Arbeidsmarkt beheerst door het vroege voorjaar Havenberichten Nieuwe collectie moderne schilderijen Eerste Nederlandse motortrawler „Michiel" HD 108 naar sloper Kennemergaarde, tehuis voor chronische zieken, bijna klaar ■ÉS!# Romeins aardewerk opgegraven in IJmuiden bij Haringhaven MODE rtU'Hil'RI Jammer dat het kind niet op „De Hoop" is geboren L0ENDERSL00T Vraag eerder gestegen dan normaal Moeilijkheden in het bouwbedrijf verwacht LANGS SLUIZEN EN HAVENS Opening vermoedelijk op 1 juli aanstaande ^Brieven aan de redactie Britten naar Nederland met een toeristenkaart S^pSfSi; 1 WOENSDAG 8 MAART 1961 P. DE GROOT NW-bejaarden genieten van filmmiddag KUNSTHANDEL IJMUIDEN. ttJ KENNEMERLAAN55 Koninginnedag-viering in Heemskerk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Werk aan Gilden-tunnel vordert nu goed Examens vS^\BOUmTÊ>(È5 René Bon geëngageerd bij het Amsterdams Ballet ZUSTER E. H. VAN DER ZANDT: Oudercommissie vergadert De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in februari van 58.299 tot 18.358. Doordat de bezetting van aanvullende werken, onder andere door de open stelling van verscheidene nieuwe objecten, met ongeveer 2.000 man kon worden opgevoerd, verminderde het aantal werklozen met bijna 12.000. Het beeld van de arbeidsmarkt werd grotendeels beheerst door het ongewoon zachte weer, vooral tegen het einde van de maand. De gebruikelijke voorjaarsdaling van de werkloosheid, die normaal in maart valt, werd hierdoor vervroegd. Daarnaast werd evenals in ja nuari het verschijnsel waargenomen, dat vooral industriële bedrijven gebruik maken van het tijdelijk door het seizoen verhoogde aanbod van arbeidskrachten om hun personeelstekorten enigszins aan te vullen. Tenslotte vond een vervroegde aan trekking van seizoenpersoneel plaats. Dit kan met name in de zuivelindustrie en de horecabedrijven duidelijk worden geconstateerd. In de baksteen- en grof-aardewerkindus- trie werden reeds voorbereidingen getrof fen voor de aanstaande campagne, waarbij ook reeds personeel werd aangetrokken. Aangezien de vraag nu reeds het aanbod verre overtreft moet ernstig worden be twijfeld of het produktieapparaat in de komende maanden in voldoende mate zal kunnen worden bezet. Waar bovendien de bouwnijverheid dit jaar vroeg is gestart, is de vrees voor het ontstaan van een ge brek aan bakstenen, dakpannen en der gelijke zeker niet ongegrond. In Noordholland In Noordholland daalde de geregistreer de arbeidsreserve met ruim duizend. Het totale aanbod verminderde van 5.718 tot 4.687. Dit betekent dat slechts één percent van de afhankelijke mannelijke beroeps bevolking werkloos is. Zelfs in de gun stige jaren 1956 en 1957 is dit werkloos heidscijfer niet zo laag geweest. Voor het grootste deel is de sterke daling van de werkloosheid veroorzaakt doordat seizoen arbeiders en tijdelijke werklozen eerder dan normaal aan het werk konden gaan. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders liep met ruim 300 terug; hierbij waren vooral veel schilders. In de metaalnijver heid daalde het aanbod met 70. Het aantal werkloze landarbeiders verminderde met 180. Deze arbeidskrachten zijn in de bloembollenbedrijven, de tuinbouw en landbouw ingeschakeld. In de afgelopen maand waren in Noordholland 2.700 man nen minder werkloos dan in februari 1960. Het aantal aanvragen van werkgevers nam met ruim 500 toe. Deze aanvragen hadden voornamelijk betrekking op bouw vakarbeiders, hotelpersoneel en losse ar beiders. In vergelijking met februari 1960 was het aantal aanvragen in de afgelopen maand bijna 4.000 hoger. Eind februari waren in Noordholland 773 vrouwen werk loos, eind januari 858. Het aantal open staande aanvragen van werkgevers be droeg in de afgelopen maand 8.051. Gewest Haarlem In het gewest Haarlem daalde het aan tal werklozè mannen van 426 tot 357, dat van vrouwen van 72 tot 67. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers om mannelijk personeel verminderde iets, namelijk van 781 tot 776, waarvan 394 in de metaalsector. De vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten bedraagt 727, waar van 136 in de kledingindustrie. Er zullen zeer waarschijnlijk in de landbouwbedrij ven weer arbeidskrachten uit Friesland te werk worden gesteld. De onderhandelingen hierover zijn nog niet afgesloten. In het gewest Lisse, dat gevormd wordt door de rayons Lisse en Katwijk, heeft de werkloosheid sinds zes jaar geleden een nieuw laagterecord bereikt. Overal is een dalend aanbod van werknemers en een op loop van de vraag waar te nemen. In de bloembollenbedrijven is geen vraag naar losse arbeidskrachten, zoals voorheen vaak het geval was, maar wel naar vaste ar beiders. Ook in de bloembollenbedrijven kan men in het komende hoogseizoen weer Friese arbeiders plaatsen. Het gewestelijk arbeidsbureau organiseert dit jaar weer voorlichtingsavonden voor scholieren en ouders in verband met het werken in de vakantietij d. Bij het G.A.B. Lisse waren eind februari 440 werkloze mannen ingeschreven. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg 543. Het aantal werkloze vrouwen in het rayon Lisse, 6, is nog nooit zo laag geweest. Advertentie IgeroI(zilmeta) VMcuJiij. dozDi en daoA. KENNEMERLAAN 30 Zie onze GERO-etalage De filmmiddag die de N.V.V.-Vrouwen bond van de afdeling Beverwijk dinsdag middag heeft aangeboden aan de bejaarde leden van het N.V.V. is een groot succes geworden. Het speeltuingebouwtje aan het Moensplein was bijna geheel gevuld, toen men begon met een mooie kleurenfilm over de vele takken van sport in Engeland en over het land zelf. Na de pauze draaide de film: „Om het leven van een kind". Daarin werd weergegeven hoeveel werk er soms moet worden verricht om een be paalde bloedgroep op te sporen, die een mens het leven kan redden. Dat deze film diepe indruk maakte werd bewezen door de stilte waarmee de verrichtingen op het witte doek werden gadegeslagen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bellatrix van Felixtowe, ledig naar Staalhaven Nebam Konny M. Immingham; Staffan, Halstavik; Am cora, Londen; Madelein, Londen; Notos, Delfzijl Cavelier de Ia Salie. Rotterdam; Arthemis, Fort Liberte; Cor Jesu, Rotterdam; Neprun, Le Havre; Arabritt, Vancouver; Joseph Frering, Monrovia, erts voor Hoogovens; Wolfgang Russ, Freetown' Theano, Dublin; Dievertje, Huil; H®m burg; Aldebaran, Rotterdam; Dina Middlesbro naar Staalhaven Nebam; Talthybius, Hamburg Julius Fock, Hamburg; Hoffnung Duits, Uddeval- la; Hunzestroom, Hull; Wexford, Boston, ledig naar Zaandam; Imke, Cadiz; Leliegracht, Abo; Aino, Kotka, cellulose voor papierfabriek Velsen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Fahmarn van Kotka; Vrede, Swansea. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Sapelepalm naar Rotterdam; Phoenix, Rotterdam; Vetttersoe Dagenham, ledig Hoogovens; Amelie Thijssen Hamburg; Raunala, Narvik, ledig van Hoogovens- Rien Teekman, Antwerpen, ledig van Velsen \migo, Ipswich, kunstmest van Hoogovens; Zaan org, Boston, kunstmest van Hoogovens; Bella "ix, Delfzijl, ledig van Hoogovens; Gerd, Lon en; Chiquita, Rotterdam; Bram, Swansea; Ru ilf Oetkeh, Tuapse; Maaskerk, Bremen; Hinde, pnden; Schinkelstroom, Hull; Mithras, Rotter am; Stateniaan. Londen; Eemstroom, Leith; Hy ra Rotterdam; Rijnstroom, Londen; Kaethe Olt lann. Hamburg, walsmateriaal; Yewhill, Swan ea, walsmateriaal. Woensdag vertrok uit IJmuiden: Barfonn naar Glasgow. i Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming ge ennadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van af naar Amsterdam is gegaan). Advertentie In verband met het feit dat de verjaar dag van H.M. de Koningin (30 april) op zondag valt, wordt dit feest op maandag 1 mei gevierd. Op deze Koninginnedag zal de schoolgaande jeugd van Heemskerk een rondgang door het dorp maken, voorafge gaan door het fanfarekorps St. Caecilia met drumband. Hierna volgt een aubade voor het gemeentehuis. Vervolgens zullen er spelen voor de schoolgaande jeugd plaatshebben. Indien het gemeentebestuur daaraan zijn goed keuring hecht, zullen er op die dag ker misattracties aanwezig zijn. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 HET EINDE VAN DE MICHIEL HD 108, die 8 februari uit IJmuiden ver trok, is in zicht. De Rederij Slot n.v. zal deze motortrawler door een nieuw schip vervangen dat in aanbouw is bij de Scheepswerf Kramer Booy te Kootstertille. Men is van plan de Michiel, die dertig jaar oud is, voor de sloop te verkopen, waarmede dan de eerste Nederlandse motortrawler zal zijn verdwenen. De motortrawler deed in ons land zijn intrede aan het begin van de jaren dertig en dit sloot aan op de periode dat zeilloggers van een motor waren voorzien. Het waren Rotterdamse rederijen die het destijds aandurfden om over te stappen op motortrawlers. Schilders en stukadoors zyn op het ogenblik druk bezig aan het afwerken van het van gemeentewege gestichte tehuis voor chronische zieken „Kennemergaarde aan de Duin- en Kruidbergerweg in Velsen. De verwachting is dat dit tehuis over twee maanden gereed zal zijn. Men heeft dan minder dan een jaar over de verbouwing gedaan. Het huis Kennemergaarde was uitge woond. Vrijwel onmiddellijk na de aankoop door de gemeente Velsen is de aan nemingsfirma W. A. Rolvink uit Sant poort begonnen met de verbouwing, een groot karwei, waarbij ongeveer honderd vijftig kubieke meter puin vrij kwam. Be halve dat het interieur zodanig moest wor den gewijzigd, dat het zou voldoen aan de modernste eisen van ziekenverzorging en -verpleging, diende men ook het uiter lijk van het gebouw te reinigen. Een vieze groene aanslag werd met behulp van zuren verwijderd en thans is het een fris gebouw met een markante gevel, omringd door hoge bomen. Deze week zal ook de weg naar het huis worden geasfalteerd en zal begonnen wor den met het opknappen van de tuin. In het De N.V. Nederlandsche Zeevisscherij te Rotterdam bestelde een motortrawler van groot formaat bij de Scheepswerf en Ma chinefabriek van P. Smit Jr., eveneens te Rotterdam. De trawler was ontworpen voor de visvangst bij IJsland en in de Noordelijke IJszee. De naam van dit schip was Tarana RO 22 en deze was ook de eerste Nederlandse trawler, die ge bouwd werd in de zogenaamde „Maier"- vorm. Er werden later nog enkele van deze schepen besteld. De „Tarana" kwam échter onder bijzondere omstandigheden creed, nafnelijk juist gedurende de sta- 'In^TnTiet IJmuider trawlerbedrijf, wel ke het eerste halfjaar van 1933 de traw lers in de haven hield. Na slechts enkele reizen te hebben gemaakt, werd de „Ta rana" naar Frankrijk verkocht en de an dere schepen die in aanbouw waren gin gen eveneens naar dat land. Met de toekomst van de motortrawler in ons land zag het er dus niet hoopvol uit. De IJmuidense trawlerrederijen ble ven aan stoom de voorkeur geven. Er is echter één rederij geweest die een voor uitziende blik had: de Visserij Maatschap pij Piscator N.V. te Rotterdam. Deze bracht in 1931 toch twee nieuwe motor trawlers in de vaart: de Antje RO. 15 en de Bet je RO. 16, die werden gebouwd bij de Werf Jan Smit Czn te Alblasserdam Deze schepen trokken veel bekijks en zij waren die belangstelling zeker waard. Zij werden uitgerust met radiotelefonie en aan het onderhoud werd veel aandacht be steed. De Antje en de Betje waren klei ner dan de „Tarana" en uitsluitend ge schikt voor de visserij op de Noordzee. De lengte over alles bedroeg 35.50 m., de lengte tussen de loodlijnen 33 m., de breedte 6,70 m., de holte 3,65 m. en de diepgang 3.50 m. Als hoofdmotor hadden zij een Bolinder van 350 pk. De motor van de Antje werd in 1934 vervangen door een 500 pk. Bolinder, waarmede ook de Claesje RO. 46 en de Dirkje RO. 53, die later volgden, waren uitgerust. De Mij Piscator heeft deze twee schepen nog in de vaart; zij zijn enkele jaren geleden grondig verbouwd. De Betje is in Duitse dienst verloren gegaan en de Antje heeft eveneens de oorlogsjaren bij de Kriegs- marine doorgebracht, maar dit schip bleef behouden. Bij de Mij. Piscator heeft de Antje na de oorlog nog een tiental jaren dienst ge daan voor ze verkocht werd aan de Re derij Slot in Den Helder, die het schip als Michiel HD. 108 in de vaart bracht. Een jaar later werd de Bolinder-motor vervan gen door een 6 cylinder Smit Bolnes-mo tor van 750 pk. De Michiel kreeg het nummer van de kotter Uit Gunst Verkre gen, waarmede de heer M. Slot in 1931 voor het eerst ter zeevisserij ging, na eerst met een botter te hebben gevaren (Verkort weergegeven) Jacht als sport. Naar aanleiding van df in onze dagbladen gepubliceerde beschrij vingen van verschillende jachtpartijen is het misschien wenselijk het standpunt van de Nederlandsche Vereniging tot bescher ming van dieren inzake de jacht als sport weer te geven. Een standpunt, dat onder getekende gaarne onderschrijft. „Het achtervolgen en doden van dieren als vorm van genoegen een genoegen lat bijvoorbeeld bij de jacht op groot wild n tropische gebieden een bijzonder weer- inwekkend acpect heeft zou, naar het •ordeel der vereniging, vanuit de gezind oeid van dierenbescherming tot een voor- oije periode van de beschaving moeten be horen. De vereniging hoopt dat langzamer hand de publieke opinie ook op het punt van de jacht als sport een duidelijke mtwikkeling in de goede richting zal ondergaan". Santpoort PIET VINCEN1 huis heeft men ziekenzaaltjes, een lift, een grote keuken waar in door glas geschei den ruimten afzonderlijk gekookt, gewas sen en schoongemaakt kan worden behandelkamers voor de artsen, perso- neelskamers enzovoort. Het gebouw telt drie verdiepingen. Men heeft in de stijl van het huis een gedeelte bijgebouwd. Boven de serre is een zonneterras, evenals op het dak van het bijgebouwde deel. Brede brandtrappen bevinden zich aan de noordoostkant van Kennemergaarde, dat is ingericht voor tweeëndertig patiënten. De verbouwing zal over circa twee maanden gereed zijn Officieel zal het gebouw vermoedelijk op 1 juli aanstaande geopend Worden. De door droog weer begunstigde werk zaamheden aan de voetgangerstunnel on der de spoorlijn tussen de Duinvlietstraat en de hoogbouw achter de Schulpweg in Velsen-Noord maken goede voortgang. Men is reeds gevorderd tot de bekisting voor de muren, die van gewapend beton worden gegoten. De vloer van de tunnel, die ongeveer vijf meter breed wordt en ruim vijftig meter lang met een betonnen bovendek onder de drie sporen, is inmiddels be reikt. Men is bezig hierin de opvangputten voor het hemelwater te maken, die dan op de gewone riolering worden aangeslo tèn. Het is de bedoeling, zo verzekerde men ons, om een gewonen „gladde" vloer in de tunnel te leggen en deze niet té vóórzien van zogenaamde terrastrappen, die moge lijk een inrijden met een rijwiel óf brom mer zouden verhinderen. Zoals de werkzaamheden er nu voor staan hoopt men de zo lang verbeide voetgangerstunnel tussen de beide woon gedeelten van Velsen-Noord met enkele maanden gereed te hebben. Bij de boven dekse uitbouw van de tunnel zal men re kening hebben te houden met het voorne men om de thans naast elkaar liggende drie sporen uit te breiden tot vijf sporen. In hetzelfde jaar kwam er een tweede schip bij, de kotter Samenwerking HD. 125. De kotter HD. 108 overleefde de twee de wereldoorlog, doch ons land was nau welijks bevrijd, of er gebeurde een ern stig ongeluk mee. Tijdens het halen van het net is de kotter als gevolg van een explosie gezonken, waarbij drie opvaren den de dood vonden. Dit geschiedde op juli 1945. De Samenwerking HD. 125 werd later naar Urk verkocht; er kwam een nieuwe, grotere kotter voor in de Michiel" H.D. 108 plaats. De Drie Gebroeders HD. 79, die voor de oorlog al besteld was, kwam pas na 1945 in de vaart; voorts is in 1949 de Pietertje HD. 87 gekomen, zodat de Rede rij Slot in het bezit kwam van vier sche pen. De Michiel zal nu door een nieuwe motortrawler worden vervangen. De eer ste Nederlandse motortrawler zal zijn ein de op een sloperswerf vinden. Arie van der Veer Tijdens het graven van de nieuwe Ha ringhaven in het kader van de verlenging van de IJmuidense pieren, zijn enkele Ro meinse scherven tevoorschijn gekomen. Volgens mededelingen van professor dr. J. E. Bogaers uit Amersfoort, dateert een van deze scherven, een krinkhals, uit de tweede helft van de eerste eeuw na Chris tus. Een andere scherf, een fragment van een ruwwandige kom met een vlakke, schuin aflopende rand, is niet later dan het midden van de tweede eeuw na Chris tus. De heer B. J. Wieland Los uit Haar lem, deelde ons mede dat de scherven uit vrij diepe lagen tevoorschijn zijn gekomen. Behalve Romeins aardewerk (er moet meer zijn dan het bovenstaande) werden enkele inheemse scherven gevonden. Deze trof hij aan in een verspoelde veenlaag tussen NAP en een meter beneden NAP. Uit dezelfde laag kwamen ook beenderen. Ook tijdens het zeven van het uit de put afkomstige zand bij de kalkzandsteenfa briek te IJmuiden, trof de heer Wieland Los scherven en beenderen aan. Slechts een klein gedeelte hiervan werd door het personeel opgemerkt, tot wier taak het verzamelen van in de bodem gevonden voorwerpen uiteraard niet behoort. Door overigens eenvoudige voorzieningen te tref fen, zou omtrent dit gedeelte van Velsen meer aan het licht komen. Het gevonden Romeinse aardewerk komt overeen met wat in en bij de put, die werd gegraven voor de Velser tunnels, werd ge vonden. Gezien de grote hoeveelheid scher ven die hier werd gevonden, is het bestaan van een castellum afgeleid. De scherven die uit de verlengde Haringhaven in IJmui den tevoorschijn kwamen hebben duidelijk behoord tot aardewerk dat door inheemse bewoners in het castellum bij de tunnel te Velsen werd verkregen en bijvoorbeeld naar hun nederzetting aan de huidige kust te IJmuiden of westelijk hiervan werd ge bracht. Aldus deelt ons de heer Wieland Los mede. Ook is het mogelijk dat de Romeinen bij de kust bijvoorbeeld een nachtpost of versterking hebben gehad. Indien meer Romeins aardewerk werd gevonden en re latief weinig inheems materiaal, dan is het te verwachten dat men nog zal stuiten op de resten van een Romeinse vestiging eventueel Romeinse graven. De kust lag omstreeks het begin van on ze jaartelling verder in de huidige Noord zee. Dit blijkt onder meer uit de aanwe zigheid van boomstammen, zowel in de verspoelde veenlaag als in het veen, dat zich onder andere in de gehele IJmond op ongeveer 1 tot 2 meter boven NAP be vindt. Tijdens de graafwerkzaamheden voor de verlenging van de Haringhaven werden in de put eik en els aangetroffen In de bovenste veenlaag was beuk goed vertegenwoordigd. Zoals bekend groeien deze bomen in het kustgebied niet of nau welijks. Inmiddels is er voor de geologen en ar cheologen weer een puzzel bijgekomen. Het is namelijk de vraag of het veen op alle plaatsen in hetzelfde tijdvak werd ge vormd, ofschoon het overal al of niet ogenschijnlijk op hetzelfde soort zand rust, overal even hoog ligt en van dezelfde sa menstelling is. Het veen werd enige eeuwen na Chris tus overstoven. Nadat het zand tot rust was gekomen ontstond opnieuw een vegetatie, echter toen over het algemeen zonder bo men. In IJmuiden zijn in de vegetatiela- gen nog geen scherven gevonden. Bewo ning treedt in de Middeleeuwen vooral landinwaarts op, namelijk bij het Staal havenkanaal en de Wenckebachstraat. In de dertiende eeuw kwam door overstui vingen ook hieraan een einde. In het kust gebied zal men dan ook vooral aardewerk aantreffen van enige eeuwen na Christus en ouder. Aldus de heer Wieland Los. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mêj. E. Jesse, Heemstede, voor het doctoraal examen prychologie G .J. M van den Aardweg, Haarlem. AMSTERDAM - (Paedagogisch seminarium V.U.) examen m.o.-A paedagogiek: H. Tibben Haarlem; voor m.o.-B: A. Pilon, Aalsmeer. (Shows, sntufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In het Concertgebouw in Haarlem heeft Margriet een modeshow gehouden van mo dellen. vervaardigd naar haar eigen knip patronen. Sportcombinaties en geklede ensembles, bestaande uit rok met jasje, maakten wel het merendeel van de collectie uit. De zonnepakjes waren samengesteld uit lan ge pantalon of short met daarboven een wijd jak, een poncho of een soort kazui fel met zijsplitten en wijde mouwen Met deze combinaties kan men aan het fan taseren blijven en voor iedere gelegen heid iets geschikts vinden. Er was een sterke voorkeur merkbaar voor ruches en plisséranden langs hals, mouwen en rokzoom. Vele mantels en pakjes waren volgens de nieuwe mode kraagloos. De daskraag die eindigt in een laagvallende stropdas schijnt weer terug te keren. De- jasjes van de deux-pièces zijn veelal versierd met een of ander fantasietje als zakklepjes op borsthoogte, en dubbele knoopgarnering of als halve stukjes cein tuur vastgeknoopte stof. De petticoat is alleen voor het jonge meisje toegestaan; bij de avondkleding zorgt een stevige onderrok, op model ge maakt, voor het wijduitstaande effect. Al is echter de rok nog zo wijd naar onderen is zij steèds weer wat ingenomen waar door dat leuke bollende effect wordt be reikt dat nu hoog mode wordt. Katy Advertentie cnigr-zl LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 (Van onze correspondent) LONDEN Van 15 maart af zullen Britse toeristen een aantal landen, waar onder Nederland, zonder paspoort kunnen bezoeken. Zij moeten slechts voorzien zijn van eén toéristénkaart, welke door alle 'hrbéïdsfeeurzen wordt verstrekt en 7'/2 shilling (ongeveer 3.75) kost. De danser en balletpedagoog René Bon, die gedurende enkele maanden als gast balletlessen aan de leden van het Amster dams Ballet heeft gegeven, heeft thans een vaste verbintenis met deze groep gesloten. Gedurende de tweede helft van het lopen de en het gehele volgende seizoen zal h;j tevens incidenteel als danser optreden. Gistermiddag om halfvijf repte mejuffrouw E. H. van der Zandt zich hoog gehakt over een wiebelende loopplank van boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" naar de Scheveningse wal. Zij begaf zich snel naar een ziekenauto van de Haagse G.G.D. Twee broeders hadden even tevoren een vrouw van een Duitse coasterkapitein op een draagbaar aan wal gedragen. „De Hoop" had haar in volle zee overgenomen van de kustvaarder. Zij had een reisje naar Dene marken mee mogen maken, maar wat te vroeg meldde zich een nieuwe wereld burger. Het hospitaalkerkschip bracht de vrouw naar Scheveningën. Zij is in een Haagse kraamkliniek opgenomen. Zuster Van der Zandt nam in de ziekenauto voor het laatst afscheid van de Duitse, streek haar door het haar en sprak be moedigende woorden. Daarop reed de wagen toeterend weg en zuster Van der Zandt ging weer aan boord van „De Hoop". „Wat jammer dat het kind niet hier aan boord is geboren. Dat had ik leuk gevonden", zei zij. „De anderen ook, trouwens". „Moet dat nu echt?" vroeg zij. „Ik heb er zo'n verschrikkelijke hekel aan." Zij was druk doende met het afhalen van bed den in de ziekenzaal van „De Hoop". Haar laatste daad als verpleegster aan boord van dit schip. Maar even later gaf zij toch toestemming voor een onderhoud. „Wacht u maar even boven, ik kom zo" zei ze. Dat „zo" was driekwartier. Vrolijk lachend po seerde zij toen echter voor een plaatje en verstrekte zij de gewenste inlichtingen. Haar vader, die met de auto uit Amster dam was gekomen, wachtte geduldig. Be manningsleden kwamen voorbij met rin kelende loonzakjes. Haar eerste en enige reis met „De Hoop" is haar goed bevallen. Dat bleek wel uit het aantal keren dat de opgewekte zuster de woorden „gezellig" en „leuk" gebruik te. De zee was haar niet vreemd. Enkele jaren is zij verpleegster en kinderverzorg ster geweest op grote koopvaardijschepen. Het weer was uitstekend tijdens de reis, er waren weinig patiënten en slechts één ernstig geval. Dat was een acute blinde darmontsteking. De patiënt, de schipper van de trawler Johannes Polderman, werd op 19 februari te IJmuiden aan wal ge bracht. Ondanks het mooie weer heeft zuster Van der Zandt toch wel eens slecht gesla pen. Zij kon namelijk niet tegen het schommelen van het schip. Nee, zeeziekte was het zeer bepaald niet. De sfeer aan boord was heel gezellig en ook de schip per was een gezellige man. En het was voor haar dubbel leuk omdat zij de enige vrouw aan boord was en door de beman ning op handen was gedragen. „De Hoop" heeft ook een weekend in de haven van Helgoland gelegen. Er waren geen zieken aan boord, zodat zuster Van der Zandt en leden van de bemanning er een gezellig dagje van hadden gemaakt. Zij hadden ge wandeld en zo, en geweldig veel plezier gehad. Hoe zij aan dit buitenkansje was geko men? Wel, er was een broeder van „De Hoop" ziek geworden en zij had mogen in vallen. De directie van het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam had haar zelfs voor deze gelegenheid drie weken verlof gegeven. Zuster Van der Zandt is vandaag nog mejuffrouw Van der Zandt met hoge hak jes, nauwe rok en grijze trui. Morgen is zij weer een zuster in een groot zieken huis. Het is aan te nemen dat de beman ning van het hospitaalkerkschip haar op vrolijkende aanwezigheid en donkere haar dos zal missen. Daarvan kunnen de pa tiënten van het Wilhelminagasthuis nu weer genieten. Vrijdagavond houdt de oudercommissie van de openbare lagere Watervlietschool te Velsen-Noord de jaarlijkse vergadering. Van het bestuur treedt af de heer F. van Lamoen, die niet herkiesbaar is. Mevrouw Van de Waterenvan Wieringen is ook aftredend maar herkiesbaar. Het voornemen van de Oudercommissie is voor de leerlingen een verzekering tegen schoolongevallen aan te gaan, welk onder werp door de heer Van Proosdij zal wor den toegelicht. Wegens de verhoogde kosten wordt over wogen de ouderbijdrage te verhogen. De „Nederlandse Onderwijsfilm" zal enige geluidsfilms vertonen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9