DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK Gemenebest zal Zuid-Afrika waarschijnlijk niet uitstoten Premier Debré ontkent bestaan van bestandsakkoord met FLN WERELDNIEUWS NKroemah wil UNO-opperbevel van Afrikanen in Kongo Van dag tot dag Vuurproef Rassenscheiding opgeheven Twee executies op Cuba Canadese premier wenst een morele veroordeling van apartheid Averell Harriman in West-Berlijn Britse wervingscampagne voor de strijdkrachten <~Praatótoel Gevechten in Matadi krijgen een gevaarlijke politieke nasleep p de WOENSDAG 8 MAART 1961 Postbehandeling De postbehandeling op uw kantoor kan gemakkelijk en efficiënter geschieden... door middel van LICHTDRUK. Lichtdruk is een modem en toch beproefd reproduktie-systeem, als geschapen voor kantoorgebruik. Het werkt snel en goedkoop en met volmaakte accuratesse. chemische fabriek L van der Grinten nv Venlo SUCCES VOOR MACMILLAN Kennedy zal niet wijken voor Russische eisen Dat er iets in de lucht hangt, is echter zeker Zwarte Zuid-Afrikanen niet in feeststemming M. Mok BUKMAN SARTORIUS Een staaltje hogeschool-diplomatie wordt momenteel in Londen ten beste gegeven, waar de Britse premier Macmillan bezig is de bindingen van het Gemenebest voor de toekomst te redden. Zuid-Afrika is het enfant terrible in het Gemenebest, dat vijf maal meer gekleurde dan blanke be woners telt en dat tot in zijn voegen ge schokt is door de rassendiscriminatie, die in Zuid-Afrika tot regeringspolitiek is ver heven. Een behoud van Zuid-Afrika uiterst belangrijk voor Engeland en het hele Ge menebest door zijn grote koopkracht zou een uiterste van soepele veerkracht eisen voor de rest van het Gemenebest. Met starre handhaving en verkondiging van principes komt Engeland niet uit de impasse, en een compromis aan de ene kant zou een breuk aan de andere ver oorzaken. Afgezien nog van het feit dat de Britse premier ook persoonlijk zijn af keer van de rassenpolitiek der Unie heeft kenbaar gemaakt, is de vijandige stem ming der „gekleurde" landen ten opzich te van Zuid-Afrika een onoverkomelijke hindernis voor een oogluikend aanvaarden van de Zuidafrikaanse praktijken door het gehele Gemenebest. Een strenge afkeuring echter zal de stroming in de Unie om zich uit het Gemenebest los te maken, verster ken en daarbij groeiende nationalistische tendenzen in dat land de kans geven, zich tegen de binding met Engeland te keren. Men mag daarbij echter niet de econo mische banden der Gemenebestlanden uit het oog verliezen, die naar alle kanten belangrijk zijn. Het is een subtiele over weging, dat de economie d^, humane prin cipes zou kunnen overheersen, doch op dat punt gaat de diplomatie haar uiterst ge voelige rol spelen en er is misschien geen enkele diplomatie ter wereld buiten de En gelse, die een kans zou hebben in een der gelijke kwestie het verlossende woord te vinden. De toch al zo losse binding van het Ge menebest zal er niet steviger door wor den, integendeel, doch juist in die losheid zit de veerkracht van dit merkwaardige landenblok, dat volgens alle geschiedkun dige theorieën al jaren geleden uiteenge vallen zou moeten zijn, doch nog steeds een elastisch incasseringsvermogen ten toon spreidt, dat het blok in staat stelt op belangrijke punten eensgezind tegen over een van buiten komend gevaar te staan. Het is interessant te zien hoe Macmil lan, in het voetspoor van grote Engelse diplomaten, op zijn beurt te maken krijgt met een ontbindende factor in het Geme nebest, die slechts door een uiterst fijn zinnig gespeelde diplomatie zal kunnen worden overwonnen. En de situatie is voor hem dubbel gevaarlijk en moeilijk, omdat de noodzakelijke Engelse révérence in de richting van Europa ongetwijfeld de rek- kracht der Gemenebest-banden nog zwaar der zal beproeven. ATLANTA, Georgië (UPI) De kamer van koophandel van Atlanta heeft een ver klaring gepubliceerd, welke is opgesteld door leidende figuren uit de zakenwereld en nergerleiders. In deze verklaring is ge zegd, dat in het vervolg negers zullen be diend worden in de restaurants van waren huizen, drugstores en dergelijke. Zij wordt in Atlanta beschouwd als een volledige overwinning voor de negers, die reeds ge ruime tijd een sit-in-actie voeren in deze instellingen. Bij deze acties nemen negers plaats aan tafeltjes of aan de lunch-toon- banken van de tot dusver uitsluitend voor blanken toegankelijke restaurants. HAVANA, (UPI) Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft gisteren een afschrik wekkend voorbeeld willen stellen voor de toenemende ondergrondse activiteit tegen zijn bewind door twee jongemannen te laten doodschieten, die in de Cabana-ge- vangenis waren opgesloten wegens con tra-revolutionaire activiteiten. De executies werden voltrokken kort na dat Castro had meegedeeld dat een vlieg tuig van de Amerikaanse inlichtingen dienst zaterdag was neergeschoten en een tweede was beschadigd. De vliegtuigen zou den wapens hebben aangevoerd voor on dergrondse strijders op westelijk Cuba. De namen van de terechtgestelden waren Rigoberto Hernandez Estevez en Rolando Tamargo Gutierrez. Hun executies waren de eerste die de krijgsraad van La Ca bana sinds 20 januari heeft gelast. Op die datum werden de terechtstellingen opge schort als een bewijs van goede wil tegen over de nieuwe Amerikaanse regering van president Kennedy. In ons land, dat reeds behoort tot de landen met de beste voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg, zal nog dit jaar vermoedelijk op 1 juli een nieuwe regeling van kracht worden, waar bij de ziekenfondsen de verpleegkosten voor langdurig zieken voor de helft zul len gaan vergoeden tot een maximum van 7,50 per dag gedurende ten hoogste een jaar per geval. De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft in de Tweede Kamer van dit besluit van de ministerraad mededeling gedaan, doch nadere bijzonderheden over de nieuwe verstrekking heeft hij nog niet bekend ge maakt. Deze nieuwe uitbreiding van de rechten der ziekenfondsverzekerden is voor tal van mensen van groot belang. Volgens de gegevens die ons ten dienste staan waaronder er verscheidene zijn ontleend aan een artikel in het orgaan van de Nederlandse Christelijke Beambten bond „Beginsel en Bedrijf" zullen het eerste jaar ongeveer 8000 ziekenfondsver zekerden van deze nieuwe regeling gebruik kunnen maken. De kosten van de maat regel zouden jaarlijks ongeveer 20 mil joen bedragen. Voor de verplicht verze kerden zou dit op een premieverhoging van 0,1 percent neerkomen en voor de vrijwillig verzekerden zou de premie ook enigszins omhoog gaan. Voorts zouden verscheidene ziekenfond sen van plan zijn de helft van de niet ver goede 50 percent der kosten voor reke ning van het aanvullingsfonds te nemen. De verzekerde zou dan nog maar een kwart der verpleegkosten zelf behoeven te dragen. Wat degenen die van de nieuwe verstrek king zullen gaan profiteren betreft, wordt gedacht aan de zieken die een bijzondere verpleging of behandeling nodig hebben, maar deze thuis niet kunnen krijgen. Hier toe behoren mensen die een operatie heb ben ondergaan, nog niet naar huis kunnen maar toch eigenlijk de kostbare verple ging in het ziekenhuis zouden kunnen mis sen. Dan zijn er de zieken die thuis liggen, maar voor wié het tijdelijk opnemen in een erkend verpleegtehuis een „reactive ring" van het herstel kan betekenen of althans een aanzienlijke verzachting van hun lijden. Men kan deze nieuwe regeling voor de verpleegkosten van harte toejuichen. De keerzijde van de medaille is natuurlijk de premieverhoging. Daarbij denken we spe ciaal aan de vrijwillig verzekerden en de verzekerde bejaarden. Maar daar zal wel licht een aanvaardbare oplossing voor kunnen worden gevonden. Koninklijk gespan op hol. Twee paarden voor een brik uit de koninklijke stallen in Den Haag sloegen op hol in de Witte de Withstraat. Het gespan holde de Marnixstraat in, waar een onbekend ge bleven burger de paarden tot staan heeft gebracht. Er was nogal wat schade aan gericht: van een auto werd de zijkant opengereten, van een andere auto de zij kant ingedrukt, verschillende geparkeer de wagens liepen deuken op. Advertentie Laat u daarom vrijblijvend door ons informeren over de grote voordelen van LICHTDRUK op kantoor. Vraag onze uitvoerige documentatie over kantoorlichtdruk, in het bijzonder over postbehandeling met behulp van lichtdruk. V (Van onze correspondent) LONDEN. Dinsdag heeft premier Macmillan een lang onderhoud met de Zuid afrikaanse premier dr. Verwoerd gehad. Inmiddels zijn de Canadese premier Diefen- baker en zijn Indische ambtgenoot Nehroe voor het bijwonen van de Gemenebest conferentie in Londen aangekomen. Nehroe wenste zich niet uit te laten over de delicate kwestie van Zuid-Afrika's positie in het Gemenebest. Zinspelende op Ver- woerds omschrijving van apartheid als een politiek van goede nabuurschap, zeide Nehroe onder daverend gelach dat hij niet graag Verwoerds buurman wil zijn. John Diefenbaker wordt als de kernfiguur in de crisis beschouwd. Hij is de meest uit gesproken tegenpool van Verwoerd. Bij zijn aankomst verdedigde hij de reeds eerder aan hem toegeschreven opvatting dat de conferentie een gemeenschappelijke uit spraak behoort te doen inzake de rechten, de vrijheid en de waardigheid van de mens als morele grondslag voor het Gemenebest. In Canada, zeide hij, beschermt een der gelijke verklaring alle burgers tegen discriminatie. ----- -. - - - OfTcu -1 vsrjf -cvii" Indien de conferentie een dergelijke ver klaring aanvaardt zou men de logische gevolgtrekking aan Verwoerd dienen over te laten. Het is onzes inziens echter zeer de vraag of Verwoerd, die zijn standpunt eveneens met morele motieven schraagt, zich door een louter humanitaire verkla ring van zijn stuk zal laten brengen. Het is in dat geval hoogstonwaarschijnlijk dat, indien de conferentie Zuid-Afrika niet wenst buiten te sluiten, hij zelf het ini tiatief zou nemen tot een verbreking van de betrekkingen. Hoe het ook zij, dinsdag overheerste in Londen de opvatting dat men de kwestie van een slaken van de banden met Zuid-Afrika zo goed als zeker heeft laten vallen. Dit is het resultaat van Macmillans informele besprekingen met de verschillende Gemenebestpremiers. BONN (UPI) President Kennedy's reizende ambassadeur Averell Harriman, die vandaag uit Bonn in West-Berlijn is aangekomen zei gisteren tijdens een pers conferentie, dat hij bondskanselier Ade nauer had overtuigd van Kennedy's vast beraden standpunt in de kwestie Berlijn. Hij zei, dat de nieuwe Amerikaanse pre sident niet bereid is een duimbreed te wij ken voor de Russische eisen met betrek king tot de geïsoleerde stad. Een van de verslaggevers vroeg aan Harriman wat diens huidige standpunt in de kwestie Berlijn was. De Amerikaanse verslaggever haalde een uitspraak aan, gedaan door Harriman, toen nog gouver neur van New York. Na afloop van een reis naar Moskou zei hij toen voorstan der te zijn van een aanvaarding door het Westen van een aantal Russische eisen. Harriman noemde dat „een stomme vraag," waarop de verslaggever boos de persconferentie verliet. Harriman weiger de om nader in te gaan op bijzonderheden uit zijn besprekingen met de Westduitse autoriteiten. Volgens de Britse eerste minister is de hele kwestie van grondwettige aard en niet te verwarren met apartheid als mo reel vraagstuk. De betere atmosfeer wel ke op de conferentie kan worden ver wacht in tegenstelling met de stormach tige tonelen van vorig jaar wordt dan ook als een grote triomf voor Macmillan be schouwd. Behalve dr. NKroemah, de pre mier van Ghana, die vandaag een ont moeting met president Kennedy had, zijn thans alle Gemenebestleiders in Londen aanwezig. De Gemenebestconferenties dragen al tijd een informeel en meestal tot niets verbindend karakter. Het is niet gemak kelijk een groep volkomen onafhankelijke staten onder een hoedje te vangen. Maar indien zij zich over bepaalde zaken zoals bijvoorbeeld ontwapening als eenheid zou den uitlaten, zou er van het Gemenebest een grote actieve kracht kunnen uitgaan. In het Hogerhuis heeft de aanvoerder van de meest rechtse vleugel van de con servatieve partij, Lord Salisbury, een striemende aanval gedaan op de Britse minister van Koloniën, Macleod, en ook Macmillan en andere leden van de rege ring daarbij betrokken. Lord Salisbury zeide dat de blanke bevolking van Brits Afrika nog enkele jaren geleden volko men loyaal was ten opzichte van Groot Brittannië maar nu vol haat is. Dit is volgens hem praktisch de schuld v: Macleod. Salisbury vroeg de regering de plannen voor de nieuwe grondwet van Noord-Rho- desië in te trekken en terug te vallen op de regeringsvoorstellen van 1958, welke weliswaar een uitbreiding van het kies recht voor de inheemsen beoogde, maar veel minder vergaand waren dan het te genwoordige plan. KAAPSTAD (UPI) Uit Kaapstad is vernomen dat besturen van vele scholen van inheemsen in de Kaapprovincie wei nig voelen voor deelneming aan de fees telijkheden bij gelegenheid van de viering van de Dag van de Republiek op 31 mei. De Zuidafrikaanse regering heeft voor de eerste herdenking van deze dag vlaggen parades en andere openbare manifesta ties georganiseerd. De Unie van Zuid-Afri ka heeft zich in oktober 1960 voor de re publikeinse staatsvorm uitgesproken. „Wat moeten wij in 's hemelsnaam vie ren," vroeg zich een negerschoolhoofd af. (Van onze correspondent) PARIJS Een woordvoerder van het kabinet van de Franse minister-president Michel Debré heeft gisteravond ontkend, dat er een overeenkomst tussen zijn re gering en het Algerijnse Bevrijdingsfront, het FLN, zou zijn gesloten om het vuren onmiddellijk te staken. Buitenlandse persbureaus hadden een uur tevoren bericht dat met dit bestand de eerste stap naar de vrede was gedaan. Beide partijen zouden voor het einde van deze maand op het kasteel te Champs, 25 kilometer ten oosten van Parijs, bijeen komen om een politieke regeling ter voor bereiding van een referendum in Algerije te treffen. De minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe zou de Franse delega tie leiden. Men moet dus wel aannemen dat de buitenlandse nieuwsagentschappen die het verblijdende bericht hadden bekendge maakt, wat hard van stapel zijn gelopen. Aan de andere kant heeft men echter ook nog wel gegronde redenen te geloven, dat in dit geval het spreekwoord opgaat dat zegt: geen rook zonder vuur. De Tunesische minister Masmoudi, die als verbindingsman fungeert tussen Parijs en de Algerijnse nationalisten te Tunis, is gisteren uit de Franse hoofdstad naar zijn eigen vaste zetel teruggekeerd en bij het afscheid sprak hij woorden die aller minst van pessimisme getuigden. Men her innert zich eveneens de uitlatingen van zijn president Habib Bourguiba die maan dag verklaarde dat wanneer het grote nieuws niet binnen enkele dagen zou af komen hij al zijn moeite als bemiddelaar vergeefs zou moeten achten. Kwaad bloed Zonder het dementi van het kabinet van Debré in twijfel te trekken kan niettemin worden opgemerkt dat er in het verleden van deze kant al ettelijke keren, en niet zonder succes^ gepoogd werd roet in het eten te strooien. Zo heeft vorige week nog een geïnspireerd persbericht uit Pa- rijse regeringskringen veel kwaad bloed gezet bij het FLN en een verwijdering tussen beide partijen veroorzaakt die Masmoudi gisteren, in overleg met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, slechts met veel moei te wist op te heffen. Na dat incident van vorige week, waarvan een voorlopige be standsregeling juist de inzet was, moet generaal De Gaulle dan ook van al zijn ministers hebben geëist dat alle berichten over Algerije aan de pers hem eerst per soonlijk zullen worden voorgelegd. Onder die omstandigheden moet men daarom wel geloof hechten aan de ontkenning van het bericht dat het bestand reeds nu zou zijn getekend. Niettemin lijkt zo'n overeen komst als gezegd toch nog altijd wel bijna zichtbaar in de lucht te blijven hangen. TUNIS (AFP) In de omgeving van de voorlopige Algerijnse regering is even eens ontkend dat er een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, aldus het Tunesi sche persbureau. (Reuter) Minister Masmoudi heeft ver klaard dat thans het ogenblik is gekomen voor officiële onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen ter beëindiging van de oorlog in Algerije. ORAN (AFP) Het Franse leger in Algerije heeft bekendgemaakt, dat in het afgelopen week ongeveer honderddertig op standelingen door de versperring aan de Algerijns-Marokkaanse grens zijn geko men. In de nacht van zaterdag op zon dag waren veertig van hen gedood. Volgens Franse woordvoerders werden de opstandelingen door politieke commis sarissen onder dreiging van wapens ge dwongen aan te vallen. De gevechten zou den nog steeds voortduren. De opperbevel hebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, generaal Gambiez, heeft zich naar de zone van versperringen begeven. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering heeft bij monde van Profumo, de Britse minis ter van oorlog (dit betekent leger, vloot en luchtmacht hebben elk een eigen minis ter en dan is er ook nog een minister van Defensie, die boven de drie „dienst"-mi- nisters staat) in het Lagerhuis blijk ge> geven van optimisme, dat voordat de laat ste dienstplichtige vertrokken is, het mi nimum van 165.000 vrijwilligers bijeenge bracht zal zijn Het wordt hun zo aanlokkelijk mogelijk gemaakt. Dienstplichtigen van de laatste lichting die thans onder de wapens zijn, zullen wanneer zij in dienst blijven, met terugwerkende kracht als vrijwilliger wor den betaald. Er zal meer dan tot nu toe in het buitenland worden geoefend. Voor de eerste maal zullen Britse militairen naar Canada vliegen om daar te trainen. In samenwerking met hypotheekbanken is een plan opgesteld waarbij men in dienst zal kunnen sparen, zodat bij het verlaten daarvan op een eigen huis kan worden ge rekend. Nutteloze en demoraliserende cor vee wordt voorgoed afgeschaft. Uniformen en uitrusting zuilen ongeëvenaard zijn. De regering zal vooral door middel van de televisie grootscheepse" reclame maken voor het nieuwe rekruteringsplan. 5 'Deskundigen blijven''zich echter afvra gen wat er gebeuren moet, wanneer het plan, ondanks alles, beneden de verwach tingen blijft. In elk geval geen terugkeer tot de nationale dienstplicht. In officiële kringen wil men ook niets weten van een selectieve dienstplicht, zoals in de Ver enigde Staten, gebaseerd op het systeem van vrijstellingen op massale schaal. Men gelooft daarom, dat de regering denkt aan een geheel nieuw mobilisatiesysteem voor reservisten indien men niet mocht toeko men aan het eigenlijke rekruteringsdoel van 180.000 man dat over enkele jaren moet worden bereikt. Heer en kamerdienaar Het gezegde dat geen man groot is in de ogen van zijn kamerdienaar is reeds door Multatuli beantwoord met een opmer king, hierop neerkomende dat men van een kamerdienaar nu eenmaal geen begrip voor grootheid mag verwachten. Het klinkt niet vriendelijk tegenover het ras der ka merdienaren, dat vermoedelijk inmiddels nagenoeg is uitgestorven en dus geen ver dediging meer behoeft. Maar vat men ka merdienaar op als een aanduiding van de gemiddelde, niet met een bijzondere op merkingsgave bedeelde mens, dan dient ten gunste van deze mens gezegd te wor den dat grootheid dikwijls een moeilijk waarneembaar verschijnsel is. Iemand kan groot zijn op een gebied van zuiver wetenschappelijke aard, dat slechts indi rect contact met de maatschappij heeft. Men kan het zo iemand laten wij, om een voorbeeld te noemen, zeggen een kern fysicus doorgaans niet aanzien dat hij op een bepaald gebied ver boven de gang- baare menselijke maat uitsteekt Ontbreekt hem de altijd interessante pro fessorale verstrooidheid, dan blijft er voor de kamerdienaar niets anders over dan een blind ontzag voor kwaliteiten die hem niets zeggen. Hij richt zijn aandacht dus graag op het feit dat mijnheer zijn hak ken scheefloopt, niet van spekpannekoeken houdt en erg vatbaar is voor verkoudheid, alle eigenschappen waarvoor men niet ge studeerd hoeft te hebben. Blinkt de heer in kwestie echter door artistieke gaven uit, dan ligt de zaak an ders. Een sterk bewogen gemoedsleven, vurigheid, fantasie zijn enkele van de trek ken waarin zijn ongemene persoonlijkheid aan de dag treedt. Het is echter zeer wel mogelijk dat dit op zodanige wijze gebeurt dat de kamerdienaar en zijn geestverwan ten er niets van bespeuren. Zij hebben dan alleen te maken met een heer of dame die in plaats van rustig ergens een administratie bij te houden of kousen te verkopen, zich toelegt op het vertolken van heldenrollen in de schouwburg, het bijeenvegen van schilderijen of een andere bezigheid die naar hogere sferen verwijst. In het voor de kamerdienaar gereserveer de gedeelte van zijn leven kan zo iemand alleszins acceptabel, dat wil zeggen van iedere opmerkelijke eigenschap verstoken zijn. De kamerdienaar mist dus veel, zou men menen, zelfs wanneer hij trouwhar tig iets van zijns meesters glorie op zijn eigen hoofd laat afstralen. In werkelijkheid mist de dienaar niets, want wat boven zijn pet uitgaat kan geen enkel gevoel, dus ook niet dat van gemis, in hem wek ken. Uit persoonlijke, zij het niet zozeer ka- merdienaarlijke ervaring is mij gebleken dat begaafde mensen bijwijlen in een hecht pantser van alledaagsheid steken. Dat pantser is, met alle eerbied gezegd, hun schutkleur van bedreigd dier. Men doet dan ook verstandig, er niet aan te morrelen, een negatieve houding die licht beloond kan worden doordat in een geheel in neutrale termen gehouden gesprek plot seling iets van hun werkelijke geaardheid doorschemert. De kamerdienaar, die een dergelijke beloning niet ten deel valt, moge zich troosten met de overweging dat hij evenveel voldoening put uit de nauwkeu rige kennis van boorden- en schoenenmaat van de grote figuur. Advertentie Demonstraties en inlichtingen van der Grinten lichtdruk D Monarchistisch. De Italiaanse Democrati sche Partij, die enige jaren geleden is ontstaan uit een samengaan van twee monarchistische groeperingen, heeft op haar congres te Rome besloten voor taan de naam Italiaanse Democrati sche Partij voor monarchale eenheid te voeren. Ex-Koning Umberto van Italië werd telegrafisch van dit besluit in kennis gesteld. Maandag was het op het partijcongres tot vechtpartijen geko men tussen voor- en tegenstanders van een dergelijke naamsverandering. NEW YORK (UPI) President Kwame NKroemah van Ghana heeft gisteren de UNO-Assemblee zjjn pacificatieplan voor Kongo aangeboden. Hjj wil een in hoofd zaak Afrikaans opperbevel in Kongo en hij deed een dringend beroep op Hammars- k.joelds adviescommissie de kwestie spoedig op te lossen. Het zag er vandaag overigens naar uit, dat de Kongolese topconferentie te Tananarive op het eiland Madagascar zou worden begonnen, ongeacht het feit of Antoine Gizenga, de voornaamste Loe- moemba-gezinde leider, aanwezig zou zjjn of niet. LEOPOLDSTAD (UPI) - Het UNO- opperbevel in Kongo heeft inmiddels vijf harde voorwaarden onder ogen te zien gekregen, welke gesteld worden door de centrale Kongolese regering als prijs voor een terugkeer van de UNO- soldaten in de havensteden Matadi en 4 Banana. Twee van de voorwaarden houden rechtstreeks verband met de speciale afgezant van Hammarskjoeld, Dayal. De Kongolese regeerders hebben opnieuw zijn vervanging geëist. De centrale regering eist verder toezicht op alle landingen van UNO-toestellen op Kongolese vliegvelden, toezicht op de lood sen werkzaam in de monding van de rivier de Kongo en de teruggave van alle Kon golese bases welke op het ogenblik in handen zijn van de Volkenorganisatie. T rinquier Het Katangese staatshoofd Tsjombe heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Franse parachutisten kolonel Trinquier met het eerstvolgende vliegtuig Katanga zal moeten verlaten. Deze verklaring werd uitgegeven, nadat Trinquier botweg Tsjombe's verbod had genegeerd en per vliegtuig van Salisbury in Zuid-Rhodesië naar Elisabethstad was gekomen. Het Amerikaanse smaldeel dat sinds maandag voor de monding van de Kongo- rivier kruiste, heeft opdracht ontvangen zijn koers te wijzigen en naar Zuid-Afrika op te stomen. Het smaldeel bestaat uit twee landingsschepen, een torpedoboot- jager en een tankschip. Aan boord bevin den zich vijfhonderd mariniers, alsmede zes helikopters De UNO had geen behoefte aan de schepen. Radio-actief. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft de Columbia-uni- versiteit in New York belast met een onderzoek naar de bewegingen van het water in de oceanen, zulks met het oog op het1 in zee storten van radio-actief afval. Nederlandse postzegelkunst. Onder auspi ciën van de heer S. de Gorter, cultu reel attaché van de Nederlandse am bassade te Parijs, zal de Nederlandse PTT van 5 tot en met 24 juni aan staande in het gebouw van het Neder landse instituut te Parijs een filatelis tische tentoonstelling inrichten onder de titel „Nederlandse postzegelkunst". Cycloon. Een cycloon heeft dinsdag twee steden in de Indische staat Assam ge teisterd. Twaalf mensen kwamen om het leven en veertig werden gewond. De verbindingen met de steden zijn verbroken. Ontploffing, Bij een ontploffing in een werkplaats te Vicenza in Italië zijn maandag zeventien jonge vrouwen, die daar werkten, gewond geraakt. Vijf van hen verkeren in levensgevaar. Aange nomen wordt dat d. ontploffing het ge volg was van een lek in een gasbuis. Het ontsnapte gas zou zijn ontbrand door een vonkje in een elektrische bel. X-15. Een Amerikaans raketvliegtuig van het type X-15 heeft dinsdag het wereld snelheidsrecord gebroken met een snel heid van 4.264 kilometer per uur. Het toestel was onder een bommenwerper vastgemaakt en op een hoogte van 13.700 meter losgelaten. Het vorige re cord van 3360 kilometer per uur is eveneens door een X-15 gevestigd. UNESCO. De Franse regering heeft de Unesco toestemming gegeven zijn hoofd kantoor in Parijs uit te breiden met een gebouw van tien verdiepingen, dat vijf en een half miljoen dollar gaat kosten. Leugenaar. „Fidel Castro is een leuge naar. Hij liegt zodra hij is opgestaan totdat hij weer gaat slapen. Zelfs in zijn slaap vertelt hij nog leugens", zo heeft president Ydigoras Fuentes van Guatemala dinsdag op een persconfe rentie in Guatemala Stad verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van een beschul diging van de Cubaanse premier, dat een uit Guatemala afkomstig vliegtuig wapens had afgeworpen boven. Cuba. Raketwerpers gestolen. Uit het Ameri kaanse hoofdkwartier voor Zuid-Europa te Verona zijn gisteren zes raketwer pers gestolen. Dit heeft hei Italiaanse persbureau Ansa bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3