Tweede Kamer verontrust over lagere defensiehulp van V.S. AGENDA 3 Eerste Kamer ernstig bezorgd over vele zedenmisdrijven en bondig) er zijn geen betere Teleurstelling over Starfighter- strop van 600 miljoen - POTTER'S g|ii£ijt Mr. B. W. Biesheuvel lid van Europese parlement Ds. Zandt in Tweede Kamer herdacht Tijd besparen en toch fijner eten! Critiek op gratiebeleid van minister Beerman Ex-politiechauffeur krijgt overuren niet betaald Toespraken over het regeringsjubileum van de Koningin Weer nachtvorst Neem toch Vv üiiNSDAG 8 MAART 1961 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Eierexporteurs zijn ongerust Taxichauffeur overvallen door Duitse zeelieden Voorarrest verlengd Kerkelijk nieuws •sé s| in Sr z onbewolkt 0 n zzo onbewolkt nw z ono (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is dinsdagavond bij de bespreking van de defensie begroting bijna algemeen bezorgdheid uitgesproken over de drastische ver mindering van de Amerikaanse hulp bij onze defensieopbouw. De heer Moor man (K.V.P.) zei dat voor zijn fractie voortzetting van de Amerikaanse hulp, in redelijke verhouding tot onze eigen offers voor de steun van de NAVO, een onverbrekelijke voorwaarde is, omdat anders de grondslagen van ons defensie beleid moeten worden herzien. De Amerikanen moeten begrijpen dat hun ver schuiving van de defensielasten naar Nederland aan grenzen gebonden is omdat Nederland nog zo enorm veel andere taken te vervullen heeft. In 1951 bedroegen onze werkelijke de> fensie-uitgaven 1322 miljoen, in 1959 ruim 1500 miljoen, in 1961 zuilen ze naar ra ming 1788 miljoen bedragen en in 1963 worden de defensielasten geschat op 1988 miljoen. Dat is gepaard gegaan met ver mindering van de Amerikaanse hulp. Met klem dringt de K.V.P.-fractie er bij de minister van Defensie op aan zich tot het uiterste te blijven inspannen om een ont wrichtende verschuiving van lasten van Amerika naar Nederland te voorkomen. De heer Wierda (P.v.d.A.) was er zeer teleurgesteld over dat Amerika 600 miljoen minder bijdraagt voor onze aan schaffing van de Starfighters, terwijl onze bijdrage aan de NAVO toch redelijk is, Welke zekerheid hebben wij eigenlijk nog, vroeg mr Roosjen (A.R.) over verdere Amerikaanse hulp? Op hellend vlak De heer Couzy (V.V.D.) achtte het daar Rusland blijft voortgaan met de versterking van zijn militaire apparaat temeer te betreuren dat de NAVO thans aan een ernstige inzinking ten prooi is. Op een enkele uitzondering na voldoet geen der deelnemers aan het bondgenootschap ten volle aan de vrijwillig op zich geno men verplichtingen. De Westeuropese bondgenoten hebben te veel en vooral te lang vertrouwd op Amerika, zonder hun eigen militaire inspanning te vergroten en vooral te bundelen overeenkomstig hun stijgende welvaart. Ook Nederland heeft, 'Advertentie zij het in iets mindere mate dan andere landen, nog nimmer ten volle voldaan aan de op ons genomen verplichtingen. Ten gevolge van de drastische vermin dering (in de toekomst wellicht het geheel wegvallen) van de Amerikaanse hulp, zul len ook wij hoe langer hoe minder aan die verplichtingen kunnen voldoen. We bevin den ons op een hellend vlak, zei de V.V.D.-'er. Het marchanderen met de eisen die de militaire veiligheid stelt, maakt niet alleen die veiligheid twijfel achtig, maar ook de uitgegeven gelden nutteloos. Wanneer wij niet voldoende meewerken aan de versterking van de conventionele NAVO-macht, waarschuwde mr. Roos jen, worden wij onderhorig aan het Amerikaanse kernwapen. Het is zo een voudig zich tegen bewapening te verkla ren, tegen de kernbom te zijn, maar het prediken van die geweldloosheid brengt juist de vreedzame samenleving in gevaar in een door communisten bedreigde we reld. De zaak van vrede en recht wordt dan losgelaten en de wereld wordt dan uitgeleverd aan geweld en onrecht. De vroegere propaganda met het ge broken geweertje voor algehele ontwape ning, aldus mr. Roosjen, werkt nog steeds na en als het léger niet populair is, lukt het ook niet eersterangs krachten als vrijwilligers aan te trekken, die nodig zijn voor verkorting van de diensttijd. De grote onbekende op de defensiebegro ting noemde de heer Wierda de post voor de verdediging van Nieuw-Guinea. Hij schatte het totaal echter op 120 a 150 miljoen. Een groot deel daarvan acht ten hij en zijn politieke vrienden onnut be steed. Daarom zou de P. v.d. A. slechts aarzelend met de defensiebegroting kun nen instemmen. Zij is in ieder geval tegen het bij voorbaat vaststellen van de defen sie-uitgaven voor een aantal jaren (het zogenoemde meerjarige defensieplafond). Daarentegen had ook de heer Koersen (KVP) bezwaar omdat de Kamer op die manier geen juist inzicht krijgt in de be stedingen. De K.V.P.-fractie staat niet op het standpunt dat de defensie-uitgaven evenredig moeten stijgen met het nationa le inkomen. Men moet de defensie op zich zelf bekijken. Een minister van Defensie is nooit ver zadigd, merkte dr. Tilanus (CHU) op, maar men moet rekening houden met wat voor allerlei andere belangrijke zaken no dig is en wat financieel economisch moge lijk is. Men dient het gehele regeringsbe leid te overzien. Mr. Schouw e-n aar (Pv.d.A) pleit te nog voor versterking van de conven tionele NAVO-macht, gepaard gaande met een grotere bewegelijkheid, omdat door het nucleaire evenwicht tussen Amerika en Rusland de conventionele krachtsverhou dingen bepalend worden voor de politieke armslag. Terwijl inmiddels na vijf uur redevoe ringen in avondvergadering een nieuwe dag was aangebroken, liet de heer Lank- horst (PSP) tot besluit van het debat een pacifistisch geluid horen, hetgeen hij geen slecht begin vond voor een nieuwe dag. Het gevaar van bewapening vond hij dat men er aan gewoon raakt. Hij drong er bij de politici op aan terug te komen van de heilloze bewapeningswedloop. Vandaag antwoorden minister Visser en staatssecretaris Calmeijer op de diverse beschouwingen. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert Haarlems Chr. Mannenkoor met N.Ph.Ó. Donderdag 20 u.: Concert PTT-mannen- koor m.m.v. chr. fanfarekorps „Arti et Religione". Minerva Theaterr Vandaag 20.15 u.: Charlotte Kohier met „Lady L". Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „Valstrik voor een man alleen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De kinderlokker", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „My man Godfrey", a.l. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De slag om Arnhem", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Vijf poorten naar de hel", 18 j. Donder dag 14, 19 en 21.15 u.: „Oklahama", 14 j. Minerva Theater: Donderdag 20.15 u.: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Het mes", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ontvoerd achter het bamboegordijn", 18 j. Studio Tliiater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoört): Vandaag en donderdag besloten voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 10 tot 22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hofker. Dagelijks 10 tot 17 u., zondags 14 tot 17 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 9 tot 13 u. en 14 tot 17 u„ zon dag 14 tot 17, tevens maandag tot en met vrijdag 20 tot 22 u. R.-k. leeszaal (Nieuwe Gracht 70): Tot 12 maart bijbelexpositie. Dagelijks 10 tot 17 u., echter zondag en maandag 13 tot 17 u., tevens woensdag en vrijdag 19 tot 21 u. DIVERSEN Krelagehuis (Leidsevaart): Haarlemse Voorjaarsbeurs. Tot 11 maart. Dagelijks 10 —17 u. en 19-i-23 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 maart). WOENSDAG 8 MAART City Theater, 20 u.: „Op hoop van zegen". Rex Theater, 20 u.: „Opstand in Kauka- sus". DONDERDAG 9 MAART City Theater, 20 u.: „Op hoop van zegen". Rex Theater, 20 u.: „Opstand in Kauka- sus". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. WOENSDAG 8 MAART Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De mys terieuze planeet". DONDERDAG 9 MAART Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De mys terieuze planeet". Advertentie MENTHOL PELLETS Tegeln hoest en Keelpij"" VUitwerking frappant In de kringen van de Nederlandse eier exporteurs is ongerustheid ontstaan over het verzoek der Westduitse regering aan de E.E.G.-commissie, een vereveningshef fing op import van eieren Uit E.E.G.-part- nerlanden te mogen leggen. Men meent in deze kringen dat het Duitse verzoek in strijd is met het Verdrag van Rome en daarom door de E.E.G.-commissie niet kan en mag worden ingewilligd. Zou de commissie er toch mee akkoord gaan, dan zou dat volgens deze kringen een zware slag betekenen voor de Nederlandse pluimveehouderij. Mr. B. W. Biesheuvel, lid van de Twee de Kamer voor de Anti-Revolutionaire par tij, heeft dinsdag in het Europese parle ment in Straatsburg de zetel ingenomen, die vacant was geworden door het over lijden van zijn partijgenoot drs. C. P. Hazenbosch. Mr. Biesheuvel was reeds lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en het economisch en sociaal comité van de Europese Economi sche Gemeenschap. Hij zal deze twee functies echter opgeven om zich volledig aan zijn Europese parlementaire taak te kunnen wijden. Het heengaan van de nestor onder de leden der Tweede Kamer, ds. Zandt, wordt door ons allen gevoeld als een leemte in de rijk gevarieerde samenstelling van dit college, aldus zei de voorzitter, dr. Kor- tenhorst, dinsdagmiddag bij de opening der vergadering. Welke nieuwe stromin gen zich tijdens zijn 35-jarig lidmaat schap ook baan hebben gebroken, ds. Zandt heeft stand gehouden, compromis loos tegen de geest der tijden en de go den van de eeuw, nooit wijkend voor po litieke en ideologische veranderingen van weer en wind, steeds zichzelf blijvend ge lijk een gezant uit het oude verbond. Nergens ter wereld vond hij in de an dere parlementen een met hem vergelijk baar evenbeeld. Wij zullen zijn markan te figuur voortaan moeten missen, maar wij behouden, ondanks zijn geïsoleerde plaats in ons gezelschap, aan zijn per soon een vriendelijke herinnering. Hij wist zaken en personen gewetensvol te on derscheiden. Namens het kabinet onderstreepte mi nister-president De Quay de geheel eigen plaats die ds. Zandt als markante figuur in ons politieke leven innam. Advertentie Twee Duitse zeelieden hebben in Rot terdam bij de Merwehaven een 41-jarige taxichauffeur overvallen. Hij had deze passagiers opgepikt in een westelijk stads deel van Rotterdam en kreeg opdracht naar dé Merwehaven te rijden waar him schip ligt. In de Tweestedenstraat ver zochten zij de taxichauffeur te stoppen Voordat deze er op verdacht was kreeg hij een klap met een hard voorwerp op het hoofd. De passagiers vluchtten daarop uit de wagen. De chauffeur, die slechts een kleine hoofdwond had, kon de achtervol ging inzetten, maar de twee Duitsers na men zo'n dreigende houding aan dat de chauffeur van een yerdere achtervolging moest afzien. Hij ging naar zijn taxi terug en per mobilofoon waarschuwde hij de centrale, die op haar beurt de politie ver wittigde. In korte tijd was deze ter plaatse. Nog in de Tweestedenstraat wer den de overvallers aangehouden. Het wa ren een 19-jarige matroos uit Hamburg en een 17-jarige scheepsjongen uit Altena. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 26 februari tot en met 4 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 142 schepen (367.763 brt) en vertrokken 148 schepen (412.829 brt). Niet minder dan tien Eerste-Kamer- leden hebben bij de behandeling van de begroting van het departement van Justitie het woord gevoerd. Daardoor kon minister Beerman zelfs in de avond vergadering niet meer aan de beant woording toekomen. Tot de talrijke on derwerpen die werden besproken be hoorden het vraagstuk van de spijt optanten, waarvan de toelating onvol doende werd genoemd en de kwestie van het al of niet gratie verlenen aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers die nog steeds gevangen voorden gehouden. Aan de minister wordt het voornemen toegeschreven, dat hij ze" op jaren zötï" willen stellen, nadat deze misdadigers reeds eerder gratie was verleend van de doodstraf. De Kamer maakte zich verder zeer ern stig bezorgd over het veelvuldig voor komen van zedenmisdrijven. Sommige af gevaardigden schreven deze toe aan onge zonde lectuur, verpakt in omslagen die zedenbedervend zijn. Anderen gaven ook verscheidene films de schuld, zoals de Italiaanse film over de Amsterdamse wal letjes. De bestrijding van de pornografie werd onvoldoende genoemd. Er is ook veel gesproken over de ver traging die het voltooien van het nieuwe burgerlijk wetboek ondervindt. Eveneens schonk de Kamer ruime aandacht aan de vraag of het stakingsrecht al dan niet wettelijk dient te worden geregeld. De meningen hierover liepen nogal uiteen. Een duidelijk voorstander van een wette lijke regeling toonde zich mr. VanMeeu- wen (K.V.P.maar prof. De Gaay Fortman (A.R.) was een tegenoverge stelde opvatting toegedaan. Verder is het echtscheidingsvraagstuk wederom uitvoerig besproken en daarbij werd ruim aandacht geschonken aan twee rapporten, namelijk dat van de Prof. Tel- dersstichting en van de zogenoemde ge spreksgroep. Zonder concessies over en weer zal voor het echtscheidingsvraagstuk geen oplossing kunnen worden gevonden, merkte mr. Witteman (K.V.P.) op. Ook het toto-beleid had ruime belang stelling van de Kamer. Enerzijds toonde men zich tevreden met het vergunningen stelsel. anderzijds was er teleurstelling over het feit dat nog steeds geen wettelijke regeling is getroffen, waarbij uitkering in geldprijzen mogelijk wordt gemaakt. Mr. DeVosvan Steenwijk (V.V.D.) meende dat het gratiebeleid van de minis ter wordt ingegeven door medelijden. Maar de spreker verklaarde niets voor dit mede lijden te voelen. Een groot deel van ons volk heeft bepaald andere denkbeelden ten opzichte van de vier Duitse oorlogs misdadigers. Als deze vier gratie zouden krijgen, zouden ze zeker als helden in Duitsland worden gevierd. Wanneer de minister deze Duitse oorlogsmisdadigers gratie zou verlenen, dat wil zeggen, hen op jaren zou stellen, zou dit een slag zijn in het gezicht van ons volk, vooral ook in dat van onze Joodse landgenoten, aldus mr. De Vos van Steenwijk. De Jodenvervolging tijdens de oorlog is een smaad onze natie aangedaan, verklaar de mr. Van Bruggen (C.H.U.). De Jodenmoord kunnen en mogen we niet vergeten. Zij die hieraan mede schuldig zijn. hebben gratie van de doodstraf ge kregen. Verdere gratieverlening komt voor hen zeker niet in aanmerking, aldus mr Van Bruggen. Prof. Diepenhorst (A.R.) merkte op dat het staatsrechtelijk onjuist zou wezen de minister op het gebied van het gratiebeleid te binden. Mr. Van Meeu wen (K.V.P.) bleek het met deze op vatting eens te zijn, maar mr. Cam- melbeeck (P.v.d.A.) merkte op dat het parlement indertijd mét minister Donker richtlijnen heeft vastgesteld. Op grond daarvan zou aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers geen verdere gratie mogen worden verleend, volgens mr Cammelbeeck. die een duidelijke uit spraak van de minister vroeg. Maar volgens prof. De Gaay Fortman (A.R.) zou de minister een dergelijke uitspraak niet mogen doen. omdat het verlenen van gratie een prerogatief van de Kroon is. hetgeen prof. Diepenhorst ook al had betoogd. Ook mevrouw Van Ommere n-A v e- rink (C.P.N.) verzette zich fel tegen eventuele gratieverlening aan de oorlogs misdadigers. Spijtoptanten Mr. DeVosvanSteenwijk (V.V.D.) noemde de verruiming van de toelating van spijtoptanten bepaald onvoldoende. Velen zullen misschien nog vijf of meer jaren wachten. De spijtoptanten die geen visum krijgen, doen er het beste aan zo spoedig mogelijk dood te gaan. Dit zou dan de humanitaire oplossing zijn, waarvan dc minister zo gaarne spreekt, zei mr. De Vos van Steenwijk nogal bitter. Mr. VTnrB r u g"g~e n (C:H.U.) drong er bij de bewindsman op aan alle maatrege len te nemen die tot versnelling van de toelating zouden kunnen leiden. Prof. D i e- penhorst (A.R.) beschouwde deze zaak ook van de menselijke kant. Eveneens on voldoende noemde mr. Van Meeuwen (K.V.P.) de toelating van spijtoptanten Mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.) verweet de minister zelfs dat hij geen uitvoering had gegeven aan de motie-Van Doorn (Tweede Kamer), waarin om herziening van de richtlijnen voor het toelatingsbe leid was verzocht. Mr. Cammelbeeck noemde het beleid van minister Beerman op dit punt onaanvaardbaar. Ernstig teleurgesteld toonde mr. Cam melbeeck zich ook over het beleid inzake de toelating van vluchtelingen. Hij werd hierin door verscheidene andere Kamer leden bijgevallen, die aandrongen op her ziening van het vreemdelingenrecht. Even eens werd aangedrongèn op spoedige her ziening van het kinderstrafrecht en het militair strafrecht onder meer door prof Diepenhorst (A.R.). Tal van andere onderwerpen, zoals de paranormale genezers, de adoptie, de ver- keerswetgeving. de kinderbescherming en het stakingsrecht hadden verder de aan dacht van de Kamer. De hoogleraren Samkalden en De Gaay Fortman drongen beiden aan op het bespoedigen van de instelling van het Beneluxhof. Prof. Samkalden drong bij de mi nister aan op spoedige justitiële afdoening van de schrootaffaire. De vertraging welke de voltooiing van het nieuwe Burgerlijk Wetboek ondervindt ontmoette, zoals al ongemerkt is algemeen teleurstelling. Prof. Dc Gaay Fortman zei zelfs dat er tot oordelen bevoegden zijn die menen dat het werk nooit gereed zal komen. Hijzelf schreef de vertraging vooral toe aan een zucht naar perfectie en een teveel aandacht schenken aan het detail Met betrekking tot de geweldplegingen gepaard gaande met seksuele afwijkingen, waarover verscheidene leden spraken, ver zocht mej. Zeelenberg (P.v.d.A) de minister per circulaire aan het Openbaar Ministerie opdracht te geven bij misdrij ven tegen het leven met genoemde af wijkingen. in principe gevangenisstraf te eisen, daarbij aan de rechter overlatende of terbeschikkingstelling toch niet meer op haar plaats zou zijn. Teveel wordt het accent op de ziekeliike afwijking en dus op de patiënt gelegd, zei mej. Zeelenberg en in deze opvatting stond zij niet alleen. Van de Planta-affaire had mevr. Van Ommeren-Averink (C.P.N.) de in druk dat deze in de doofpot is gestoot Zii zou hiertegen ernstig bezwaar hebben. Prof. DeGaayFortman verzocht de minister spoedig een wet inzake de aan spoeling en de aanwas in verband met de Deltawerken voor te bereiden. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft het voorarrest van de Am sterdamse redactie-stenograaf S. S. en de Griekse ingenieur M. R. opnieuw met 30 dagen verlengd. Zij werden op 10 juni 1960 gearresteerd onder verdenking van het verlenen van medewerking bij de voorbereiding voor het drukken van valse Franse francs ten behoeve van het Alge rijnse bevrijdingsfront F.L.N. (Van onze parlementaire redacteur) Een gepensioneerde Amsterdamse hoofd agent van politie kan geen recht laten gelden op uitbetaling van 6235 overuren, die hij sinds juni 1945 als chauffeur van enkele commissarissen van politie zou hebben gemaakt. Dit heeft het ambtena rengerecht in Amsterdam beslist naar aanleiding van een klacht die de ex-chauf- feur bij dit college had ingediend. Hij heeft nooit aanspraak gemaakt op vergoe ding voor de overuren, omdat hij van me ning was dat hij daarover te zijner tijd wel iets zou horen. Hij had daarbij het oog op een artikel in het Ambtenarenre glement, waarin wordt bepaald, dat een ambtenaar die buitengewone prestaties verricht, voor een gratificatie of rangver hoging in aanmerking komt. Toen hij vo rig jaar met pensioen ging en niets had vernomen is hij de overuren uit zijn her innering gaan noteren. Begin vorig jaar diende hij de lange lijst bij de hoofdcom missaris in, die het verzoek tot uitbeta ling afwees. Het Ambtenarengerecht be sliste. dat de ex-chauffeur door zo lang te wachten met het declareren van zijn overuren, de overheid de mogelijkheid heeft ontnomen controle uit te oefenen. In Eerste en Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn korte toespraken ge houden ter gelegenheid van het koperen regeringsjubileum van Koningin Juliana. In de Tweede Kamer sprak eerst voor zitter Kortenhorst: Onze Koningin zei hij, heeft haar ta lenten gebruikt om bij talloze gelegenhe den ons toe te spreken, ons te inspireren en ons tot eendracht aan te sporen. Zij toonde zowel in eigen land als daar bui ten een onuitputtelijke belangstelling voor de arbeid, het vernuft, de noden en wen sen van ons volk in al zijn geledingen. Er zullen maar weinig Nederlanders ge vonden worden die ons land en zijn be langen beter kennen dan de leden van het koninklijk gezin. In ons staatkundig systeem is het ko ningschap de sluitsteen, die de ganse ar chitectuur van onze nationale instellingen schraagt en in evenwicht houdt: de parle mentaire democratie, de ministeriële ver antwoordelijkheid, de grondrechten en de collectieve vrijheden. Koningin Juliana heeft onder dikwijls hoogst ingewikkelde verhoudingen en on danks schier onontwarbare moeilijkheden haar constitutionele plichten met be kwaamheid, helder inzicht, grote mensen kennis, eindeloos geduld, en bovenal met volstrekte ontpartijdigheid vervuld: het on wankelbaar middelpunt van ons constitu tionele leven. God beware. God zegene en bescherme onze geliefde Koningin. Hij verlene haar de genade haar volken, eensgezind en ge lukkig, geschaard te zien rondom haar persoon. Namens hét kabinet getuigde minister president De Quay van zijn dankbaarheid en bewondering. In de regeringsperiode van Koningin Ju liana heeft zij door haar persoonlijke hou ding de betekenis van het koningschap hoog gehouden, bevestigd en versterkt. Zij heeft een eenheid geschapen, waaraan in onze verdeelde, zich snel wijzigende we reld zo'n behoefte is. Door haar eenvoud arbeidzaamheid, moederlijke zorg en ge negenheid, en voortdurende aandacht voor hogere idealen, heeft Koningin Juliana gemakkelijk haar plaats in ons volk ge vonden, In Eerste Kamer In de Eerste Kamer zei voorzitter Jonk man, dat de rede die Koningin Juliana in 1948 bij haar inhuldiging uitsprak, haar aanstonds een eigen bijzondere plaats in de rij der Oranje's gaf. Oranje roept steeds tot eenheid op De unieke band tussen Nederland en Oranje noemde mr. Jonkman onschatbaar voor de betekenis van de con tinuïteit van het koningschap der Oranje's. Dankbaarheid en bewondering vervullen ons voor de wijze, waarop Koningin Juliana haar taak vervult, zo besloot de Kamer voorzitter, met wiens woorden hartelijk werd ingestemd. Namens de regering antwoordde de minister van Justitie, mr. Beerman die zei dat dit jubileum staat in een gulden glans van dankbaarheid. Dankbaarheid is er stellig voor het feit dat het Nederlandse volk er onder de regering van Koningin Juliana in is geslaagd de wonden van de oorlog te herstellen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergen (N.H.) (2de pred.pl.) D. Visser te Zaandam. Beroepen te Twïjzelerheide D. Tijsma, kand. te Drachten. Aangenomen naar Zeist (7de pred.pl.) H. Hoekstra te Vroomshoop. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Groningen (vac. wijlen J. Smelik) G. Zomer te Bunschoten-Spaken burg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Amsterdam G. Haaksma te Ee (Fr.). Beroepen te Waarder J. P. Don dorp te Hattem te Dubbeldam E. A. van Es te Rotterdam (Hillegersberg). Nieuwe voorzitter. Tot voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten en de Produktschappen voor Granen, Zaden en Peulvruchten, Land- bouwzaaizaden, Veevoeder en Aardappe len is benoemd dr. C. H. J. van Beukering, als opvolger van ir. T. P. Huisman. De heer Van Beukering was van 19461950 toegevoegd aan de militaire missie in Duitsland. Van 19501955 was hij adjunct- landbouwattaché in Bonn en daarna tot 1959 landbouw- en emigratie- attaché te Canberra in Australië. Zilveren broodmand. De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten heeft de zilveren broodmand 1960 toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, wegens zijn bijzon dere verdiensten voor de voedselvoorzie ning van ons volk in oorlogstijd. Bromfietsdiefjes. De politie in Venlo heeft twee jongens gearresteerd, die heb ben bekend 31 bromfietsen te hebben weg genomen. Het zijn een 15-jarige en een 16-jarige jongen uit Venlo. Zij bekenden ook schuldig te zijn aan enige andere klei ne diefstallen. De gestolen bromfietsen re den zij kapot. Dan werden ze gesloopt of grondig vernield. De onderdelen gaven ze weg. EnkhuizenStavoren. De „IJsel- stroom" die de veerdienst EnkhuizenSta veren onderhoudt, moet voor een revisie veertien dagen uit de vaart worden geno men De „Waalstroom" zal de „IJselstroom" tijdelijk vervangen. De „Waalstroom" kan echter geen auto's vervoeren. Lang voorarrest. Een comité is voor nemens een brief met een zo groot moge lijk aantal handtekeningen te zenden aan de minister van Justitie, waarin er op zal worden aangedrongen de Griekse inge nieur M. R. en de Amsterdamse redactie stenograaf S. S. in afwachting van een nog volgend openbaar proces onmiddellijk op vrije voeten te stellen. Het tweetal bevindt zich sinds juni van het vorige jaar in voorlopige hechtenis on der verdenking van hulpverlening aan het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. Opgeruimd staat netjes. De gemeen teraad van Den Haag heeft besloten aan de Stichting Recreatie een bijdrage van vijf cent per inwoner te verstrekken in de kosten van de door deze stichting te voe ren campagne tegen de vervuiling. De stich ting heeft van ongeveer 150 gemeenten bericht ontvangen dat men bereid is voor de aktie „Opgeruimd staat netjes" een fi nanciële bijdrage te verlenen. Nieuwe minister. De heer L. C. Zui- verloon is beëdigd als minister van Econo mische Zaken in Suriname. Hij is de op volger van dr. P. A. M. van Philips, die is afgetreden als minister wegens zijn benoe ming tot lector in de economische weten schappen aan de universiteit van Amster dam. De nieuwe minister, die 40 jaar is, was werkzaam in de Antillen bij de petro- leummaatschappij, de KLM en de handels firma Castro. Hij was laatstelijk onderdi recteur van het ministerie van Economi sche Zaken. Grootste Nederlandse tanker. Op 24 maart zal de tanker „Caltex Madrid" (45.000 ton) van de Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij, in Antwerpen aan de rederij worden overgedragen. De „Caltex Madrid" is dan de grootste onder Nederlandse vlag varende tanker. Er zijn echter nog grotere in aanbouw. Het KNMI deelt mede: In de vochtige lucht die dinsdag met zwakke zeewinden landinwaarts is gestroomd, heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag bijna overal in ons land mist gevormd, die op sommige plaatsen bijzonder dicht was. De vliegvelden Deelen, Soesterberg en Eind hoven hadden enige tijd een zicht van minder dan 20 meter. Ondertussen nam, het hogedrukgebied in West-Europa weer wat in betekenis toe. Het wordt niet door depressies bedreigd. Het rustige weer met slechts kleine regenkansen duurt dan ook voort. De komende nacht zal er hier en daar nachtvorst voorkomen, terwijl zich ook weer mist kan vormen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen i .9 a binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Sf! E e 2 Den Heldej mist ZO 10 0 Ypenburg mist windst. 12 0 Vlissingen mist windst. 10 0 "'lelde mist windst. 16 0 De Bilt mist 14 0 Twente mist windst. 16 0 Eindhoven mist windst. 15 0 Zd-Limburg windst. 16 0 Helsinki onbewolkt wnw 6 0 Stockholm licht bew. windst. 10 0 Oslo zwaar bew windst. 3 0 Kopenhagen licht bew. w 11 0 Aberdeen zwaar bew windst. 0 Londen geheel bew windst. 14 0 Amsterdam mist windst. 13 Brussel mist windst. 15 0 Luxemburg onbewolkt nno 17 0 Parijs mist windst. 17 0 Bordeaux onbewolkt 20 0 Grenoble onbewolkt windst. 19 0 Nice onbewolkt nno 16 0 Berlijn mist w 15 0 Frankfort mist no 17 0 Miinchen onbewolkt 15 0 Zurich mist windst. 15 0 Genève mist w 15 0 Locarno onbewolkt Ono 17 0 Wenen 17 0 Belgrado licht bew. 15 0 Athene onbewolkt nno 14 0 Rome licht bew. windst. 19 0 Ajaccio onbewolkt O 15 0 Madrid onbewolkt windst. 20 0 Mallorca onbewo,kt 22 0 Lissabon onbewolkt windst. 16 0 Donderdag 9 maart Zon op 7.09 uur, onder 18.33 uur. Maan op 1.13 uur, onder 10.36 uur. Maanstanden 10 maart 3.58 uur laatste kwartier. 16 maart 19 51 uur nieuwe maan. 24 maart 3.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 maart Hoog water 7 20 en 19 40 uur. Laag water 2.51 en 15.17 uur. Donderdag 9 maart Hoog water 8.04 en 20.28 uur. Laag water 3.27 en 15.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2