerije is nog toegenomen door een mededeling van de politie dat zij vijf king van deelneming aan de aanslagen van de laatste weken met plastic bommen. De aanslagen waren in de eerste plaats ge richt op Algerijnen LYON (Frankrijk) (UPI) Onbekenden hebben gisteravond een bom geworpen in een café te Lyon. Door de ontploffing werd een man gedood en werden zes an dere bezoekers gewond. De eigenaar van het café is een moslêm. (Reuter) Het is nog niet duidelijk wat de reden is geweest voor deze anti-Franse uitbarsting in Oran op een tijdstip, waarop stappen worden gedaan om tot een vreed zame regeling iri Algerije te komen. Franse functionarissen menen dat de schuld ligt bij ultra-nationalistische Algerijnen, die niet het gezag erkennen van het „Natio nale Bevrijdingsfront", welks leiders zit ting hebben in de „Voorlopige Algerijnse regering" te Tunis. Volgens hen vormen deze extremisten een kleine minderheid onder de Algerijnse bevolking, doch zij vergroten hun invloed door bedreigingen en het verspreiden van valse geruchten over de bedoelingen der Europese inwoners van Algerije. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen. La ter van het westen uit opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur, Volledige weerrapporten op pagina twee. moemba-troepen, die Loèloeaburg ge durende het afgelopen weekeinde bezet hielden. Drie Kongolese soldaten van de Moboe- toe-eenheid, die de Loemoemba-militairen had verjaagd, raakten daarbij in handen van de menigte en vonden de dood. An dere soldaten van de centrale regering die hiervan hoorden, trokken de stad in en kunnen voeren met Kennedys speciale schoten op alles wat zich bewoog. Hun boodschapper Hamman en met de Fran- officieren vertoonden zich niet zij waren se ambassadeur Seydoux. De onverwach- gevjucbt of ondergedoken. Pas woensdag- te vertraging van Abbas' aankomst in Ra- avQnd lagt slaagden enkeie Ghanese UNO bat waardoor Bourguiba zijn verti ek moes officieren erin de orde te herstellen. p,ni ic nipt Na de vergadering van uitstellen, was gisteren ook in Parijs o I achting Terrenoire b^endg^aakt dat^de beëindigenen "voor ^de FRANKFORT (DPA) - Vanochtend is Franse regering bereid m laatste fase naar Rabat maakte hij de in een grote chemische fabriek te Hoechst zeer ongebruikelijke omweg via Madrid, nabij Frankfort een zware brand uitge- Sevilla en Rome. broken in een kunstmesthal. Ofschoon men zich in Franse regerings- De gehele politie van Hoechst is opge- kringen bijzonder discreet toont in de com- roepen om het uitgebreide fabrieksterrein mentaren op het verrassende traject van af te zetten. Alle brandweerlieden in de Abbas' laatste reisetappe, ligt de véron- deelstaat Hessen die geen dienst hadden Franse regering woordigers van verschillende Algerijnse politieke partijen, in het bijzonder met het Nationale Bevrijdingsfront onder handelingen over een vredesverdrag te be ginnen. Terrenoire zei tegen verslaggevers, dat de president had beklemtoond, dat „wat de toekomst van'Algerije ook1 derstelling toch wel voor de~hand dat dc I zijn per radio opgeroepen. Boven het ter- worden, deze zal moeten Algerijnse leider zich maar schoorvoetend rein en de omgeving is de hemel geel en door de Algerijnen en de door hen al- Tunesische en Marokkaan-rood van kleur. door de Algerijnen en tnP I se staatshoofden aan de groene tafel heeft I De re "eren- I willen scharen En de conclusie dat Fer-1 komst moeten ultsPrck d zclfhe- hat Abbas de ontmoeting tussen Bourgui- schTkkfng Tu Tunnen worden verièend. ba cn Dc Gaulle maandag in Rambouület scniKKing zou ku I maar met een onwelwillend oog beschouw- Frost: De ware vriend is iemand, die óns goed kent en desondanks van ons houdt. KAAPSTAD (Reuter) De Anglicaan se aartsbisschop van Kaapstad in Zuid- Afrika, dr. De Blank, heeft in een van daag uitgegeven verklaring bekendge maakt, dat de bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Reeves, zijn bisschopszetel definitief heeft opgegeven. Bisschop Reeves moest voi-ig jaar Zuid- Afrika verlaten, nadat hij in zijn boek „Schietpartij in Sharpeville" het onbeheer ste optreden van de Zuidafrikaanse poli tie aan de kaak had gesteld bij het in cident, dat in maart 1960 in Sharpeville plaats vond. Tijdens een vreedzame beto ging van de zijde der Afrikanan begon nen de agenten plotseling in het wilde weg te vuren, hetgeen 67 doden en vele tientallen gewönden tot gevolg had. Bisschop Reeves bevindt zich sinds zijn uitwijzing in Engeland. Zijn boek is in Zuid-Afrika verboden. Advertentie zouden moeten worden besproken met le den van de verschillende politieke groe peringen. aldus de president. Op de vraag of dit betekende dat de president van zijn oorspronkelijk standpunt had afgezien, dat eerst moest worden onderhandeld over een staakt-het-vuren", zei Terrenoire, dat dit inderdaad het geval was. Het was de eerste keer, dat De Gaulle de andere leden van het kabinet op de de, heeft zich aan politieke waarnemers hier dan ook al opgedrongen. Een conclu sie die een domper zette op de vreugde en het optimisme die Parijs de laatste dagen gevangen hielden met betrekking I tot een spoedig einde van de Algerijnse oorlog. De verklaring van de nogal zonderlin ge gedragslijn van Ferhat Abbas? Waar nemers wijzen hier wel op de delicate hoogte stelde van het resultaat van zijn p0Sjtie van het F.L.N. dat zijn eigen peul- besprekingen met Bourguiba. Alleen mi- tjeg ^et ]jefste zejf dopt en daarom be- nister Couve de Murville (Buitenlandse vreesd zou zjjn dat vooral de Tunesische Zaken) wist nadere bijzonderheden. president de Algerijnen publiekelijk de Wet RABAT (UPI) De drie Noordafrikaan- wat al te autoritair zou willen voorschrij- se leiders zeggen in hun communiqué dat ven. Doch in elk geval heeft het Noord zij tot volledige overeenstemming zijn ge- afrikaanse trio zich uiteindelijk dan toch komen over de wijze, waarop Algerije on- kunnen verenigen. afhankelijk moet worden. Zij bevestigen (UPI) Habib Bourguiba jr. heeft ge- nogmaals, dat het hun doei is een grote zegdi dat het het beste was om de ver- „Maghreb" te stichten en zij wensen zich- traging, die Abbas scheen te ondervinden zelf geluk met de vorderingen, die in dit Qp zyn rgis voor een ontmoeting met zijn opzicht zijn bereikt De grote „Maghreb vaderi ujt te leggen als een kwestie van is de langgewenste federatie van Marokko gernjs'te verbindingen met het vliegtuig en Tunesië en een onafhankelijk Algerije tot technisch oponthoud. Hij zei dit na een een machtige staat van meer dan 23 mil- kort telefoongesprek met zijn vader én joen inwoners. De „Maghreb" zou een ge- voegde er aan toe, dat men er geen andere bied bestrijken van meer dan 1.600.000 vierkante km. De drie Moslimleiders stelden de ver klaring over de bereikte overeenstemming op, tijdens de conferentie, welke in de nacht in het Dar Es Salem-paleis werd gehouden. PARIJS —Gisteren zo meldt, onze cor respondent heeft Bourguiba in Rabat, waar Abbas op zich wachten liet, besprekingen uitleg aan mocht geven. PARIJS (Reuter) In Frankrijk is van ochtend een spoorwegstaking begonnen van machinisten, die aangesloten zijn bij de onafhankelijke bond waartoe ongeveer de helft van alle Franse treinbestuurders behoort. Het Parijse buurtverkeer onder vond ernstige stagnatie. De stakers willen het werk morgen hervatten. Hun actie wordt niet gesteund door hun collega's van de communistische bond, die de sta king te voorbarig vindt. Advertentie BAR'fcl JORISS1R HAARIEM TEt 1343? 1 LEIDSESTRAAT (BILKONINpSHElN) AMSTERDAM TELT 2*3596 Weèrrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 5, 27 Horen en Zien 4 Kunst 4 Reportage over de Sovjet-Unie5 Uit stad en omgeving. ....7, 8, 9 In de Vishal en op zee Weg en Wiel13 Feuilleton 17 Scheepsberichten 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Sport 20 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's -r"- V; - -:i Woensdagmiddag om vier uur is de VL 84 „Jan Senior" IJmuiden binnen gesleept. Het schip had motorschade opgelopen tijdens een storm. De Vlaar- dinger is door de KW 144 „Cornells den Duik" tot voor IJmuiden gesleept, wtiarna een sleepboot het schip de haven binnenbracht. De Nederlandse minister van Buiten- landse Zaken, mr. Luns en de Australische premier, Menzies, hebben toch woensdag in Genève anderhalf uur met elkaar ge sproken, hoewel een woordvoerder van het j ministerie in Den Haag tevoren had ver klaard. dat daar van een dergelijke ont moeting niets bekend was. Minister Luns zei na afloop: „Wij heb- ben gesproken over allerlei verschillende onderwerpen, maar ik geef liever geen I commentaar op onze bespreking omdat deze ontmoeting een zuiver particulier ka rakter droeg." In antwoord op de vraag of ook gespro ken was over het vraagstuk-Nieuw-Guinea zei minister Luns: „Deze kwestie was zeker één van de besproken onderwerpen. Meer kan ik er niet over zeggen." De Nederlandse minister zei dat hij naar Genève was gereisd om zijn dochter te ontmoeten, die in Zwitserland op school is. I Toen hij had gehoord, dat ook de Austra- lische premier in Genève was. had hij een afspraak gemaakt. Premier Menzies heeft na het onderhoud niets meegedeeld, maar in Australische kringen werd ook vernomen dat over I Nieuw-Guinea is gesproken en voorts on der meer over de Nederlandse emigratie naar Australië en problemen die in ver band staan met de Gemeenschappelijke Markt. Nu de Russisch-Amerikaanse betrekkingen en daarmee de hele Oost- West-verhouding met het presidentschap John F. Kennedy in een nieuwe fase zijn getreden, heeft onze reisredacteur wederom een bezoek van enkele weken aan Moskou gebracht. Hij hééft er gesproken met schrijvers als Ilya Ehrenburg, met prominente politieke commentators, met diplo maten, met studenten en kunstenaars uit de jónge generatie, met Mosko- vieten, provincialen en buitenlanders, met mensen op straat, ménsen in winkels, mensen in theaters. Hij heeft er het antwoord gezocht op de vraag die Gogol zich al stelde in zijn „Dode zielen": „Rusland, voortvliegend als een troika, die niemand kan inhalen. Welke mysterieuze kracht is er in die troika verborgen? Rusland waarheen vliegt gij"? Het duizendvoudig antwoord op die vraag is slechts gedeeltelijk zicht baar en hoorbaar. Maar uit de vele, vaak tegengestelde stromingen en ten- denzen die het gecompliceerde groeiproces van de Sovjet-Unie uitmaken, is er toch één die het tijdperk-Kroesjtsjev karakteriseert. Na Lenins revolutie, na Stalins verlammende terreur die de revolutie moest consolideren, is de Sovjet-Unie opnieuw op weg, op zoek naar meer welvaart en naar beveiliging daarvan. Stap voor stap en zich hevig verwerend, worden ook dogmatisme en conformisme teruggedrongen, zoals altijd in Rusland eerst in de littera tuur. Maar de politiek volgt al: in wat de practicus Kroesjtsjev de „crea tieve interpretatie" van het Leninisme-Marxisme noemt, wankelen tot woede der Chinezen zelfs de uitgangspunten van het rode credo. Onze reisredacteur, hier gefotografeerd voor de Basilius-kathedraal op Moskou's Rode Plein, zal in zijn reportage die wij vandaag beginnen te publiceren, vooral die vernieuwende tendenzen in het licht stellen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1